Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ri/May9_ShadBl_set1.shtml

Shad Bloom 10K Trail Race

Block Island, RI, May 9, 2009

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Our Time is Yours.

Shad Bloom 10 K

Shad Bloom 10 K

Overall Finish List

May 09, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    John Hirsch             New York  NY           57   33 ***** M 30-34      37:47.0    6:05/M             
       2    Steve Brightman         Providence  RI         11   40 ***** M 40-49      37:48.0    6:05/M             
       3    Steve Sergeant          Andover  MA           212   45 ***** M 40-49      38:51.0    6:15/M             
       4    Greg Kyrytschenko       Seymour  CT            80   30     1 M 30-34      40:36.0    6:32/M             
       5    Stanley Mickus          Mystic  CT             97   41     1 M 40-49      40:49.0    6:34/M             
       6    Kris Depew              Acton  MA              22   39     1 M 35-39      41:09.0    6:38/M             
       7    Bill Gaudere            Hudson  MA             49   51     1 M 50-59      41:31.0    6:41/M             
       8    Mike Kerin              Bethany  CT           214   50     2 M 50-59      42:01.0    6:46/M             
       9    Jim Ortel               Block Island  RI      115   43     2 M 40-49      42:47.0    6:53/M             
      10    Jerry Turk              Guilford  CT          184   50     3 M 50-59      42:57.0    6:55/M             
      11    Graham Garber           West Hartford  CT      46   35     2 M 35-39      43:02.0    6:56/M             
      12    Neil Petersen Jr        Boston  MA            122   27     1 M 25-29      43:09.0    6:57/M             
      13    Jeffrey Vuono           Westerly  RI          191   46     3 M 40-49      43:24.0    6:59/M             
      14    Jenna Ridgway           Providence  RI        133   21 ***** F 18-24      43:39.0    7:02/M             
      15    Martin Mickus           New York  NY           96   39     3 M 35-39      44:06.0    7:06/M             
      16    Troy Nagel              Farmington  CT        188   37     4 M 35-39      44:16.0    7:08/M             
      17    Kerry Arsenault         Guilford  CT          186   44 ***** F 40-49      44:21.0    7:09/M             
      18    Matt Dirzius            North Kingstown  RI    25    0     1 M  0- 0      44:28.0    7:10/M             
      19    Katieanne Christian     Agawam  MA             17   27 ***** F 25-29      44:51.0    7:13/M             
      20    Dana Award              Waterford  CT           3   44     4 M 40-49      45:07.0    7:16/M             
      21    Lauren Rhatigan         Ship Bottom  NJ       132   45     1 F 40-49      45:23.0    7:18/M             
      22    Leah Becki              North Kingstown  RI     4   30     1 F 30-34      45:35.0    7:20/M             
      23    Sinead Fitzgibbon       Sag Harbor  NY         39   39     1 F 35-39      46:08.0    7:26/M             
      24    Anna Fyodorova          Brooklyn  NY           45   27     1 F 25-29      47:21.0    7:37/M             
      25    Clement Bernard         New York City  NY       5   48     5 M 40-49      47:25.0    7:38/M             
      26    Karen Farley            Stratford  CT          37   36     2 F 35-39      47:50.0    7:42/M             
      27    Kyle Draper             Block Island  RI      205   27     2 M 25-29      48:17.0    7:47/M             
      28    Ken Abrams              North Kingstown  RI     1   53     4 M 50-59      48:38.0    7:50/M             
      29    Jen Small               Tonawanda  NY         143   32     2 F 30-34      48:54.0    7:52/M             
      30    Randy Anderson          Pawtucket  RI         199   32     2 M 30-34      49:04.0    7:54/M             
      31    Gary Trapani            Newburgh  NY          159   31     3 M 30-34      49:05.0    7:54/M             
      32    Charley Morrow          Jackson  NH           101   44     6 M 40-49      49:07.0    7:55/M             
      33    Kc Perry                Block Island  RI      200   51     5 M 50-59      49:17.0    7:56/M             
      34    Marion Ortel            Block Island  RI      116   43     2 F 40-49      49:32.0    7:59/M             
      35    James Bonz              New Haven  CT           7   36     5 M 35-39      49:43.0    8:00/M             
      36    Richard Lafond Jr.      Wakefield  RI          81   49     7 M 40-49      50:03.0    8:04/M             
      37    Rob Oneal               Glen Gardner  NJ      112   34     4 M 30-34      50:23.0    8:07/M             
      38    Brooke Ortel            Block Island  RI      117   13     1 F  1-17      50:34.0    8:09/M             
      39    Greg Hughes             Norwalk  CT            62   36     6 M 35-39      50:34.0    8:09/M             
      40    Andrew Turco            New York  NY          161   23     1 M 18-24      50:37.0    8:09/M             
      41    Kenneth French          Wappinger Falls  NY    43   51     6 M 50-59      50:42.0    8:10/M             
      42    Michael Garvey          Ewa Beach  HI          48   45     8 M 40-49      51:29.0    8:17/M             
      43    Dennis Loebs            Sag Harbor  NY         84   47     9 M 40-49      51:52.0    8:21/M             
      44    Stephen Johnson         Cranston  RI           68   29     3 M 25-29      51:58.0    8:22/M             
      45    Brian Loose             Higganum  CT           85   43    10 M 40-49      52:02.0    8:23/M             
      46    Jennifer Doll           New York  NY           26   33     3 F 30-34      52:12.0    8:24/M             
      47    Brian Foti              Tonawanda  NY          40   40    11 M 40-49      52:22.0    8:26/M             
      48    Buddy Puerini           Cranston  RI          201   31     5 M 30-34      52:27.0    8:27/M             
      49    Christine Ranney        Conshohocken  PA      130   23     1 F 18-24      52:33.0    8:28/M             
      50    Jim Cotter              Wakefield  RI         182   59     7 M 50-59      52:35.0    8:28/M             
      51    Paul Fitzpatrick        Glastonbury  CT       178   51     8 M 50-59      52:50.0    8:30/M             
      52    Stephen Sylvesto        Fairfield  CT         148   59     9 M 50-59      52:55.0    8:31/M             
      53    Dave Shipley            Athens  GA            140   58    10 M 50-59      52:59.0    8:32/M             
      54    Nikki Jacobsen          North Kingstown  RI    66   31     4 F 30-34      53:15.0    8:34/M             
      55    Teresa Garcia           Providence, Ri  RI     47   25     2 F 25-29      53:27.0    8:36/M             
      56    Lou Coppens             Warminster  PA         20   66     1 M 60-99      53:31.0    8:37/M             
      57    Pamela Award            Waterford  CT           2   43     3 F 40-49      53:38.0    8:38/M             
      58    Derrick Sakata          Middletown  CT        139   35     7 M 35-39      53:41.0    8:39/M             
      59    Todd McWhinnie          Middletown  CT         94   37     8 M 35-39      53:42.0    8:39/M             
      60    Bill Howard             Winchester  MA         61   60     2 M 60-99      53:47.0    8:40/M             
      61    Jack Frain              Lanscaster  MA         41   44    12 M 40-49      54:11.0    8:44/M             
      62    Andrea Henchey          West Hartford  CT      54   30     5 F 30-34      54:18.0    8:45/M             
      63    Michael Madsen          Stamford  CT          175   33     6 M 30-34      54:22.0    8:45/M             
      64    Donald Thompson         North Granby  CT      157   54    11 M 50-59      54:23.0    8:45/M             
      65    Jason Nutini            Providence  RI        110   26     4 M 25-29      54:23.0    8:45/M             
      66    Gregory Pouliot         Watervliet  NY        127   24     2 M 18-24      54:33.0    8:47/M             
      67    Peter Cassidy           Darien  CT            174   43    13 M 40-49      54:47.0    8:49/M             
      68    Samqwem Cham-Ngem       Woodside  NY          180   38     9 M 35-39      54:54.0    8:50/M             
      69    Carrie Nagel            Farmington  CT        187   37     3 F 35-39      54:57.0    8:51/M             
      70    Christopher Norton      Berkley  MA           107   25     5 M 25-29      55:00.0    8:51/M             
      71    John Holland            Ship Bottom  NJ        58   51    12 M 50-59      55:01.0    8:52/M             
      72    Erin Kwiatkowski        New London  CT         79   24     2 F 18-24      55:05.0    8:52/M             
      73    Brian Lang              Providence  RI        176   42    14 M 40-49      55:10.0    8:53/M             
      74    Kristin Kostick         Hartford  CT           75   28     3 F 25-29      55:11.0    8:53/M             
      75    Sean McGarry            Block Island  RI      210   44    15 M 40-49      55:13.0    8:53/M             
      76    Way Hedding             Niantic  CT           173   59    13 M 50-59      55:14.0    8:54/M             
      77    Kate Hirsch             Pawtucket  RI         203   28     4 F 25-29      55:19.0    8:54/M             
      78    Neil Petersen Sr        Cheshire  CT          123   58    14 M 50-59      55:20.0    8:55/M             
      79    Joanna Morway           Providence  RI        103   33     6 F 30-34      55:20.0    8:55/M             
      80    Kristin Knous           Portland  CT           74   42     4 F 40-49      55:29.0    8:56/M             
      81    Denise Wagner           Higganum  CT          165   46     5 F 40-49      55:47.0    8:59/M             
      82    Cathi Bosco             Madison  CT             8   42     6 F 40-49      56:05.0    9:02/M             
      83    David Boutt             Sunderland  MA          9   33     7 M 30-34      56:06.0    9:02/M             
      84    Kathleen McGrath        West Hartford  CT      88   27     5 F 25-29      56:32.0    9:06/M             
      85    Cindy Zurowski          Brooklyn  CT          171   53     1 F 50-59      56:43.0    9:08/M             
      86    Samuel Evans            Providence  RI         35   30     8 M 30-34      56:46.0    9:08/M             
      87    Elizabeth Fitzpatrick   Glastonbury  CT       177   52     2 F 50-59      56:48.0    9:09/M             
      88    Joshua Rovner           Newport  RI           137   32     9 M 30-34      56:53.0    9:10/M             
      89    Maureen McCarthy        North Kingstown  RI    87   39     4 F 35-39      57:02.0    9:11/M             
      90    Chris Montross          Wethersfield  CT       99   48    16 M 40-49      57:33.0    9:16/M             
      91    Jennifer Hennessy       Warwick  RI           204   35     5 F 35-39      57:39.0    9:17/M             
      92    Jonathan Pitts          South Easton  MA      126   25     6 M 25-29      58:04.0    9:21/M             
      93    W Stephen Thayer        Manchester  NH        153   25     7 M 25-29      58:08.0    9:22/M             
      94    Elizabeth Clark         Brighton  MA           18   26     6 F 25-29      58:08.0    9:22/M             
      95    Emily Whipple           Manchester  NH        166   25     7 F 25-29      58:09.0    9:22/M             
      96    Sylvie Loreto           Larchmont  NY          86   34     7 F 30-34      58:13.0    9:22/M             
      97    Jean Hickoy             Chipachet  RI          55   44     7 F 40-49      58:17.0    9:23/M             
      98    Tim Parsons             Johnston  RI          119   33    10 M 30-34      58:38.0    9:27/M             
      99    John Morrell            Nashville  TN         100   30    11 M 30-34      58:42.0    9:27/M             
     100    Kimberly Huntley        East Greenwich  RI     64   34     8 F 30-34      58:44.0    9:27/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Michael Revens          Wickford  RI          131   57    15 M 50-59      59:16.0    9:33/M             
     102    Joe Taborsak            Danbury  CT           198   34    12 M 30-34      59:18.0    9:33/M             
     103    Kevin Petersen          Brookline  MA         120   25     8 M 25-29      59:28.0    9:35/M             
     104    Kevin Ridlon            Taunton  MA           134   23     3 M 18-24      59:28.0    9:35/M             
     105    Allie McManus           Newton  MA             91   15     2 F  1-17      59:31.0    9:35/M             
     106    Brian Kingsley          Branford  CT           71   52    16 M 50-59      59:34.0    9:36/M             
     107    Kyle Engle              Portsmouth  NH         31   46    17 M 40-49      59:38.0    9:36/M             
     108    Peter Donahue           Barrington  RI         27   56    17 M 50-59      59:40.0    9:36/M             
     109    Jay Short               Rowley  MA            141   43    18 M 40-49      59:49.0    9:38/M             
     110    Julie Wollen            Wallingford  CT       208   37     6 F 35-39    1:00:27.0    9:44/M             
     111    Marin Woods             Middletown  RI        206   36     7 F 35-39    1:00:27.0    9:44/M             
     112    Andrew McMahon          Kingston  RI           90   38    10 M 35-39    1:00:35.0    9:45/M             
     113    Deborah Manosh          Bristol  RI           194   35     8 F 35-39    1:00:36.0    9:46/M             
     114    Robin McManus           Newton  MA             92   45     8 F 40-49    1:00:37.0    9:46/M             
     115    Andrew Walsh            East Hampton  NY      185   42    19 M 40-49    1:00:39.0    9:46/M             
     116    Tate Erickson           Williamsville  VT      32   35    11 M 35-39    1:00:48.0    9:47/M             
     117    Rikki Fueman            East Hampton  NY      183   51     3 F 50-59    1:01:01.0    9:50/M             
     118    Jason Newton            Fayetteville  GA      106   33    13 M 30-34    1:01:11.0    9:51/M             
     119    Al Puerini              Clayville  RI         202   57    18 M 50-59    1:01:43.0    9:56/M             
     120    Laura Brannigan         Harrisville  RI        10   44     9 F 40-49    1:01:47.0    9:57/M             
     121    Ana Campa               Somerville  MA         14   38     9 F 35-39    1:01:50.0    9:57/M             
     122    Jodi Frank              Mansfield Ctr  CT      42   42    10 F 40-49    1:01:54.0    9:58/M             
     123    Peter Wronski           North Haven  CT       169   45    20 M 40-49    1:01:55.0    9:58/M             
     124    Chris Grittadaurig      Cranston  RI          207   25     9 M 25-29    1:02:02.0    9:59/M             
     125    Jim Hansen                RI                  209   50    19 M 50-59    1:02:03.0   10:00/M             
     126    Lynn Everett            West Hartford  CT      36   50     4 F 50-59    1:02:15.0   10:01/M             
     127    Gavin Smith             Block Island  RI      145    9     1 M  1-17    1:02:21.0   10:02/M             
     128    Jeffery Smith           Block Island  RI      144   45    21 M 40-49    1:02:22.0   10:03/M             
     129    Virginia Syombathy-Zell Milford  CT           149   34     9 F 30-34    1:02:24.0   10:03/M             
     130    Mari McGrath            Philadelphia  PA       89   28     8 F 25-29    1:02:52.0   10:07/M             
     131    Michelle Keyo           Block Island  RI       70   39    10 F 35-39    1:03:09.0   10:10/M             
     132    Clytie Sadler           Belmont  MA           138   32    10 F 30-34    1:03:23.0   10:12/M             
     133    Ashley Jaksa            New Haven  CT          67   25     9 F 25-29    1:03:27.0   10:13/M             
     134    Laena Orkin             West Hartford  CT     113   25    10 F 25-29    1:03:31.0   10:14/M             
     135    Timothy Prol            Cambridge  MA         129   27    10 M 25-29    1:03:51.0   10:17/M             
     136    Brielle Mendozza        Somerville  MA         95   31    11 F 30-34    1:04:29.0   10:23/M             
     137    Stephanie Pierce        Andover  MA           125   32    12 F 30-34    1:04:30.0   10:23/M             
     138    Frank Pouliot           Glenville  NY         128   55    20 M 50-59    1:05:00.0   10:28/M             
     139    Michael Nugent          Ashford  CT           108   38    12 M 35-39    1:05:06.0   10:29/M             
     140    Jill Nugent             Ashford  CT           109   38    11 F 35-39    1:05:07.0   10:29/M             
     141    Kate Oneal              Glen Gardner  NJ      111   34    13 F 30-34    1:05:13.0   10:30/M             
     142    Justin Gill             Cumberland  RI        197   30    14 M 30-34    1:05:36.0   10:34/M             
     143    Sydney Devlin           New Haven  CT          24   39    12 F 35-39    1:05:41.0   10:35/M             
     144    Mandy Bonz              New Haven  CT           6   36    13 F 35-39    1:05:41.0   10:35/M             
     145    Robert Estrada          New Paltz  NY          34   33    15 M 30-34    1:05:50.0   10:36/M             
     146    Stephanie Winkler       Burlington  VT        168   28    11 F 25-29    1:05:58.0   10:37/M             
     147    David Barbor            Cranston  RI          172   57    21 M 50-59    1:06:12.0   10:40/M             
     148    Cynthia Eng             Bridgeport  CT         30   27    12 F 25-29    1:06:22.0   10:41/M             
     149    Andrew Wilson           East Greenwich  RI    190   42    22 M 40-49    1:06:24.0   10:42/M             
     150    Catherine Buct          Milford  CT           189   24     3 F 18-24    1:06:33.0   10:43/M             
     151    Mitchell Orkin          West Hartford  CT     114   57    22 M 50-59    1:06:36.0   10:43/M             
     152    John Whitaker           Block Island  RI      167   39    13 M 35-39    1:06:37.0   10:44/M             
     153    William Buckingham      Milford  CT            12   46    23 M 40-49    1:06:37.0   10:44/M             
     154    Margo Linton            New London  CT         83   22     4 F 18-24    1:07:12.0   10:49/M             
     155    Sherry Kingsley         Branford  CT           72   46    11 F 40-49    1:07:12.0   10:49/M             
     156    Andrew Koy              Newport  RI            76   30    16 M 30-34    1:07:17.0   10:50/M             
     157    Chad Trubilla           Newport  RI           160   30    17 M 30-34    1:07:19.0   10:50/M             
     158    Gabrielle Kurth         Sunderland  MA         77   32    14 F 30-34    1:08:10.0   10:59/M             
     159    Steve Cambalik          New Haven  CT          13   38    14 M 35-39    1:08:13.0   10:59/M             
     160    Mary Takach             Cape Elizabeth  ME    151   48    12 F 40-49    1:09:38.0   11:13/M             
     161    Lisa Scigliano          Portsmouth  NH        181   40    13 F 40-49    1:10:03.0   11:17/M             
     162    Jim Beckett             Middlebury  CT        179   50    23 M 50-59    1:10:28.0   11:21/M             
     163    James Panero            New York  NY          118    0     2 M  0- 0    1:10:43.0   11:23/M             
     164    Lisa Hollis             Beverly  MA            59   48    14 F 40-49    1:12:27.0   11:40/M             
     165    Marilyn Yambao          San Diego  CA         170   41    15 F 40-49    1:12:34.0   11:41/M             
     166    Ryan McGarry            Block Island  RI      211   11     2 M  1-17    1:18:31.0   12:39/M             
     167    Julia Carpenter         New Haven  CT          15   24     5 F 18-24    1:24:17.0   13:34/M             
     168    Lisa Kerin              Bethany  CT           213   44    16 F 40-49    1:30:48.0   14:37/M             
     169    Ron Goldstein           Rye  NY                50   51    24 M 50-59    1:30:55.0   14:38/M             
     170    Heather Turrisi         Wethersfield  CT      162   39    14 F 35-39    1:34:58.0   15:18/M             
     171    Michael Spagnuolo       Suffield  CT          146   42    24 M 40-49    1:34:59.0   15:18/M             
     172    Elaine Rochon           Silve Spring  MD      135   53     5 F 50-59    1:44:39.0   16:51/M