Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/ny/Jun5_32ndFr_set5.shtml

32nd Freihofer's Run For Women

Albany, NY, June 5, 2010

[Overall Results | Top Ten Results | Top 5 Masters Results | Age Div Winners with Top 10 & Top 5 40+ Removed | Family and Corp Team Results ]

USATF Team Results


                              TOP CLUB TEAMS
                      32nd Freihofer's Run for Women
  USAT&F Certified #NY09032JG   Timing by ChronoTrack: Racetime@gsrs.com
  Empire State Plaza        Albany, New York        June 5, 2010 10:00AM

-------------------------------------------------------------------------------
                         CLUB TEAM TOP 5 OVERALL 
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  Westchester Track Club        
            16:12   16:40   18:06 (  18:32) (  19:19) =   50:58
         Malika Mejdoub, Salome Kosgei, Sharon Lemberger, Emily Chelanga,
         Natalie Tanner
   2.  Willow Street AC              
            19:02   19:26   19:37 (  19:55) (  22:42) =   58:05
         Anne Benson, Julie LaFrano, Shelly Binsfeld, Judy Guzzo, Katie Jones
   3.  Westchester TC Masters        
            19:08   20:01   20:33 =   59:42
         Kate O'Hern, Brooke Garden, Shebna Olsen
   4.  Willow Street AC 50           
            21:12   21:19   22:29 = 1:05:00
         Nancy Brinskie, Karen Provencher, Martha DeGrazia
   5.  Team Utopia                   
            20:25   20:28   25:02 (  25:58) (  33:47) = 1:05:55
         Kristina DePeau, Meghan Davey, Stacey Kelley, Crystal Perno-Cammarano,
         Christina Zessin
   6.  Team Utopia Masters 50A       
            21:59   22:35   23:44 (  25:00) (  26:16) = 1:08:18
         Judy Phelps, Nancy Taormina, Cathy Sliwinski, Debra Batcher, Susan
         Burns
   7.  Team Utopia Masters 40        
            19:27   23:34   27:34 (  27:46) (  32:49) = 1:10:35
         Kari Gathen, Tracy Perry, Sharon Fellner, Barbara Light, Kay Byrne
   8.  Saratoga Stryders 50          
            23:39   24:06   24:41 (  26:40) (  26:53) = 1:12:26
         Jane Mastaitis, Peggy McKeown, Andrea Peterson, Lisa Ippolito, Marge
         Rajczewski
   9.  Team Utopia Masters 50B       
            25:14   26:19   29:45 = 1:21:18
         Joan Celentano, Jill Mehan, Mary Roden-Tice
  10.  Saratoga Stryders 40          
            23:24   29:19   29:48 = 1:22:31
         Pamela DelSignore, Kathleen Ryan, Mary Whittredge

-------------------------------------------------------------------------------
                              OPEN CLUB TEAM
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  Westchester Track Club        
            16:11   16:39   18:05 (  18:31) (  19:18) =   50:55
         Malika Mejdoub, Salome Kosgei, Sharon Lemberger, Emily Chelanga,
         Natalie Tanner
   2.  Willow Street AC              
            19:00   19:23   19:35 (  19:53) (  22:39) =   57:58
         Anne Benson, Julie LaFrano, Shelly Binsfeld, Judy Guzzo, Katie Jones
   3.  Team Utopia                   
            20:24   20:27   24:59 (  25:57) (  33:43) = 1:05:50
         Kristina DePeau, Meghan Davey, Stacey Kelley, Crystal Perno-Cammarano,
         Christina Zessin

-------------------------------------------------------------------------------
                           MASTERS 40+ CLUB TEAM
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  Westchester TC Masters        
            19:06   19:59   20:32 =   59:37
         Kate O'Hern, Brooke Garden, Shebna Olsen
   2.  Team Utopia Masters 40        
            19:24   23:31   27:30 (  27:43) (  32:43) = 1:10:25
         Kari Gathen, Tracy Perry, Sharon Fellner, Barbara Light, Kay Byrne
   3.  Saratoga Stryders 40          
            23:19   28:44   28:47 = 1:20:50
         Pamela DelSignore, Mary Whittredge, Kathleen Ryan

-------------------------------------------------------------------------------
                           SENIORS 50+ CLUB TEAM
-------------------------------------------------------------------------------
   1.  Willow Street AC 50           
            21:09   21:16   22:26 = 1:04:51
         Nancy Brinskie, Karen Provencher, Martha DeGrazia
   2.  Team Utopia Masters 50A       
            21:57   22:32   23:42 (  24:56) (  26:12) = 1:08:11
         Judy Phelps, Nancy Taormina, Cathy Sliwinski, Debra Batcher, Susan
         Burns
   3.  Saratoga Stryders 50          
            23:35   24:03   24:36 (  26:34) (  26:47) = 1:12:14
         Jane Mastaitis, Peggy McKeown, Andrea Peterson, Lisa Ippolito, Marge
         Rajczewski
   4.  Team Utopia Masters 50B       
            25:12   26:15   29:26 = 1:20:53
         Joan Celentano, Jill Mehan, Mary Roden-Tice

-------------------------------------------------------------------------------
                          VETERANS 60+ CLUB TEAM
-------------------------------------------------------------------------------


-------------------------------------------------------------------------------
                               70+ CLUB TEAM
-------------------------------------------------------------------------------