Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/Oct4_PambyR_set1.shtml

Pamby Ridgefield Half Marathon

Ridgefield, CT, October 4, 2009

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Joseph Ekuom
Race Winner Joseph Ekuom


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Pamby Rridgefield Half Marathon
October 4, 2009 - 13.2 Miles
Ridgefield, CT

OVERALL WINNERS

Joseph Ekuom, High Falls, NY - 1:09:58
Jackie Baumgartner, New Haven, CT - 1:25:16


LOCATION
Richard Venus

Municipal Building
WEATHER
68 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Joseph Ekuom            High Falls  NY        622   39 ***** M 30-39      1:09:58    5:20/M             
       2    Geoff Nelson            New Fairfield  CT      69   24 ***** M 18-29      1:10:22    5:22/M             
       3    Bryan Kovalsky          Peekskill  NY         412   30 ***** M 30-39      1:15:22    5:45/M             
       4    Jeffrey Zarrilli        Darien  CT            274   28     1 M 18-29      1:16:07    5:49/M             
       5    Scott McGrath           Durham  NH            611   22     2 M 18-29      1:17:42    5:56/M             
       6    Jeremy Howard           Stratford  CT         225   29     3 M 18-29      1:18:47    6:01/M             
       7    Jeff Sheldon            Southbury  CT         593   29     4 M 18-29      1:19:47    6:05/M             
       8    Wantuil Souza           Bridgeport  CT        583   42     1 M 40-49      1:20:02    6:07/M             
       9    George Buchanan         Shelton  CT           420   52     1 M 50-59      1:21:13    6:12/M             
      10    Chele Modica            Ridgefield  CT        174   37     1 M 30-39      1:23:45    6:24/M             
      11    Ednaldo Oliveira        Danbury  CT           596   40     2 M 40-49      1:23:52    6:24/M             
      12    Paul Moyse              Monroe  CT            293   55     2 M 50-59      1:24:56    6:29/M             
      13    Jackie Baumgartner      New Haven  CT         224   26 ***** F 18-29      1:25:16    6:31/M             
      14    Alejandro Pasten        Stamford  CT          317   36     2 M 30-39      1:25:46    6:33/M             
      15    Megan Peterson          Fairfield  CT         441   26 ***** F 18-29      1:25:55    6:34/M             
      16    David Oelberg           Newtown  CT           308   46     3 M 40-49      1:25:59    6:34/M             
      17    Pedro Cobos             Danbury  CT           392   55     3 M 50-59      1:26:39    6:37/M             
      18    Fernando Caetano        Bethel  CT            446   51     4 M 50-59      1:26:47    6:37/M             
      19    Anthony Kelly           Fairfield  CT         333   46     4 M 40-49      1:27:00    6:38/M             
      20    David Griffin           Ridgefield  CT        158   22     5 M 18-29      1:27:12    6:39/M             
      21    Bill Borla              Torrington  CT        702   69     1 M 60-69      1:27:28    6:41/M             
      22    Tim Neil                Ridgefield  CT        439   40     5 M 40-49      1:27:29    6:41/M             
      23    John Di Carlo           Wolcott  CT           380   57     5 M 50-59      1:27:32    6:41/M             
      24    Katie Bottini           Wilton  CT             70   23 ***** F 18-29      1:27:57    6:43/M             
      25    Michael Ruospo          Stratford  CT         312   45     6 M 40-49      1:28:04    6:43/M             
      26    David Englert           Ridgefield  CT        623   42     7 M 40-49      1:28:10    6:44/M             
      27    Jeff Boris              Ridgefield  CT        378   36     3 M 30-39      1:28:11    6:44/M             
      28    Mark Gennusa            Ridgefield  CT        229   22     6 M 18-29      1:28:20    6:45/M             
      29    Andrew Piganelli        Ridgefield  CT        610   47     8 M 40-49      1:28:36    6:46/M             
      30    Dana Perry              New Canaan  CT        597   47     9 M 40-49      1:28:58    6:47/M             
      31    Scott Holmes            Middlebury  CT        620   47    10 M 40-49      1:29:00    6:48/M             
      32    Mario Longo             Waterbury  CT         708   37     4 M 30-39      1:29:24    6:49/M             
      33    Tyler Carr              Ridgefield  CT        458   45    11 M 40-49      1:29:37    6:50/M             
      34    Wes Byerly              Ridgefield  CT        368   57     6 M 50-59      1:29:51    6:52/M             
      35    Bryan French            Fairfield  CT         739   32     5 M 30-39      1:29:57    6:52/M             
      36    Patrick Scully          Ridgefield  CT        101   40    12 M 40-49      1:30:10    6:53/M             
      37    Fred Gaston             Wilton  CT            239   50     7 M 50-59      1:30:21    6:54/M             
      38    Sean Fitzpatrick        Southport  CT         401   41    13 M 40-49      1:30:45    6:56/M             
      39    Todd Henrich            South Salem  NY       147   41    14 M 40-49      1:31:13    6:58/M             
      40    Brian Coyman            New Fairfield  CT     577   34     6 M 30-39      1:31:25    6:59/M             
      41    Brad Darco              Sheffield  MA         812   29     7 M 18-29      1:31:33    6:59/M             
      42    Michael Biehl           Ridgefield  CT        578   49    15 M 40-49      1:31:34    6:59/M             
      43    Mary Dolan Zengo        Wilton  CT            598   44     1 F 40-49      1:31:39    7:00/M             
      44    Sharon Vos              Riverside  CT         595   54     1 F 50-59      1:31:45    7:00/M             
      45    Graham Varty            Greenwich  CT         700   28     1 F 18-29      1:31:51    7:01/M             
      46    Stephen Chase           Wilton  CT            459   42    16 M 40-49      1:31:57    7:01/M             
      47    Andrew Kemalian         Canton  MA            131   39     7 M 30-39      1:32:16    7:03/M             
      48    Evan McGerald           Ridgefield  CT        719   36     8 M 30-39      1:32:18    7:03/M             
      49    Danny Berman            Pound Ridge  NY       444   16     1 M  2-17      1:32:39    7:04/M             
      50    Bruce Beebe             Madison  CT           726   48    17 M 40-49      1:32:42    7:05/M             
      51    Geoffrey Wakeford       Danbury  CT           434   49    18 M 40-49      1:32:59    7:06/M             
      52    Teren Block             Ridgefield  CT        413   44     2 F 40-49      1:33:17    7:07/M             
      53    Peter Kent              Ridgefield  CT        264   48    19 M 40-49      1:33:23    7:08/M             
      54    Andrew Corsilla         Ridgefield  CT        409   38     9 M 30-39      1:33:28    7:08/M             
      55    Bill Hunter             Fairfield  CT         703   47    20 M 40-49      1:33:32    7:08/M             
      56    Tom Hislop              Newtown  CT           584   39    10 M 30-39      1:34:08    7:11/M             
      57    Wilson Rivas            Bethel  CT            722   44    21 M 40-49      1:34:10    7:11/M             
      58    Ben Wallore             Danbury  CT           604   53     8 M 50-59      1:34:34    7:13/M             
      59    Joe Holland             Fairfield  CT         617   37    11 M 30-39      1:34:45    7:14/M             
      60    Shana Decsi             Darien  CT            376   32     1 F 30-39      1:34:48    7:14/M             
      61    Geraldo Ribeiro         Danbury  CT           397   52     9 M 50-59      1:35:22    7:17/M             
      62    Patrick Flynn           Monroe  CT            314   53    10 M 50-59      1:35:39    7:18/M             
      63    Ron Sieracki            Woodbury  CT          588   51    11 M 50-59      1:35:57    7:19/M             
      64    Oscar Batres            Danbury  CT           744   49    22 M 40-49      1:36:26    7:22/M             
      65    Marc Ferland            Weston  CT            801   35    12 M 30-39      1:36:33    7:22/M             
      66    Andrew Ives             Portland  CT          336   32    13 M 30-39      1:36:48    7:23/M             
      67    Timothy Urbanz          Ridgefield  CT        287   39    14 M 30-39      1:36:51    7:24/M             
      68    Alene Lofink            Brookfield  CT        456   46     3 F 40-49      1:36:53    7:24/M             
      69    Chris Benedetto         Ridgefield  CT        419   48    23 M 40-49      1:37:17    7:26/M             
      70    Stuart Weitzman         Bedford Hills  NY     389   36    15 M 30-39      1:37:24    7:26/M             
      71    Robert Sedita           Norwalk  CT           463   51    12 M 50-59      1:37:27    7:26/M             
      72    James Liebertz          Stamford  CT          377   38    16 M 30-39      1:37:32    7:27/M             
      73    Filippo Imperiali       Weston  CT            220   45    24 M 40-49      1:37:45    7:28/M             
      74    John Bucci              Glastonbury  CT       370   34    17 M 30-39      1:37:46    7:28/M             
      75    James Levy              Ridgefield  CT         38   45    25 M 40-49      1:37:51    7:28/M             
      76    Adam Norwitt            Ridgefield  CT        184   40    26 M 40-49      1:37:53    7:28/M             
      77    John Krasniewicz        Old Greenwich  CT     160   58    13 M 50-59      1:38:13    7:30/M             
      78    Steven Mason            Creve Coeur  MO        96   31    18 M 30-39      1:38:36    7:32/M             
      79    Joe Dolen               Brookfield  CT        473   54    14 M 50-59      1:38:44    7:32/M             
      80    Scott Edwardson         Ridgefield  CT        112   39    19 M 30-39      1:38:54    7:33/M             
      81    George Grenier          Katonah  NY           580   44    27 M 40-49      1:39:08    7:34/M             
      82    Nick Jubok              Yorktown Heights  N   269   53    15 M 50-59      1:39:24    7:35/M             
      83    Brian Sweeney           Wilton  CT            150   42    28 M 40-49      1:40:24    7:40/M             
      84    Neil Farrow             Ridgefield  CT        189   46    29 M 40-49      1:40:28    7:40/M             
      85    Ron Rembaum             Old Greenwich  CT     313   63     2 M 60-69      1:40:40    7:41/M             
      86    Anne Regan              Fairfield  CT         478   44     4 F 40-49      1:40:40    7:41/M             
      87    Rob Fryer               New Canaan  CT        607   62     3 M 60-69      1:40:41    7:41/M             
      88    Howard Mandel           New York  NY          102   51    16 M 50-59      1:40:42    7:41/M             
      89    Steve Sasse             Ridgefield  CT        589   41    30 M 40-49      1:40:50    7:42/M             
      90    Jason Twedt             Danbury  CT           181   31    20 M 30-39      1:40:57    7:42/M             
      91    Eric Friedland          Westport  CT          819   36    21 M 30-39      1:40:58    7:42/M             
      92    Steve Baker             Portland  CT          581   38    22 M 30-39      1:41:05    7:43/M             
      93    Craig Bonn              Westport  CT          100   38    23 M 30-39      1:41:05    7:43/M             
      94    Fabrice Garzulino       Danbury  CT           272   37    24 M 30-39      1:41:06    7:43/M             
      95    Michael Berman          Pound Ridge  NY       443   55    17 M 50-59      1:41:11    7:43/M             
      96    Gwen MacNamara          Briarcliff Manor  N   618   47     5 F 40-49      1:41:13    7:44/M             
      97    Greg Elkin              Norwalk  CT           749   38    25 M 30-39      1:41:22    7:44/M             
      98    Ann Williams            Old Greenwich  CT     282   45     6 F 40-49      1:41:39    7:46/M             
      99    Matthew Heinly          Poughkeepsie  NY      457   39    26 M 30-39      1:41:46    7:46/M             
     100    Richard Cho             Briarcliff Manor  N   335   42    31 M 40-49      1:41:46    7:46/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Craig Knutson           Wilton  CT            256   50    18 M 50-59      1:41:49    7:46/M             
     102    Tony Smyth              Ridgefield  CT        592   50    19 M 50-59      1:41:50    7:46/M             
     103    Katie Denious           Wilton  CT            339   40     7 F 40-49      1:41:56    7:47/M             
     104    Tom Kimball             Ridgefield  CT        290   40    32 M 40-49      1:41:57    7:47/M             
     105    Patrick Maglier         Wellsville  NY        182   43    33 M 40-49      1:42:02    7:47/M             
     106    Peter Ryan              Bedford Hills  NY     816   46    34 M 40-49      1:42:02    7:47/M             
     107    Eamonn O'Donnell        Katonah  NY           591   39    27 M 30-39      1:42:04    7:47/M             
     108    Paula Muller            New Canaan  CT        250   38     2 F 30-39      1:42:05    7:48/M             
     109    Jan Schole              Ridgefield  CT        198   42    35 M 40-49      1:42:08    7:48/M             
     110    Elzbieta Bevan          Ridgefield  CT         82   30     3 F 30-39      1:42:15    7:48/M             
     111    John Mc Geary           Ridgefield  CT        270   45    36 M 40-49      1:42:21    7:49/M             
     112    Ted Prospect            Wilton  CT            737   44    37 M 40-49      1:42:23    7:49/M             
     113    Lyn Mc Cabe             Bethel  CT            271   31     4 F 30-39      1:42:24    7:49/M             
     114    Nancy Bailenson         Yorktown Heights  N   309   55     2 F 50-59      1:42:27    7:49/M             
     115    R. Mark Burton          Fairfield  CT         346   46    38 M 40-49      1:42:29    7:49/M             
     116    Adam Stone              Somers  NY            614   39    28 M 30-39      1:42:32    7:50/M             
     117    Leslie K-Townswnd       Ridgefield  CT        487   50     3 F 50-59      1:42:37    7:50/M             
     118    Melissa Fattibene       Sandy Hook  CT        179   30     5 F 30-39      1:42:40    7:50/M             
     119    Mark Kaduboski          Wilton  CT            299   38    29 M 30-39      1:42:48    7:51/M             
     120    Scott Munson            Yorktown Heights  N   292   42    39 M 40-49      1:42:51    7:51/M             
     121    Partick O'Connor        Stamford  CT           30   39    30 M 30-39      1:42:57    7:52/M             
     122    Derek Smyth             Wilton  CT            267   47    40 M 40-49      1:42:58    7:52/M             
     123    Kevin Lloyd             Darien  CT            374   56    20 M 50-59      1:43:40    7:55/M             
     124    Jim Lane                Wilton  CT            125   45    41 M 40-49      1:43:42    7:55/M             
     125    David Bennett           Stamford  CT          615   45    42 M 40-49      1:43:48    7:55/M             
     126    Kacky Theoharides       Wilton  CT            407   37     6 F 30-39      1:43:59    7:56/M             
     127    Piotr Moroz             Waterbury  CT         375   43    43 M 40-49      1:44:21    7:58/M             
     128    Mark Carioto            Weston  CT            338   39    31 M 30-39      1:44:21    7:58/M             
     129    Jason Panzer            Fairfield  CT         432   38    32 M 30-39      1:44:23    7:58/M             
     130    Andy Alcosser           Fairfield  CT         345   43    44 M 40-49      1:44:26    7:58/M             
     131    Roy Van Eick            Stamford  CT          214   60     4 M 60-69      1:45:04    8:01/M             
     132    Jeannine Fagan          Bethel  CT            367   39     7 F 30-39      1:45:10    8:02/M             
     133    Jay Villeneuve          Newtown  CT           146   39    33 M 30-39      1:45:15    8:02/M             
     134    Glenn Stewart           Ridgefield  CT        138   22     8 M 18-29      1:45:36    8:04/M             
     135    Karen Lummis            Weston  CT            319   47     8 F 40-49      1:45:36    8:04/M             
     136    Thomas Fine             Stamford  CT          349   41    45 M 40-49      1:45:41    8:04/M             
     137    Sherry Duff             Stratford  CT         477   41     9 F 40-49      1:45:53    8:05/M             
     138    Megan Gagnon            Newtown  CT           411   33     8 F 30-39      1:45:54    8:05/M             
     139    Marty Schaivone         Stratford  CT         476   55    21 M 50-59      1:45:58    8:05/M             
     140    Anthony Preisanoi       Wilton  CT            394   39    34 M 30-39      1:46:00    8:05/M             
     141    Mark Begor              Wilton  CT            108   51    22 M 50-59      1:46:06    8:06/M             
     142    Renata Britto-Pereira   Old Greenwich  CT     115   37     9 F 30-39      1:46:07    8:06/M             
     143    Linda Wolfengruber      New Canaan  CT        729   58     4 F 50-59      1:46:14    8:07/M             
     144    Erik Hovdestad          Brookfield  CT        383   33    35 M 30-39      1:46:23    8:07/M             
     145    Cynthia De Girolamo     Sandy Hook  CT        469   43    10 F 40-49      1:46:26    8:07/M             
     146    Robert Raich            Brooklyn  NY          355   39    36 M 30-39      1:46:29    8:08/M             
     147    Steven Raich            Stamford  CT          252   36    37 M 30-39      1:46:29    8:08/M             
     148    Robert Marcinko         New Canaan  CT        810   34    38 M 30-39      1:46:33    8:08/M             
     149    Lindsay O'Brien         Riverside  CT         350   33    10 F 30-39      1:46:36    8:08/M             
     150    Cindy Fox               Easton  CT            486   50     5 F 50-59      1:46:40    8:09/M             
     151    Paula Scaminaci         Cos Cob  CT           803   43    11 F 40-49      1:46:46    8:09/M             
     152    Miles Marshall          Gardner  KS           590   43    46 M 40-49      1:46:59    8:10/M             
     153    Stephanie Coluccini     New York  NY          283   25     2 F 18-29      1:47:06    8:11/M             
     154    Mark Breene             Wilton  CT            337   42    47 M 40-49      1:47:08    8:11/M             
     155    Michael Minardi         Ridgefield  CT        149   35    39 M 30-39      1:47:10    8:11/M             
     156    Wayne Zimmerman         Weston  CT            429   45    48 M 40-49      1:47:16    8:11/M             
     157    Ellie Hashmall          Yorktown Heights  N   414   52     6 F 50-59      1:47:22    8:12/M             
     158    Shannon Sturz                                 470   25     9 M 18-29      1:47:22    8:12/M             
     159    Thomas Hynes            New Canaan  CT        352   36    40 M 30-39      1:47:23    8:12/M             
     160    Marie Katz              Ridgefield  CT         18   38    11 F 30-39      1:47:45    8:14/M             
     161    David Hansen            Danbury  CT           265   52    23 M 50-59      1:47:46    8:14/M             
     162    Kate Turner             Ridgefield  CT        363   43    12 F 40-49      1:47:59    8:15/M             
     163    Tim Hyland              Ridgefield  CT        481   45    49 M 40-49      1:48:01    8:15/M             
     164    Hasan Bayazit           Westport  CT          302   36    41 M 30-39      1:48:10    8:15/M             
     165    Michael Leckie          Ridgefield  CT        201   43    50 M 40-49      1:48:10    8:15/M             
     166    Tim Kelly               Ridgefield  CT        153   33    42 M 30-39      1:48:22    8:16/M             
     167    Benjamin Peck           Norwalk  CT            13   30    43 M 30-39      1:48:25    8:17/M             
     168    Marty Ogden             Brookfield  CT        805   40    51 M 40-49      1:48:31    8:17/M             
     169    Kelly Bird              Norwalk  CT           275   26     3 F 18-29      1:48:37    8:17/M             
     170    Glenn Mc Cabe           Brookfield  CT        241   43    52 M 40-49      1:48:43    8:18/M             
     171    Leah Begg               Newtown  CT            90   40    13 F 40-49      1:48:48    8:18/M             
     172    Arthur McGrath          Francestown  NH       612   58    24 M 50-59      1:48:50    8:18/M             
     173    Kathleen Senior         New Milford  CT       354   47    14 F 40-49      1:48:55    8:19/M             
     174    Bill Begg               Newtown  CT            91   46    53 M 40-49      1:49:05    8:20/M             
     175    Fred Forster            Ridgefield  CT         12   36    44 M 30-39      1:49:08    8:20/M             
     176    Allison Pinkham         Ridgefield  CT        197   34    12 F 30-39      1:49:18    8:21/M             
     177    Kai Strasse             Norwalk  CT            35   39    45 M 30-39      1:49:24    8:21/M             
     178    Dorian Kail             Westport  CT          393   41    15 F 40-49      1:49:27    8:21/M             
     179    Glen Kutler             Ridgefield  CT        305   41    54 M 40-49      1:49:45    8:23/M             
     180    David Riek              Ridgefield  CT        206   42    55 M 40-49      1:49:45    8:23/M             
     181    Timothy Lord            Stamford  CT          122   24    10 M 18-29      1:49:46    8:23/M             
     182    Joan Russell            Brooklyn  NY          129   27     4 F 18-29      1:49:47    8:23/M             
     183    George Wilson           Ridgefield  CT        111   41    56 M 40-49      1:49:49    8:23/M             
     184    Victoria Wish           Bethel  CT             77   35    13 F 30-39      1:49:50    8:23/M             
     185    Brad Wellington         Darien  CT            594   33    46 M 30-39      1:49:50    8:23/M             
     186    Emily Shelly            Darien  CT            109   28     5 F 18-29      1:49:55    8:23/M             
     187    Steven Farmer           Norwalk  CT           466   38    47 M 30-39      1:49:56    8:24/M             
     188    Tim Mc Grath            Park Ridge  NJ        462   47    57 M 40-49      1:49:58    8:24/M             
     189    Josephine Simko         Bethel  CT            170   45    16 F 40-49      1:50:00    8:24/M             
     190    Cindy Scannell          Middlebury  CT        730   51     7 F 50-59      1:50:01    8:24/M             
     191    Sarah Reynolds          Darien  CT            202   37    14 F 30-39      1:50:07    8:24/M             
     192    Olivia Gennusa          Ridgefield  CT        228   19     6 F 18-29      1:50:14    8:25/M             
     193    John Grotto             Wilton  CT            395   38    48 M 30-39      1:50:27    8:26/M             
     194    Anthony Cioffoletti     Armonk  NY            390   49    58 M 40-49      1:50:28    8:26/M             
     195    Olivia Vellios          Richboro  PA          226   23     7 F 18-29      1:50:29    8:26/M             
     196    Denis Rolfes            Ridgefield  CT        253   23    11 M 18-29      1:50:35    8:26/M             
     197    John Fusek              New Canaan  CT        475   49    59 M 40-49      1:50:35    8:26/M             
     198    Skip Hovdestad          Mount Kisco  NY       381   60     5 M 60-69      1:50:36    8:27/M             
     199    Jamie Kemp              Ridgefield  CT         57   31    49 M 30-39      1:50:37    8:27/M             
     200    Jorge Torre             Milford  CT           717   40    60 M 40-49      1:50:40    8:27/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     201    Jennifer Doherty        Danbury  CT           328   40    17 F 40-49      1:50:42    8:27/M             
     202    Ross Cotjanle           Orange  CT            723   48    61 M 40-49      1:50:42    8:27/M             
     203    Mark Vincent            Somers  NY            244   40    62 M 40-49      1:50:44    8:27/M             
     204    Mark Gilliam            Ridgefield  CT        713   56    25 M 50-59      1:50:50    8:28/M             
     205    Elizabeth Danyliw Mikha Boston  MA            183   25     8 F 18-29      1:50:52    8:28/M             
     206    Catherine Mc Carthy     Weston  CT            190   36    15 F 30-39      1:51:00    8:28/M             
     207    Richard Nelson          Ridgefield  CT        321   58    26 M 50-59      1:51:07    8:29/M             
     208    Neil Mandel             Shelton  CT           579   55    27 M 50-59      1:51:12    8:29/M             
     209    James Wickwire          Redding  CT           448   56    28 M 50-59      1:51:18    8:30/M             
     210    Mark Blandford          Ridgefield  CT         56   40    63 M 40-49      1:51:22    8:30/M             
     211    Kris Nawrocki           Stamford  CT          627   33    50 M 30-39      1:51:28    8:31/M             
     212    Jennifer Sachs          Ridgefield  CT        625   43    18 F 40-49      1:51:32    8:31/M             
     213    Paul Slager             Ridgefield  CT        626   41    64 M 40-49      1:51:32    8:31/M             
     214    Michael Carpenter       Redding  CT           471   52    29 M 50-59      1:51:35    8:31/M             
     215    Michael Althoz          Katonah  NY            78   40    65 M 40-49      1:51:46    8:32/M             
     216    Tom Inman               Ridgefield  CT        808   49    66 M 40-49      1:51:54    8:33/M             
     217    Anthony Sivinski        Westport  CT          199   44    67 M 40-49      1:51:57    8:33/M             
     218    Mark McCrane            Greenwich  CT         742   23    12 M 18-29      1:52:01    8:33/M             
     219    Peter Myers             Norwalk  CT           449   26    13 M 18-29      1:52:11    8:34/M             
     220    Diane Benke             Danbury  CT           586   36    16 F 30-39      1:52:13    8:34/M             
     221    Jennifer Ward           New Canaan  CT        172   43    19 F 40-49      1:52:15    8:34/M             
     222    Eric Goulet             Milford  CT           724   47    68 M 40-49      1:52:16    8:34/M             
     223    Margan Walsh            Wilton  CT            187   42    20 F 40-49      1:52:19    8:34/M             
     224    Paul Vogel              Califon  NJ            97   58    30 M 50-59      1:52:20    8:35/M             
     225    Susie Buffam            Ridgefield  CT        332   37    17 F 30-39      1:52:26    8:35/M             
     226    Ed Marquez              Ridgefield  CT        709   44    69 M 40-49      1:52:30    8:35/M             
     227    John Ortegon            Stamford  CT          386   52    31 M 50-59      1:52:36    8:36/M             
     228    Krys Russo              Bethel  CT            164   40    21 F 40-49      1:52:40    8:36/M             
     229    Christian Zimmermann    Burlington  CT        288   41    70 M 40-49      1:52:48    8:37/M             
     230    Christopher Martin      New York  NY          365   59    32 M 50-59      1:52:53    8:37/M             
     231    Frank Scarfi            Brookfield  CT        735   45    71 M 40-49      1:52:55    8:37/M             
     232    Laurie Kelleher         Bedford Hills  NY     718   33    18 F 30-39      1:53:02    8:38/M             
     233    Wayne Cafran            South Salem  NY       155   48    72 M 40-49      1:53:15    8:39/M             
     234    Alan Pittman            Trumbull  CT          188   39    51 M 30-39      1:53:17    8:39/M             
     235    Jistin Morely           Middlebury  CT        410   48    73 M 40-49      1:53:30    8:40/M             
     236    Stephanie Dietz         Westport  CT          310   41    22 F 40-49      1:53:33    8:40/M             
     237    William Hassett         Katonah  NY           704   44    74 M 40-49      1:53:36    8:40/M             
     238    Michael Gould           Madison  CT           599   42    75 M 40-49      1:53:39    8:41/M             
     239    Anca Jordan             New Canaan  CT         81   29     9 F 18-29      1:53:40    8:41/M             
     240    Deborah Schmidt         Patterson  NY         484   49    23 F 40-49      1:53:45    8:41/M             
     241    Susan Golden            Katonah  NY           452   49    24 F 40-49      1:53:45    8:41/M             
     242    Colette Rabacs          Westport  CT          120   41    25 F 40-49      1:53:52    8:42/M             
     243    John Bortells           Ridgefield  CT        453   46    76 M 40-49      1:54:00    8:42/M             
     244    William Velthaus        Ridgefield  CT         87   44    77 M 40-49      1:54:07    8:43/M             
     245    Sarah Margulies         Weston  CT            330   42    26 F 40-49      1:54:09    8:43/M             
     246    Kevin Korsh             Weston  CT            213   48    78 M 40-49      1:54:11    8:43/M             
     247    Nicole Vink             New Canaan  CT        602   42    27 F 40-49      1:54:21    8:44/M             
     248    Rafael Axen             Ridgefield  CT         76   34    52 M 30-39      1:54:22    8:44/M             
     249    Rosemary Lane           Goshen  CT            600   53     8 F 50-59      1:54:22    8:44/M             
     250    Stacy Hynes             Ridgefield  CT        212   41    28 F 40-49      1:54:28    8:44/M             
     251    Kyle Bensen             West Haven  CT        438   48    79 M 40-49      1:54:32    8:45/M             
     252    David Durbin            Ridgefield  CT        609   50    33 M 50-59      1:54:33    8:45/M             
     253    Bill Gross              Ridgefield  CT        605   56    34 M 50-59      1:54:34    8:45/M             
     254    James Horner            Campton  NH           585   55    35 M 50-59      1:54:35    8:45/M             
     255    Kevin Cummins           Ridgefield  CT        402   36    53 M 30-39      1:54:38    8:45/M             
     256    David Stomski           Rye Brook  NY         255   41    80 M 40-49      1:54:39    8:45/M             
     257    Enrico Guerrera         Watertown  CT         364   52    36 M 50-59      1:55:04    8:47/M             
     258    Ross Lally              Bolton  CT            186   56    37 M 50-59      1:55:09    8:47/M             
     259    John Legg               Ridgefield  CT        203   48    81 M 40-49      1:55:10    8:47/M             
     260    Elli Hess               Danbury  CT           734   44    29 F 40-49      1:55:13    8:48/M             
     261    Robert Hashmian         Ridgefield  CT        209   42    82 M 40-49      1:55:15    8:48/M             
     262    Robert Nouza            Brewster  NY          243   57    38 M 50-59      1:55:19    8:48/M             
     263    Raul Ortega             Westport  CT          710   53    39 M 50-59      1:55:21    8:48/M             
     264    John Praino             Fishkill  NY          251   35    54 M 30-39      1:55:22    8:48/M             
     265    Tom Lewis               Pound Ridge  NY        17   35    55 M 30-39      1:55:22    8:48/M             
     266    Erica Hidalgo           New York  NY           84   27    10 F 18-29      1:55:23    8:48/M             
     267    Steve Klimaszewski      Mount Kisco  NY       582   48    83 M 40-49      1:55:27    8:49/M             
     268    Helaine Fischer         Ridgefield  CT        621   47    30 F 40-49      1:55:30    8:49/M             
     269    Harold Fischer          Ridgefield  CT        809   46    84 M 40-49      1:55:30    8:49/M             
     270    Allegra Pigott          Stamford  CT           49   41    31 F 40-49      1:55:41    8:50/M             
     271    Mike Argenio            Stamford  CT          712   45    85 M 40-49      1:55:41    8:50/M             
     272    Bernadette Vega         Katonah  NY           230   43    32 F 40-49      1:55:58    8:51/M             
     273    Colleen Cugine          Ridgefield  CT        603   48    33 F 40-49      1:56:12    8:52/M             
     274    Joseph Mc Quade         Portland  CT          430   42    86 M 40-49      1:56:18    8:53/M             
     275    John Iannaccone         New Milford  CT       601   51    40 M 50-59      1:56:25    8:53/M             
     276    Brad Aron               Weston  CT            727   46    87 M 40-49      1:56:33    8:54/M             
     277    Kristen Ardito          Norwalk  CT           406   34    19 F 30-39      1:56:40    8:54/M             
     278    Andrew Lombardozzi      Ridgefield  CT        705   43    88 M 40-49      1:57:01    8:56/M             
     279    Camilla Klein           Westport  CT           73   37    20 F 30-39      1:57:03    8:56/M             
     280    David Haas              Katonah  NY           483   40    89 M 40-49      1:57:08    8:56/M             
     281    Mario Bernardis         Ridgefield  CT        811   55    41 M 50-59      1:57:14    8:57/M             
     282    Catherine Turley        West Hartford  CT     746   24    11 F 18-29      1:57:18    8:57/M             
     283    Paul Mangiafico         Newtown  CT           300   46    90 M 40-49      1:57:22    8:58/M             
     284    Scott Raybin            Fort Lauderdale  FL    20   38    56 M 30-39      1:57:36    8:59/M             
     285    Hope Crotty             Fairfield  CT         400   39    21 F 30-39      1:57:50    9:00/M             
     286    Bob Galvin              Ridgefield  CT        464   50    42 M 50-59      1:57:58    9:00/M             
     287    Noreen Papa             Ridgefield  CT        440   43    34 F 40-49      1:57:59    9:00/M             
     288    Anne Hall               Fairfield  CT         276   37    22 F 30-39      1:58:00    9:00/M             
     289    Justin Colby            Stratford  CT         426   24    14 M 18-29      1:58:10    9:01/M             
     290    Sallie Jo Boehle        Ridgefield  CT        616   44    35 F 40-49      1:58:12    9:01/M             
     291    Don Capone              Norwalk  CT           318   60     6 M 60-69      1:58:14    9:02/M             
     292    Sue Holden              Stamford  CT          361   55     9 F 50-59      1:58:19    9:02/M             
     293    Sharon Turkaly          Cottageville  WV      173   47    36 F 40-49      1:58:19    9:02/M             
     294    Tony Cataldo            Ridgefield  CT         43   45    91 M 40-49      1:58:26    9:02/M             
     295    Ira Lough               North Smithfield  R   298   42    92 M 40-49      1:58:27    9:03/M             
     296    Lori Lustig             Somers  NY            139   41    37 F 40-49      1:58:29    9:03/M             
     297    Peggy Rosenzweig        Katonah  NY           417   44    38 F 40-49      1:58:29    9:03/M             
     298    Tim Benedict            Ridgefield  CT        733   41    93 M 40-49      1:58:32    9:03/M             
     299    Joana Chiappa           New Milford  CT       207   35    23 F 30-39      1:58:35    9:03/M             
     300    Gerry Werner            Norwalk  CT           385   55    43 M 50-59      1:58:49    9:04/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     301    Paul Beatty             Ridgefield  CT        428   42    94 M 40-49      1:58:50    9:04/M             
     302    Eric Kelliher           Ridgefield  CT        371   29    15 M 18-29      1:58:51    9:04/M             
     303    Alissa Punger           Stratford  CT         168   27    12 F 18-29      1:58:52    9:04/M             
     304    Alfred Ojukwu           Stamford  CT          748   32    57 M 30-39      1:58:54    9:05/M             
     305    Craig Meadows           Westport  CT          175   45    95 M 40-49      1:58:56    9:05/M             
     306    Ken Dowling             Ridgefield  CT         65   47    96 M 40-49      1:59:00    9:05/M             
     307    Laurie Knachel          Ridgefield  CT        161   42    39 F 40-49      1:59:06    9:05/M             
     308    Jeffrey Crean           Fairfield  CT         234   52    44 M 50-59      1:59:14    9:06/M             
     309    Armin Hauer             Bristol  CT           266   45    97 M 40-49      1:59:15    9:06/M             
     310    Anne Stauff             Wilton  CT            194   35    24 F 30-39      1:59:16    9:06/M             
     311    Andrew Zebrak           Millwood  NY          284   36    58 M 30-39      1:59:17    9:06/M             
     312    Julie Cepiel            Pawling  NY           124   37    25 F 30-39      1:59:22    9:07/M             
     313    Laura Farley            Bethel  CT            162   30    26 F 30-39      1:59:29    9:07/M             
     314    Nancy Andrews           Chappaqua  NY          48   45    40 F 40-49      1:59:32    9:07/M             
     315    Marshall Ackerman       Stamford  CT          315   69     7 M 60-69      1:59:34    9:08/M             
     316    Emily Colahan           Stamford  CT          176   25    13 F 18-29      1:59:34    9:08/M             
     317    Kellie Ryan-Ouimette    Trumbull  CT          372   37    27 F 30-39      1:59:36    9:08/M             
     318    Kathryn Stoker          Norwalk  CT           351   42    41 F 40-49      1:59:37    9:08/M             
     319    Alexis Silver           Chappaqua  NY         137   36    28 F 30-39      1:59:38    9:08/M             
     320    Andrew Bruhn            Ridgefield  CT        322   23    16 M 18-29      1:59:40    9:08/M             
     321    Susan Day               New Britain  CT       208   53    10 F 50-59      1:59:43    9:08/M             
     322    Leeann Cerpovicz        West Springfield  M   802   47    42 F 40-49      1:59:44    9:08/M             
     323    Joe Danyliw             Leonardo  NJ          343   37    59 M 30-39      1:59:48    9:09/M             
     324    Sarah Bower             Weston  CT            245   41    43 F 40-49      1:59:54    9:09/M             
     325    Jay Bower               Weston  CT            606   40    98 M 40-49      1:59:54    9:09/M             
     326    Tony Labriola           Southbury  CT         135   40    99 M 40-49      2:00:01    9:10/M             
     327    Susan David             Ridgefield  CT        280   43    44 F 40-49      2:00:01    9:10/M             
     328    Henry Art               Williamstown  MA      747   65     8 M 60-69      2:00:05    9:10/M             
     329    Matt Art                Ridgefield  CT        814   31    60 M 30-39      2:00:05    9:10/M             
     330    Thomas Gietzold         Wethersfield  CT      273   45   100 M 40-49      2:00:06    9:10/M             
     331    Allison Stockel         Ridgefield  CT         26   42    45 F 40-49      2:00:12    9:11/M             
     332    Kate Campbell           Ridgefield  CT         39   26    14 F 18-29      2:00:13    9:11/M             
     333    Jill Saluck             Westport  CT           60   39    29 F 30-39      2:00:16    9:11/M             
     334    Prashant Ratnaparkhi    Ridgefield  CT        294   45   101 M 40-49      2:00:17    9:11/M             
     335    Lisa Behrman            Chappaqua  NY         156   34    30 F 30-39      2:00:25    9:12/M             
     336    Sabine Schultz          Danbury  CT           165   54    11 F 50-59      2:00:42    9:13/M             
     337    Jeff Warner             Ridgefield  CT        291   44   102 M 40-49      2:00:54    9:14/M             
     338    Andrew Cartwright       Ridgefield  CT        193   45   103 M 40-49      2:01:07    9:15/M             
     339    Dawn Bolling            Norwalk  CT           341   45    46 F 40-49      2:01:13    9:15/M             
     340    Susan Licht             Newtown  CT           295   62     1 F 60-69      2:01:25    9:16/M             
     341    Kailey Proctor          Ridgefield  CT         15   17     1 F  2-17      2:01:32    9:17/M             
     342    Will Byron              Shelton  CT            23   44   104 M 40-49      2:01:45    9:18/M             
     343    Karen Holt              Stamford  CT          454   45    47 F 40-49      2:01:53    9:18/M             
     344    Jennifer Saltiel        Chappaqua  NY         141   38    31 F 30-39      2:02:05    9:19/M             
     345    Richard Huntley         Westport  CT           98   56    45 M 50-59      2:02:12    9:20/M             
     346    Jennifer Mc Millan      Weston  CT            342   35    32 F 30-39      2:02:13    9:20/M             
     347    Cathy Snopkowski        Ridgefield  CT        447   47    48 F 40-49      2:02:18    9:20/M             
     348    Jonathan Fagan          Darien  CT            399   37    61 M 30-39      2:02:20    9:20/M             
     349    Ken Liebeskind          New Haven  CT         369   53    46 M 50-59      2:02:26    9:21/M             
     350    Michael Cruz            Tarrytown  NY         388   34    62 M 30-39      2:02:29    9:21/M             
     351    Ricardo Cardoso         Elmsford  NY          480   37    63 M 30-39      2:02:32    9:21/M             
     352    Renee Powell            Fairfield  CT         485   44    49 F 40-49      2:02:41    9:22/M             
     353    Mark Levy               Trumbull  CT          424   44   105 M 40-49      2:02:42    9:22/M             
     354    Barbara Sreckovic       Wilton  CT            421   39    33 F 30-39      2:02:44    9:22/M             
     355    Erin Reilly             Mamaroneck  NY        219   30    34 F 30-39      2:02:45    9:22/M             
     356    Mary Ellen Loneto       Ridgefield  CT        701   67     2 F 60-69      2:02:49    9:23/M             
     357    Sharon Gawe             Bridgewater  CT       235   57    12 F 50-59      2:02:51    9:23/M             
     358    Jeanine Portman         Redding  CT           829   48    50 F 40-49      2:03:08    9:24/M             
     359    Laura Battisti          Ridgefield  CT        238   49    51 F 40-49      2:03:10    9:24/M             
     360    Christine Kelly         Ridgefield  CT        152   31    35 F 30-39      2:03:11    9:24/M             
     361    Richard Kraszewski      Middletown  CT        707   44   106 M 40-49      2:03:13    9:24/M             
     362    Larry Williams          Milford  CT           608   55    47 M 50-59      2:03:25    9:25/M             
     363    Garrett Walkup          Southbury  CT         254   35    64 M 30-39      2:03:27    9:25/M             
     364    Brian Hommel            Fairfield  CT          85   45   107 M 40-49      2:03:37    9:26/M             
     365    Laura Bradshaw          Woodbury  CT          232   61     3 F 60-69      2:03:47    9:27/M             
     366    Bruce Revman            Fairfield  CT         422   52    48 M 50-59      2:03:50    9:27/M             
     367    Robert Kear             South Salem  NY       418   59    49 M 50-59      2:03:55    9:28/M             
     368    James Wolff             Newtown  CT           178   41   108 M 40-49      2:03:56    9:28/M             
     369    Maj-Britt Hagsted       Westport  CT          166   53    13 F 50-59      2:04:03    9:28/M             
     370    Cathy Kost              Sandy Hook  CT        143   36    36 F 30-39      2:04:04    9:28/M             
     371    Megan Huntley           Westport  CT          144   20    15 F 18-29      2:04:05    9:28/M             
     372    Bonnie Schwartz         Pound Ridge  NY       725   46    52 F 40-49      2:04:09    9:29/M             
     373    Susan Leferman          Stamford  CT          277   35    37 F 30-39      2:04:09    9:29/M             
     374    Trisha Rozas            Pound Ridge  NY       261   45    53 F 40-49      2:04:10    9:29/M             
     375    Kiernan Villeneuve      Newtown  CT           145   38    38 F 30-39      2:04:19    9:29/M             
     376    Charles Pavarini        South Salem  NY       140   49   109 M 40-49      2:04:24    9:30/M             
     377    Howard Keener, Jr       Wilmington  DE        134   46   110 M 40-49      2:04:26    9:30/M             
     378    Caitlin Rolfes          New York  NY           54   26    16 F 18-29      2:04:27    9:30/M             
     379    Kenneth Burke           Southbury  CT         445   63     9 M 60-69      2:04:31    9:30/M             
     380    Abigail Crawley         Darien  CT            107   35    39 F 30-39      2:04:34    9:31/M             
     381    Beverly Hermann         Wilton  CT            169   48    54 F 40-49      2:04:40    9:31/M             
     382    Mary Seitz              Briarcliff Manor  N   451   44    55 F 40-49      2:04:41    9:31/M             
     383    Michael Gross           Bayside  NY           745   47   111 M 40-49      2:04:47    9:32/M             
     384    Jonathan Reeve          Wilton  CT             29   41   112 M 40-49      2:04:48    9:32/M             
     385    James Thornton          Stamford  CT           33   32    65 M 30-39      2:04:48    9:32/M             
     386    Anne Gaston             Wilton  CT            240   53    14 F 50-59      2:04:58    9:32/M             
     387    Meghan Hakim            Hurley  NY            285   19    17 F 18-29      2:05:07    9:33/M             
     388    Maureen Noonan          Ridgefield  CT        306   38    40 F 30-39      2:05:41    9:36/M             
     389    Christopher Deasy       New Canaan  CT         19   35    66 M 30-39      2:05:44    9:36/M             
     390    David Kweskin           Stamford  CT          268   66    10 M 60-69      2:05:56    9:37/M             
     391    John Vester             Westport  CT          427   47   113 M 40-49      2:06:16    9:38/M             
     392    Skip Faust              Bethel  CT            163   62    11 M 60-69      2:06:18    9:38/M             
     393    Kenneth Roe             Fairfield  CT         257   67    12 M 60-69      2:06:25    9:39/M             
     394    Andrew Steinhart        Ridgefield  CT        731   17     2 M  2-17      2:06:26    9:39/M             
     395    Alexandra Clough        Weston  CT            217   37    41 F 30-39      2:06:46    9:41/M             
     396    Suzanne Shrekgast       New York  NY          423   29    18 F 18-29      2:06:56    9:41/M             
     397    Frank Di Fazio          New Canaan  CT        455   48   114 M 40-49      2:06:59    9:42/M             
     398    Jeff Brooks             New Canaan  CT        736   38    67 M 30-39      2:07:00    9:42/M             
     399    Lauren Unrine           Greenwich  CT          53   30    42 F 30-39      2:07:07    9:42/M             
     400    Kristen Shawver         Redding  CT           289   33    43 F 30-39      2:07:11    9:43/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     401    Mary Ellen Foley        Rye  NY               223   35    44 F 30-39      2:07:15    9:43/M             
     402    Karen Dore              Rye  NY               221   42    56 F 40-49      2:07:16    9:43/M             
     403    Mary Wagher             Bethel  CT            196   39    45 F 30-39      2:07:17    9:43/M             
     404    Jill Bornstein          Ridgefield  CT        408   41    57 F 40-49      2:07:32    9:44/M             
     405    Arturo Montero          Stamford  CT          279   74     1 M 70-99      2:07:40    9:45/M             
     406    Jennifer Danyliw        Norwalk  CT           180   30    46 F 30-39      2:07:41    9:45/M             
     407    Megan Daly              Stamford  CT          167   28    19 F 18-29      2:07:42    9:45/M             
     408    Sam Toy                 Ridgefield  CT        741   51    50 M 50-59      2:07:56    9:46/M             
     409    Peter Licht             Newtown  CT           296   63    13 M 60-69      2:07:59    9:46/M             
     410    Courtney Northrop       Southbury  CT         714   33    47 F 30-39      2:08:05    9:47/M             
     411    Lisa Mara               Bethel  CT            818   35    48 F 30-39      2:08:08    9:47/M             
     412    Paul Guggenheim         Pleasantville  NY     624   39    68 M 30-39      2:08:19    9:48/M             
     413    Sean Coughlin           Ridgefield  CT        136   43   115 M 40-49      2:08:20    9:48/M             
     414    Stacy Levy              Wilton  CT            303   41    58 F 40-49      2:08:37    9:49/M             
     415    Elizabeth Carpenter     Ridgefield  CT        113   32    49 F 30-39      2:08:38    9:49/M             
     416    Patricia Caminiti       Stamford  CT           66   39    50 F 30-39      2:08:39    9:49/M             
     417    Robert Mc Kinney        Cos Cob  CT           211   45   116 M 40-49      2:08:50    9:50/M             
     418    Kerri Grotto            Weston  CT            331   42    59 F 40-49      2:09:06    9:51/M             
     419    Sarah Katz              Ridgefield  CT         44   36    51 F 30-39      2:09:23    9:53/M             
     420    William Donnelly        Valley Stream  NY     218   34    69 M 30-39      2:09:25    9:53/M             
     421    Benita Auge             New Windsor  NY       405   61     4 F 60-69      2:09:34    9:53/M             
     422    Kathryn Laganza         Norwalk  CT            68   30    52 F 30-39      2:09:53    9:55/M             
     423    John Browne             Newtown  CT           435   42   117 M 40-49      2:09:54    9:55/M             
     424    Bonnie Lees             New Fairfield  CT     740   55    15 F 50-59      2:10:08    9:56/M             
     425    Diane Graber            Wilton  CT            151   37    53 F 30-39      2:10:13    9:56/M             
     426    Kendle Linfoot-Arcidia  Katonah  NY           157   42    60 F 40-49      2:10:13    9:56/M             
     427    Michael Holland         New York  NY          324   28    17 M 18-29      2:10:29    9:58/M             
     428    Courtney Holland        New York  NY          325   26    20 F 18-29      2:10:29    9:58/M             
     429    Pat Zanelli             Southbury  CT         233   64     5 F 60-69      2:10:30    9:58/M             
     430    Michael Holland         New York  NY          326   65    14 M 60-69      2:10:30    9:58/M             
     431    Billy Begg              Newtown  CT           820   13     3 M  2-17      2:10:34    9:58/M             
     432    John Weyrauch           Weston  CT            304   50    51 M 50-59      2:10:47    9:59/M             
     433    Stephanie Ruggieri      Norwalk  CT           259   35    54 F 30-39      2:11:02   10:00/M             
     434    Dave Bedusa             Norwalk  CT           260   36    70 M 30-39      2:11:03   10:00/M             
     435    Jennifer Vallerie       Ridgefield  CT        404   36    55 F 30-39      2:11:11   10:01/M             
     436    Sinead Lutz             Southport  CT         353   35    56 F 30-39      2:11:19   10:01/M             
     437    Terry Mc Kee            Mahopac  NY           450   37    71 M 30-39      2:11:19   10:01/M             
     438    Kathleen Veteri         Pelham  NY             74   37    57 F 30-39      2:11:19   10:01/M             
     439    Emily Ziac              Cos Cob  CT            63   37    58 F 30-39      2:11:20   10:02/M             
     440    Liz Kelly               Brooklyn  NY          128   24    21 F 18-29      2:11:30   10:02/M             
     441    Wendy Levy              Trumbull  CT          431   43    61 F 40-49      2:11:55   10:04/M             
     442    Mary Hakim              Hurley  NY            286   46    62 F 40-49      2:11:56   10:04/M             
     443    Rachel Alfandre         Stamford  CT          472   43    63 F 40-49      2:11:57   10:04/M             
     444    John Loughlin           Ossining  NY          327   49   118 M 40-49      2:11:58   10:04/M             
     445    Brian Proctor           Ridgefield  CT         16   49   119 M 40-49      2:11:59   10:05/M             
     446    Fred Randall            Bethel  CT            382   56    52 M 50-59      2:12:07   10:05/M             
     447    Bill Radocy             Redding  CT           807   48   120 M 40-49      2:12:19   10:06/M             
     448    Joni Chamberlain        Old Greenwich  CT     216   46    64 F 40-49      2:12:30   10:07/M             
     449    Anna Waters             Old Greenwich  CT      83   42    65 F 40-49      2:12:35   10:07/M             
     450    Lisa Singer             Stamford  CT          720   45    66 F 40-49      2:12:51   10:08/M             
     451    Scott Rabacs            Westport  CT          121   42   121 M 40-49      2:13:10   10:10/M             
     452    J D O'Neal              Beaufort  SC           94   26    18 M 18-29      2:13:26   10:11/M             
     453    Valeria O'Neal          Beaufort  SC           93   25    22 F 18-29      2:13:27   10:11/M             
     454    Christopher Rogers      Brooklyn  NY           50   32    72 M 30-39      2:13:28   10:11/M             
     455    Edward Linekin          Ridgefield  CT         14   45   122 M 40-49      2:13:37   10:12/M             
     456    Kevin Phillip           South Salem  NY       384   36    73 M 30-39      2:13:39   10:12/M             
     457    Agnes Fanning           Wilton  CT            442   58    16 F 50-59      2:13:40   10:12/M             
     458    Christine Zibilich      Norwalk  CT           262   34    59 F 30-39      2:13:53   10:13/M             
     459    Theo Chisholm           Stamford  CT          468   60     6 F 60-69      2:13:57   10:14/M             
     460    Monica Patino           Middle Village  NY    347   32    60 F 30-39      2:13:57   10:14/M             
     461    Judy Klein              Wilton  CT            706   50    17 F 50-59      2:14:13   10:15/M             
     462    Russell Katz            Ridgefield  CT         42   39    74 M 30-39      2:14:16   10:15/M             
     463    Mario Jones             Ridgefield  CT         11   24    23 F 18-29      2:14:21   10:15/M             
     464    Vincent Kravec          Ridgefield  CT        403   37    75 M 30-39      2:14:32   10:16/M             
     465    Maxine Margolin         Ridgefield  CT         52   38    61 F 30-39      2:14:46   10:17/M             
     466    Daniel O'Brien          Ridgefield  CT         47   63    15 M 60-69      2:14:57   10:18/M             
     467    Julie Walsh             Charlestown  MA       281   25    24 F 18-29      2:15:14   10:19/M             
     468    Vincent Bartolini       New Fairfield  CT     806   54    53 M 50-59      2:15:46   10:22/M             
     469    Carol Torcellini        Bethel  CT            711   58    18 F 50-59      2:15:56   10:23/M             
     470    Tricia Guiry            Danbury  CT           716   43    67 F 40-49      2:15:56   10:23/M             
     471    David Gena              Danbury  CT           743   27    19 M 18-29      2:16:12   10:24/M             
     472    Lisa Rost               Brookfield  CT        205   37    62 F 30-39      2:16:14   10:24/M             
     473    Annette O'Brien         Ridgefield  CT         46   63     7 F 60-69      2:16:34   10:25/M             
     474    Elizabeth Locher        Stamford  CT          171   25    25 F 18-29      2:17:13   10:28/M             
     475    Lindsey Babyak          Stamford  CT           67   31    63 F 30-39      2:17:33   10:30/M             
     476    Tina Morris             New York  NY           71   37    64 F 30-39      2:17:36   10:30/M             
     477    Suzy Sensbach           Norwalk  CT            79   40    68 F 40-49      2:17:40   10:31/M             
     478    Ryan Kimmet             Danbury  CT           348   32    76 M 30-39      2:17:41   10:31/M             
     479    Neil Dreyer             Stamford  CT          366   67    16 M 60-69      2:18:01   10:32/M             
     480    John Blanos             Greenwich  CT         357   61    17 M 60-69      2:18:06   10:33/M             
     481    Jim Barker              New Canaan  CT        278   36    77 M 30-39      2:18:06   10:33/M             
     482    Elizabeth Craig         Cos Cob  CT            61   31    65 F 30-39      2:18:22   10:34/M             
     483    Sheila Stolarski        Weston  CT            360   47    69 F 40-49      2:19:17   10:38/M             
     484    Jon Malish              Orange  CT            237   42   123 M 40-49      2:19:24   10:38/M             
     485    Carey Burwick           New Canaan  CT        715   47    70 F 40-49      2:19:32   10:39/M             
     486    Lori Hongach            Ridgefield  CT        465   32    66 F 30-39      2:19:33   10:39/M             
     487    Jesus Mendieta          Danbury  CT           721   39    78 M 30-39      2:19:43   10:40/M             
     488    Mara Kent               Ridgefield  CT         86   43    71 F 40-49      2:19:49   10:40/M             
     489    Janet Mc Weeney         Kingston  NY          379   49    72 F 40-49      2:20:00   10:41/M             
     490    Bill Donohue            Ridgefield  CT        359   50    54 M 50-59      2:20:12   10:42/M             
     491    Dana Prestigiacomo      Wilton  CT            344   55    19 F 50-59      2:20:16   10:42/M             
     492    Paul Coudert            Fairfield  CT         362   41   124 M 40-49      2:21:06   10:46/M             
     493    Yvette Rodriguez        Weston  CT            415   56    20 F 50-59      2:21:13   10:47/M             
     494    Mike Stambaugh          Darien  CT            461   40   125 M 40-49      2:21:21   10:47/M             
     495    Noel Lafayette          Weston  CT            320   40   126 M 40-49      2:21:30   10:48/M             
     496    Erin Gaita              Bethel  CT            215   33    67 F 30-39      2:21:47   10:49/M             
     497    Merrill Spector         Westport  CT          142   45    73 F 40-49      2:21:53   10:50/M             
     498    Catherine Kane          Redding  CT           373   37    68 F 30-39      2:22:22   10:52/M             
     499    Jason Twizell           Danbury  CT           119   37    79 M 30-39      2:22:23   10:52/M             
     500    Claire Mc Carroll       Fairfield  CT         398   34    69 F 30-39      2:23:53   10:59/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     501    Brad Leach              New Fairfield  CT     619   57    55 M 50-59      2:23:55   10:59/M             
     502    Christine Marinaccio    Ridgefield  CT        248   39    70 F 30-39      2:24:15   11:01/M             
     503    David Burke             Bethel  CT            356   40   127 M 40-49      2:24:54   11:04/M             
     504    Daniel O'Brien          Ridgefield  CT        474   39    80 M 30-39      2:25:48   11:08/M             
     505    Drew Kudera             Ridgefield  CT        242   49   128 M 40-49      2:25:52   11:08/M             
     506    Jacques Hebert          Brookfield  CT        263   50    56 M 50-59      2:25:56   11:08/M             
     507    Tim Barrett             Danbury  CT           358   57    57 M 50-59      2:27:12   11:14/M             
     508    Bethany Mason           Creve Coeur  MO        95   29    26 F 18-29      2:27:13   11:14/M             
     509    Angelo Cumella          Brewster  NY          148   52    58 M 50-59      2:27:32   11:16/M             
     510    Casrmen Jerome          Stamford  CT          813   24    27 F 18-29      2:28:31   11:20/M             
     511    Richard Faeh            Ridgefield  CT        416   61    18 M 60-69      2:28:33   11:20/M             
     512    Bill McGarry            Ridgefield  CT        613   37    81 M 30-39      2:29:32   11:25/M             
     513    Beth Munnelly           Ridgefield  CT        433   47    74 F 40-49      2:29:50   11:26/M             
     514    Michael Naioti          Purchase  NY          479   46   129 M 40-49      2:32:21   11:38/M             
     515    Tony Wallace            Newtown  CT           316   46   130 M 40-49      2:32:34   11:39/M             
     516    John Hoctor             Stratford  CT         817   48   131 M 40-49      2:34:54   11:49/M             
     517    Karl Eilers             Danbury  CT           391   56    59 M 50-59      2:35:01   11:50/M             
     518    Linda Pelletier         Bethel  CT            482   46    75 F 40-49      2:37:38   12:02/M             
     519    Monica Mc Henry         Pitman  NJ            437   35    71 F 30-39      2:39:06   12:09/M             
     520    Lara Ward               Fairfield  CT         436   41    76 F 40-49      2:39:06   12:09/M             
     521    Helmut Brenner          Ridgefield  CT        210   44   132 M 40-49      2:39:09   12:09/M             
     522    Richard Johnson         Trumbull  CT          387   45   133 M 40-49      2:40:33   12:15/M             
     523    Darren Skott            Norwalk  CT            37   32    82 M 30-39      2:40:50   12:17/M             
     524    Mary Costigan           Danbury  CT           323   53    21 F 50-59      2:40:52   12:17/M             
     525    Natalia Ranard          New Canaan  CT        114   38    72 F 30-39      2:41:20   12:19/M             
     526    Sharon D'Orso           Ridgefield  CT        185   39    73 F 30-39      2:44:28   12:33/M             
     527    Albert Calero           New York  NY          340   49   134 M 40-49      2:46:52   12:44/M             
     528    Hayley Stein            New York  NY          329   32    74 F 30-39      2:48:52   12:53/M             
     529    Peter Cawley            Westport  CT          334   57    60 M 50-59      2:49:46   12:58/M             
     530    Rebecca Flanagan        Coventry  CT          728   32    75 F 30-39      2:53:46   13:16/M             

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jackie Baumgartner New Haven CT

224

26

13

1:25:16

6:31/M

2

Megan Peterson Fairfield CT

441

26

15

1:25:55

6:34/M

3

Katie Bottini Wilton CT

70

23

24

1:27:57

6:43/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Ekuom High Falls NY

622

39

1

1:09:58

5:20/M

2

Geoff Nelson New Fairfield CT

69

24

2

1:10:22

5:22/M

3

Bryan Kovalsky Peekskill NY

412

30

3

1:15:22

5:45/M

 
Top

Women 17 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kailey Proctor Ridgefield CT

15

17

341

2:01:32

9:17/M

 
Top

Men 17 & Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Danny Berman Pound Ridge NY

444

16

49

1:32:39

7:04/M

2

Andrew Steinhart Ridgefield CT

731

17

394

2:06:26

9:39/M

3

Billy Begg Newtown CT

820

13

431

2:10:34

9:58/M

 
Top

Women 18 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Graham Varty Greenwich CT

700

28

45

1:31:51

7:01/M

2

Stephanie Coluccini New York NY

283

25

153

1:47:06

8:11/M

3

Kelly Bird Norwalk CT

275

26

169

1:48:37

8:17/M

 
Top

Men 18 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Zarrilli Darien CT

274

28

4

1:16:07

5:49/M

2

Scott McGrath Durham NH

611

22

5

1:17:42

5:56/M

3

Jeremy Howard Stratford CT

225

29

6

1:18:47

6:01/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Shana Decsi Darien CT

376

32

60

1:34:48

7:14/M

2

Paula Muller New Canaan CT

250

38

108

1:42:05

7:48/M

3

Elzbieta Bevan Ridgefield CT

82

30

110

1:42:15

7:48/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Chele Modica Ridgefield CT

174

37

10

1:23:45

6:24/M

2

Alejandro Pasten Stamford CT

317

36

14

1:25:46

6:33/M

3

Jeff Boris Ridgefield CT

378

36

27

1:28:11

6:44/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Dolan Zengo Wilton CT

598

44

43

1:31:39

7:00/M

2

Teren Block Ridgefield CT

413

44

52

1:33:17

7:07/M

3

Alene Lofink Brookfield CT

456

46

68

1:36:53

7:24/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Wantuil Souza Bridgeport CT

583

42

8

1:20:02

6:07/M

2

Ednaldo Oliveira Danbury CT

596

40

11

1:23:52

6:24/M

3

David Oelberg Newtown CT

308

46

16

1:25:59

6:34/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sharon Vos Riverside CT

595

54

44

1:31:45

7:00/M

2

Nancy Bailenson Yorktown Heights NY

309

55

114

1:42:27

7:49/M

3

Leslie K-Townswnd Ridgefield CT

487

50

117

1:42:37

7:50/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

George Buchanan Shelton CT

420

52

9

1:21:13

6:12/M

2

Paul Moyse Monroe CT

293

55

12

1:24:56

6:29/M

3

Pedro Cobos Danbury CT

392

55

17

1:26:39

6:37/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Licht Newtown CT

295

62

340

2:01:25

9:16/M

2

Mary Ellen Loneto Ridgefield CT

701

67

356

2:02:49

9:23/M

3

Laura Bradshaw Woodbury CT

232

61

365

2:03:47

9:27/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Borla Torrington CT

702

69

21

1:27:28

6:41/M

2

Ron Rembaum Old Greenwich CT

313

63

85

1:40:40

7:41/M

3

Rob Fryer New Canaan CT

607

62

87

1:40:41

7:41/M

 
Top

Men 70 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Arturo Montero Stamford CT

279

74

405

2:07:40

9:45/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com