Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/Aug18_Battle_set1.shtml

Battle of Stonington - 5K

Stonington Bourough, CT, August 18, 2009

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see This Time is Your Time.

BATTLE OF STONINGTON 5 K RACE

BATTLE OF STONINGTON 5 K RACE

Overall Finish List

August 16, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Jacob Edward            North Stonington  C    72   22 ***** M 20-39      16:34.0    5:21/M             
       2    John Bigouette          Pawcatuck  CT          73   19 ***** M  0-19      16:49.0    5:25/M             
       3    Michael Tammaro         Kingston  RI           86   40 ***** M 40-49      17:21.0    5:36/M             
       4    Christopher Kane        Waterford  CT          39   41     1 M 40-49      17:42.0    5:43/M             
       5    Doug Johnson            Mystic  CT             40   39     1 M 20-39      18:41.0    6:02/M             
       6    Paul Letoile            Wakefield  RI          89   44     2 M 40-49      18:54.0    6:06/M             
       7    Joseph Hallisey         Glastonbury  CT        44   45     3 M 40-49      19:04.0    6:09/M             
       8    Sean Fedak              Stonington  CT         51   59     1 M 50-59      19:26.0    6:16/M             
       9    Heather Bessette        Mystic  CT             60   45 ***** F 40-49      19:42.0    6:21/M             
      10    Karl Christiansen       Niantic  CT            99   47     4 M 40-49      19:48.0    6:23/M             
      11    Peter Harris            Niantic  CT            43   44     5 M 40-49      19:58.0    6:26/M             
      12    Steven Rogan            Groton  CT             19   24     2 M 20-39      20:05.0    6:29/M             
      13    Michael Boumenot        Pawcatuck  CT          83   41     6 M 40-49      20:13.0    6:31/M             
      14    Connor Gralton          Gales Ferry  CT        81   11     1 M  0-19      20:16.0    6:32/M             
      15    Mustafa Tunguyen        Wheme  NV             126   40     7 M 40-49      20:23.0    6:35/M             
      16    Dan Dumais              Simsbury  CT          138   48     8 M 40-49      20:24.0    6:35/M             
      17    Daniel Brannegan        Pawcatuck  CT         110   35     3 M 20-39      20:26.0    6:35/M             
      18    Laurie Feit-Melnick     Narragansett  RI      104   44 ***** F 40-49      20:31.0    6:37/M             
      19    Jonathan Perry          Uncasville  CT        115   18     2 M  0-19      20:37.0    6:39/M             
      20    Dave Jacobs             Niantic  CT            42   64     1 M 60-69      20:41.0    6:40/M             
      21    Jackie Burr             Westerly  RI           94   13 ***** F  0-19      20:44.0    6:41/M             
      22    Joe Gioia               Ledyard  CT            47   53     2 M 50-59      20:45.0    6:42/M             
      23    Josh Harwell            Mystic  CT            101   35     4 M 20-39      20:50.0    6:43/M             
      24    Jeffery Van Deusen      East Lyme  CT           5   41     9 M 40-49      20:51.0    6:44/M             
      25    Jim Hite                Cromwell  CT           78   47    10 M 40-49      21:00.0    6:46/M             
      26    Christine Kong          Westerly  RI          103   16     1 F  0-19      21:06.0    6:48/M             
      27    Annie Cox               Wakefield  RI          90   35     1 F 20-39      21:07.0    6:49/M             
      28    Glenn Coughlin          Jewett City  CT       117   40    11 M 40-49      21:09.0    6:49/M             
      29    Jim Tierman             Pawcatuck  CT          91   45    12 M 40-49      21:19.0    6:53/M             
      30    Andrew Cuff             Groton  CT             56   22     5 M 20-39      21:31.0    6:56/M             
      31    Gregory Preston         Salem  CT              21   48    13 M 40-49      21:41.0    7:00/M             
      32    James Eppinger          Pawcatuck  CT          92   24     6 M 20-39      21:45.0    7:01/M             
      33    John Fox                North Stonington  C    50   37     7 M 20-39      21:46.0    7:01/M             
      34    Marcy Withington        Old Lyme  CT            1   39     2 F 20-39      21:47.0    7:02/M             
      35    Rob Wilkins             Stonington  CT        129   61     2 M 60-69      21:52.0    7:03/M             
      36    Manuel Duval            New London  CT        109   43    14 M 40-49      21:58.0    7:05/M             
      37    Jeff Osowski            Preston  CT           131   35     8 M 20-39      21:59.0    7:05/M             
      38    Christopher Barber      Stonington  CT         67   17     3 M  0-19      22:01.0    7:06/M             
      39    Shaun Savoie            Groton  CT            164   28     3 F 20-39      22:02.0    7:06/M             
      40    Bob Gralton             Gales Ferry  CT        82   41    15 M 40-49      22:09.0    7:09/M             
      41    Ben Spencer             Fairfield  CT         133   12     4 M  0-19      22:19.0    7:12/M             
      42    Charles Rose            LEDYARD  CT            18   13     5 M  0-19      22:20.0    7:12/M             
      43    Christopher Beavan      East Lyme  CT          62   20     9 M 20-39      22:24.0    7:14/M             
      44    Don Weller              Niantic  CT             4   56     3 M 50-59      22:36.0    7:17/M             
      45    Mary Kong               Westerly  RI          102   44     1 F 40-49      22:39.0    7:18/M             
      46    Bill Griffin            Stonington  CT        161   54     4 M 50-59      22:46.0    7:21/M             
      47    Mike Rouns              Mystic  CT             88   32    10 M 20-39      22:47.0    7:21/M             
      48    Kaithlin McCormick      Groton  CT             33   22     4 F 20-39      23:06.0    7:27/M             
      49    Adam Wesolowski         Lebanon  CT           124   17     6 M  0-19      23:08.0    7:28/M             
      50    Philip Plouffe          Mystic  CT             80   52     5 M 50-59      23:09.0    7:28/M             
      51    Kun Song                Waterford  CT           8   32    11 M 20-39      23:11.0    7:29/M             
      52    Keith Bessette          Pawcatuck  CT         143   30    12 M 20-39      23:14.0    7:30/M             
      53    James Creighton         Wakefield  RI         116   55     6 M 50-59      23:20.0    7:32/M             
      54    Carol Rose              Ledyard  CT            17   43     2 F 40-49      23:31.0    7:35/M             
      55    Erica Fox               North Stonington  C    49   35     5 F 20-39      23:32.0    7:35/M             
      56    Ric Villarreal          East Hampton  CT       95   52     7 M 50-59      23:48.0    7:41/M             
      57    Kelly Kincaid           New London  CT        159   30     6 F 20-39      23:53.0    7:42/M             
      58    Frank Arias             New London  CT        158   35    13 M 20-39      24:05.0    7:46/M             
      59    Jim Wesolowski          Hebron  CT            122   56     8 M 50-59      24:07.0    7:47/M             
      60    Russ Dipallina          Waterford  CT          79   47    16 M 40-49      24:08.0    7:47/M             
      61    Brian Lobdell           New Canaan  CT        105   16     7 M  0-19      24:10.0    7:48/M             
      62    Bob Myers               New London  CT         23   48    17 M 40-49      24:14.0    7:49/M             
      63    Jake Arzoumanian        Groton  CT             64   45    18 M 40-49      24:18.0    7:50/M             
      64    John Salisbury          Pawcatuck  CT          15   30    14 M 20-39      24:19.0    7:51/M             
      65    Molly Holt              Pawcatuck  CT         163   34     7 F 20-39      24:32.0    7:55/M             
      66    Jeff Holt               Pawcatuck  CT         162   39    15 M 20-39      24:32.0    7:55/M             
      67    Michele Millham         Ledyard  CT            27   42     3 F 40-49      24:36.0    7:56/M             
      68    David Heskett           Kingston  RI           87   53     9 M 50-59      24:51.0    8:01/M             
      69    Steve Goetchius         Gales Ferry  CT       146   54    10 M 50-59      25:01.0    8:04/M             
      70    Joel Borden             Pawcatuck  CT         152   47    19 M 40-49      25:07.0    8:06/M             
      71    Luke Varanks            Groton  CT            144   50    11 M 50-59      25:11.0    8:07/M             
      72    Ronald Gale             Norwich  CT            48   73     1 M 70-99      25:20.0    8:10/M             
      73    Patrick Donavan         Pawcatuck  CT          69   62     3 M 60-69      25:25.0    8:12/M             
      74    Jodi Richmond           Gales Ferry  CT        97   38     8 F 20-39      25:29.0    8:13/M             
      75    Anthony Good Jr         Preston  CT           100   24    16 M 20-39      25:30.0    8:14/M             
      76    Christopher Bowdler     Stonington  CT         58   15     8 M  0-19      25:32.0    8:14/M             
      77    Anita Laigh             Middletown  RI        125   25     9 F 20-39      25:33.0    8:15/M             
      78    Kevin Bowdler           Stonington  CT         59   50    12 M 50-59      25:34.0    8:15/M             
      79    Suzanne Murphy          Mystic  CT             25   34    10 F 20-39      25:35.0    8:15/M             
      80    Victoria Dwyer          Waterford              52   36    11 F 20-39      25:36.0    8:15/M             
      81    William Sargent         Stonington  CT        150   17     9 M  0-19      25:37.0    8:16/M             
      82    Carl Hillegass          Stonington  CT        136   42    20 M 40-49      25:39.0    8:16/M             
      83    Karen Santacroce        Groton  CT             13   40     4 F 40-49      25:41.0    8:17/M             
      84    Thor Torgersen          Mystic  CT             98   45    21 M 40-49      25:51.0    8:20/M             
      85    Rose Buckingham         Norwich  CT            74   61     1 F 60-69      25:53.0    8:21/M             
      86    Krissy Trevena          Pawcatuck  CT         107   33    12 F 20-39      25:54.0    8:21/M             
      87    Christine Picklo        Niantic  CT            22   54     1 F 50-59      25:59.0    8:23/M             
      88    David Menzies           Mystic  CT             28   36    17 M 20-39      26:04.0    8:25/M             
      89    Jim Lawton              Groton  CT             75   50    13 M 50-59      26:11.0    8:27/M             
      90    Katrina Loomis          Mystic  CT             37   36    13 F 20-39      26:13.0    8:27/M             
      91    Erin Sturgeon           Salem  CT               6   18     2 F  0-19      26:21.0    8:30/M             
      92    Chris Chevalier         Stonington  CT        118   14    10 M  0-19      26:32.0    8:34/M             
      93    Carol Myers             New London  CT         24   34    14 F 20-39      26:34.0    8:34/M             
      94    Craig Barnes            North Stonington  C   113   53    14 M 50-59      26:43.0    8:37/M             
      95    Devin Spencer           Fairfield  CT         134   11    11 M  0-19      26:48.0    8:39/M             
      96    Stephanie Kindel        Mystic  CT            119   29    15 F 20-39      26:51.0    8:40/M             
      97    Brian Klubardanz        Stonington  CT        120   26    18 M 20-39      26:53.0    8:40/M             
      98    Bill Bentley            Griswald  CT           61   43    22 M 40-49      26:54.0    8:41/M             
      99    Collen Doshna           Waterford  CT          53   42     5 F 40-49      26:54.0    8:41/M             
     100    Melanie Diamanti        Pawcatuck  CT          54   36    16 F 20-39      26:56.0    8:41/M             
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Fred Zuleger III        Coventry  RI          130   71     2 M 70-99      27:07.0    8:45/M             
     102    Nathaniel Smith         Stonington  CT          9   10    12 M  0-19      27:14.0    8:47/M             
     103    Conor McSwan            Stonington  CT         30   11    13 M  0-19      27:16.0    8:48/M             
     104    Mary Sturgeon           Salem  CT               7   51     2 F 50-59      27:18.0    8:48/M             
     105    Denise Spencer          Fairfield  CT         132   44     6 F 40-49      27:20.0    8:49/M             
     106    Ray Hodde               Seekonk  MA            77   59    15 M 50-59      27:33.0    8:53/M             
     107    Liz Sargent             Stonington  CT        155   20    17 F 20-39      27:34.0    8:54/M             
     108    Hopper Hillegass        Stonington  CT        145   13    14 M  0-19      27:46.0    8:57/M             
     109    Tracy Romano            Stonington  CT        173   45     7 F 40-49      27:51.0    8:59/M             
     110    Corinne Dumais          Simsbury  CT          139   48     8 F 40-49      27:58.0    9:01/M             
     111    Anne Barthlowt          Stonington  CT        123   42     9 F 40-49      28:04.0    9:03/M             
     112    Deb Bigelow             Stonington  CT        140   47    10 F 40-49      28:05.0    9:04/M             
     113    Robert Leclair          Stonington  CT        114   57    16 M 50-59      28:08.0    9:05/M             
     114    Garnett Reid            Mystic  CT            175   11    15 M  0-19      28:10.0    9:05/M             
     115    James Austin            Ledyard  CT           127   50    17 M 50-59      28:16.0    9:07/M             
     116    Sarah Lobdell           Stonington  CT        148   20    18 F 20-39      28:31.0    9:12/M             
     117    Richard Zbrozek         Berlin  CT             71   62     4 M 60-69      28:32.0    9:12/M             
     118    Louise Marconi O'Boyle  Stonington  CT         34   50     3 F 50-59      28:36.0    9:14/M             
     119    Kelley Sanok            STONINGTON  CT         14   35    19 F 20-39      28:41.0    9:15/M             
     120    Tricia Canavan          Stonington  CT        121   23    20 F 20-39      28:48.0    9:17/M             
     121    Carolyn Demaio          Gales Ferry  CT        55   45    11 F 40-49      29:12.0    9:25/M             
     122    Brady McSwan            Stonington  CT         29   8     16 M  0-19      29:24.0    9:29/M             
     123    William McSwan          Stonington  CT         32   17    17 M  0-19      29:24.0    9:29/M             
     124    Kristen Bigelow         Stonington  CT        141   11     3 F  0-19      29:25.0    9:29/M             
     125    Maggie Hillegass        Stonington  CT        137   11     4 F  0-19      29:25.0    9:29/M             
     126    Jill Reid               Mystic  CT            178   42    12 F 40-49      29:40.0    9:34/M             
     127    Lorraine Misiorek       Pawcatuck  CT          26   42    13 F 40-49      29:46.0    9:36/M             
     128    Scott Wilson            Montville  CT           2   44    23 M 40-49      29:46.0    9:36/M             
     129    Shirley Iselin          Essex  CT              84   65     2 F 60-69      29:57.0    9:40/M             
     130    Bob Menard              Groton  CT             96   50    18 M 50-59      30:07.0    9:43/M             
     131    Toby Smith              Stonington  CT         11   8     18 M  0-19      30:23.0    9:48/M             
     132    Christopher Smith       Stonington  CT         10   39    19 M 20-39      30:24.0    9:48/M             
     133    James Lovering          Mystic  CT             35   34    20 M 20-39      30:30.0    9:50/M             
     134    Diane Cain              North Stonington  C   112   50     4 F 50-59      31:05.0   10:02/M             
     135    Bruce Grisafe           Salem  CT             147   55    19 M 50-59      31:06.0   10:02/M             
     136    Jan MacGregor           Stonington  CT        160   69     5 M 60-69      31:38.0   10:12/M             
     137    Rosanne Salisbury       Pawcatuck  CT          16   29    21 F 20-39      31:38.0   10:12/M             
     138    Diane Trone             Mystic  CT            142   51     5 F 50-59      31:44.0   10:14/M             
     139    Dieter Zumsande         Stonington  CT        153   55    20 M 50-59      31:55.0   10:18/M             
     140    Sarah Zumasande         Stonington  CT        154   22    22 F 20-39      31:56.0   10:18/M             
     141    Amy Tiernan             Pawcatuck  CT          93   35    23 F 20-39      32:19.0   10:25/M             
     142    Jim Quinn               Stonington  CT        106   74     3 M 70-99      32:22.0   10:26/M             
     143    Juan Ocallahan          Stonington  CT        151   76     4 M 70-99      32:23.0   10:27/M             
     144    Valerie Bentley         Jewett City  CT        76   48    14 F 40-49      32:28.0   10:28/M             
     145    Madison Cannon          Stonington  CT        165   18     5 F  0-19      32:34.0   10:30/M             
     146    Christopher Sargent     Stonington  CT        149   11    19 M  0-19      32:57.0   10:38/M             
     147    Tammy Austin            Ledyard  CT           128   48    15 F 40-49      32:58.0   10:38/M             
     148    Tom Sullivan            Ledyard  CT            85   69     6 M 60-69      33:30.0   10:48/M             
     149    Jean Hess-Walsh         Colchester  CT        172   52     6 F 50-59      33:50.0   10:55/M             
     150    James Paggioli          Bolton  CT            169   46    24 M 40-49      33:51.0   10:55/M             
     151    Jeannie Lovering        Mystic  CT             36   33    24 F 20-39      34:04.0   10:59/M             
     152    Elizabeth Reid          Mystic  CT            177   41    16 F 40-49      34:06.0   11:00/M             
     153    Inge Pilgermayer        Mystic  CT             70   41    17 F 40-49      34:15.0   11:03/M             
     154    Jessica Nowack          Mystic  CT            135   16     6 F  0-19      34:17.0   11:04/M             
     155    Lisa Arzoumanian        Groton  CT             66   49    18 F 40-49      34:25.0   11:06/M             
     156    Janice Marconi          Stonington  CT        111   55     7 F 50-59      34:27.0   11:07/M             
     157    Jacquie Burzycki        Jewett City  CT       174   57     8 F 50-59      34:37.0   11:10/M             
     158    Heidi Cannon            Groton  CT            168   50     9 F 50-59      35:35.0   11:29/M             
     159    Emma Diamanti           Pawcatuck  CT         170   9      7 F  0-19      36:39.0   11:49/M             
     160    Anna Diamanti           Brooklyn  NY          171   34    25 F 20-39      36:40.0   11:50/M             
     161    Mary Roy                Stonington  CT         68   59    10 F 50-59      38:25.0   12:24/M             
     162    Colburn Graves          North Stonington  C    46   75     5 M 70-99      40:49.0   13:10/M             
     163    Carol Shroyer           Groton  CT             12   60     3 F 60-69      52:04.0   16:48/M             
     164    George Avery            Stonington  CT        108   78     6 M 70-99      52:05.0   16:48/M             
     165    Susan Jakubielshi       Stonington  CT         41   50    11 F 50-59      52:07.0   16:49/M