Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ma/May20_SouthS_set1.shtml

South Shore League Championship Meet

Norwell, MA, May 20, 2009

[Girl's Results ]

Boy's Results

                           2009 South Shore League Meet
                         Norwell High School  - 5/20/2009
                                      Results
  ===============================================================================
                      Men - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored
  ===============================================================================
      1) East Bridgewater           157        2) Carver                    140
      3) Norwell                     68        4) Cohasset                   48
      5) Abington                    47        6) Harwich                    43
      7) Mashpee                     10


  Boys 100 Meter Dash Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 baba, simon               12 Harwich                  11.56   10
    2 James, Alan               12 Mashpee                  11.67    8
    3 Greene, Ted               11 Norwell                  11.74    6
    4 Gonzalves, Greg           10 Carver                   11.76    4
    5 Campos, Brenner           11 East Bridgewater         11.97    2
    6 Lane, John                10 Abington                 12.02    1
    7 Beal, Kiernan             09 Norwell                  12.21
    8 Durant, Tyler             10 Cohasset                 13.70
  Boys 200 Meter Dash Varsity
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Coyne, Tom                11 Carver                   23.93q  2
    2 Greene, Chris             11 Norwell                  24.60q  1
    3 Wakeman, Cody             11 East Bridgewater         25.09q  1
    4 Gustavo, Ribeiro          10 Harwich                  25.15q  2
    5 Sears, Brian              10 East Bridgewater         25.41q  1
    6 Lawrence, Marc            11 East Bridgewater         25.57q  2
    7 Hargets, Chris            09 Norwell                  25.89q  1
    8 Froio, Mike               12 Cohasset                 26.08q  1
    9 hoben, dan                12 Harwich                  27.17   2
  Boys 200 Meter Dash Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
  Finals
    1 Greene, Chris             11 Norwell                  22.92   10
    2 Coyne, Tom                11 Carver                   22.97    8
    3 Gustavo, Ribeiro          10 Harwich                  24.74    6
    4 Wakeman, Cody             11 East Bridgewater         25.27    4
    5 Sears, Brian              10 East Bridgewater         25.66    2
    6 Hargets, Chris            09 Norwell                  26.04    1
  Boys 400 Meter Dash Varsity
  ==========================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H# Points
  ==========================================================================
    1 Greene, Chris             11 Norwell                  51.38   2  10
    2 Hill, Tim                 12 East Bridgewater         52.14   2   8
    3 Ainslie, Connell          12 Norwell                  53.94   2   6
    4 Hachey, Jon               12 East Bridgewater         54.94   2   4
    5 Pietrasic, Dylan          10 Abington                 55.05   2   2
    6 Fox, Paul                 11 Harwich                  55.32   2   1
    7 Servaes, Calvin           11 Cohasset                 55.39   2
    8 Costley, Shane            12 Carver                   58.31   1
    9 Bainter, Wayne            12 East Bridgewater         58.96   1
  Boys 1 Mile Run Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Allen, David              11 Cohasset               4:45.05   10
    2 McKeon, John              10 Abington               4:47.00    8
    3 Chambers, Thomas          12 Abington               5:01.05    6
    4 Spooner, Brad             12 Carver                 5:01.89    4
    5 Knuth, Justin             10 Carver                 5:04.07    2
    6 Bailey, Pete              11 Norwell                5:08.75    1
    7 Mulligan, Mike            11 Abington               5:12.08
    8 Mcdonnell, Chris          12 Abington               5:12.70
    9 Theorides, Nick           11 Harwich                5:12.74
   10 Mazzeo, Joe               10 Norwell                5:14.39
   11 Nelson, Jordan            12 Mashpee                5:15.76
   12 Magnussen, Eric           10 Abington               5:15.99
   13 Archambeau, Brandon       11 Harwich                5:23.85
   -- Lawrence, Kevin           10 Norwell                    DNF
  Boys 2 Mile Run Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Valla, Drew               11 East Bridgewater      10:44.78   10
    2 Stokes, T.J.              11 Cohasset              10:52.88    8
    3 Whalen, Brendan           09 Abington              11:20.66    6
    4 Cannata, Eavn                Norwell               11:29.11    4
    5 Archambeau, Brandon       11 Harwich               11:32.85    2
    6 Mcdonald, James           11 Abington              11:50.00    1
    7 Theorides, Nick           11 Harwich               12:04.28
    8 MacCormick, Terry         11 Cohasset              12:28.55
    9 Somerville, Dan           11 Carver                12:58.07
  Boys 800 Meter Run Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Harvey, Chris             12 East Bridgewater       2:01.28   10
    2 Zentz, Dustin             11 East Bridgewater       2:04.39    8
    3 Carton, Bryan             12 Norwell                2:06.61    6
    4 Cusick, Dan               12 Abington               2:09.07    4
    5 Farraher, Matt            12 Harwich                2:09.71    2
    6 Carter, Jeremy            12 Mashpee                2:14.67    1
    7 Brake, Trevor             11 Norwell                2:15.19
    8 O'Brien, Jared            12 Abington               2:17.14
    9 Hosford, Sam              11 Carver                 2:17.79
   10 Murphy, Connor            11 Cohasset               2:22.11
   11 O'Brien, Geoff            11 East Bridgewater       2:23.05
   12 Christakis, Yiorgos       10 Harwich                2:26.10
  Boys 110 Meter Hurdles Varsity
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Judge, Tim                11 East Bridgewater         16.04q  1
    2 Begley, Matt              12 East Bridgewater         16.69q  2
    3 Norment, Peter            12 East Bridgewater         17.60q  2
    4 Shipps-Kelly, David       11 Carver                   18.33q  1
    5 Dumout, Iago              10 Harwich                  18.35q  2
    6 Campbell, Derek           12 Mashpee                  18.60q  1
    7 Dias, Mike                11 Carver                   19.33q  1
    8 Hachey, Patrick           09 East Bridgewater         19.42q  1
    9 Imrie, Matt               10 Abington                 19.42   2
   10 Harkins, Andrew           09 Carver                   19.80   2
  Boys 110 Meter Hurdles Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
  Finals
    1 Judge, Tim                11 East Bridgewater         15.76   10
    2 Begley, Matt              12 East Bridgewater         16.45    8
    3 Norment, Peter            12 East Bridgewater         16.83    6
    4 Shipps-Kelly, David       11 Carver                   17.98    4
    5 Dumout, Iago              10 Harwich                  18.04    2
    6 Campbell, Derek           12 Mashpee                  18.13    1
    7 Hachey, Patrick           09 East Bridgewater         18.97
    8 Dias, Mike                11 Carver                   19.12
  Boys 400 Meter Hurdles Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Norment, Peter            12 East Bridgewater         59.49   10
    2 Dumout, Iago              10 Harwich                1:01.83    8
    3 Larracey, Andrew          09 Carver                 1:02.39    6
    4 Kwasnik, Matt             11 Norwell                1:02.81    4
    5 Pierre, Ali               12 Harwich                1:04.66    2
    6 Boretti, Nick             11 Cohasset               1:05.57    1
    7 Tomlin, John              10 Abington               1:07.96
    8 Sullivan, Patrick         11 East Bridgewater       1:09.61
  Boys 4x100 Meter Relay Varsity
  =======================================================================
      School                                               Finals  Points
  =======================================================================
    1 Carver  'A'                                           45.02   10
    2 East Bridgewater  'A'                                 45.92    8
    3 Abington  'A'                                         47.23    6
    4 Norwell  'A'                                          48.68    4
    5 Harwich  'A'                                          48.77    2
    6 Cohasset  'A'                                         53.98    1
  Boys 4x400 Meter Relay Varsity
  =======================================================================
      School                                               Finals  Points
  =======================================================================
    1 East Bridgewater  'A'                               3:39.44   10
    2 Abington  'A'                                       3:42.17    8
    3 Norwell  'A'                                        3:44.53    5
    3 Carver  'A'                                         3:44.53    5
    5 Harwich  'A'                                        3:44.76    2
  Boys 4x800 Meter Relay Varsity
  =======================================================================
      School                                               Finals  Points
  =======================================================================
    1 East Bridgewater  'A'                               9:18.05   10
    2 Carver  'A'                                         9:36.88    8
  Boys High Jump Varsity
  =======================================================================
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Servaes, Calvin           11 Cohasset               6-00.00   10
    2 Tighe, Pat                11 Carver                J6-00.00    8
    3 Dias, Mike                11 Carver                 5-10.00    6
    4 Corriar, John             11 Cohasset               5-08.00    4
    5 Geany, Chris              11 Norwell               J5-08.00    2
    6 Zentz, Dustin             11 East Bridgewater      J5-08.00    1
    7 Norment, Peter            12 East Bridgewater       5-06.00
    8 Webb, Curtis              11 Norwell                5-02.00
    8 DeSimone, Tyler           10 Harwich                5-02.00
   -- Pierre, Ali               12 Harwich                     NH
  Boys Long Jump Varsity
  =======================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Spicer, Jared             12 Carver                20-09.50   10
    2 Saddler, Derek            12 Carver                20-06.50    8
    3 Gilmore, Scott            12 Carver                19-06.00    6    19'4"
    4 Coyne, Tom                11 Carver               J19-06.00    4    19'1''
    5 Detwiler, Forrest         12 Norwell               18-10.00    2
    6 Faxon, Keith              12 Abington              18-05.00    1
    7 Gustavo, Ribeiro          10 Harwich               18-04.50
    8 baba, simon               12 Harwich               18-00.00
    9 Lawrence, Marc            11 East Bridgewater      17-10.00
   10 O'Brien, Paul             11 East Bridgewater      17-06.00
   11 Chavez, Adrian            09 Norwell               17-03.00
   12 Cassford, Matt            11 East Bridgewater      17-02.00
   13 Delugan, Brian            10 Norwell               15-10.00
   14 Graney, Peter             10 Norwell               15-07.00
   15 Wiggins, Dozane           09 Harwich               15-01.00
   16 McDonald, Andrew          12 Norwell               13-03.00
  Boys Triple Jump Varsity
  =======================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Judge, Tim                11 East Bridgewater      42-04.50   10
    2 Spicer, Jared             12 Carver                42-04.25    8
    3 Geany, Chris              11 Norwell               40-03.00    6
    4 Saddler, Derek            12 Carver                39-02.75    4
    5 Hill, Tim                 12 East Bridgewater      38-05.50    2
    6 Faxon, Keith              12 Abington              38-00.00    1
    7 Costley, Shane            12 Carver                37-04.50
    8 Tighe, Pat                11 Carver                37-01.00
    9 James, Alan               12 Mashpee               36-11.00
   10 Cassford, Matt            11 East Bridgewater      36-00.25
   11 Webb, Curtis              11 Norwell               35-11.00
   12 Tomlin, John              10 Abington              35-05.50
   13 Farraher, Matt            12 Harwich               34-08.50
   14 Donoghue, Adam            11 Norwell               28-07.00
  Boys Shot Put Varsity
  =======================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 Begley, Matt              12 East Bridgewater      48-02.25   10
    2 puopolo, dom                 Cohasset              43-03.25    8
    3 Hak, Joe                  10 East Bridgewater      41-09.00    6
    4 Mahoney, Sean             11 Carver                41-01.00    4
    5 Moore, Owen               10 Carver                39-06.50    2
    6 Manning, Patrick          12 Abington              36-10.00    1
    7 Curtain, Dan              10 Abington              36-07.50
    8 McInnis, Christian        12 Norwell               36-06.25
    9 Kingston, Brandon         11 Carver                36-02.75
   10 Washak, Cam               11 Cohasset              35-05.00
   11 Wilson, Jack              11 Norwell               34-00.00
   12 Marr, Chase               11 Norwell               33-07.25
   13 Vohs, John Vohs           12 Harwich               33-06.25
   14 Scott, Eric               11 Norwell               33-01.25
   15 Malone, Mike              10 Harwich               31-10.75
   16 Andreozzi, Mike           11 Harwich               27-10.50
  Boys Discus Throw Varsity
  =======================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 McLaughlin, Pat           11 Carver                  136-07   10
    2 Mahoney, Sean             11 Carver                  121-05    8
    3 Washak, Cam               11 Cohasset                118-06    6
    4 Brandon, Chris            11 East Bridgewater        114-04    4
    5 O'Brien, Geoff            11 East Bridgewater        110-08    2
    6 Chavez, Adrian            09 Norwell                 110-04    1
    7 Kingston, Brandon         11 Carver                  107-10
    8 Moore, Owen               10 Carver                  106-01
    9 Vohs, John Vohs           12 Harwich                  99-01
   10 Merrick, Kurt             12 Mashpee                  98-03
   11 McInnis, Christian        12 Norwell                  96-04
   12 Andreozzi, Mike           11 Harwich                  91-03
   13 Scott, Eric               11 Norwell                  90-10
   14 O'Neil, Jordan            11 East Bridgewater         90-03
   15 Arena, Brad               11 Abington                 83-00
   16 Donoghue, Adam            11 Norwell                  81-02
   17 Malone, Mike              10 Harwich                  77-03
   -- Froio, Mike               12 Cohasset                  FOUL
  Boys Javelin Throw Varsity
  =======================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals  Points
  =======================================================================
    1 McLaughlin, Pat           11 Carver                  163-08   10
    2 Begley, Matt              12 East Bridgewater        150-02    8
    3 McWilliams, David         11 Harwich                 149-06    6
    4 Czarniak, Kyle            10 East Bridgewater        139-11    4
    5 O'Brien, Jared            12 Abington                138-09    2
    6 Gilmore, Scott            12 Carver                  136-09    1
    7 Carton, Nick              12 Norwell                 125-00
    8 Curtain, Dan              10 Abington                124-03
    9 Lawrence, Kevin           10 Norwell                 119-02
   10 Anderson, Samuel          09 Harwich                 117-07
   11 Froio, Mike               12 Cohasset                115-05
   12 Wilson, Jack              11 Norwell                 114-11
   13 Rooney, Eric              11 Carver                  114-09
   14 Willis, Mike              10 East Bridgewater        114-02
   15 Dennehy, Patrick          10 East Bridgewater        111-04
   16 Boretti, Nick             11 Cohasset                109-08
   17 Hart, Dave                10 East Bridgewater        106-10
   18 Boates, Craig             10 East Bridgewater        105-01
   19 Foucort, Corbin           10 Norwell                 101-03
   20 Murphy, Ben               10 Harwich                  97-08
   21 O'Keefe, Kyle             10 Carver                   97-01
   22 Osgood, Brandon           09 Carver                   90-04
   23 Stack, Jim                11 Norwell                  88-09
  Boys 100 Meter Dash Fresh/Soph
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
   -- Glenn, Scott              09 Abington                   SCR   2
    1 McDermott, Conner         09 East Bridgewater         12.23q  1
    2 DeSimone, Tyler           10 Harwich                  12.40q  1
    3 Beal, Kiernan             09 Norwell                  12.42q  3
    4 Wiggins, Dozane           09 Harwich                  12.58q  2
    5 Sears, Brian              10 East Bridgewater         12.60q  2
    6 Coyne, Brian              12 East Bridgewater         12.69q  3
    7 Wiggins, Zack             10 Carver                   12.70q  2
    8 O'Keefe, Kyle             10 Carver                   12.72q  3
    9 Willis, Mike              10 East Bridgewater         12.87   2
   10 Delugan, Brian            10 Norwell                  12.91   1
   11 Dennehy, Patrick          10 East Bridgewater         12.97   1
   12 Murphy, Connor            10 Carver                   13.18   1
   13 Hargets, Chris            09 Norwell                  13.36   3
   14 Walsh, Dave               10 East Bridgewater         13.62   2
   15 Cibotti, Matt             09 Norwell                  13.69   2
   16 Quinn, Josh               10 Cohasset                 13.97   3
   17 Wooten, Zach              09 Norwell                  14.32   1
   18 O'Sullivan, Sean          09 Norwell                  15.87   3
   19 Uhlaman, Devin            09 Norwell                  16.90   1
  Boys 100 Meter Dash Fresh/Soph
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
  Finals
    1 Beal, Kiernan             09 Norwell                  12.20
    2 McDermott, Conner         09 East Bridgewater         12.27
    3 DeSimone, Tyler           10 Harwich                  12.51
    4 Wiggins, Dozane           09 Harwich                  12.58
    5 Wiggins, Zack             10 Carver                   12.66
    6 Sears, Brian              10 East Bridgewater         12.71
    7 Coyne, Brian              12 East Bridgewater         12.73
    8 O'Keefe, Kyle             10 Carver                   12.77
  Boys 400 Meter Dash Fresh/Soph
  ===================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H#
  ===================================================================
    1 Voss, Dylan               09 East Bridgewater         56.25   2
    2 DiGregegorio, James       09 Norwell                  58.01   2
    3 Quebec, Chris             10 Cohasset               1:00.36   1
    4 Loesher, Mike             10 Carver                 1:00.44   2
    5 Drakakis, Jake            10 Carver                 1:01.42   2
    6 Hearns, Dennis            09 Norwell                1:02.46   1
    7 Osgood, Brandon           09 Carver                 1:03.48   2
    8 Gordon, Ben               09 Norwell                1:05.93   2
    9 Foley, Sean               09 Cohasset               1:06.22   2
   10 Wooten, Zach              09 Norwell                1:07.42   1
  Boys 1 Mile Run Fresh/Soph
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Collins, Brian            12 Cohasset               5:15.72
    2 Boates, Craig             10 East Bridgewater       5:26.03
    3 Reid, Aaron               10 Carver                 5:29.11
    4 Townsend, Sean            09 Carver                 5:34.86
    5 Bunszell, Kevin           09 Abington               5:36.15
    6 Childs, Wilton            10 Norwell                5:36.74
    7 Forbes, Cole              10 East Bridgewater       5:40.12
    8 Arnold, James             09 Norwell                5:45.09
    9 Carroll, Rob              10 Abington               5:52.49
   10 Rosetta, Justin           09 Abington               5:59.31
   11 McNulty, Jackson          10 Abington               6:00.56
   12 Hashem, Jake              09 East Bridgewater       6:12.73
   13 Sybertz, Jeff             10 East Bridgewater       6:25.48
   14 Chambers, Kevin           10 Abington               6:26.97