Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/nh/Aug23_MineFa_set1.shtml

Mine Falls Summer Trail Series

Nashua, NH, August 23, 2010

Race #12

Courtesy of the Gate City Striders

For more race information, see Race Website.

Mine Falls Summer Trail Race Series - Race #12

Mine Falls Summer Trail Race Series - Race #12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Race Story:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Race #12 ended the Summer Trail Series with a bang as 90 runners participated in the 2010 Handicap Race.

Racers were sent off in waves based on their course PR's for this year (from slowest to fastest)

 

with the idea that everyone would finish around the same time. And, this year we came pretty close to just that!

Also, because of the nature of the event being that everyone is either racing to catch the slower person in front

or fighting to keep ahead of the faster person behind, we had 59 people set new personal best times!

So, on a very "fall-like" New England evening nearly 2/3rds of the field were motivated enough to run a new PR!

 

 

 

 

 

 

 

 

The 5k race winner was Deric Faria who finished in a net time of 25:33, or about 4 and a half minutes faster

than his previous best. The next fastest time was run by Harmony Driscoll who ran a 32:51 which was also about

4 1/2 minutes better than her best 2010 5k time! Congrats to both. Now you have something to aim for in 2011!

 

 

 

 

 

 

 

 

In the 5m race, last year's female handicap winner Janice Trouville out did herself by taking the overall title.

Janice's net time of 46:46 represented a 4 1/2 minute bettering of her 2010 5m Personal Best!

 

And, sandwiched between a couple of 5m sandbaggers was Robert Streed who also bettered his best this year

by the "magical" 4 1/2 minute time difference. Again, now you both have a new mark to hit 2011!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The 2010 Summer Trail Race Series was a phenomenal success - beyond my wildest imagination!

 

We were blessed with more runners, more good weather days and more fun than ever before.

 

Once again, thanks to all who came to run or volunteer. I hope to see you all (and more) next year!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5k Race Results:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pl.

Runner Name

Age

Sex

Gun Time

Handicap

Net Time

2010 PR

1

Deric Faria

17

M

4503

1930

2533

3008

2

Kevin Collette (1)

11

M

4602

530

4032

 

3

Harmony Driscoll

25

F

4621

1330

3251

3612

4

Priya Pesaje

31

F

4658

1400

3258

3532

5

Erin McWhirter

34

F

4737

1630

3107

3325

6

David Ernick

44

M

4756

2330

2426

2613

7

Alyss Lomabrdi (1)

17

F

4759

2430

2329

 

8

Melody Miller

32

F

4806

930

3836

4053

9

David Helter

57

M

4808

2100

2708

2854

10

Chris Shelsky

32

M

4810

2100

2710

2839

11

Sandy Rhee

41

F

4816

1700

3116

3247

12

Deanna Bourbeau

34

F

4818

2000

2818

2940

13

Michelle Kenney

43

F

4819

2000

2819

2947

14

Bradley Osgood

44

M

4820

2130

2650

2801

15

Eli Buck

10

M

4821

2400

2421

2535

16

Lynn Chesebrough *

45

F

4847

2100

2747

2855

17

David Fernacz

49

M

4848

2500

2348

2436

18

Jacob Rube

33

M

4856

2600

2256

2336

19

Howard Price

64

M

4902

2100

2802

2840

20

Bryce Newsham

11

M

4906

1930

2936

3005

21

Paul Gaffuri

30

M

4907

3100

1807

1855

22

Jeannette Senko *

45

F

4922

2430

2452

2511

23

Sean Flannery

16

M

4925

3100

1825

1859

24

Molly Simpson

10

F

4928

2430

2458

2605

25

Steve Buck

50

M

4930

2500

2430

2441

26

Gregory Cooke

22

M

4932

2730

2202

2227

27

Stephanie Kamin

44

F

4933

2500

2433

2443

28

Hannah Gillis

12

F

4934

2730

2203

2227

29

Gayle Deibert

48

F

4935

2000

2935

2936

30

Kevin Borbeau

35

M

4941

2700

2241

2243

31

Lori Tuttle *

45

F

4947

2030

2917

2918

32

Diane Smigliani

42

F

4948

2330

2618

2609

33

Amy Casteen *

32

F

4949

2700

2249

2245

34

John Picard

50

M

4951

2930

2021

2023

35

Robin Rocha

56

F

4953

2400

2553

2550

36

Adam Gerhard

34

M

4958

2300

2658

2634

37

Duane Smith

47

M

5000

1900

3100

3051

38

Susan Skaluba

47

F

5003

1830

3133

3129

39

Charles Brunet

34

M

5004

3030

1934

1922

40

Fil Faria *

45

M

5005

2930

2035

2006

41

Steve Kenney

41

M

5007

2730

2237

2229

42

Susan Rube

61

F

5031

2000

3031

2933

43

Amanda Philbrook & Tucker*

30

F

5032

0

5032

5006

44

Bill Morse

59

M

5042

2730

2322

2206

45

Alex Kenney

14

M

5044

2300

2744

2650

46

Mitchell Jacobs

9

M

5045

2230

2815

2704

47

Jay Jacobs

46

M

5047

2530

2517

2406

48

Dalton Haddock (1)

43

M

5104

1930

3134

 

49

Darlene Gaudet (1)

19

F

5116

2930

2146

 

50

Tyler Jean

19

M

5117

3100

2017

1842

51

Dylan Goldberg (1)

13

M

5145

2330

2815

 

52

Caroline Fischer

8

F

5155

2530

2625

2418

53

Duane Delfosse (1)

 

M

5200

 

 

 

54

Cathy Merrifield

39

F

5251

2630

2621

2328

55

Ethan Platt

11

M

5302

2330

2932

2624

56

Mica Buck

8

M

5311

2600

2711

2349

57

Nicole Skaluba

13

F

5338

1630

3708

3315

58

Betsy Delfosse (1)

 

F

5344

 

 

 

59

Jim Hansen

51

M

5352

3000

2352

1956

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5m Race Results:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pl.

Runner Name

Age

Sex

Gun Time

Handicap

Net Time

2009 PR

1

Ken Benoit  (1)

25

M

4813

0

4813

 

2

Janice Trouville

51

F

4946

300

4646

5113

3

Bill Newsham

45

M

4957

1730

3227

3704

4

Robert Streed

42

M

5012

730

4242

4708

5

Mike Merra

51

M

5123

1200

3923

4242

6

Prem Rao

35

M

5126

700

4426

4753

7

Charles Kogut

44

M

5159

0

5159

5436

8

Chris Cole

52

M

5206

1500

3706

3935

9

Shelby Adams

34

F

5237

430

4807

5001

10

Eric Tallberg

38

M

5317

1730

3547

3721

11

Lisa Lombardi

42

F

5318

1330

3948

4101

12

Mike Gilberti

18

M

5325

1830

3455

3618

13

Alec Wolfe

19

M

5327

2030

3257

3415

14

Leslie Woodford *

29

F

5328

800

4528

4655

15

Quentin Turnbull

43

M

5337

2000

3337

3435

16

Chelsea Gauci

25

F

5339

1230

4109

4222

17

Andrea Dollett

45

F

5340

930

4410

4506

18

Laura Rallis

39

F

5342

1100

4242

4337

19

Karen Cole *

52

F

5343

930

4443

4502

20

Wendy Newsham

42

F

5347

1200

4147

4247

21

Curtis Hansen

41

M

5348

1830

3518

3613

22

Michael Burns

43

M

5351

1600

3751

3858

23

Andrew Pupa

22

M

5423

2130

3753

3304

24

Jeff Doyle

29

M

5450

1630

3820

3819

25

Anthony Lomabrdi *

43

M

5456

1800

3656

3646

26

Tom Hildreth

60

M

5516

1100

4416

4349

27

Tom Kelly (1)

43

M

5602

 

 

 

28

Cody Freihofer

22

M

5610

2500

3110

2959

29

Ben Platt

14

M

5837

1900

3937

3534

30

Alfonso Navarro *

34

M

5956

2000

3956

3440

31

Ken Snow

54

M

6348

2000

4348

3436

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bold = New 2010 PR Time

 

 

 

 

 

 

(1) = First Time Runner - Handicap estimated

 

 

 

 

 

* = Raffle Prize Winner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Volunteers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Michael Wade

 

 

 

 

 

 

2

Suzanne Barker

 

 

 

 

 

 

3

Ed Deichler

 

 

 

 

 

 

4

Kevin Reynolds

 

 

 

 

 

 

5

Richie Blake

 

 

 

 

 

 

6

Dan Dugan

 

 

 

 

 

 

7

Oliver McMahon

 

 

 

 

 

 

8

Janice Platt

 

 

 

 

 

 

9

Jerry Rocha

 

 

 

 

 

 

10

Emily Strong

 

 

 

 

 

 

11

Chuck Rossier