Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ma/Jan7_DualCo_set1.shtml

Dual County Meet #3

RLTAC-Boston, MA, January 7, 2009

[Scores ]

Results

Courtesy of Rick Kates

Licensed to Notre Dame Academy          Hy-Tek's Meet Manager 1/7/2009 09:12 PM
                        Dual County Meet #3 - 1/7/2009                         
                                 RLATC-Boston                                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 55 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Banks, Ezra               JR Newton South                       7.61   1 
  2 Wheaton, Alley            JR Weston HS                          7.73   3 
  3 Sandson, Katie            JR Newton South                       7.82   1 
  4 Robinson, Rebecca         FR Arlington                          7.82   4 
  5 Varela, Lauren            FR Notre Dame A                       7.89   4 
  6 Williams, Alexandra       JR Boston Latin                       7.91   2 
  7 Kee, Julia                FR Weston HS                          7.94   3 
  8 Brisson, Fantasia         Jr Waltham High                       8.06   1 
  9 Bayen, Caroline           FR Bedford                            8.08   3 
 10 McManus, Elizabeth        SR Notre Dame A                       8.11   4 
 11 Margolius, Amy            SR Acton-Boxbor                       8.17   2 
 12 Lemp, Anna                JR Arlington                          8.18   4 
 13 Beecher, Larkin           JR Notre Dame A                       8.23   4 
 14 Gottlieb, Erica           JR Weston HS                          8.23   3 
 14 Hayes, Amanda             SO Acton-Boxbor                       8.23   2 
 16 Reid, Tamika              JR Boston Latin                       8.25   2 
 17 Scari, Stef               SR Wayland                            8.26   3 
 18 Heissner, Molly           JR Notre Dame A                       8.29   4 
 19 Hughes, Maggie            FR Boston Latin                       8.30   2 
 20 Belofsky, Rachel          JR Arlington                          8.43   4 
 21 Adler, Jennifer           JR Wayland                            8.46   3 
 22 Reidel, Claire            JR Weston HS                          8.52   3 
 23 McGrattan, Shannon        SR Waltham High                       8.56   1 
 24 Shie, Vivian              JR Acton-Boxbor                       8.58   2 
 25 Zottola, Alessia          Fr Waltham High                       8.72   1 
 26 Perry, Maya               SR Wayland                            8.82   3 
 27 Zhang, Elaine             FR Newton South                       8.88   1 
 28 Parravano, Emily          JR Arlington                          9.00   4 
 29 Stappen, Meghan           FR Boston Latin                       9.06   2 
 
Event 2  Boys 55 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Cho, Yong Hyun            SR Newton South                       6.90   1 
  2 Murphy, John              SR Acton-Boxbor                       6.91   2 
  3 Rejek, Robert             SR Newton South                       7.09   1 
  4 O'Neil, Colon             JR Acton-Boxbor                       7.12   2 
  5 Barry, Andrew             SR Arlington                          7.13   4 
  6 Dieujuste, Jonathan       JR Weston HS                          7.15   3 
  7 Iacobucci, William        JR Newton South                       7.26   1 
  8 Pesaturo, Ryan            JR Wayland                            7.28   3 
  9 Kim, Chris                SR Newton South                       7.30   1 
 10 Colon, Ivan               JR Waltham High                       7.31   1 
 11 Olson, Neal               SO Acton-Boxbor                       7.31   2 
 12 Kim, Alex                 JR Acton-Boxbor                       7.33   2 
 13 Haleem Garas, David       JR Arlington                          7.35   4 
 14 Fischer, Christian        SO Arlington                          7.39   4 
 15 Kim, Dennis               JR Wayland                            7.45   3 
 16 Connor, Justin            SR Arlington                          7.49   4 
 17 Jean-Paul, Jefferey       SO Waltham High                       7.50   1 
 18 Kim, Dan                  SO Wayland                            7.55   3 
 19 Richter, Ben              SO Bedford                            7.59   4 
 20 Cunningham, Ross          SR Wayland                            7.66   3 
 21 Donovan, Nick             SO Bedford                            7.71   4 
 22 Lu, Chris                 JR Waltham High                       7.81   1 
 23 Durand, Matt              SR Waltham High                       7.95   1 
 24 Kawai, Kento              FR Weston HS                          8.00   3 
 25 Nardone, Vincent          FR Weston HS                          8.02   3 
 
Event 3  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Shay, Erika               So Waltham High                       9.32   1 
  2 Purinton, Joelle          SR Acton-Boxbor                       9.63   2 
  3 Stern, Isabel             JR Wayland                            9.87   3 
  4 Margolius, Amy            SR Acton-Boxbor                      10.14   2 
  5 Rubinstein, Rachel        SR Newton South                      10.34   1 
  6 Sans, Val                 SR Acton-Boxbor                      10.39   2 
  7 Kee, Julia                FR Weston HS                         10.40   3 
  8 Gabriel, Lauren           JR Newton South                      10.46   1 
  9 Chicojay, Emily           JR Arlington                         10.52   4 
 10 Robb, Kelsey              SR Wayland                           10.64   3 
 11 McGowan, Julianne         JR Notre Dame A                      10.66   4 
 12 Gladman, Alysa            So Waltham High                      10.68   1 
 13 Cronin, Mary Kate         JR Newton South                      11.20   1 
 14 Roach, Jessica            SO Notre Dame A                      11.31   4 
 15 Delfalco, Kailia          SO Notre Dame A                      11.36   4 
 16 Leverone, Ashley          JR Arlington                         11.38   4 
 17 Gabriels, Emily           SO Arlington                         11.39   4 
 18 Welch, Moira              SO Notre Dame A                      11.44   4 
 19 Prentiss, Natalie         Jr Waltham High                      11.48   1 
 20 Harwood, Meghan           SO Weston HS                         11.55   3 
 21 Debernardi, Nikki         Jr Waltham High                      11.74   1 
 22 Tehranian, Nina           SO Wayland                           11.98   3 
 23 Bock, Hayden              FR Weston HS                         12.57   3 
 24 Lidington, Jenny          SO Wayland                           13.11   3 
 
Event 4  Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Cho, Yong Hyun            SR Newton South                       7.96   1 
  2 Carnes, Dylan             JR Waltham High                       9.16   1 
  3 Weissman, Ben             JR Newton South                       9.19   1 
  4 Colon, Ivan               JR Waltham High                       9.32   1 
  5 Shea, Evan                SO Acton-Boxbor                       9.41   2 
  6 Rizza, Nick               JR Acton-Boxbor                       9.44   2 
  7 Massicotte, Jeff          JR Wayland                            9.51   3 
  8 Trueblood, Michael        JR Wayland                            9.68   3 
  9 Connor, Justin            SR Arlington                          9.69   2 
 10 Voss-Kernan, Lucas        JR Newton South                       9.77   1 
 11 Reitano, David            SR Weston HS                          9.77   3 
 12 Abbott, Jon               JR Wayland                            9.84   3 
 13 Dicristina, Andrew        JR Acton-Boxbor                       9.84   2 
 14 Kawai, Kento              FR Weston HS                          9.97   3 
 15 Hulings, Carter           JR Weston HS                         10.12   3 
 16 Aronson, Alex             JR Weston HS                         10.68   3 
 17 Connolly, Daniel          SO Newton South                      10.93   1 
 18 Wassum, Peter             JR Arlington                         11.22   2 
 -- Abbott, Beb               SR Wayland                              DQ   3 
 
Event 5  Girls 300 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Wheaton, Alley            JR Weston HS                         43.13   3 
  2 Robinson, Rebecca         FR Arlington                         43.37   4 
  3 Pensack, Dani             SR Newton South                      44.16   1 
  4 Grant, Olivia             JR Boston Latin                      44.35   2 
  5 Watts, Ivy                So Waltham High                      44.81   1 
  6 Kenyon, Tori              FR Notre Dame A                      44.89   4 
  7 Washek, Kathryn           JR Wayland                           45.02   3 
  8 Mason, Ashley             JR Notre Dame A                      45.56   4 
  9 Sans, Val                 SR Acton-Boxbor                      45.64   2 
 10 Williams, Alexandra       JR Boston Latin                      46.05   2 
 11 Reid, Tamika              JR Boston Latin                      46.14   2 
 12 Willey, Lauren            JR Arlington                         46.48   4 
 13 Whyte, Julia              SO Acton-Boxbor                      46.54   2 
 14 Zottola, Sabrina          Jr Waltham High                      47.24   1 
 15 Erickson, Kaleigh         FR Notre Dame A                      47.30   4 
 16 D'Angelo, Abby            JR Weston HS                         48.24   3 
 17 Liu, Lilly                JR Acton-Boxbor                      48.65   2 
 18 Crespo, Bridget           FR Arlington                         49.48   4 
 19 Puleo, Lauren             SO Wayland                           50.03   3 
 20 Braver, Andrea            SO Newton South                      50.39   1 
 21 Rosenhaus, Naomi          SR Wayland                           51.34   3 
 22 Hotchkiss, Kinsey         JR Weston HS                         52.02   3 
 -- Frieze, Madeline          SO Newton South                         DQ   1 
 
Event 6  Boys 300 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Forgo, Stephen            JR Acton-Boxbor                      38.50   2 
  2 Murphy, Stephen           JR Newton South                      39.12   1 
  3 Kachadurian, Derek        JR Weston HS                         39.32   3 
  4 Pesaturo, Ryan            JR Wayland                           39.38   3 
  5 Brew, David               JR Acton-Boxbor                      39.45   2 
  6 Kim, Dennis               JR Wayland                           40.27   3 
  7 Mitkevicius, John         SR Newton South                      40.40   1 
  8 Potochnik, Cary           FR Newton South                      40.59   1 
  9 Massicotte, Jeff          JR Wayland                           40.78   3 
 10 Shay, Derek               FR Weston HS                         40.89   3 
 11 Chang, Minghan            SR Bedford                           41.05   4 
 12 Coll, Ben                 SR Acton-Boxbor                      41.27   2 
 13 Opie, Christopher         SO Arlington                         41.60   4 
 14 Richard, Nick             SO Waltham High                      42.06   1 
 15 Torres, Alex              SO Waltham High                      43.06   1 
 16 O'Neill, Patrick          JR Arlington                         43.59   4 
 17 Mintz, Sam                SO Arlington                         43.88   4 
 18 Lu, Chris                 JR Waltham High                      43.94   1 
 19 Bichara, Antoine          FR Weston HS                         44.70   3 
 20 Aiken, John               SR Bedford                           45.06   4 
 
Event 7  Girls 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brooks, Meisha            JR Boston Latin                    1:42.14  
  2 Dahlberg, Bridget         SR Newton South                    1:44.01  
  3 Kenyon, Ariel             JR Notre Dame A                    1:46.50  
  4 Lefevre-Levy, Marta       SR Wayland                         1:50.83  
  5 Arens, Elizabeth          SR Notre Dame A                    1:51.81  
  6 Lipinski, Hayley          JR Notre Dame A                    1:53.61  
  7 Li, Jamay                 SO Acton-Boxbor                    1:56.01  
  8 Moen, Wilhelmina          FR Boston Latin                    1:56.59  
  9 Conway, Ellen             FR Acton-Boxbor                    1:56.66  
 10 Rao, Amrita               JR Newton South                    1:57.03  
 11 Coop, Molly               SO Acton-Boxbor                    1:57.14  
 12 Le, Paula                 SR Waltham High                    1:57.53  
 13 Buurman, Corine           JR Arlington                       1:58.97  
 14 Addison, Kendall          SO Notre Dame A                    2:00.64  
 15 Hupalo, Allison           SO Weston HS                       2:01.94  
 16 Jarrett, Lindsay          JR Weston HS                       2:03.21  
 17 Miller, Claire            FR Bedford                         2:03.37  
 18 Fox, Sarah                SR Boston Latin                    2:04.35  
 19 Dorfman, Hannah           SR Wayland                         2:04.58  
 20 Brennan, Sarah            FR Notre Dame A                    2:04.89  
 21 Van Sceiver, Erica        JR Wayland                         2:05.98  
 22 Zimmerman, Claire         FR Boston Latin                    2:06.21  
 23 Speicher, Tonia           JR Boston Latin                    2:06.33  
 24 Lobo, Maria               SO Arlington                       2:07.08  
 25 Hannon, Kelsey            JR Arlington                       2:07.77  
 26 Diranian, Lindsey         JR Arlington                       2:10.03  
 27 Chan, Abigail             FR Weston HS                       2:13.30  
 28 Parkin, Susannah          SR Arlington                       2:14.03  
 
Event 8  Boys 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hart, Matt                SR Wayland                         1:30.99  
  2 Xia, Lawrence             SR Acton-Boxbor                    1:32.54  
  3 Olins, Ben                SR Newton South                    1:33.98  
  4 MacPhail, Hamish          SR Bedford                         1:34.68  
  5 Woo, Andrew               SR Newton South                    1:36.95  
  6 Devlin, Brendan           SR Weston HS                       1:37.78  
  7 Tuckerman, Ryan           JR Wayland                         1:38.58  
  8 Dejulio, Mike             JR Waltham High                    1:38.61  
  9 Pendergast, Teddy         SR Weston HS                       1:38.74  
 10 Cronin, Matt              JR Boston Latin                    1:38.74  
 11 He, Sean                  SR Boston Latin                    1:39.35  
 12 Sullivan, James           FR Acton-Boxbor                    1:39.76  
 13 Luo, Christopher          JR Arlington                       1:41.00  
 14 Long, Brian               JR Waltham High                    1:41.45  
 15 Chu, Chin                 JR Boston Latin                    1:41.59  
 16 Quigley, Neil             JR Arlington                       1:42.05  
 17 Robertson, Danny          FR Waltham High                    1:42.09  
 18 Spangler, Brendan         SO Acton-Boxbor                    1:42.98  
 19 Starus, Tomasz            JR Boston Latin                    1:43.23  
 20 Rosen, Daniel             JR Arlington                       1:43.48  
 21 Sansone, Joseph           SO Acton-Boxbor                    1:43.52  
 22 Doyle, Yannick            SO Arlington                       1:44.35  
 23 Boynton, Matt             SO Waltham High                    1:44.77  
 24 Barry, Tim                JR Bedford                         1:44.87  
 25 Fun, David                SO Boston Latin                    1:45.19  
 26 Packs, Nicky              SO Weston HS                       1:49.11  
 27 Picard, Matt              JR Wayland                         1:49.65  
 
Event 9  Girls 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walsh, Kara               So Waltham High                    3:20.33  
  2 Whitaker, Kelsey          FR Notre Dame A                    3:23.50  
  3 Lucini, Corrina           JR Notre Dame A                    3:23.94  
  4 Nickerson, Kelsey         SR Weston HS                       3:27.30  
  5 Morris, Katie             JR Acton-Boxbor                    3:28.00  
  6 Mohen, Katelyn            SR Bedford                         3:32.37  
  7 O'Brien, Clare            SR Newton South                    3:33.02  
  8 Murphy, Molly             JR Wayland                         3:35.14  
  9 Ponsetto, MaryLou         SO Wayland                         3:35.41  
 10 Ruff, Claire              SR Boston Latin                    3:35.55  
 11 Chari, Sara               JR Newton South                    3:36.99  
 12 Fonseca, Tiffany          SO Boston Latin                    3:40.62  
 13 Friedman, Hannah          FR Newton South                    3:41.11  
 14 Greenberg, Zoe            SR Arlington                       3:42.33  
 15 Steeves, Kelsey           SO Notre Dame A                    3:42.91  
 16 Tompkins, Caitlin         FR Boston Latin                    3:46.32  
 17 Stappen, Kelsey           FR Boston Latin                    3:47.57  
 18 Curran, Shannon           SO Arlington                       3:53.86  
 19 Escoda, Alina             SO Acton-Boxbor                    3:55.40  
 20 Abdul-Aziz, Sama          JR Wayland                         3:58.90  
 21 Kallupura, Meera          JR Weston HS                       3:59.77  
 22 Sheehan, Dierdre          SR Arlington                       4:20.05  
 
Event 10  Boys 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Uruci, Xhulio             JR Newton South                    2:52.25  
  2 Olson, Kyle               JR Newton South                    2:53.65  
  3 Casey, Kevin              SO Arlington                       2:53.82  
  4 Thomas, Andrew            JR Bedford                         2:54.42  
  5 Heyl, Jarryd              SR Bedford                         2:54.89  
  6 Newell, Alex              SR Weston HS                       2:55.10  
  7 Shiu, Emerson             SR Newton South                    2:55.19  
  8 Cantrell, Alex            JR Acton-Boxbor                    2:56.69  
  9 Durkee, Alex              SO Acton-Boxbor                    2:57.38  
 10 Graceffa, Michael         SR Waltham High                    2:58.88  
 11 Zizza, Max                JR Wayland                         2:59.02  
 12 Chakmakjian, Daniel       JR Arlington                       3:01.11  
 13 Gupta, Saksham            SO Acton-Boxbor                    3:02.01  
 14 Liu, Cyrus                SR Boston Latin                    3:02.94  
 15 Maher, Connor             JR Acton-Boxbor                    3:03.27  
 16 Moisescu, Victor             Newton South                    3:03.96  
 17 Wang, Tony                SO Newton South                    3:07.25  
 18 Fitzgerald, Spencer       JR Wayland                         3:09.45  
 19 Tyagi, Keshav             JR Weston HS                       3:10.93  
 20 Weiss, Nathan             JR Acton-Boxbor                    3:11.09  
 21 Wohlfarth, Ben            JR Wayland                         3:13.94  
 22 McCarthy, David           SR Wayland                         3:14.48  
 23 Thomas, Richard           JR Waltham High                    3:18.39  
 24 Clossey, Philip           JR Waltham High                    3:20.17  
 25 Flattery, Kyle            FR Boston Latin                    3:20.26  
 26 Rognvaldsson, Solvi       FR Arlington                       3:23.42  
 27 Qiuo, Jerry               SR Boston Latin                    3:25.20  
 28 Wah, Matthew              FR Arlington                       3:27.78  
 29 McKinnon, Luke            SO Boston Latin                    3:41.01  
 -- Patel, Roshan             FR Waltham High                         DQ  
 
Event 11  Girls 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Karys, Kelsey             SR Newton South                    5:18.10  
  2 O'Keefe, Kathy               Newton South                    5:18.17  
  3 Zambarano, Sierra            Acton-Boxbor                    5:38.93  
  4 Mello, Kathleen           SO Boston Latin                    5:40.35  
  5 Dao, Amy                  JR Acton-Boxbor                    5:48.56  
  6 Laurence, Anna            FR Newton South                    5:57.09  
  7 Callahan, Ellen           SR Notre Dame A                    5:57.71  
  8 Chow, Lauren              JR Weston HS                       6:05.29  
  9 Gault, Sarah              JR Bedford                         6:05.88  
 10 Lambergs, Elza            SO Boston Latin                    6:06.44  
 11 Ehrlich, Leanna           JR Boston Latin                    6:09.79  
 12 Bradford, Jackie          SO Bedford                         6:15.08  
 13 Pedro, Rachel             SR Notre Dame A                    6:23.44  
 14 Poor, Hannah              SR Arlington                       6:28.08  
 15 Jacques, Chloe            SO Wayland                         6:31.45  
 16 Hill, Hannah              SR Weston HS                       6:31.62  
 17 Tobin, Riley              SO Notre Dame A                    6:41.17  
 18 Gordon, Sarah             SR Wayland                         6:46.92  
 19 Donovan, Caroline         SO Arlington                       6:51.70  
 20 Robson, Eliza             FR Weston HS                       6:52.68  
 21 Gaffney, Alisha           FR Arlington                       6:54.45  
 22 Kothapailli, Anusha       FR Acton-Boxbor                    6:56.02  
 23 Tobin, Kristen            SO Wayland                         6:56.61  
 24 Beverly, Hallie           FR Arlington                       8:06.99  
 25 Beverly, Maggie           FR Arlington                       8:07.98  
 
Event 12  Boys 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gault, Jonathan           SR Bedford                         4:31.48  
  2 Jantz, John               JO Arlington                       4:34.82  
  3 Farley, Teddy             SR Acton-Boxbor                    4:42.66  
  4 Long, Alex                SR Newton South                    4:42.73  
  5 Fen, Cameron              SR Newton South                    4:45.89  
  6 Schneider, Marcus         SR Newton South                    4:47.96  
  7 Owen, Curtis              SO Acton-Boxbor                    4:50.23  
  8 Devlin, Brendan           SR Weston HS                       4:50.33  
  9 Bradford, Alex            SR Bedford                         4:53.15  
 10 Krikorian, George         SR Acton-Boxbor                    4:53.15  
 11 Formica, Adam             SR Arlington                       5:01.28  
 12 Lemire, Brendan           SO Acton-Boxbor                    5:05.03  
 13 Chen, Brian               JR Acton-Boxbor                    5:05.44  
 14 Burgun-Tower, Alex        SR Wayland                         5:05.70  
 15 Eberlein, Jamie           JR Weston HS                       5:06.03  
 16 Olia, Kian                SR Newton South                    5:08.80  
 17 Schneider, David          SR Wayland                         5:08.82  
 18 McInnis, Robert           SR Arlington                       5:15.83  
 19 D'Agostino, Nicholas      SO Boston Latin                    5:18.84  
 20 Mahoney, Brian            SO Boston Latin                    5:25.26  
 21 Logan, Sean               JR Arlington                       5:25.81  
 22 Tenny, Cam                SR Wayland                         5:31.63  
 23 Berg, Matthew             FR Arlington                       6:00.25  
 24 Favorito, Andrew          SO Boston Latin                    6:03.38  
 25 Leonard, Cody             FR Waltham High                    6:21.62  
 26 Delaney, Alec             JR Weston HS                       6:25.21  
 27 Barbario, Nick            FR Waltham High                    6:33.90  
 
Event 13  Girls 2 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Karys, Kelsey             SR Newton South                   11:11.18  
  2 Fineman, Melanie          JR Newton South                   11:45.03  
  3 Glaser, Allison           JR Arlington                      12:50.11  
  4 Chow, Lauren              JR Weston HS                      12:50.43  
  5 Ducas, Stephanie          SR Waltham High                   13:00.08  
  6 Love, Sophia              SO Notre Dame A                   13:15.21  
  7 Purinton, Kathryn         SR Acton-Boxbor                   13:28.33  
  8 Nickerson, Kelsey         SR Weston HS                      13:52.84  
  9 Colt, Marielle            FR Arlington                      13:55.51  
 10 Jacques, Chloe            SO Wayland                        14:16.57  
 11 Costello, Kerri           SR Boston Latin                   14:18.86  
 12 Bouzan, Lindsey           SR Notre Dame A                   14:31.49  
 13 Barton, Emma              FR Wayland                        14:44.96  
 14 Minahan, Sarah            JR Boston Latin                   15:00.96  
 -- Shgia-Hughes, Gabrielle   SO Acton-Boxbor                        DNF  
 -- Mello, Kathleen           SO Boston Latin                         DQ  
 
Event 14  Boys 2 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Taylor, Antony            JR Arlington                       9:41.47  
  2 Wakimoto, Yuji            JR Newton South                   10:02.45  
  3 Bubar, Igal               SR Newton South                   10:46.21  
  4 Bradford, Alex            SR Bedford                        10:46.91  
  5 Sestrich, David           JR Acton-Boxbor                   10:52.12  
  6 Moreno, Jesse             FR Bedford                        10:56.40  
  7 Pearce, Alex              JR Newton South                   11:00.48  
  8 Biales, Daniel            SR Acton-Boxbor                   11:13.65  
  9 Elmasri, Seti             SR Wayland                        11:14.05  
 10 Eberlein, Jamie           JR Weston HS                      11:16.28  
 11 Criscione, Kevin          SO Bedford                        11:17.06  
 12 Osgood, Chase             JR Acton-Boxbor                   11:21.36  
 13 Ward, Mike                FR Boston Latin                   11:49.31  
 14 Kacher, Jeremy            JR Waltham High                   11:55.36  
 15 Colt, Colin               SR Arlington                      11:58.89  
 16 Greenawalt, Caleb         SO Wayland                        11:58.90  
 17 Jimenez, Jaime            JR Weston HS                      12:04.54  
 18 Delle, Gifford            JR Wayland                        12:06.29  
 19 Freeman, David            FR Weston HS                      12:07.85  
 20 Mahoney, Brian            SO Boston Latin                   12:14.35  
 21 D'Agostino, Nicholas      SO Boston Latin                   12:21.51  
 22 Harris, Michael           FR Acton-Boxbor                   13:11.66  
 
Event 15  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kee, Julia                FR Weston HS                       4-09.00  
  1 Mason, Ashley             JR Notre Dame A                    4-09.00  
  1 McGovern, Kelsey          JR Acton-Boxbor                    4-09.00  
  1 Rubinstein, Rachel        SR Newton South                    4-09.00  
  1 Kestenberg, Nicole        FR Newton South                    4-09.00  
  6 Shay, Erika               So Waltham High                    4-07.00  
  6 Lefevre-Levy, Marta       SR Wayland                         4-07.00  
  6 Morris, Katie             JR Acton-Boxbor                    4-07.00  
  9 Caron, Madison            FR Notre Dame A                    4-05.00  
  9 Chicojay, Emily           JR Arlington                       4-05.00  
  9 Murphy, Molly             JR Wayland                         4-05.00  
 12 Fonseca, Tiffany          SO Boston Latin                    4-03.00  
 12 Sailor, Anna              FR Wayland                         4-03.00  
 12 Lemp, Anna                JR Arlington                       4-03.00  
 15 Kulkarni, Maya            JR Acton-Boxbor                    4-01.00  
 15 Gladman, Alysa            So Waltham High                    4-01.00  
 15 Forrow, Avery             SO Newton South                    4-01.00  
 15 Butler, Maddie            FR Notre Dame A                    4-01.00  
 15 Grant, Olivia             JR Boston Latin                    4-01.00  
 -- Rabil, Jessica            JR Weston HS                            DQ  
 
Event 16  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Burgun-Tower, Alex        SR Wayland                         5-09.00  
  2 Jackson, Will             JR Weston HS                       5-07.00  
  3 Hergrueter, Charles       JR Newton South                    5-03.00  
  3 Hulings, Carter           JR Weston HS                       5-03.00  
  3 Colon, Ivan               JR Waltham High                    5-03.00  
  3 Remy, Brooks              FR Newton South                    5-03.00  
  3 Carnes, Dylan             JR Waltham High                    5-03.00  
  8 Heyl, Jarryd              SR Bedford                         5-01.00  
  8 Shea, Evan                SO Acton-Boxbor                    5-01.00  
 
Event 17  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lee, Christie             JR Newton South                   15-09.00  
  2 Wheaton, Alley            JR Weston HS                      15-07.75  
  3 McGowan, Julianne         JR Notre Dame A                   15-03.50  
  4 Beecher, Larkin           JR Notre Dame A                   14-08.25  
  5 Milliman, Chloe           SO Newton South                   14-05.75  
  6 Reidel, Claire            JR Weston HS                      14-05.00  
  7 Kulkarni, Maya            JR Acton-Boxbor                   14-04.50  
  7 Zottola, Sabrina          Jr Waltham High                   14-04.50  
  9 Gottlieb, Erica           JR Weston HS                      14-00.50  
 10 Purinton, Joelle          SR Acton-Boxbor                   13-11.00  
 11 Feit, Molly               SO Acton-Boxbor                   13-07.25  
 12 Brisson, Fantasia         Jr Waltham High                   13-06.50  
 13 Watts, Ivy                So Waltham High                   12-10.50  
 14 Scari, Stef               SR Wayland                        12-02.75  
 15 Picard, Kermshlise        SO Boston Latin                   12-02.00  
 16 Belofsky, Rachel          JR Arlington                      12-00.75  
 17 Maccini, Kim              SO Wayland                        11-05.25  
 18 Kenyon, Tori              FR Notre Dame A                   11-00.25  
 19 Aggouras, Jeanne          SO Arlington                      10-10.50  
 20 Perry, Maya               SR Wayland                        10-09.50  
 21 Braver, Andrea            SO Newton South                   10-08.25  
 22 Grant, Olivia             JR Boston Latin                    9-10.50  
 
Event 18  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cho, Yong Hyun            SR Newton South                   20-01.75  
  2 Dieujuste, Jonathan       JR Weston HS                      18-09.00  
  3 Haleem Garas, David       JR Arlington                      18-05.75  
  4 Phan, Sonny               SR Boston Latin                   18-01.00  
  5 Jackson, Will             JR Weston HS                      18-00.50  
  6 Trueblood, Michael        JR Wayland                        17-09.75  
  7 Alkins, Jeffery           SO Newton South                   17-07.50  
  8 Hart, Matt                SR Wayland                        17-06.50  
  9 Chen, Brian               JR Acton-Boxbor                   17-03.50  
 10 Kachadurian, Derek        JR Weston HS                      17-01.25  
 11 Xia, Lawrence             SR Acton-Boxbor                   16-09.50  
 12 Kim, Dennis               JR Wayland                        16-05.50  
 12 Hurwit, Daniel            SO Newton South                   16-05.50  
 14 Torres, Alex              SO Waltham High                   16-03.75  
 15 Richard, Nick             SO Waltham High                   16-01.25  
 16 Turnheim, Sascha          Jr Arlington                      15-10.00  
 17 Richter, Ben              SO Bedford                        15-08.75  
 18 Connor, Justin            SR Arlington                      15-07.00  
 19 Donovan, Nick             SO Bedford                        13-08.50  
 20 Goldklang, Jake           SO Boston Latin                   13-06.75  
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Newton South  'A'                                            4:15.35  
  2 Acton-Boxborough  'A'                                        4:22.31  
  3 Waltham High  'A'                                            4:28.29  
  4 Notre Dame Academy  'A'                                      4:31.49  
  5 Wayland  'A'                                                 4:35.55  
  6 Arlington  'A'                                               4:43.47  
  7 Weston HS  'A'                                               4:47.48  
  8 Bedford  'A'                                                 4:59.96  
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Acton-Boxborough  'A'                                        3:42.18  
  2 Newton South  'A'                                            3:42.77  
  3 Wayland  'A'                                                 3:49.79  
  4 Weston HS  'A'                                               3:53.61  
  5 Arlington  'A'                                               3:54.63  
  6 Bedford  'A'                                                 3:56.87  
 
Event 21  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zayas, Nicko              SR Waltham High                   41-05.50  
  2 Kim, Chris                SR Newton South                   40-06.00  
  3 Johnson, Clarence         SO Weston HS                      39-02.50  
  4 Sides, Jeremy             JR Acton-Boxbor                   37-01.00  
  5 Sountsov, Yuriy           SR Acton-Boxbor                   36-07.00  
  6 Abdus-Sabur, Ibrahim      SR Boston Latin                   35-11.00  
  7 Hutton, Evan              SR Acton-Boxbor                   35-03.00  
  8 Anderson, Joseph          JR Newton South                   35-02.00  
  9 Desroches Jr, Roy         SR Waltham High                   35-01.00  
 10 Bandini, Paul             SR Waltham High                   34-08.00  
 11 Heller, Michael           SR Newton South                   34-05.00  
 12 Alkins, Jeffery           SO Newton South                   33-06.25  
 13 Alvarez, Edward           JR Arlington                      32-09.00  
 14 Albala, Lorenzo           SR Boston Latin                   32-05.00  
 15 Kim, Alex                 JR Acton-Boxbor                   31-11.00  
 16 Barkovic, Thomas          SR Bedford                        31-08.00  
 17 MACDONALD, Robert         JR Waltham High                   31-07.50  
 18 O'Sullivan, Joseph        SO Arlington                      31-05.00  
 19 Goldschmidt, Oliver       JR Bedford                        30-07.00  
 20 Cunningham, Ross          SR Wayland                        30-06.00  
 21 Bilodeau, Gerry           SR Boston Latin                   30-05.00  
 22 Hecker, Asa               FR Wayland                        29-10.00  
 23 Thomas, Le                FR Weston HS                      29-08.50  
 24 Mazzola, Brian            SO Arlington                      29-08.00  
 25 Yeung, Justin             JR Bedford                        28-07.00  
 26 Holowirz, John               Arlington                      28-02.00  
 27 Stratton, James           JR Weston HS                      27-06.50  
 28 Cincotta, Alex            JR Wayland                        24-05.00  
 29 Varghese, Josh            JR Weston HS                      20-04.00  
 
Event 22  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mbianda, Nalis            SR Newton South                   36-01.00  
  2 Dean, Cassie              SR Wayland                        26-07.00  
  2 Boebel, Marina            FR Bedford                        26-07.00  
  4 Hoag, Sophie              JR Arlington                      25-07.50  
  5 Dunford, Kara             SR Notre Dame A                   25-07.00  
  6 Banks, Ezra               JR Newton South                   24-05.00  
  7 Flieger, Jill             SR Wayland                        24-00.00  
  8 Jackson, Kayla            JR Newton South                   23-09.50  
  9 Whittaker, Jackie         SO Acton-Boxbor                   23-06.25  
 10 Weeks, Serita             55 Newton South                   23-06.00  
 11 Shgia-Hughes, Gabrielle   SO Acton-Boxbor                   23-04.00  
 12 Granskie, Jamie           FR Notre Dame A                   22-11.00  
 13 Cuddy, Gabriella          SR Arlington                      22-10.00  
 14 Kroll, Anna-Lisa          SO Wayland                        22-02.00  
 15 Condakes, Evangeline      SR Weston HS                      21-10.00  
 16 Conway, Ellen             FR Acton-Boxbor                   21-05.50  
 17 Newhall-Thayer, Olivia    JR Wayland                        21-05.25  
 18 Crossen, Michaela         JR Notre Dame A                   21-04.50  
 19 Hayden, Allyson           Jr Waltham High                   21-04.00  
 20 Cowgill, Amanda           JR Weston HS                      21-02.00  
 20 Laiosa, Rachel            SO Notre Dame A                   21-02.00  
 22 Inglis, Gillian           JR Arlington                      20-06.50  
 23 Mogan, Jacqueline         So Waltham High                   20-06.00  
 24 Boebel, Katherine         JR Bedford                        20-04.00  
 25 Zottola, Alessia          Fr Waltham High                   20-01.00  
 26 Gilberto, Julia           SO Weston HS                      18-02.50  
 -- Granatos, Amanda          JR Arlington                            DQ  
 
Event 23  Boys 55 Meter Dash JV
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Miao, Mike                SR Newton South                       7.33   2 
  2 Reitano, Michael          SR Weston HS                          7.40   4 
  3 Kanevsky, Ben             JR Acton-Boxbor                       7.44   3 
  4 Butler, Steven            JR Wayland                            7.48   4 
  5 Vacek, Matthew            SR Acton-Boxbor                       7.51   1 
  6 Tuckerman, Ryan           JR Wayland                            7.51   4 
  7 Bailey, Jon               JR Wayland                            7.56   1 
  8 Washer, James             JR Bedford                            7.64   2 
  9 Spangler, Brendan         SO Acton-Boxbor                       7.64   2 
 10 Cohen, Chad               FR Weston HS                          7.68   1 
 11 Heller, Michael           SR Newton South                       7.68   3 
 12 Forman, Michael           FR Newton South                       7.80   1 
 13 Glick, Dan                JR Wayland                            7.82   2 
 14 Troy, Kevin               FR Acton-Boxbor                       7.83   1 
 15 Freedman, Mack            JR Wayland                            7.84   3 
 16 Mendes-Brooks, Mahiri     FR Bedford                            7.85   1 
 17 Chan, Nick                JR Wayland                            7.89   4 
 18 Namou, Kamal                 Wayland                            7.89   5 
 19 Adu-Gyamfi, Sarpong       FR Weston HS                          7.90   2 
 20 Jin, William              FR Wayland                            7.97   5 
 21 Coleman, Nicholas         SO Arlington                          7.98   1 
 22 Kelman, Nick              SR Wayland                            7.99   2 
 23 Johnson, Clarence         SO Weston HS                          8.03   3 
 24 Fox, John                 JR Boston Latin                       8.06   3 
 25 Huang, Tony               FR Arlington                          8.07   2 
 26 Roman, Fernando           FR Weston HS                          8.11   4 
 27 Clark, Nate               JR Wayland                            8.29   3 
 28 Hecker, Asa               FR Wayland                            8.30   5 
 29 Park, Ray                    Newton South                       8.35   1 
 30 Silvius, Ethan            JR Wayland                            8.39   4 
 31 Worstell, Dan                Wayland                            8.61   5 
 32 Goldschmidt, Oliver       JR Bedford                            8.73   2 
 33 Keohan, Timothy           FR Bedford                            9.81   3 
 
Event 24  Girls 55 Meter Dash JV
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Atadja, Louise            FR Acton-Boxbor                       8.33   2 
  2 Bennett, Shivaun          SO Notre Dame A                       8.42   1 
  3 Gaffney, Alisha           FR Arlington                          8.61   3 
  4 Bayen, Caroline           FR Bedford                            8.62   2 
  5 Flynn, Genevieve          SO Wayland                            8.62   2 
  6 Brito, Jekarys            JR Wayland                            8.73   1 
  7 Colbert, Annie               Acton-Boxbor                       8.74   1 
  8 Roberts, Erika            JR Arlington                          8.77   2 
  9 Ponsetto, MaryLou         SO Wayland                            8.97   1 
 10 Sailor, Anna              FR Wayland                            8.99   2 
 11 Liu-Krason, Lily          FR Boston Latin                       9.02   1 
 12 Ryabin, Ksusha            FR Wayland                            9.05   1 
 13 Sharry, Anna              FR Wayland                            9.07   2 
 14 Urso, Rachel              SO Acton-Boxbor                       9.07   3 
 15 Viris, Despina            SR Newton South                       9.15   1 
 16 Pallera, Aislinn          SO Acton-Boxbor                       9.25   3 
 17 Coffin, Jill              SO Wayland                            9.26   4 
 18 Cocce, Christine          FR Wayland                            9.29   4 
 19 Whittemore, Jessica       FR Wayland                            9.30   3 
 20 Rabil, Jessica            JR Weston HS                          9.32   1 
 21 Massicotte, Rachel        FR Wayland                            9.32   2 
 22 Burke, Kelsey             FR Wayland                            9.39   3 
 23 Galanis, Alexandra        FR Newton South                       9.62   3 
 24 Goldberg, Becca           FR Wayland                            9.92   4 
 25 Ploch, Bianca             JR Wayland                           10.05   4 
 26 Furtado, Sherri           JR Newton South                      10.26   2 
 27 Shvarts, Emily            FR Arlington                         10.79   3 
 28 Lopriore, Julie           FR Wayland                           10.97   3 
 29 Kra, Stephanie            FR Wayland                           11.04   4 
 
Event 25  Boys 55 Meter Hurdles JV
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Tran, Nguyen              SO Waltham High                      10.99  
  2 Barr, Nathan              FR Arlington                         11.68  
 
Event 26  Girls 55 Meter Hurdles JV
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Maccini, Kim              SO Wayland                           12.18  
  2 Bonanno, Emily            Fr Waltham High                      12.46  
  3 Butler, Caroline          SO Wayland                           12.65  
  4 Coffin, Jill              SO Wayland                           13.04  
  5 Barr, Anna                JR Arlington                         13.38