Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ma/Nov14_MIAAWM_set1.shtml

MIAA WMASS XC Championship

Northfield, MA, November 14, 2009

[Boys Div 2 | Girls Div 1 | Girls Div 2 ]

Boys Div 1

Tom Stewart 413-454-3886

 Holyoke Community College/T. Stewart                       HY-TEK's Meet Manager
                    2009  WMASS XC Championship - 11/14/2009                     
                  Northfield Mtn Recreation Center, Northfield                   
                              Last Completed Event                               
 
Event 1  Boys 5k Run CC Boys DI
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Ian Lutz                  JR Northampton High      17:26.97    1             
  2 Nick Benfey               JR Amherst-Pelham R      17:35.31    2             
  3 Dan Crowley               SO Ludlow High School    17:37.02    3             
  4 Seamus McEvoy             JR Longmeadow High       17:43.35    4             
  5 Dan Shepard               JR Chicopee Comphre      17:48.06    5             
  6 Zac Florence              JR East Longmeadow       17:56.41    6             
  7 Mike Whalen               SR West Springfield      17:57.75    7             
  8 Peter Gallucci            SR Longmeadow High       17:58.73    8             
  9 Zach Bagan                JR East Longmeadow       17:59.30    9             
 10 TJ Cummings               SR Ludlow High School    17:59.54   10             
 11 Alexander Sullivan        SO Northampton High      17:59.75   11             
 12 Brandon Mulligan          SR Westfield High        18:02.86   12             
 13 Anthony Santos            SR Ludlow High School    18:05.26   13             
 14 Ian Davies                JR Amherst-Pelham R      18:08.97   14             
 15 Cody Hodgins              SO Holyoke High School   18:11.52   15             
 16 Alaxander Wallace         SR Amherst-Pelham R      18:12.59   16             
 17 Brian Crowley             SO Ludlow High School    18:13.28   17             
 18 Justin Wright             SR Agawam High School    18:23.23   18             
 19 Jacob Bellows             SO Westfield High        18:23.81   19             
 20 Harrison Hunter           JR Northampton High      18:25.25   20             
 21 Ryan Kennedy              JR West Springfield      18:26.25   21             
 22 James Traester            SO Amherst-Pelham R      18:27.60   22             
 23 Kyle DeMarche             SR East Longmeadow       18:31.58   23             
 24 Surya Murty               SR Amherst-Pelham R      18:33.96   24             
 25 Timothy Callahan          JR Northampton High      18:40.74   25             
 26 Niroshan Amarasiriwarden  SR Amherst-Pelham R      18:41.48   26             
 27 Mychal Carter             SR Amherst-Pelham R      18:43.03   27             
 28 Neal McKenna-Donnelly     SR Northampton High      18:46.99   28             
 29 Dan Fitzgerald            JR South Hadley Hig      18:49.55   29             
 30 Eric Figueredo            SR Minnechaug Regio      18:52.98   30             
 31 Marck Bashaw              JR Ludlow High School    18:53.76   31             
 32 Rhys Duquette             FR Holyoke High School   18:54.42   32             
 33 Jacob LeBlanc             SO Ludlow High School    19:00.09   33             
 34 Toby McCarthy             SR Longmeadow High       19:01.70   34             
 35 Michael Mailloux          SR Northampton High      19:03.68   35             
 36 Kyle Keeley               SR Agawam High School    19:11.48   36             
 37 Sam Taylor                SR West Springfield      19:12.86   37             
 38 Chris Copeland            SR Agawam High School    19:16.03   38             
 39 Topaz Ross-Kelso          SO Taconic High School   19:16.80   39             
 40 John Horstman             JR South Hadley Hig      19:18.00   40             
 41 Alekandr Godlew           JR Minnechaug Regio      19:18.51   41             
 42 Tim Shea                  SO West Springfield      19:19.96   42             
 43 Tyrone O'Banner           JR Holyoke High School   19:20.98   43             
 44 Patrick Dickert           FR Northampton High      19:22.50   44             
 45 Justin Conniff            SR Longmeadow High       19:23.82   45             
 46 Justin Ivey               SR Belchertown High      19:26.38   46             
 47 Jake Towse                JR West Springfield      19:29.61   47             
 48 Nicholas Ryan             SR Holyoke High School   19:30.72   48             
 49 Brendan Prast             SR Longmeadow High       19:31.53   49             
 50 Matt Kidrick              JR Westfield High        19:33.58   50             
 51 Melvin Torres             JR West Springfield      19:34.90   51             
 52 Tyler Brunelle            SO Holyoke High School   19:37.77   52             
 53 Chris Allum               SR East Longmeadow       19:39.69   53             
 54 Erick DalMonin            SR Ludlow High School    19:41.00   54             
 55 Cam Martin                SR East Longmeadow       19:42.08   55             
 56 Reed Sutherland           SR Chicopee Comphre      19:42.59   56             
 57 Jake Carrol               JR West Springfield      19:43.62   57             
 58 Ricky Schoolcraft         SO Agawam High School    19:47.48   58             
 59 Neal Colburn              SO Westfield High        19:50.11   59             
 60 Jonathan Scott            JR Belchertown High      19:53.89   60             
 61 Mark Robasco              SO Taconic High School   19:56.09   61             
 62 Andrew Ellis              JR Westfield High        19:57.66   62             
 63 Celso Malendez-Vazquez    SR Rennaissance School   19:58.36   63             
 64 Sam Marcotte              SR Minnechaug Regio      19:58.89   64             
 65 Jarron Lord               SR Wachonah Regiona      20:00.16   65             
 66 Ryan Harrington           SO East Longmeadow       20:01.29   66             
 67 Rafael Roque              SR Springfield Cent      20:02.66   67             
 68 Jacob Mueller             FR Springfield Cent      20:03.40   68             
 69 Jason Klem                JR Wachonah Regiona      20:05.22   69             
 70 Luke Neveu                SR Longmeadow High       20:06.68   70             
 71 Matt Settembro            SO Agawam High School    20:07.76   71             
 72 Andrew Purugganan         SR Longmeadow High       20:09.08   72             
 73 Jon Van Beaver            SO Minnechaug Regio      20:09.71   73             
 74 Dan Molleur               JR Taconic High School   20:12.35   74             
 75 Mat Hoag                  SO Pittsfield High       20:14.88   75             
 76 Peter Wilke               JR Pittsfield High       20:16.65   76             
 77 Ryan Hortsman             JR South Hadley Hig      20:17.12   77             
 78 James Murray              SR Westfield High        20:19.40   78             
 79 Tyler Leahy               JR Chicopee Comphre      20:20.52   79             
 80 Kirk Emerson              SR Wachonah Regiona      20:21.66   80             
 81 Justin Dion               SR Agawam High School    20:22.60   81             
 82 Mike Benham               JR Wachonah Regiona      20:26.21   82             
 83 Isaac Delaney             JR Springfield Cent      20:26.53   83             
 84 Neil Bajaj                SR Minnechaug Regio      20:27.14   84             
 85 Dylan Hegarty             SR East Longmeadow       20:27.78   85             
 86 Terry Fowler              SR Wachonah Regiona      20:28.72   86             
 87 Kevin Stengl              JR Wachonah Regiona      20:29.54   87             
 88 Mohammed Mwanilelo        SR Springfield Scie      20:30.30   88             
 89 Hector Gomez              SR Springfield Scie      20:31.17   89             
 90 Spencer Pero              SR Taconic High School   20:35.65   90             
 91 Henry Alston              SR Rennaissance School   20:38.85   91             
 92 Colm Moylan               SR Minnechaug Regio      20:39.67   92             
 93 Alex Ross                 SR Taconic High School   20:48.07   93             
 94 Josh Clark                JR Chicopee Comphre      20:50.95   94             
 95 Anthony Lucci             JR Agawam High School    20:54.97   95             
 96 Jordan Leckey             SO Minnechaug Regio      20:57.78   96             
 97 Carmelo Solivan           JR Springfield Cent      21:02.97   97             
 98 Tyler Ulm                 SR Westfield High        21:04.16   98             
 99 Alex Ortensi              SR South Hadley Hig      21:07.87   99             
100 Travis Warren             FR South Hadley Hig      21:08.78  100             
101 Bradley Wheat             SR Taconic High School   21:12.68  101             
102 Giovanni Soto             FR Rennaissance School   21:14.05  102             
103 Nick Kapper               SO Chicopee Comphre      21:16.51  103             
104 Codey Lombardi            SO Taconic High School   21:19.07  104             
105 George Dean               FR Chicopee High Sc      21:20.60  105             
106 Kevin Comeau              SO Belchertown High      21:23.25  106             
107 Andre Dufresne            SO Belchertown High      21:23.86  107             
108 Hugh Lavelle              SO Holyoke High School   21:29.35  108             
109 Maurice Brown             SR Springfield Scie      21:34.23  109             
110 David Wolf                SR South Hadley Hig      21:43.10  110             
111 Avery Hooks               SO Springfield Scie      21:44.79  111             
112 Ruishan Yu                SO Chicopee Comphre      21:50.24  112             
113 Jakob Laporte             8T Rennaissance School   21:53.88  113             
114 Ryan Mulligan             FR Rennaissance School   21:54.62  114             
115 Alex Harris               JR South Hadley Hig      22:00.37  115             
116 Lucien Rousseau           SO Belchertown High      22:23.25  116             
117 Robert Carvalho           SR Springfield Cent      22:34.74  117             
118 Daniel Jaracz             SR Chicopee Comphre      22:42.45  118             
119 Tyler St. Onge            FR Chicopee High Sc      22:52.01  119             
120 Joe Gingras               FR Springfield Cent      22:54.79  120             
121 Alex Stanton              SR Belchertown High      22:59.23  121             
122 John Serridge             JR Pittsfield High       23:11.38  122             
123 Kyle Morton               FR Holyoke High School   23:15.23  123             
124 Steven Maziarz            SO Chicopee High Sc      23:15.97  124             
125 Peter Spotts              JR Belchertown High      23:27.50  125             
126 Joseph Pelletier          SO Chicopee High Sc      23:35.88  126             
127 Deion Gullet              JR Rennaissance School   23:38.83  127             
128 Josh Hopmans              SO Wachonah Regiona      23:41.44  128             
129 Jessie Murray             JR Springfield Scie      23:53.72  129             
130 Chris Ferrarin            SO Pittsfield High       24:16.11  130             
131 Tom Cracolocic            SO Pittsfield High       24:21.50  131             
132 Matthew Poe               FR Chicopee High Sc      24:22.25  132             
133 Matt Barbour              SR Pittsfield High       24:30.66  133             
134 Mitch Hamilton            JR Pittsfield High       24:31.51  134             
135 Tim Carleton              SO Chicopee High Sc      24:32.09  135             
136 David Wilson              SR Springfield Scie      24:33.41  136             
137 Conor Byrne               FR Rennaissance School   25:10.82  137             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Ludlow High School           74    3   10   13   17   31   33   54          
      Total Time:  1:30:48.86                                                    
         Average:    18:09.78                                                    
   2 Amherst-Pelham Regional      78    2   14   16   22   24   26   27          
      Total Time:  1:30:58.43                                                    
         Average:    18:11.69                                                    
   3 Northampton High School      85    1   11   20   25   28   35   44          
      Total Time:  1:31:19.70                                                    
         Average:    18:15.94                                                    
   4 Longmeadow High School      140    4    8   34   45   49   70   72          
      Total Time:  1:33:39.13                                                    
         Average:    18:43.83                                                    
   5 East Longmeadow High Scho   146    6    9   23   53   55   66   85          
      Total Time:  1:33:49.06                                                    
         Average:    18:45.82                                                    
   6 West Springfield High Sch   154    7   21   37   42   47   51   57          
      Total Time:  1:34:26.43                                                    
         Average:    18:53.29                                                    
   7 Holyoke High School         190   15   32   43   48   52  108  123          
      Total Time:  1:35:35.41                                                    
         Average:    19:07.09                                                    
   8 Westfield High School       202   12   19   50   59   62   78   98          
      Total Time:  1:35:48.02                                                    
         Average:    19:09.61                                                    
   9 Agawam High School          221   18   36   38   58   71   81   95          
      Total Time:  1:36:45.98                                                    
         Average:    19:21.20                                                    
  10 Minnechaug Regional High    292   30   41   64   73   84   92   96          
      Total Time:  1:38:47.23                                                    
         Average:    19:45.45                                                    
  11 Chicopee Comphresensive H   337    5   56   79   94  103  112  118          
      Total Time:  1:39:58.63                                                    
         Average:    19:59.73                                                    
  12 South Hadley High School    345   29   40   77   99  100  110  115          
      Total Time:  1:40:41.32                                                    
         Average:    20:08.27                                                    
  13 Taconic High School         357   39   61   74   90   93  101  104          
      Total Time:  1:40:48.96                                                    
         Average:    20:09.80                                                    
  14 Wachonah Regional HS        382   65   69   80   82   86   87  128          
      Total Time:  1:41:21.97                                                    
         Average:    20:16.40                                                    
  15 Springfield Central High    432   67   68   83   97  117  120               
      Total Time:  1:44:10.30                                                    
         Average:    20:50.06                                                    
  16 Belchertown High School     435   46   60  106  107  116  121  125          
      Total Time:  1:44:30.63                                                    
         Average:    20:54.13                                                    
  17 Rennaissance School         483   63   91  102  113  114  127  137          
      Total Time:  1:45:39.76                                                    
         Average:    21:07.96                                                    
  18 Springfield Science & Tec   526   88   89  109  111  129  136               
      Total Time:  1:48:14.21                                                    
         Average:    21:38.85                                                    
  19 Pittsfield High School      534   75   76  122  130  131  133  134          
      Total Time:  1:52:20.52                                                    
         Average:    22:28.11                                                    
  20 Chicopee High School        606  105  119  124  126  132  135               
      Total Time:  1:55:26.71                                                    
         Average:    23:05.35