Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/ma/Oct30_Berksh_set1.shtml

Berkshire County Invitational

Pittsfield, MA, October 30, 2010

[Boys JV | Girls Varsity | Girls JV ]

Boys Varsity

Tom Stewart 413-454-3886

 Holyoke Community College/T. Stewart                        HY-TEK's Meet Manager
                 2010 Berkshire County Championship - 10/30/2010                  
                           Berkshire Community College                            
                               Last Completed Event                               
 
Event 1  Boys 5k Run CC Boys Varsity
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Scott Carpenter           SO Lenox Middle            5:12.6   16:10.93    1   
  2 Matt Cheung               JR MT Greylock             5:18.8   16:30.31    2   
  3 Daniel Baer               SR Lenox Middle            5:29.7   17:04.22    3   
  4 Peter Wilke               11 Pittsfield H            5:31.2   17:08.76    4   
  5 Tucker McNinch             8 Lenox Middle            5:33.0   17:14.32    5   
  6 Matt Belouin              JR MT Greylock             5:36.1   17:24.03    6   
  7 Zach Gross                SR Momument Mou            5:37.7   17:28.98    7   
  8 Marcus Chiaretto          SR St. Joseph's            5:39.5   17:34.58    8   
  9 Ben Gamache               SR Drury High School       5:41.7   17:41.41        
 10 Will Kirby                SO MT Greylock             5:42.6   17:44.29    9   
 11 Mark Rabasco              JR Taconic High            5:43.5   17:47.01   10   
 12 Kevin Carpenter           SR Lenox Middle            5:45.3   17:52.65   11   
 13 Logan Wilson              JR MT Greylock             5:47.1   17:58.28   12   
 14 Matt Hoag                 11 Pittsfield H            5:49.3   18:05.08   13   
 15 Dan Dermody               SR Hoosac                  5:51.7   18:12.68   14   
 16 Jason Klem                JR Wahconah Regional       5:52.0   18:13.36   15   
 17 Ryan Camp                 SR Wahconah Regional       5:54.2   18:20.34   16   
 18 Austin Rybacki            SO Momument Mou            5:55.7   18:25.07   17   
 19 Topaz Ross Kelso          JR Taconic High            5:57.0   18:29.10   18   
 20 Malcolm Wilber            JR Momument Mou            5:58.6   18:34.04   19   
 21 Logan Morton              JR Momument Mou            5:59.0   18:35.33   20   
 22 Aaron Taylor              JR MT Greylock             6:00.2   18:38.84   21   
 23 Trevor Ciempa              8 Hoosac                  6:00.7   18:40.47   22   
 24 Brett Lavigne             JR Wahconah Regional       6:00.9   18:41.13   23   
 25 Dan Hopmans               SR Wahconah Regional       6:01.6   18:43.46   24   
 26 Chris Mazeau              SO Wahconah Regional       6:02.8   18:47.04   25   
 27 Kevin Stengl              JR Wahconah Regional       6:04.1   18:50.98   26   
 28 Ben Herrick                8 Lenox Middle            6:06.3   18:57.86   27   
 29 John Malinowski           JR Momument Mou            6:07.2   19:00.67   28   
 30 Dylan Cole-Kink           SO Momument Mou            6:07.6   19:02.04   29   
 31 Sean O'Connor             JR MT Greylock             6:08.0   19:03.15   30   
 32 Cody Lucido               10 Pittsfield H            6:09.8   19:08.87   31   
 33 Dylan Roy                 SR Momument Mou            6:10.5   19:11.11   32   
 34 Dan Molleur               SR Taconic High            6:11.9   19:15.38   33   
 35 Eric Lomaglio             FR Lenox Middle            6:12.9   19:18.53   34   
 36 Phil Williams             SR Taconic High            6:17.1   19:31.55   35   
 37 Codey Lombardi            JR Taconic High            6:18.8   19:36.84   36   
 38 Robbie Navarino           SO Lenox Middle            6:20.6   19:42.43   37   
 39 Brendan Faas                 St. Joseph's            6:20.8   19:42.91   38   
 40 Pat Coughlin              JR Taconic High            6:21.5   19:45.27   39   
 41 Damon Couture              8 Hoosac                  6:22.0   19:46.55   40   
 42 Travis Ciempa              8 Hoosac                  6:22.1   19:46.97   41   
 43 Jonathan Lee              10 Pittsfield H            6:22.7   19:48.97   42   
 44 Josh Hopmans              SO Wahconah Regional       6:27.0   20:02.35   43   
 45 William Martischnig       FR Hoosac                  6:28.4   20:06.48   44   
 46 Andy George               SR Taconic High            6:28.9   20:08.00   45   
 47 John Serridge             12 Pittsfield H            6:39.9   20:42.40   46   
 48 Kolby Lampiasi            JR Bart Charter School     6:48.2   21:07.98        
 49 Chris Najimy               8 St. Joseph's            6:49.7   21:12.79   47   
 50 Michael Patricelli        11 Pittsfield H            6:51.4   21:17.95   48   
 51 Ethan Winslow             10 Pittsfield H            6:55.1   21:29.44   49   
 52 Shaun Parzick              8 St. Joseph's            7:03.7   21:56.20   50   
 53 Chris Cardimino           FR Hoosac                  7:04.7   21:59.38   51   
 54 Sam Prudhomme             JR Hoosac                  7:23.3   22:57.10   52   
 55 Mirko Murillo              8 St. Joseph's            7:29.0   23:14.94   53   
 56 Dyllan McLear             SO Bart Charter School     7:39.5   23:47.51        
 57 Aidan Chicoine            SO Bart Charter School     7:40.8   23:51.46        
 58 Chip Kirchner             SO Bart Charter School     8:17.0   25:44.12        
 59 Brandon Engle             SO St. Joseph's            8:29.9   26:24.14   54   
 60 Jacob Green               FR St. Joseph's            8:37.9   26:48.89   55   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Lenox Middle & High Schoo    47    1    3    5   11   27   34   37           
      Total Time:  1:27:19.98                                                     
         Average:    17:28.00                                                     
   2 MT Greylock                  50    2    6    9   12   21   30                
      Total Time:  1:28:15.75                                                     
         Average:    17:39.15                                                     
   3 Momument Mountain High Sc    91    7   17   19   20   28   29   32           
      Total Time:  1:32:04.09                                                     
         Average:    18:24.82                                                     
   4 Wahconah Regional           103   15   16   23   24   25   26   43           
      Total Time:  1:32:45.33                                                     
         Average:    18:33.07                                                     
   5 Taconic High                132   10   18   33   35   36   39   45           
      Total Time:  1:34:39.88                                                     
         Average:    18:55.98                                                     
   6 Pittsfield High School      136    4   13   31   42   46   48   49           
      Total Time:  1:34:54.08                                                     
         Average:    18:58.82                                                     
   7 Hoosac                      161   14   22   40   41   44   51   52           
      Total Time:  1:36:33.15                                                     
         Average:    19:18.63                                                     
   8 St. Joseph's                196    8   38   47   50   53   54   55           
      Total Time:  1:43:41.42                                                     
         Average:    20:44.29