Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/ma/Aug7_EssexY_set1.shtml

Essex Youth Triathlon

Essex, MA, August 7, 2010

[Awards-all age groups ]

Results - all age groups

                         BOH ESSEX YOUTH TRIATHLON
            ESSEX, MA     SATURDAY, AUGUST 7, 2010     9:30 AM
                               5 - 6 RESULTS
Place No.   Name                    Ag Div    City               Time    Swim 
===== ===== ======================= == ====== ================== ======= ==== 
    1   112 Meghan Qualey            5 G-6    WOBURN                8:09 S    
    2   117 Sydney Turner            6 G-6    NEWBURYPORT           8:12 S    
    3   110 Daniel Merz              6 B-6    ROCKPORT              8:33 S    
    4   104 Evan Stein               6 B-6    BEVERLY               9:10 S    
    5   223 Matthew Pitkin           7 B0708                        9:19 S    
    6   109 Michael Deoreo           5 B-6    MANCHESTER            9:55 S    
    7   101 Jake Miller              6 B-6    TOWNSEND             10:02 S    
    8   102 Ben Murdock              6 B-6    ROCKPORT             10:06 S    
    9   106 Powen Faldi              5 B-6    SO.HAMILTON          10:22 S    
   10   103 Noah Thomas              6 B-6    IPSWICH              11:41 S    
   11   118 Alex Monteiro            5 B-6    ROWLEY               12:42 S    
   12   115 Connor Queenan           6 B-6    ESSEX                12:50 S    
   13   114 Piper Morris             5 G-6    TOPSFIELD            13:34 S    
   14   119 Sofia Varga              6 G-6                         13:45 S    
   15   116 Jane Whitten             6 G-6    ESSEX                16:34 S    
   16   105 Kathryn Fernandes        5 G-6    GLOUCESTER           17:30 S    
   17   120 Lucia Werner             5 G-6    ??                   17:47 S    
   18   107 Eliza Bassom             5 G-6    SOUTH HAMILTON       18:31 S    
   19   108 Sophie Bassom            5 G-6    SOUTH HAMILTON       19:52 S    
   20   291 ?? ??                    5        ??                   25:40 S    
                               7 - 8 RESULTS (Deep Swim)
Place No.   Name                    Ag Div    City               Time    Swim 
===== ===== ======================= == ====== ================== ======= ==== 
    1   208 Evelyn Merz              8 G0708  ROCKPORT             20:59 A    
    2   201 Phillip Jones            8 B0708  GLOUCESTER           21:12 A    
    3   218 Faith Johnson            8 G0708  IPSWICH              22:09 A    
    4   206 Elizabeth Athanas        8 G0708  MANCHESTER           23:34 A    
    5   226 Danielle Smith           7 G0708                       29:59 A    
    6   203 Jack Fernandes           7 B0708  GLOUCESTER           30:39 A    
                               7 - 8 RESULTS (Shallow Swim)
Place No.   Name                    Ag Div    City               Time    Swim 
===== ===== ======================= == ====== ================== ======= ==== 
    1   220 Javier Werner            7 B0708  BROOKLINE            20:24 B    
    2   215 Finn Hawley              7 B0708  MANCHESTER           21:33 B    
    3   209 Sylvie Oldeman           7 G0708  MANCHESTER           22:03 B    
    4   204 Seamus O'Keefe           7 B0708  W. NEWBURY           22:29 B    
    5   222 Molly McAreavey          8 G0708  GLOUCESTER           22:40 B    
    6   210 Matthew Qualey           8 B0708  WOBURN               24:01 B    
    7   221 Ethan Smith              8 B0708  MANCHESTER           24:10 B    
    8   205 Charlie Faldi            7 B0708  SO.HAMILTON          24:34 B    
    9   212 Micah Katz               7 B0708  HAMILTON             25:12 B    
   10   219 Mya Harmon               8 G0708  TOPSFIELD            25:56 B    
   11   214 Nina Morris              7 G0708  TOPSFIELD            26:58 B    
   12   224 Morgan Phippen           7 G0708  ESSEX                27:27 B    
   13   227 Kathryn Zelkowitz        8 G0708                       27:45 B    
   14   216 Benjamin Difluri         7 B0708  SO. HAMILTON         28:32 B    
   15   225 Emily Varga              8 G0708                       28:40 B    
   16   213 Hunter Oakes             7 B0708  AUBURNDALE           29:03 B    
   17   207 Louise Bassom            7 G0708  SOUTH HAMILTON       30:19 B    
   18   217 Anna Whitten             7 G0708  ESSEX                33:29 B    
                              9 - 10 RESULTS (Deep Swim)
Place No.   Name                    Ag Div    City               Time    Swim 
===== ===== ======================= == ====== ================== ======= ==== 
    1   260 Jake Athanas            10 B0910  MANCHESTER           18:49 A    
    2   257 Paul Difluri            10 B0910  SO. HAMILTON         18:58 A    
    3   263 Liam Hemeon             10 B0910  ESSEX                19:00 A    
    4   265 Maddie Katz              9 G0910  HAMILTON             19:07 A    
    5   262 Josephine Friedman      10 G0910  IPSWICH              20:15 A    
    6   268 Calvin Spencer          10 B0910  GLOUCESTER           20:26 A    
    7   252 Christina Jones         10 G0910  GLOUCESTER           20:30 A    
    8   264 Kelsey Qualey           10 G0910  WOBURN               20:51 A    
    9   266 Annalia Laino           10 G0910  BEVERLY              22:18 A    
   10   256 Quinn Murdock           10 B0910  ROCKPORT             22:23 A    
   11   251 Cecelia Adelfio          9 G0910  GLOUCESTER           24:09 A    
   12   258 Lily Santomenna          9 G0910  SO.HAMILTON          24:30 A    
   13   271 Angus Hawley             9 B0910  MANCHESTER           26:19 A    
   14   270 Anna Mewkill             9 G0910  MANCHESTER           32:05 A    
   15   315 Lucera Story             9 G0910  CARLISLE             39:57 A    
                              9 - 10 RESULTS (Shallow Swim)
Place No.   Name                    Ag Div    City               Time    Swim 
===== ===== ======================= == ====== ================== ======= ==== 
    1   273 Patrick Heffernan       10 B0910  BOSTON               19:18 B    
    2   259 Siobhan O'Keefe         10 G0910  W. NEWBURY           19:59 B    
    3   269 Kellen Waters           10 B0910  IPSWICH              20:45 B    
    4   254 Nicholas Miller          9 B0910  TOWNSEND             21:13 B    
    5   272 Nolan Cunningham         9 B0910  GLOUCESTER           21:39 B    
    6   253 Nora Martyny            10 G0910  WOBURN               22:20 B    
    7   211 Brandon Smith            9 B0910  GLOUCESTER           25:27 B    
                              11 - 12 RESULTS (Deep Swim)
Place No.   Name                    Ag Div    City               Time    Swim 
===== ===== ======================= == ====== ================== ======= ==== 
    1   311 John McAreavey          12 B1112  GLOUCESTER           30:06 A    
    2   304 Liam McDonough          12 B1112  W. ROXBURY           31:00 A    
    3   353 Micah Sidell            12 B1112  GLOUCESTER           31:36 A    
    4   302 Westin Ferrera          11 B1112  WALTHAM              34:37 A    
    5   314 Kyle Muise              11 B1112  GLOUCESTER           34:39 A    
    6   317 Kayla Duran             11 G1112                       35:45 A    
    7   301 Kylie Allen             12 G1112  GLOUCESTER           35:48 A    
    8   305 Scout McAloon           12 B1112  GLOUCESTER           38:21 A    
    9   307 Carly Restucci          12 G1112  IPSWICH              39:43 A    
   10   316 Hunter Flood            12 B1112                       40:37 A    
                              11 - 12 RESULTS (Shallow Swim)
Place No.   Name                    Ag Div    City               Time    Swim 
===== ===== ======================= == ====== ================== ======= ==== 
    1   267 Holly Fossa             11 G1112  ESSEX                23:33 B    
    2   312 Carly Heffernan         11 G1112  BOSTON               32:40 B    
    3   303 Emily Martyny           12 G1112  WOBURN               35:28 B    
    4   309 Alexi Woodward          11 G1112  ESSEX                38:58 B    
    5   313 Jacob Smith             11 B1112  MANCHESTER           39:34 B    
    6   306 Julia McCormack         12 G1112  IPSWICH              41:07 B    
    7   308 Cameron Waters          12 B1112  IPSWICH              41:18 B    
    8   310 Ciara Lydon             11 G1112  READING              47:12 B    
                              13 - 15 RESULTS (Deep Swim)
Place No.   Name                    Ag Div    City               Time    Swim 
===== ===== ======================= == ====== ================== ======= ==== 
    1   351 Jacqueline Ferrera      14 G1315  WALTHAM              34:17 A    
    2   356 Julia Whitten           14 G1315  ESSEX                35:22 A    
                              13 - 15 RESULTS (Shallow Swim)
Place No.   Name                    Ag Div    City               Time    Swim 
===== ===== ======================= == ====== ================== ======= ==== 
    1   355 Eric Fossa              13 B1315  ESSEX                30:27 B    
    2   354 Joshua Weilbrenner      15 B1315  DUNSTABLE            32:21 B