Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/Oct24_LoveYo_set1.shtml

Love Your Body 5K

West Hartford, CT, October 24, 2009

Complete Overall and Divisional Results

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Love Your Body 5K
October 24, 2009 - 5K
West Hartford, CT

OVERALL WINNERS

James Kopcsay, Mystic, CT - 16:49
Deb Booth, Portland, CT - 22:44


LOCATION
MDC

Reservoir
WEATHER
62 Degrees
Rain

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    James Kopcsay           Mystic  CT            117   26 ***** M  0-99        16:49    5:25/M             
       2    Thomas McWalters        Hartford  CT           56   27 ***** M  0-99        17:18    5:35/M             
       3    Dennis Barone           West Hartford  CT       6   54 ***** M  0-99        19:32    6:18/M             
       4    Geoffrey Howe           Harwinton  CT         139   48     1 M  0-99        19:43    6:22/M             
       5    Richard Brown           Berlin  CT            116   45     2 M  0-99        20:01    6:27/M             
       6    Daniel Senecal          West Hartford  CT     141   42     3 M  0-99        20:17    6:33/M             
       7    Jeffrey Molson          Avon  CT              128   47     4 M  0-99        20:21    6:34/M             
       8    Clay Cavanaugh          Avon  CT              150   11     5 M  0-99        20:25    6:35/M             
       9    Ray Wise                Hartford  CT          120   54     6 M  0-99        20:31    6:37/M             
      10    Brian Vo                E. Hartford  CT       121   23     7 M  0-99        22:02    7:06/M             
      11    Nathan Sell             Hartford  CT           88   21     8 M  0-99        22:32    7:16/M             
      12    Kevin Miele             Danbury  CT           136   20     9 M  0-99        22:42    7:19/M             
      13    Deb Rooth               Portland  CT          115   53 ***** F 50-59        22:44    7:20/M             
      14    Larry Wilson            Avon  CT              147   39    10 M  0-99        23:22    7:32/M             
      15    Sarah Clouser           Amston  CT             19   29 ***** F 20-29        23:26    7:34/M             
      16    Ben Mattheis            Cheshire  CT          118   56    11 M  0-99        23:36    7:37/M             
      17    Jacqelyn Darling        Wareham  MA            24   23 ***** F 20-29        23:42    7:39/M             
      18    Eric Vo                 E. Hartford  CT       122   18    12 M  0-99        23:45    7:40/M             
      19    Meghan Forgione         Southbury  CT         151   22     1 F 20-29        24:09    7:47/M             
      20    Benjamin Woodard        West Hartford  CT     111   30    13 M  0-99        24:14    7:49/M             
      21    Emily Welles            Windsor  CT           123   24     2 F 20-29        24:34    7:55/M             
      22    Ann Howe                Harwinton  CT         140   49     1 F 40-49        25:06    8:06/M             
      23    Nicole Graf             Wareham  MA            34   27     3 F 20-29        25:17    8:09/M             
      24    Ralph Mercudo           Somers  CT             57   46    14 M  0-99        25:39    8:16/M             
      25    Kaitlin Miller          East Hartford  CT     143   26     4 F 20-29        25:52    8:21/M             
      26    Michelle Farber         Storrs Mansfield  C   135   20     5 F 20-29        26:05    8:25/M             
      27    Michelle Rydberg        Unionville  CT        137   32     1 F 30-39        26:20    8:30/M             
      28    Kim Lyman               West Hartford  CT      50   46     2 F 40-49        26:26    8:32/M             
      29    Erin Smith              Manchester  CT         89   25     6 F 20-29        26:26    8:32/M             
      30    Kate Ruppar             West Hartford  CT      84   25     7 F 20-29        26:27    8:32/M             
      31    Anna Doroghazi          Bloomfield  CT        138   27     8 F 20-29        27:13    8:47/M             
      32    Melissa Millan          Simsbury  CT           58   49     3 F 40-49        27:26    8:51/M             
      33    John Jennings           Avon  CT              146   44    15 M  0-99        27:28    8:52/M             
      34    Gretchen Raffa          New Britain  CT       132   35     2 F 30-39        27:33    8:53/M             
      35    Chrissy Nepton          Wallingford  CT        63   23     9 F 20-29        27:35    8:54/M             
      36    John Lacombe            Bloomfield  CT         45   50    16 M  0-99        27:39    8:55/M             
      37    Meaghan Ohara           Seymour  CT           131   21    10 F 20-29        27:56    9:01/M             
      38    Kristine Pavelchak      Bristol  CT            73   29    11 F 20-29        28:03    9:03/M             
      39    Kristen Melesky         Bristol  CT           159   30     3 F 30-39        28:13    9:06/M             
      40    Diane Bryand            Meriden  CT           119   27    12 F 20-29        28:18    9:08/M             
      41    Theresa Williams        Wethersfield  CT      109   26    13 F 20-29        28:18    9:08/M             
      42    Nicole Jackman          West Hartford  CT     134   29    14 F 20-29        28:31    9:12/M             
      43    Participant    46                              46    0    17 M  0-99        28:42    9:15/M             
      44    Boris Lurye             West Hartford  CT     133   72    18 M  0-99        28:50    9:18/M             
      45    Dawn Dimauro            West Hartford  CT      25   43     4 F 40-49        28:52    9:19/M             
      46    Kara Ledger             Bristol  CT           158   28    15 F 20-29        28:57    9:20/M             
      47    Tara Hast               Middletown  CT         37   28    16 F 20-29        29:00    9:21/M             
      48    Naomi Hills             Ludlow  MA             40   26    17 F 20-29        29:00    9:21/M             
      49    Laura Beaudoin          Newington  CT           8   24    18 F 20-29        29:05    9:23/M             
      50    Amy Pimentel            Vernon  CT             76   23    19 F 20-29        29:06    9:23/M             
      51    Candace Couture         Dover  NH              23   29    20 F 20-29        29:26    9:30/M             
      52    Terry Watson            Southington  CT       106   40     5 F 40-49        29:34    9:32/M             
      53    Alison Birdsey          Unionville  CT        127   39     4 F 30-39        29:36    9:33/M             
      54    Justin Richardson       Simsbury  CT           82   29    19 M  0-99        29:55    9:39/M             
      55    Maribel Sanchez         Wethersfield  CT      154   30     5 F 30-39        29:55    9:39/M             
      56    Heather Leisenring      Simsbury  CT           47   36     6 F 30-39        29:56    9:39/M             
      57    Chana Monahan           Winchester  CT         61   35     7 F 30-39        30:06    9:43/M             
      58    Justine Fallon          West Hartford  CT      29   38     8 F 30-39        30:09    9:44/M             
      59    Jordanna Hertz          West Hartford  CT      39   40     6 F 40-49        30:09    9:44/M             
      60    Reggie Scarpa           Torrington  CT         86   51     1 F 50-59        30:28    9:50/M             
      61    Melissa Gallo           Enfield  CT            32   42     7 F 40-49        30:34    9:52/M             
      62    Deborah Roberts         Newington  CT          83   59     2 F 50-59        30:41    9:54/M             
      63    Krista Albright         Beacon Falls  CT      130   22    21 F 20-29        30:46    9:55/M             
      64    Pasquale Demichele      Naugatuck  CT         129   20    20 M  0-99        30:59   10:00/M             
      65    Brett Capshaw           Bolton  CT             15   56     3 F 50-59        31:07   10:02/M             
      66    Allison Stapletgon      Manchester  CT        142   35     9 F 30-39        31:10   10:03/M             
      67    Melanie Hellwig         New Haven  CT          38   25    22 F 20-29        31:30   10:10/M             
      68    Jenny Drescher          Winchester  CT         28   37    10 F 30-39        31:34   10:11/M             
      69    Jarrad McGlamery        Hartford  CT           55   34    11 F 30-39        31:43   10:14/M             
      70    Amy Smith               Middletown  CT         90   27    23 F 20-29        31:46   10:15/M             
      71    Jennifer Swierbutowicz  Newington  CT          92   27    24 F 20-29        32:50   10:35/M             
      72    Marcy Picano            West Hartford  CT      75   33    12 F 30-39        33:16   10:44/M             
      73    Stephanie Wilcox        Middlefield  CT       161   22    25 F 20-29        33:22   10:46/M             
      74    Barbara Warren          Naugatuck  CT         105   48     8 F 40-49        33:32   10:49/M             
      75    Suzy Burns              South Glastonbury     152   34    13 F 30-39        33:39   10:51/M             
      76    Karen Wynne             Simsbury  CT          112   49     9 F 40-49        33:40   10:52/M             
      77    Caroline Laplante       Hamden  CT            155   29    26 F 20-29        33:49   10:55/M             
      78    Amy Albert              Newington  CT           3   29    27 F 20-29        34:17   11:04/M             
      79    Elke Dodley             Windsor  CT            26   38    14 F 30-39        34:20   11:05/M             
      80    Cathy Kamens            West Hartford  CT      43   38    15 F 30-39        34:34   11:09/M             
      81    Melody Walton           Wallingford  CT       104   27    28 F 20-29        34:41   11:11/M             
      82    Caitlin Thayer          Hartford  CT           95   23    29 F 20-29        35:04   11:19/M             
      83    Stacy Brusa             Windsor  CT            12   35    16 F 30-39        35:08   11:20/M             
      84    Jamie McCarthy          Torrington  CT         54   29    30 F 20-29        36:39   11:49/M             
      85    Regina Pleckaitis       Plainville  CT         77   25    31 F 20-29        36:59   11:56/M             
      86    Mark Wilde              West Hartford  CT     163   28    21 M  0-99        37:00   11:56/M             
      87    Lauren Donais           Glastonbury  CT        27   23    32 F 20-29        37:03   11:57/M             
      88    David Hovey             Middletown  CT        157   42    22 M  0-99        37:35   12:07/M             
      89    Kellie Morrissey-Hovey  Middletown  CT        156   39    17 F 30-39        37:35   12:07/M             
      90    Kaitlin Cookish         Agawam  MA             21   27    33 F 20-29        37:54   12:14/M             
      91    Christine Fusciello     Plantsville  CT        31   40    10 F 40-49        38:18   12:21/M             
      92    Tina O'Connor           Naugatuck  CT          68   48    11 F 40-49        38:33   12:26/M             
      93    Elizabeth Conklin       West Hartford  CT      20   30    18 F 30-39        38:48   12:31/M             
      94    Mike Tower              West Hartford  CT     160   25    23 M  0-99        39:33   12:45/M             
      95    Danielle Procaccini     Newington  CT         149   24    34 F 20-29        39:33   12:45/M             
      96    Sandy Wade              Durham  CT            126   61     1 F 60-69        40:57   13:13/M             
      97    Harriet Unger           Rocky Hill  CT         99   62     2 F 60-69        41:12   13:17/M             
      98    Cynthia Wilcox          Middlefield  CT       162   48    12 F 40-49        47:55   15:27/M             
      99    Toni Sefter             East Hartford  CT      87   57     4 F 50-59        48:09   15:32/M             
     100    Isis Irizarry           West Hartford  CT      42   20    35 F 20-29        48:34   15:40/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Anneliese Lilienthal    West Hartford  CT      48   26    36 F 20-29        49:42   16:02/M             
     102    Jennifer Weekley        Easthampton  MA       148   22    37 F 20-29        50:05   16:09/M             
     103    Danielle Civitillo      Newington  CT          18   23    38 F 20-29        50:06   16:10/M             
     104    Catherine Hoyser        Hartford  CT           41   60     3 F 60-69        50:10   16:11/M             
     105    Cynthia Pope            Farmington  CT         79   38    19 F 30-39        50:11   16:11/M             
     106    Participant   114                             114    0     1 F  0- 0        53:05   17:07/M             
     107    Kate Flynn              Waterbury  CT          30   25    39 F 20-29        53:23   17:13/M             
     108    Emily Churchill         Manchester  CT         17   28    40 F 20-29        53:23   17:13/M             
     109    Elizabeth Vozzola       West Hartford  CT     102   58     5 F 50-59        53:42   17:19/M             
     110    Jaime Makuc             Litchfield  CT         52   33    20 F 30-39        53:43   17:20/M             
     111    Ellen Brown             West Hartford  CT      11   51     6 F 50-59        53:44   17:20/M             
     112    Rachel Reese            Fairfield  CT          81   27    41 F 20-29        53:55   17:24/M             
     113    Laura Kelley            Suffield  CT          124   25    42 F 20-29        53:56   17:24/M             
     114    Megan Pilch             East Hartford  CT     153   25    43 F 20-29        53:57   17:24/M             
     115    Jennifer Cote           West Hartford  CT      22   31    21 F 30-39        53:58   17:25/M             
     116    Mary Kamens             Thomaston  CT          44   61     4 F 60-69        54:09   17:28/M             
     117    Chamae Munroe           Hartford  CT           62   21    44 F 20-29        55:22   17:52/M             
     118    Namrata Bindra          Hartford  CT            9   20    45 F 20-29        55:23   17:52/M             
     119    Jennifer Noehren        Trumbull  CT           65   30    22 F 30-39        55:24   17:52/M             
     120    Beverly Noehren         Trumbull  CT           66   62     5 F 60-69        55:25   17:53/M             
     121    Susana Arslanov         Norwalk  CT             5   22    46 F 20-29        57:29   18:33/M             
     122    Emilia Szeligowska      Weston  CT             93   23    47 F 20-29        57:33   18:34/M             
     123    Vanessa Agudelo         Stamford  CT            2   23    48 F 20-29        57:34   18:34/M             
     124    Ellen Graham            New Britain  CT        35   29    49 F 20-29        58:14   18:47/M             
     125    Natalie Matthews        Cambridge  MA          53   27    50 F 20-29        58:14   18:47/M             
     126    Samantha Alcala         New York  NY            4   20    51 F 20-29      1:11:45   23:09/M             
     127    Channon Miller          Hartford  CT           60   20    52 F 20-29      1:11:45   23:09/M             
     128    Laura Lockwood          New Britain  CT        49   49    13 F 40-49      1:11:45   23:09/M             
     129    Charley Wedeen          Hartford  CT          107   27    24 M  0-99      1:11:45   23:09/M             
     130    Rosalia Abreu           Hartford  CT            1   20    53 F 20-29      1:11:45   23:09/M 
     131    Jeanne Long             Suffield  CT          144   66     6 F 60-69      1:20:00   25:48/M             
     132    Julia Wagner            Enfield  CT           145   33    23 F 30-39      1:20:00   25:48/M             
         

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 

Men: 0-99
Women: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Deb Rooth Portland CT

115

53

13

22:44

7:20/M

2

Sarah Clouser Amston CT

19

29

15

23:26

7:34/M

3

Jacqelyn Darling Wareham MA

24

23

17

23:42

7:39/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Meghan Forgione Southbury CT

151

22

19

24:09

7:47/M

2

Emily Welles Windsor CT

123

24

21

24:34

7:55/M

3

Nicole Graf Wareham MA

34

27

23

25:17

8:09/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Rydberg Unionville CT

137

32

27

26:20

8:30/M

2

Gretchen Raffa New Britain CT

132

35

34

27:33

8:53/M

3

Kristen Melesky Bristol CT

159

30

39

28:13

9:06/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ann Howe Harwinton CT

140

49

22

25:06

8:06/M

2

Kim Lyman West Hartford CT

50

46

28

26:26

8:32/M

3

Melissa Millan Simsbury CT

58

49

32

27:26

8:51/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Reggie Scarpa Torrington CT

86

51

60

30:28

9:50/M

2

Deborah Roberts Newington CT

83

59

62

30:41

9:54/M

3

Brett Capshaw Bolton CT

15

56

65

31:07

10:02/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sandy Wade Durham CT

126

61

96

40:57

13:13/M

2

Harriet Unger Rocky Hill CT

99

62

97

41:12

13:17/M

3

Catherine Hoyser Hartford CT

41

60

104

50:10

16:11/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

James Kopcsay Mystic CT

117

26

1

16:49

5:25/M

2

Thomas McWalters Hartford CT

56

27

2

17:18

5:35/M

3

Dennis Barone West Hartford CT

6

54

3

19:32

6:18/M

 

Male Awards to Top 3 Only


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com