Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/ct/Aug29_OldeWe_set7.shtml

Olde Wethersfield 5K and 10K

Wethersfield, CT, August 29, 2010

[5K Complete Results | 5K Overall Winners | 5K Age Group Winners | 5K Wheelchair Results | 10K Complete Results | 10K Overall Winners ]

10K Age Group Winners


                      10K MALE AGE GROUP:   9 - UNDER

    1 Aaron Khan             9 WEST HARTFORD      CT   59:20 

                       10K MALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Teddy Monyak          14 WEST HARTFORD      CT   39:56 
    2 Tom Chamberlin        14 GLASTONBURY        CT   44:24 
    3 Gifford Spada         14 WEST HARTFORD      CT   46:43 

                       10K MALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Alexander Papanastass 19 STOW               MA   39:05 
    2 Michael Tedone        17 WETHERSFIELD       CT   48:34 
    3 Jeff Chamberlin       15 GLASTONBURY        CT   52:15 

                       10K MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Michael Macdonald     21 CANTON             MA   41:26 
    2 Michael McCall        24 BROOKLINE          MA   41:58 
    3 Joe Mascia            23 WESTWOOD           MA   42:47 

                       10K MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Ryan Robbins          25 MIDDLETOWN         CT   41:10 
    2 Jeffrey Ocoin         28 PLAINVILLE         CT   43:06 
    3 Joel Rollings         28 BRISTOL            CT   43:56 

                       10K MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Adam Bulewich         34 WINDSOR            CT   37:58 
    2 Michael Vitale        34 GLASTONBURY        CT   38:37 
    3 Brian Gaudreau        30 WETHERSFIELD       CT   39:00 

                       10K MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Jeffrey Townsend      38 HAMDEN             CT   37:44 
    2 Adam Kovalski         37 VERNON             CT   41:01 
    3 William Broaddos      37 EASTHAMPTON        MA   41:31 

                       10K MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Craig Chazan          43 EASTON             MA   41:24 
    2 Jamie Scrimgeour      41 WEST HARTFORD      CT   43:15 
    3 Bruce Christensen     42 BOLTON             CT   44:01 

                       10K MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Gavette Bye           47 WEST HARTFORD      CT   39:24 
    2 Kevin Goehring        48 FARMINGTON         CT   41:21 
    3 Robert Burstein       47 ELLINGTON          CT   43:01 


                       10K MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 David McKinley        54 HARTFORD           CT   43:20 
    2 Lou Conforte          53 WALLINGFORD        CT   45:42 
    3 Mark Laudati          52 WINSTED            CT   47:14 

                       10K MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Chick Marks           59 WEST HARTFORD      CT   46:43 
    2 Thomas McCormick      59 NORTH HAVEN        CT   48:49 
    3 Don Pinney            57 NEWINGTON          CT   54:22 

                       10K MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Robert Enright        60 MANSFIELD CENTER   CT   43:14 
    2 Alan McCall           61 MANCHESTER         CT   52:04 
    3 Ronald Carbone        63 BOLTON             CT   53:32 

                       10K MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Craig Dobrindt        67 CROMWELL           CT 1:00:55 
    2 Malcolm McMillen      69 WETHERSFIELD       CT 1:04:39 

                       10K MALE AGE GROUP:  70 - 74

    1 Boris Lurye           73 HARTFORD           CT 1:00:40 

                       10K MALE AGE GROUP:  75 - 79


                      10K MALE AGE GROUP:  80 - OVER


                              10K CLYDESDALE

    1 Andrew Zyrek          42 MANCHESTER         CT   43:27 
    2 Brian Hartley         30 WETHERSFIELD       CT   44:59 
    3 Craig Beers           44 WETHERSFIELD       CT   45:03 


                     10K FEMALE AGE GROUP:   9 - UNDER


                      10K FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Randa Griffin         13 WEST HARTFORD      CT   56:23 

                      10K FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Elizabeth Preysner    19 WETHERSFIELD       CT   48:16 
    2 Johanna Margeson      19 EAST LONGMEADOW    MA   56:16 
    3 Cassandra Labate      19 SHELTON            CT 1:28:57 

                      10K FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Kelly Watson          24 GLASTONBURY        CT   46:57 
    2 Elizabeth Gilmartin   24 WEST HARTFORD      CT   47:33 
    3 Ashley Weimar         23 RANDOLPH           MA   48:10 

                      10K FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Giorelly Prado        28 HARTFORD           CT   45:17 
    2 Amanda Rood           25 BOSTON             MA   45:28 
    3 Kelsey Cabral         27 NEW BRITAIN        CT   45:31 

                      10K FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Caitlin Drap          34 YORKTOWN HEIGHTS   NY   43:16 
    2 Gabriela Hindman      31 HARTFORD           CT   46:38 
    3 Mary Kathryn Okeefe   33 HARTFORD           CT   48:20 

                      10K FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Shannon Havens        37 BLOOMFIELD         CT   45:12 
    2 Lisa Courtemanche     39 UNIONVILLE         CT   46:42 
    3 Marcie Redden         37 WEST HARTFORD      CT   49:37 

                      10K FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Amy Boultbee Mackinno 40 WEST HARTFORD      CT   48:14 
    2 Silvia Mayo Molina    41 WEST HARTFORD      CT   49:34 
    3 Mira Lami             41 HARTFORD           CT   49:50 

                      10K FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Laurie Tobias         47 GLASTONBURY        CT   49:04 
    2 Sherri Condon         45 MIDDLETOWN         CT   50:37 
    3 Maria Tougas          47 WETHERSFIELD       CT   50:47 


                      10K FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Peggy Papanastassiou  53 STOW               MA   53:22 
    2 Sharon Reiner         54 MARLBOROUGH        CT   58:37 
    3 Frennie Elderkin      51 VERNON             CT   58:52 

                      10K FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Ann McCormick         57 NORTH HAVEN        CT   51:07 
    2 Jeanne Teasdale       56 GREAT BARRINGTON   MA 1:02:04 
    3 Barbara Prine         58 WEST HARTFORD      CT 1:03:57 

                      10K FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Judith Palimeri       61 GRANBY             CT   53:58 
    2 Elizabeth O'Donnell   61 VERNON             CT   59:32 
    3 Terry Edelstein       61 SOUTH GLASTONBURY  CT 1:07:16 

                      10K FEMALE AGE GROUP:  65 - 69


                      10K FEMALE AGE GROUP:  70 - 74


                      10K FEMALE AGE GROUP:  75 - 79


                     10K FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER


                                10K ATHENA

    1 Helena Prieto         33 HAMDEN             CT   49:09 
    2 Cassandra Webb-Monaco 36 SUFFIELD           CT   53:04 
    3 Margaret Hasbrouck    29 CROMWELL           CT   57:03