Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/vt/Oct30_Vermon_set1.shtml

Vermont State High School Cross Country Championships

Thetford, VT, October 30, 2010

[Boys Combined Teams | Boys Div 1 | Boys Div 1 Teams | Boys Div 2 | Boys Div 2 Teams | Boys Div 3 | Boys Div 3 Teams | Boys Challenge Race | Girls Combined | Girls Combined Teams | Girls Div 1 | Girls Div 1 Teams | Girls Div 2 | Girls Div 2 Teams | Girls Div 3 | Girls Div 3 Teams | Girls Challenge Race ]

Boys Combined

                                                                      Page 1
                       2010 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 30, 2010       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
   Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     bt@gsrs.com
===============================================================================
                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
    1    1   805 Brendan Copley           11 Colchester High School              I     17:26  5:37 
    2    2  1026 Joe Bourgeois            12 North Country Union HS              I     17:30  5:38 
    3    3  1160 Hayden Bunnell           12 St. Johnsbury Academy               I     17:41  5:42 
    4    4   990 Jack Hegman              11 Mt Mansfield Union HS               I     17:42  5:42 
    5    5   396 Stuart Guertin           11 Middlebury Union High School        II    17:55  5:46 
    6    6   971 Trevor Bibb              12 Mt Mansfield Union HS               I     18:01  5:48 
    7    7   696 Jacob Ellis              11 Brattleboro Union High School       I     18:04  5:49 
    8    8    79 Cam Weber                12 Bellows Free Academy - Fairfax      III   18:05  5:50 
    9    9     1 James Labelle            12 Thetford Academy                    III   18:12  5:52 
   10   10  1161 Ben Bunnell              11 St. Johnsbury Academy               I     18:12  5:52 
   11       1193 Patrick Caldwell         11 Stratton Mountain School            I     18:13  5:52 
   12   11   494 Malcolm Plunkett         10 Mt Abraham Union HS                 II    18:16  5:53 
   13   12   555 Charlie Hoffert          11 U-32 High School                    II    18:19  5:54 
   14   13   592 Jordan Fields            11 Woodstock Union High School         II    18:24  5:56 
   15   14   572 Shep Carter              10 Vergennes Union High School         II    18:26  5:56 
   16   15   885 Cameron Maurer           12 Essex High School                   I     18:26  5:56 
   17   16  1163 Connor Dannis            11 St. Johnsbury Academy               I     18:26  5:56 
   18   17     4 Zach Chatot               9 Thetford Academy                    III   18:32  5:58 
   19   18   974 Hayden Bove              11 Mt Mansfield Union HS               I     18:33  5:58 
   20   19  1122 Matt Solomon             12 South Burlington High School        I     18:35  5:59 
   21   20   776 Jared Keyes              10 Champlain Valley Union HS           I     18:35  5:59 
   22   21   923 Zak Hale                 11 Mount Anthony Union HS              I     18:36  5:59 
   23   22  1036 Trevor Howell            11 North Country Union HS              I     18:37  6:00 
   24   23   869 Jacob Dowman             11 Essex High School                   I     18:37  6:00 
   25   24   895 Luke Salerno             10 Essex High School                   I     18:39  6:01 
   26   25   806 Andrew Feeley            11 Colchester High School              I     18:40  6:01 
   27   26  1165 Elijah Doerfler          11 St. Johnsbury Academy               I     18:41  6:01 
   28   27  1014 Braden Yeates            12 Mt Mansfield Union HS               I     18:41  6:01 
   29   28   772 Daniel Hebert            12 Champlain Valley Union HS           I     18:41  6:01 
   30   29   988 Jason Hardacre           12 Mt Mansfield Union HS               I     18:42  6:01 
   31   30   902 Grady Ward               11 Essex High School                   I     18:43  6:02 
   32   31   395 Neil Guertin             11 Middlebury Union High School        II    18:45  6:02 
   33   32   918 Marc Brandmeyer          12 Mount Anthony Union HS              I     18:47  6:03 
   34   33  1175 Skylar Lobdell           11 St. Johnsbury Academy               I     18:47  6:03 
   35   34   763 Nick Bouton              10 Champlain Valley Union HS           I     18:49  6:04 
   36   35   431 Scott Hitchcox           11 Milton High School                  II    18:49  6:04 
   37   36  1106 Will Gregoire            10 South Burlington High School        I     18:49  6:04 
   38   37  1176 Dage Minors              10 St. Johnsbury Academy               I     18:50  6:04 
   39         36 John Punger              11 Bellows Falls Union HS              III   18:50  6:04 
   40   38   996 Tom Kitsos               11 Mt Mansfield Union HS               I     18:51  6:04 
   41   39   392 William Conlon           11 Middlebury Union High School        II    18:52  6:05 
   42   40   474 Liam McSweeney           12 Montpelier High School              II    18:54  6:05 
   43   41   897 Matt Siemen              10 Essex High School                   I     18:55  6:06 
   44         87 Liam Genereaux           10 Blue Mountain Union School          III   18:55  6:06 
   45   42   770 Tom Gallagher            11 Champlain Valley Union HS           I     18:55  6:06 
   46   43   683 Matt Woodward            12 Bellows Free Academy St Albans      I     18:55  6:06 
   47   44   926 Luke Johnas              10 Mount Anthony Union HS              I     18:58  6:07 
   48   45   378 Jonathan Kascenska       12 Lyndon Institute                    II    19:00  6:07 
   49   46   734 Joe Russ                 11 Burlington High School              I     19:01  6:07 
   50   47   313 Geordy Aitken            11 Harwood Union High School           II    19:02  6:08 


                                                                      Page 2
                       2010 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 30, 2010       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
   Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     bt@gsrs.com
===============================================================================
                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
   51   48   764 Josh Campagna            12 Champlain Valley Union HS           I     19:03  6:08 
   52   49   767 Sean Delaney             10 Champlain Valley Union HS           I     19:04  6:08 
   53        238 Chad Lyons               12 West Rutland School                 III   19:04  6:09 
   54   50   601 Jeff Tucker              11 Woodstock Union High School         II    19:04  6:09 
   55   51   878 Conor Kiely              11 Essex High School                   I     19:06  6:09 
   56   52  1178 Kory Powers              11 St. Johnsbury Academy               I     19:06  6:09 
   57   53   589 Joshua Bassette          11 Woodstock Union High School         II    19:10  6:10 
   58   54  1011 Nick Shallow             11 Mt Mansfield Union HS               I     19:10  6:10 
   59   55   113 Mike Karasinski          12 Lake Region Union HS                III   19:11  6:11 
   60   56   558 Will Johnson             10 U-32 High School                    II    19:12  6:11 
   61   57  1110 Kevin Lawliss            11 South Burlington High School        I     19:13  6:11 
   62   58   223 Tegan Garon              11 Stowe High School                   III   19:13  6:12 
   63   59   561 Ben Merrylees            10 U-32 High School                    II    19:16  6:12 
   64   60   720 Seth Allen               11 Burlington High School              I     19:17  6:13 
   65   61   808 Mack Hyman               12 Colchester High School              I     19:19  6:13 
   66   62   883 Logan Martell            10 Essex High School                   I     19:19  6:13 
   67   63   121 Tony Stuart              11 Lake Region Union HS                III   19:22  6:14 
   68   64  1118 Tommy Royer              10 South Burlington High School        I     19:24  6:15 
   69   65  1108 Patrick Hickey            9 South Burlington High School        I     19:27  6:16 
   70   66   451 Josh Hull                10 Missisquoi Valley Union HS          II    19:28  6:16 
   71   67   813 John McNeil              10 Colchester High School              I     19:30  6:17 
   72   68   318 Nathan Cutler            12 Harwood Union High School           II    19:32  6:17 
   73   69  1028 Andy Decelles            12 North Country Union HS              I     19:32  6:18 
   74   70   448 Matt Choiniere           10 Missisquoi Valley Union HS          II    19:33  6:18 
   75   71   453 Kyle Lumsden             12 Missisquoi Valley Union HS          II    19:34  6:18 
   76   72  1109 Ken Krupa                10 South Burlington High School        I     19:35  6:19 
   77   73   457 Matt St. Amour           10 Missisquoi Valley Union HS          II    19:35  6:19 
   78   74   936 Michael Sigsbury         12 Mount Anthony Union HS              I     19:36  6:19 
   79   75   397 Sawyer Hescock           10 Middlebury Union High School        II    19:36  6:19 
   80   76    72 Eric Newbury             11 Bellows Free Academy - Fairfax      III   19:36  6:19 
   81   77   400 Max Longchamp            11 Middlebury Union High School        II    19:39  6:20 
   82   78  1040 Trevor Roberts           10 North Country Union HS              I     19:39  6:20 
   83   79   495 Isaac Prescott           12 Mt Abraham Union HS                 II    19:39  6:20 
   84   80   114 Seth Lawson              11 Lake Region Union HS                III   19:40  6:20 
   85   81    73 Eli Philips              11 Bellows Free Academy - Fairfax      III   19:41  6:20 
   86   82   697 Zeke Fitzgerald          12 Brattleboro Union High School       I     19:41  6:21 
   87   83   677 Will Roberts             11 Bellows Free Academy St Albans      I     19:44  6:21 
   88   84   447 Steven Bruley            10 Missisquoi Valley Union HS          II    19:44  6:21 
   89   85   330 Patrick Meany            12 Harwood Union High School           II    19:45  6:22 
   90   86    10 Kitt Langell             10 Thetford Academy                    III   19:46  6:22 
   91   87   919 Caleb Cohen              10 Mount Anthony Union HS              I     19:48  6:23 
   92   88   152 Zach Ward                12 Northfield Middle High School       III   19:48  6:23 
   93   89    11 Jonathan Leitschuh       11 Thetford Academy                    III   19:50  6:23 
   94   90   721 Logan Bara               12 Burlington High School              I     19:51  6:24 
   95   91  1066 Andy Cassarino            9 Rutland High School                 I     19:52  6:24 
   96   92   782 Cody Putre               11 Champlain Valley Union HS           I     19:53  6:24 
   97   93  1136 Matt White               12 Spaulding High School               I     19:53  6:24 
   98   94   213 Michael Dunkle            9 South Royalton High School          III   19:53  6:24 
   99   95   198 Tom Licata               11 Rice Memorial High School           III   19:54  6:25 
  100   96   326 Goeffrey Kazlow           9 Harwood Union High School           II    19:54  6:25 


                                                                      Page 3
                       2010 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 30, 2010       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
   Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     bt@gsrs.com
===============================================================================
                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
  101        101 Dennis Lawyer             9 Enosburg Falls High School          III   19:55  6:25 
  102   97   362 Nathan Senghas           10 Lamoille Union High School          II    19:55  6:25 
  103   98  1031 Brian Delabruere         10 North Country Union HS              I     19:56  6:25 
  104   99   736 Jake Van Buren            9 Burlington High School              I     19:57  6:26 
  105        181 Logan Whitcomb           10 Randolph Union High School          III   19:58  6:26 
  106  100   229 Julian Sharat            12 Stowe High School                   III   19:59  6:26 
  107  101   704 Allen Unaitis            11 Brattleboro Union High School       I     19:59  6:26 
  108        277 Nick Book                12 Fair Haven Union HS                 II    20:00  6:27 
  109        159 Christopher Lacombe      12 Oxbow High School                   III   20:01  6:27 
  110  102   701 Spencer Olson            10 Brattleboro Union High School       I     20:02  6:27 
  111  103   730 Brook Lisaius            12 Burlington High School              I     20:04  6:28 
  112  104   679 Ed Simon                 11 Bellows Free Academy St Albans      I     20:05  6:28 
  113  105   372 Ayan Cole                10 Lyndon Institute                    II    20:06  6:28 
  114  106   560 Sam Merriman              9 U-32 High School                    II    20:06  6:29 
  115  107    63 Brett Hakey              12 Bellows Free Academy - Fairfax      III   20:07  6:29 
  116  108   930 Travis Mattison          11 Mount Anthony Union HS              I     20:07  6:29 
  117  109   166 Collin Craig             12 Peoples Academy                     III   20:08  6:29 
  118  110  1117 Jj Royer                 12 South Burlington High School        I     20:09  6:29 
  119  111   377 Patrick Hunter           10 Lyndon Institute                    II    20:09  6:30 
  120       1195 Tyler Foulkes            10 Stratton Mountain School            I     20:10  6:30 
  121  112   727 James Healey             11 Burlington High School              I     20:11  6:30 
  122  113   296 Sean McCleary            11 Hartford High School                II    20:11  6:30 
  123  114   196 Zeke Geffken             10 Rice Memorial High School           III   20:13  6:31 
  124  115   454 Artur Mazhuga            11 Missisquoi Valley Union HS          II    20:13  6:31 
  125  116   201 Brendan Malone           12 Rice Memorial High School           III   20:14  6:31 
  126  117   149 Peter Hagenlocher        10 Northfield Middle High School       III   20:16  6:32 
  127        179 Josh Blanchard           10 Randolph Union High School          III   20:17  6:32 
  128         33 Collin Johnson           10 Bellows Falls Union HS              III   20:18  6:32 
  129  118   700 Austin Lester             9 Brattleboro Union High School       I     20:18  6:32 
  130  119   446 Collin Beyor              9 Missisquoi Valley Union HS          II    20:18  6:32 
  131  120  1030 Ross Delabruere           9 North Country Union HS              I     20:19  6:33 
  132  121   401 Groves Malcom            10 Middlebury Union High School        II    20:20  6:33 
  133  122   340 Dylan Thompson           12 Harwood Union High School           II    20:24  6:34 
  134  123   695 Sam Colleran             11 Brattleboro Union High School       I     20:29  6:36 
  135  124   271 David Shehadi            10 Burr and Burton Academy             II    20:29  6:36 
  136  125   732 David Porter             12 Burlington High School              I     20:30  6:36 
  137         34 Timothy Jones             9 Bellows Falls Union HS              III   20:31  6:37 
  138  126   476 Ben Rose                 11 Montpelier High School              II    20:31  6:37 
  139  127   812 Aaron Mallabar           10 Colchester High School              I     20:32  6:37 
  140  128   597 Harry Linowski           10 Woodstock Union High School         II    20:34  6:38 
  141  129   472 Chris Keller             12 Montpelier High School              II    20:35  6:38 
  142  130   524 Leigh Bolduc              9 Springfield High School             II    20:36  6:38 
  143  131  1126 Matthew Avery            11 Spaulding High School               I     20:37  6:39 
  144  132   574 David Clancy             11 Vergennes Union High School         II    20:38  6:39 
  145  133   323 Cameron Hancock          11 Harwood Union High School           II    20:39  6:39 
  146  134   170 Gavin Southworth          9 Peoples Academy                     III   20:40  6:39 
  147  135   600 Dylan Stuntz             10 Woodstock Union High School         II    20:40  6:39 
  148  136  1064 Jonah Bissell            10 Rutland High School                 I     20:43  6:40 
  149  137  1125 Kevin Avery              11 Spaulding High School               I     20:43  6:40 
  150  138   148 Ryan Gage                12 Northfield Middle High School       III   20:44  6:41 


                                                                      Page 4
                       2010 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 30, 2010       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
   Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     bt@gsrs.com
===============================================================================
                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
  151  139   430 Jackson Hickey           10 Milton High School                  II    20:44  6:41 
  152  140   408 Griffin Wood             11 Middlebury Union High School        II    20:45  6:41 
  153  141   267 Thomas Kittross           9 Burr and Burton Academy             II    20:46  6:41 
  154  142   487 Erin Cassels-Brown       11 Mt Abraham Union HS                 II    20:46  6:41 
  155  143   116 Canaan McKenzie          11 Lake Region Union HS                III   20:46  6:41 
  156  144   559 Kevin Keene              11 U-32 High School                    II    20:46  6:41 
  157  145    70 Tyler Meunier            11 Bellows Free Academy - Fairfax      III   20:47  6:42 
  158  146   226 Briggs Pierce            11 Stowe High School                   III   20:50  6:43 
  159  147     3 Tate Buttrey             10 Thetford Academy                    III   20:53  6:44 
  160  148    13 Riley Nagle              10 Thetford Academy                    III   20:56  6:44 
  161  149   678 Zach Shuttle             11 Bellows Free Academy St Albans      I     20:56  6:45 
  162  150   502 Chris Cimonette          11 Otter Valley Union HS               II    20:56  6:45 
  163  151  1069 Sam Fogg                 11 Rutland High School                 I     20:58  6:45 
  164       1194 Mackenzie Fisher         11 Stratton Mountain School            I     20:59  6:45 
  165  152  1080 Isaac Wright              9 Rutland High School                 I     21:00  6:46 
  166  153   492 Kenny Micklas            11 Mt Abraham Union HS                 II    21:03  6:47 
  167  154   332 Zak Munro                12 Harwood Union High School           II    21:04  6:47 
  168  155   468 Norio Costantino         12 Montpelier High School              II    21:06  6:48 
  169  156   227 Sam Puddicombe            9 Stowe High School                   III   21:08  6:49 
  170  157   566 Karl Schmeckpeper        10 U-32 High School                    II    21:10  6:49 
  171  158   596 Reid Langona             10 Woodstock Union High School         II    21:11  6:49 
  172  159   674 Cody Putnam              10 Bellows Free Academy St Albans      I     21:11  6:50 
  173  160   604 Dan Corey                11 Mill River Union High School        II    21:17  6:51 
  174  161   471 Ethan Herz                9 Montpelier High School              II    21:20  6:52 
  175  162   428 Nathan Fleming           11 Milton High School                  II    21:21  6:53 
  176  163   228 Sam Reed                  9 Stowe High School                   III   21:23  6:53 
  177  164    30 Killian Wade             12 Arlington Memorial High School      III   21:28  6:55 
  178        280 Zach Eaton               10 Fair Haven Union HS                 II    21:29  6:55 
  179  165   590 Griffin Boswell          11 Woodstock Union High School         II    21:31  6:56 
  180  166    61 Ethan Farmer             11 Bellows Free Academy - Fairfax      III   21:31  6:56 
  181  167     7 Kipling Haviland-Hack     9 Thetford Academy                    III   21:32  6:56 
  182  168   811 Chris Lash               11 Colchester High School              I     21:32  6:56 
  183  169   575 Collin Curler            11 Vergennes Union High School         II    21:33  6:57 
  184  170   264 Schyler Hannum           11 Burr and Burton Academy             II    21:34  6:57 
  185  171   581 Jon Welch                10 Vergennes Union High School         II    21:35  6:57 
  186  172  1067 Austin Cozzens           10 Rutland High School                 I     21:36  6:57 
  187  173   523 Larry Bolduc             10 Springfield High School             II    21:37  6:58 
  188  174   490 Mark Dickerson           12 Mt Abraham Union HS                 II    21:38  6:58 
  189  175   508 Nate Mylott               9 Otter Valley Union HS               II    21:38  6:58 
  190  176   356 Nathan Babcock            9 Lamoille Union High School          II    21:42  6:59 
  191  177  1070 Stephen Hamilton         12 Rutland High School                 I     21:44  7:00 
  192  178    64 Thomas Hakey              9 Bellows Free Academy - Fairfax      III   21:45  7:00 
  193        282 Sean O'Connor             9 Fair Haven Union HS                 II    21:45  7:00 
  194        207 Christopher Hango        12 Richford High School                III   21:47  7:01 
  195  179   361 Giulio Salerno           10 Lamoille Union High School          II    21:49  7:02 
  196  180   925 Devon Hoar               11 Mount Anthony Union HS              I     21:50  7:02 
  197  181   552 Lucas Daut               12 U-32 High School                    II    21:52  7:03 
  198  182   578 Austin Nary              11 Vergennes Union High School         II    21:53  7:03 
  199  183  1128 Jordan Davis             11 Spaulding High School               I     21:53  7:03 
  200  184  1071 Matt Levins              12 Rutland High School                 I     21:54  7:03 


                                                                      Page 5
                       2010 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 30, 2010       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
   Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     bt@gsrs.com
===============================================================================
                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
  201  185   272 Evan Sheridan            11 Burr and Burton Academy             II    21:59  7:05 
  202  186   507 George Mitchell          12 Otter Valley Union HS               II    22:01  7:06 
  203  187   379 Erik Mentes              11 Lyndon Institute                    II    22:02  7:06 
  204  188   506 Justin McKeighan         11 Otter Valley Union HS               II    22:02  7:06 
  205  189   265 Garriga Igancio          10 Burr and Burton Academy             II    22:03  7:06 
  206  190   360 Will Reber               11 Lamoille Union High School          II    22:04  7:06 
  207  191   470 Forest Hanson             9 Montpelier High School              II    22:04  7:07 
  208  192   814 Jake St. Pierre          10 Colchester High School              I     22:05  7:07 
  209  193   609 David MacKintosh         10 Mill River Union High School        II    22:05  7:07 
  210  194   146 Neal Bussiere            12 Northfield Middle High School       III   22:07  7:07 
  211  195   509 Bruce Poirier            11 Otter Valley Union HS               II    22:08  7:08 
  212  196   295 Caleb Henderson           9 Hartford High School                II    22:10  7:08 
  213  197   429 Alex Gambero             11 Milton High School                  II    22:15  7:10 
  214  198   212 Matthew Caron            12 South Royalton High School          III   22:16  7:11 
  215  199   293 Logan Boudro             10 Hartford High School                II    22:22  7:12 
  216  200   676 Clay Roberts             10 Bellows Free Academy St Albans      I     22:22  7:12 
  217         93 Eli Smith                12 Canaan Memorial High School         III   22:22  7:12 
  218  201   203 Mack Yandow              12 Rice Memorial High School           III   22:23  7:13 
  219  202   259 Simon Aborn              10 Burr and Burton Academy             II    22:23  7:13 
  220  203   355 Bennet Anderson           9 Lamoille Union High School          II    22:23  7:13 
  221  204   373 Cloud Feng               10 Lyndon Institute                    II    22:24  7:13 
  222  205   199 Owen Lyons               10 Rice Memorial High School           III   22:25  7:13 
  223  206   527 Nick Chlebak             12 Springfield High School             II    22:26  7:13 
  224        161 Travis Parent             9 Oxbow High School                   III   22:27  7:14 
  225  207  1127 Daniel Benson            11 Spaulding High School               I     22:28  7:14 
  226  208   693 Anthony Burdo            11 Brattleboro Union High School       I     22:28  7:14 
  227        158 Brian Fay                 9 Oxbow High School                   III   22:29  7:14 
  228  209   665 Jacob Greenia            11 Bellows Free Academy St Albans      I     22:31  7:15 
  229  210   200 Tim Lyons                12 Rice Memorial High School           III   22:31  7:15 
  230  211   147 Asa Connor               12 Northfield Middle High School       III   22:32  7:15 
  231  212   579 Matteo Palmer             9 Vergennes Union High School         II    22:33  7:16 
  232  213   358 Nathaniel Lague          11 Lamoille Union High School          II    22:34  7:16 
  233        232 Andrew Gill              10 Vermont Commons School              III   22:34  7:16 
  234  214   266 Luke Iglinski            10 Burr and Burton Academy             II    22:36  7:17 
  235  215   380 Jake Potter               9 Lyndon Institute                    II    22:37  7:17 
  236  216   467 Caleb Basa                9 Montpelier High School              II    22:38  7:17 
  237  217   211 Daniel Bingham           12 South Royalton High School          III   22:39  7:18 
  238  218   120 Carlos Rodriquez         11 Lake Region Union HS                III   22:41  7:18 
  239  219   427 Ethan Bourdeau           12 Milton High School                  II    22:44  7:19 
  240  220   294 Josh Gilman              11 Hartford High School                II    22:45  7:20 
  241  221   193 Cameron Bourbeau          9 Rice Memorial High School           III   22:48  7:21 
  242  222   297 Zach Temple              10 Hartford High School                II    22:49  7:21 
  243  223   611 Devin Sadakierski        11 Mill River Union High School        II    22:51  7:22 
  244        162 Jesse Rodimon            12 Oxbow High School                   III   22:54  7:23 
  245  224   505 Ryan Kelley              10 Otter Valley Union HS               II    22:54  7:23 
  246  225   374 Jason Harris             10 Lyndon Institute                    II    22:56  7:23 
  247  226   493 Willy Morse              11 Mt Abraham Union HS                 II    23:02  7:25 
  248  227   225 Miles Mcguriman McGurima  9 Stowe High School                   III   23:07  7:27 
  249  228   525 Ben Chevalier            12 Springfield High School             II    23:09  7:27 
  250         86 Samuel Cota               9 Blue Mountain Union School          III   23:22  7:32 


                                                                      Page 6
                       2010 VERMONT STATE HIGH SCHOOL
                        CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS
 October 30, 2010       5000 Meters        Thetford Academy - Thetford, VT
   Timing By: Granite State Race Services    www.gsrs.com     bt@gsrs.com
===============================================================================
                ***** BOYS - DIVS. 1, 2 & 3  COMBINED *****
Place TmPl Race# Name                     Gr School                              Div Time    Pace  
===== ==== ===== ======================== == =================================== === ======= ===== 
  251  229   498 Garth Wilson             11 Mt Abraham Union HS                 II    23:23  7:32 
  252  230   522 Kodi Andrews             10 Springfield High School             II    23:34  7:35 
  253        242 Alex Kheiry              11 Whitcomb High School                III   23:38  7:37 
  254  231   216 Tyler McShinsky          12 South Royalton High School          III   23:38  7:37 
  255  232   521 Matt Aiello              12 Springfield High School             II    23:39  7:37 
  256  233   529 Lucas Sheldon            11 Springfield High School             II    23:42  7:38 
  257  234   363 Matthew Sheltra          12 Lamoille Union High School          II    23:46  7:39 
  258  235   217 James Puopolo            10 South Royalton High School          III   23:49  7:40 
  259  236   118 Jesse Monroe             12 Lake Region Union HS                III   24:02  7:45 
  260  237   168 Konnor Newton            12 Peoples Academy                     III   24:12  7:48 
  261        237 Zachary Allen             9 West Rutland School                 III   24:14  7:48 
  262  238   602 Andrew Allen             12 Mill River Union High School        II    24:19  7:50 
  263  239   571 Dylan Bresnick           12 Vergennes Union High School         II    24:25  7:52 
  264  240   504 David Fernandes           9 Otter Valley Union HS               II    24:26  7:52 
  265  241   171 Dylan Zuckswert          12 Peoples Academy                     III   24:35  7:55 
  266  242    28 Aden Fischer             10 Arlington Memorial High School      III   24:35  7:55 
  267  243   144 Cole Barney              10 Northfield Middle High School       III   24:41  7:57 
  268  244    29 Duncan Gamble            10 Arlington Memorial High School      III   24:44  7:58 
  269        180 Joe Gianino              11 Randolph Union High School          III   24:49  7:59 
  270  245   432 Evan Wilcox              11 Milton High School                  II    25:03  8:04 
  271  246   150 James Kelley             12 Northfield Middle High School       III   25:19  8:09 
  272  247    27 Austen Bouza             12 Arlington Memorial High School      III   25:30  8:13 
  273  248   169 Dan Safford               9 Peoples Academy                     III   26:22  8:30 
  274         88 Cory Nelson               9 Blue Mountain Union School          III   26:52  8:39 
  275        234 Miles Lamberson           9 Vermont Commons School              III   27:11  8:45 
  276  249   112 Jon Heinrichs            12 Lake Region Union HS                III   28:20  9:07 
  277  250   606 Brad Fiske               10 Mill River Union High School        II    28:57  9:19 
  278        235 Mitchell Leffler          9 Vermont Commons School              III   29:22  9:28 
  279  251    31 David Weiler             12 Arlington Memorial High School      III   29:49  9:36 
  280  252   605 Alex Dixon                9 Mill River Union High School        II    29:51  9:37 
  281        124 Bailey Whelchel          10 Leland and Gray                     III   30:06  9:42 
  282        236 Tim Sears                11 Vermont Commons School              III   30:41  9:53