Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/me/Jul4_Walter_set1.shtml

Walter Hunt 4th of July 3k Road Race

Bangor, ME, July 4, 2010

Overall Results



         30TH ANNUAL WALTER HUNT MEMORIAL 4TH OF JULY 3K ROAD RACE
       Bangor, Maine    07/04/2010  Weather: Partly Cloudy, 83 deg.
      Male record 8:10 by Tim Wakeland (1987) & Gerry Clapper (1988)
                 Female record 9:28 by Wendy Delan (1988)
Place Div/Tot  Name                Age S City         St Club         Time   Pace  
===== ======== =================== === = ============ == ============ ============ 
    1   1/59   Riley Masters        20 M Bangor       ME                 8:13  4:26 
    2   2/59   Michael Bunker       28 M Rockland     ME Maine-Iacs      8:30  4:35 
    3   3/59   Adam Goode           26 M Bangor       ME Maine-Iacs      8:40  4:40 
    4   1/26   Rich Tremain         39 M                 Tremainiacs     8:46  4:43 
    5   1/41   Ryan Walling         17 M Cary         NC Green Hope      8:54  4:48 
    6   1/24   Andy Beardsley       46 M Surry        ME                 9:06  4:54 
    7   4/59   Joe Capehart         31 M Bangor       ME Sub 5           9:17  5:00 
    8   5/59   Erik Rudolph         26 M                                 9:20  5:02 
    9   6/59   Brendan Dagan        28 M Bangor       ME Maine-Iacs      9:22  5:03 
   10   7/59   James Peckenham      24 M Orland       ME Pecktacular     9:32  5:08 
   11   2/41   Joe Hogan            17 M                                 9:41  5:13 
   12   3/41   Ben Girodias         16 M Cary         NC Green Hope      9:41  5:13 
   13   4/41   Maddison Russell     17 M Danville     IN                 9:41  5:13 
   14   8/59   Caleb Lander         27 M Brewer       ME                 9:45  5:15 
   15   2/26   Perry Lebreton       35 M Kenduskeag   ME                 9:50  5:18 
   16   5/41   Matthew Guiod        16 M Lincoln      ME                 9:55  5:20 
   17   1/25   Doug Deangelis       43 M Ipswich      MA Sub 5           9:56  5:21 
   18   3/26   Randy MacDonald      37 M Hampden      ME Sub 5          10:04  5:25 
   19   6/41   Matt Wilkie          18 M Cary         NC Green Hope     10:05  5:26 
   20   1/30   Jonathan Stanhope    14 M Bangor       ME                10:06  5:26 
   21   7/41   Thomas Sartori, Iii  17 M Cary         NC Green Hope     10:06  5:26 
   22   9/59   Riley Ploch          21 M Old Town     ME                10:07  5:27 
   23   1/47   Elizabeth Brunton    25 F Birch Harbor ME                10:08  5:27 
   24   8/41   Daniel Glover        16 M Cary         NC Green Hope     10:09  5:28 
   25   2/24   Chris Jones          47 M Bucksport    ME                10:10  5:28 
   26  10/59   Michael Bommarito    19 M Bangor       ME J.Coles Ange   10:17  5:32 
   27   9/41   Logan Cones          17 M Cary         NC Green Hope     10:18  5:33 
   28  11/59   Lexie Wakeling       22 M                                10:24  5:36 
   29  12/59   Seth Young           26 M Ellsworth    ME                10:29  5:39 
   30  10/41   Brendan Smith        17 M Cary         NC Green Hope     10:30  5:39 
   31   2/47   Jennifer Dagan       26 F Bangor       ME                10:30  5:39 
   32   3/47   Jennie Lucy          20 F                                10:30  5:39 
   33  13/59   Jason Hewitt         31 M Agawam       MA                10:31  5:40 
   34  14/59   Nathan Rocker        19 M Orono        ME Matt George    10:32  5:40 
   35  15/59   Thomas Evans         22 M Orono        ME                10:32  5:40 
   36   4/47   Kristine Guaraldo    34 F South Portla ME Sub 5          10:33  5:41 
   37  16/59   Branden Mountain     21 M Bangor       ME                10:33  5:41 
   38  17/59   Benjamin Brennan     20 M Orono        ME Matt George    10:34  5:41 
   39  11/41   Nick Christie        18 M Holden       ME Wild Whiteds   10:34  5:41 
   40  12/41   Matt Toothaker       18 M Bangor       ME J.Coles Ange   10:35  5:42 
   41  18/59   Stephen Applebee     21 M                                10:37  5:43 
   42  13/41   Derek Whited         18 M Dedham       ME Wild Whiteds   10:43  5:46 
   43  14/41   Dylan Merchant       15 M Orono        ME                10:43  5:46 
   44   1/14   Ed Hughes            56 M Bangor       ME Sub 5          10:44  5:47 
   45   1/18   John Peckenham       52 M Orland       ME Pecktacular    10:47  5:48 
   46  15/41   Sam Scott            16 M                 Scott          10:49  5:49 
   47  16/41   Andy Tree            18 M Fredricton   NB                10:51  5:50 
   48  19/59   Michael O'Leary      20 M Orono        ME                10:55  5:53 
   49   2/18   David Prescott       50 M Hampden      ME                10:57  5:54 
   50  17/41   Cam Roy              15 M Orrington    ME                11:00  5:55 
   51  18/41   Paul Brown           17 M Holden       ME                11:01  5:56 
   52   4/26   Joseph Locke         36 M Bangor       ME                11:03  5:57 
   53  19/41   Liam Wholly          18 M Bangor       ME                11:07  5:59 
   54   3/24   Chris Holt           48 M Ellsworth    ME                11:09  6:00 
   55   5/26   Derek Veilleux       35 M Portland     ME Hunt Family    11:10  6:01 
   56   2/25   Ronald Hunt          42 M Portland     ME Hunt Family    11:11  6:01 
   57  20/59   Sean Hutchinson      20 M Old Town     ME                11:12  6:02 
   58   1/33   Lauren Riedle        17 F Cary         NC Green Hope     11:14  6:03 
   59   2/33   Maura McDonnell      15 F Cary         NC Green Hope     11:18  6:05 
   60   3/33   Sarah Alexander      16 F Cary         NC Green Hope     11:19  6:06 
   61  21/59   Paul Dzurec          28 M Farmingdale  ME Pelee Dzurec   11:21  6:07 
   62   2/30   Jacob Archer         13 M Brewer       ME                11:22  6:07 
   63   1/12   Chris Almy           61 M                                11:23  6:08 
   64   4/33   Jessie Rossabi       16 F Cary         NC Green Hope     11:27  6:10 
   65   3/30   Dustin Ramsay        14 M Hampden      ME                11:30  6:11 
   66   3/18   Dan Milan            51 M Brewer       ME                11:33  6:13 
   67   5/33   Lauren Colberg       16 F Cary         NC                11:34  6:14 
   68   6/26   James Wade           37 M Bangor       ME Sub 5          11:36  6:15 
   69   3/25   Ike Gasaway          42 M                                11:38  6:16 
   70  20/41   Stephen Cormier      17 M                                11:39  6:16 
   71   4/30   Tristan Walden       14 M Brewer       ME                11:40  6:17 
   72   4/18   David Pinnick        53 M Manassas     VA                11:43  6:18 
   73  21/41   Nicholas Byers       17 M Hermon       ME                11:44  6:19 
   74   5/47   Lindsy Argus         21 F O'Fallon     IL                11:45  6:20 
   75  22/59   Jason Blackman       26 M Brewer       ME Krazy Kenyan   11:48  6:21 
   76  22/41   Conor Wholly         16 M Bangor       ME                11:51  6:23 
   77  23/41   Michael Ronan        18 M Hopkinton    MA                11:52  6:23 
   78  23/59   Randy Whitmore       23 M Milford      ME                11:53  6:24 
   79   1/35   Zachary Bragdon      10 M Eddington    ME Bragdon        11:54  6:24 
   80  24/59   Michael Sekera       21 M Eddington    ME                12:03  6:29 
   81   2/35   Gabriel Coffey        9 M Bangor       ME Coffey Famil   12:08  6:32 
   82   5/18   Bob Ronan            52 M Hopkinton    MA                12:08  6:32 
   83  25/59   Mark Scripture       24 M Bangor       ME                12:09  6:32 
   84   7/26   Seth Harrow          39 M                                12:13  6:35 
   85  26/59   Michael Nickerson    34 M Ellsworth    ME                12:14  6:35 
   86   5/30   Chris Dandaneau      13 M Odum         GA                12:14  6:35 
   87   6/18   Tom Kirby            53 M Ellsworth    ME Sub 5          12:16  6:36 
   88   3/35   Matt Shea             8 M Ellsworth    ME                12:17  6:37 
   89   8/26   George Partal        36 M Bangor       ME                12:17  6:37 
   90  24/41   Evan Harris          15 M Branchville  NJ                12:17  6:37 
   91  27/59   David McCue          26 M Carmel       ME                12:18  6:37 
   92   6/47   Katie Snow           19 F Brewer       ME                12:19  6:38 
   93   6/30   Justin Collins       14 M                                12:23  6:40 
   94   7/18   Bruce Freme          54 M Caribou      ME                12:24  6:40 
   95  25/41   Tyler Deangelis      17 M                                12:24  6:40 
   96  26/41   Jonathan Grindle     18 M Bucksport    ME                12:25  6:41 
   97   2/14   Ron Crane            55 M                                12:27  6:42 
   98   4/24   Joseph Lawlor        49 M Hampden      ME Sub 5          12:28  6:43 
   99   6/33   Charlotte Brown      16 F Cary         NC Green Hope     12:30  6:44 
  100   7/33   Olivia Mar Enright   17 F Cary         NC Green Hope     12:30  6:44 
  101   8/33   Maggie Bryan         16 F Holden       ME John Bapst T   12:31  6:44 
  102  27/41   Ian Barrows          16 M Hermon       ME                12:35  6:46 
  103   9/33   Caitlin Barrows      18 F Hermon       ME                12:35  6:46 
  104   7/30   Josh Devou           14 M Levant       ME                12:36  6:47 
  105   1/10   Jennifer O'Halloran  40 F Purcellville VA                12:36  6:47 
  106  28/59   Todd Conner          19 M Camden       ME                12:37  6:47 
  107  29/59   Cooper Plaisted      19 M Hampden      ME Coopers        12:39  6:49 
  108   4/25   Allen Martin         41 M Bangor       ME                12:40  6:49 
  109   8/30   Alex Maxsimic        12 M Holden       ME                12:40  6:49 
  110  30/59   David Morrill        28 M Holden       ME                12:43  6:51 
  111  31/59   David Bean           33 M South Portla ME Crazy Beans    12:44  6:51 
  112   1/17   Elizabeth Labun      13 F Hampden      ME Labun          12:44  6:51 
  113   1/15   Michelle Taylor      45 F Holden       ME Sub 5          12:44  6:51 
  114  10/33   Amanda Lalime        15 F Hermon       ME                12:44  6:51 
  115  28/41   Justin Cole          18 M Orono        ME Matt George    12:48  6:53 
  116   5/25   Mike Labun           42 M Hampden      ME Labun          12:50  6:54 
  117   9/26   Phil Tate            39 M Winterport   ME                12:50  6:54 
  118  29/41   Mark Proulx, Iii     16 M Eddington    ME                12:53  6:56 
  119   7/47   Shannon Lyons        20 F Orono        ME                12:54  6:57 
  120  32/59   Scott Luciano        34 M Hampden      ME                12:57  6:58 
  121   8/47   Phoebe Peckenham     19 F Orland       ME Pecktacular    12:57  6:58 
  122   3/14   Steve Deangelis      55 M                                12:57  6:58 
  123  30/41   Cameron Scott        16 M                 Scott          13:02  7:01 
  124   2/15   Beth McDonnell       48 F Cary         NC Green Hope     13:03  7:01 
  125   9/30   Ryan Cole            13 M Orono        ME Matt George    13:03  7:01 
  126   2/10   Katie Beardsley      40 F                                13:04  7:02 
  127   4/14   Mike Noyes           57 M Bangor       ME                13:07  7:04 
  128  31/41   Graham Freme         15 M Caribou      ME                13:08  7:04 
  129   2/12   John Tjepkema        67 M Orono        ME Sub 5          13:09  7:05 
  130   8/18   David Roy            50 M Orrington    ME                13:10  7:05 
  131  11/33   Hannah Holden        15 F Auburn       ME                13:11  7:06 
  132  33/59   Kyle O'Connell       20 M Brewer       ME Krazy Kenyan   13:12  7:06 
  133   9/47   Paulie Peckenham     26 F Orland       ME Pecktacular    13:12  7:06 
  134  10/30   Casey Walden         11 M Brewer       ME                13:13  7:07 
  135  32/41   Jamison Johnson      15 M Middleboro   MA                13:14  7:07 
  136  33/41   Chapin Frost         15 M Bangor       ME                13:15  7:08 
  137  34/59   Josh Gunn            27 M Brewer       ME                13:17  7:09 
  138  10/47   Carrie Pike          30 F Bangor       ME Pike Duo       13:20  7:11 
  139   6/25   Ray Bolduc           43 M                                13:20  7:11 
  140  10/26   Sean Brooks          35 M Orrington                      13:21  7:11 
  141  12/33   Kate Goodness        18 F Stillwater   ME                13:22  7:12 
  142  11/30   Peter O'Leary        13 M Norwich      VT                13:24  7:13 
  143   9/18   Bob Harris           50 M Branchville  NJ                13:26  7:14 
  144  12/30   Ben Salinas          14 M Bangor       ME                13:26  7:14 
  145   3/15   Annette Hatch-Clein  47 F Bangor       ME                13:27  7:14 
  146  13/33   Shannon Dapice       16 F Brewer       ME                13:28  7:15 
  147  35/59   Derek Tenney         32 M Bangor       ME                13:29  7:15 
  148  11/47   Tonya Pickering      31 F Orono        ME                13:32  7:17 
  149  34/41   Christian Corneil    16 M                                13:36  7:19 
  150  35/41   Carl Farnham         15 M Bangor       ME                13:38  7:20 
  151  12/47   Emilie Bronson       23 F Bangor       ME                13:39  7:21 
  152  36/59   Aaron Gregory        21 M Corinth      ME                13:41  7:22 
  153  37/59   Nick Pooler          19 M Holden       ME Team Espanol   13:41  7:22 
  154   3/12   Dave Samuelian       63 M Bangor       ME                13:43  7:23 
  155   2/17   Leela Stockley       11 F Chester      ME We Run         13:44  7:24 
  156  14/33   Miranda Monk         15 F Bangor       ME                13:44  7:24 
  157   4/15   Margaret Jones       46 F Bucksport    ME                13:46  7:25 
  158   4/35   Owen Bean             8 M South Portla ME Crazy Beans    13:50  7:27 
  159  13/30   Corbin Tate          12 M Hermon       ME                13:53  7:28 
  160          Unknown Runner                                           13:54  7:29 
  161  14/30   Luca Deangelis       11 M                                13:55  7:29 
  162  13/47   Mellisa Smith-Towle  32 F Hampden      ME Sub 5          13:56  7:30 
  163  14/47   Amy Hazelton         33 F Bay Shore    NY                13:57  7:30 
  164  38/59   Kurt Pike            34 M Bangor       ME Pike Duo       13:58  7:31 
  165   5/24   Paul Huston          47 M Bangor       ME The Hustons    13:59  7:32 
  166   7/25   David Merchant       40 M Orono        ME                14:00  7:32 
  167   1/16   Sherri Wakeling      35 F Arundel      ME Maine Runnin   14:00  7:32 
  168   3/17   Heather Brown        14 F Orland       ME                14:03  7:34 
  169  11/26   Zachary Field        35 M                                14:03  7:34 
  170  15/33   Janelle Winship      16 F Prospect     ME                14:04  7:34 
  171   5/35   William Webb         10 M Hampden      ME                14:05  7:35 
  172  36/41   Sam Barnett          18 M Bangor       ME The Hustons    14:06  7:35 
  173  39/59   Sterlin Zephir       34 M                                14:07  7:36 
  174  37/41   Bill Wetherbee       18 M Veazie       ME Team Espanol   14:10  7:37 
  175  15/30   Michael Collins      12 M                                14:10  7:37 
  176  16/30   Mason Duplissey      13 M Brewer       ME                14:14  7:40 
  177  40/59   Riley Donovan        27 M Hampden      ME                14:15  7:40 
  178   6/24   Shawn Ramsay         45 M Hampden      ME                14:16  7:41 
  179  16/33   Avalon Langevin      16 F Bucksport    ME                14:17  7:41 
  180   6/35   Nicholas Lorenzo     10 M Hampden      ME                14:19  7:42 
  181  41/59   Ben Harriman         31 M                                14:21  7:43 
  182   5/15   Lidia Baca           46 F Manassas     VA                14:27  7:47 
  183   8/25   Rob Lorenzi          40 M Hampden      ME                14:27  7:47 
  184  17/30   Samuel Huston        13 M Bangor       ME The Hustons    14:28  7:47 
  185   5/14   Mark Barrows         55 M Hermon       ME                14:30  7:48 
  186   6/14   Andrew Mead          58 M Bangor       ME                14:32  7:49 
  187  12/26   Erik Kuhn            35 M                                14:33  7:50 
  188  42/59   Lee Dunton           33 M Farmingdale  ME Pelee Dzurec   14:33  7:50 
  189   1/28   Erin Aucoin          10 F Brewer       ME                14:34  7:50 
  190   1/10   Linda Fuller         52 F Old Town     ME                14:36  7:51 
  191  15/47   Erin Lachance        32 F Bangor       ME Last Chance    14:36  7:51 
  192  16/47   Katie Dzurec-Dunton  31 F Farmingdale  ME Pelee Dzurec   14:37  7:52 
  193  43/59   Michael Towle        32 M Hampden      ME Sub 5          14:37  7:52 
  194  18/30   Peter Taylor         11 M Holden       ME Sub 5          14:38  7:53 
  195  44/59   Brad Goody           25 M Bradley      ME Mad Mushers    14:39  7:53 
  196   2/28   Allison Ketch        10 F Old Town     ME                14:39  7:53 
  197  13/26   Matt Ketch           36 M Old Town     ME                14:40  7:54 
  198  19/30   Ben Huston           11 M Hampden      ME Huston         14:41  7:54 
  199   7/24   Peter Huston         45 M Hampden      ME Huston         14:42  7:55 
  200  20/30   Cameron Brown        14 M Holden       ME                14:44  7:56 
  201  45/59   Stephen Vanidestine  31 M Bangor       ME                14:45  7:56 
  202   1/6    Noelle Merrill       59 F Stockton Spr ME Eaaa.Org       14:45  7:56 
  203  17/33   Megan Bolduc         16 F                                14:46  7:57 
  204  10/18   Alejandro Moreno, J  52 M Bangor       ME                14:46  7:57 
  205   4/17   Margaret Peckenham   11 F Orland       ME Pecktacular    14:47  7:57 
  206  46/59   Josh Scripture       19 M Bangor       ME                14:47  7:57 
  207   4/12   Rick Bronson         62 M Bangor       ME                14:49  7:58 
  208  17/47   Ruth Peterle-Dzurec  27 F Farmingdale  ME Pelee Dzurec   14:49  7:58 
  209   1/4    Dick Storch          73 M Orono        ME Maine Fossil   14:50  7:59 
  210   2/10   Barbara Thompson     51 F Bucksport    ME Sub 5          14:51  8:00 
  211   8/24   Joseph Clapper       48 M Bucksport    ME                14:53  8:01 
  212  47/59   Chris Fogler         19 M Orrington    ME                14:53  8:01 
  213  48/59   Tyler Chamberlain    19 M Eddington    ME Team Espanol   14:54  8:01 
  214   7/35   Joe Hill              9 M Bangor       ME Hill           14:55  8:02 
  215   9/25   Stephen Hill         41 M Bangor       ME Hill           14:56  8:02 
  216   7/14   Dan Littlefield      57 M Orrington    ME                14:57  8:03 
  217   8/35   Tennessee Tremain     6 M                 Tremainiacs    14:59  8:04 
  218   3/10   Penny Allard         40 F Brewer       ME Sub 5          15:00  8:04 
  219   4/10   Amy Cangelosi        42 F                                15:01  8:05 
  220  10/25   John Cangelosi       40 M                                15:01  8:05 
  221  18/47   Charley Sawyer       19 F Hampden      ME                15:02  8:05 
  222  38/41   Joey Perry           18 M Brewer       ME Krazy Kenyan   15:03  8:06 
  223  19/47   Marcia Parizo        27 F Bangor       ME                15:04  8:07 
  224   9/24   Dan Longfellow       45 M Hamdpen      ME                15:05  8:07 
  225   5/12   Edward Harrow        66 M Dedham       ME                15:05  8:07 
  226  20/47   Bambi Youngs         33 F Orrington    ME                15:05  8:07 
  227   5/17   Holly Rand           11 F                                15:06  8:08 
  228  21/30   Bryam Harris         11 M Branchville  NJ                15:06  8:08 
  229   2/16   Lynn Webb            39 F Hampden      ME                15:09  8:09 
  230  49/59   Andy Bush            19 M Old Town     ME Krazy Kenyan   15:12  8:11 
  231  50/59   Brent Wilbur         22 M Milford      ME                15:14  8:12 
  232   6/15   Patti Scripture      46 F Bangor       ME                15:15  8:12 
  233   9/35   Aiden Matoian         9 M                                15:17  8:14 
  234  10/35   Ben Cangelosi         9 M Bangor       ME                15:17  8:14 
  235   3/28   Olivea Bean           7 F South Portla ME Crazy Beans    15:19  8:15 
  236   8/14   Guy Tenney           59 M Bangor       ME                15:20  8:15 
  237  11/35   William Lehan         8 M Bangor       ME Team Lehan     15:21  8:16 
  238   5/10   Traci Lehan          42 F Bangor       ME Team Lehan     15:23  8:17 
  239   3/16   Annette Boone        38 F Bangor       ME                15:25  8:18 
  240   6/17   Becca Elliott        11 F Brewer       ME Elliott        15:26  8:18 
  241  21/47   Laura Benoit         22 F Bradley      ME Mad Mushers    15:27  8:19 
  242   4/28   Riley Andrews         7 F Brewer       ME                15:28  8:19 
  243  11/25   Dana Andrews         40 M Brewer       ME                15:32  8:22 
  244  22/47   Melany Morais        30 F                                15:35  8:23 
  245  14/26   Anthony Morias       37 M                                15:37  8:24 
  246  39/41   Logan Huston         16 M Hampden      ME Huston         15:39  8:25 
  247   7/15   Dawn Huston          45 F Hampden      ME Huston         15:41  8:26 
  248  18/33   Maggie Ross          16 F                                15:42  8:27 
  249   7/17   Anna Cangelosi       11 F                                15:44  8:28 
  250  23/47   Michelle Goody       25 F Bradley      ME Mad Mushers    15:44  8:28 
  251  24/47   Marie Hankinson      34 F Winterport   ME                15:47  8:30 
  252  51/59   Mark Hankinson       34 M Winterport   ME                15:48  8:30 
  253   8/17   Ellie Leighton       13 F Brewer       ME                15:51  8:32 
  254   9/17   Anna Hill            11 F Bangor       ME Hill           15:51  8:32 
  255   8/15   Deb Kenny            49 F Holden       ME                15:54  8:33 
  256  12/35   Gavin Pitts           7 M Purcellville VA                15:55  8:34 
  257   6/12   Donald O'Halloran    62 M Bangor       ME                15:56  8:34 
  258   5/28   Isabell Parkin        7 F Bangor       ME                15:57  8:35 
  259  15/26   Geoffrey Parkin      39 M Bangor       ME                15:59  8:36 
  260   1/1    Mary Alice Bruce     71 F Corea        ME                16:00  8:37 
  261  10/17   Logan Hardy          14 F                                16:01  8:37 
  262   6/28   Jessica Crockett     10 F                                16:01  8:37 
  263  16/26   Davey Crockett       38 M Hermon       ME                16:02  8:38 
  264  12/25   Monty Rand           40 M                                16:02  8:38 
  265  22/30   Gregory Montemurro   11 M Westford     MA Monte          16:02  8:38 
  266  10/24   Thomas Turlo         46 M              ME                16:03  8:38 
  267  40/41   Josh Perry           18 M Brewer       ME Krazy Kenyan   16:05  8:39 
  268  25/47   Dee Wilbur           19 F Bangor       ME J.Coles Ange   16:09  8:41 
  269  13/35   Sam Brown            10 M Holden       ME                16:10  8:42 
  270   7/12   Jerald Markley       64 M Penobscot    ME                16:10  8:42 
  271  11/18   Brett Baber          50 M Veazie       ME                16:15  8:45 
  272  13/25   Phillip Badger       40 M                                16:15  8:45 
  273  23/30   Nicholas Albert      12 M Holden       ME                16:16  8:45 
  274  52/59   Daniel Perkins       23 M Brookline    MA                16:16  8:45 
  275   8/12   David Jones          69 M Castine      ME Sub 5          16:18  8:46 
  276  26/47   Leah Balentine       26 F Hampden      ME                16:20  8:47 
  277  11/17   Molly Jack           14 F Bangor       ME                16:23  8:49 
  278  11/24   Ron Jack             46 M Bangor       ME                16:23  8:49 
  279  41/41   Joseph Klam          18 M                                16:25  8:50 
  280  12/24   Jerry Sherman        47 M Brewer       ME Sherman        16:26  8:51 
  281   9/15   Patty Dunbar         46 F Hermon       ME                16:28  8:52 
  282  14/35   Colby Dionne          8 M Raymond      ME                16:31  8:53 
  283  12/17   Makenzie Baber       11 F Veazie       ME                16:32  8:54 
  284  19/33   Aimee Dubois         16 F Bangor       ME Dubois         16:34  8:55 
  285   3/10   Paula Webster        50 F Prospect     ME                16:35  8:55 
  286  20/33   Rachel Prescott      15 F Hampden      ME                16:39  8:58 
  287  27/47   Sarah Bigney         25 F Bangor       ME                16:39  8:58 
  288  12/18   Rey Dubois           53 M Bangor       ME Dubois         16:44  9:00 
  289  10/15   Lisa Sherman         46 F Brewer       ME Sherman        16:47  9:02 
  290          Unknown Runner                                           16:48  9:02 
  291  17/26   Michael Whittmann    39 M Bangor       ME                16:51  9:04 
  292  18/26   Will Huston          36 M                                16:51  9:04 
  293   9/14   Pete Cowan           59 M Seattle      WA                16:54  9:06 
  294  14/25   Joel Bragdon         41 M Eddington    ME Bragdon        16:56  9:07 
  295  24/30   Ethan Dapice         13 M Brewer       ME                16:57  9:07 
  296  21/33   Jennifer Pittis      18 F Milford      ME                16:58  9:08 
  297  13/18   Paul Hunt            53 M Bucksport    ME                16:59  9:08 
  298   9/12   Bill Hansen          65 M Surry        ME                16:59  9:08 
  299  22/33   Katherine Ronan      15 F Hopkinton    MA                17:00  9:09 
  300  23/33   Geneive Payne        17 F                                17:01  9:09 
  301   7/28   Maria Maxsimic       10 F Holden       ME                17:01  9:09 
  302  15/25   George Maxsimic      43 M Holden       ME                17:02  9:10 
  303  16/25   Sean O'Leary         43 M Norwich      VT                17:02  9:10 
  304   4/10   Mary Moore           51 F Bangor       ME Sub 5          17:02  9:10 
  305  13/24   David Perry          48 M Brewer       ME Krazy Kenyan   17:03  9:10 
  306  14/24   John Holden          45 M Auburn       ME                17:03  9:10 
  307  11/15   Linda Ronan          49 F Hopkinton    MA                17:05  9:12 
  308  17/25   Jack Dandaneau       44 M Odum         GA                17:06  9:12 
  309  10/12   Jon Benoist          64 M Phoenix      AZ Hunt Family    17:07  9:13 
  310  19/26   Scott Clark          39 M Bangor       ME                17:07  9:13 
  311   5/10   Cindy Whited         52 F Dedham       ME Wild Whiteds   17:08  9:13 
  312   6/10   Deedra Dapice        44 F Brewer       ME                17:08  9:13 
  313  20/26   Michael Tupper       39 M Old Town     ME                17:11  9:15 
  314  18/25   Steve Pellegrino     40 M Bangor       ME                17:12  9:15 
  315  15/35   Christian Boone      10 M Bangor       ME                17:14  9:16 
  316  28/47   Brianne Beck         30 F                                17:15  9:17 
  317  29/47   Katie Lachance       28 F Brewer       ME Last Chance    17:16  9:17 
  318  24/33   Olivia Plaisted      16 F                                17:17  9:18 
  319  25/30   Matt Palmer          12 M                                17:17  9:18 
  320  16/35   Evan Albert          10 M Brewer       ME                17:21  9:20 
  321  15/24   Andrew Plaisted      45 M                                17:21  9:20 
  322  17/35   Cooper Garbiel-Acho   5 M Holyoke      MA                17:23  9:21 
  323   7/10   Karen Hughes         42 F Bangor       ME                17:24  9:22 
  324  30/47   Aimee Bogan          33 F Bangor       ME                17:26  9:23 
  325   8/28   Dyan Walsh            3 F Bangor       ME Eaaa.Org       17:26  9:23 
  326  19/25   Matthew Kirkpatrick  41 M                                17:27  9:23 
  327  31/47   Emily McIntosh       28 F Brewer       ME                17:30  9:25 
  328  20/25   Scott Lewis          43 M Skowhegan    ME                17:31  9:26 
  329   8/10   Tara Monk            41 F Bangor       ME                17:35  9:28 
  330  18/35   Trevor Pearson        8 M Holden       ME                17:37  9:29 
  331  10/14   Gordon Stitham       57 M Orrington    ME                17:37  9:29 
  332  16/24   Tim Pearson          46 M Holden       ME                17:37  9:29 
  333  13/17   Kristian Baber       11 F Veazie       ME                17:38  9:29 
  334   2/6    Brenda Tree          56 F Fredricton   NB                17:39  9:30 
  335  25/33   Stephanie Comstock   18 F Bangor       ME                17:41  9:31 
  336  19/35   Zachary Frisch       10 M Hampden      ME                17:43  9:32 
  337   1/6    Robin Emery          63 F Lamoine      ME Sub 5          17:44  9:33 
  338  20/35   Kudy Duak             7 M Brewer       ME                17:44  9:33 
  339  53/59   Patrick Duak         31 M Brewer       ME                17:45  9:33 
  340   3/6    Margaret Capehart    57 F Bangor       ME                17:50  9:36 
  341  14/17   Usha Stockley        11 F Chester      ME We Run         17:55  9:38 
  342   4/6    Mary Hartt           55 F Dixmont      ME                17:56  9:39 
  343  17/24   Michael Corneil      46 M Bangor       ME                18:01  9:42 
  344  32/47   Jennifer Hawkes      27 F                                18:01  9:42 
  345   4/16   Amanda Albert        39 F Brewer       ME                18:04  9:43 
  346  12/15   Katherine Rice       49 F                                18:04  9:43 
  347  26/30   Wil Huston           13 M Hampden      ME Huston         18:04  9:43 
  348  54/59   Cameron Jamison      19 M Dixmont      ME Krazy Kenyan   18:10  9:47 
  349  55/59   Matt Helfen          19 M Brewer       ME Krazy Kenyan   18:10  9:47 
  350  21/26   Bob Beatham          38 M Bangor       ME                18:11  9:47
  351  15/17   Kiara Yardley        14 F Bangor       ME                18:11  9:47 
  352  26/33   Aimee Batuski        17 F                                18:12  9:48 
  353  27/33   Ally Sherman         18 F Orono        ME Sherman        18:13  9:48 
  354  33/47   Chelsea Sherman      22 F Orono        ME Sherman        18:14  9:49 
  355          Unknown Runner                                           18:14  9:49 
  356  27/30   Matthew Johnson      12 M Middleboro   MA                18:15  9:49 
  357  28/33   Marlee Huston        17 F Bangor       ME The Hustons    18:15  9:49 
  358   5/16   Andrea Blain         37 F Brewer       ME                18:23  9:54 
  359  34/47   Emily Fraser         19 F Brewer       ME                18:25  9:55 
  360   6/16   Tia McFarland        35 F Hanover      MA                18:25  9:55 
  361          ?????????                                                18:28  9:56 
  362   7/16   Roberta MacDonald    37 F Hampden      ME Sub 5          18:29  9:57 
  363  35/47   Erin Horne           27 F Hermon       ME                18:31  9:58 
  364  29/33   Taylor Potter        16 F Hanover      MA                18:32  9:58 
  365   5/6    Cathy Maher          57 F Bangor       ME                18:33  9:59 
  366  30/33   Cassie Longfellow    15 F Hampden      ME                18:34  9:59 
  367  13/15   Marion Frehill       46 F Mariaville   ME                18:35 10:00 
  368  56/59   Robert Labree        30 M Glenburn     ME Labree         18:42 10:04 
  369  57/59   Gary McMurry         29 M                                18:44 10:05 
  370  36/47   Stephanie McCue      21 F Orrington    ME Eaaa.Org       18:44 10:05 
  371  37/47   Aleishe Newby        28 F Bangor       ME                18:44 10:05 
  372  18/24   David Stanhope       46 M Exeter       ME                18:55 10:11 
  373   2/6    Deanna Wade          67 F Bradley      ME                19:03 10:15 
  374  16/17   Samantha Round       12 F Veazie       ME                19:14 10:21 
  375  21/35   Mackie Doore          9 M Bangor       ME                19:16 10:22 
  376   9/28   Naomi Moynihan        9 F Bangor       ME                19:18 10:23 
  377  22/35   Liam Moynihan         7 M Bangor       ME                19:18 10:23 
  378  22/26   Brian Moynihan       36 M Bangor       ME                19:20 10:24 
  379  10/28   Isabel Dionne         6 F Raymond      ME                19:22 10:25 
  380  19/24   John Dionne          45 M Raymond      ME                19:22 10:25 
  381  11/28   Alyssa Elliott        7 F Brewer       ME Elliott        19:23 10:26 
  382  23/26   Jason Elliott        37 M Brewer       ME Elliott        19:23 10:26 
  383  20/24   John Holyoke         45 M Bangor       ME                19:23 10:26 
  384  21/24   David Potter         46 M Hanover      MA                19:26 10:27 
  385  31/33   Casey Potter         15 F Hanover      MA                19:26 10:27 
  386  23/35   Zachary Scott         8 M                 Scott          19:30 10:30 
  387  12/28   Arianna Geiser        9 F Brewer       ME                19:30 10:30 
  388  21/25   Alex Valer           40 M                                19:31 10:30 
  389  13/28   Olivia Messer         6 F Veazie       ME                19:39 10:34 
  390  14/18   Robert Downs         54 M West Bath    ME                19:40 10:35 
  391  58/59   Paul Messer          34 M Veazie       ME                19:41 10:35 
  392  38/47   Jennifer Hartley     34 F Bangor       ME                19:45 10:38 
  393   8/16   Hayley Martin        38 F Veazie       ME                19:46 10:38 
  394  59/59   Trevor Killip        28 M Biloxi       MS                19:46 10:38 
  395  39/47   Laura Killip         27 F Biloxi       MS                19:47 10:39 
  396  40/47   Julie Benoit         27 F Bradley      ME Mad Mushers    19:48 10:39 
  397  41/47   Lisa Cramm           31 F Bangor       ME                19:48 10:39 
  398  17/17   Madeline Coffey      14 F Bangor       ME Coffey Famil   19:52 10:41 
  399  22/25   Brad Coffey          42 M Bangor       ME Coffey Famil   19:52 10:41 
  400   6/10   Lori Gettler         54 F                                19:53 10:42 
  401  11/14   Jeff Gettler         58 M Bangor       ME                19:53 10:42 
  402  11/12   Owen Fuller          65 M Old Town     ME                19:53 10:42 
  403   9/16   Jenny Hart           36 F Orrington    ME                19:57 10:44 
  404   2/4    Marty Elliott        71 M Prospect Har ME                19:58 10:45 
  405  42/47   Abbey Sawyer         22 F Corinth      ME                20:05 10:48 
  406  14/28   Tessa Yardley        10 F Bangor       ME                20:07 10:49 
  407  24/35   Connor Lehan          7 M Bangor       ME Team Lehan     20:18 10:55 
  408  23/25   Jeremy Lehan         41 M Bangor       ME Team Lehan     20:19 10:56 
  409  10/16   Dawn Ravan           39 F Bangor       ME                20:20 10:56 
  410  15/18   Alden Brown          54 M Hermon       ME                20:20 10:56 
  411  11/16   Karen Shea           38 F Ellsworth    ME                20:26 11:00 
  412   7/10   Cory Baughman        50 F Kenduskeag   ME                20:32 11:03 
  413  43/47   Michelle Baughman    20 F Kenduskeag   ME                20:34 11:04 
  414  15/28   Aubrey Duplissey     10 F Brewer       ME                20:37 11:06 
  415  16/28   Isabella Garbiel-Ac   7 F Holyoke      MA                20:42 11:08 
  416  12/16   April Achorn         39 F Holden       ME                20:42 11:08 
  417  22/24   Timothy Beagan       46 M Scarborough  ME                20:43 11:09 
  418  13/16   Carrie Achorn        38 F Holden       ME                20:43 11:09 
  419  17/28   Esmae Stockley        5 F Chester      ME We Run         20:45 11:10 
  420  14/15   Bernice Stockley     47 F Chester      ME We Run         20:46 11:10 
  421   8/10   Gail Baillargea      52 F                 Team Wild Wh   20:47 11:11 
  422  25/35   Jordan Duak           4 M Brewer       ME                20:55 11:15 
  423  16/18   Gary Higgins         50 M Brewer       ME D.H.D.'S       20:55 11:15 
  424  18/28   Lindsey Desmarais     8 F Turner       ME                20:56 11:16 
  425   3/6    Dev Braziller        63 F Lee          ME                21:00 11:18 
  426  32/33   Kara Cowan           15 F Orrington    ME                21:07 11:22 
  427  28/30   Cody Bogan           12 M Bangor       ME                21:07 11:22 
  428  19/28   Sara Shea             7 F Ellsworth    ME                21:11 11:24 
  429  24/26   Rob Shea             37 M Ellsworth    ME                21:26 11:32 
  430   4/6    Susan Lehan          63 F Skowhegan    ME                21:40 11:39 
  431  14/16   Jennifer McGoldrick  37 F Bangor       ME                21:42 11:40 
  432  26/35   Tyler McGoldrick      5 M Bangor       ME                21:50 11:45 
  433  44/47   Karen Coulson        34 F                                21:56 11:48 
  434  27/35   Sawyer Coulson        8 M                                21:57 11:49 
  435  20/28   Kirstyn Coulson       6 F                                21:58 11:49 
  436  28/35   Oliver Brown          8 M Holden       ME                21:58 11:49 
  437  17/18   Michael Brown        50 M Holden       ME                22:03 11:52 
  438          Unkown Runner                                            22:03 11:52 
  439          Unknown Runner                                           22:04 11:52 
  440  21/28   Acadia Tremain        4 F                 Tremainiacs    22:07 11:54 
  441  15/16   Teresa Tremain       35 F                 Tremainiacs    22:16 11:59 
  442  22/28   Grace Blancherd       8 F Orrington    ME                22:27 12:05 
  443  23/28   Abigail Caron         8 F Bangor       ME                22:27 12:05 
  444  29/35   Joseph Montemurro    10 M Bangor       ME Monte          22:38 12:11 
  445  23/24   Chris Montemurro     49 M Bangor       ME Monte          22:38 12:11 
  446  24/25   Tom Caron            43 M Bangor       ME                22:44 12:14 
  447  29/30   Stephen Matoian      13 M Portland     ME                22:47 12:15 
  448   9/10   Colleen Matoian      43 F Portland     ME                22:48 12:16 
  449  12/12   Joseph Guaraldo      67 M Brewer       ME                22:53 12:19 
  450  24/28   Chloe Hart            7 F Orrington    ME                22:54 12:19
  451  25/26   Aaron Hart           37 M Orrington    ME                23:12 12:29 
  452  33/33   Kaitlyn Norwood      15 F Bangor       ME                23:13 12:29 
  453  30/35   Aubrey Badger         8 M                                23:14 12:30 
  454  16/16   Amy Badger           36 F                                23:15 12:30 
  455  12/14   Eric Taylor          57 M Holden       ME Sub 5          23:15 12:30 
  456  31/35   Gilman Taylor         4 M Holden       ME Sub 5          23:15 12:30 
  457  45/47   Holly Gunn           28 F Brewer       ME                23:17 12:32 
  458  30/30   Matt Scott           14 M                 Scott          23:20 12:33 
  459  32/35   Ryan Scott            8 M                 Scott          23:23 12:35 
  460  25/28   Rowan Andrews         8 F Brewer       ME                23:30 12:39 
  461  25/25   Galen Norwood        40 M Bangor       ME                23:47 12:48 
  462  26/28   Eden Beardsley        3 F Surry        ME                24:00 12:55 
  463  27/28   Ginny Hunt            6 F Bangor       ME                24:00 12:55 
  464  15/15   Kathy Hunt           47 F Bangor       ME                24:01 12:55 
  465  33/35   Sam Slavin            7 M                                24:02 12:56 
  466   9/10   Nancy Hall           50 F                                24:03 12:56 
  467   6/6    Laura Dzurec         57 F Farmingdale  ME Pelee Dzurec   24:05 12:57 
  468   5/6    Lynn Hunt            60 F Bangor       ME Hunt Family    24:05 12:57 
  469  34/35   Nolan Pitts           4 M Purcellville VA                24:08 12:59 
  470  26/26   Jason Pitts          39 M Purcellville VA                24:13 13:02 
  471  35/35   Ryan Cummings         6 M Bangor       ME                24:35 13:14 
  472  24/24   Thomas Cummings      49 M Bangor       ME                24:37 13:15 
  473   3/4    Alejandro Moreno     70 M Bangor       ME                24:38 13:15 
  474   6/6    Rusty Elliott        67 F Prospect Har ME                24:45 13:19 
  475   4/4    Charles Tanzosh      71 M Bangor       ME                24:51 13:22 
  476  46/47   Meredith Lundamo     34 F Ketchikan    AK                24:52 13:23 
  477  28/28   Madisen Lundamo       5 F Ketchikan    AK                25:34 13:45 
  478  13/14   William Dove         59 M Hancock      ME                25:36 13:46 
  479  10/10   Danielle Vittone     53 F Pittsfield   MA                26:17 14:08 
  480  18/18   Randy Porter         50 M                 Old Fart       26:41 14:21 
  481  10/10   Pam Peck             43 F                                26:42 14:22 
  482  14/14   Gaelen Saucier       59 M                                27:34 14:50 
  483  47/47   Anna Morey           26 F                                27:54 15:00 

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Elizabeth Brunton    25 Birch Harbor    ME                      10:08  5:27 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Riley Masters        20 Bangor          ME                       8:13  4:26 
                          FEMALE AGE GROUP: 0 - 10
    1 Erin Aucoin          10 Brewer          ME                      14:34  7:50 
    2 Allison Ketch        10 Old Town        ME                      14:39  7:53 
                           MALE AGE GROUP: 0 - 10
    1 Zachary Bragdon      10 Eddington       ME Bragdon              11:54  6:24 
    2 Gabriel Coffey        9 Bangor          ME Coffey Family        12:08  6:32 
                         FEMALE AGE GROUP: 11 - 14
    1 Elizabeth Labun      13 Hampden         ME Labun                12:44  6:51 
    2 Leela Stockley       11 Chester         ME We Run               13:44  7:24 
                          MALE AGE GROUP: 11 - 14
    1 Jonathan Stanhope    14 Bangor          ME                      10:06  5:26 
    2 Jacob Archer         13 Brewer          ME                      11:22  6:07 
                         FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
    1 Lauren Riedle        17 Cary            NC Green Hope           11:14  6:03 
    2 Maura McDonnell      15 Cary            NC Green Hope           11:18  6:05 
                          MALE AGE GROUP: 15 - 18
    1 Ryan Walling         17 Cary            NC Green Hope            8:54  4:48 
    2 Joe Hogan            17                                          9:41  5:13 
                         FEMALE AGE GROUP: 19 - 34
    1 Jennifer Dagan       26 Bangor          ME                      10:30  5:39 
    2 Jennie Lucy          20                                         10:30  5:39 
                          MALE AGE GROUP: 19 - 34
    1 Michael Bunker       28 Rockland        ME Maine-Iacs            8:30  4:35 
    2 Adam Goode           26 Bangor          ME Maine-Iacs            8:40  4:40 
                         FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
    1 Sherri Wakeling      35 Arundel         ME Maine Running Co.    14:00  7:32 
    2 Lynn Webb            39 Hampden         ME                      15:09  8:09 
                          MALE AGE GROUP: 35 - 39
    1 Rich Tremain         39                    Tremainiacs           8:46  4:43 
    2 Perry Lebreton       35 Kenduskeag      ME                       9:50  5:18 
                         FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
    1 Jennifer O'Halloran  40 Purcellville    VA                      12:36  6:47 
    2 Katie Beardsley      40                                         13:04  7:02 
                          MALE AGE GROUP: 40 - 44
    1 Doug Deangelis       43 Ipswich         MA Sub 5                 9:56  5:21 
    2 Ronald Hunt          42 Portland        ME Hunt Family          11:11  6:01 
                         FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
    1 Michelle Taylor      45 Holden          ME Sub 5                12:44  6:51 
    2 Beth McDonnell       48 Cary            NC Green Hope           13:03  7:01 
                          MALE AGE GROUP: 45 - 49
    1 Andy Beardsley       46 Surry           ME                       9:06  4:54 
    2 Chris Jones          47 Bucksport       ME                      10:10  5:28 
                         FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
    1 Linda Fuller         52 Old Town        ME                      14:36  7:51 
    2 Barbara Thompson     51 Bucksport       ME Sub 5                14:51  8:00 
                          MALE AGE GROUP: 50 - 54
    1 John Peckenham       52 Orland          ME Pecktacular          10:47  5:48 
    2 David Prescott       50 Hampden         ME                      10:57  5:54 
                         FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
    1 Noelle Merrill       59 Stockton Spring ME Eaaa.Org             14:45  7:56 
    2 Brenda Tree          56 Fredricton      NB                      17:39  9:30 
                          MALE AGE GROUP: 55 - 59
    1 Ed Hughes            56 Bangor          ME Sub 5                10:44  5:47 
    2 Ron Crane            55                                         12:27  6:42 
                         FEMALE AGE GROUP: 60 - 69
    1 Robin Emery          63 Lamoine         ME Sub 5                17:44  9:33 
    2 Deanna Wade          67 Bradley         ME                      19:03 10:15 
                          MALE AGE GROUP: 60 - 69
    1 Chris Almy           61                                         11:23  6:08 
    2 John Tjepkema        67 Orono           ME Sub 5                13:09  7:05 
                         FEMALE AGE GROUP: 70 - 79
    1 Mary Alice Bruce     71 Corea           ME                      16:00  8:37 
                          MALE AGE GROUP: 70 - 79
    1 Dick Storch          73 Orono           ME Maine Fossils        14:50  7:59 
    2 Marty Elliott        71 Prospect Harbor ME                      19:58 10:45 

				*** Team Results ***
-----------------------------------------------------------------------------------
       Female Team Results			     Male Team Results
-----------------------------------------------------------------------------------
  1.   33:51 Green Hope        (11:17)     	1.   26:32 Maine-Iacs        (8:51)
===================================================================================
  1    11:14  Lauren Riedle       F 		1     8:30  Michael Bunker      M 		
  2    11:18  Maura McDonnell     F 		2     8:40  Adam Goode          M 
  3    11:19  Sarah Alexander     F 		3     9:22  Brendan Dagan       M 
  4 (  11:27) Jessie Rossabi      F 
  5 (  12:30) Charlotte Brown     F