Find this page online at www.coolrunning.com/results/11/ct/Apr23_Glasto_set3.shtml

Glastonbury River Run

South Glastonbury, CT, April 23, 2011

[Complete Results | Overall Winners ]

Age Group Winners

                        MALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1 Alex Bonaiuto          9 SOUTH GLASTONBURY  CT   21:48 
    2 Alex Benham            9 FARMINGTON         CT   25:40 
    3 Ryan Wolfe             5 GLEN ROCK          NJ   36:11 

                         MALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Randy Neish           13 GLASTONBURY        CT   19:51 
    2 Jack Murphy           11 SOUTH GLASTONBURY  CT   23:52 
    3 Christopher Dency     11 GLASTONBURY        CT   23:58 

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Liam Murphy           16 SOUTH GLASTONBURY  CT   22:11 
    2 James Hootsmans       19 SOUTH GLASTONBURY  CT   22:25 
    3 Ryan Willsey          16 SOUTH GLASTONBURY  CT   22:39 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Scott Peters          20 GLASTONBURY        CT   20:21 
    2 Leon D Peters         23 BLOOMFIELD         CT   20:58 
    3 Norbert Hootsmans     20 SOUTH GLASTONBURY  CT   23:02 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Evan Johnson          28 WILLIMANTIC        CT   18:56 
    2 Dave Baletsa          25 MANCHESTER         CT   20:02 
    3 Aj Fournier           25 EAST HARTFORD      CT   20:25 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Thomas P Pacyna       31 FARMINGTON         CT   21:04 
    2 William Piotrowski    32 MANCHESTER         CT   21:59 
    3 Michael Lynch         33 WEST HARTFORD      CT   22:07 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Jeff Beligotti        36 GRANBY             CT   20:52 
    2 Frank Amendola        35 NORTHFORD          CT   21:55 
    3 Gregg Digennaro       37 PORTLAND           CT   22:27 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Bruce Christensen     43 BOLTON             CT   20:31 
    2 David Radcliffe       43 MERIDEN            CT   21:11 
    3 David Tinklepaugh     43 MARLBOROUGH        CT   21:36 


                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Paul Vella            49 MANCHESTER         CT   19:08 
    2 Gary Bolduc           47 FARMINGTON         CT   19:53 
    3 Tom Mullane           45 GLASTONBURY        CT   20:04 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Kevin Markowski       53 MIDDLETOWN         CT   20:08 
    2 Peter Briggeman       53 MANCHESTER         CT   21:47 
    3 Bill Kelly            50 GLASTONBURY        CT   22:16 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Tris Carta            56 MANCHESTER         CT   20:42 
    2 Buzz Gardner          57 GUILFORD           CT   22:13 
    3 Thomas Nichols        55 MIDDLETOWN         CT   22:42 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Way Hedding           61 NIANTIC            CT   22:59 
    2 Oz Griebel            61 SIMSBURY           CT   29:42 
    3 Tim Hale              61 MARLBOROUGH        CT   30:00 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Alex Silverman        65 NORTHAMPTON        MA   21:33 
    2 Scott Macdonough      67 SOUTH GLASTONBURY  CT   27:03 
    3 Bruce Pennell         65 MANCHESTER         CT   27:34 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74

    1 Marvin Howard         74 AGAWAM             MA   35:16 
    2 Malcolm McMillen      70 WETHERSFIELD       CT   36:41 
    3 Ronald Strine         74 GLASTONBURY        CT   37:26 

                         MALE AGE GROUP:  75 - 79


                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER

    1 Bill Tribou           90 GRANBY             CT   37:11 

                            CLYDESDALE CATEGORY

    1 Michael Markowicz     36 WEST HARTFORD      CT   21:33 
    2 Mike Cauldwell        28 FUQUAY-VARINA      NC   23:05 
    3 Daniel Rosa           31 VERNON             CT   24:58 


                       FEMALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1 Megan Wolfe            8 GLEN ROCK          NJ   26:49 
    2 Alexa Robertson        7 BURLINGTON         CT   33:58 

                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Meg Smith             12 GLASTONBURY        CT   23:51 
    2 Maddie Hurtgen        11 MADISON            CT   28:54 
    3 Natalie Hawley        12 STONINGTON         CT   28:54 

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Madeline Hayes        18 NEWINGTON          CT   21:58 
    2 Leah Cole             15 CORNISH            NH   24:24 
    3 Mary Kate McDonald    19 GLASTONBURY        CT   26:49 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Winifred Binda        21 WEST HARTFORD      CT   24:21 
    2 Lindsay Young         20 BERLIN             CT   26:00 
    3 Sarah Basiaga         23 ROCKY HILL         CT   27:40 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Erin Merz             27 WILLIMANTIC        CT   23:45 
    2 Julie Hoogewerff      28 MIDDLETOWN         CT   24:43 
    3 Lauren Cadiz          25 SOUTH WINDSOR      CT   24:48 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Megan Wert            33 GLASTONBURY        CT   23:15 
    2 Allison Ahearn        30 WEST HARTFORD      CT   23:38 
    3 Brooke Wickham        33 ALPINE             NY   25:21 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Brenda Morton         37 ASHBURN            VA   25:36 
    2 Abby Benham           36 FARMINGTON         CT   25:45 
    3 Erica Donahue         35 ROCKY HILL         CT   26:14 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Nancy Loughlin        44 GLASTONBURY        CT   22:53 
    2 Agnes Porell          42 EAST HARTFORD      CT   26:30 
    3 Stacey Musulin        40 SOUTH WINDSOR      CT   27:25 


                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Aileen Casey          48 EAST HARTFORD      CT   22:36 
    2 Carolyn Cole          48 CORNISH            NH   22:43 
    3 Kimberly Lyman        47 WEST HARTFORD      CT   23:59 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Donna Blackman        53 COTUIT             MA   24:55 
    2 Diane Dunn            52 ROCKY HILL         CT   25:20 
    3 Sharon Reiner         54 MARLBOROUGH        CT   26:46 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Janet Carden          56 LEBANON            CT   24:14 
    2 Amy Robinson          55 GLASTONBURY        CT   28:53 
    3 Maggie Rose           59 HARTFORD           CT   31:18 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Jeanne Potter         61 OLD LYME           CT   26:48 
    2 Deborah Roberts       60 NEWINGTON          CT   32:33 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Sandra Hassan         65 GLASTONBURY        CT   47:53 

                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74


                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79


                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER


                              ATHENA CATEGORY

    1 Angela St. George     31 BROOKLYN           CT   27:09 
    2 Michelle Robinson     44 GLASTONBURY        CT   28:15 
    3 Susan Riccio          29 BRISTOL            CT   28:50