Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/ma/Jan30_Willia_set1.shtml

Williams Meet #2

Williamstown, MA, January 30, 2010

Vermont High School Indoor Track Meet

Vermont Indoor Track Association

  Fair Haven Union High School                          -Tek's MEET MANAGER  8:31 AM  1/31/2010  Page 1
                                          Williams Meet #2 - 1/30/2010
                                                   1/30/2010
                                           Results - Williams Meet #2
  Girls 55 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Montello, Chelsea            Fair Haven              7.54       7.61   1  10
  2 McLenithan, Shelby           MAU                     7.67       7.73   1   8
  3 Charron, Jenna               Fair Haven              8.14       8.09   1   6
  4 Schramm, Melissa             MAU                     8.48       8.46   1   4
  5 Murphy, Cassy                Fair Haven              8.68       8.50   2   2
  6 Tatro, Alexis                MAU                     8.74       8.60   2   1
  7 Beck, Lauren                 MAU                     8.71       8.64   2
  8 Madany, Baheeyah             MAU                     8.79       8.70   2
  9 Rinaldo, Shanna              Fair Haven              8.81       8.72   2
 10 Joyal, Courtney              Fair Haven                         8.87   5
 11 Benner, Joy                  MAU                     8.57       8.90   2
 12 Gunn, Emily                  Rutland                 8.28       8.95   1
 13 Miller, Kelsey               Rutland                 8.94       8.96   3
 14 Markowski, Margaret          Rutland                 8.95       9.01   3
 15 Resnick, Allison             Rutland                 8.90       9.15   3
 16 Miglorie, Katie              Rutland                            9.18   5
 17 Smyrski, Jessica             Rutland                 9.50       9.32   3
 18 Whipple, Cassidy             Fair Haven              9.44       9.33   3
 19 Louras, Emily                Rutland                 9.55       9.39   4
 20 Monaghan, Charlotte          MAU                     9.54       9.41   3
 21 Kenny, Kayla                 Rutland                 9.69       9.58   4
 22 Kikuchi, Lila                Rutland                            9.69   5
 23 Rhee, Yoonji                 Mt.St. Josep            9.84       9.82   4
 24 Kipp, Sydney                 MAU                    10.34      10.35   4
 25 Sandoval, Rachel             MAU                    10.44      10.53   4
 26 Bronson, Celina              Fair Haven                        10.71   5
 27 Yoo, Jisoo                   Mt.St. Josep           11.24      11.79   4
  Girls 300 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 McLenithan, Shelby           MAU                    45.14      45.97   7  10
  2 Dorion, Allison              Rutland                49.04      47.69   7   8
  3 Schramm, Melissa             MAU                    47.64      49.08   7   6
  4 Lemieux, Haley               MAU                    50.84      49.46   6   4
  5 Rodriguez, Wendy             Fair Haven             52.50      49.47   5   2
  6 Pouliot, Katherine           Fair Haven             51.44      50.00   6   1
  7 Benner, Joy                  MAU                               50.76   1
  8 Bevin, Austin                MAU                               51.10   2
  9 Tatro, Alexis                MAU                    51.86      51.11   5
 10 Beck, Lauren                 MAU                    51.14      51.76   6
 11 Rinaldo, Shanna              Fair Haven             52.00      51.87   5
 12 Bombardier, Kiarah           Rutland                49.00      52.38   7
 13 Clark, Devin                 Fair Haven             55.24      52.42   4
 14 Miglorie, Katie              Rutland                           54.05   1
 15 Madany, Baheeyah             MAU                               54.09   2
 16 Alexander, Erin              Fair Haven             53.00      54.41   4
 17 Resnick, Allison             Rutland                49.80      54.58   6
 18 Smyrski, Jessica             Rutland              1:05.00      54.64   3
 19 Hirsch, Mara                 MAU                    53.45      55.55   4
 20 Monaghan, Charlotte          MAU                               59.50   1
  ....Girls 300 Meter Dash
 21 Zakrzewski, Alex             Arlington VT         1:00.00      59.91   4
 22 Rhee, Yoonji                 Mt.St. Josep         1:08.62    1:03.04   3
 23 Cecchini, Kasey              Arlington VT         1:02.00    1:03.20   3
 24 Sweet, Laci                  Arlington VT         1:04.00    1:03.22   3
 25 Yoo, Jisoo                   Mt.St. Josep         1:11.18    1:10.26   2
  Girls 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pietrucha, Elizabeth         MAU                  1:55.00    1:57.17   10
  2 Whitman, Shelby              MAU                  2:03.00    1:58.45    8
  3 Pereira, Elena               MAU                  2:05.00    2:03.99    6
  4 Baumgartner, Catie           Fair Haven           2:01.90    2:04.63    4
  5 Hirsch, Mara                 MAU                  2:07.00    2:08.81    2
  6 Sleeman, Andrea              MAU                  2:06.00    2:09.74    1
  7 Mann, Quin                   MAU                  2:09.00    2:10.16
  8 Comalli, Nicole              MAU                  2:09.00    2:19.95
  9 Zakrzewski, Alex             Arlington VT                    2:28.27
 10 Forster, Sarah               Fair Haven           2:28.13    2:46.34
 11 Mullins, Jade                Fair Haven           2:37.90    2:50.48
 12 Sweet, Laci                  Arlington VT                    3:05.35
  Girls 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Childs, Morgan               Fair Haven           3:19.00    3:22.99   10
  2 Legacy, Amber                MAU                  3:33.00    3:24.11    8
  3 Dempsey, Alyssa              Fair Haven           3:21.73    3:25.26    6
  4 Krawczyk, McKenzie           MAU                  3:42.00    3:41.95    4
  5 Rehm-Brandt, Marie           MAU                  3:59.00    4:00.54    2
  Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Irons, Megan                 Fair Haven           6:30.00    6:38.60   10
  2 Norman, Kelsey               Rutland              6:46.58    6:41.33    8
  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Childs, Melissa              Fair Haven              9.95       9.62   2  10
  2 Murray, Chelsea              Fair Haven              7.54       9.65   2   8
  3 Murphy, Cassy                Fair Haven             10.15      10.06   2   6
  4 Flannigan, Kaylie Ann        Fair Haven             10.84      10.57   1   4
  5 Roemmelt, Brittany           Twin Valley            10.20      10.74   2   2
  6 Pouliot, Katherine           Fair Haven             10.49      10.77   1   1
  7 Alexander, Erin              Fair Haven                        11.47   1
  Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Fair Haven Union High Sch  'A'                    1:53.55    1:53.17   2  10
  2 Mt. Anthony Union High Sc  'A'                    1:59.12    1:58.04   2   8
     1) Beagle, Becky                   2) Li, Icy
     3) Schramm, Melissa                4) McLenithan, Shelby
  3 Mt. Anthony Union High Sc  'B'                              x2:04.49   1
     1) Pietrucha, Elizabeth            2) Tatro, Alexis
     3) Bevin, Austin                   4) Benner, Joy
  4 Fair Haven Union High Sch  'B'                    2:10.00   x2:04.98   1
  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fair Haven Union High Sch  'A'                    4:45.00    4:33.83   10
  2 Mt. Anthony Union High Sc  'A'                    4:49.00    4:54.21    8
     1) Li, Icy                         2) Whitman, Shelby
     3) Lemieux, Haley                  4) Legacy, Amber
  3 Mt. Anthony Union High Sc  'B'                    4:50.00   x5:07.86
     1) Pietrucha, Elizabeth            2) Krawczyk, McKenzie
     3) Comalli, Nicole                 4) Beagle, Becky
  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fair Haven Union High Sch  'A'                              11:15.37   10
  2 Mt. Anthony Union High Sc  'A'                   11:29.00   11:20.07    8
     1) Legacy, Amber                   2) Pereira, Elena
     3) Sleeman, Andrea                 4) Pietrucha, Elizabeth
  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Childs, Morgan               Fair Haven           4-10.00    4-10.00   10
  2 Flannigan, Kaylie Ann        Fair Haven           4-02.00    4-04.00    8
  3 Ouelette, Rebecca            Rutland                         4-02.00    6
  4 Bevin, Austin                MAU                  4-00.00   J4-02.00    4
 -- Whipple, Cassidy             Fair Haven           3-10.00         NH
 -- Resnick, Allison             Rutland                              NH
  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Childs, Melissa              Fair Haven          14-03.00   14-10.50   10
  2 Beagle, Becky                MAU                 14-01.00   14-06.00    8
  3 Li, Icy                      MAU                 13-01.00   14-04.50    6
  4 Charron, Jenna               Fair Haven          13-06.00   13-07.50    4
  5 Benner, Joy                  MAU                 12-01.00   12-06.00    2
  6 Bevin, Austin                MAU                            12-03.00    1
  7 Whitman, Shelby              MAU                 12-00.00   10-08.50
  8 Comalli, Nicole              MAU                            10-05.00
  ....Girls Long Jump
  9 Mann, Quin                   MAU                            10-02.00
 10 Monaghan, Charlotte          MAU                 11-00.00    9-08.00
 11 Sandoval, Rachel             MAU                 10-00.00    8-06.00
  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Madany, Baheeyah             MAU                 28-11.00   29-03.25   10
  2 Louras, Emily                Rutland             25-00.00   28-06.25    8
  3 Alexander, Liz               Fair Haven          30-00.50   28-02.75    6
  4 Joyal, Courtney              Fair Haven          25-09.00   25-03.00    4
  5 Bevin, Austin                MAU                 24-00.00   25-01.25    2
  6 Benner, Joy                  MAU                            24-00.50    1
  7 Dempsey, Alyssa              Fair Haven                     23-06.50
  8 Pouliot, Katherine           Fair Haven                     23-00.25
  9 Miller, Kelsey               Rutland             22-00.00   22-11.50
 10 Murphy, Brooke               Fair Haven          24-01.00   22-10.00
 11 Kikuchi, Lila                Rutland                        21-09.25
 12 Zakrzewski, Alex             Arlington VT        22-06.50   21-07.25
 13 Cecchini, Kasey              Arlington VT        21-10.50   21-03.75
 14 Hirsch, Mara                 MAU                            20-10.75
 15 Kipp, Sydney                 MAU                 18-00.00   20-05.50
 16 Sweet, Laci                  Arlington VT        21-01.00   20-01.75
 17 Park, Shannon                Fair Haven                     19-07.00
 18 Czarnecki, Sarah             Fair Haven          18-10.00   17-08.00
 19 Bronson, Celina              Fair Haven          17-06.00   17-01.50
 20 Heflin, Allie                Fair Haven                     16-10.50
 21 Irons, Megan                 Fair Haven                     14-04.00
 22 Irons, Erin                  Fair Haven          14-06.00   13-01.00
  Boys 55 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bartlett, Zach               MAU                     6.81       6.88   1  10
  2 Bardin, Kody                 Fair Haven              7.04       6.99   1   8
  3 Sullivan, Jonathan           Rutland                 6.90       7.14   1   6
  4 Hoelscher, Hayden            Rutland                 7.00       7.21   1   4
  5 Duprey, Dustin               MAU                     7.30       7.25   1   2
  6 Harrington, Dustin           Arlington VT            7.44       7.41   2   1
  7 Levins, Matt                 Rutland                 7.50       7.48   2
  8 Bow, Cameron                 MAU                     7.64       7.56   2
  9 Cross, Alex                  MAU                     7.39       7.72   1
 10 McMahon, Michael             Rutland                 7.60       7.73   2
 10 Adams, Jim                   Fair Haven              7.68       7.73   2
 12 Medlan, Lucas                Rutland                 8.00       7.75   3
 13 Guarino, Jake                Rutland                            7.83   4
 14 Howe, Michael                Rutland                 8.00       7.87   3
 15 Powers, Dylan                Rutland                 7.80       7.88   3
 16 Shaw, Akash                  Rutland                 7.84       7.91   3
 17 Wade, Killian                Arlington VT            7.44       8.03   2
 18 Pelkey, Ryan                 Rutland                 8.10       8.06   3
 19 Weiler, David                Arlington VT            8.25       8.11   4
 19 Rixon, Deron                 Rutland                            8.11   5
  ....Boys 55 Meter Dash
 21 Samowski, Darrell            Rutland                            8.21   5
 22 Trayah, Joey                 Fair Haven              8.22       8.25   3
 23 Smyrski, Kyle                Rutland                            8.56   5
 24 Heck, Corey                  Rutland                            8.63   4
 25 Norman, John                 Rutland                 8.70       8.66   4
 26 Sherwin, Mike                Mt.St. Josep            9.84       9.71   4
  Boys 300 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Devens, Jason                MAU                    36.94      38.26   7  10
  2 Rosse, Josh                  MAU                    39.00      38.96   7   8
  3 Wilson, Zach                 Fair Haven             39.40      39.89   6   6
  4 Hoelscher, Hayden            Rutland                39.44      39.92   6   4
  5 Caswell, James               MAU                    40.31      40.12   5   2
  6 Link, Joel                   Fair Haven             40.74      40.27   5   1
  7 Book, Nick                   Fair Haven             39.84      40.42   6
  8 Maynard, Jessie              Fair Haven             39.94      40.65   6
  9 Duprey, Dustin               MAU                    40.60      40.93   5
 10 Wilson, Adam                 Fair Haven             39.23      41.26   7
 11 Bow, Cameron                 MAU                    42.64      41.82   4
 12 Cross, Alex                  MAU                    42.04      41.85   4
 13 Kurtzner, Torrey             MAU                    41.01      42.08   5
 14 Winseman, Graham             MAU                    42.04      42.16   4
 15 Caswell, John                MAU                    42.06      43.10   4
 16 Adams, Jim                   Fair Haven                        43.26   1
 17 Smith, Benjamin              Mt.St. Josep                      44.91   2
 18 Guarino, Jake                Rutland                           45.21   2
 19 Medlan, Lucas                Rutland                45.90      46.26   3
 20 Burd, Andrew                 Rutland                48.74      47.38   3
 21 Heck, Corey                  Rutland                           48.91   3
 22 Bartenstien, Stephen         Rutland              1:00.00      54.58   3
  Boys 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Book, Nick                   Fair Haven           1:30.00    1:31.78   10
  2 Kennelly, Sean               Rutland              1:31.90    1:32.67    8
  3 Wilson, Zach                 Fair Haven           1:30.00    1:33.00    6
  4 Caswell, John                MAU                  1:41.00    1:38.52    4
  5 Levins, Matt                 Rutland              1:42.00    1:39.53    2
  6 Harris, Zach                 MAU                  1:36.00    1:41.76    1
  7 Silver, Jake                 Fair Haven           1:52.00    1:47.27
  8 Conboy, Dylan                Rutland              1:50.00    1:48.39
  9 Phelps, Zach                 Rutland              1:47.50    1:48.54
 10 Wade, Killian                Arlington VT         1:45.00    1:48.77
 11 Burd, Andrew                 Rutland              1:53.87    2:02.85
 12 Weiler, David                Arlington VT         2:11.00    2:15.00
  Boys 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hughes, James                Rutland              2:43.19    2:46.35   10
  2 Harrington, Dustin           Arlington VT         2:48.00    2:46.39    8
  Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Smith, Benjamin              Mt.St. Josep         5:09.84    5:08.26   10
  2 Sanderson, Alec              Fair Haven           4:55.70    5:08.97    8
  3 Hawley, Dillon               Arlington VT         5:33.00    5:28.44    6
  4 Guest, Xavier                Rutland              5:15.20    5:37.58    4
  5 Martiros, Nick               Rutland              5:50.80    5:43.32    2
  6 Tyl, Stephen                 Rutland              5:38.10    5:44.06    1
  7 Bartenstien, Stephen         Rutland              6:59.30    6:19.92
  Boys 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Atkins, David                Fair Haven              8.02       8.01   10
  Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Mt. Anthony Union High Sc  'A'                    1:33.77    1:35.35   2  10
     1) Bartlett, Zach                  2) Rosse, Josh
     3) Silber, Stephen                 4) Devens, Jason
  2 Fair Haven Union High Sch  'A'                    1:40.00    1:39.80   2   8
  3 Mt. Anthony Union High Sc  'B'                              x1:44.03   1
     1) Caswell, James                  2) Cross, Alex
     3) Harris, Zach                    4) Duprey, Dustin
  4 Rutland Senior High Schoo  'A'                    1:45.94    1:44.74   2   6
     1) Kennelly, Sean                  2) Sullivan, Jonathan
     3) Levins, Matt                    4) Hoelscher, Hayden
  5 Arlington Memorial HS - V  'A'                    1:54.00    1:50.88   1   4
     1) Harrington, Dustin              2) Hawley, Dillon
     3) Wade, Killian                   4) Weiler, David
  6 Fair Haven Union High Sch  'B'                              x1:53.77   1
  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mt. Anthony Union High Sc  'A'                    3:56.00    4:03.32   10
     1) Harris, Zach                    2) Caswell, James
     3) Trites, Jeff                    4) Rosse, Josh
  2 Fair Haven Union High Sch  'A'                    3:50.00    4:26.14    8
  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fair Haven Union High Sch  'A'                               9:49.23   10
  2 Mt. Anthony Union High Sc  'A'                    9:47.12   10:01.17    8
     1) Harris, Zach                    2) Kurtzner, Torrey
     3) Winseman, Graham                4) Rosse, Josh
  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Silber, Stephen              MAU                  6-04.00    6-02.00   10
  2 Atkins, David                Fair Haven           6-00.00    6-00.00    8
  3 Powers, Dylan                Rutland              5-08.00    5-06.00    6
  4 McMahon, Michael             Rutland              5-04.00    5-02.00    4
  5 Howe, Michael                Rutland                         5-00.00    2
  6 Pelkey, Ryan                 Rutland              4-10.00   J5-00.00    1
  7 Maynard, Jessie              Fair Haven                     J5-00.00
  8 Hoelscher, Hayden            Rutland              4-10.00    4-10.00
 -- Sullivan, Jonathan           Rutland              5-10.00         NH
  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bartlett, Zach               MAU                 16-06.00   18-04.00   10
  2 Bardin, Kody                 Fair Haven          19-00.00   17-06.00    8
  3 Wade, Killian                Arlington VT        17-02.00   16-07.00    6
  4 Harrington, Dustin           Arlington VT        16-10.00   16-05.00    4
  5 Hawley, Dillon               Arlington VT        14-09.00   15-07.00    2
  6 Cross, Alex                  MAU                 16-06.00   15-05.50    1
  7 Caswell, John                MAU                 14-00.00   15-04.00
  8 Powers, Dylan                Rutland                        15-01.00
  9 Tyl, Stephen                 Rutland             16-03.00   14-08.00
 10 Winseman, Graham             MAU                 14-00.00   14-05.25
 11 Shaw, Akash                  Rutland             15-03.00   14-03.50
 12 Samowski, Darrell            Rutland                        13-06.50
 13 Weiler, David                Arlington VT        12-04.50   12-05.00
  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Devens, Jason                MAU                 39-11.00   40-06.00   10
  2 Hernandez, Kevin             Fair Haven          35-05.00   37-02.00    8
  3 Demetroules, Blair           Fair Haven          34-04.00   35-09.00    6
  4 Curran, Brian                Rutland             29-03.00   33-01.00    4
  5 Trites, Jeff                 MAU                 33-11.00   32-11.25    2
  6 Harvey, Zak                  Fair Haven          32-03.00   31-02.75    1
  7 Norman, John                 Rutland             29-01.50   30-11.00
  8 Caswell, James               MAU                            28-07.50
  9 Bow, Cameron                 MAU                            26-03.50
 10 Nicklien, Tucker             MAU                 24-11.00   24-09.00
 11 Sherwin, Mike                Mt.St. Josep        22-10.00   22-11.00
 12 Peltier, Jeff                Fair Haven          22-04.00   22-02.00
  ....Boys Shot Put
=========================================================================================
                        Women - Team Rankings - 12 Events Scored
=========================================================================================
    1) Fair Haven Union High Sch  152        2) Mt. Anthony Union High Sc 132
    3) Rutland Senior High Schoo   30        4) Twin Valley                 2
=========================================================================================
                          Men - Team Rankings - 12 Events Scored
=========================================================================================
    1) Fair Haven Union High Sch  106        2) Mt. Anthony Union High Sc  98
    3) Rutland Senior High Schoo   64        4) Arlington Memorial HS - V  31
    5) Mount St. Joseph Academy    10