Find this page online at www.coolrunning.com/results/10/ct/Apr10_BurnCa_set3.shtml

Burn Calories for Fuel 5K

Bloomfield, CT, April 10, 2010

[Complete Results | Overall Winners ]

Age-Group Winners


                        MALE AGE GROUP:  9 - UNDER
    1 Ryan Drury             9 GLASTONBURY        CT   35:12 
                         MALE AGE GROUP:  10 - 14
    1 Dalton Stein          11 ANDOVER            CT   23:32 
    2 Vincent Decrisantis   11 BLOOMFIELD         CT   25:30 
    3 Jim McAuliffe         13 WINDSOR            CT   25:36 
                         MALE AGE GROUP:  15 - 19
    1 Nick Micoletti        16 ANDOVER            CT   22:09 
    2 Joseph Brannigan      18 BLOOMFIELD         CT   25:26 
    3 Nick Brannigan        15 BLOOMFIELD         CT   28:00 
                         MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Matthew Delgado       23 HARTFORD           CT   25:54 
    2 Mehul Patel           24 MIDDLETOWN         CT   26:20 
    3 Jeremy Kasputis       22 TERRYVILLE         CT   30:01 
                         MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Andrew Siegel         26 WEST HARTFORD      CT   23:32 
    2 Ryan Grossner         25 ENFIELD            CT   23:51 
    3 Norman Peters Jr      29 BLOOMFIELD         CT   24:29 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Jon Kozlowski         34 SIMSBURY           CT   21:11 
    2 Eric Nordquist        34 WEST HARTFORD      CT   22:43 
    3 Kevin Kunak           30 WEST HARTFORD      CT   23:14 
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Matthew Hoberman      38 WEST HARTFORD      CT   23:34 
    2 Mo McMeekin           38 BRISTOL            CT   28:19 
    3 Randy D'Angelo        37 NEWINGTON          CT   29:15 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Rob Thompson          40 AVON               CT   24:46 
    2 Paul Decrisantis      43 BLOOMFIELD         CT   25:31 
    3 Paul Danielewicz      44 NEW BRITAIN        CT   26:03 

                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Steven Levine         48 WEST  HARTFORD     CT   22:52 
    2 John Carey            47 WEST  HARTFORD     CT   24:10 
    3 Barry Bruun           47 COLCHESTER         CT   24:16 
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Steve Virgadaula      50 EAST HADDAM        CT   20:52 
    2 John McGrane          53 FARMINGTON         CT   21:41 
    3 Gerald Boisvert       51 SOUTH WINDSOR      CT   28:52 
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Paul Rabenold         57 AVON               CT   22:24 
    2 Tom Walsh             55 HARTFORD           CT   24:47 
    3 Joe Quinn             58 BLOOMFIELD         CT   28:49 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Bill Abrahamsen       62 SIMSBURY           CT   24:51 
    2 Thomas Sweeney        64 CANTON             CT   27:41 
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Tom Butterfield       73 WINDSOR            CT   26:25 
    2 Boris Lurye           72 HARTFORD           CT   27:36 
    3 Barrett True          73 WINDSOR            CT   30:13 
                         MALE AGE GROUP:  75 - 79

                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER
    1 Bob Davidson          80 CANTON             CT   30:23 
    2 Bill Tribou           89 GRANBY             CT   36:17 
                            CLYDESDALE CATEGORY
    1 David Thor            46 LONGMEADOW         MA   23:28 
    2 Andrew Lawrence       34 GLASTONBURY        CT   26:09 
    3 Geoff Sinibaldo       34 AVON               CT   27:49 


                       FEMALE AGE GROUP:  9 - UNDER

                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
    1 Annliz Bornhurst      10 COLCHESTER         CT   37:06 
                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    1 Christa Rakich-Kelly  15 BRISTOL            CT   43:07 
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Jenna Kilroy          23 WEST HARTFORD      CT   23:57 
    2 Jessica Ehrentraut    24 COLBY              KS   26:01 
    3 Jessica Fenner        24 FARMINGTON         CT   27:22 
                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Kelly Martin          28 FARMINGTON         CT   23:42 
    2 Basilia Huang         29 SOUTH WINDSOR      CT   24:03 
    3 Jessica Klein         28 MANCHESTER         CT   24:35 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Dawn Ullmar           30 SIMSBURY           CT   25:29 
    2 Carolyn Ennis         33 WEST HARTFORD      CT   27:09 
    3 Jennifer March-Wacker 32 MIDDLETOWN         CT   31:29 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Allison Vicuna        37 EAST GRANBY        CT   24:02 
    2 Shawna Kohl           36 WEST HARTFORD      CT   24:19 
    3 Lisa Asadourian       38 WETHERSFIELD       CT   24:53 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Hilary Kreitner       41 BLOOMFIELD         CT   23:49 
    2 Linda Lentini         42 PLAINVILLE         CT   24:03 
    3 Astread Ferron-Poole  44 BLOOMFIELD         CT   32:51 

                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Laurie Bertini        48 WEST HARTFORD      CT   25:52 
    2 Claudia Hart          49 NEW BRITAIN        CT   27:51 
    3 Michele Banks         45 BLOOMFIELD         CT   29:08 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Georgia Panagopoulos  51 KENSINGTON         CT   24:24 
    2 Carol Hogan           51 AVON               CT   27:27 
    3 Joy Hass              51 FARMINGTON         CT   54:21 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Maggie Rose           58 HARTFORD           CT   30:42 
    2 Judy Young            58 HARTFORD           CT   35:43 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Janit Romayko         64 EAST WINDSOR       CT   27:54 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Maureen Evans         68 BLOOMFIELD         CT   47:53 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Zofia Turosz          71 MANCHESTER         CT   25:53 
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79

                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER

                              ATHENA CATEGORY
    1 Denise Wojick         37 EAST HAMPTON       CT   32:29 
    2 Meghan Buckley        23 GLASTONBURY        CT   36:28 
    3 Hillary Buckley-Lawlo 25 MANCHESTER         CT   37:22