Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/ct/Jun17_StCaht_set1.shtml

St. Cahterine of Siena Summer Festival 5K

Preston, CT, June 17, 2010

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Our Time is Your Time.

ST. CATHERINE OF SIENA SUMMER FESTIVAL 5 K ROAD RACE

ST. CATHERINE OF SIENA SUMMER FESTIVAL 5 K ROAD RACE

Age Group Results

June 17, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-18 19-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-18 19-39 40-49 50-59 60-99

Women 1 to 18

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kerri Ruffo                       Plainfield  CT        106   13       14      20:41.0    6:40/M             
       2    Kyra Coughlin                     Jewett City  CT       145   15       24      22:11.0    7:09/M             
       3    Kylen Perrone                     Preston  CT           100   16       49      25:22.0    8:11/M             
Top

Men 1 to 18

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sean Hanrahan                     Chaplin  CT           119   16        4      18:51.0    6:05/M             
       2    Chris Messier                     Plainfield  CT        148   14       11      20:01.0    6:27/M             
       3    Jared Farley                      Preston  CT           118   18       13      20:17.0    6:33/M             
       4    Mason Andruskiewicz               Preston  CT            74   18       20      21:50.0    7:03/M             
       5    Lorenzo Morales                   Preston  CT            98   17       31      23:03.0    7:26/M             
       6    Preston Spicer                    Preston  CT           111   15       40      24:42.0    7:58/M             
       7    Nathan Koght                      Preston  CT           171   18       44      25:00.0    8:04/M             
       8    Hunter Browning                   Preston  CT           116   13       66      27:45.0    8:57/M             
       9    Michael Irons                     Groton  CT             92   15       79      30:12.0    9:45/M             
Top

Women 19 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Melissa Perkins Banas             Danielson  CT         156   39        8      19:47.0    6:23/M             
       2    Gabrielle McGrath                 Ledyard  CT            76   35       21      21:55.0    7:04/M             
       3    Rachel Johanson                   Ledyard  CT           158   34       22      21:57.0    7:05/M             
       4    Shannon Havers                    Bloomfield  CT        146   37       34      23:53.0    7:42/M             
       5    Amy Wilson                        Ledyard  CT           168   31       38      24:21.0    7:51/M             
       6    Heather Hollenbach                Ledyard  CT           160   32       71      29:17.0    9:27/M             
       7    Sarah Martin                      Hope Valley  RI       140   31       74      29:34.0    9:32/M             
       8    Leslee Treadwell                  Preston  CT           121   33       76      29:43.0    9:35/M             
       9    Nicole Brownson                   Gales Ferry  CT       159   32       77      29:44.0    9:35/M             
      10    April Phillips                    Groton  CT            103   38       81      30:51.0    9:57/M             
      11    Leilani Laroco-Chance             Voluntown  CT          96   30       83      31:36.0   10:12/M             
      12    Lynn Marie Perry                  Norwich  CT           102   34       84      31:44.0   10:14/M             
      13    Jan Marnicki                      Middletown  CT        167   28       88      34:16.0   11:03/M             
      14    Jennifer Cobey                    Gales Ferry  CT       163   29       89      34:17.0   11:04/M             
Top

Male 19 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Nick Miller                       Norwich  CT           131   19        1      17:26.0    5:37/M             
       2    Brien Friedman                    Glastonbury  CT       147   20        3      18:10.0    5:52/M             
       3    Todd Bennett                      Columbia  CT          138   39        5      18:58.0    6:07/M             
       4    Daniel Campbell                   Norwich  CT            83   31        6      19:01.0    6:08/M             
       5    Scott Cote                        Gales Ferry  CT       155   25        7      19:26.0    6:16/M             
       6    Robert Buttermore                 Waterford  CT         149   22       15      20:54.0    6:45/M             
       7    Lance Reed                        Preston  CT           153   37       16      21:14.0    6:51/M             
       8    Jon Smedley                       Norwich  CT           139   39       18      21:39.0    6:59/M             
       9    Adam Sorensen                     Uncasville  CT        110   30       29      22:50.0    7:22/M             
      10    Jon Peterson                      Norwich  CT           169   34       30      22:53.0    7:23/M             
      11    Mason Perrone                     Preston  CT           101   19       39      24:22.0    7:52/M             
      12    Robert Hanna                      Ledyard  CT           172   39       42      24:50.0    8:01/M             
      13    Kurt Hess                         Tuckerton  NJ          90   27       54      26:14.0    8:28/M             
      14    Diego Palacios                    Groton  CT            141   24       55      26:15.0    8:28/M             
      15    Simon Phillips                    Niantic  CT           152   34       63      27:16.0    8:48/M             
      16    Christopher Rein                  Oakdale  CT           136   35       68      27:47.0    8:58/M             
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Laurie Waldron                    Preston  CT           115   47       36      24:03.0    7:45/M             
       2    Carol Ann Gray                    Pawcatuck  CT         165   41       53      26:05.0    8:25/M             
       3    Spring Cole                       Coventry  CT          133   45       60      26:55.0    8:41/M             
       4    Norma Vivar                       Jewett City  CT       114   47       65      27:30.0    8:52/M             
       5    Valerie Bentley                   Jewett City  CT        80   49       85      32:33.0   10:30/M             
       6    Tammy Duffy                       Preston  CT            84   41       92      39:09.0   12:38/M             
       7    Anita Wooten                      Riverhead  NY         122   44       94      49:11.0   15:52/M             
       8    Peggi Boyd                        Gales Ferry  CT       124   44       95      49:12.0   15:52/M             
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brad Overturf                     Norwich  CT           137   43        2      17:49.0    5:45/M             
       2    Glenn Coughlin                    Jewett City  CT       144   41       17      21:22.0    6:54/M             
       3    Albert Phillips                   Groton  CT            104   49       27      22:26.0    7:14/M             
       4    Ken Cassar                        Norwich  CT           126   49       32      23:04.0    7:26/M             
       5    Les Bellis                        Jewett City  CT        78   46       35      24:02.0    7:45/M             
       6    Eugene Butts                      Ledyard  CT            82   40       37      24:11.0    7:48/M             
       7    Lars Luhrsen                      Waterford  CT         142   41       43      24:51.0    8:01/M             
       8    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         154   43       48      25:13.0    8:08/M             
       9    Jamie Bogan                       East Haddam  CT        81   40       57      26:34.0    8:34/M             
      10    William Bentley                   Lisbon  CT             79   44       64      27:27.0    8:51/M             
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Nancy Mignault                    Preston  CT            97   50       58      26:37.0    8:35/M             
       2    Diane Cain                        North Stonington  C   125   51       86      33:08.0   10:41/M             
       3    Jeannine Hampton                  Norwich  CT           134   55       87      33:27.0   10:47/M             
       4    Sue Gordon                        Charlestown, Ri  RI    87   54       91      37:47.0   12:11/M             
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Joe Banas                         Danielson  CT         157   53        9      19:48.0    6:23/M             
       2    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           93   59       12      20:05.0    6:29/M             
       3    David Bessette                    Pawcatuck  CT         127   56       23      22:08.0    7:08/M             
       4    PauL Andruskiewicz                Preston  CT            75   51       25      22:13.0    7:10/M             
       5    John Sacrey                       Preston  CT           108   58       26      22:24.0    7:14/M             
       6    Paul Rebenald                     Avon  CT              162   57       28      22:42.0    7:19/M             
       7    Craig Pettit                      Norwich  CT           161   52       33      23:37.0    7:37/M             
       8    Steve Dinsmore                    East Lyme  CT         166   50       41      24:47.0    8:00/M             
       9    Charles Underhill                 East Greenwich  RI    112   53       47      25:11.0    8:07/M             
      10    Steven Mele                       North Haven  CT       128   55       50      25:26.0    8:12/M             
      11    Rob Harris                        Preston  CT           164   53       59      26:38.0    8:35/M             
      12    Bruce Grisafe                     Salem  CT             150   56       62      27:13.0    8:47/M             
      13    Craig Barnes                      North Stonington  C   123   54       67      27:46.0    8:57/M             
      14    Rick Mitton                       Oakdale  CT           170   52       69      28:31.0    9:12/M             
      15    Ray Krause                        Hope Valley  RI       130   51       70      29:08.0    9:24/M             
      16    Michael Price                     Coventry  CT          151   52       80      30:37.0    9:53/M             
      17    Brian, Sr. Mignault               Preston  CT            95   53       82      31:02.0   10:01/M             
Top

Women 60 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Patricia Phillips                 Niantic  CT           143   63       72      29:31.0    9:31/M             
       2    Sally Mabesoone                   Uncasville  CT        120   62       75      29:42.0    9:35/M             
       3    Geraldine Palonen                 Canterbury  CT         99   67       78      30:09.0    9:44/M             
Top

Men 60 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tim Smith                         Norwich  CT           109   62       10      19:54.0    6:25/M             
       2    Hal Bennett                       Columbia  CT          135   68       19      21:46.0    7:01/M             
       3    Ronald Dombrowski                 Uncasville  CT         73   66       45      25:05.0    8:05/M             
       4    Leonard Kostek                    Preston  CT            94   62       46      25:09.0    8:07/M             
       5    Jerry Brown                       East Lyme  CT         129   68       51      25:42.0    8:17/M             
       6    Tom Baker                         Oakdale  CT            77   66       52      25:46.0    8:19/M             
       7    Robert Niedbala                   Norwich  CT           132   62       56      26:19.0    8:29/M             
       8    Ronald Gale                       Norwich  CT            86   74       61      27:04.0    8:44/M             
       9    Karl Fritch                       Oakdale  CT            85   60       73      29:32.0    9:32/M             
      10    Ronald Piccoli                    Preston  CT           105   60       90      34:28.0   11:07/M             
      11    Colburn Graves                    North Stonington  C    88   76       93      44:00.0   14:12/M