Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/Apr25_RunFor_set1.shtml

Run For Rescue

Middlebury, CT, April 25, 2009

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Jeffrey Townsend
Race Winner Jeffrey Townsend


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Run For Rescue
April 25, 2009 - 5K & 2 Mile With Dog
Middlebury, CT

5K OVERALL WINNERS

Jeffrey Townsend, Hamden, CT - 19:06
Kasey Sullivan, Southbury, CT - 22:39

2 MILE W/DOG WINNER

Jill Krebs & Ella, West Haven, CT - 12:38

Timing & Results by:


LOCATION
Quassy

Amusement Park
WEATHER
68 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jeffrey Townsend        Hamden  CT             84   37 ***** M 30-39        19:06    6:10/M
       2    Brad Piccirillo         Naugatuck  CT          31   29     1 M 20-29        19:28    6:17/M
       3    Barry Tharp             Torrington  CT         39   27     2 M 20-29        19:59    6:27/M
       4    Mark Russo              Southbury  CT          57   24     3 M 20-29        20:10    6:30/M
       5    Kim Marchand            Winsted  CT            67   45     1 M 40-49        20:19    6:33/M
       6    Michael Perkowski       Plainfiled  CT         28   44     2 M 40-49        20:45    6:42/M
       7    Stephen Carleton        Woodbury  CT           64   38     1 M 30-39        22:20    7:12/M
       8    Kasey Sullivan          Southbury  CT          38   20 ***** F 20-29        22:39    7:18/M
       9    Paul Rabenold           Avon  CT               73   56     1 M 50-59        22:42    7:19/M
      10    Makenzie Blair          Thomaston  CT          80   12     1 F  1-12        23:15    7:30/M
      11    Michael Hesik           Oxford  CT             86   41     3 M 40-49        23:30    7:35/M
      12    Michael O'Grady         Milford  CT            27   56     2 M 50-59        23:34    7:36/M
      13    Electa Varnish          Bethlehem  CT           1   48     1 F 40-49        23:38    7:37/M
      14    Heather Kennedy         Madison  CT            56   35     1 F 30-39        23:47    7:40/M
      15    Mary Bath Walsh         Unionville  CT         58   34     2 F 30-39        23:59    7:44/M
      16    Justin Morley           Middlebury  CT         24   47     4 M 40-49        24:08    7:47/M
      17    Jennifer Amend          Bethel  CT              3   36     3 F 30-39        24:15    7:49/M
      18    Kim Ferraro             Charlestown  MA        16   27     1 F 20-29        24:24    7:52/M
      19    Anna Willis             Torrington  CT         68   50     1 F 50-59        24:35    7:56/M
      20    Amanda Winalski         Harwinton  CT          42   25     2 F 20-29        24:41    7:58/M
      21    David Curtiss           Charlestown  MA        11   31     2 M 30-39        24:47    8:00/M
      22    Samuel Campagna         Oxford  CT              9   53     3 M 50-59        24:50    8:01/M
      23    John Wolf               Woodbury  CT           72   39     3 M 30-39        24:57    8:03/M
      24    Jackie Johnston         Middlebury  CT         50   17     1 F 13-19        25:09    8:07/M
      25    John Haestad            Middlebury  CT         74   52     4 M 50-59        26:04    8:25/M
      26    Eileen Ross             Southbury  CT          36   46     2 F 40-49        26:38    8:35/M
      27    George Reis             New York  NY           34   29     4 M 20-29        26:53    8:40/M
      28    Ricardo Pateria         Milford  CT            81   33     4 M 30-39        27:11    8:46/M
      29    Patrick McComb          Naugatuck  CT          60   23     5 M 20-29        27:14    8:47/M
      30    Adriaan Kasmire         Southbury  CT          21   39     4 F 30-39        27:42    8:56/M
      31    Kristopher Henaire      Meriden  CT            20   27     6 M 20-29        28:01    9:02/M
      32    Maureen Carleton        Woodbury  CT           65   40     3 F 40-49        28:06    9:04/M
      33    Stephanie Maker         Newtown  CT            87   42     4 F 40-49        28:32    9:12/M
      34    Dawn Gonsalves          Harwich  MA            55   39     5 F 30-39        28:36    9:14/M
      35    Ginny Chambers          Oakville  CT           61   60     1 F 60-69        28:42    9:15/M
      36    Tim Wicox               Torrington  CT         52   42     5 M 40-49        28:42    9:15/M
      37    Malcolm Todt            Middlebury  CT         66   64     1 M 60-69        28:45    9:16/M
      38    Michael Pierce          Plainville  CT         32   29     7 M 20-29        28:48    9:17/M
      39    Jusdy Johnston          Middlebury  CT         51   44     5 F 40-49        29:02    9:22/M
      40    Richard Zbrozek         Berlin  CT             62   62     2 M 60-69        29:07    9:24/M
      41    David Darby             Torrington  CT         47   35     5 M 30-39        29:26    9:30/M
      42    Peggy Bovaird           Southbury  CT           6   45     6 F 40-49        29:49    9:37/M
      43    Lynn Allen              Wallingford  CT        82   33     6 F 30-39        29:59    9:40/M
      44    Robin Tillotson         Winsted  CT            71   47     7 F 40-49        30:31    9:51/M
      45    Danny Evans             Ansonia  CT            49   46     6 M 40-49        30:49    9:56/M
      46    Jennie Scott            Newington  CT          37   28     3 F 20-29        31:03   10:01/M
      47    Carrie Traverse         East Haven  CT         83   31     7 F 30-39        31:41   10:13/M
      48    Michelle Pruchnicki     Bethlehem  CT          53   40     8 F 40-49        31:46   10:15/M
      49    Aubim Haestad           Middlebury  CT         75   43     9 F 40-49        31:53   10:17/M
      50    Dennis Gobin            Bristow  VA            18   35     6 M 30-39        31:55   10:18/M
      51    Heather Watkins         New York  NY           77   29     4 F 20-29        32:03   10:20/M
      52    Chris Young             Middlebury  CT         76   37     7 M 30-39        32:04   10:21/M
      53    Jon Gray                Stamford  CT           78   29     8 M 20-29        32:17   10:25/M
      54    Kate Laaser             Naugatuck  CT          59   23     5 F 20-29        32:52   10:36/M
      55    Nicole Young            Beacon Falls  CT       43   25     6 F 20-29        33:06   10:41/M
      56    Jenny Reinke            Stamford  CT           79   29     7 F 20-29        33:22   10:46/M
      57    Doreen Ferrante         Waterbury  CT          15   52     2 F 50-59        33:37   10:51/M
      58    Jessica Adams           Wsmr  NM                2   31     8 F 30-39        34:03   10:59/M
      59    Sara Gobin              Bristow  VA            19   34     9 F 30-39        34:04   10:59/M
      60    Jennifer Martin         Waterbury  CT          85   39    10 F 30-39        34:21   11:05/M
      61    Diedre Reis             New York  NY           33   31    11 F 30-39        34:24   11:06/M
      62    Anna Clayton            Warren  CT             10   41    10 F 40-49        34:25   11:06/M
      63    Jennifer Larson         Salem  CT              23   29     8 F 20-29        34:29   11:07/M
      64    Jeremy Palaia           New Britain  CT        48   30     8 M 30-39        35:08   11:20/M
      65    Leah Colon              East Hartford  CT      46   25     9 F 20-29        35:08   11:20/M
      66    Mary Schmitt            Middletown  CT         45   41    11 F 40-49        35:33   11:28/M
      67    Lynne Perreault         Naugatuck  CT          30   36    12 F 30-39        35:37   11:29/M
      68    Kevin Perreault         Naugatuck  CT          29   35     9 M 30-39        35:38   11:30/M
      69    Nancy Bryce             Woodbury  CT           54   42    12 F 40-49        36:46   11:52/M
      70    Tracy Burgh             Terryville  CT          8   27    10 F 20-29        37:12   12:00/M
      71    Dana Tharp              Torrington  CT         40   26    11 F 20-29        37:22   12:03/M
      72    Rachel Fadziewicz       New Britain  CT        14   30    13 F 30-39        37:24   12:04/M
      73    Elisabeth Mute          Berlin  CT             25   42    13 F 40-49        37:45   12:11/M
      74    Maryanne Barra          Middlebury  CT          4   54     3 F 50-59        38:03   12:16/M
      75    Daniel Ferrante         Waterbury  CT          63   53     5 M 50-59        38:10   12:19/M
      76    Ralph Barra             Middlebury  CT          5   60     3 M 60-69        38:36   12:27/M
      77    Linda Therien           Waterbury  CT          41   54     4 F 50-59        45:33   14:42/M
      78    Carol Miller            Waterbury  CT          69   58     5 F 50-59        58:00   18:43/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kasey Sullivan Southbury CT

20

8

22:39

7:18/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Townsend Hamden CT

37

1

19:06

6:10/M

 
Top

Female 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Makenzie Blair Thomaston CT

12

10

23:15

7:30/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jackie Johnston Middlebury CT

17

24

25:09

8:07/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kim Ferraro Charlestown MA

27

18

24:24

7:52/M

2

Amanda Winalski Harwinton CT

25

20

24:41

7:58/M

3

Jennie Scott Newington CT

28

46

31:03

10:01/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brad Piccirillo Naugatuck CT

29

2

19:28

6:17/M

2

Barry Tharp Torrington CT

27

3

19:59

6:27/M

3

Mark Russo Southbury CT

24

4

20:10

6:30/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Kennedy Madison CT

35

14

23:47

7:40/M

2

Mary Bath Walsh Unionville CT

34

15

23:59

7:44/M

3

Jennifer Amend Bethel CT

36

17

24:15

7:49/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephen Carleton Woodbury CT

38

7

22:20

7:12/M

2

David Curtiss Charlestown MA

31

21

24:47

8:00/M

3

John Wolf Woodbury CT

39

23

24:57

8:03/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Electa Varnish Bethlehem CT

48

13

23:38

7:37/M

2

Eileen Ross Southbury CT

46

26

26:38

8:35/M

3

Maureen Carleton Woodbury CT

40

32

28:06

9:04/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kim Marchand Winsted CT

45

5

20:19

6:33/M

2

Michael Perkowski Plainfiled CT

44

6

20:45

6:42/M

3

Michael Hesik Oxford CT

41

11

23:30

7:35/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anna Willis Torrington CT

50

19

24:35

7:56/M

2

Doreen Ferrante Waterbury CT

52

57

33:37

10:51/M

3

Maryanne Barra Middlebury CT

54

74

38:03

12:16/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Rabenold Avon CT

56

9

22:42

7:19/M

2

Michael O'Grady Milford CT

56

12

23:34

7:36/M

3

Samuel Campagna Oxford CT

53

22

24:50

8:01/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ginny Chambers Oakville CT

60

35

28:42

9:15/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Malcolm Todt Middlebury CT

64

37

28:45

9:16/M

2

Richard Zbrozek Berlin CT

62

40

29:07

9:24/M

3

Ralph Barra Middlebury CT

60

76

38:36

12:27/M


2 Mile With Dog

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jill Krebs              West Haven  CT        134   28 ***** F  0-99        12:38    6:19/M
       2    Colleen McKirryher      Thomaston  CT         113   29     1 F  0-99        12:42    6:21/M
       3    Marc Kandel             Somers  NY            123   35 ***** M  0-99        12:52    6:26/M
       4    Clifford Collins        East Hampton  CT      104   49     1 M  0-99        13:13    6:37/M
       5    Rick Tillotson          Winsted  CT            70   52     2 M  0-99        14:12    7:06/M
       6    Kelli Maxwell           Manchester  CT        112   29     2 F  0-99        14:42    7:21/M
       7    Sara Guerrera           Waterbury  CT         109   30     3 F  0-99        15:11    7:36/M
       8    Stephen Sterner         Plymouth  CT          130   44     3 M  0-99        15:17    7:39/M
       9    Christopher Oberhammer  Bethel  CT            128   48     4 M  0-99        15:59    8:00/M
      10    Maria Dumoulin          Middlebury  CT        106   36     4 F  0-99        16:03    8:02/M
      11    Jennifer Rosenblatt     Sandy Hook  CT        132   27     5 F  0-99        16:03    8:02/M
      12    Michael Barry           Waterbury  CT         137   53     5 M  0-99        16:37    8:19/M
      13    Brenda Woznicki         Southington  CT       120   38     6 F  0-99        16:42    8:21/M
      14    Kate Willoughby         Middlebury  CT        121   47     7 F  0-99        17:16    8:38/M
      15    Heather Piccirillo      Naugatuck  CT         117   25     8 F  0-99        17:19    8:40/M
      16    Steve Mayo              Bethany  CT           140   0      6 M  0-99        18:13    9:07/M
      17    Karen Porzio            Colchester  CT        118   27     9 F  0-99        19:01    9:31/M
      18    Maureen Shea            Southbury  CT         133   46    10 F  0-99        19:22    9:41/M
      19    Wally Squire            Manchester  CT        119   54     7 M  0-99        19:37    9:49/M
      20    Janet Hiser             Roxbury  CT           126   46    11 F  0-99        19:44    9:52/M
      21    Ryan Kekacs             Southbury  CT         145   28     8 M  0-99        19:45    9:53/M
      22    Jordan Maida            Ansonia  CT           138   0     12 F  0-99        19:46    9:53/M
      23    Casey Oberhammer        Bethel  CT            127   15    13 F  0-99        20:00   10:00/M
      24    Steven Drewes           Manchester  CT        105   40     9 M  0-99        20:25   10:13/M
      25    Jon Berg                Monroe  CT            139   54    10 M  0-99        20:44   10:22/M
      26    Michelle Frank          Southbury  CT         108   37    14 F  0-99        21:00   10:30/M
      27    Sarah White             Oakville  CT          142   14    15 F  0-99        21:26   10:43/M
      28    Regina Ceryak           Naugatuck  CT         103   35    16 F  0-99        21:40   10:50/M
      29    Stephanie Hirst         Bethel  CT            125   15    17 F  0-99        22:01   11:01/M
      30    David Varnish           Bethlehem  CT         102   49    11 M  0-99        22:13   11:07/M
      31    Ali Reinke              Danbury  CT           124   25    18 F  0-99        22:57   11:29/M
      32    Lindsay Eirich          Hamden  CT            107   31    19 F  0-99        22:58   11:29/M
      33    Erin Oberhammer         Bethel  CT            129   17    20 F  0-99        23:04   11:32/M
      34    Erin Johnson            Tolland  CT           110   27    21 F  0-99        23:22   11:41/M
      35    Hannah O'Brien          Southbury  CT         114   11    22 F  0-99        23:25   11:43/M
      36    Matthew Kamens          Thomaston  CT         111   33    12 M  0-99        26:29   13:15/M
      37    Lori Kennedy            Waterbury  CT         135   41    23 F  0-99        28:26   14:13/M
      38    Participant   267                             267    0     1 F  0- 0        32:24   16:12/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com