Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/me/Jul30_Strawb_set1.shtml

Strawberry Summer Fest 5K

Farmington, ME, July 30, 2010

Results

Courtesy of the Daily BullDog

For more race information, see Maine Running Photos.

10th Annual Farmington Summerfest Kid’s 1-Mile Race – July 30, 2010
*denotes female
Name Age Time
1. Jocelyn Daggett 10 7:04.3 *
2. Henry Fleishman 12 7:21.1
3. Steven Minns 13 7:48.2
4. Garrett Sullivan 11 8:01.7
5. Jordyn Lawrence 10 8:04.0 *
6. Tyler Moore 7 8:06.8
7. Emily McCarthy 12 8:07.1 *
8. Kahryn Cullenberg 8 8:19.5 *
9. Jessie Hutchinson 11 8:35.4 *
10. Taylor Hollingdale 12 8:57.1 *
11. Clayton McCarthy 8 8:59.9
12. Molly Harmon 8 9:00.4 *
13. Rebecca Harmon 10 9:11.1 *
14. Lowell Trahan 7 9:29.2
15. Michael Gurney 9 9:31.3
16. Mila Long Frost 8 9:48.0 *
17. Josh Smith 6 9:50.8
18. Elan Raminez 7 9:56.8
19. Jack Sullivan 7 9:58.4
20. Katelyn Daggett 5 10:08.3 *
21. Mielle Buterbaugh 5 10:08.7 *
22. Maggie Hufnagel 8 10:27.2 *
23. Abigail Wallace 11 10:31.2 *
24. Nicholas Godomsky 5 10:35.2
25. Abby McCarthy 10 10:46.8 *
26. Emma Charles 6 10:47.7 *
27. Connor Hufnagel 5 10:48.1
28. Sadie McDonough 6 10:57.7 *
29. Emma Casavant 5 11:33.0 *
30. Simone Sokol 9 11:43.6 *
31. Lara Gin 4 11:44.0 *
32. Tommy Eng 9 11:47.4
33. Charlie Eng 7 11:48.4
34. Seth Pinkham 5 12:07.2 *
35. Neve Marnagh 4 12:22.2 *
36. Kamryn Joyce 5 12:27.3 *
37. Cole Martin 5 12:45.9
38. Logan Moore 3 12:49.7
39. Alexander Gurney 7 13:03.8
40. Alex Buterbaugh 4 13:19.7 *
41. Dylan Hinkley 7 13:44.7
42. Natalie McCarthy 4 14:37.4 *
Age Group Awards
Boy’s: Girl’s:
6 and Under 6 and Under
1. Josh Smith 1. Katelyn Daggett
2. Nicholas Godomsky 2. Mielle Buterbaugh
3. Conner Hufnagel 3. Emma Charles
7-9 7-9
1. Tyler Moore 1. Kahryn Cullenberg
2. Clayton McCarthy 2. Molly Harmon
3. Lowell Trahan 3. Mila Long Frost
10-12 10-12
1. Henry Fleishman 1. Jocelyn Daggett
2. Garrett Sullivan 2. Jordyn Lawrence
3. no-one 3. Emily Mc Carthy
13-15 13-15
1. Steven Minns 1. No-one
2. No-one 2. No-one
3. No-one 3. No-one
30th Annual Farmington Summerfest 5K Race – July 30, 2010
*denotes female
Name Age Time
1. Patrick Fournier 34 16:02.3
2. Kelton Cullenberg 18 16:31.4
3. Alex Luchini 18 16:39.2
4. Jonah Jones 16 17:52.2
5. Jeff Jones 40 17:52.6
6. Donn Harriman 45 18:12.8
7. David Drew 46 18:16.6
8. Tyler Melzer 27 18:24.0
9. Richie Brooks 18 18:33.3
10. Cary Buterbaugh 38 18:35.9 *
11. Chase Gaewski 17 18:59.4
12. Brody Hines 18 19:09.8
13. Justin Tracy 15 19:11.2
14. Mike Milliken 26 19:25.4
15. Taylor Watson 16 19:33.5
16. Kilton Webb 15 19:50.1
17. Tina Meserve 43 19:54.1 *
18. Gwen Beacham 17 20:05.3 *
19. Matthew Crandall 28 20:25.1
20. Dustin Staples 14 20:28.9
21. Sarah Martin 44 20:40.0 *
22. Jeff Meserve 52 20:45.6
23. Shane Smith 18 20:49.8
24. Camden Zacker 18 21:15.1
25. Ian Perry 15 21:44.6
26. Chris Whitney 42 21:47.2
27. Bill Haslam 40 21:58.3
28. Louis Chiappetta 16 22:04.6
29. Jeff Chase 33 22:05.0
30. Levi Reeve 30 22:20.3
31. Alex Chandler 16 22:23.6
32. Silas Rogers 14 22:24.8
33. Melody Lam 18 22:27.2 *
34.Addie Cullenberg 16 22:37.0 *
35. Beth Allen 52 23:12.5 *
36. Rich Delgado 42 23:12.8
37. Michael Burke 57 23:18.3
38. Joe McLaughlin 31 23:21.4
39. Sarah Reynolds 30 23:21.7 *
40. Charles Sawyer 68 23:38.2
41. Daniel Lowe 24 23:43.3
42. Dan Ryder 34 23:51.8
43. Peter Couture 47 24:25.0
44. Maxwell Demiller 24 24:36.9
45. Rachel Gulezian 28 24:47.3 *
46. Corey Iba 15 24:52.3
47. Candace Iba 20 24:52.6 *
48. Kelly Greene 19 25:00.8 *
49. Maryam Norton 15 25:31.7 *
50. Louisa Stancioff 16 25:31.9 *
51. Aubrie Ireland 33 26:09.8 *
52. Angie Casavant 31 26:10.0 *
53. David McManus 52 26:31.4
54. John McCall 69 26:59.6
55. Doug Reusch 55 27:09.7
56. Mike Hartford 48 27:10.0
57. Ron Hoar 71 27:10.6
58. Mali Obomsawin 15 27:15.0 *
59. Amanda Laverdieu 30 27:20.6 *
60. Tom McCafferty 57 27:36.2
61. Sam Smith 9 27:41.3
62. Doug Allen 52 27:45.8
63. Peter Beane 56 27:55.1
64. Cassandra Quintal 25 28:00.8 *
65. Bernice Cote 45 28:52.0 *
66. Janel Brooks 15 29:03.7 *
67. Juliette Luchini 16 29:05.1 *
68. Christine Cox 60 29:05.4 *
69. Imily Bilodeau 32 29:06.3 *
70. Shannon Fitzpatrick 36 29:11.1 *
71. Christina Cesare 29 29:13.3 *
72. Tyler Fitzpatrick 32 29:24.5
73. Julie Sawyer 55 29:49.9 *
74. Jacqueline Martin 24 29:55.6 *
75. Holly Castle 25 30:08.9 *
76. Paula Sawyer 61 30:19.0 *
77. Bethany Cote 33 30:47.6 *
78. Susan Terese 59 30:48.8 *
79. Megan Farmer 35 30:49.1 *
80. Echo McDonough 34 31:19.5 *
81. Pat Matulaitis 70 31:31.0 *
82. Maureen McCool 53 32:27.8 *
83. Mary Flint 65 33:07.2 *
84. Charlie Whitney 7 34:12.7
85. Mamie McCall 68 41:08.9 *
86. Anita Altmaier 49 42:32.7 *
87. Judith Adams 43 48:07.9 *
88. Rachel Wessel 26 48:15.6 *
Age Group Awards
Male’s: Female’s:
14 and Under 14 and Under
1. Dustin Staples 1. No-one
2. Silas Rogers 2. No-one
15-18 15-18
1. Kelton Cullenberg 1. Gwen Beacham
2. Alex Luchini 2. Melody Lam
19-29 19-29
1. Tyler Melzer 1. Rachel Gulezian
2. Mike Milliken 2. Candace Iba
30-39 30-39
1. Patrick Fournier 1. Cary Buterbaugh
2. Jeff Chase 2. Sarah Reynolds
40-49 40-49
1. Jeff Jones 1. Tina Meserve
2. Donn Harriman 2. Sarah Martin
50-59 50-59
1. Jeff Meserve 1. Beth Allen
2. Michael Burke 2. Julie Sawyer
60 and Up 60 and Up
1. Charles Sawyer 1. Christine Cox
2. John McCall 2. Paula Sawyer