Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ma/Feb11_BaySta_set1.shtml

Bay State League Conference Meet

Reggie Lewis Track - Boston, MA, February 11, 2009

[Event Results Girls ]

Event Results Boys

Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/11/2009 10:02 PM
                         Bay State League - 2/11/2009                          
                                Conference Meet                                
                                    Results                                    
 
Event 2  Boys 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Hardiman, Ryan            SR Brookline              4:30.28  
  2 Grove, Brendan            JR Brookline              4:32.82  
  3 Weersinghe, Tharindu      FR Brookline              4:43.82  
  4 Sisay, Chernet            FR Brookline              4:45.07  
  5 Littlefield, William      SR Wellesley              4:46.46  
  6 Shields, Dan              Jr Needham                4:46.92  
  7 Manning, Steven           JR Milton                 4:54.01  
  8 McGovern, Phineas         12 Framingham             4:54.40  
  9 Goula, Ben                JR Walpole                4:55.57  
 10 Gleason, Jake             so Newton North           4:57.83  
 11 Cohan, Greg               fr Newton North           4:57.94  
 12 Connolly, Justin          FR Walpole                4:59.96  
 13 McLaughlin, Conner        FR Weymouth               5:01.30  
 14 Rose, Terence             SR Norwood                5:01.61  
 15 Fogel, Sam                jr Newton North           5:02.54  
 16 Devin, Max                SO Milton                 5:02.75  
 17 Robinson, Timothy         JR Wellesley              5:02.90  
 18 Kimler, Jared             FR Natick                 5:03.66  
 19 Coles, Nathan             Sr Needham                5:05.92  
 20 Beling, Jeff              12 Framingham             5:07.00  
 21 Hermitage, Cory           JR Weymouth               5:13.52  
 22 Saccardo, Chris           FR Natick                 5:16.71  
 
Event 4  Boys 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sollowin, Steve           SO Weymouth               2:34.75  
  2 lichtman, ezra            jr Newton North           2:42.15  
  3 Galligan, Sean            SR Weymouth               2:42.90  
  4 Nemzer, Aaron             SR Milton                 2:43.78  
  5 Rodriguez, Eli            SR Natick                 2:48.83  
  6 Woodward, Charlie         Jr Needham                2:49.21  
  7 Cormier, Max              11 Framingham             2:50.22  
  8 O'Connor, Sean            So Needham                2:51.98  
  9 Pini, Jeffrey             SR Wellesley              2:52.64  
 10 Pratt-Otto, Samuel        JR Brookline              2:53.11  
 11 Fitzpatrick, Sean         11 Framingham             2:53.26  
 12 Lewis, James              SR Brookline              2:53.92  
 13 jones, forrest            fr Newton North           2:57.93  
 14 Muller, John              SR Norwood                2:59.22  
 15 Cubelli, Daniel           SO Norwood                2:59.83  
 16 Sareault, J.D.            SR Walpole                2:59.95  
 17 Cohen, Doug               fr Newton North           3:00.56  
 18 Hughes, Chris             NA Milton                 3:02.12  
 19 Norberg, Chris            SO Walpole                3:03.48  
 
Event 6  Boys 600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dooley, Chris             JR Weymouth               1:25.15  
  2 Hinthorne, Matt           SR Braintree              1:25.37  
  3 Stuart, Zak               SO Weymouth               1:28.33  
  4 Sheehan, Robert           JR Norwood                1:28.53  
  5 Matera, David             JR Wellesley              1:28.84  
  6 Saraiva, Mark             Jr Needham                1:31.13  
  7 Cockrell, Cullen          JR Milton                 1:32.76  
  8 Sullivan, George          SR Milton                 1:34.02  
  9 Gutierrez, Dan            SR Natick                 1:34.08  
 10 Reilly, Tyler             So Needham                1:37.43  
 11 Donaghey, Philip          11 Framingham             1:37.64  
 12 Daniel, Blake             JR Milton                 1:37.80  
 13 Kracoff, Brian            JR Natick                 1:38.12  
 14 Farah, Richard            SO Norwood                1:39.82  
 15 Redpath, Ian              So Needham                1:41.20  
 16 Williams, Gregory         12 Framingham             1:41.45  
 
Event 8  Boys 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Lee, Vinnie               SR Walpole                  36.50   3 
  2 Lewis Jr, Bolander         9 Framingham               37.21   3 
  3 Miller, Jeremy            SR Brookline                37.24   3 
  4 Mele, Mark                SR Wellesley                37.74   3 
  5 Powers, Matt              FR Natick                   38.46   3 
  6 Liquori, Nicholas         12 Framingham               38.73   2 
  7 Rockwood, Joey            JR Walpole                  38.79   2 
  8 Hazzard, Brian            So Needham                  38.81   3 
  9 Bottex, Stephan           SR Norwood                  39.11   1 
 10 Quintanilla, Mike         SR Walpole                  39.13   2 
 11 Granoff, Alex             SR Natick                   39.24   2 
 12 McCormick, Matt           Jr Needham                  39.37   2 
 13 Jones, Kemari             SO Milton                   39.39   1 
 14 Kodama, Shohei            JR Brookline                39.70   1 
 15 Pettit, Mike              JR Braintree                40.36   1 
 16 Wallace, Matt             SO Weymouth                 40.91   2 
 
Event 10  Boys 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 hamilton, dan             sr Newton North          10:10.41  
  2 Keegan, Robert            SR Weymouth              10:15.68  
  3 Groleau, Benjamin          9 Framingham            10:16.95  
  4 Doherty, Ryan             JR Walpole               10:18.21  
  5 ranti, dan                jr Newton North          10:27.42  
  6 Sampson, Chriastian       SO Brookline             10:28.14  
  7 Curley, Stephen           JR Norwood               10:35.51  
  8 Lotsbom, Chris            SR Walpole               10:43.35  
  9 weinfeld, mike            so Newton North          10:47.16  
 10 Saur, Brendan             SO Milton                10:48.06  
 11 Alonzo, Alexander         SR Brookline             10:50.78  
 12 Kola, Ian                 JR Braintree             10:52.63  
 13 Boyd, Brendan             So Needham               10:53.08  
 14 Okerman, Jeff             So Needham               11:05.76  
 15 Mahon, Jonathan           FR Milton                11:15.28  
 16 Thompson, Jeremy          11 Framingham            11:15.72  
 17 Mahoney, Michael          JR Weymouth              11:23.47  
 
Event 12  Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Jay                SR Natick                    7.96q  1 
  2 Chen, Tony                SR Newton North              8.00q  3 
  3 Gurney, Malcolm           SR Weymouth                  8.10q  3 
  4 Brandt, Tommy             SR Natick                    8.16q  4 
  5 Parent, Joel              SR Brookline                 8.20q  2 
  6 Russo, Nick               JR Natick                    8.24q  3 
  7 Blair, Michael            SR Wellesley                 8.34q  2 
  8 Barrett, James            SR Natick                    8.43q  1 
  9 Tousignant, Rob           SR Braintree                 8.44   2 
 10 Brooks, Curtis            11 Framingham                8.52   1 
 11 Otuechere, David          SO Braintree                 8.66   2 
 12 Fitzgibbon, Bobby         SR Walpole                   8.68   4 
 13 Farlow, Peter             So Needham                   8.79   3 
 14 Girvan, David             SR Norwood                   8.88   1 
 15 Goldman, Ethan            so Newton North              8.91   4 
 16 Greene, Brendan           SR Norwood                   9.01   4 
 17 Quinlan, Mike             Sr Needham                   9.03   3 
 18 Canniff, Jonathan         SO Norwood                   9.14   1 
 19 Chan, Tyler               So Needham                   9.14   4 
 20 Fennessey, James          SR Milton                    9.17   1 
 21 mayanja, faisal           fr Newton North              9.27   2 
 22 Glover, Conner            SR Weymouth                  9.28   2 
 23 Wing, Jesse                9 Framingham                9.40   3 
 24 Weinstein, Eric           SR Natick                    9.46   2 
 25 Mulcany, Tyler            FR Weymouth                  9.49   1 
 26 Conklin, Patrick          SR Wellesley                 9.52   3 
 27 Mucciarone, Nick          SR Walpole                   9.72   4 
 28 Singer, Noah               9 Framingham                9.79   2 
 29 Croak, Colin              JR Walpole                   9.96   3 
 
Event 12  Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Parent, Joel              SR Brookline                 7.88  
  2 Brandt, Tommy             SR Natick                    7.99  
  3 Chen, Tony                SR Newton North              8.08  
  4 Gurney, Malcolm           SR Weymouth                  8.27  
  5 Russo, Nick               JR Natick                    8.30  
  6 Moore, Jay                SR Natick                    8.34  
  7 Blair, Michael            SR Wellesley                 8.35  
  8 Barrett, James            SR Natick                    8.42  
 
Event 14  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 kiley, ben                so Newton North              6.80q  3 
  2 Bean, David               SR Weymouth                  6.83q  2 
  3 Sit, Derek                SR Wellesley                 6.89q  1 
  4 Daniells, D'Amani         10 Framingham                7.01q  2 
  5 Setalsingh, Alani         SR Milton                    7.05q  1 
  6 Lee, Alex                 SO Walpole                   7.07q  3 
  6 Hayes, Travis             SO Framingham                7.07q  1 
  8 Collier, Ben              SR Braintree                 7.10q  2 
  9 Billings, Ryan            SR Natick                    7.15   3 
 10 Donahue, Adrian           SO Milton                    7.17   2 
 11 Kitchen, Skip             JR Walpole                   7.18   2 
 12 Rhodes, Chris             SO Weymouth                  7.19   1 
 13 Zhou, Alan                FR Brookline                 7.25   1 
 14 Piere, Kingsley           JR Milton                    7.26   3 
 15 Bandes, Matt              Jr Needham                   7.34   2 
 16 Hebard, Kevin             Jr Needham                   7.41   1 
 17 king, dylon               jr Newton North              7.64   3 
 
Event 14  Boys 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 kiley, ben                so Newton North              6.75  
  2 Bean, David               SR Weymouth                  6.75  
  3 Sit, Derek                SR Wellesley                 6.90  
  4 Setalsingh, Alani         SR Milton                    6.97  
  5 Lee, Alex                 SO Walpole                   6.98  
  6 Collier, Ben              SR Braintree                 7.01  
  7 Hayes, Travis             SO Framingham                7.05  
  8 Daniells, D'Amani         10 Framingham                7.06  
 
Event 16  Boys High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Conklin, Patrick          SR Wellesley              6-02.00      1.87m 
  2 Fitzgibbon, Bobby         SR Walpole               J6-02.00      1.87m 
  3 Blair, Michael            SR Wellesley              6-00.00      1.82m 
  4 Everett, Nick             SR Natick                 5-10.00      1.77m 
  5 MacDonald, Jaime          SR Natick                 5-06.00      1.67m 
 -- Walcott, Nicholas         11 Framingham                  NH            
 -- Chan, Tyler               So Needham                     NH            
 -- Gurney, Malcolm           SR Weymouth                    NH            
 -- Parker, Mark              JR Natick                      NH            
 -- Tousignant, Rob           SR Braintree                   NH            
 
Event 18  Boys Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Kiy, Phillip              SR Norwood               49-10.00     15.18m 
  2 Cawley, Steve             SR Dedham                48-05.50     14.77m 
  3 Stone, Samuel             SR Wellesley             47-11.00     14.60m 
  4 Sommers, Shad             SR Milton                46-05.00     14.14m 
  5 Donovan, Ryan             jr Newton North          43-09.00     13.33m 
  6 mayanja, swardic          sr Newton North          41-10.00     12.75m 
  7 Dennehey, Patrick         SR Weymouth              40-00.75     12.21m 
  8 Finn, Shawn               SR Weymouth              39-07.50     12.07m 
  9 Youssef, Mina             SR Braintree             37-07.00     11.45m 
 10 Sinclair, Evan            JR Norwood               37-04.00     11.37m 
 11 Cauchon, Dylan            11 Framingham            36-00.00     10.97m 
 12 Clark, Phillip            SR Milton                35-02.50     10.73m 
 13 Allen, Devin              SR Natick                35-02.00     10.71m 
 14 Kesten, Nikolas           SR Wellesley             35-01.50     10.70m 
 15 McMillan, Doug            SO Walpole               33-11.50     10.35m 
 15 Sweet, Matt               SR Walpole               33-11.50     10.35m 
 17 McGuire, Phillip          Sr Needham               33-05.00     10.18m 
 18 Steele, Ryan              SR Weymouth              32-08.00      9.95m 
 18 Cazeau, John              11 Framingham            32-08.00      9.95m 
 20 Hebard, Kevin             Jr Needham               30-08.00      9.34m 
 21 Li, John                  JR Brookline             30-04.25      9.25m 
 22 Otuechere, David          SO Braintree             28-06.00      8.68m 
 -- Ebbs, Charles             so Newton North              FOUL            
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Weymouth                                            3:33.64   1 
     1) Gurney, Malcolm SR              2) Galligan, Sean SR              
     3) Dooley, Chris JR                4) Bean, David SR                 
  2 Brookline                                           3:40.61   2 
     1) Hardiman, Ryan SR               2) Miller, Jeremy SR              
     3) Sandler, Ian SR                 4) Weersinghe, Tharindu FR        
  3 Needham                                             3:40.66   1 
     1) Hazzard, Brian So               2) McCormick, Matt Jr             
     3) McPartland, Max Sr              4) Saraiva, Mark Jr               
  4 Wellesley                                           3:40.66   2 
     1) Matera, David JR                2) Conklin, Patrick SR            
     3) O'Brien, Kevin SO               4) Mele, Mark SR                  
  5 Walpole                                             3:44.64   2 
     1) Quintanilla, Mike SR            2) Goula, Ben JR                  
     3) Lee, Vinnie SR                  4) Rockwood, Joey JR              
  6 Framingham                                          3:58.35   1 
     1) Hayes, Travis SO                2) Connors, Paul 9                
     3) Martins Jr, Elias 9             4) Betemit, Elois 11              
 -- Milton                                                   DQ   2  Uniform
     1) Connor, Paul SR                 2) Nemzer, Aaron SR               
     3) Cockrell, Cullen JR             4) Manning, Steven JR             
 
Event 21  Boys Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Moore, Jay                SR Natick                21-00.50      6.41m 
  2 Brandt, Tommy             SR Natick                20-04.25      6.20m 
  3 Parent, Joel              SR Brookline             18-05.50      5.62m 
  4 Miller, Jeremy            SR Brookline             18-04.50      5.60m 
  5 Barrett, James            SR Natick                18-03.00      5.56m 
 
Event 23  Boys 4x200 Yard Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Framingham                                          1:36.02   2 
     1) Adley, Sean 11                  2) Nikonchuk, Evan 11             
     3) Liquori, Nicholas 12            4) Lewis Jr, Bolander 9           
  2 Newton North                                        1:36.54   2 
     1) Chen, Tony SR                   2) mayanja, faisal fr             
     3) Goldman, Ethan so               4) kiley, ben so                  
  3 Natick                                              1:37.21   1 
     1) Brandt, Tommy SR                2) Moore, Jay SR                  
     3) Billings, Ryan SR               4) Russo, Nick JR                 
  4 Weymouth                                            1:38.94   2 
     1) Stuart, Zak SO                  2) Rhodes, Chris SO               
     3) Glover, Conner SR               4) Mulcany, Tyler FR              
  5 Wellesley                                           1:39.70   2 
     1) Harrington, Scott JR            2) Jablonski, Tim SR              
     3) Blair, Michael SR               4) Russ, Geoffrey SR              
  6 Braintree                                           1:41.22   2 
     1) Collier, Ben SR                 2) Hinthorne, Matt SR             
     3) Pettit, Mike JR                 4) Tousignant, Rob SR             
  7 Brookline                                           1:41.94   2 
     1) Parent, Joel SR                 2) Wise, Peter JR                 
     3) Kodama, Shohei JR               4) Zhou, Alan FR                  
 
Event 25  Boys 4x800 Yard Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Newton North                                        8:50.82  
     1) lichtman, ezra jr               2) Cohan, Greg fr                 
     3) ranti, dan jr                   4) hamilton, dan sr               
  2 Brookline                                           8:52.74  
     1) Grove, Brendan JR               2) Pratt-Otto, Samuel JR          
     3) Lewis, James SR                 4) Sisay, Chernet FR              
  3 Wellesley                                           9:23.45  
     1) Moynihan, Christopher JR        2) Williamson, John SO            
     3) Bu, Kevin SO                    4) Ohnemus, Gregory SR            
  4 Framingham                                          9:32.48  
     1) McGovern, Phineas 12            2) Groleau, Benjamin 9            
     3) Cormier, Max 11                 4) Fitzpatrick, Sean 11