Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/ct/Apr25_Glasto_set3.shtml

Glastonbury River Run

Glastonbury, CT, April 25, 2010

[Complete Results | Overall Winners ]

Age-Group Winners

                             AGE-GROUP RESULTS
                       9th GLASTONBURY RIVER RUN 5K

          GLASTONBURY, CT     SUNDAY, APRIL 25, 2010     1:00 PM



                        MALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1 Alec Hughes            8 SOUTH GLASTONBURY  CT   23:47 
    2 Alex Benham            8 FARMINGTON         CT   24:02 
    3 Recce Deleo            9 WOODBURY           CT   33:33 

                         MALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Ryan Shiring          14 GLASTONBURY        CT   19:49 
    2 William Willsey       13 SOUTH GLASTONBURY  CT   19:56 
    3 Patrick Shiring       14 GLASTONBURY        CT   20:46 

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Jake Verter           17 WILLIAMSTOWN       MA   19:38 
    2 Aidan Callan          17 SOUTH GLASTONBURY  CT   20:54 
    3 Patrick Sadlon        17 GLASTONBURY        CT   23:41 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Billy Haubrich        24 WEST HARTFORD      CT   18:59 
    2 Andrew Fournier       24 EAST HARTFORD      CT   19:59 
    3 Jerry Grella          23 WINDHAM            CT   22:12 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Matt Bergenholtz      28 GLASTONBURY        CT   17:54 
    2 Drew Croteau          26 HARTFORD           CT   18:18 
    3 Michael Lesnik        28 NORWICH            CT   20:11 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Kevin Woodin          31 WEST HAVEN         CT   18:04 
    2 Michael Vitale        34 GLASTONBURY        CT   18:13 
    3 Brian Gaudreau        30 WETHERSFIELD       CT   18:43 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Jeffrey Merriam       38 HADDAM             CT   19:28 
    2 Mario Longo           38 CHESHIRE           CT   20:26 
    3 Steven Uricheck       35 CHESHIRE           CT   21:31 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Michael McCafferty    43 GLASTONBURY        CT   18:50 
    2 Bill Driggs           40 SOUTH GLASTONBURY  CT   19:12 
    3 David Bruzik          43 ROCKY HILL         CT   19:14 


                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Paul Vella            48 MANCHESTER         CT   18:34 
    2 David Protheroe       46 GLASTONBURY        CT   19:40 
    3 Kevin Robertson       48 NORWALK            CT   20:19 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Ned Kennedy           51 BOLTON             CT   18:06 
    2 John McGrane          53 FARMINGTON         CT   21:16 
    3 Peter Briggeman       53 MANCHESTER              21:17 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Buzz Gardner          56 GUILFORD           CT   21:25 
    2 Jeffrey Laut          56 SOUTH GLASTONBURY  CT   23:14 
    3 Jeffrey Magnavita     56 SOUTH GLASTONBURY  CT   26:14 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 George Ripley         61 GLASTONBURY        CT   24:59 
    2 Donn Friedman         60 GLASTONBURY        CT   26:53 
    3 Bruce Pennell         64 MANCHESTER         CT   27:44 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Hal Bennett           68 COLUMBIA           CT   21:18 
    2 Mark Turkington       66 BOLTON             CT   21:30 
    3 Charles Lamb          65 GLASTONBURY        CT   25:01 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74

    1 Marvin Howard         73 AGAWAM             MA   34:01 

                         MALE AGE GROUP:  75 - 79


                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER

    1 Bill Tribou           89 GRANBY             CT   35:14 

                            CLYDESDALE CATEGORY

    1 Jeffrey Macdonald     37 SOUTH GLASTONBURY  CT   24:13 
    2 Bjorn Meyer           22 WEST HAVEN         CT   25:01 
    3 Mark Colebrook        53 GLASTONBURY        CT   25:07 

                             AGE-GROUP RESULTS
                       9th GLASTONBURY RIVER RUN 5K

          GLASTONBURY, CT     SUNDAY, APRIL 25, 2010     1:00 PM



                       FEMALE AGE GROUP:  9 - UNDER


                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Sara Wilcox           12 GLASTONBURY        CT   21:51 
    2 Kristin Hughes        11 SOUTH GLASTONBURY  CT   22:34 
    3 Kristen Arborio       14 GLASTONBURY        CT   23:34 

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Elizabeth Preysner    19 WETHERSFIELD       CT   22:40 
    2 Elizabeth Magnavita   17 SOUTH GLASTONBURY  CT   24:08 
    3 Erin Mulready         16 GLASTONBURY        CT   24:52 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Jenna Kilroy          23 WEST HARTFORD      CT   23:10 
    2 Lyn Moore             22 VERNON             CT   24:44 
    3 Lilian Chan           22 MANHATTAN          NY   24:58 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Stacey Archambault    26 WEST HARTFORD      CT   24:00 
    2 Elizabeth Bannon      25 HARTFORD           CT   24:01 
    3 Julie Hoogewerff      27 MIDDLETOWN         CT   24:18 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Lucy Hartnett         31 SOUTH GLASTONBURY  CT   22:38 
    2 Michelle Kulak        31 NEW BRITAIN        CT   22:43 
    3 Nicole Wright         34 GLASTONBURY        CT   23:37 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Abby Benham           35 FARMINGTON         CT   24:03 
    2 Anne Summach          38 HAMDEN             CT   25:20 
    3 Brenda Bradley        37 NEW HAVEN          CT   26:11 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Nancy Loughlin        43 GLASTONBURY        CT   21:55 
    2 Sherry Schwarm        43 MARLBOROUGH        CT   22:00 
    3 Yvonne Rubin          43 EAST HADDAM        CT   22:29 


                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Josie Ceulemans       49 EAST HADDAM        CT   23:10 
    2 Janine Wilcox         46 GLASTONBURY        CT   23:56 
    3 Sarah Gardner         48 GLASTONBURY        CT   24:28 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Sharon Reiner         53 MARLBOROUGH        CT   26:11 
    2 Anne Magnavita        52 SOUTH GLASTONBURY  CT   26:13 
    3 Noreen Todd           54 PORTLAND           CT   28:42 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Deborah Roberts       59 NEWINGTON          CT   29:42 
    2 Paula Russo           55 DURHAM             CT   32:28 
    3 Helaine Teale         55 HARTFORD           CT   43:08 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Flo Dickie            61 NEWINGTON          CT   26:53 
    2 Maria Lamb            62 GLASTONBURY        CT   27:10 
    3 Kathy Lawlor          61 SOUTH WINDSOR      CT   38:31 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Graciete Lopes        67 WETHERSFIELD       CT   49:27 

                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74


                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79


                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER


                              ATHENA CATEGORY

    1 Angela St. George     30 BROOKLYN           CT   24:52 
    2 Nita Taub             42 SOUTH GLASTONBURY  CT   28:52 
    3 Rachel Culmo          28 HOLYOKE            MA   30:25