Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/ma/May21_SouthS_set1.shtml

South Shore League Championship

Norwell, MA, May 21, 2010

[Girls Events and Scores ]

Boys Events and Scores

                           2010 South Shore League Meet
                         Norwell High School  - 5/20/2010
                                      Results
  ===============================================================================
                      Boys - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored
  ===============================================================================
      1) East Bridgewater           162        2) Carver                     86
      3) Cohasset                    77        4) Norwell                    69
      5) Abington                    59        6) Harwich                    49
      7) Mashpee                     15

  Boys 100 Meter Dash Varsity
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Campos, Brenner           12 East Bridgewater         11.48q  1
    2 Lawrence, Marc            12 East Bridgewater         11.75q  2
    3 Petit, Charlie            09 Norwell                  12.14q  2
    4 Pietrasik, Dylan          11 Abington                 12.14q  1
    5 O'Keefe, Kyle             11 Carver                   12.47q  1
    6 Coyne, Matt               11 East Bridgewater         12.48q  1
    7 Nahill, Anthony           09 Cohasset                 12.84q  2
    8 Quinn, Josh               11 Cohasset                 13.64q  2
    9 Berube, Greg              09 Cohasset                 13.86   1
  Boys 100 Meter Dash Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
  Finals
    1 Campos, Brenner           12 East Bridgewater         11.50   10
    2 Lawrence, Marc            12 East Bridgewater         11.62    8
    3 Petit, Charlie            09 Norwell                  12.08    6
    4 Pietrasik, Dylan          11 Abington                 12.22    4
    5 Coyne, Matt               11 East Bridgewater         12.47    2
    6 O'Keefe, Kyle             11 Carver                   12.53    1
    7 Nahill, Anthony           09 Cohasset                 12.80
  Boys 200 Meter Dash Varsity
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Lane, John                11 Abington                 23.96q  2
    2 O'Brien, Paul             12 East Bridgewater         24.08q  1
    3 Weems, Daniel             12 Abington                 24.49q  2
    4 Gonzalves, Greg           11 Carver                   24.54q  1
    5 Gustavo, Ribeiro          11 Harwich                  24.60q  1
    6 Fogarty, Thomas           09 Cohasset                 24.67q  2
    7 Mctigue, Ben              11 Norwell                  24.72q  1
    8 Beal, Kiernan             10 Norwell                  24.91q  2
    9 Sears, Brian              11 East Bridgewater         25.44   2
   10 Naughton, Sean            11 Cohasset                 26.56   2
   11 Nahill, Bobby             09 Cohasset                 26.65   2
   12 Durant, Matt              11 Cohasset                 28.40   1
  Boys 200 Meter Dash Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
  Finals
    1 Lane, John                11 Abington                 23.25   10
    2 O'Brien, Paul             12 East Bridgewater         23.50    8
    3 Gonzalves, Greg           11 Carver                   23.58    6
    4 Weems, Daniel             12 Abington                 24.28    4
    5 Mctigue, Ben              11 Norwell                  24.45    2
    6 Beal, Kiernan             10 Norwell                  24.76    1
  Boys 400 Meter Dash Varsity
  ==========================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 Greene, Ted               12 Norwell                  49.55   2  10
    2 Greene, Chris             12 Norwell                  49.58   2   8
    3 Caseley, Bill             12 Abington                 53.17   2   6
    4 Voss, Dylan               10 East Bridgewater         53.28   2   4
    5 DiGregorio, James         10 Norwell                  54.18   2   2
    6 Gustavo, Ribeiro          11 Harwich                  54.74   2   1
    7 Anderson, Samuel          10 Harwich                  57.96   1
    8 Rullo, Jaime              10 Carver                 1:01.83   1
  Boys 1 Mile Run Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Collins, Brian            12 Cohasset               4:47.94   10
    2 Picklus, Tanner           09 East Bridgewater       4:48.24    8
    3 Gareri, Brendon           10 East Bridgewater       5:03.82    6
    4 Mazzeo, Joe               11 Norwell                5:09.52    4
    5 Le Blanc, Dan             11 East Bridgewater       5:12.27    2
    6 Butler, Greg              10 Norwell                5:15.72    1
    7 Bunszell, Kevin           10 Abington               5:24.12
    8 Gregory, Matt             09 Cohasset               5:28.84
    9 Childs, Wilton            11 Norwell                5:31.91
   10 Kane, Tyler               10 Harwich                5:35.33
   11 Archambeau, Brandon       12 Harwich                5:38.89
   12 Day, Mike                 11 Norwell                5:50.59
  Boys 2 Mile Run Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Wiggins, Owen             09 Norwell               10:13.85   10
    2 Stokes, T.J.              12 Cohasset              10:18.75    8
    3 McKeon, John              11 Abington              10:29.66    6
    4 Earle, James              12 Cohasset              11:09.12    4
    5 Boates, Craig             11 East Bridgewater      11:11.46    2
    6 Whalen, Brendan           10 Abington              11:31.70    1
    7 Forbes, Cole              11 East Bridgewater      11:50.23
    8 Archambeau, Brandon       12 Harwich               11:59.36
    9 Kane, Tyler               10 Harwich               12:11.02
   10 Mcdonald, James           12 Abington              12:25.68
   11 MacCormick, Terry         12 Cohasset              12:44.77
   12 Reid, Aaron               11 Carver                13:04.56
   13 Stack, Jim                12 Norwell               14:00.37
  Boys 800 Meter Run Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Allen, David              12 Cohasset               1:59.88   10
    2 Zentz, Dustin             12 East Bridgewater       2:03.83    8
    3 Zentz, Tyler              09 East Bridgewater       2:07.88    6
    4 Mulligan, Mike            12 Abington               2:09.98    4
    5 Knuth, Justin             11 Carver                 2:13.08    2
    6 Vafiades, Tom             09 Norwell                2:15.16    1
    7 Brake, Trevor             12 Norwell                2:15.63
    8 Bailey, Pete              12 Norwell                2:15.65
    9 Bretten, Johnson          09 Harwich                2:15.78
   10 O'Brien, Geoff            12 East Bridgewater       2:20.62
   11 Murphy, Connor            12 Cohasset               2:22.05
   12 Collins, Dan              11 East Bridgewater       2:26.31
   13 Townsend, Sean            10 Carver                 2:32.78
   14 Schindler, Brian          10 Carver                 2:38.69
  Boys 110 Meter Hurdles Varsity
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Judge, Tim                12 East Bridgewater         15.62q  1
    2 Dumout, Iago              11 Harwich                  17.63q  2
    3 Kwasnik, Matt             12 Norwell                  17.92q  2
    4 Hachey, Patrick           10 East Bridgewater         18.06q  2
    5 Imrie, Matt               11 Abington                 18.17q  1
    6 Shipps-Kelly, Dave        12 Carver                   18.52q  1
    7 Largent, Chris            10 Norwell                  18.66q  2
    8 Orcutt, Zak               10 Mashpee                  19.14q  1
    9 Parker, Ryan              09 East Bridgewater         19.49   2
   10 Wooten, Zach              10 Norwell                  19.54   2
   11 Mack, Bill                11 Cohasset                 20.25   1
  Boys 110 Meter Hurdles Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
  Finals
    1 Judge, Tim                12 East Bridgewater         15.36   10
    2 Dumout, Iago              11 Harwich                  17.29    8
    3 Hachey, Patrick           10 East Bridgewater         17.51    6
    4 Kwasnik, Matt             12 Norwell                  17.98    4
    5 Imrie, Matt               11 Abington                 18.02    2
    6 Shipps-Kelly, Dave        12 Carver                   18.50    1
    7 Orcutt, Zak               10 Mashpee                  19.16
  Boys 400 Meter Hurdles Varsity
  ==========================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 Dumout, Iago              11 Harwich                  59.32   2  10
    2 Larracey, Andrew          10 Carver                 1:01.42   2   8
    3 DeSimone, Tyler           11 Harwich                1:01.99   2   6
    4 Tomlin, John              11 Abington               1:02.07   2   4
    5 Kwasnik, Matt             12 Norwell                1:02.16   2   2
    6 Parker, Ryan              09 East Bridgewater       1:04.22   2   1
    7 Boretti, Nick             12 Cohasset               1:07.62   1
    8 Mack, Bill                11 Cohasset               1:08.41   1
    9 O'Connor, Brendan         10 Norwell                1:12.61   1
  Boys 4x100 Meter Relay Varsity
  =======================================================================
      School                                               Finals  Points
  =======================================================================
    1 East Bridgewater  'A'                                 45.76   10
    2 Carver  'A'                                           46.74    8
    3 Abington  'A'                                         46.91    6
    4 Harwich  'A'                                          50.06    4
    5 Norwell  'A'                                          51.21    2
    6 Cohasset  'A'                                         51.44    1
  Boys 4x400 Meter Relay Varsity
  =======================================================================
      School                                               Finals  Points
  =======================================================================
    1 Abington  'A'                                       3:32.55   10
    2 East Bridgewater  'A'                               3:32.99    8
    3 Cohasset  'A'                                       3:39.39    6
    4 Carver  'A'                                         3:42.82    4
  Boys 4x800 Meter Relay Varsity
  =======================================================================
      School                                               Finals  Points
  =======================================================================
    1 East Bridgewater  'A'                               8:45.61   10
    2 Harwich  'A'                                       10:04.22    8
    3 Carver  'A'                                        10:07.39    6
  Boys High Jump Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Servaes, Calvin           12 Cohasset               6-00.00   10
    2 Corriar, John             12 Cohasset               5-10.00    8
    3 Finn, Dan                 12 Mashpee               J5-10.00    6
    4 Tighe, Pat                12 Carver                J5-10.00    4
    5 Geany, Chris              12 Norwell                5-08.00    2
    6 Tomlin, John              11 Abington              J5-08.00    1
    7 Hanratty, Aidan           11 East Bridgewater       5-06.00
    8 Imrie, Matt               11 Abington              J5-06.00
    9 DeSimone, Tyler           11 Harwich               J5-06.00
   10 Zentz, Tyler              09 East Bridgewater       5-04.00
  Boys Long Jump Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Lawrence, Marc            12 East Bridgewater      20-01.50   10
    2 Lopes, Eric               11 Mashpee               19-07.25    8
    3 Campos, Brenner           12 East Bridgewater      19-01.00    6
    4 Gustavo, Ribeiro          11 Harwich               18-10.50    4
    5 Corriar, John             12 Cohasset              18-08.00    2
    6 Pietrasik, Dylan          11 Abington              18-07.50    1
    7 Larracey, Andrew          10 Carver                18-06.50
    8 O'Brien, Paul             12 East Bridgewater      18-05.00
    9 Marchetti, Peter          09 Norwell               17-09.50
   10 Weems, Daniel             12 Abington              17-09.00
   11 Chavez, Adrian            10 Norwell               17-08.50
   12 McDermott, Conner         10 East Bridgewater      17-07.50
   13 Delugan, Brian            11 Norwell               16-06.75
   14 Graney, Peter             11 Norwell               16-04.50
   15 Voss, Dylan               10 East Bridgewater      16-04.25
   16 Bevilacqua, Mike          11 Norwell               16-03.75
   -- Servaes, Calvin           12 Cohasset                  FOUL
  Boys Triple Jump Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Judge, Tim                12 East Bridgewater      42-04.50   10
    2 Greene, Chris             12 Norwell               42-02.50    8
    3 Geany, Chris              12 Norwell               41-00.00    6
    4 Zentz, Dustin             12 East Bridgewater      38-01.75    4
    5 Hanratty, Aidan           11 East Bridgewater      37-05.50    2
    6 Collins, Brian            12 Cohasset              35-10.00    1
    7 Dumout, Iago              11 Harwich               35-02.25
    8 O'Connor, Brendan         10 Norwell               31-06.50
  Boys Shot Put Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Hak, Joe                  11 East Bridgewater      45-08.00   10
    2 Moore, Owen               11 Carver                45-00.50    8
    3 Mahoney, Sean             12 Carver                41-05.00    6
    4 Weiss, D.J.               12 Cohasset              40-09.25    4
    5 Kingston, Brandon         12 Carver                40-01.50    2
    6 Wasel, Eric               10 Cohasset              39-06.50    1
    7 Vaughn, Ryan              11 Norwell               39-04.50
    8 Washak, Cam               12 Cohasset              38-02.50
    8 Weiss, Rob                10 Cohasset              38-02.50
   10 Brandon, Chris            12 East Bridgewater      37-01.00
   11 Hart, Dave                11 East Bridgewater      36-07.50
   12 Marr, Chase               12 Norwell               35-09.50
   13 Butler, Luke              10 Carver                35-09.00
   14 Malone, Mike              11 Harwich               31-02.00
   15 Garvey, Tom               11 Norwell               26-00.00
   16 Blakeslee, Myles          11 Norwell               25-06.50
   17 Toleno, Ryan              11 Harwich               24-08.00
  Boys Discus Throw Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 McLaughlin, Pat           12 Carver                  135-11   10
    2 Mahoney, Sean             12 Carver                  133-06    8
    3 Brandon, Chris            12 East Bridgewater        124-00    6
    4 Washak, Cam               12 Cohasset                119-04    4
    5 Kingston, Brandon         12 Carver                  118-06    2
    6 O'Brien, Geoff            12 East Bridgewater        111-00    1
    7 O'Neil, Jordan            12 East Bridgewater        108-02
    8 Hak, Joe                  11 East Bridgewater        106-07
    9 McWilliams, David         12 Harwich                 100-09
   10 Chavez, Adrian            10 Norwell                  96-08
   11 Moran, Mike               10 Carver                   94-09
   12 Fulmine, Anthony          11 Carver                   94-04
   13 Donoghue, Adam            12 Norwell                  88-06
   14 Cretinon, Josh            10 Carver                   85-06
   15 Moar, Tim                 12 East Bridgewater         81-06
   16 Malone, Mike              11 Harwich                  80-06
   17 Almeida, Garret           11 Harwich                  78-11
  Boys Javelin Throw Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 McLaughlin, Pat           12 Carver                  176-06   10
    2 Weiss, D.J.               12 Cohasset                155-00    8
    3 McWilliams, David         12 Harwich                 151-11    6
    4 Czarniak, Kyle            11 East Bridgewater        137-03    4
    5 Anderson, Samuel          10 Harwich                 134-08    2
    6 Gallagher, JR             12 Mashpee                 134-01    1
    7 Rooney, Eric              12 Carver                  131-08
    8 Lawrence, Kevin           11 Norwell                 130-07
    9 Caseley, Bill             12 Abington                125-08
   10 McKeever, Cory            12 East Bridgewater        125-01
   11 Brophy, Joe               11 East Bridgewater        123-11
   12 Wilson, Jack              12 Norwell                 123-01
   13 Earle, James              12 Cohasset                122-02
   14 Dennehy, Pat              11 East Bridgewater        121-03
   15 Murphy, Ben               11 Harwich                 103-01
   16 Smith, Richie             11 Norwell                 102-05
   17 Naughton, Sean            11 Cohasset                102-02
   18 Weiss, Rob                10 Cohasset                100-02
   19 Thacher, Ethan            09 Harwich                 100-01
   20 Marrese, Andrew           10 Norwell                  98-09
   21 O'Keefe, Kyle             11 Carver                   98-03
   22 Prescott, Aaron           09 Carver                   95-01
   23 Berube, Greg              09 Cohasset                 91-05
   24 Piepenbrink, Cody         09 Cohasset                 83-01
   25 Washak, Zack              09 Cohasset                 80-05
   26 Williams, Ben             09 Cohasset                 71-10
   -- Foucort, Corbin           11 Norwell                     ND
  Boys 100 Meter Dash Fresh/Soph
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 McDermott, Conner         10 East Bridgewater         11.95q  2
    2 Petit, Charlie            09 Norwell                  12.16q  2
    3 Beal, Kiernan             10 Norwell                  12.41q  1
    4 Wiggins, Dozane           10 Harwich                  12.50q  1
    5 Augustine, Nate           09 East Bridgewater         12.56q  2
    6 Infascelli, Matt          09 Norwell                  12.58q  2
    7 Marchetti, Peter          09 Norwell                  12.83q  1
    8 Nagpal, Akshat            10 East Bridgewater         13.04q  1
    9 Cibotti, Matt             10 Norwell                  13.12   2
   10 Hickey, Brian             09 Norwell                  13.17   1
   11 Mundge, Ryan              09 Norwell                  13.18   1
   12 Maynard, Mike              8 Carver                   13.64   2
   13 Jensen, Tom               09 Norwell                  14.04   2
   14 Sherman, Jake             09 Norwell                  14.51   2
   15 Flarety, Brian            09 Norwell                  14.75   1
   16 Regan, Jack               09 Norwell                  14.84   1
  Boys 100 Meter Dash Fresh/Soph
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
  Finals
    1 McDermott, Conner         10 East Bridgewater         11.89
    2 Beal, Kiernan             10 Norwell                  12.18
    3 Petit, Charlie            09 Norwell                  12.22
    4 Augustine, Nate           09 East Bridgewater         12.39
    5 Wiggins, Dozane           10 Harwich                  12.49
    6 Infascelli, Matt          09 Norwell                  12.56
    7 Marchetti, Peter          09 Norwell                  12.85
    8 Nagpal, Akshat            10 East Bridgewater         13.10
  Boys 400 Meter Dash Fresh/Soph
  ===================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H#
  ===================================================================
    1 Murray, Doug              09 Carver                   56.63   2
    2 Bretten, Johnson          09 Harwich                  57.15   1
    3 Rudolph, Brandon           8 Carver                   57.18   2
    4 Lynch, Kevin              09 East Bridgewater         57.75   2
    5 Hearns, Dennis            10 Norwell                1:00.00   2
    6 Cibotti, Matt             10 Norwell                1:00.30   1
    7 Hickey, Brian             09 Norwell                1:00.36   1
    8 Smith, Trey               09 Harwich                1:00.64   2
    9 Billings, Chris           09 Harwich                1:01.16   1
   10 Hunter, Eric              09 East Bridgewater       1:02.62   2
  Boys 1 Mile Run Fresh/Soph
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Flockton, Dan             09 Carver                 5:26.80
    2 Gleason, Tyler             8 Carver                 5:27.60
    3 McMurrer, Jack            09 Harwich                5:32.34
    4 Johnson, Tyler             8 Carver                 5:33.07
    5 Rosetta, Justin           10 Abington               5:35.35
    6 Cimetti, Nick             09 Cohasset               5:35.69
    7 Arnold, James             10 Norwell                5:40.64
    8 Stokes, Alex              09 Cohasset               5:57.00
    9 Bennett, Cooper           09 Harwich                5:57.00
   10 Ekbom, Alex                8 Carver                 6:17.18
   11 Carrara, Alec              8 Carver                 6:20.14
   12 Capuzzo, Paul             09 Norwell                6:39.72
   13 Queenan, Brendan          09 Cohasset               6:41.51
   14 McCarthy, Ryan            09 Cohasset               6:42.27