Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/Aug1_Glasto_set1.shtml

Glastonbury Living Well Summer Series Race #3

Glastonbury, CT, August 1, 2009

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Kevin Ford
Race Winner Kevin Ford


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Glastonbury Living Well
Summer Series Race #3
August 2, 2009 - 6.2 Miles
Glastonbury, CT

OVERALL WINNERS

Kevin Ford, Glastonbury, CT - 36:08
Caroline Bazinet, Wethersfield, CT - 39:53


LOCATION
Nyaug

Elementary School
WEATHER
74 Degrees

Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Kevin Ford              Glastonbury  CT        63   22     1 M 19-29        36:08    5:50/M             
       2    Michael Keenan          Glastonbury  CT        73   36     1 M 30-39        36:13    5:50/M             
       3    Brett Stoeffler         Tolland  CT           132   42     1 M 40-49        36:34    5:54/M             
       4    Patrick Seelig          Meriden  CT           129   24     2 M 19-29        37:24    6:02/M             
       5    Thomas Smith            Wethersfield  CT      290   42     2 M 40-49        37:36    6:04/M             
       6    Connor Gagliardi                              134   17     1 M  1-18        37:41    6:05/M             
       7    Ned Kennedy             Bolton  CT             75   50     1 M 50-59        38:17    6:10/M             
       8    Adam Kovalski           Manchester  CT         77   36     2 M 30-39        38:26    6:12/M             
       9    Brian Gaudreau          Wethersfield  CT       64   29     3 M 19-29        38:59    6:17/M             
      10    Patrick Leone           Carmel  NY             80   35     3 M 30-39        39:00    6:17/M             
      11    Braden Kattman          Glastonbury  CT        72   39     4 M 30-39        39:18    6:20/M             
      12    Caroline Bazinet        Wethersfield  CT       25   17     1 F  1-18        39:53    6:26/M             
      13    Stephen Belnor          Manchester  CT        152   27     4 M 19-29        40:00    6:27/M             
      14    Burt Reynolds           Willington  CT        130   26     5 M 19-29        40:07    6:28/M             
      15    Brian Culmo             South Glastonbury     135   17     2 M  1-18        40:56    6:36/M             
      16    Michael Vitale          Glastonbury  CT       126   33     5 M 30-39        41:32    6:42/M             
      17    David Protheroe         Glastonbury  CT       141   46     3 M 40-49        41:41    6:43/M             
      18    Amanda Hill             Wethersfield  CT       69   38     1 F 30-39        42:00    6:46/M             
      19    Tim Adams               East Hampton  CT       14   32     6 M 30-39        42:38    6:53/M             
      20    Sarah Ports             Lebanon  CT            92   20     1 F 19-29        43:06    6:57/M             
      21    Jeffrey Ongley          Glastonbury  CT        90   35     7 M 30-39        43:17    6:59/M             
      22    Richard Bellisle        Columbia  CT          131   62     1 M 60-99        44:28    7:10/M             
      23    Greg Lewbart              CT                   81   50     2 M 50-59        44:45    7:13/M             
      24    Ralph Morelli           Wethersfield  CT       87   61     2 M 60-99        44:49    7:14/M             
      25    Giorelly Prado          Hartford  CT           93   27     2 F 19-29        44:57    7:15/M             
      26    James Healey            Glastonbury  CT        68   32     8 M 30-39        45:19    7:19/M             
      27    Ted Metzger             Glastonbury  CT        86   47     4 M 40-49        45:52    7:24/M             
      28    Kevin MacDermott                               82   30     9 M 30-39        46:39    7:31/M             
      29    Kelly Kane              Sarasota  FL           71   20     3 F 19-29        47:11    7:37/M             
      30    David Condit            Avon  CT              144   61     3 M 60-99        47:20    7:38/M             
      31    Jeremy Kushin           Glastonbury  CT       127   28     6 M 19-29        47:25    7:39/M             
      32    Wes Rogers              Hartford  CT           99   52     3 M 50-59        47:30    7:40/M             
      33    Michael Copeck          South Glastonbury      56   42     5 M 40-49        47:43    7:42/M             
      34    Paul Fazzino            Rocky Hill  CT        146   24     7 M 19-29        47:49    7:43/M             
      35    Katherine Bazinet       Wethersfield  CT       52   47     1 F 40-49        47:50    7:43/M             
      36    Andrew Williams         Glastonbury  CT       399   44     6 M 40-49        48:36    7:50/M             
      37    Rob Sheftel             Manchester  CT         98   39    10 M 30-39        49:12    7:56/M             
      38    Steve Lobsinger         Windsor  CT           137   37    11 M 30-39        49:20    7:57/M             
      39    Lynn Rusczyk            Glastonbury  CT       142   35     2 F 30-39        49:31    7:59/M             
      40    Nicole Davis            Glastonbury  CT        57   33     3 F 30-39        49:35    8:00/M             
      41    Pamela Wiles            Glastonbury  CT       398   34     4 F 30-39        49:36    8:00/M             
      42    Ed Gorecki              Farmington  CT        128   55     4 M 50-59        49:58    8:04/M             
      43    Sherri Condon           Middletown  CT         55   44     2 F 40-49        50:26    8:08/M             
      44    Joanne Ramm             Glastonbury  CT        95   45     3 F 40-49        50:49    8:12/M             
      45    Darrell Netto           Colchester  CT        136   57     5 M 50-59        50:50    8:12/M             
      46    Stephen Tolman          Vernon  CT            304   63     4 M 60-99        50:52    8:12/M             
      47    Bob Barnhart            Glastonbury  CT       147   46     7 M 40-49        50:53    8:12/M             
      48    George Ripley           Glastonbury  CT       151   61     5 M 60-99        51:33    8:19/M             
      49    Robert McGill           Budd Lake  NJ          84   49     8 M 40-49        51:40    8:20/M             
      50    Connor Williams         Glastonbury  CT       149   15     3 M  1-18        51:50    8:22/M             
      51    Jeff Cohen              Hebron  CT            100   46     9 M 40-49        51:50    8:22/M             
      52    Leeann Cerpovicz        West Springfield  M   153   47     4 F 40-49        52:08    8:25/M             
      53    Pamela Prado            Hartford  CT           94   23     4 F 19-29        52:10    8:25/M             
      54    Kendra Kletter          West Hartford  CT     150   30     5 F 30-39        52:30    8:28/M             
      55    Peter De Groot          Middletown  CT         58   52     6 M 50-59        53:47    8:40/M             
      56    Kate Wallas                                   324   30     6 F 30-39        54:32    8:48/M             
      57    John Perra              East Hampton  CT      133   66     6 M 60-99        54:48    8:50/M             
      58    Michael Adomelis        Manchester  CT         17   29     8 M 19-29        55:02    8:53/M             
      59    Natalie Marston         Mansfield Center  C   139   32     7 F 30-39        55:22    8:56/M             
      60    Barbara Kream           Avon  CT              143   61     1 F 60-99        56:17    9:05/M             
      61    Doug Donovan            Glastonbury  CT       148   37    12 M 30-39        56:31    9:07/M             
      62    Mark Taub               South Glastonbury     303   46    10 M 40-49        56:49    9:10/M             
      63    Amy Pimentel            Vernon  CT             91   23     5 F 19-29        57:13    9:14/M             
      64    Nick O'Meara            Stamford  CT           88   16     4 M  1-18        57:16    9:14/M             
      65    Rachel Wasilewski       Yalesville  CT        395   27     6 F 19-29        57:35    9:17/M             
      66    Christopher McKee       Southington  CT        85   39    13 M 30-39        58:22    9:25/M             
      67    Mike Roberts                                   51   47    11 M 40-49        58:26    9:25/M             
      68    Molly Donovan           Glastonbury  CT        59   34     8 F 30-39        58:46    9:29/M             
      69    Stef Feder              Glastonbury  CT       140   24     7 F 19-29        59:34    9:36/M             
      70    Elizabeth Graham        Glastonbury  CT        65   50     1 F 50-59        59:37    9:37/M             
      71    Timothy Hale            Marlborough  CT        67   59     7 M 50-59        59:38    9:37/M             
      72    Melissa Balda           East Hampton  CT       21   36     9 F 30-39        59:48    9:39/M             
      73    Susan Lobsinger         Windsor  CT           138   34    10 F 30-39      1:00:06    9:42/M             
      74    Aparna Vallurupalli     Glastonbury  CT       157   36    11 F 30-39      1:00:29    9:45/M             
      75    George Colby            West Hartford  CT      54   47    12 M 40-49      1:01:13    9:52/M             
      76    Boris Lurye             West Hartford  CT     145   71     7 M 60-99      1:02:30   10:05/M             
      77    Reggie Scarpa           Torrington  CT         96   51     2 F 50-59      1:02:44   10:07/M             
      78    Lori Grant              Glastonbury  CT        66   31    12 F 30-39      1:04:49   10:27/M             
      79    Christina Vigue         Hebron  CT            305   59     3 F 50-59      1:07:00   10:48/M             
      80    Lorie McGill            Budd Lake  NJ          83   50     4 F 50-59      1:07:04   10:49/M             
      81    Kara Sheftel            Manchester  CT         97   30    13 F 30-39      1:07:27   10:53/M             
      82    Vicki O'Meara           Stamford  CT           89   52     5 F 50-59      1:19:38   12:51/M             

Age Group Results

Men: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Female 18 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Caroline Bazinet Wethersfield CT

25

17

12

39:53

6:26/M

 
Top

Men 18 and Under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Connor Gagliardi  

134

17

6

37:41

6:05/M

2

Brian Culmo South Glastonbury CT

135

17

15

40:56

6:36/M

3

Connor Williams Glastonbury CT

149

15

50

51:50

8:22/M

4

Nick O'Meara Stamford CT

88

16

64

57:16

9:14/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Sarah Ports Lebanon CT

92

20

20

43:06

6:57/M

2

Giorelly Prado Hartford CT

93

27

25

44:57

7:15/M

3

Kelly Kane Sarasota FL

71

20

29

47:11

7:37/M

4

Pamela Prado Hartford CT

94

23

53

52:10

8:25/M

5

Amy Pimentel Vernon CT

91

23

63

57:13

9:14/M

6

Rachel Wasilewski Yalesville CT

395

27

65

57:35

9:17/M

7

Stef Feder Glastonbury CT

140

24

69

59:34

9:36/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Ford Glastonbury CT

63

22

1

36:08

5:50/M

2

Patrick Seelig Meriden CT

129

24

4

37:24

6:02/M

3

Brian Gaudreau Wethersfield CT

64

29

9

38:59

6:17/M

4

Stephen Belnor Manchester CT

152

27

13

40:00

6:27/M

5

Burt Reynolds Willington CT

130

26

14

40:07

6:28/M

6

Jeremy Kushin Glastonbury CT

127

28

31

47:25

7:39/M

7

Paul Fazzino Rocky Hill CT

146

24

34

47:49

7:43/M

8

Michael Adomelis Manchester CT

17

29

58

55:02

8:53/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Hill Wethersfield CT

69

38

18

42:00

6:46/M

2

Lynn Rusczyk Glastonbury CT

142

35

39

49:31

7:59/M

3

Nicole Davis Glastonbury CT

57

33

40

49:35

8:00/M

4

Pamela Wiles Glastonbury CT

398

34

41

49:36

8:00/M

5

Kendra Kletter West Hartford CT

150

30

54

52:30

8:28/M

6

Kate Wallas  

324

30

56

54:32

8:48/M

7

Natalie Marston Mansfield Center CT

139

32

59

55:22

8:56/M

8

Molly Donovan Glastonbury CT

59

34

68

58:46

9:29/M

9

Melissa Balda East Hampton CT

21

36

72

59:48

9:39/M

10

Susan Lobsinger Windsor CT

138

34

73

1:00:06

9:42/M

11

Aparna Vallurupalli Glastonbury CT

157

36

74

1:00:29

9:45/M

12

Lori Grant Glastonbury CT

66

31

78

1:04:49

10:27/M

13

Kara Sheftel Manchester CT

97

30

81

1:07:27

10:53/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Keenan Glastonbury CT

73

36

2

36:13

5:50/M

2

Adam Kovalski Manchester CT

77

36

8

38:26

6:12/M

3

Patrick Leone Carmel NY

80

35

10

39:00

6:17/M

4

Braden Kattman Glastonbury CT

72

39

11

39:18

6:20/M

5

Michael Vitale Glastonbury CT

126

33

16

41:32

6:42/M

6

Tim Adams East Hampton CT

14

32

19

42:38

6:53/M

7

Jeffrey Ongley Glastonbury CT

90

35

21

43:17

6:59/M

8

James Healey Glastonbury CT

68

32

26

45:19

7:19/M

9

Kevin MacDermott  

82

30

28

46:39

7:31/M

10

Rob Sheftel Manchester CT

98

39

37

49:12

7:56/M

11

Steve Lobsinger Windsor CT

137

37

38

49:20

7:57/M

12

Doug Donovan Glastonbury CT

148

37

61

56:31

9:07/M

13

Christopher McKee Southington CT

85

39

66

58:22

9:25/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Katherine Bazinet Wethersfield CT

52

47

35

47:50

7:43/M

2

Sherri Condon Middletown CT

55

44

43

50:26

8:08/M

3

Joanne Ramm Glastonbury CT

95

45

44

50:49

8:12/M

4

Leeann Cerpovicz West Springfield MA

153

47

52

52:08

8:25/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Brett Stoeffler Tolland CT

132

42

3

36:34

5:54/M

2

Thomas Smith Wethersfield CT

290

42

5

37:36

6:04/M

3

David Protheroe Glastonbury CT

141

46

17

41:41

6:43/M

4

Ted Metzger Glastonbury CT

86

47

27

45:52

7:24/M

5

Michael Copeck South Glastonbury CT

56

42

33

47:43

7:42/M

6

Andrew Williams Glastonbury CT

399

44

36

48:36

7:50/M

7

Bob Barnhart Glastonbury CT

147

46

47

50:53

8:12/M

8

Robert McGill Budd Lake NJ

84

49

49

51:40

8:20/M

9

Jeff Cohen Hebron CT

100

46

51

51:50

8:22/M

10

Mark Taub South Glastonbury 46

303

46

62

56:49

9:10/M

11

Mike Roberts  

51

47

67

58:26

9:25/M

12

George Colby West Hartford CT

54

47

75

1:01:13

9:52/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Elizabeth Graham Glastonbury CT

65

50

70

59:37

9:37/M

2

Reggie Scarpa Torrington CT

96

51

77

1:02:44

10:07/M

3

Christina Vigue Hebron CT

305

59

79

1:07:00

10:48/M

4

Lorie McGill Budd Lake NJ

83

50

80

1:07:04

10:49/M

5

Vicki O'Meara Stamford CT

89

52

82

1:19:38

12:51/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Ned Kennedy Bolton CT

75

50

7

38:17

6:10/M

2

Greg Lewbart CT

81

50

23

44:45

7:13/M

3

Wes Rogers Hartford CT

99

52

32

47:30

7:40/M

4

Ed Gorecki Farmington CT

128

55

42

49:58

8:04/M

5

Darrell Netto Colchester CT

136

57

45

50:50

8:12/M

6

Peter De Groot Middletown CT

58

52

55

53:47

8:40/M

7

Timothy Hale Marlborough CT

67

59

71

59:38

9:37/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbara Kream Avon CT

143

61

60

56:17

9:05/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Bellisle Columbia CT

131

62

22

44:28

7:10/M

2

Ralph Morelli Wethersfield CT

87

61

24

44:49

7:14/M

3

David Condit Avon CT

144

61

30

47:20

7:38/M

4

Stephen Tolman Vernon CT

304

63

46

50:52

8:12/M

5

George Ripley Glastonbury CT

151

61

48

51:33

8:19/M

6

John Perra East Hampton CT

133

66

57

54:48

8:50/M

7

Boris Lurye West Hartford CT

145

71

76

1:02:30

10:05/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com