Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/ma/May22_Atlant_set1.shtml

Atlantic Coast League T&F Championship

Plymouth, MA, May 22, 2010

Results

Courtesy of Rick Kates

South Shore Express Timing		
                              ACL Outdoor T&F Championship - 5/22/2010
                                          Plymouth South HS
                          Women - Team Rankings
  1) Dennis-Yarmouth                    173     2) Marshfield                          109
  3) Falmouth                          79.5     4) Sandwich                             54
  5) Plymouth South                      44     6) Nauset                             36.5
  7) Plymouth North                      24
                           Men - Team Rankings
  1) Marshfield                         121     2) Falmouth                             82
  3) Dennis-Yarmouth                     75     4) Sandwich                             67
  5) Nauset                              65     5) Plymouth South                       65
  7) Plymouth North                      51                                               Results
Event 1  Girls 100 Meter Dash
     Name                      Yr  School                       Prelims          H#
Preliminaries
   1 Roderick, Sara             11 Nauset                         13.01 q         3
   2 Staten, Jakora             10 Dennis-Yarmouth                13.48 q         2
   3 Ternullo, Courtney         10 Marshfield                     13.62 q         1
   4 Travers, Emily             12 Sandwich                       14.05 q         4
   5 Fitzgerald, Victoria       11 Plymouth South                 14.24 q         4
   6 Sullivan, Katie            09 Nauset                         14.30 q         2
   7 Zurowick, Megan            12 Dennis-Yarmouth                14.46 q         3
   8 Dunakin, Joslyn            12 Dennis-Yarmouth                14.50 q         3
   9 Barbati, Iely              10 Marshfield                     14.54           1
  10 Pedersen, Cody             11 Nauset                         14.61           4
  11 Boyd, Addie                10 Nauset                         14.66           4
  12 Terry, Elea                10 Nauset                         14.70           1
  13 Smith, Amber               10 Nauset                         14.91           2
  14 Lohr, Brianna              09 Sandwich                       15.03           1
  15 Farrell, Lorrin            09 Marshfield                     15.03           4
  16 O'Sullivan, Kelly          10 Marshfield                     15.21           3
  17 Nelson, Olivia             10 Sandwich                       15.23           2
  18 Cahill, Erin               09 Sandwich                       15.40           2
  19 Haring, Alison             09 Marshfield                     15.47           1
  20 Campbell, Jordan           09 Marshfield                     15.49           3
  21 Farrell, Jean              10 Marshfield                     15.73           1
  22 Scollins, Eileen           09 Marshfield                     15.75           4
  23 Fitzpatrick, Emma          10 Sandwich                       15.77           1
  24 Golden, Melanie            10 Marshfield                     16.06           2
  25 Warner, Samantha           10 Marshfield                     16.26           2
  26 Belmore, Savannah          10 Dennis-Yarmouth                16.34           3
  27 Balkam, Sarah              09 Sandwich                       16.56           3
  28 Abdallah, Jackie           10 Marshfield                     17.18           4
Event 1  Girls 100 Meter Dash
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Roderick, Sara             11 Nauset                         12.87
   2 Ternullo, Courtney         10 Marshfield                     13.03
   3 Staten, Jakora             10 Dennis-Yarmouth                13.64
   4 Travers, Emily             12 Sandwich                       13.74
   5 Dunakin, Joslyn            12 Dennis-Yarmouth                14.09
   6 Fitzgerald, Victoria       11 Plymouth South                 14.19
   7 Sullivan, Katie            09 Nauset                         14.29
   8 Zurowick, Megan            12 Dennis-Yarmouth                14.46
Event 2  Boys 100 Meter Dash
     Name                      Yr  School                       Prelims          H#
Preliminaries
   1 Edwards, Brian             10 Marshfield                     12.17 q         1
   2 Parkington, Chris          10 Nauset                         12.23 q         3
   3 Martin, Tim                11 Marshfield                     12.24 q         4
   4 Taylor, Jared              09 Falmouth                       12.25 q         3
   5 Hemingway, Tommy           11 Sandwich                       12.58 q         3
   6 Spinney, John              11 Plymouth South                 12.60 q         2
   7 Avery, Chad                09 Nauset                         12.66 q         1
   8 McGuigan, Chad             09 Marshfield                     12.66 q         2
   9 Russo, Joe                 10 Marshfield                     12.90           1
  10 Fournier, Kevin            09 Plymouth South                 12.94           1
  11 Wallace, Brian             10 Nauset                         12.98           4
  12 Wood, Ben                  10 Dennis-Yarmouth                13.04           1
  13 Harty, Colin               09 Plymouth South                 13.16           2
  14 Millham, Adam              09 Sandwich                       13.38           2
  15 Camire, Sean               10 Marshfield                     13.45           4
  16 Diemer, Brad               12 Sandwich                       13.48           4
  17 Bazarewsky, Todd           10 Plymouth South                 13.57           3
  18 Troiano, Connor            09 Marshfield                     13.90           3
  19 Journet, Erik              10 Dennis-Yarmouth                14.10           3
  20 Alcantara, Justin          12 Dennis-Yarmouth                14.72           2
Event 2  Boys 100 Meter Dash
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Edwards, Brian             10 Marshfield                     12.17
   2 Parkington, Chris          10 Nauset                         12.24
   3 Martin, Tim                11 Marshfield                     12.27
   4 Taylor, Jared              09 Falmouth                       12.41
   5 Spinney, John              11 Plymouth South                 12.48
   6 McGuigan, Chad             09 Marshfield                     12.54
   7 Avery, Chad                09 Nauset                         12.61
   8 Hemingway, Tommy           11 Sandwich                       12.65
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
     Name                      Yr  School                       Prelims          H#
Preliminaries
   1 Wombolt, Erin              10 Falmouth                       17.32 q         1
   2 Dixon, Eva                 12 Dennis-Yarmouth                17.34 q         2
   3 Talbot, Courtney           11 Plymouth North                 17.54 q         1
   4 Feeney, Meghan             11 Dennis-Yarmouth                17.90 q         2
   5 Fox, Devyn                 11 Plymouth South                 19.32 q         1
   6 Ellis, Emma                10 Sandwich                       19.50 q         2
   7 German, Becky              10 Sandwich                       19.91 q         1
   8 McDonald, Mary             11 Nauset                         20.02 q         1
   9 Pitter, Perianne           09 Marshfield                     21.00           2
  10 Diemer, Sarah              JR Sandwich                       21.38           2
  11 Thomas, Rachel             10 Sandwich                       22.01           2
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Dixon, Eva                 12 Dennis-Yarmouth                16.98
   2 Wombolt, Erin              10 Falmouth                       17.09
   3 Talbot, Courtney           11 Plymouth North                 17.51
   4 Feeney, Meghan             11 Dennis-Yarmouth                18.68
   5 Ellis, Emma                10 Sandwich                       19.43
   6 German, Becky              10 Sandwich                       20.04
   7 McDonald, Mary             11 Nauset                         20.12
 --- Fox, Devyn                 11 Plymouth South                    FS
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
     Name                      Yr  School                       Prelims          H#
Preliminaries
   1 Cross, Liam                10 Falmouth                       16.17 q         1
   2 Boris, Connor              10 Plymouth North                 16.93 q         2
   3 Rudewciz, Pateick          12 Dennis-Yarmouth                17.21 q         2
   4 Fitzgerald, Spencer        11 Plymouth South                 17.50 q         1
   5 Tierney, Pat               12 Dennis-Yarmouth                17.64 q         1
   6 Moulton, Nathan            10 Plymouth South                 17.76 q         1
   7 Burns, Shane               11 Dennis-Yarmouth                18.24 q         2
   8 Conena, Kyler              11 Sandwich                       18.53 q         2
   9 Krosbot, Mike              10 Falmouth                       18.80           1
  10 Lundquist, Kevin           09 Dennis-Yarmouth                21.11           2
  11 White, Danny               09 Sandwich                       22.73           2
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Cross, Liam                10 Falmouth                       15.56
   2 Rudewciz, Pateick          12 Dennis-Yarmouth                17.11
   3 Burns, Shane               11 Dennis-Yarmouth                17.60
   4 Tierney, Pat               12 Dennis-Yarmouth                17.89
   5 Fitzgerald, Spencer        11 Plymouth South                 17.92
   6 Conena, Kyler              11 Sandwich                       17.95
 --- Boris, Connor              10 Plymouth North                   DNF
 --- Moulton, Nathan            10 Plymouth South                   DNF
Event 5  Girls 200 Meter Dash
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 McCauley, Julie            12 Marshfield                     26.34
   2 Gilligan, Dacey            10 Marshfield                     27.59
   3 Richard, Lauren            10 Plymouth South                 27.79
   4 Messina, Allison           09 Plymouth South                 27.92
   5 Dicecco, Gina              09 Falmouth                       29.24
   6 Geraniotis, Alexa          11 Nauset                         30.12
   7 Cardeiro, Jen              10 Falmouth                       30.44
   8 Pierre, Shelma             09 Dennis-Yarmouth                31.04
Event 6  Boys 200 Meter Dash
     Name                      Yr  School                       Prelims          H#
Preliminaries
   1 Singer-Clark, Tyler        12 Falmouth                       23.26 q         1
   2 Gustafson, Stefan          12 Plymouth South                 23.84 q         2
   3 Whittaker, Jesse           09 Marshfield                     24.57 q         2
   4 Talanian, Ryan             10 Marshfield                     24.71 q         1
   5 Davis, Ishman              11 Plymouth South                 24.97 q         1
   6 Dunn, Nathan               09 Marshfield                     25.23 q         2
   7 Bowens, Danny              12 Nauset                         25.62 q         2
   8 Lowey, Jake                10 Nauset                         25.66 q         2
   9 Hodsdon, Dylan             10 Dennis-Yarmouth                25.69           2
  10 Viprino, Mike              11 Nauset                         26.01           1
  11 Naumov, Roma               10 Nauset                         26.34           1
  12 English, Tim               11 Plymouth South                 27.21           2
Event 6  Boys 200 Meter Dash
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Singer-Clark, Tyler        12 Falmouth                       22.66
   2 Gustafson, Stefan          12 Plymouth South                 23.56
   3 Whittaker, Jesse           09 Marshfield                     23.92
   4 Talanian, Ryan             10 Marshfield                     24.38
   5 Dunn, Nathan               09 Marshfield                     24.86
   6 Davis, Ishman              11 Plymouth South                 24.88
   7 Bowens, Danny              12 Nauset                         25.27
   8 Lowey, Jake                10 Nauset                         25.45
Event 7  Girls 400 Meter Dash
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Landry, Meghan             11 Marshfield                     59.28
   2 Tropp, Mikhaela            10 Sandwich                     1:00.82
   3 Harney, Emma               09 Dennis-Yarmouth              1:07.28
   4 Rolfe, Alison              10 Dennis-Yarmouth              1:10.43
   5 O'Neil, Katlyn             11 Plymouth South               1:13.18
   6 Nee, Mary                  09 Marshfield                   1:15.33
   7 Myer, Ashley               09 Plymouth South               1:15.69
 --- O'Niel, Taryn              12 Plymouth South                    DQ
Event 8  Boys 400 Meter Dash
     Name                      Yr  School                        Finals          H#
Finals
   1 Regan, Tim                 12 Sandwich                       50.71           3
   2 Benson, Erik               12 Marshfield                     51.89           3
   3 O'Donnell, Stephen         12 Plymouth North                 53.73           3
   4 Talanian, Mike             12 Marshfield                     54.44           3
   5 Dempsey, David             11 Dennis-Yarmouth                55.09           3
   6 Solis, Grant               10 Plymouth South                 56.35           2
   7 Herwig, Andrew             10 Nauset                         56.44           3
   8 Meredith, Jake             10 Nauset                         56.71           2
   9 Gravelle, Tyler            10 Plymouth North                 56.78           2
  10 Jacobs, Austin             12 Nauset                         57.31           3
  11 McLaughlin, Ryan           10 Plymouth South                 58.10           2
  12 Woolson, Riley             09 Plymouth North                 58.16           2
  13 Damphouse, Sam             09 Marshfield                     59.05           1
  14 Wetterberg, Mike           10 Plymouth North                 59.28           2
  15 Malicoat, Kai              10 Nauset                         59.36           1
  16 Robertson, Conor           09 Dennis-Yarmouth              1:06.82           1
  17 Long, Casey                11 Nauset                       1:07.52           1
Event 9  Girls 400 Meter Hurdles
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Hardigan, Signe            12 Dennis-Yarmouth              1:08.65
   2 Bunker, Kristine           12 Falmouth                     1:08.81
   3 Glynn, Breanna             12 Marshfield                   1:12.00
   4 Levangie, Samantha         11 Plymouth North               1:15.52
   5 Barter, Grace              10 Sandwich                     1:18.59
   6 Webb, Melanie              11 Sandwich                     1:19.72
   7 Hilmer, Hilary             12 Nauset                       1:21.46
Event 10  Boys 400 Meter Hurdles
     Name                      Yr  School                        Finals          H#
Finals
   1 Ellis, Sam                 12 Sandwich                       57.29           2
   2 Neves, Richard             12 Dennis-Yarmouth                58.65           2
   3 Lasalle, Joe               10 Marshfield                     58.97           2
   4 Killory, Paul              12 Plymouth South               1:02.69           2
   5 Hersey, Will               12 Nauset                       1:03.02           2
   6 Warren, Cory               10 Sandwich                     1:07.01           1
   7 Eckhardt, Nils             12 Marshfield                   1:07.60           2
   8 Berziniz, Kevin            12 Nauset                       1:09.10           1
   9 Buechel, John              09 Marshfield                   1:10.22           2
  10 Forte, Jeff                09 Plymouth South               1:13.99           1
Event 11  Girls 1 Mile Run
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 O'Dea, Jordan              09 Dennis-Yarmouth              5:19.74
   2 Gannett, Anna              12 Sandwich                     5:28.24
   3 Dunbar, Bridget            10 Dennis-Yarmouth              5:34.36
   4 Borofski, Nicole           09 Plymouth North               5:47.91
   5 McDonald, Meg              10 Marshfield                   5:51.58
   6 Nicoll, Sarah              09 Marshfield                   6:00.39
   7 McGilvary, Elsa            09 Plymouth South               6:06.01
   8 Gonneville, Hillary        09 Sandwich                     6:06.28
   9 Reed, Brittney             09 Plymouth South               6:07.34
  10 Drown, Lee                 09 Dennis-Yarmouth              6:19.09
  11 Currier, Jessica           10 Dennis-Yarmouth              6:30.00
  12 O'Malley, Siobhan          10 Marshfield                   6:31.76
  13 Stallings, Elizabeth       09 Marshfield                   6:32.31
  14 Silverman, Kristen         12 Sandwich                     6:34.60
  15 Larkin, Heather            10 Dennis-Yarmouth              6:36.95
  16 Stallings, Cat             12 Marshfield                   6:43.14
  17 Nessralla, Philomena       10 Marshfield                   7:23.47
Event 12  Boys 1 Mile Run
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Gordon, Dan                11 Plymouth North               4:27.29
   2 Joyce, Dan                 12 Marshfield                   4:31.91
   3 Bausch, Brandon            12 Nauset                       4:46.56
   4 Lapsley, Jack              11 Plymouth North               4:47.26
   5 Moore, Jake                10 Nauset                       4:51.07
   6 Muse, Andrew               12 Dennis-Yarmouth              4:51.42
   7 McLaughlin, Brendan        11 Marshfield                   4:51.78
   8 Branco, Danny              10 Sandwich                     4:59.98
   9 Ouimet, Ben                11 Falmouth                     5:09.71
  10 Freidland, Kevin           10 Marshfield                   5:10.36
  11 Cicchetti, Walter          11 Plymouth South               5:11.27
  12 Perrino, Andrew            10 Dennis-Yarmouth              5:14.03
  13 MACDONALD, Stephen         12 Sandwich                     5:14.11
  14 White, Brendan             09 Plymouth North               5:14.82
  15 Goins, Jameson             12 Sandwich                     5:16.81
  16 Chambers, Bryan            09 Sandwich                     5:17.74
  17 Koren, Shon                09 Sandwich                     5:20.49
  18 Crimmins, Evan             12 Sandwich                     5:23.74
  19 Webb, Jimmy                09 Sandwich                     5:37.18
  20 Kremer, Zach               12 Sandwich                     5:41.26
  21 Wegman, James              09 Sandwich                     5:42.67
  22 Reimer, Sean               11 Marshfield                   5:44.04
  23 Martin, Brian              11 Marshfield                   5:49.56
  24 Maxim, Reed                09 Sandwich                     6:11.33
  25 Carroll, Chris             11 Nauset                       6:15.21
Event 13  Girls 2 Mile Run
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Barry, Megan               12 Dennis-Yarmouth             11:55.05
   2 Kopp, Alesandra            11 Plymouth South              12:02.64
   3 Argo, Robyn                11 Nauset                      12:35.26
   4 Knop, Sara                 11 Nauset                      12:44.09
   5 Lyons, Brittany            12 Dennis-Yarmouth             12:53.83
   6 Duffy, Lauren              12 Sandwich                    13:07.87
   7 Mori, Sara                 09 Plymouth South              13:33.52
   8 Macleod, Meghan            09 Dennis-Yarmouth             13:35.84
   9 Paaso, Vicky               09 Dennis-Yarmouth             14:32.88
Event 14  Boys 2 Mile Run
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Thomas, Kevin              10 Marshfield                   9:45.63
   2 Lopes, Josh                11 Dennis-Yarmouth             10:20.80
   3 Merrill, Colin             09 Dennis-Yarmouth             10:27.65
   4 Lefavor, Jason             12 Sandwich                    10:38.71
   5 Silverman, James           09 Sandwich                    10:43.14
   6 Condon, Jack               10 Marshfield                  10:47.91
   7 Gannett, Paul              10 Sandwich                    10:55.30
   8 McCue, Jason               09 Plymouth South              12:11.61
   9 Poole, Sam                 12 Nauset                      12:15.38
 --- Dicesare, Craig            09 Marshfield                       DNF
Event 15  Girls High Jump
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Bunker, Kristine           12 Falmouth                     5-04.00
   2 Coker, Hadlee              09 Falmouth                     5-02.00
   3 Hathaway, Rachael          11 Dennis-Yarmouth              4-10.00
   4 Fitzgerald, Victoria       11 Plymouth South               4-08.00
   5 Hilmer, Hilary             12 Nauset                       4-06.00
   5 Bunker, Sarah              09 Falmouth                     4-06.00
   7 Duffy, Lauren              12 Sandwich                    J4-06.00
   8 Barter, Grace              10 Sandwich                    J4-06.00
   9 Ellis, Emma                10 Sandwich                    J4-06.00
Event 16  Boys High Jump
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Nichols, Kevin             11 Nauset                       6-02.00
   2 Killory, Paul              12 Plymouth South               6-00.00
   3 MACDONALD, Stephen         12 Sandwich                     5-10.00
   4 Dempsey, David             11 Dennis-Yarmouth             J5-10.00
   5 Ellis, Sam                 12 Sandwich                     5-08.00
   6 Russell, TJ                11 Plymouth South              J5-08.00
   7 Hubbard, Joel              10 Marshfield                   5-06.00
   8 Krosbot, Mike              10 Falmouth                     5-02.00
 --- Lowey, Jake                10 Nauset                            NH
Event 19  Girls Long Jump
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 McCauley, Julie            12 Marshfield                  17-07.25
   2 Cardeiro, Kim              12 Falmouth                    16-07.75
   3 Ternullo, Courtney         10 Marshfield                  15-07.00
   4 Messina, Allison           09 Plymouth South              15-02.00
   5 Smrcina, Erica             12 Falmouth                    14-11.75
   6 Burg, Ashleigh             11 Plymouth North              14-06.50
   7 Richard, Lauren            10 Plymouth South              14-05.50
   8 Staten, Jakora             10 Dennis-Yarmouth             14-03.00
   9 Geraniotis, Alexa          11 Nauset                      14-00.50
  10 Staten, Malika             10 Dennis-Yarmouth             13-09.50
  11 Smith, Amber               10 Nauset                      12-11.25
  12 Boyd, Addie                10 Nauset                      11-10.00
Event 20  Boys Long Jump
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Singer-Clark, Tyler        12 Falmouth                    20-03.75
   2 Regan, Tim                 12 Sandwich                    20-00.00
   3 Talanian, Ryan             10 Marshfield                  19-11.75
   4 Solis, Grant               10 Plymouth South              19-10.75
   5 Senat, Weldy Jean          11 Dennis-Yarmouth             19-08.25
   6 Benson, Erik               12 Marshfield                  19-08.00
   7 Nichol, Mickoy             09 Dennis-Yarmouth             19-07.75
   8 Lasalle, Joe               10 Marshfield                  18-10.50
   9 Dunn, Nathan               09 Marshfield                  18-00.75
  10 Cross, Liam                10 Falmouth                    17-11.50
  11 Avery, Chad                09 Nauset                      17-03.25
  12 Parkington, Chris          10 Nauset                      16-08.50
  13 Whittaker, Jesse           09 Marshfield                  16-06.50
  14 Furness, Joe               10 Dennis-Yarmouth             16-02.50
  15 Brereton, Ryan             12 Falmouth                    15-09.00
  16 Axon, Tyler                09 Falmouth                    14-08.50
Event 21  Girls Triple Jump
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Cardeiro, Kim              12 Falmouth                    35-08.25
   2 Maloney, Megan             12 Dennis-Yarmouth             34-06.00
   3 Hardigan, Signe            12 Dennis-Yarmouth             34-03.00
   4 Landry, Meghan             11 Marshfield                  33-03.75
   5 Feeney, Rebecca            09 Dennis-Yarmouth             32-08.00
   6 Feeney, Meghan             11 Dennis-Yarmouth             32-05.50
   7 Talbot, Courtney           11 Plymouth North              32-00.25
   8 Wombolt, Erin              10 Falmouth                    31-10.50
   9 Gilligan, Dacey            10 Marshfield                  30-09.50
  10 Levangie, Samantha         11 Plymouth North              30-06.75
  11 Diemer, Sarah              JR Sandwich                    29-10.75
  12 Clancy, Margaret           10 Nauset                      25-05.00
 --- Argo, Robyn                11 Nauset                            ND
Event 22  Boys Triple Jump
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Gustafson, Stefan          12 Plymouth South              41-11.00
   2 Davis, Ishman              11 Plymouth South              41-04.00
   3 Boris, Connor              10 Plymouth North              40-03.50
   4 Nichols, Kevin             11 Nauset                      38-06.00
   5 Conena, Kyler              11 Sandwich                    37-02.00
   6 Neves, Richard             12 Dennis-Yarmouth             36-06.00
   7 Curtin, Pat                11 Marshfield                  35-08.50
   8 Bowens, Danny              12 Nauset                      34-04.50
Event 23  Girls Discus Throw
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Burke, Bailey              11 Dennis-Yarmouth               109-09
   2 Journet, Kaitlin           11 Dennis-Yarmouth                89-04
   3 Cleary, Stephanie          12 Nauset                         88-07
   4 Bowes, Eliza               10 Dennis-Yarmouth                86-07
   5 Mikaela, Feroli            12 Plymouth North                 86-00
   6 Parsons, Annie             10 Sandwich                       85-11
   7 Joyal, Kayla               10 Marshfield                     76-04
   8 Burt, Maggie               11 Plymouth North                 75-04
   9 Mavorides, Kelly           12 Dennis-Yarmouth                72-01
  10 Dwyer, Maggie              10 Marshfield                     69-00
  11 Rolfe, Alison              10 Dennis-Yarmouth                68-01
  12 Dicecco, Gina              09 Falmouth                       67-01
  13 Walsh, Anna                12 Marshfield                     66-00
  14 Ruell, Taylar              10 Dennis-Yarmouth                65-05
  15 Dunbar, Molly              09 Nauset                         64-02
  16 Braz, Maddison             09 Plymouth South                 63-10
  17 Hofmeier, Luisa            12 Sandwich                       60-04
  18 Laferriere, Danielle       10 Dennis-Yarmouth                60-03
  19 Kumiega, Nicole            11 Nauset                         50-06
 --- Putnam, Carrine            10 Nauset                          FOUL
Event 24  Boys Discus Throw
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Bombaugh, Samuel           12 Falmouth                      141-05
   2 Levasser, Matt             12 Nauset                     122-03.50
   3 Scanlon, Peter             12 Marshfield                 115-10.50
   4 Crary, Nathan              11 Dennis-Yarmouth               113-10
   5 Dee, John                  11 Plymouth North                110-02
   6 Addison, Tom               11 Plymouth South             109-02.50
   7 Lorden, Corey              11 Dennis-Yarmouth               106-01
   8 Regalado, Henry            11 Plymouth North             104-09.50
   9 Turner, John               12 Plymouth South                103-04
  10 Burge, Steve               10 Marshfield                 102-02.50
  11 Couto, Tim                 11 Nauset                         96-03
  12 Bradley, Chris             12 Marshfield                     94-01
  13 Taylor, Jared              09 Falmouth                       93-03
  14 Crossman, Nick             10 Sandwich                       82-11
  15 Reilly, Dylan              11 Plymouth South                 75-09
  16 Kennedy, Tommy             10 Dennis-Yarmouth                75-03
  17 Cilfone, Carmen            09 Falmouth                       73-06
  18 Jones, Gavin               11 Sandwich                       71-10
  19 Perry, Dave                12 Sandwich                       70-11
  20 Smith, Jack                12 Nauset                         65-10
  21 Hairston, Artie            10 Dennis-Yarmouth                62-01
 --- Feyler, Dan                12 Marshfield                      FOUL
Event 25  Girls Javelin Throw
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Maloney, Megan             12 Dennis-Yarmouth               124-09
   2 Cardeiro, Jen              10 Falmouth                      110-00
   3 Roderick, Sara             11 Nauset                        104-11
   4 Journet, Kaitlin           11 Dennis-Yarmouth               100-02
   5 Ryan, Emily                12 Dennis-Yarmouth                97-05
   6 Mikaela, Feroli            12 Plymouth North                 90-07
   7 Dunakin, Joslyn            12 Dennis-Yarmouth                89-11
   8 Wilcox, Paige              11 Sandwich                       86-11
   9 Nee, Mary                  09 Marshfield                     84-02
  10 Pitter, Perianne           09 Marshfield                     80-06
  11 Stout, Cassandra           09 Plymouth South                 79-11
  12 Coon, Diane                12 Plymouth South                 79-04
  13 Dunbar, Molly              09 Nauset                         78-08
  14 Johnson, Katie             12 Marshfield                     78-03
  15 Cahill, Erin               09 Sandwich                       77-10
  16 Webb, Melanie              11 Sandwich                       77-03
  17 Kopp, Anastasia            11 Plymouth South                 75-10
  18 Cleary, Stephanie          12 Nauset                         74-11
  19 Sullivan, Katie            09 Nauset                         69-08
  20 Linnell, Jessica           09 Dennis-Yarmouth                66-10
  21 Putnam, Carrine            10 Nauset                         60-10
  22 Scollins, Eileen           09 Marshfield                     59-09
  23 Tierney, Rebecca              Dennis-Yarmouth                57-02
  24 O'Niel, Taryn              12 Plymouth South                 49-04
  25 Crosby, Sarah              09 Dennis-Yarmouth                47-05
Event 26  Boys Javelin Throw
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Kabakjian, Spencer         12 Falmouth                      189-00
   2 Naidoo, Jayson             11 Plymouth North                155-03
   3 Atwood, Colby              12 Falmouth                      148-06
   4 Hoffman-Klaucke, Nick      10 Nauset                        144-09
   5 Bochman, John              12 Plymouth South                143-10
   6 Tierney, Pat               12 Dennis-Yarmouth               141-05
   7 Isleb, Sam                 12 Marshfield                    137-00
   8 English, Tim               11 Plymouth South                132-04
   9 King, Nick                 11 Marshfield                    131-07
  10 Vrountas, William          12 Sandwich                      131-04
  11 Steele, Chris              11 Sandwich                      130-02
  12 Johnson, Zach              12 Sandwich                      129-04
  13 Vrountas, Alex             09 Sandwich                      125-07
  14 Brown, Chris               11 Nauset                        123-04
  15 Andreassi, Joseph          12 Falmouth                      123-02
  16 Murnane, Paul              12 Plymouth North                121-08
  17 Panepinto, Cam             10 Falmouth                      115-09
  18 Tavares, Matt              10 Falmouth                      113-09
  19 Dean, Evan                 10 Dennis-Yarmouth               112-10
  20 Fitzpatrick, Josh          11 Marshfield                    110-00
  21 Scanlon, Peter             12 Marshfield                     95-03
  22 Naumov, Roma               10 Nauset                         94-10
  23 O'Connell, Brian           10 Plymouth South                 93-00
  24 Robertson, Conor           09 Dennis-Yarmouth                86-02
Event 27  Girls Shot Put
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Burke, Bailey              11 Dennis-Yarmouth             32-06.00
   2 Joyal, Kayla               10 Marshfield                  28-08.00
   3 Walsh, Anna                12 Marshfield                  28-05.50
   3 Mavorides, Kelly           12 Dennis-Yarmouth             28-05.50
   5 Bowes, Eliza               10 Dennis-Yarmouth             27-11.00
   6 Dellarusso, Amy            11 Plymouth South              27-08.00
   7 Walters, Madelyn           12 Nauset                      26-09.00
   8 Parsons, Annie             10 Sandwich                    25-04.50
   9 Burt, Maggie               11 Plymouth North              25-01.50
  10 Dwyer, Maggie              10 Marshfield                  24-10.00
Event 28  Boys Shot Put
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Bombaugh, Samuel           12 Falmouth                    58-00.00
   2 El-Bayeh, Nick             11 Nauset                      44-02.00
   3 Wadman, Drew               10 Plymouth North              42-01.50
   4 Crary, Nathan              11 Dennis-Yarmouth             40-11.00
   5 Cilfone, Carmen            09 Falmouth                    39-11.00
   6 Bochman, John              12 Plymouth South              39-10.00
   7 Alberghini, Robert         10 Plymouth North              39-05.00
   8 Turner, John               12 Plymouth South              39-04.00
   9 Bradley, Chris             12 Marshfield                  39-01.00
  10 Martin, Tim                11 Marshfield                  37-04.50
  11 Hairston, Artie            10 Dennis-Yarmouth             35-09.00
  12 Feyler, Dan                12 Marshfield                  35-01.00
  13 Kennedy, Tommy             10 Dennis-Yarmouth             34-11.00
  14 Martin, Brian              11 Marshfield                  34-06.00
  15 Fox, Will                  11 Sandwich                    33-03.00
  16 Perry, Dave                12 Sandwich                    31-09.00
  17 Brown, Kevin               11 Plymouth South              31-04.00
  18 Goveia, Ross               11 Nauset                      31-02.00
  19 Crossman, Nick             10 Sandwich                    29-11.50
  20 Leonardi, Josh             11 Sandwich                    27-11.00
Event 29  Girls 4x100 Meter Relay
     Team                          Relay                         Finals          H#
Finals
   1 Dennis-Yarmouth                   A                          51.95           2
      1) Maloney, Megan 12  2) Staten, Malika 10 3) Hathaway, Rachael 14) Staten, Jakora 10
   2 Plymouth South                    A                          53.26           2
      1) Richard, Lauren 10 2) Fitzgerald, Victor3) Messina, Allison 094) O'Niel, Taryn 12
   3 Falmouth                          A                          53.76           2
      1) Cardeiro, Kim 12   2) Wombolt, Erin 10  3) Coker, Hadlee 09   4) Smrcina, Erica 12
   4 Nauset                            B                         x56.82           1
      1) Boyd, Addie 10     2) Smith, Amber 10   3) Sullivan, Katie 09 4) Terry, Elea 10
   5 Dennis-Yarmouth                   B                         x57.37           2
      1) Zurowick, Megan 12 2) Dunakin, Joslyn 123) Mavorides, Kelly 124) Rolfe, Alison 10
   6 Sandwich                          A                          58.12           1
      1) Ellis, Emma 10     2) German, Becky 10  3) Thomas, Rachel 10  4) Webb, Melanie 11
   7 Dennis-Yarmouth                   C                       x1:03.08           1
      1) Crosby, Sarah 09   2) Linnell, Jessica 03) Belmore, Savannah 14) Pierre, Shelma 09
 --- Marshfield                        A                             DQ           2
      1) Campbell, Jordan 092) Barbati, Iely 10  3) Hussey, Tara 09    4) Pitter, Perianne 09
 --- Nauset                            A                             DQ           2
      1) Pedersen, Cody 11  2) Walters, Madelyn 13) Geraniotis, Alexa 14) Roderick, Sara 11
Event 30  Boys 4x100 Meter Relay
     Team                          Relay                         Finals
Finals
   1 Falmouth                          A                          44.98
      1) Cross, Liam 10     2) Kabakjian, Spencer3) Taylor, Jared 09   4) Singer-Clark, Tyler
   2 Marshfield                        A                          45.54
      1) Isleb, Sam 12      2) Talanian, Ryan 10 3) Whittaker, Jesse 094) Edwards, Brian 10
   3 Plymouth South                    A                          45.99
      1) Davis, Ishman 11   2) Gustafson, Stefan 3) Spinney, John 11   4) Solis, Grant 10
   4 Dennis-Yarmouth                   A                          46.06
      1) Senat, Weldy Jean 12) Nichol, Mickoy 09 3) Furness, Joe 10    4) Rubin, G. Anders 09
   5 Nauset                            A                          47.76
      1) Parkington, Chris 12) Avery, Chad 09    3) Bowens, Danny 12   4) Altneu, Ben 11
   6 Sandwich                          A                          50.66
      1) Aldrich, Kevin 12  2) Millham, Adam 09  3) Steele, Chris 11   4) Hemingway, Tommy 11
Event 31  Girls 4x400 Meter Relay
     Team                          Relay                         Finals
Finals
   1 Marshfield                        A                        4:06.40
      1) Hubbard, Jocelyn 102) McCauley, Julie 123) Landry, Meghan 11  4) Ternullo, Courtney
   2 Sandwich                          A                        4:25.69
      1) Gomes, Bethany 10  2) Travers, Emily 12 3) Barter, Grace 10   4) Tropp, Mikhaela 10
   3 Plymouth North                    A                        4:38.57
      1) Levangie, Samantha 2) Talbot, Courtney 13) Burg, Ashleigh 11  4) Bowman, Emma 10
   4 Dennis-Yarmouth                   A                        4:47.94
      1) Dunbar, Bridget 10 2) Hardigan, Signe 123) Harney, Emma 09    4) Rolfe, Alison 10
   5 Nauset                            A                        4:54.30
      1) Puffer, Leah 10    2) Argo, Robyn 11    3) Knop, Sara 11      4) Hilmer, Hilary 12
Event 32  Boys 4x400 Meter Relay
     Team                          Relay                         Finals
Finals
   1 Marshfield                        A                        3:32.17
      1) Benson, Erik 12    2) Lasalle, Joe 10   3) Talanian, Mike 12  4) Hubbard, Joel 10
   2 Sandwich                          A                        3:33.79
      1) Ellis, Sam 12      2) Murphy, Dana 11   3) Regan, Dave 10     4) Regan, Tim 12
   3 Dennis-Yarmouth                   A                        3:36.31
      1) Dempsey, David 11  2) Tuohy-Bedford, Eva3) Hodsdon, Dylan 10  4) Whatley, Aaron-Jord
   4 Nauset                            A                        3:52.31
      1) Jacobs, Austin 12  2) Meredith, Jake 10 3) Herwig, Andrew 10  4) Morris, Jake 11
   5 Plymouth South                    A                        3:58.19
      1) Sullivan, Devin 10 2) Parker, Nick 11   3) McLaughlin, Ryan 104) Swiniarski, Steve 1
   6 Plymouth North                    A                        4:01.00
      1) Gravelle, Tyler 10 2) Woolson, Riley 09 3) Chaplin, Cuinn 10  4) Wetterberg, Mike 10
Event 33  Girls 4x800 Meter Relay
     Team                          Relay                         Finals
Finals
   1 Dennis-Yarmouth                   A                       10:13.48
      1) Barry, Megan 12    2) O'Dea, Jordan 09  3) Colmer, Keagan 10  4) Lyons, Brittany 12
   2 Sandwich                          A                       11:07.09
      1) Gannett, Anna 12   2) Duffy, Lauren 12  3) Duffy, Liz 12      4) Wilcox, Paige 11
   3 Marshfield                        A                       11:08.35
      1) Glynn, Breanna 12  2) Nicoll, Sarah 09  3) Stallings, Elizabet4) Widmann, Casey 10
   4 Plymouth South                    A                       11:18.49
      1) Kopp, Anastasia 11 2) Kopp, Alesandra 113) Cleary, Brittney 094) McGilvary, Elsa 09
Event 34  Boys 4x800 Meter Relay
     Team                          Relay                         Finals
Finals
   1 Marshfield                        A                        8:41.22
      1) Thomas, Kevin 10   2) Carpenter, Hunter 3) Robinson, Nathan 114) Joyce, Dan 12
   2 Plymouth North                    A                        8:43.85
      1) Lapsley, Jack 11   2) O'Donnell, Stephen3) Ness, Steve 11     4) Gordon, Dan 11
   3 Nauset                            A                        9:21.59
      1) Vautrinot, Kyle 11 2) Scalise, Nathan 103) Moore, Jake 10     4) Bausch, Brandon 12
   4 Sandwich                          A                        9:43.69
      1) Silverman, James 092) Branco, Danny 10  3) Crimmins, Evan 12  4) Goins, Jameson 12
   5 Plymouth South                    A                        9:53.77
      1) Cicchetti, Walter 12) Kevin, Kelley 12  3) McCue, Jason 09    4) Sweeney, Joe 12
Event 35  Boys 800 Meter Run
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Hubbard, Joel              10 Marshfield                   2:00.16
   2 Regan, Dave                10 Sandwich                     2:06.12
   3 Nee, Sean                  10 Dennis-Yarmouth              2:06.60
   4 Carpenter, Hunter          11 Marshfield                   2:08.51
   5 Kevin, Kelley              12 Plymouth South               2:14.54
   6 Vautrinot, Kyle            11 Nauset                       2:18.69
   7 Sullivan, Devin            10 Plymouth South               2:20.23
   8 Parker, Nick               11 Plymouth South               2:22.02
   9 Scalise, Nathan            10 Nauset                       2:25.42
  10 Axon, Tyler                09 Falmouth                     2:26.04
  11 Morris, Jake               11 Nauset                       2:30.19
Event 36  Girls 800 Meter Run
     Name                      Yr  School                        Finals
Finals
   1 Hubbard, Jocelyn           10 Marshfield                   2:19.91
   2 Bunker, Sarah              09 Falmouth                     2:30.33
   3 Wilcox, Paige              11 Sandwich                     2:31.72
   4 Moreau, Elizabeth          11 Marshfield                   2:32.29
   5 Kopp, Anastasia            11 Plymouth South               2:34.61
   6 Colmer, Keagan             10 Dennis-Yarmouth              2:35.26
   7 Bowman, Emma               10 Plymouth North               2:36.59
   8 Paton, Ashley              12 Plymouth North               2:40.11
   9 Gomes, Bethany             10 Sandwich                     2:42.94
  10 Cleary, Brittney           09 Plymouth South               2:44.51
  11 Widmann, Casey             10 Marshfield                   2:45.24
  12 Banks, Meg                    Marshfield                   2:47.75
  13 Puffer, Leah               10 Nauset                       2:48.32
  14 Duffy, Liz                 12 Sandwich                     2:49.44
  15 Wells, Marina              11 Nauset                       2:57.95