Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/ct/Jun6_IronHo_set6.shtml

Iron Horse Half Marathon/10K/5K

Simsbury, CT, June 6, 2010

[Complete Results Half Marathon | Overall Winners Half Marathon | Age Group Winners Half Marathon | Complete Results 10K | Overall Winners 10K | Complete Results 5K | Overall Winners 5K | Age Group Winners 5K ]

Age Group Winners 10K


                        MALE AGE GROUP:  15 - UNDER
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2140 John Macdonald        15 WEST HARTFORD      CT   43:17 
    2  2255 Cade Zawacki          13 EASTHAMPTON        MA   51:15 
                         MALE AGE GROUP:  16 - 19
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2361 Dan Kalamarides       17 WEST SIMSBURY      CT   38:20 
    2  2129 Kyle Langdell         18 SIMSBURY           CT   40:28 
                         MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2046 Jeremiah Cislak       23 ENFIELD            CT   42:33 
    2  2175 Nectarios Platsis     23 HARTFORD           CT   43:35 
    3  2360 Jesse Wanzer          24 ENFIELD            CT   43:43 
                         MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2320 Leonid Taveras        28 NEW YORK           NY   42:54 
    2  2304 Michael Byrne         26 WEST HARTFORD      CT   44:00 
    3  2202 Clifford Shoemaker    27 CHESHIRE           CT   48:13 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2238 Gregory Weaver        30 WINDSOR            CT   38:01 
    2  2163 Ryan Olschefskie      33 GLASTONBURY        CT   41:08 
    3  2059 Marco Della Porta     34 FAIRFIELD          CT   43:45 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2113 Ted Kenyon            38 WATERFORD          CT   44:09 
    2  2091 Gerry Gordon          38 AVON               CT   44:54 
    3  2316 Ahcen Arab            39 NEW BRITAIN        CT   47:05 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2299 Mark Moriarty         42 CANTON             CT   44:39 
    2  2358 Daniel Durkin         43 AVON               CT   45:05 
    3  2335 Michael Shifriy       40 WEST HARTFORD      CT   47:30 
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2089 Kevin Goehring        47 BURLINGTON         CT   41:12 
    2  2333 Robert Burstein       46 EAST HARTLAND      CT   43:28 
    3  2369 Andrew Williams       45 SOUTH GLASTONBURY  CT   46:25 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2179 Michael Presti        50 MANCHESTER         CT   44:42 
    2  2318 John McGrane          53 FARMINGTON         CT   44:59 
    3  2348 Sam Wolcott           53 WEST SUFFIELD      CT   45:40 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2309 Paul Finigan          55 SIMSBURY           CT   45:53 
    2  2042 Alan Cementina        56 COVENTRY           CT   50:00 
    3  2172 Tom Pilch             57 GLASTONBURY        CT   58:32 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2211 Larry Spires          62 UNIONVILLE         CT   44:02 
    2  2092 Richard Guffy         60 WEST HARTFORD      CT   46:21 
    3  2297 Dick Murphy           64 WESTFIELD          MA   53:12 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2127 Charles Lamb          65 GLASTONBURY        CT   54:31 
    2  2205 Robert Siragusa       67 CLARKS SUMMIT      PA 1:04:33 
    3  2242 Dan Wiggen            65 PALM COAST         FL 1:09:56 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
                         MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
                        CLYDESDALE DIVISION WINNERS
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2346 Christopher Hayes     39 WEATOGUE           CT   47:41 
    2  2245 Chris Williams        27 AVON               CT   47:59 
    3  2191 David Santoro         42 AVON               CT   50:12 

                       FEMALE AGE GROUP:  15 - UNDER
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
                        FEMALE AGE GROUP:  16 - 19
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2357 Hannah Cooke          19 EAST GRANBY        CT   52:48 
    2  2045 Shreya Chilukuri      19 SAN DIEGO          CA   53:40 
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2145 Marla McPherson       22 AVON               CT   46:03 
    2  2034 Kathleen Carey        20 WOODBURY           CT   50:04 
    3  2122 Jillian Kusek         23 KENSINGTON         CT   52:46 
                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2109 Rebecca Kaminski      29 FARMINGTON         CT   45:49 
    2  2365 Rebecca Barrett       26 TORRINGTON         CT   51:01 
    3  2259 Kristen Buchanan      28 WEST HARTFORD      CT   52:37 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2105 Julie Hurlock         33 COVENTRY           CT   50:04 
    2  2339 Tara Dillon           33 BURLINGTON         MA   53:43 
    3  2257 Jennifer Buccheri     30 NEWINGTON          CT   54:07 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2206 Shannon Siragusa      35 SIMSBURY           CT   45:14 
    2  2276 Amy Kubisek           36 SOUTHINGTON        CT   48:44 
    3  2312 Bridget Cirelli       35 SIMSBURY           CT   48:53 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2292 Amira Lerario         43 MANCHESTER         CT   48:06 
    2  2228 Judy Toussaint        44 SANDY HOOK         CT   49:01 
    3  2289 Lisa Jenkins          43 TOLLAND            CT   49:18 

                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2306 Jude Zanelli-Krochesk 45 WEST SIMSBURY      CT   47:11 
    2  2293 Laurie Tobias         47 GLASTONBURY        CT   49:31 
    3  2260 Melissa Burke         46 WEST HARTFORD      CT   53:11 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2016 Jeanne Bartkus        51 BRIDGEWATER        CT   48:00 
    2  2364 Phyllis Ruez          52 AVON               CT   52:17 
    3  2013 Donamarie Barrows     54 GRANBY             CT   55:22 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2198 Jean Sennett          55 WEST HARTFORD      CT   53:58 
    2  2189 Barbara Ruocco        55 SOUTH WINDSOR      CT   56:05 
    3  2015 Paula Barry           57 MANCHESTER         CT   58:05 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2128 Maria Lamb            63 GLASTONBURY        CT   57:53 
    2  2281 Pamela Powell         61 WEST HARTFORD      CT 1:08:00 
    3  2207 Bobbi Smith           60 SPRINGFIELD        MA 1:11:56 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 

                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79

Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
                          ATHENA DIVISION WINNERS
Place No.   Name                  Ag Town               St Finish  
===== ===== ===================== == ================== == ======= 
    1  2047 Susan Clark           54 UNIONVILLE         CT   44:19 
    2  2110 Diane Keenan          29 WALLINGFORD        CT   52:01 
    3  2135 Jocelyn Libros        32 SIMSBURY           CT   54:52