Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/May3_BrianB_set1.shtml

Brian Borghesi Memrorial 5K

Wolcott, CT, May 3, 2009

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Jeromie Schumacher
Race Winner Jeromie Schumacher


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Wolcott Circle of Sports
Brian Borghesi Memorial 5K
May 3, 2009 - 5K
Wolcott, CT

OVERALL WINNERS

Jeromie Schumacher, Morris, CT - 17:08
Michelle Maurice, Wolcott, CT - 23:12


LOCATION
Wakelee

School
WEATHER
55 Degrees
Cloudy/Breezy

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jeromie Schumacher      Morris  CT            108   35 ***** M 30-39        17:08    5:32/M
       2    Jeffrey Townsend        Hamden  CT            126   37 ***** M 30-39        17:51    5:45/M
       3    David Ricciuti          Bristol  CT            78   40 ***** M 40-49        18:05    5:50/M
       4    Joe Golden              Wolcott  CT            13   18     1 M 14-19        18:46    6:03/M
       5    John Dicarlo            Wolcott  CT            31   57     1 M 50-59        18:59    6:07/M
       6    Daniel Schumacher       Naugatuck  CT          80   11     1 M  1-13        20:20    6:34/M
       7    Chris Schumacher        Naugatuck  CT          79   43     1 M 40-49        20:53    6:44/M
       8    Dave Donnelly           Southington  CT        56   32     1 M 30-39        20:57    6:45/M
       9    Dave Kausyla            Wolcott  CT           106   32     2 M 30-39        21:17    6:52/M
      10    Mark Heller             Bristol  CT            67   45     2 M 40-49        21:46    7:01/M
      11    Bob Kania               Southington  CT        15   56     2 M 50-59        21:55    7:04/M
      12    Michael Mancini         Wolcott  CT            73   21     1 M 20-29        22:12    7:10/M
      13    Rich Hamel              Wolcott  CT           122   38     3 M 30-39        22:14    7:10/M
      14    Dustin Lavoie           Wolcott  CT           100   12     2 M  1-13        22:28    7:15/M
      15    Neal Glaviano           Bristol  CT            29   25     2 M 20-29        22:31    7:16/M
      16    Thomas Dunn             Wolcott  CT           125   17     2 M 14-19        22:32    7:16/M
      17    Matt Vaccarelli         Wolcott  CT            87   23     3 M 20-29        22:42    7:19/M
      18    Vinnie Longo            Wolcott  CT           111   45     3 M 40-49        22:54    7:23/M
      19    Alex Roth               Wolcott  CT            21   15     3 M 14-19        23:01    7:25/M
      20    Jarred Parker           Bristol  CT            17   28     4 M 20-29        23:02    7:26/M
      21    Michelle Maurice        Wolcott  CT            88   20 ***** F 20-29        23:12    7:29/M
      22    Jen Robinson            Cheshire  CT           44   38 ***** F 30-39        23:31    7:35/M
      23    Jeffrey Schumacher      Colebrook  CT          82    9     3 M  1-13        23:40    7:38/M
      24    Sean Server             Oakville  CT          104   21     5 M 20-29        23:51    7:42/M
      25    Mike Picco              Wolcott  CT            30   63     1 M 60-69        23:52    7:42/M
      26    Cheyenne Schumacher     Colebrook  CT          81   10 ***** F  1-13        24:30    7:54/M
      27    Matt McLaughlin         Wolcott  CT           105   26     6 M 20-29        24:33    7:55/M
      28    Steve Tutolo            Wolcott  CT           110   52     3 M 50-59        24:33    7:55/M
      29    Shawn Simpson           Wolcott  CT           107   29     7 M 20-29        24:48    8:00/M
      30    Dan Goldstone           Wolcott  CT            51   35     4 M 30-39        24:49    8:00/M
      31    Jim Santalucia          Wolcott  CT            16   45     4 M 40-49        24:55    8:02/M
      32    Jesse Schumacher        Colebrook  CT          83    7     4 M  1-13        24:57    8:03/M
      33    Joe Golden              Wolcott  CT            49   48     5 M 40-49        25:09    8:07/M
      34    Tom Shanahan            Southington  CT        71   62     2 M 60-69        25:12    8:08/M
      35    David Pattek            Wolcott  CT            58   41     6 M 40-49        25:17    8:09/M
      36    Sydney Jensen           Oakville  CT          103   16     1 F 14-19        25:27    8:13/M
      37    Jd Boland               Southbury  CT          62   13     5 M  1-13        25:28    8:13/M
      38    Chelsea Hebert          Wolcott  CT            14   18     2 F 14-19        25:29    8:13/M
      39    Erin Schumacher         Morris  CT            109   28     1 F 20-29        25:42    8:17/M
      40    David Lepri             Wolcott  CT            64   53     4 M 50-59        25:44    8:18/M
      41    James Gillooly          Wolcott  CT            20   49     7 M 40-49        25:44    8:18/M
      42    Michael Perugini        Wolcott  CT            90   51     5 M 50-59        25:56    8:22/M
      43    Curns Legeys            Washington Dc          55   30     5 M 30-39        25:56    8:22/M
      44    Preston Lavoie          Wolcott  CT            99   10     6 M  1-13        26:00    8:23/M
      45    Veronica Dambrauskas    Wolcott  CT            18   17     3 F 14-19        26:01    8:24/M
      46    Justin Cullen           Wolcott  CT            34   11     7 M  1-13        26:06    8:25/M
      47    Chelsea Adams           Naugatuck  CT          76   24     2 F 20-29        26:13    8:27/M
      48                            Wolcott  CT            35   15     4 F 14-19        26:21    8:30/M
      49    Bernadette Hebert       Wolcott  CT            53   49     1 F 40-49        26:33    8:34/M
      50    Heather Varrone         Waterbury  CT          38   38     1 F 30-39        26:57    8:42/M
      51    Bandit Number   900                           900          1 M  0- 0        27:32    8:53/M
      52    Richard Zbrozek         Berlin  CT            112   62     3 M 60-69        27:37    8:55/M
      53    Chelsea Santalucia      Wolcott  CT            25   13     1 F  1-13        27:56    9:01/M
      54    Nancy Wiser             Wolcott  CT            33   46     2 F 40-49        28:02    9:03/M
      55    Luis Hernandez          Wolcott  CT            26   49     8 M 40-49        28:34    9:13/M
      56    Edward Goldstone        Hamden  CT             52   62     4 M 60-69        28:38    9:14/M
      57    Barbara Alenckis        Wolcott  CT            27   45     3 F 40-49        28:48    9:17/M
      58    Christina Santalucia    Wolcott  CT            39   11     2 F  1-13        28:56    9:20/M
      59    Lauren Wiser            Bristol  CT            45   23     3 F 20-29        29:11    9:25/M
      60    Jacqueline Murphy       Wolcott  CT            74   22     4 F 20-29        29:47    9:36/M
      61    Kellie Boland           Southbury  CT          61   39     2 F 30-39        29:49    9:37/M
      62    Penny Miller            Cheshire  CT          121   34     3 F 30-39        30:40    9:54/M
      63    Leslie Lugo             Waterbury  CT          40   31     4 F 30-39        30:52    9:57/M
      64    Joe Monroe              Wolcott  CT           124   51     6 M 50-59        31:18   10:06/M
      65    Diane Santalucia        Wolcott  CT            24   44     4 F 40-49        31:18   10:06/M
      66    Zack Pattele            Wolcott  CT            97   14     4 M 14-19        31:42   10:14/M
      67    Mike Jurkiewicz         Guilford  CT           89   36     6 M 30-39        31:45   10:15/M
      68    Glenn Alkire            Niantic  CT            68   51     7 M 50-59        33:19   10:45/M
      69    Kathleen Teta           Wolcott  CT            66   40     5 F 40-49        33:22   10:46/M
      70    Mark Cummings           Meriden  CT           113   48     9 M 40-49        33:56   10:57/M
      71    Mary Jane Robinson      Wolcott  CT            37   50     1 F 50-59        34:49   11:14/M
      72    Peter Parks             Waterbury  CT          98   54     8 M 50-59        35:05   11:19/M
      73    Matt Goldstone          Watertown  MA          50   38     7 M 30-39        35:34   11:28/M
      74    Mark Finke              Wolcott  CT            57   53     9 M 50-59        36:26   11:45/M
      75    Kathryn Sullivan        Wolcott  CT            22   56     2 F 50-59        37:00   11:56/M
      76    James Driscoll          Bristol  CT            19   74     1 M 70-99        37:03   11:57/M
      77    Steve Dunn              Wolcott  CT           102   44    10 M 40-49        37:25   12:04/M
      78    Kurt Newell             Waterbury  CT         127   34     8 M 30-39        37:26   12:05/M
      79    Joanne Pattek           Wolcott  CT            32   41     6 F 40-49        37:47   12:11/M
      80    Roselyn Ramirez         Waterbury  CT          28   36     5 F 30-39        38:09   12:18/M
      81    Nicole Polec            Unionville  CT         41   25     5 F 20-29        40:46   13:09/M
      82    Kathy Finke             Wolcott  CT            43   51     3 F 50-59        40:47   13:09/M
      83    Sara Finke              Wolcott  CT            42   18     5 F 14-19        40:47   13:09/M
      84    Lindsey Oswald          Wolcott  CT            91   21     6 F 20-29        40:48   13:10/M
      85    Heidi Oswald            Wolcott  CT            92   49     7 F 40-49        40:54   13:12/M
      86    Jeanine Williams        Wolcott  CT            10   49     8 F 40-49        43:08   13:55/M
      87    Janet Mancini           Wolcott  CT            72   52     4 F 50-59        46:09   14:53/M
      88    Maxine Borghesi         South Windsor  CT      23   56     5 F 50-59        47:59   15:29/M
      89    Mike Lavoie             Wolcott  CT           101   42    11 M 40-49        48:03   15:30/M
      90    Jen Newell              Waterbury  CT          96   35     6 F 30-39        48:06   15:31/M
      91    Laurie Rudek            Harwinton  CT          75   55     6 F 50-59        51:02   16:28/M
      92    Barbara Christoff       Cheshire  CT          116   80     1 F 70-99        52:08   16:49/M
      93    Pam Weed                Wolcott  CT           117   52     7 F 50-59        52:13   16:51/M
      94    Rene Wisler             Wolcott  CT            70   68     1 F 60-69        53:01   17:06/M
      95    Bill Tynan              Wolcott  CT            69   0      1 M  0- 0        53:02   17:06/M
      96    Mary Hernandez          Wolcott  CT           123   49     9 F 40-49        56:01   18:04/M
      97    Janet Martin            Wolcott  CT            59   44    10 F 40-49        56:01   18:04/M
      98    Joann Samih             Wolcott  CT            60   38     7 F 30-39        56:01   18:04/M
      99    Elaine Gagne            Wolcott  CT            95   53     8 F 50-59        58:42   18:56/M
     100    Janet Fellows           Wolcott  CT            93   60     2 F 60-69        59:00   19:02/M
     101    Denis Gagne             Wolcott  CT            94   53    10 M 50-59        59:03   19:03/M
     102    Jill Corverse           Wolcott  CT            12   47    11 F 40-49      1:02:00   20:00/M
     103    Eugene Bystrak          Wolcott  CT            11   51    11 M 50-59      1:02:00   20:00/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Maurice Wolcott CT

20

21

23:12

7:29/M

2

Jen Robinson Cheshire CT

38

22

23:31

7:35/M

3

Cheyenne Schumacher Colebrook CT

10

26

24:30

7:54/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeromie Schumacher Morris CT

35

1

17:08

5:32/M

2

Jeffrey Townsend Hamden CT

37

2

17:51

5:45/M

3

David Ricciuti Bristol CT

40

3

18:05

5:50/M

 
Top

Women 13 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chelsea Santalucia Wolcott CT

13

53

27:56

9:01/M

2

Christina Santalucia Wolcott CT

11

58

28:56

9:20/M

 
Top

Men 13 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Schumacher Naugatuck CT

11

6

20:20

6:34/M

2

Dustin Lavoie Wolcott CT

12

14

22:28

7:15/M

3

Jeffrey Schumacher Colebrook CT

9

23

23:40

7:38/M

 
Top

Women 14 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sydney Jensen Oakville CT

16

36

25:27

8:13/M

2

Chelsea Hebert Wolcott CT

18

38

25:29

8:13/M

3

Veronica Dambrauskas Wolcott CT

17

45

26:01

8:24/M

 
Top

Men 14 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joe Golden Wolcott CT

18

4

18:46

6:03/M

2

Thomas Dunn Wolcott CT

17

16

22:32

7:16/M

3

Alex Roth Wolcott CT

15

19

23:01

7:25/M

 
Top

Women 20 To 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin Schumacher Morris CT

28

39

25:42

8:17/M

2

Chelsea Adams Naugatuck CT

24

47

26:13

8:27/M

3

Lauren Wiser Bristol CT

23

59

29:11

9:25/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Mancini Wolcott CT

21

12

22:12

7:10/M

2

Neal Glaviano Bristol CT

25

15

22:31

7:16/M

3

Matt Vaccarelli Wolcott CT

23

17

22:42

7:19/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Varrone Waterbury CT

38

50

26:57

8:42/M

2

Kellie Boland Southbury CT

39

61

29:49

9:37/M

3

Penny Miller Cheshire CT

34

62

30:40

9:54/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Donnelly Southington CT

32

8

20:57

6:45/M

2

Dave Kausyla Wolcott CT

32

9

21:17

6:52/M

3

Rich Hamel Wolcott CT

38

13

22:14

7:10/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bernadette Hebert Wolcott CT

49

49

26:33

8:34/M

2

Nancy Wiser Wolcott CT

46

54

28:02

9:03/M

3

Barbara Alenckis Wolcott CT

45

57

28:48

9:17/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Schumacher Naugatuck CT

43

7

20:53

6:44/M

2

Mark Heller Bristol CT

45

10

21:46

7:01/M

3

Vinnie Longo Wolcott CT

45

18

22:54

7:23/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Jane Robinson Wolcott CT

50

71

34:49

11:14/M

2

Kathryn Sullivan Wolcott CT

56

75

37:00

11:56/M

3

Kathy Finke Wolcott CT

51

82

40:47

13:09/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Dicarlo Wolcott CT

57

5

18:59

6:07/M

2

Bob Kania Southington CT

56

11

21:55

7:04/M

3

Steve Tutolo Wolcott CT

52

28

24:33

7:55/M

 
Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rene Wisler Wolcott CT

68

94

53:01

17:06/M

2

Janet Fellows Wolcott CT

60

100

59:00

19:02/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Picco Wolcott CT

63

25

23:52

7:42/M

2

Tom Shanahan Southington CT

62

34

25:12

8:08/M

3

Richard Zbrozek Berlin CT

62

52

27:37

8:55/M

 
Top

Women 70 and Over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbara Christoff Cheshire CT

80

92

52:08

16:49/M

 
Top

Men 70 and Over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Driscoll Bristol CT

74

76

37:03

11:57/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com