Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/ma/Aug21_CanalR_set1.shtml

Canal Run for the Troops 9 Mile

Buzzards Bay, MA, August 21, 2010

Overall


Results By Finish Line Sports Management
   Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace     Time Back
      1    KEVEN O'NEIL                      NORWELL                86    40   M   ***** 33-49      49:11.8    5:28/M             
      2    JOHN NOLAND                       KINGSTON              115    47   M       1 33-49      55:11.6    6:08/M       5:59.8
      3    MANUEL FRANCISCO                  MARION                120    50   M       1 50-99      59:17.4    6:35/M      10:05.6
      4    MICHAEL SELLARS                   MASHPEE                90    52   M       2 50-99      59:32.7    6:37/M      10:20.9
      5    JUSTIN CREWS                      FOXBOROUGH              9    34   M       2 33-49      1:02:01.9    6:53/M      12:50.1
      6    STEPHEN HASSINK                   SACKETS HARBOR         30    25   M       1 21-32      1:02:05.2    6:54/M      12:53.4
      7    MICHAEL MULLEN                    NATICK                 47    51   M       3 50-99      1:03:26.6    7:03/M      14:14.8
      8    MIKE WALLACE                      WOODRIDGE             101    54   M       4 50-99      1:04:45.8    7:12/M      15:34.0
      9    BRIAN LAMOUREUX                                         121    32   M       2 21-32      1:05:34.3    7:17/M      16:22.5
     10    DENNIS QUELCH                     JAMESTOWN              56    38   M       3 33-49      1:05:53.9    7:19/M      16:42.1
     11    MATTHEW BURRELL                   COLUMBIA                6    24   M       3 21-32      1:06:24.3    7:23/M      17:12.5
     12    KATIE HUCK                                              106    30   F   ***** 21-32      1:06:58.2    7:26/M             
     13    JEREMY SELWYN                     CAMBRIDGE              97    40   M       4 33-49      1:07:08.8    7:28/M      17:57.0
     14    ELIZABETH EATON                   MIDDLEBORO             16    40   F       1 33-49      1:09:47.1    7:45/M       2:48.9
     15    ROBERT BOURGAULT                  WELLESLEY               2    40   M       5 33-49      1:09:47.4    7:45/M      20:35.6
     16    MARTHA DEGRAZIA                   SLINGERLANDS           13    59   F       1 50-99      1:09:50.0    7:46/M       2:51.7
     17    NICHOLAS MOSCA                    BUZZARDS BAY          111    30   M       4 21-32      1:10:23.5    7:49/M      21:11.7
     18    NATALIE DAVIS                     SOUTH DENNIS           12    45   F       2 33-49      1:10:49.9    7:52/M       3:51.7
     19    SCOTT VEARA                       SOUTH YARMOUTH         85    41   M       6 33-49      1:10:51.2    7:52/M      21:39.4
     20    JOHN WINTERS                      NORTON                 95    61   M       5 50-99      1:10:55.3    7:53/M      21:43.5
     21    JIM MCLAUGHLIN                    SANDWICH               96    56   M       6 50-99      1:11:42.9    7:58/M      22:31.1
     22    LINDSAY ROUSSEAU                  FALL RIVER             59    23   F       1 21-32      1:12:44.2    8:05/M       5:46.0
     23    CARDINI KRISTA                    NORWOOD                39    38   F       3 33-49      1:12:51.3    8:06/M       5:53.1
     24    TOM RYAN                          TAUNTON                60    52   M       7 50-99      1:13:06.1    8:07/M      23:54.3
     25    BRIAN MCKINNEY                    WOODLAND               76    39   M       7 33-49      1:13:14.9    8:08/M      24:03.1
     26    GALILEO BONFINI                   EASTHAM                82    43   M       8 33-49      1:13:17.5    8:09/M      24:05.7
     27    WILLIAM COMP                      MARSTONS MILLS          8    39   M       9 33-49      1:13:34.5    8:10/M      24:22.7
     28    LYLE CZUCHRA                      NORTH DARTMOUTH        11    99   M       8 50-99      1:14:00.9    8:13/M      24:49.1
     29    MELISSA EGAN                      PLYMPTON              109    30   F       2 21-32      1:15:15.6    8:22/M       8:17.4
     30    JEFF BREEN                                              126    45   M      10 33-49      1:15:30.7    8:23/M      26:18.9
     31    BETHANY FISHER                    MARION                 23    32   F       3 21-32      1:16:01.6    8:27/M       9:03.4
     32    JIM GLICK                         CANTON                 28    46   M      11 33-49      1:16:11.6    8:28/M      26:59.8
     33    SUSAN SHANLEY                     BARNSTABLE             99    50   F       2 50-99      1:16:23.6    8:29/M       9:25.4
     34    CHRISTINE BRADLEY                 NORTON                 94    44   F       4 33-49      1:16:29.0    8:30/M       9:30.8
     35    JANE LOVELETTE                    YARMOUTH PORT          41    57   F       3 50-99      1:16:33.8    8:30/M       9:35.6
     36    SHARYN GREENLEAF                  BREWSTER              125    55   F       4 50-99      1:17:04.3    8:34/M      10:06.1
     37    DAVID GULLEY                      NORTON                119    46   M      12 33-49      1:17:38.4    8:38/M      28:26.6
     38    TRACY OLDFIELD                    PLYMOUTH              100    42   F       5 33-49      1:18:17.9    8:42/M      11:19.7
     39    JEFF PAQUETTE                     WAKEFIELD              51    27   M       5 21-32      1:18:59.9    8:47/M      29:48.1
     40    TIMOTHY PICKETT                   EAST WAREHAM           93    28   M       6 21-32      1:19:06.1    8:47/M      29:54.3
     41    ADRIEL EDWARDS                    RANDOLPH               18    38   F       6 33-49      1:19:45.5    8:52/M      12:47.3
     42    WALTER CLARK                      HYANNIS               124    59   M       9 50-99      1:19:55.8    8:53/M      30:44.0
     43    CAITLIN WILSON                    QUINCY                 75    22   F       4 21-32      1:19:57.5    8:53/M      12:59.3
     44    LORI WATLANS                      MARION                112    30   F       5 21-32      1:20:32.0    8:57/M      13:33.8
     45    DAWN SWEENEY                      BRAINTREE              70    46   F       7 33-49      1:20:42.7    8:58/M      13:44.5
     46    JIM PROKOP                        WAREHAM                79    43   M      13 33-49      1:21:16.6    9:02/M      32:04.8
     47    RYAN STAPLETON                    WEST BRIDGEWATER       68    34   M      14 33-49      1:21:28.7    9:03/M      32:16.9
     48    ANDY MIELNIK                      DALLAS                 46    28   M       7 21-32      1:21:35.2    9:04/M      32:23.4
     49    ROB BRANDT                        FALMOUTH               89    23   M       8 21-32      1:22:17.2    9:09/M      33:05.4
     50    CAMI BREEN                                              127    47   F       8 33-49      1:22:31.6    9:10/M      15:33.4
     51    MARY PECORELLI                    CARVER                 52    36   F       9 33-49      1:22:56.3    9:13/M      15:58.1
     52    KRISTEN LAWRENCE                  BOSTON                 40    29   F       6 21-32      1:24:53.8    9:26/M      17:55.6
     53    DANIEL KIERNAN                    HARWICH                37    39   M      15 33-49      1:25:00.0    9:27/M      35:48.1
     54    HAVEN KIERNAN                     HARWICH                36    39   F      10 33-49      1:25:00.0    9:27/M      18:01.7
     55    BRIDGITT WOLLENHAUPT              MARION                113    40   F      11 33-49      1:25:13.3    9:28/M      18:15.1
     56    JILL WEINER                       NAHANT                 74    48   F      12 33-49      1:25:21.9    9:29/M      18:23.7
     57    JANINE GORDON                     PLYMOUTH              110    39   F      13 33-49      1:26:13.8    9:35/M      19:15.6
     58    KATE O'FARRELL                                          108    37   F      14 33-49      1:26:14.4    9:35/M      19:16.2
     59    ROLAND ESTRADA                    BUZZARDS BAY           19    26   M       9 21-32      1:27:13.5    9:41/M      38:01.7
     60    MARK LINSE                        SANDWICH  MA          128    55   M      10 50-99      1:27:31.0    9:43/M      38:19.1
     61    HOWARD STAPLES                    WEST WAREHAM           88    59   M      11 50-99      1:27:31.8    9:43/M      38:20.0
     62    TRACI SZYNDLAR                    ROCHESTER              71    26   F       7 21-32      1:27:37.7    9:44/M      20:39.5
     63    KATHY SHAMITZ                     QUINCY                 78    33   F      15 33-49      1:27:48.9    9:45/M      20:50.7
     64    PETER GALVIN                      RANDOLPH               26    36   M      16 33-49      1:28:14.2    9:48/M      39:02.4
     65    CHERYL SUNDEEN                    DOUGLAS                69    49   F      16 33-49      1:28:19.4    9:49/M      21:21.2
     66    DEBORAH BOBEK                     BOSTON                 87    36   F      17 33-49      1:28:51.7    9:52/M      21:53.5
     67    DANIELLE GEDRAITIS                WEST YARMOUTH         117    35   F      18 33-49      1:29:46.5    9:58/M      22:48.3
     68    ERIC LAWSON                                              77    20   M       1  0-20      1:30:06.7   10:01/M      40:54.9
     69    SCOTT SOUTHWELL                   BARNSTABLE             64    43   M      17 33-49      1:30:09.3   10:01/M      40:57.5
     70    MEAGAN SCOTT                      MARSHFIELD             61    35   F      19 33-49      1:30:30.1   10:03/M      23:31.9
     71    JACK KEEFE                        BUZZARDS BAY           98    71   M      12 50-99      1:30:44.9   10:05/M      41:33.1
     72    HEATHER SHAW                      CAMBRIDGE              62    25   F       8 21-32      1:31:09.6   10:08/M      24:11.4
     73    TAO NGUYEN                        COTUIT                 50    32   M      10 21-32      1:32:05.5   10:14/M      42:53.7
     74    BRENDAN BOWEN                     FALMOUTH                3    32   M      11 21-32      1:32:07.3   10:14/M      42:55.5
     75    NATHANIEL SOUTHWELL               BARNSTABLE             67    26   M      12 21-32      1:32:29.2   10:17/M      43:17.4
     76    COLLEEN CROWLEY                   SOMERVILLE             10    26   F       9 21-32      1:32:41.6   10:18/M      25:43.4
     77    THOMAS DOLAN                      MASHPEE                15    21   M      13 21-32      1:32:54.5   10:19/M      43:42.7
     78    MARTHA KENNEY                     MARSTON MILLS          83    50   F       5 50-99      1:32:59.0   10:20/M      26:00.8
     79    EVA ELLIS                         MASHPEE               102    25   F      10 21-32      1:33:47.5   10:25/M      26:49.3
     80    TIM HEWETT                        MATTHEWS               91    53   M      13 50-99      1:34:01.8   10:27/M      44:50.0
     81    JONATHAN CANON                    CENTERVILLE           116    30   M      14 21-32      1:34:03.7   10:27/M      44:51.9
     82    LARRY COLE                        HARWICH               107    76   M      14 50-99      1:34:16.1   10:28/M      45:04.3
     83    MARYELLEN ELLIS                   MASHPEE               104    49   F      20 33-49      1:36:18.3   10:42/M      29:20.1
     84    PIRELLI ROSE                      SOMERVILLE             58    36   F      21 33-49      1:36:22.1   10:42/M      29:23.9
     85    KRISTIN EATON                     PLYMOUTH               17    43   F      22 33-49      1:37:20.7   10:49/M      30:22.5
     86    ANDREA KILLION                    SANDWICH               38    41   F      23 33-49      1:39:00.1   11:00/M      32:01.9
     87    DEAN MEEHAN                       SANDWICH               45    42   M      18 33-49      1:39:47.3   11:05/M      50:35.5
     88    TAYLOR BRAJCZEWSKI                OSTERVILLE              5    19   F       1  0-20      1:39:48.2   11:05/M      32:50.0
     89    CHRISTINE TALAMINI                EASTON                 84    26   F      11 21-32      1:39:52.8   11:06/M      32:54.6
     90    WARREN JOUBERT                    ATTLEBORO              35    53   M      15 50-99      1:40:00.0   11:07/M      50:48.2
     91    DENNIS JOUBERT                    MANSFIELD              34    61   M      16 50-99      1:40:00.4   11:07/M      50:48.6
     92    BARBARA GORDON                    BUZZARDS BAY          118    41   F      24 33-49      1:40:35.2   11:11/M      33:37.0
     93    TOM BRADBURY                      ATTLEBORO               4    50   M      17 50-99      1:40:40.6   11:11/M      51:28.8
     94    ANN MARIE DIMARZIO                LAKEVILLE              14    47   F      25 33-49      1:43:09.8   11:28/M      36:11.6
     95    ALYSON MUSCO                      PLYMOUTH               49    29   F      12 21-32      1:47:53.3   11:59/M      40:55.1
     96    RALPH FEINSTEIN                   SCOTIA                 21    56   M      18 50-99      1:54:24.3   12:43/M    1:05:12.5
     97    ANNE SMITH                        PLYMOUTH               63    27   F      13 21-32      1:55:10.2   12:48/M      48:12.0
     98    JANE SLOANE                       HYANNIS                80    57   F       6 50-99      1:55:59.6   12:53/M      49:01.4
     99    DEBBIE WOOD                       BASS RIVER             81    55   F       7 50-99      1:56:12.6   12:55/M      49:14.4
    100    CAROLYN HEWETT                    MATTHEWS               92    30   F      14 21-32      1:56:15.3   12:55/M      49:17.1