Find this page online at www.coolrunning.com/results/09/ct/Apr11_Bradle_set1.shtml

Bradley International 5K Road Races

Windsor Locks, CT, April 11, 2009

[10K Age Groups | 5K Results | 5K Age Groups ]

10K Results

Courtesy of The Last Mile

                         Bradley Airport 10K/5K 
                          Windsor Locks, CT USA
                          04/11/2009 - 8:30 AM
                        Weather: Overcast - 44's
                   Results by: The Last Mile Race Mgt.
                        www.thelastmileracing.com
                           Phone: 860-456-4451
                  E-mail: timing@thelastmileracing.COM
                    certified USATF/RRTC #CT-04002-PH
                          =====================
                           10K OVERALL RESULTS
                          =====================
                      ***** Official Results *****
  The DIV Column is your place in your age group or division for Awards
Place No.   Ra Name                Age Div   Div/Tot  Sex/Tot  S City               St Guntime Pace  
===== ===== == =================== === ===== ======== ======== = ================== == ======= ===== 
   1   101 10 Thomas McWalters     26 M2029   1/8      1/58   M Hartford           CT   35:51  5:47 
   2   238 10 Erich Fiedler        25 M2029   2/8      2/58   M Ludlow             MA   36:23  5:52 
   3   186 10 KEN CLARK            46 M4049   1/15     3/58   M Somers             CT   38:45  6:15 
   4    58 10 Jonathan Geary       24 M2029   3/8      4/58   M Meriden            CT   39:17  6:20 
   5   288 10 JOEL LEHMAN          48 M4049   2/15     5/58   M Avon               CT   39:21  6:20 
   6   122 10 Brian Pedersen       34 M3039   1/12     6/58   M West Hartford      CT   40:40  6:33 
   7   293 10 JASON EARL           30 M3039   2/12     7/58   M East Hartford      CT   41:04  6:37 
   8    31 10 Christopher Cosma    31 M3039   3/12     8/58   M Suffield           CT   42:39  6:52 
   9   284 10 AUGUSTO WEYGANG      37 M3039   4/12     9/58   M W Hartford         CT   42:52  6:54 
  10   181 10 TOM HITEN            58 M5059   1/16    10/58   M Cheshire           CT   42:56  6:55 
  11   185 10 STEPHEN GRAHAM       34 M3039   5/12    11/58   M South Windsor      CT   42:56  6:55 
  12    63 10 Walter Graustein II  48 M4049   3/15    12/58   M Harwinton          CT   43:01  6:56 
  13   126 10 Bradley Poster       54 M5059   2/16    13/58   M Marlboro           VT   43:27  7:00 
  14   180 10 ALISON HITEN         46 F4049   1/8      1/43   F *NO TOWN GIVEN*    XX   43:32  7:01 
  15   177 10 FRANCY LANG          21 F2029   1/18     2/43   F Shelbyville        KY   43:33  7:01 
  16    16 10 Jennifer Caley       38 F3039   1/7      3/43   F North Granby       CT   43:40  7:02 
  17   128 10 Adam Quagliaroli     28 M2029   4/8     14/58   M Windsor Locks      CT   44:00  7:05 
  18   282 10 BRAD SHOENFELT       28 M2029   5/8     15/58   M North Attleboro    MA   44:52  7:14 
  19   179 10 RICK KRAICS          33 M3039   6/12    16/58   M Suffield           CT   44:54  7:14 
  20   155 10 Brent Stratton       53 M5059   3/16    17/58   M Middletown         CT   45:55  7:24 
  21   145 10 Keron Smith          33 F3039   2/7      4/43   F Manchester         CT   45:36  7:21 
  22   289 10 JULIE MELANSON       23 F2029   2/18     5/43   F Bloomfield         CT   45:50  7:23 
  23   285 10 TAMMY SHANK          39 F3039   3/7      6/43   F Suffield           CT   46:26  7:29 
  24    88 10 Alyssa Kimball       18 F0119   1/2      7/43   F Brookfield         MA   46:30  7:29 
  25   110 10 Christian Nelson     41 M4049   4/15    18/58   M West Hartford      CT   46:42  7:31 
  26    13 10 Bryce Brady          53 M5059   4/16    19/58   M East Granby        CT   47:00  7:34 
  27    12 10 Lee Bradley          66 M6099   1/5     20/58   M Newington          CT   47:27  7:39 
  28    75 10 Fred Hudak           64 M6099   2/5     21/58   M Torrington         CT   47:38  7:40 
  29   237 10 KATHRYN FLODQUIST    42 F4049   2/8      8/43   F Terryville         CT   47:52  7:43 
  30   132 10 Scott Resnick        30 M3039   7/12    22/58   M New York           NY   47:56  7:43 
  31   173 10 Andrew Zyrek         40 M4049   5/15    23/58   M Manchester         CT   48:08  7:45 
  32     2 10 Patricia Amoroso     44 F4049   3/8      9/43   F Suffield           CT   48:26  7:48 
  33     1 10 Shaun Allen          24 M2029   6/8     24/58   M Naugatuck          CT   48:42  7:51 
  34   228 10 STEVE LOBSINGER      37 M3039   8/12    25/58   M Windsor            CT   49:50  8:02 
  35   131 10 Philip Rant          25 M2029   7/8     26/58   M Windsor            CT   49:03  7:54 
  36     4 10 Benjamin Bangs       19 M0119   1/1     27/58   M Brimfield          MA   49:14  7:56 
  37   246 10 SHAWN GALE           49 M4049   6/15    28/58   M Windsor            CT   49:21  7:57 
  38   250 10 STEPHEN THAYER       41 M4049   7/15    29/58   M West Henrietta     NY   49:37  8:00 
  39    59 10 Katy Golas           32 F3039   4/7     10/43   F West Hartford      CT   50:10  8:05 
  40   116 10 Stephen O'Donnell     0 M0099   1/1     30/58   M Waltham            MA   50:19  8:06 
  41    56 10 Kathleen Furlani     60 F6099   1/2     11/43   F Broad Brook        CT   50:20  8:06 
  42   292 10 MIKE CIARCIA         35 M3039   9/12    31/58   M Windsor Locks      CT   50:58  8:13 
  43   286 10 DAWN WERNECK         63 F6099   2/2     12/43   F Bristol            CT   51:00  8:13 
  44   247 10 SHARON GALE          41 F4049   4/8     13/43   F South Orleans      MA   51:13  8:15 
  45   140 10 David Sarnowitz      22 M2029   8/8     32/58   M Canton             MA   51:11  8:15 
  46    94 10 Sam Lewbel           59 M5059   5/16    33/58   M Stafford Springs   CT   51:16  8:15 
  47   188 10 JOHN CORPORON        50 M5059   6/16    34/58   M Stamford           CT   51:30  8:18 
  48   290 10 MARK RUSSELL         39 M3039  10/12    35/58   M Maple Hill         CT   51:42  8:20 
  49   248 10 JIM NADEAU           47 M4049   8/15    36/58   M Holyoke            MA   50:47  8:11 
  50    11 10 John Boyle           56 M5059   7/16    37/58   M Enfield            CT   52:41  8:29 
Place No.   Ra Name                Age Div   Div/Tot  Sex/Tot  S City               St Guntime Pace  
===== ===== == =================== === ===== ======== ======== = ================== == ======= ===== 
  51   163 10 William Ullmann      59 M5059   8/16    38/58   M East Granby        CT   52:42  8:29 
  52   259 10 PHIL KENTON          53 M5059   9/16    39/58   M Canton             CT   52:43  8:30 
  53   108 10 Diane Morton         44 F4049   5/8     14/43   F North Granby       CT   52:55  8:31 
  54   234 10 TRAVIS WATROBA       31 M3039  11/12    40/58   M Suffield           CT   53:00  8:32 
  55   187 10 JOAN MUNROE          54 F5059   1/6     15/43   F Maple Hill         CT   53:04  8:33 
  56    70 10 Timothy Hostetter    46 M4049   9/15    41/58   M Hyde Park          NY   53:20  8:35 
  57    67 10 Peter Hawley         59 M5059  10/16    42/58   M New hartford       CT   53:26  8:36 
  58    17 10 Sheila Camilleri     43 F4049   6/8     16/43   F Canton             CT   53:45  8:39 
  59    38 10 Christina D'Anna     24 F2029   3/18    17/43   F Enfield            CT   54:00  8:42 
  60   295 10 HANNAH COOKE         18 F0119   2/2     18/43   F East Granby        CT   53:59  8:42 
  61   236 10 LEAH SIROIS          23 F2029   4/18    19/43   F Southwick          MA   54:18  8:45 
  62   235 10 JOY WATROBA          29 F2029   5/18    20/43   F Suffield           CT   54:20  8:45 
  63    89 10 Keefe Kirshen        41 M4049  10/15    43/58   M South Glastonbury  CT   54:40  8:48 
  64    25 10 Hannah Chase         22 F2029   6/18    21/43   F West Hartford      CT   54:43  8:49 
  65   244 10 AMY DONLE            34 F3039   5/7     22/43   F Enfield            CT   54:46  8:49 
  66    23 10 Rick Carterud        40 M4049  11/15    44/58   M South Windsor      CT   54:48  8:50 
  67    50 10 Ted Farver           59 M5059  11/16    45/58   M Windsor Locks      CT   55:12  8:53 
  68    22 10 Samantha Carpe       26 F2029   7/18    23/43   F East Windsor       CT   55:14  8:54 
  69   166 10 Heather Wardo        26 F2029   8/18    24/43   F Windsor Locks      CT   55:50  9:00 
  70   112 10 Mary Newell          58 F5059   2/6     25/43   F New Haven          CT   56:26  9:05 
  71   240 10 GEORGE HERMANN       51 M5059  12/16    46/58   M Suffield           CT   56:44  9:08 
  72   241 10 DAVID BIEDERMAN      45 M4049  12/15    47/58   M Suffield           CT   56:45  9:08 
  73   283 10 MICHEAL DEBLIOUX     42 M4049  13/15    48/58   M W Hartford         CT   56:47  9:09 
  74    51 10 Steve Feinstein      60 M6099   3/5     49/58   M Hampden            MA   57:00  9:11 
  75   243 10 RAE NICOLETTI        26 F2029   9/18    26/43   F New York           NY   58:10  9:22 
  76   184 10 ROGER PETERSEN       55 M5059  13/16    50/58   M Broad Brook        CT   58:21  9:24 
  77   249 10 STEVE MCCARTHY       40 M4049  14/15    51/58   M Andover            CT   58:28  9:25 
  78    57 10 Kirk Gartside        37 M3039  12/12    52/58   M Broad Brook        CT   58:38  9:27 
  79   135 10 Michael Rood         56 M5059  14/16    53/58   M Suffield           CT   58:48  9:28 
  80   114 10 Kimberly Noto        23 F2029  10/18    27/43   F Nowrich            CT   58:51  9:29 
  81   291 10 SEFANIE FEDER        23 F2029  11/18    28/43   F Glastonbury        CT   59:13  9:32 
  82    82 10 Scott Kallenbach     44 M4049  15/15    54/58   M Stafford           CT   59:25  9:34 
  83   287 10 TRACIE LACASSE       29 F2029  12/18    29/43   F Southampton        MA 1:00:24  9:44 
  84   242 10 JENNA GUERETTE       24 F2029  13/18    30/43   F Bristol            CT 1:00:53  9:48 
  85    62 10 Marleen Grandia      53 F5059   3/6     31/43   F West Hartford      CT 1:00:54  9:48 
  86   119 10 John Parrish         62 M6099   4/5     55/58   M Center Moriches    NY 1:01:03  9:50 
  87   154 10 Laura Stevens        52 F5059   4/6     32/43   F East Hartland      CT 1:01:12  9:51 
  88   172 10 Kristen Wujtewicz    24 F2029  14/18    33/43   F Bozrah             CT 1:01:13  9:51 
  89   171 10 Jim Willemain        58 M5059  15/16    56/58   M West Springfield   MA 1:01:56  9:58 
  90   245 10 MELANIE CHAMPION     50 F5059   5/6     34/43   F Meriden            CT 1:02:03 10:00 
  91   130 10 Allison Rant         22 F2029  15/18    35/43   F New York           NY 1:03:29 10:13 
  92   153 10 Kelly Standridge     28 F2029  16/18    36/43   F West Hartford      CT 1:03:50 10:17 
  93    33 10 Audrey Courtney      49 F4049   7/8     37/43   F Vernon             CT 1:04:44 10:25 
  94   113 10 Jade Nicoletti       24 F2029  17/18    38/43   F Newington          CT 1:04:59 10:28 
  95   129 10 Amber Quagliaroli    31 F3039   6/7     39/43   F Windsor Locks      CT 1:05:10 10:30 
  96   251 10 VIKI CORLISS         40 F4049   8/8     40/43   F Holyoke            MA 1:05:12 10:30 
  97   296 10 JUDY COOKE           51 F5059   6/6     41/43   F East Granby        CT 1:06:50 10:46 
  98    96 10 Tony Lucia           71 M6099   5/5     57/58   M Agawam             MA 1:07:08 10:49 
  99   281 10 GEORGE WISLO         58 M5059  16/16    58/58   M Maple Hill         CT 1:07:18 10:50 
 100    36 10 Mary Cummings        28 F2029  18/18    42/43   F Stafford Springs   CT 1:08:00 10:57 
Place No.   Ra Name                Age Div   Div/Tot  Sex/Tot  S City               St Guntime Pace  
===== ===== == =================== === ===== ======== ======== = ================== == ======= ===== 
 101   239 10 JENNIFER OLSEN       36 F3039   7/7     43/43   F Glastonbury        CT 1:09:02 11:07