Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ma/Sep20_LoneGu_set7.shtml

Lone Gull 10K

Gloucester, MA, September 20, 2009

[Complete Results | Overall Winners | Age Group Winners (excluding Overall Winners) | Female Results | Male Results | Female USATF Team Results ]

Male USATF Team Results

                         3rd ANNUAL LONE GULL 10K
         GLOUCESTER, MA     SUNDAY SEPTEMBER 20, 2009     9:00 AM

----------------------------------------------------------------------------
                         MALE OPEN TEAM Results
----------------------------------------------------------------------------
   1.  adidas NEW ENGLAND RC                   
            30:39   30:44   30:44   31:06   32:39 = 2:35:52
           756 Dan Vassallo 24,   749 Curtis Wheeler 23,   748 Nicholas Wheeler
         23,   767 Nate Krah 23,   766 Jon Healey 26
   2.  BOSTON ATHLETIC ASSOCIATION             
            30:41   31:19   31:56   32:08   32:27 = 2:38:31
           638 Will Dobbie 27,   643 Matthew Ely 33,   657 Ben Schmeckpeper 26,
           807 Jared Markowitz 26,   648 Joshua Gordon 35
   3.  RETAILERS UNION (RUN)                   
            30:20   31:17   31:36   31:55   34:16 = 2:39:24
           845 Joseph Koech 40,   844 Casey Moulton 27,   846 Justin Freeman 32,
           842 Titus Mutinda 44,   843 Tom Casey 22
   4.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            31:07   31:53   31:58   32:11   32:18 = 2:39:27
           727 Paul Ryan 29,   733 Dan Princic 29,   723 Brandon Newbould 28,
           725 Pat Ard 24,   732 Joe Navas 38
   5.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            30:40   32:10   32:33   32:36   32:55 = 2:40:54
           664 Justin Fyffe 29,   667 Andy McCarron 26,   669 Kevin Tilton 27,
           661 Alan Bernier 35,   662 Matt Clark 26
   6.  GREATER BOSTON TRACK CLUB               
            31:22   31:59   31:59   32:45   32:51 = 2:40:56
           147 Dan Smith 31,   813 Kibdom Temelso 31,   822 David Bedoya 32,
           852 Ioannis Papadopoulos 25,   823 Brian McNamara 26
   7.  HFC STRIDERS                            
            33:22   33:37   33:47   33:54   35:38 = 2:50:18
           758 Jason Cakouros 44,   684 Brendan Lynch 31,   891 Lee Danforth 31,
           770 Jake Churchill 35,   827 Bobby Bligh 45
   8.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                 
            34:40   36:08   36:36   37:01   37:10 = 3:01:35
           502 Zach Blume 29,   784 Robert Cipriano 49,   835 Jim Sullivan 48,
           494 John Chapin 42,   258 Jeffrey Silveira 48
   9.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            34:43   35:57   37:05   37:16   37:19 = 3:02:20
           539 Terry McNatt 44,   538 Jon Waldron 51,   537 Kevin Delaney 41,
           541 Michael McHugh 50,   544 Gordon Macfarland 61
  10.  GCS TRIAD                               
            34:30   34:32   35:32   37:45   40:53 = 3:03:12
           566 Rich Smith 39,   567 Todd Callaghan 40,   568 Randy MacNeil 48,
           569 Michael Wright 42,   582 Rich Stockdale 58
  11.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            35:18   35:43   36:36   37:27   38:27 = 3:03:31
           627 John Barbour 55,   620 Mark Reeder 49,   623 David Oliver 53,
           621 Tom Offenbacher 53,   624 Andy Chandonnet 53
  12.  GREATER SPRINGFIELD HARRIERS            
            32:07   33:56   38:46   41:57   43:50 = 3:10:36
           825 Michael Brouillette 31,   714 Carlos Rivera 35,   344 Mike
         Lescarbeau 38,   272 Richard Clark 55,   715 David Wright 54
  13.  WINNER'S CIRCLE RUNNING CLUB            
            38:40   39:04   39:14   39:33   40:08 = 3:16:39
           224 Dennis Donoghue 54,   869 David Kelly 53,   458 Steve Reed 61,
           857 Bob Strout 53,   402 John Webber 52
  14.  GOON SQUAD RUNNERS                      
            36:37   37:08   42:04   43:31   44:04 = 3:23:24
           704 Brian Reeves 45,   804 David Hirst 28,   522 Daniel Hill 39,
           280 Chris Chetsas 51,   453 Dan Frank 50
  15.  WICKED RUNNING CLUB                     
            36:43   36:43   42:20   42:46   45:56 = 3:24:28
           519 Timothy Short 28,   286 David Long 35,   250 Patrick Smith 46,
           462 T.R. Ramsdell 46,   374 Dan Sullivan 24
  16.  CAMBRIDGE RUNNING CLUB                  
            32:56   37:28   38:08   42:34   54:53 = 3:25:59
           855 Henry Scollard 46,   507 Kevin Gravina 30,   455 Justin
         Verdirame 31,   879 Daniel Giacalone 26,    24 Jacob Reibel 34
  17.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
            37:41   39:37   46:04   46:17   46:40 = 3:36:19
           563 Donald Chapelle 51,   457 Steve Seide 55,   768 Will Meredith 59,
           474 John Evans 36,   683 John Kleschinsky 50
  18.  NORTH MEDFORD CLUB                      
            41:29   43:31   44:17   44:31   52:55 = 3:46:43
           553 Mark Wigler 60,   157 Michael Brodeur 48,   262 James Shope 55,
           231 Jim Fay 53,   271 Larry Morris 63
  19.  NORTH SHORE STRIDERS                    
            44:57   45:34   46:23   47:08   47:20 = 3:51:22
           439 Lanse Stover 56,   100 Dennis Ryan 38,   884 Sean Key 34,   918
         Alex Greco 12,   916 Frank Lanzillo 40
----------------------------------------------------------------------------
                         MALE MASTERS 40+ TEAM Results
----------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            33:18   33:24   33:31   33:55   34:53 = 2:49:01
           721 Mike Platt 47,   717 Mike Cooney 47,   718 Scott Anderson 44,
           719 Craig Fram 50,   728 Bob Dabrieo 47
   2.  BOSTON ATHLETIC ASSOCIATION             
            32:33   33:28   35:54   38:20   39:54 = 3:00:09
           647 Jonathan Fortescue 42,   651 Wayne Levy 44,   652 Andy MacDonald
         49,   637 David Consigli 44,   633 Kyle Bowers 43
   3.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            34:43   35:57   37:05   37:16   37:19 = 3:02:20
           539 Terry McNatt 44,   538 Jon Waldron 51,   537 Kevin Delaney 41,
           541 Michael McHugh 50,   544 Gordon Macfarland 61
   4.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            35:18   35:43   36:36   37:27   38:27 = 3:03:31
           627 John Barbour 55,   620 Mark Reeder 49,   623 David Oliver 53,
           621 Tom Offenbacher 53,   624 Andy Chandonnet 53
   5.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            33:45   35:13   35:17   39:39   40:28 = 3:04:22
           670 Dan Verrington 47,   763 David Quintal 46,   663 Dave Dunham 45,
           524 Steve Peterson 43,   786 Joseph Alfano 43
   6.  HFC STRIDERS                            
            33:22   35:38   37:11   37:52   40:20 = 3:04:23
           758 Jason Cakouros 44,   827 Bobby Bligh 45,   906 Chris Kelly 47,
           773 Gary McNamee 46,   900 Paul Corcoran 51
   7.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                 
            36:08   36:36   37:01   37:10   40:48 = 3:07:43
           784 Robert Cipriano 49,   835 Jim Sullivan 48,   494 John Chapin 42,
           258 Jeffrey Silveira 48,   341 Andrew Torchia 46
   8.  GCS TRIAD                               
            34:32   35:32   37:45   40:53   41:31 = 3:10:13
           567 Todd Callaghan 40,   568 Randy MacNeil 48,   569 Michael Wright
         42,   582 Rich Stockdale 58,   584 Peter Davenport 52
   9.  WINNER'S CIRCLE RUNNING CLUB            
            38:40   39:04   39:14   39:33   40:08 = 3:16:39
           224 Dennis Donoghue 54,   869 David Kelly 53,   458 Steve Reed 61,
           857 Bob Strout 53,   402 John Webber 52
  10.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
            37:41   39:37   46:04   46:40   48:58 = 3:39:00
           563 Donald Chapelle 51,   457 Steve Seide 55,   768 Will Meredith 59,
           683 John Kleschinsky 50,    40 Paul Ford 44
  11.  NORTH MEDFORD CLUB                      
            41:29   43:31   44:17   44:31   52:55 = 3:46:43
           553 Mark Wigler 60,   157 Michael Brodeur 48,   262 James Shope 55,
           231 Jim Fay 53,   271 Larry Morris 63
  12.  WICKED RUNNING CLUB                     
            42:20   42:46   47:07   48:32   51:11 = 3:51:56
           250 Patrick Smith 46,   462 T.R. Ramsdell 46,   235 Billy Shea 58,
           377 Steve Touchette 54,   243 Doug Bollen 51
  13.  NORTH SHORE STRIDERS                    
            44:57   47:20   48:21   50:42   53:13 = 4:04:33
           439 Lanse Stover 56,   916 Frank Lanzillo 40,   253 Giuseppe
         Giannone 68,   875 George Geis 68,   778 Thomas McMahon 58
----------------------------------------------------------------------------
                         MALE SENIORS 50+ TEAM Results
----------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            33:55   35:14   36:22   36:43   37:51 = 3:00:05
           719 Craig Fram 50,   731 Reno Stirrat 55,   299 Paul Doe 50,   735
         Ephraim Ezekiel 52,   730 Marty Lechleider 52
   2.  GREATER LOWELL ROAD RUNNERS             
            35:18   36:36   37:27   38:27   39:22 = 3:07:10
           627 John Barbour 55,   623 David Oliver 53,   621 Tom Offenbacher 53,
           624 Andy Chandonnet 53,   629 Phil Riley 58
   3.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            35:57   37:16   37:19   40:55   41:52 = 3:13:19
           538 Jon Waldron 51,   541 Michael McHugh 50,   544 Gordon Macfarland
         61,   540 Stephen Peckiconis 50,   572 Marshall Randolph 60
   4.  WINNER'S CIRCLE RUNNING CLUB            
            38:40   39:04   39:14   39:33   40:08 = 3:16:39
           224 Dennis Donoghue 54,   869 David Kelly 53,   458 Steve Reed 61,
           857 Bob Strout 53,   402 John Webber 52
   5.  GCS TRIAD                               
            40:53   41:31   42:14   43:43   44:53 = 3:33:14
           582 Rich Stockdale 58,   584 Peter Davenport 52,   585 Milt
         Schumacher 64,   583 Tom Kolb 54,   587 John Lewicke 61
   6.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
            37:41   39:37   46:04   46:40   50:08 = 3:40:10
           563 Donald Chapelle 51,   457 Steve Seide 55,   768 Will Meredith 59,
           683 John Kleschinsky 50,   798 Paul Hudson 62
   7.  NORTH SHORE STRIDERS                    
            44:57   48:21   50:42   53:13   57:41 = 4:14:54
           439 Lanse Stover 56,   253 Giuseppe Giannone 68,   875 George Geis
         68,   778 Thomas McMahon 58,   802 Bob Holland 59
----------------------------------------------------------------------------
                         MALE VETERAN 60+ TEAM Results
----------------------------------------------------------------------------
   1.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            37:19   41:52   42:29 = 2:01:40
           544 Gordon Macfarland 61,   572 Marshall Randolph 60,   543 Sumner
         Brown 65
   2.  GCS TRIAD                               
            42:14   44:53   45:45 = 2:12:52
           585 Milt Schumacher 64,   587 John Lewicke 61,   586 David Pember 66
   3.  NORTH SHORE STRIDERS                    
            48:21   50:42 1:06:08 = 2:45:11
           253 Giuseppe Giannone 68,   875 George Geis 68,   528 Armand Claveau
         66