Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/ri/May8_ShadBl_set1.shtml

Shad Bloom 10K Trail Run

Block Island, RI, May 8, 2010

[Ahe Group Results ]

Overall Results

For more race information, see The Time Has Come.

Shad Bloom 10 K

Shad Bloom 10 K

Overall Finish List

May 08, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    John Hirsch             New York  NY           80   34 ***** M 30-34      37:33.0    6:03/M             
       2    Steve Brightman         Providence  RI         16   41 ***** M 40-49      37:42.0    6:04/M             
       3    Josh Parks              Middletown  RI        132   23 ***** M 18-24      39:14.0    6:19/M             
       4    David Wight             Tillson  NY           209   25     1 M 25-29      40:03.0    6:27/M             
       5    Ed Cashin               Amagansett  NY         31   41     1 M 40-49      40:20.0    6:30/M             
       6    Greg Kyrytschenko       Seymour  CT            96   31     1 M 30-34      41:48.0    6:44/M             
       7    Brian Gineo             Arlington  MA          68   26     2 M 25-29      42:33.0    6:51/M             
       8    Michael Kerin           Bethany  CT            93   51     1 M 50-59      42:40.0    6:52/M             
       9    Jeffrey Vuono           Westerly  RI          189   47     2 M 40-49      42:42.0    6:53/M             
      10    Jim Ortel               Block Island  RI      130   44     3 M 40-49      43:01.0    6:56/M             
      11    J. Hartnett             Wakefield  RI          74   53     2 M 50-59      43:08.0    6:57/M             
      12    Dan Linkinhoker         Oakdale  CT           102   14     1 M  1-17      43:19.0    6:59/M             
      13    Mike Bahel              Amagansett  NY          4   43     4 M 40-49      43:35.0    7:01/M             
      14    Amy Steffen             Killingworth  CT      171   34 ***** F 30-34      44:07.0    7:06/M             
      15    Martin Mickus           New York  NY          114   40     5 M 40-49      44:24.0    7:09/M             
      16    Jon Tarbox              Warwick  RI           205   40     6 M 40-49      44:45.0    7:12/M             
      17    Peter Fitton            Guilford  CT           54   36     1 M 35-39      44:46.0    7:13/M             
      18    Tyrone Shoelaces        Narragansett  RI      162   46     7 M 40-49      44:53.0    7:14/M             
      19    Sinead Fitzgibbon       Sag Harbor  NY         57   40 ***** F 40-49      45:25.0    7:19/M             
      20    Megan Raymond           Branford  CT          145   37 ***** F 35-39      46:19.0    7:28/M             
      21    Leah Becki              North Kingstown  RI     7   31     1 F 30-34      46:34.0    7:30/M             
      22    Marion Ortel            Block Island  RI      128   44     1 F 40-49      46:50.0    7:32/M             
      23    James Bonz              Guilford  CT           11   37     2 M 35-39      47:03.0    7:35/M             
      24    Benjamin Brill          Biddeford  ME          17   27     3 M 25-29      47:34.0    7:40/M             
      25    Christopher Gallant     South Easton  MA       66   36     3 M 35-39      47:43.0    7:41/M             
      26    Caroline Cashin         Amagansett  NY         30   33     2 F 30-34      48:05.0    7:45/M             
      27    Scott Bristol           Old Saybrook  CT       18   36     4 M 35-39      48:21.0    7:47/M             
      28    Christopher Langlois    Providence  RI         99   41     8 M 40-49      48:22.0    7:47/M             
      29    Leslie Becki            North Kingston  RI    206   35     1 F 35-39      48:34.0    7:49/M             
      30    Mandy Bonz              Guilford  CT           12   37     2 F 35-39      48:50.0    7:52/M             
      31    Peter Raymond           Branford  CT          144   38     5 M 35-39      49:02.0    7:54/M             
      32    Brooke Ortel            Block Island  RI      129   14     1 F  1-17      49:11.0    7:55/M             
      33    Brett Bartholomaus      Newport  RI             6   45     9 M 40-49      49:12.0    7:55/M             
      34    Benedikt Blomberg       Hopkinton  MA           9   37     6 M 35-39      49:15.0    7:56/M             
      35    Andrew Turco            New York  NY          202   24     1 M 18-24      49:16.0    7:56/M             
      36    Richard Lafond          Wakefield  RI          97   50     3 M 50-59      49:34.0    7:59/M             
      37    Robert George           North Kingstown  RI    67   35     7 M 35-39      49:44.0    8:01/M             
      38    Jen Small               Tonawanda  NY         164   31     3 F 30-34      49:47.0    8:01/M             
      39    Jennifer Doll           New York  NY           40   34     4 F 30-34      50:01.0    8:03/M             
      40    Evan Bush               Oxford  CT             26   44    10 M 40-49      50:06.0    8:04/M             
      41    Benjamin Stookey        Providence  RI        173   30     2 M 30-34      50:23.0    8:07/M             
      42    Christopher Montross    Wethersfield  CT      118   49    11 M 40-49      50:35.0    8:09/M             
      43    Steve MacLean           Clinton  MA           108   41    12 M 40-49      50:40.0    8:10/M             
      44    Jason Rojee             Cumberland  RI        150   36     8 M 35-39      50:59.0    8:13/M             
      45    Kenneth French          Wappinger Falls  NY    64   52     4 M 50-59      51:06.0    8:14/M             
      46    Dennis Loebs            Sag Harbor  NY        104   48    13 M 40-49      51:13.0    8:15/M             
      47    Jeffrey Wilson          Cranston  RI          192   37     9 M 35-39      51:26.0    8:17/M             
      48    Brian Foti              Tonawanda  NY          61   41    14 M 40-49      51:29.0    8:17/M             
      49    David Shipley           Athens  GA            161   59     5 M 50-59      51:57.0    8:22/M             
      50    Gary Spindler           New York  NY          167   43    15 M 40-49      51:59.0    8:22/M             
      51    Tyler Leeds             Somerville  MA        100   26     4 M 25-29      52:08.0    8:24/M             
      52    Stephen Sylvestro       Fairfield  RI         176   60     1 M 60-99      52:12.0    8:24/M             
      53    Lisa Olsen              East Boston  MA       126   25     1 F 25-29      52:19.0    8:25/M             
      54    Sean McGarry            Block Island  RI      210   45    16 M 40-49      52:25.0    8:26/M             
      55    Kevin Petersen          Saco  ME              136   26     5 M 25-29      52:42.0    8:29/M             
      56    Stephen Johnson         Cranston  RI           87   30     3 M 30-34      53:24.0    8:36/M             
      57    Gregory Steinmetz       Warwick  RI           172   37    10 M 35-39      53:26.0    8:36/M             
      58    Bruce Wooley            West Hartford  CT     196   56     6 M 50-59      53:28.0    8:37/M             
      59    Rick Pastore            Briarcliff  NY        133   40    17 M 40-49      53:32.0    8:37/M             
      60    Josh Schanker           Cambridge  MA         155   34     4 M 30-34      53:33.0    8:37/M             
      61    Adam Gamba              West Greenwich  RI    204   24     2 M 18-24      53:49.0    8:40/M             
      62    Karlene McTaggart       Providence  RI        113   28     2 F 25-29      53:50.0    8:40/M             
      63    Sheri Martinelli        Providence  RI        111   34     5 F 30-34      54:15.0    8:44/M             
      64    Jim Beckett             Middlebury  CT        199   51     7 M 50-59      54:24.0    8:46/M             
      65    Maureen McCarthy        North Kingstown  RI   112   40     2 F 40-49      54:52.0    8:50/M             
      66    Jack Frain              Lancaster  MA          62   45    18 M 40-49      54:58.0    8:51/M             
      67    Christine Lynch         New York  NY          106   29     3 F 25-29      55:02.0    8:52/M             
      68    Ann Reinhard            Charlestown  MA       147   29     4 F 25-29      55:02.0    8:52/M             
      69    Matthew Dirzius         North Kingstown  RI   208   30     5 M 30-34      55:05.0    8:52/M             
      70    Christine Camilleri     South Hadley  MA       27   39     3 F 35-39      55:27.0    8:56/M             
      71    Eileen Montross         Wethersfield  CT      119   44     3 F 40-49      55:33.0    8:57/M             
      72    Stephen Hilliard        South Windsor  CT      77   19     3 M 18-24      55:35.0    8:57/M             
      73    Jeff Spooner            New Haven  CT         169   38    11 M 35-39      55:40.0    8:58/M             
      74    Tate Erickson           Williamsville  VT      47   36    12 M 35-39      55:57.0    9:01/M             
      75    Elizabeth Gineo         South Windsor  CT      70   20     1 F 18-24      55:58.0    9:01/M             
      76    Douglas Schueler        Newport  RI           157   44    19 M 40-49      56:02.0    9:01/M             
      77    Justin Serbent          Exeter  RI            159   47    20 M 40-49      56:07.0    9:02/M             
      78    Susan Russell           Wakefield  RI         154   33     6 F 30-34      56:11.0    9:03/M             
      79    Bob Hicks               Exeter  RI             76   60     2 M 60-99      56:12.0    9:03/M             
      80    Way Hedding             Niantic  CT           198   60     3 M 60-99      56:27.0    9:05/M             
      81    Richard Conant          Block Island  RI      218   11     2 M  1-17      57:05.0    9:12/M             
      82    Jim Cotter              Wakefield  RI         203   60     4 M 60-99      57:10.0    9:12/M             
      83    Nick Masci              Nutley  NJ            215   45    21 M 40-49      57:15.0    9:13/M             
      84    Andrew Fast             Nottingham  NH         51   31     6 M 30-34      57:18.0    9:14/M             
      85    Susan Thomas            Rehoboth  MA          179   39     4 F 35-39      57:41.0    9:17/M             
      86    Debby Johnson           Lebanon  NJ            86   57     1 F 50-59      57:45.0    9:18/M             
      87    Elise Hedglen           Wakefield  RI          75   47     4 F 40-49      57:53.0    9:19/M             
      88    Rebecca Schltz          Barrington  RI        156   45     5 F 40-49      58:25.0    9:24/M             
      89    Jason Pollard           Latham  NY            138   25     6 M 25-29      58:38.0    9:27/M             
      90    Catherine Spindler      New York  NY          168   43     6 F 40-49      58:56.0    9:29/M             
      91    Kyle Engle              Portsmouth  NH         46   48    22 M 40-49      59:03.0    9:31/M             
      92    Margaret Chowaniec      Burlington  CT         34   22     2 F 18-24      59:04.0    9:31/M             
      93    Wayne Gineo             South Windsor  CT      69   58     8 M 50-59      59:06.0    9:31/M             
      94    Nicole Anderson         Brooklyn  NY            3   27     5 F 25-29      59:07.0    9:31/M             
      95    Jim Hinthorn            Block Island  RI       79   60     5 M 60-99      59:08.0    9:31/M             
      96    Charlie Douglas         Block Island  RI      166   49    23 M 40-49      59:26.0    9:34/M             
      97    Kimberly Page           Glastonbury  CT       131   36     5 F 35-39      59:29.0    9:35/M             
      98    Tricia Foley            South Glastonbury     201   48     7 F 40-49      59:48.0    9:38/M             
      99    Meredith Haas           Narragansett  RI       72   26     6 F 25-29    1:00:05.0    9:41/M             
     100    Shelby Busch            Providence  RI         25   24     3 F 18-24    1:00:08.0    9:41/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Al Puerini              Clayville  RI         139   58     9 M 50-59    1:00:13.0    9:42/M             
     102    Peg Sullivan            New York  NY          175   39     6 F 35-39    1:00:27.0    9:44/M             
     103    Deborah Nunes           Bristol  RI           124   36     7 F 35-39    1:00:33.0    9:45/M             
     104    Claudia Botthof         West Warwick  RI       14   44     8 F 40-49    1:01:00.0    9:49/M             
     105    Ed Johnson              Lebanon  NJ            85   57    10 M 50-59    1:01:03.0    9:50/M             
     106    Amy Dufour              Cambridge  MA          45   34     7 F 30-34    1:01:06.0    9:50/M             
     107    Jodi Frank              Charlestown  RI        63   43     9 F 40-49    1:01:14.0    9:52/M             
     108    Peter Wronski           North Haven  CT       197   46    24 M 40-49    1:01:15.0    9:52/M             
     109    Debbie Paul             Block Island  RI      134   32     8 F 30-34    1:01:19.0    9:52/M             
     110    Mareo Mott              Block Island  RI      216   46    10 F 40-49    1:01:26.0    9:54/M             
     111    Todd Pitney             Suffield  CT          217   42    25 M 40-49    1:01:28.0    9:54/M             
     112    Christine Bollmann      Exeter  RI             10   46    11 F 40-49    1:01:45.0    9:57/M             
     113    Neil Petersen           Cheshire  CT          135   59    11 M 50-59    1:01:50.0    9:57/M             
     114    Anne Traer              Watertown  MA         182   40    12 F 40-49    1:01:54.0    9:58/M             
     115    Betty Brown             Groton  CT             21   43    13 F 40-49    1:02:57.0   10:08/M             
     116    Gretchen Crowley        Proctor  VT            37   43    14 F 40-49    1:03:07.0   10:10/M             
     117    Reginald Purinton       Clarendon  VT         140   46    26 M 40-49    1:03:08.0   10:10/M             
     118    Asia Rowe               Middletown  CT        152   29     7 F 25-29    1:03:41.0   10:15/M             
     119    Eleanor Duelley         Portsmouth  RI         44   32     9 F 30-34    1:03:42.0   10:15/M             
     120    Bryan Rowe              Middletown  CT        153   31     7 M 30-34    1:04:17.0   10:21/M             
     121    Emily Wilson            Boston  MA            195   26     8 F 25-29    1:04:21.0   10:22/M             
     122    Amy Wilson              Needham  MA           194   29     9 F 25-29    1:04:22.0   10:22/M             
     123    William Buckingham      Milford  CT            23   47    27 M 40-49    1:04:31.0   10:23/M             
     124    Dana Leigh-Shafer       Newport  RI           101   38     8 F 35-39    1:04:49.0   10:26/M             
     125    Anne Galbraith          Barrington  RI         65   46    15 F 40-49    1:04:52.0   10:27/M             
     126    Katy Kelliher           Westerly  RI           91   33    10 F 30-34    1:05:14.0   10:30/M             
     127    Courtney Stacks         Greenwich  CT         170   34    11 F 30-34    1:05:23.0   10:32/M             
     128    Chelsea Canale          Middletown  RI         29   34    12 F 30-34    1:05:29.0   10:33/M             
     129    Harry Creekmuir         Middletown  RI         35   23     4 M 18-24    1:05:30.0   10:33/M             
     130    Kelly Milstead          Block Island  RI      115   40    16 F 40-49    1:05:48.0   10:36/M             
     131    Elissa Kavovit          Hebron  CT             90   58     2 F 50-59    1:06:09.0   10:39/M             
     132    David Thomas            Rehoboth  MA          180   41    28 M 40-49    1:06:16.0   10:40/M             
     133    Erica Olandt            Nahant  MA            211   37     9 F 35-39    1:06:23.0   10:41/M             
     134    Robert Estrada          New Paltz  NY          49   34     8 M 30-34    1:07:39.0   10:54/M             
     135    Emily Campbell          Newport  RI            28   33    13 F 30-34    1:07:50.0   10:55/M             
     136    Kelly O'Neill           Berkley  MA           127   26    10 F 25-29    1:08:09.0   10:58/M             
     137    Mark Rasmussen          Fairhaven  MA         143   40    29 M 40-49    1:08:13.0   10:59/M             
     138    Andrew Wilson           East Greenwich  RI    193   42    30 M 40-49    1:08:13.0   10:59/M             
     139    Shelley Esposito        Hopkinton  MA          48   35    10 F 35-39    1:08:16.0   11:00/M             
     140    Pamela Birak            Chapel Hill  NC       207   39    11 F 35-39    1:08:53.0   11:06/M             
     141    Melissa Kiley           Waltham  MA            94   41    17 F 40-49    1:09:19.0   11:10/M             
     142    Kathy Fitzmaurice       Willow Grove  PA       58   39    12 F 35-39    1:09:33.0   11:12/M             
     143    Nanci Adams             Barrington  RI          1   44    18 F 40-49    1:09:54.0   11:15/M             
     144    Marcelle Murray         Somerville  MA        122   45    19 F 40-49    1:09:57.0   11:16/M             
     145    Harry Reyes             Boston  MA            149   26     7 M 25-29    1:10:17.0   11:19/M             
     146    Ryan McGarry            Block Island  RI      212   12     3 M  1-17    1:10:30.0   11:21/M             
     147    Gavin Smith             Block Island  RI      300   10     4 M  1-17    1:10:30.0   11:21/M             
     148    David Barber            Cranston  RI            5   58    12 M 50-59    1:10:41.0   11:23/M             
     149    Dawn Buckley            West Kingston  RI      24   41    20 F 40-49    1:10:49.0   11:24/M             
     150    Lisa Scigliano          Portsmouth  NH        200   41    21 F 40-49    1:10:53.0   11:25/M             
     151    Lisa Kerin              Bethany  CT            92   45    22 F 40-49    1:11:02.0   11:26/M             
     152    Carolyn Booth           New York  NY           13   41    23 F 40-49    1:11:32.0   11:31/M             
     153    Jackie Dube             Middletown  RI         43   36    13 F 35-39    1:11:59.0   11:35/M             
     154    Rachel Redman           Beverly  MA           146   36    14 F 35-39    1:12:00.0   11:36/M             
     155    Claire Taylor           Somerville  MA        178   27    11 F 25-29    1:12:23.0   11:39/M             
     156    Stephanie Simon         Warwick  RI           163   52     3 F 50-59    1:20:15.0   12:55/M             
     157    Ken Doroski             Fairfield   CT        219   54    13 M 50-59    1:20:55.0   13:02/M             
     158    Sarah North             Cranston  RI          123   26    12 F 25-29    1:23:26.0   13:26/M             
     159    Carl Roos               Manchester  CT        151   33     9 M 30-34    1:24:32.0   13:37/M             
     160    Ron Goldstein           Rye  NY                71   52    14 M 50-59    1:26:08.0   13:52/M             
     161    Rosemarie Dias          White Plains  NY       39   27    13 F 25-29    1:26:35.0   13:57/M             
     162    Jenelle Thomas          White Plains  NY      181   26    14 F 25-29    1:26:36.0   13:57/M             
     163    Josh Kallen             Meriden  CT            88   30    10 M 30-34    1:28:46.0   14:18/M             
     164    Sara Shepherd           White Plains  NY      160   26    15 F 25-29    1:30:57.0   14:39/M             
     165    Mellissa Culbert        Old Saybrook  CT       38   38    15 F 35-39    1:31:21.0   14:43/M             
     166    Amanda Kallen           Meriden  CT            89   28    16 F 25-29    1:31:45.0   14:46/M             
     167    Pam Hinthorn            Block Island  RI       78   68     1 F 60-99    1:55:00.0   18:31/M             
     168    Louise Fortin           West Warwick  RI       60   62     2 F 60-99    1:55:02.0   18:31/M             
     169    Andrew McGarry          Block Island  RI      213   8      5 M  1-17    1:55:02.0   18:31/M