Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ma/Oct29_LarzAn_set1.shtml

Larz Anderson Invitational Cross Country Meet

Brookline, MA, October 29, 2009

[Boys/Coed Team Results | Girls Individual Results | Girls Team Results ]

Boys/Coed Individual Results

                                                                      Page 1
                   2nd Annual Larz Anderson Invitational
                            Cross-Country Races
                  Hosted by Park School, Brookline, Mass.
                      October 29, 2009      2.0 Miles
 ChampionChip Timing By: Granite State Race Services          bill(at)gsrs.com
===================================================================================
                   ****** BOYS/COED RACE RESULTS ******
Place Race# Name                     School                         Time    Pace  
===== ===== ======================== ============================== ======= ===== 
    1   127 Garrett O'Toole          Meadowbrook                    13:00.2  6:31 
    2    15 James Thorndike          Park                           13:15.9  6:38 
    3    51 George Wright            Beaver                         13:23.9  6:42 
    4    46 Murray Skolnick          Beaver                         13:46.4  6:54 
    5    64 Brian Mosca              DCD                            13:58.4  7:00 
    6    99 Conor Garland            Dexter                         14:06.6  7:04 
    7    20 Troy Joseph              Park                           14:11.6  7:06 
    8   192 Parker Tonissi           Nobles                         14:13.5  7:07 
    9   100 William Conigliaro       Dexter                         14:15.0  7:08 
   10   120 John Evenson             Fessenden                      14:15.6  7:08 
   11    97 Taylor Hatch             Derby                          14:26.3  7:14 
   12    94 Sam Cook                 Derby                          14:28.0  7:14 
   13    10 Carter Rose              Park                           14:33.1  7:17 
   14   106 Nick Briggs              Dexter                         14:43.9  7:22 
   15   102 Joe Campo                Dexter                         14:55.5  7:28 
   16   146 Will Stikeleather        Milton                         14:56.8  7:29 
   17   123 Nicholas Manganaro       Fessenden                      15:01.2  7:31 
   18   130 Edwin Gavis              Meadowbrook                    15:02.5  7:32 
   19    68 Rigby Knox               DCD                            15:03.3  7:32 
   20    11 Christopher Duckworth    Park                           15:04.7  7:33 
   21   131 Jack Casady              Meadowbrook                    15:09.7  7:35 
   22   195 Aaron Prentice           Thayer                         15:15.9  7:38 
   23   118 Peter Curtin             Fessenden                      15:17.2  7:39 
   24    32 Jack Marshall            BB&N                           15:23.7  7:42 
   25   190 Andrew Fai               Nobles                         15:24.9  7:43 
   26   119 James Donovan            Fessenden                      15:33.5  7:47 
   27    40 Matt Campos              Beaver                         15:51.9  7:56 
   28    14 James Little             Park                           15:56.3  7:59 
   29    41 Joe Chafkin              Beaver                         15:57.0  7:59 
   30   129 Blake Normandin          Meadowbrook                    16:03.0  8:02 
   31   107 Joey Terwilliger         Dexter                         16:03.2  8:02 
   32   199 Joseph Divico            Thayer                         16:04.1  8:03 
   33    48 Daniel Tsui              Beaver                         16:05.5  8:03 
   34    33 Aaron Orbey              BB&N                           16:09.0  8:05 
   35   117 Andrew Conway            Fessenden                      16:10.3  8:06 
   36   145 Brendan Bennett          Milton                         16:12.3  8:07 
   37   103 Harrison Bert            Dexter                         16:13.5  8:07 
   38   132 Ben Stoloff              Meadowbrook                    16:14.6  8:08 
   39    16 Louis Feingold           Park                           16:15.3  8:08 
   40    95 Garrett Fownes           Derby                          16:18.3  8:10 
   41    66 Tim Mills                DCD                            16:18.4  8:10 
   42    27 Bertie Ancona            BB&N                           16:19.1  8:10 
   43   193 Joey Wu                  Nobles                         16:36.8  8:19 
   44   125 Eric Su                  Fessenden                      16:40.1  8:21 
   45   133 Nick Miller              Meadowbrook                    16:42.6  8:22 
   46   128 Jacob Weiskopf           Meadowbrook                    16:48.0  8:24 
   47   138 Drew Benshoff            Meadowbrook                    16:48.6  8:25 
   48   134 Jacob Solomons           Meadowbrook                    16:51.5  8:26 
   49   148 Matt McKeon              Milton                         16:51.9  8:26 
   50    98 Clarke Robinson          Derby                          16:53.4  8:27 

                                                                      Page 2
                   2nd Annual Larz Anderson Invitational
                            Cross-Country Races
                  Hosted by Park School, Brookline, Mass.
                      October 29, 2009      2.0 Miles
 ChampionChip Timing By: Granite State Race Services          bill(at)gsrs.com
===================================================================================
                   ****** BOYS/COED RACE RESULTS ******
Place Race# Name                     School                         Time    Pace  
===== ===== ======================== ============================== ======= ===== 
   51   197 Matthew Brennan          Thayer                         16:54.0  8:27 
   52    96 Tim Giuggio              Derby                          16:56.1  8:29 
   53   147 Graham Blackburn         Milton                         16:57.4  8:29 
   54     9 Brian Yeung              Park                           16:58.2  8:30 
   55   211 Raphael Chung            Fessenden                      16:59.7  8:30 
   56    69 Nick Samel               DCD                            17:01.4  8:31 
   57   136 Alex Parry               Meadowbrook                    17:05.0  8:33 
   58    39 Henry Caan               Beaver                         17:09.9  8:35 
   59   137 Henry Lafond             Meadowbrook                    17:13.9  8:37 
   60    65 Jason Hooker             DCD                            17:18.0  8:39 
   61    44 Zach Cowen-Whitman       Beaver                         17:18.3  8:40 
   62   108 Steven Ng                Dexter                         17:19.1  8:40 
   63    42 Cyrus Cherington         Beaver                         17:19.6  8:40 
   64   126 William Weiter           Fessenden                      17:20.4  8:41 
   65    18 Paul Mitchell            Park                           17:25.3  8:43 
   66     7 Andrew Kahn              Park                           17:28.2  8:45 
   67   200 Harry Hogan              Thayer                         17:33.8  8:47 
   68    12 Derek Simshauser         Park                           17:38.8  8:50 
   69    70 Aidan Collins            DCD                            17:44.5  8:53 
   70    19 Samuel Brigham           Park                           17:48.5  8:55 
   71   201 Thomas Kotopoulos        Thayer                         17:57.7  8:59 
   72    38 Alexandra Bernard        Beaver                         18:00.2  9:01 
   73    50 Kelley Webster           Beaver                         18:04.7  9:03 
   74    30 Nick Frisca              BB&N                           18:10.0  9:05 
   75   198 Michael Caglianone       Thayer                         18:23.0  9:12 
   76    67 Matt Costas              DCD                            18:24.1  9:13 
   77    29 Matt Epstein             BB&N                           18:30.4  9:16 
   78   196 Max Willms               Thayer                         18:35.4  9:18 
   79    17 Michael Schaff           Park                           18:38.7  9:20 
   80     8 Bernardo Pacini          Park                           18:40.5  9:21 
   81    28 Judah Burstein           BB&N                           18:47.5  9:24 
   82   139 Ranjit Thomas            Meadowbrook                    19:24.6  9:43 
   83    35 Peter Ferraro            BB&N                           19:26.2  9:44 
   84   149 John Gilmore             Milton                         20:28.4 10:15 
   85    45 Theo Frorer-Pinis        Beaver                         20:32.5 10:17 
   86    37 Jessica Ainooson         Beaver                         20:33.5 10:17 
   87    31 Nathan Grimshaw          BB&N                           20:48.6 10:25 
   88    36 Tynan Friend             BB&N                           20:52.5 10:27 
   89    47 Caroline Tsui            Beaver                         21:03.9 10:32 
   90   104 Justin Watrous           Dexter                         21:20.0 10:40 
   91   202 Corey Colangelo          Thayer                         21:21.6 10:41 
   92   109 Renzo Miranda            Dexter                         21:43.8 10:52 
   93   124 Nicholas Neissa          Fessenden                      21:48.4 10:55 
   94    34 Van Chung                BB&N                           22:05.8 11:03 
   95   105 Adonis Dagonis           Dexter                         23:01.4 11:31 
   96   122 Collin Lenfest           Fessenden                      25:42.4 12:52