Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ma/May20_DualCo_set1.shtml

Dual County League T&F Championship

Westford, MA, May 20, 2009

[Running Events and Scores ]

Field Events

Courtesy of Rick Kates


                           Dual County League T&F Championship - 5/20/2009
                                         Westford Academy
                                       Results - Field Events
  Event 15  Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
  1 Flemming, Maggie             Lincoln-Sudbury        5-02.00
  2 Rabil, Jessica               Weston                 4-10.00
  3 Learned, Christine           Concord-Carlisle      J4-10.00
  4 Potter, Leah                 Lincoln-Sudbury        4-08.00
  4 Reichlin, Kristen            Acton-Boxborough       4-08.00
  6 Guardino, Cara               Weston                J4-08.00
  7 pietras, katie               Westford Academy      J4-08.00
  8 Barach, Alexa                Concord-Carlisle       4-06.00
  9 Lefevre-Levy, Marta          Wayland               J4-06.00
 10 Lukacic, Olivia              Acton-Boxborough      J4-06.00
 11 Gladman, Alysa               Waltham               J4-06.00
 12 Robb, Kelsey                 Wayland               J4-06.00
 13 Lobo, Maria 1023             Arlington              4-00.00
 -- Murray, Nicole 1025          Arlington                   NH
 -- Berman, Sarah                Newton South                NH
  Event 16  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Wuest, Sam                   Lincoln-Sudbury        5-10.00
  2 Mephen, Will                 Lincoln-Sudbury        5-08.00
  3 Fujita, Nate                 Wayland               J5-08.00
  4 Jackson, Will                Weston                J5-08.00
  5 Soloman, Marjan              Waltham               J5-08.00
  6 Shea, Evan                   Acton-Boxborough       5-06.00
  7 Carasco, Adonis              Westford Academy       5-04.00
  8 Pulleritis, Chris            Acton-Boxborough      J5-04.00
  8 Spivey, Gabriel              Concord-Carlisle      J5-04.00
  8 Nowak, Adam 1025             Arlington             J5-04.00
 11 Hergrueter, Gus              Newton South          J5-04.00
 12 Anderson, Joneil             Waltham                5-02.00
 12 Francis, Shawn               Wayland                5-02.00
 12 Goguen, Robert               Acton-Boxborough       5-02.00
 15 Lee, Joseph                  Newton South           5-00.00
  Event 17  Girls Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Visnick, Cora                Newton South          10-00.00
  2 Dweck, Samantha              Concord-Carlisle     J10-00.00
  3 Nash, Amanda                 Lincoln-Sudbury        9-00.00
  4 Jacques, Leah                Wayland               J9-00.00
  5 McGahan, Michelle            Acton-Boxborough       8-06.00
  6 Church, Kial                 Acton-Boxborough      J8-06.00
  7 Lymar, Anastasia             Newton South          J8-06.00
  8 Shackleton, Sarah            Wayland                8-00.00
  9 Forrow, Avery                Newton South          J8-00.00
 10 Sandson, Kathrine            Newton South          J8-00.00
 11 Asadoorian, Linda            Concord-Carlisle       7-00.00
 11 Robson, Eliza                Weston                 7-00.00
 13 Shelton, Taylor              Tyngsborough          J7-00.00
 14 Fitzgerald, Hunter           Westford Academy       6-06.00
 14 Hunter-Jones, Bridget        Lincoln-Sudbury        6-06.00
 -- Han, Lisa                    Westford Academy            NH
  Event 18  Boys Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 McDonald, Ross               Newton South          13-00.00
  2 Sullivan, Dylan              Wayland               11-06.00
  3 Yang, Albert                 Acton-Boxborough     J11-06.00
  4 Chris, Cheung                Newton South          10-06.00
  4 Ricketson, Matt              Westford Academy      10-06.00
  6 Maccinni, Joey               Wayland              J10-06.00
  7 Hurwit, Daniel               Newton South          10-00.00
  7 Park, Jung                   Westford Academy      10-00.00
  9 Brew, David                  Acton-Boxborough     J10-00.00
 10 Reitano, David               Weston                 9-06.00
 11 Burns, Zach                  Concord-Carlisle      J9-06.00
 12 Coll, Ben                    Acton-Boxborough      J9-06.00
 13 Sia, Ben                     Lincoln-Sudbury        9-00.00
  Event 19  Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Ready, Lauren                Lincoln-Sudbury       15-11.25
  2 Boyle, Alyson                Westford Academy      15-10.75
  3 Chen, Jordan                 Lincoln-Sudbury       15-09.75
  4 Zotlola, Sabrina             Waltham               15-08.00
  5 Dreher, Kathleen             Concord-Carlisle      15-00.50
  6 Millman, Chloe               Newton South          14-11.75
  7 Keys, Annie                  Westford Academy      14-11.25
  8 Guardino, Cara               Weston                14-07.75
  8 Rica, Jenna                  Acton-Boxborough      14-07.75
  8 Lee, Christie                Newton South          14-07.75
 11 Schneider, Emily             Lincoln-Sudbury       14-06.00
 12 Sax, Leah                    Lincoln-Sudbury       14-05.50
 13 Fries, Randi                 Acton-Boxborough      14-02.50
 14 Robinson, Rebecca 1029       Arlington             13-11.00
 15 Innamorati, Katie            Concord-Carlisle      13-07.25
 16 Fletcher, Whitney            Wayland               13-03.75
 17 Williams, Emily              Waltham               13-03.00
 18 Jenny, Lauren                Wayland               12-08.00
 19 Poirer, Lauren 1026          Arlington             11-11.50
 20 Lombardi, Allison            Tyngsborough          11-00.00
  Event 20  Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 McDonald, Ross               Newton South          21-01.00
  2 Wuest, Sam                   Lincoln-Sudbury       20-09.50
  3 Cho, Yong-Hyun               Newton South          20-09.00
  4 Scales, Harry                Concord-Carlisle      20-03.50
  5 Miao, Mike                   Newton South          19-10.00
  6 Dieujuste, Jonathan          Weston                19-03.50
  7 Bojanic, Chris               Concord-Carlisle      19-03.00
  8 Sadowsky, Dave               Lincoln-Sudbury       19-02.00
  9 Russo, Lee                   Westford Academy      19-00.00
 10 Halsted, Chris               Lincoln-Sudbury       18-08.00
 11 Grad, Sam                    Westford Academy      18-04.50
 12 Hulings, Carter              Weston                17-11.50
 13 Yuan, Riley                  Acton-Boxborough      17-09.50
 14 Soloman, Marjan              Waltham               17-08.50
 15 Abbott, Jon                  Wayland               17-06.50
 16 Xia, Lawrence                Acton-Boxborough      17-06.00
 17 Barry, Andrew 1000           Arlington             17-03.00
 18 Saha, Avishek                Acton-Boxborough      16-10.50
 19 Richards, Nick               Waltham               16-10.00
 20 DeCamp, James 1005           Arlington             15-08.00
  Event 21  Girls Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Banks, Ezra                  Newton South          35-04.75
  2 Zotlola, Sabrina             Waltham               35-00.25
  3 Ready, Lauren                Lincoln-Sudbury       33-07.00
  4 Igwe-Kalu, Cecilia           Lincoln-Sudbury       33-06.50
  5 Campbell, Caroline           Concord-Carlisle      33-00.75
  6 Dushman, Rachel              Bedford               32-09.00
  7 Flemming, Maggie             Lincoln-Sudbury       32-08.50
  8 Heeren, Emily                Newton South          32-06.25
  9 Carlson, Kirsten             Acton-Boxborough      30-11.50
 10 Storto, Mara                 Concord-Carlisle      30-10.50
 11 Dray, Dakota                 Concord-Carlisle      30-09.50
 12 Gottlieb, Erica              Weston                30-08.75
 13 Duffey, Anna                 Weston                30-06.00
 14 Creonte, Olivia              Waltham               30-04.25
 14 Lukacic, Olivia              Acton-Boxborough      30-04.25
 16 Sexton, Katherine            Waltham               29-08.50
 17 Hickey, Annie                Westford Academy      29-07.50
 18 Poor, Kate 1028              Arlington             27-02.00
 19 Fletcher, Whitney            Wayland               26-07.75
 20 Jenny, Lauren                Wayland               25-09.25
 21 Mayer, Carolyn 1024          Arlington             25-09.00
 22 Sampson, Danielle            Tyngsborough          24-04.75
 -- Burk, Kimberly               Westford Academy          FOUL
  Event 22  Boys Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Fowler, Chris                Westford Academy      44-02.75
  2 Scales, Harry                Concord-Carlisle      43-07.00
  3 Addison, Brandon             Bedford               42-06.50
  4 Ricketson, Matt              Westford Academy      40-03.25
  5 Saha, Avishek                Acton-Boxborough      39-05.50
  6 Ogletree, Chris              Wayland               39-04.50
  7 Jackson, Will                Weston                38-11.00
  8 Halsted, Chris               Lincoln-Sudbury       38-06.25
  9 Merrigan, Kevin              Acton-Boxborough      38-05.50
  9 Kemp, Ryan                   Lincoln-Sudbury       38-05.50
 11 Dottin, James                Concord-Carlisle      38-01.00
 12 Chang, Minghan               Bedford               38-00.75
 13 Spivey, Gabriel              Concord-Carlisle      38-00.25
 14 Alkins, Jeffery              Newton South          37-10.75
 15 Ansara, Zander               Concord-Carlisle      37-10.00
 16 Sadowsky, Dave               Lincoln-Sudbury       37-06.50
 17 Frimpong, Tony               Waltham               37-02.50
 18 Mordas, Jamie                Wayland               36-10.00
 19 Pierce, Evan                 Newton South          36-07.50
 20 Prince, AJ                   Waltham               33-08.00
 21 Hall, Scott                  Waltham               33-04.00
 22 Tang, Anthony                Tyngsborough          31-07.50
 23 Bukowiec, Max                Tyngsborough          28-02.50
  Event 23  Girls Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Goodman, Brittany            Tyngsborough             99-09
  2 Shenton, Rebekah             Concord-Carlisle         96-00
  3 Raczelowski, Emily           Westford Academy         95-06
  4 Heeren, Emily                Newton South             94-05
  5 Lopez-Scondras, McKayla      Tyngsborough             91-08
  6 Rafferty, Charlotte          Concord-Carlisle         89-10
  7 Webb, Rebecca                Westford Academy         88-00
  8 Newton, Avery                Concord-Carlisle         85-11
  9 Dean, Cassie                 Wayland                  83-00
 10 Kimball, Rebecca             Weston                   79-11
 11 Granato, Amanda 1013         Arlington                79-09
 12 Wyant, Abigal                Lincoln-Sudbury          78-07
 13 Whitiaker, Jackie            Acton-Boxborough         76-01
 14 Houle, Elizabeth             Lincoln-Sudbury          73-04
 15 Hayden, Allyson              Waltham                  71-05
 16 Murphy, Andrea               Newton South             68-10
 17 Flieger, Jill                Wayland                  64-05
 18 Wall, Jennifer 1036          Arlington                54-05
  Event 24  Boys Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Maynes, Daniel               Waltham                 140-00
  2 Bernard, Andy                Concord-Carlisle        123-07
  3 Aponte, Jon                  Newton South            119-03
  4 Akusis, Mike                 Concord-Carlisle        109-07
  5 Feng, Alex                   Westford Academy        106-09
  6 Lubin, Edher                 Waltham                 103-06
  7 McGuirk, Liam                Acton-Boxborough        102-03
  8 Freedman, Isaac              Newton South             97-09
  9 Alexis, Yvens                Waltham                  97-00
 10 Jacobs, Alex                 Lincoln-Sudbury          94-11
 11 Place, Brendan               Wayland                  91-08
 12 Freeman, Tom                 Weston                   89-08
 13 Cully, Dave                  Westford Academy         88-03
 14 Crumlish, Ryan               Acton-Boxborough         84-04
 15 Kennedy, Mike                Wayland                  83-03
 16 Merullo, Joe                 Lincoln-Sudbury          79-00
  Event 25  Girls Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Mbianda, Nalis               Newton South            114-04
  2 Jackson, Kayla               Newton South            107-02
  3 Poulin, Katherine            Acton-Boxborough        102-08
  4 Keklak, Andrea               Lincoln-Sudbury          96-00
  5 Murphy, Andrea               Newton South             91-11
  6 Jakubowski, Eve              Weston                   88-06
  7 Flieger, Jill                Wayland                  87-06
  8 Kimball, Rebecca             Weston                   85-05
  9 Boisvert, Alyssa             Concord-Carlisle         81-00
 10 Newton, Avery                Concord-Carlisle         78-10
 11 Ramsey, Brianna              Wayland                  77-08
 12 Battaglino, Anya             Waltham                  74-01
 13 Parker, Suzanne              Westford Academy         73-08
 14 Colpitts, Kelsey             Lincoln-Sudbury          73-06
 15 Abernathy, Marin             Acton-Boxborough         73-04
 16 Walmsley, Charlotte          Weston                   72-04
 17 Centofanti, Dana             Waltham                  67-09
 18 McCarthy, Amanda             Westford Academy         66-11
 19 Greenberg, Nayda 1014        Arlington                44-10
  Event 26  Boys Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Huntowski, Brandon           Lincoln-Sudbury         167-01
  2 Mitkevicius, John            Newton South            157-09
  3 Verrill, Ben                 Concord-Carlisle        152-10
  4 Kim, Chris                   Newton South            151-10
  5 Spinale, David               Wayland                 145-04
  6 Mazzola, James 1021          Arlington               140-11
  7 Rapaic, Ogi                  Waltham                 140-00
  8 Kim, Alex                    Acton-Boxborough        139-08
  9 Hurwit, Daniel               Newton South            135-08
 10 Jessee, Nick                 Concord-Carlisle        130-11
 11 Santos, Tyler                Westford Academy        127-11
 12 Reitano, Michael             Weston                  127-10
 13 Halsted, Jason               Lincoln-Sudbury         125-07
 14 Teran, Pablo                 Waltham                 118-01
 15 Baras, Vasili                Waltham                 116-06
 16 Clough, Brian                Acton-Boxborough        114-09
 17 Tang, Anthony                Tyngsborough             99-02
 18 Abbott, Ben                  Wayland                  84-09
 -- Capurso, Jack                Westford Academy            DQ  headphones
  Event 27  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Mbianda, Nalis               Newton South          39-09.50
  2 Webb, Rebecca                Westford Academy      32-10.50
  3 Goodman, Brittany            Tyngsborough          31-10.50
  4 Raczelowski, Emily           Westford Academy      31-06.00
  5 Jones, Mkenzie               Wayland               31-00.00
  6 Jackson, Kayla               Newton South          28-11.00
  7 Dean, Cassie                 Wayland               28-02.00
  8 Shenton, Rebekah             Concord-Carlisle      28-01.50
  9 Rathjens, Annie              Lincoln-Sudbury       28-00.00
 10 Wyant, Abigal                Lincoln-Sudbury       27-10.00
 11 Whitiaker, Jackie            Acton-Boxborough      26-06.00
 12 Rafferty, Charlotte          Concord-Carlisle      24-07.00
 13 Zottola, Alessia             Waltham               24-04.00
 14 Benson, Catherine            Acton-Boxborough      21-11.00
  Event 28  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals
================================================================
  1 Maynes, Daniel               Waltham               47-10.00
  2 Bernard, Andy                Concord-Carlisle      47-01.00
  3 Kim, Chris                   Newton South          43-08.00
  4 Huntowski, Brandon           Lincoln-Sudbury       43-05.50
  5 Ravalese, Mike               Westford Academy      43-01.50
  6 Aponte, Jon                  Newton South          42-01.50
  7 Freedman, Isaac              Newton South          41-08.50
  8 Hyde, Jeff                   Wayland               38-10.00
  9 Crumlish, Ryan               Acton-Boxborough      38-03.25
 10 Schuyler, Ward               Concord-Carlisle      37-09.50
 11 Vogel, Mark                  Lincoln-Sudbury       37-05.75
 12 Townsend, Michael            Westford Academy      36-09.00
 13 Sountsov, Yuri               Acton-Boxborough      36-03.50
 14 Freeman, Tom                 Weston                35-05.25
 15 Cannistrano, Kyle            Waltham               35-03.50
 16 Quigley, Neil 1028           Arlington             32-09.00