Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ma/Sep20_LoneGu_set6.shtml

Lone Gull 10K

Gloucester, MA, September 20, 2009

[Complete Results | Overall Winners | Age Group Winners (excluding Overall Winners) | Female Results | Male Results | Male USATF Team Results ]

Female USATF Team Results

                         3rd ANNUAL LONE GULL 10K
         GLOUCESTER, MA     SUNDAY SEPTEMBER 20, 2009     9:00 AM

----------------------------------------------------------------------------
                       FEMALE OPEN TEAM Results
----------------------------------------------------------------------------
   1.  GREATER BOSTON TRACK CLUB               
            37:31   38:25   38:32   38:42   38:46 = 3:11:56
           267 Gretchen Chick 28,   812 Meghan Lynch 23,   776 Amelia Bishop 25,
           851 Jennifer Lee 27,   497 Tara Wommack 26
   2.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            36:13   37:57   38:53   40:35   41:20 = 3:14:58
           737 Tammie Robie 34,   736 Simonetta Piergentili 45,   738 Heather
         Searles 26,   742 Nancy Corsaro 50,   743 Cathy Pearce 47
   3.  GCS TRIAD                               
            38:46   41:08   42:14   44:58   46:10 = 3:33:16
           611 Cathy Merra 50,   606 Karen Pattelena 40,   608 Tammy Gaffey 41,
           610 Michelle Poublon 42,   609 Sue Donovan 42
   4.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            37:51   42:40   45:29   46:10   50:43 = 3:42:53
           560 Barbara McManus 41,   895 Sidney Letendre 54,   269 Sau-Mei
         Leung 43,   787 Patricia Clark 49,   800 Jodi Hircshman 53
   5.  SOMERVILLE ROAD RUNNERS                 
            42:37   44:02   44:49   47:08   50:14 = 3:48:50
           760 Mariah Titlow Tinger 32,   759 Karen Serafin 33,   237 Sue
         Fowler-Finn 55,   872 Stacey Luoma 36,   270 Beth Logan 40
   6.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            44:36   46:34   48:05   50:16   53:20 = 4:02:51
           531 Lisa Doucett 54,   530 Patricia Robinson 56,   534 Sue McNatt 43,
           532 Jenn Gillum 25,   858 Catherine Farrell 64
   7.  WICKED RUNNING CLUB                     
            48:15   48:31   49:54   50:25   54:20 = 4:11:25
           375 Elizabeth Touchette 26,   376 Deb Touchette 53,   244 Beth
         O'Grady 49,   423 Melissa Jaynes 29,   120 Denise Murphy 45
   8.  NORTH SHORE STRIDERS                    
            47:24   50:47   52:52   53:46   54:35 = 4:19:24
           133 Sue Quimby 36,   456 Annajean McMahon 57,   529 Linda
         Fitzpatrick 58,   831 Jayne Sexton 53,   546 Lee Benton 52
   9.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
            49:02   51:43   54:18   54:49   56:56 = 4:26:48
           913 Kelly Cenca 37,   191 Amy Dalton 45,   573 Denise Illsley 49,
           600 Kara Sotirakopoulos 33,   412 Kerri Deschaine 30
----------------------------------------------------------------------------
                       FEMALE MASTERS 40+ TEAM Results
----------------------------------------------------------------------------
   1.  WHIRLAWAY RACING TEAM                   
            37:57   40:35   41:20 = 1:59:52
           736 Simonetta Piergentili 45,   742 Nancy Corsaro 50,   743 Cathy
         Pearce 47
   2.  GCS TRIAD                               
            38:46   41:08   42:14 = 2:02:08
           611 Cathy Merra 50,   606 Karen Pattelena 40,   608 Tammy Gaffey 41
   3.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            37:51   42:40   45:29 = 2:06:00
           560 Barbara McManus 41,   895 Sidney Letendre 54,   269 Sau-Mei
         Leung 43
   4.  GOON SQUAD RUNNERS                      
            43:04   43:27   51:08 = 2:17:39
           112 Sarah Prescott 43,   680 Linda Jennings 57,   379 Linda Ford 46
   5.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            44:36   46:34   48:05 = 2:19:15
           531 Lisa Doucett 54,   530 Patricia Robinson 56,   534 Sue McNatt 43
   6.  HFC STRIDERS                            
            43:20   47:25   52:47 = 2:23:32
           757 Eileen Cakouros 41,   557 Linda Sutherland 44,     9 Kathleen
         Yoh 49
   7.  WICKED RUNNING CLUB                     
            48:31   49:54   54:20 = 2:32:45
           376 Deb Touchette 53,   244 Beth O'Grady 49,   120 Denise Murphy 45
   8.  WINNER'S CIRCLE RUNNING CLUB            
            46:25   49:54   57:20 = 2:33:39
           692 Kimberly Coppinger 42,   877 Annie Kucharski 57,   230 Pamela
         Houck 58
   9.  NORTH SHORE STRIDERS                    
            50:47   52:52   53:46 = 2:37:25
           456 Annajean McMahon 57,   529 Linda Fitzpatrick 58,   831 Jayne
         Sexton 53
  10.  MERRIMACK VALLEY STRIDERS               
            51:43   54:18 1:00:00 = 2:46:01
           191 Amy Dalton 45,   573 Denise Illsley 49,    94 Catherine Kobler
         57
----------------------------------------------------------------------------
                      FEMALE SENIORS 50+ TEAM Results
----------------------------------------------------------------------------
   1.  GCS TRIAD                               
            38:46   47:18   49:27 = 2:15:31
           611 Cathy Merra 50,   834 Pam Butler 53,   613 Andrea Pierce 50
   2.  CAMBRIDGE SPORTS UNION                  
            44:36   46:34   53:20 = 2:24:30
           531 Lisa Doucett 54,   530 Patricia Robinson 56,   858 Catherine
         Farrell 64
   3.  CENTRAL MASS STRIDERS                   
            42:40   50:43   52:20 = 2:25:43
           895 Sidney Letendre 54,   800 Jodi Hircshman 53,   561 Annie Ryan 52
   4.  NORTH SHORE STRIDERS                    
            50:47   52:52   53:46 = 2:37:25
           456 Annajean McMahon 57,   529 Linda Fitzpatrick 58,   831 Jayne
         Sexton 53
----------------------------------------------------------------------------
                      FEMALE VETERANS 60+ TEAM Results
----------------------------------------------------------------------------