Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/Jun7_Montvi_set1.shtml

Montville Lion's 5K

Montville, CT, June 7, 2009

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Take Time.

The Lion's Run 5K

The Lion's Run 5K

Overall Finish List

June 05, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time                        
       1    Chris Croff             Jewett City  CT        40   20 ***** M 19-29      15:41.0                       
       2    Jeffrey Wadeki          Ledyard  CT            22   25     1 M 19-29      15:52.0                       
       3    Dan Campbell            Oakdale  CT            46   30     1 M 30-39      18:31.0                       
       4    Connor Gralton          Gales Ferry  CT        30   11     1 M  1-14      19:41.0                       
       5    Laurie Schaeffer        Oakdale  CT            47   43 ***** F 40-49      19:45.0                       
       6    Joseph Cerniglia        Somerville  MA         43   42     1 M 40-49      20:01.0                       
       7    Richard Rice            Uncasville  CT         70   49     2 M 40-49      20:09.0                       
       8    Michael Didato          Waterford  CT          13   47     3 M 40-49      20:31.0                       
       9    Annette Barbay          Uncasville  CT         42   38     1 F 30-39      20:48.0                       
      10    Alison Gallerani        Uncasville  CT         61   42     1 F 40-49      20:57.0                       
      11    Jason Maddox            New London  CT         18   42     4 M 40-49      20:58.0                       
      12    Way Hedding             Niantic  CT            20   59     1 M 50-59      21:03.0                       
      13    Ray Bigalbal            Oakdale  CT            63   45     5 M 40-49      21:06.0                       
      14    Dino Festa              Oakdale  CT            23   56     2 M 50-59      21:12.0                       
      15    Ben Mattheis            Cheshire  CT           24   55     3 M 50-59      21:14.0                       
      16    Patrick Frye            Canterbury  CT         66   15     1 M 15-18      21:14.0                       
      17    Chris Ouellette         Uncasville  CT         19   23     2 M 19-29      21:36.0                       
      18    Bob Gralton             Gales Ferry  CT        29   41     6 M 40-49      21:39.0                       
      19    Paul Gressly            Uncasville  CT          2   31     2 M 30-39      21:45.0                       
      20    Larz Selmer-Larsen      Oakdale  CT            78   28     3 M 19-29      22:25.0                       
      21    Ken Wadecki             Uncasville  CT         53   56     4 M 50-59      22:31.0                       
      22    Bob Fish                Bozrah  CT             54   46     7 M 40-49      22:41.0                       
      23    Lynne Hill              Plainfield  CT         11   43     2 F 40-49      23:12.0                       
      24    Ronald Dombrowski       Uncasville  CT         14   65     1 M 60-99      24:02.0                       
      25    Tom Baker               Oakdale  CT            17   65     2 M 60-99      24:03.0                       
      26    Dawnyell Hatchett       Oakdale  CT             7   35     2 F 30-39      24:06.0                       
      27    Eileen Benway           Uncasville  CT         68   19     1 F 19-29      24:26.0                       
      28    Russ Dipallina          Waterford  CT          45   46     8 M 40-49      24:32.0                       
      29    Ronald Gale             Norwich  CT             3   73     3 M 60-99      24:45.0                       
      30    Lori Looney             Uncasville  CT         10   40     3 F 40-49      25:09.0                       
      31    Sandy Collins           Wauregan  CT           41   53     1 F 50-59      25:35.0                       
      32    Nate Bagwell            Waterford  CT          48   14     2 M  1-14      25:37.0                       
      33    Stephen Avery           Voluntown  CT          44   54     5 M 50-59      25:37.0                       
      34    Alex Drozynski          Montville  CT          25   16     2 M 15-18      25:46.0                       
      35    Charleen Collins        Colchester  CT         33   32     3 F 30-39      25:49.0                       
      36    Joe Giangrasso          Uncasville  CT         72   36     3 M 30-39      25:55.0                       
      37    Rick Donnell            Uncasville  CT         16   53     6 M 50-59      25:56.0                       
      38    Brendan Benway          Uncasville  CT         69   22     4 M 19-29      26:18.0                       
      39    David Jacques           Norwich  CT            62   48     9 M 40-49      26:22.0                       
      40    Terri Fish              Bozrah  CT             55   45     4 F 40-49      26:49.0                       
      41    Mike Gouthro            Oakdale  CT            65   56     7 M 50-59      27:00.0                       
      42    Alexandria Kinder       Uncasville  CT          6   17     1 F 15-18      27:01.0                       
      43    Patricia Phillips       Niantic  CT            76   61     1 F 60-99      27:27.0                       
      44    Gail White              Uncasville  CT         34   45     5 F 40-49      27:28.0                       
      45    Richard Zbrozek         Berlin  CT             39   62     4 M 60-99      27:37.0                       
      46    Dana McIlwain           Oakdale  CT            38   31     4 F 30-39      27:44.0                       
      47    Rosemary Obrien         Colchester  CT         77   61     2 F 60-99      28:53.0                       
      48    Scott Barr              Colchester  CT         35   47    10 M 40-49      29:00.0                       
      49    Jennifer Courbin        Preston  CT            26   24     2 F 19-29      29:20.0                       
      50    Pam Kinder              Uncasville  CT          5   43     6 F 40-49      29:38.0                       
      51    Michael Knohn           Far Rockaway  NY       37   48    11 M 40-49      30:23.0                       
      52    Maureen Benway          Uncasville  CT         67   49     7 F 40-49      30:36.0                       
      53    Stacia Miner            Oakdale  CT             4   45     8 F 40-49      31:15.0                       
      54    Dillon McCarthy         Waterford  CT          49   12     3 M  1-14      31:34.0                       
      55    Collin McCarthy         Waterford  CT          50   15     3 M 15-18      31:35.0                       
      56    Gretchen Sherman        Wolcott  CT            36   51     2 F 50-59      31:54.0                       
      57    Michael Hatchett        Oakdale  CT             8   35     4 M 30-39      31:57.0                       
      58    Nick Donnell            Uncasville  CT         57   9      4 M  1-14      32:35.0                       
      59    Joseph Harvey Jr.       New London  CT         15   28     5 M 19-29      32:38.0                       
      60    Lisa Courter            Norwich  CT            64   48     9 F 40-49      32:50.0                       
      61    Charles Baukus          Colchester  CT         60   67     5 M 60-99      32:58.0                       
      62    Abigail Baukus          Uncasville  CT         32   10     1 F  1-14      33:15.0                       
      63    John Baukus             Uncasville  CT         31   34     5 M 30-39      33:25.0                       
      64    Sarah Bigalbal          Oakdale  CT            73   10     2 F  1-14      35:31.0                       
      65    Robert Whipple Sr       Grosvenor Dale  CT     21   71     6 M 60-99      36:25.0                       
      66    Paula Orbe              Uncasville  CT          9   39     5 F 30-39      37:18.0                       
      67    Brenna Jaskiewicz       Oakdale  CT             1   40    10 F 40-49      40:37.0                       
      68    Emma Donnell            Uncasville  CT         58   10     3 F  1-14      45:51.0                       
      69    Isabel Orbe             Uncasville  CT         75   10     4 F  1-14      45:52.0                       
      70    Lenny Szczygiel         Uncasville  CT         27   5      5 M  1-14      46:40.0                       
      71    David Crowley           Uncasville  CT         28   30     6 M 30-39      46:41.0                       
      72    Wendy Lusk              Uncasville  CT         56   50     3 F 50-59      48:22.0                       
      73    Eileen Rose             Oakdale  CT            59   45    11 F 40-49      48:23.0                       
      74    Morganne McCarthy       Waterford  CT          52   16     2 F 15-18      48:24.0                       
      75    Kelley McCarthy         Waterford  CT          51   46    12 F 40-49      48:24.0                       
      76    Abigail Orbe            Uncasville  CT         74   8      5 F  1-14      52:54.0                       
      77    Melissa Giangrasso      Uncasville  CT         71   36     6 F 30-39      53:48.0