Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ri/May10_ShadBl_set1.shtml

Shad Bloom 10K

Block Island, RI, May 10, 2008

[Age Group Results ]

Overall Results

Provided by The Block Island Recreation Dept

For more race information, see Or, check results on:.

Shad Bloom 10 K

Shad Bloom 10 K

Overall Finish List

May 10, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Steven Brightman        Providence  RI         55   39 ***** M 35-39      38:43.0    6:14/M
       2    Warren Angell           North Kingstown  RI   171   44 ***** M 40-44      39:38.0    6:23/M
       3    Stanley Mickus          Mystic  CT            102   40 ***** M 40-44      40:29.0    6:31/M
       4    Bill Gaudere            Hudson  MA             56   50     1 M 45-59      41:52.0    6:45/M
       5    Mike Kerin              Bethany  CT           199   49     2 M 45-59      42:20.0    6:49/M
       6    Paul Letoile            Saunderstown  RI      172   43     1 M 40-44      42:33.0    6:51/M
       7    Neil Petersen           Boston  MA            119   26     1 M 25-29      42:35.0    6:51/M
       8    Peter Hornak            Wallingford  CT        75   44     2 M 40-44      42:39.0    6:52/M
       9    Don Germain             Newtown  CT            57   46     3 M 45-59      43:16.0    6:58/M
      10    Jim Ortel               Block Island  RI      189   42     3 M 40-44      44:03.0    7:06/M
      11    Martin Mickus           New York  NY          103   38     1 M 35-39      44:21.0    7:09/M
      12    Jason Rojee             Warwick  RI           129   34     1 M 30-34      44:43.0    7:12/M
      13    Peter Fitton            Guilford  CT          190   34     2 M 30-34      44:52.0    7:13/M
      14    Noel Petra              Guilford  CT          192   37     2 M 35-39      45:24.0    7:19/M
      15    Jessica Majno           Providence  RI        176   21 ***** F 18-24      45:28.0    7:19/M
      16    Joshua Finn             Providence  RI         46   23     1 M 18-24      45:45.0    7:22/M
      17    Steve Ricci             Cranston  RI          126   36     3 M 35-39      46:35.0    7:30/M
      18    Leah Becki              North Kingstown  RI     9   29 ***** F 25-29      46:46.0    7:32/M
      19    Karen Farley            Stratford  CT          45   35 ***** F 35-39      47:17.0    7:37/M
      20    Matt Dirzius            North Kingstown  RI   168   29     2 M 25-29      47:18.0    7:37/M
      21    Scott Bristol           Old Saybrook  CT       19   34     3 M 30-34      47:26.0    7:38/M
      22    Kristopher Houle        Durham  NE             76   24     2 M 18-24      47:48.0    7:42/M
      23    Lynne Giesecke          Boston  MA            182   32     1 F 30-34      47:48.0    7:42/M
      24    Tracy Citron            East Lyme  CT          28   42     1 F 40-49      48:19.0    7:47/M
      25    Gabriel Miani           Hillburn  NY          101   28     3 M 25-29      48:29.0    7:48/M
      26    Tommy Cleveland         Branford  CT           30   25     4 M 25-29      48:39.0    7:50/M
      27    Greg Ritzinger          Newtown  CT           127   51     4 M 45-59      48:40.0    7:50/M
      28    Christopher Langlois    Providence  RI         91   39     4 M 35-39      48:45.0    7:51/M
      29    John Tarbox             Block Island  RI      200   43     4 M 40-44      48:57.0    7:53/M
      30    Andrew Gregory          Boston  MA            186   34     4 M 30-34      49:04.0    7:54/M
      31    Kevin Mullen            Fairhaven  MA         109   50     5 M 45-59      49:22.0    7:57/M
      32    Lee Mitchell            Block Island  RI      178   27     5 M 25-29      49:46.0    8:01/M
      33    Leslie Becki            North Kingstown  RI    10   33     2 F 30-34      49:58.0    8:03/M
      34    Katie Keehan            Cranston  RI           85   29     1 F 25-29      50:03.0    8:04/M
      35    K C Petty               Block Island  RI      195   50     6 M 45-59      50:08.0    8:04/M
      36    Jennifer Doll           New York  CA           37   32     3 F 30-34      50:18.0    8:06/M
      37    Peter Wattles           Walpole  MA           152   47     7 M 45-59      50:39.0    8:09/M
      38    Kristen Daly            Ny  NY                 35   34     4 F 30-34      51:05.0    8:14/M
      39    David Shipley           Atheun  GA            135   57     8 M 45-59      51:11.0    8:15/M
      40    Colby Morawski          New Haven  CT         106   24     3 M 18-24      51:16.0    8:15/M
      41    Jeffrey Smith           Southborough  MA      136   44     5 M 40-44      51:17.0    8:15/M
      42    Michael Holtman         Newport  RI            74   27     6 M 25-29      51:21.0    8:16/M
      43    Robert Williamson       Newport  RI           157   28     7 M 25-29      51:49.0    8:21/M
      44    Ned Connelly            Block Island  RI      184   31     5 M 30-34      52:00.0    8:22/M
      45    Neil Peterson           Chesire  CT           120   57     9 M 45-59      52:01.0    8:23/M
      46    Jason Newton            Fayetteville  GA      110   32     6 M 30-34      52:05.0    8:23/M
      47    Webb McDonald           Newport  RI            99   27     8 M 25-29      52:13.0    8:25/M
      48    Jim Hansen              Wakefield  RI         193   49    10 M 45-59      52:14.0    8:25/M
      49    Maureen McCarthy        North Kingstown  RI    98   38     1 F 35-39      52:28.0    8:27/M
      50    Chris Montross          Wethersfield  CT      105   47    11 M 45-59      52:51.0    8:31/M
      51    Stephen Ryan            Medford  MA           131   26     9 M 25-29      53:21.0    8:35/M
      52    Joe Behl                Charlestown  RI       163   63     1 M 60-99      53:23.0    8:36/M
      53    Chris Armstrong         Albuquerque  NM         3   24     4 M 18-24      53:24.0    8:36/M
      54    David Jones             Stamford  CT          181   34     7 M 30-34      53:42.0    8:39/M
      55    Richard Lafond Jr       Wakefield  RI          90   48    12 M 45-59      53:44.0    8:39/M
      56    William Whitmore        Riverside  RI         154   29    10 M 25-29      53:48.0    8:40/M
      57    Peter Raymond           Branford  CT          191   36     5 M 35-39      54:05.0    8:43/M
      58    Matthew Sherman         Warwick  RI           134   34     8 M 30-34      54:10.0    8:43/M
      59    Kate Hirsch             Block Island  RI      167   27     2 F 25-29      54:14.0    8:44/M
      60    Jim Cotter              Wakefield  RI          31   58    13 M 45-59      54:37.0    8:48/M
      61    Jana Jarolimova         Providence  RI         79   22     1 F 18-24      54:45.0    8:49/M
      62    Bill Howard             Winchester  MA         77   59    14 M 45-59      55:24.0    8:55/M
      63    Sandra Center           Middletown  RI         25   32     5 F 30-34      55:27.0    8:56/M
      64    Kelly Willette          Newport  RI           156   29     3 F 25-29      55:32.0    8:57/M
      65    Ned Carter              New Bedford  MA       149   41     6 M 40-44      55:48.0    8:59/M
      66    William Young           Glasotnbury  CT       159   48    15 M 45-59      56:03.0    9:02/M
      67    Jack Oconnor            Dedham  MA            114   52    16 M 45-59      56:06.0    9:02/M
      68    Mame Leslie             Newington  CT         197   31     6 F 30-34      56:09.0    9:03/M
      69    Brian Shannon           Old Lyme  CT          173   50    17 M 45-59      56:19.0    9:04/M
      70    Jim McNahan             Westerly  RI          183   47    18 M 45-59      56:20.0    9:04/M
      71    Kathleen Fleming        East Setauket  NY      48   22     2 F 18-24      56:25.0    9:05/M
      72    Gene Milowicki          Jacksonville  FL      104   44     7 M 40-44      56:28.0    9:06/M
      73    Marin Woods             Middletown  RI        162   35     2 F 35-39      56:29.0    9:06/M
      74    Bridget Hiller          Hillburn  NY           69   34     7 F 30-34      56:34.0    9:07/M
      75    Hunt Bartine            Embreeville  PA         7   55    19 M 45-59      56:46.0    9:08/M
      76    Debby Johnson           Lebanon  NJ            82   55     1 F 50-59      56:48.0    9:09/M
      77    John Schmidt            Warwick  RI            80   27    11 M 25-29      57:09.0    9:12/M
      78    Cassie Levesque         Smithfield  RI         92   32     8 F 30-34      57:14.0    9:13/M
      79    Ed Johnson              Lebanon  NJ            81   55    20 M 45-59      57:27.0    9:15/M
      80    Tom Webb                Block Island  RI      185   39     6 M 35-39      57:52.0    9:19/M
      81    Elise Hedglen           Wakefield  RI          66   45     2 F 40-49      58:04.0    9:21/M
      82    Jodi Frank              Mansfield Center  C    50   41     3 F 40-49      58:27.0    9:25/M
      83    Peter Wronski           Medford  MA           158   44     8 M 40-44      58:28.0    9:25/M
      84    Cara Hamann             New Haven  CT          63   26     4 F 25-29      58:34.0    9:26/M
      85    Mark Rasmussen          Fairhaven  MA         125   38     7 M 35-39      58:37.0    9:26/M
      86    Joesph Taborsak         Danbury  CT           194   33     9 M 30-34      58:58.0    9:30/M
      87    Susan Gilbert           Southwick  MA          58   48     4 F 40-49      59:21.0    9:33/M
      88    Donald Thompson         North Granby  CT      144   53    21 M 45-59      59:21.0    9:33/M
      89    Patrick Sullivan        Haverhill  MA         139   38     8 M 35-39      59:32.0    9:35/M
      90    David Citron            East Lyme  CT          29   48    22 M 45-59      59:40.0    9:36/M
      91    Michael Bevens          Wickfork  RI          166   56    23 M 45-59      59:45.0    9:37/M
      92    Kenneth Galloway        Northampton  MA        54   39     9 M 35-39      59:56.0    9:39/M
      93    Paul Filippi            Block Island  RI      170   32    10 M 30-34      59:59.0    9:40/M
      94    Kevin Stevens           Cambridge  MA         137   40     9 M 40-44    1:00:08.0    9:41/M
      95    Felix Perez             Newport  RI           118   42    10 M 40-44    1:00:09.0    9:41/M
      96    Susan Thomas            Rehoboth  MA          142   37     3 F 35-39    1:00:14.0    9:42/M
      97    Marjorie Nusom          Trumbull  CT          112   38     4 F 35-39    1:00:20.0    9:43/M
      98    Nathan Grage            Bristol  RI            60   33    11 M 30-34    1:00:40.0    9:46/M
      99    Louis Ritzinger         Newtown  CT           188   20     5 M 18-24    1:00:43.0    9:47/M
     100    Sandy Charles           Selinsgrove  PA       196   39     5 F 35-39    1:00:55.0    9:49/M
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Rebecca Berwick         Providence  RI         11   21     3 F 18-24    1:01:05.0    9:50/M
     102    Marea Mott              Block Island  RI      108   44     5 F 40-49    1:01:14.0    9:52/M
     103    Jim Hinthorn            Biock Island  RI       70   58    24 M 45-59    1:01:17.0    9:52/M
     104    Peter Donahue           Barrington  RI         38   55    25 M 45-59    1:01:27.0    9:54/M
     105    Lynn Stasiowski         Fairfield  CT         180   27     5 F 25-29    1:01:41.0    9:56/M
     106    Al Puerini              Clayville  RI         175   56    26 M 45-59    1:01:51.0    9:58/M
     107    Mark Eddy               New Fairfield  CT      39   33    12 M 30-34    1:02:30.0   10:04/M
     108    Blake Filippi           Block Island  RI      169   27    12 M 25-29    1:02:44.0   10:06/M
     109    Way Hedding             Niantic  CT            65   58    27 M 45-59    1:03:14.0   10:11/M
     110    Todd Pitney             Suffield  CT          124   40    11 M 40-44    1:03:18.0   10:12/M
     111    Brain Foti              Tonawanda  NY          49   39    10 M 35-39    1:03:30.0   10:14/M
     112    Kessa Schaeffer         Darien  CT            132   42     6 F 40-49    1:03:32.0   10:14/M
     113    Chris Catapane          Stratford  CT         174   43    12 M 40-44    1:03:35.0   10:14/M
     114    Elissa Kavovit          Hebron  CT             84   56     2 F 50-59    1:03:40.0   10:15/M
     115    Linda Martin            Branford  CT           96   56     3 F 50-59    1:03:49.0   10:17/M
     116    Audrey Bottari          Portsmouth  PW         14   42     7 F 40-49    1:04:12.0   10:20/M
     117    Theresa Frueh           Mansfield  MA          51   26     6 F 25-29    1:04:13.0   10:20/M
     118    James Creighton         Peace Dale  RI         33   54    28 M 45-59    1:04:14.0   10:21/M
     119    Sarah Hayes             Branford  CT           64   25     7 F 25-29    1:04:25.0   10:22/M
     120    Debbie Hally            Branford  CT           62   25     8 F 25-29    1:04:25.0   10:22/M
     121    Brian Nusom             Trumbull  CT          113   40    13 M 40-44    1:04:36.0   10:24/M
     122    David Gould             Narragansett  RI       59   47    29 M 45-59    1:05:17.0   10:31/M
     123    Tracy Alexander         Old Saybrook  CT        2   47     8 F 40-49    1:05:38.0   10:34/M
     124    Andrew Bourgeois        Providence  RI         15   55    30 M 45-59    1:06:03.0   10:38/M
     125    David Barber            Cranston  RI            6   56    31 M 45-59    1:06:13.0   10:40/M
     126    Maggie Komosinski       Biock Island  RI       86   55     4 F 50-59    1:06:18.0   10:41/M
     127    Paula Karikas           El Cajon  CA           83   40     9 F 40-49    1:07:01.0   10:48/M
     128    John Basler             East Providence  RI   177   56    32 M 45-59    1:07:14.0   10:50/M
     129    Anna Rubin              Providence  RI        130   22     4 F 18-24    1:08:37.0   11:03/M
     130    Ashley Look             Wellfleet  MA          93   31     9 F 30-34    1:09:44.0   11:14/M
     131    Lisa Kerin              Bethany  CT           198   43    10 F 40-49    1:10:27.0   11:21/M
     132    Ryan McGarry            Block Island  RI      164   10     1 M  1-17    1:11:07.0   11:27/M
     133    James Panero            New York  NY          117   32    13 M 30-34    1:13:34.0   11:51/M
     134    Dara Mandle             New York  NY           95   33    10 F 30-34    1:13:39.0   11:52/M
     135    Tara Traeder            Boston  MA            145   26     9 F 25-29    1:13:43.0   11:52/M
     136    Sarah Zimmerman         New York  NY          160   25    10 F 25-29    1:13:44.0   11:52/M
     137    David Thomas            Rehoboth  MA          141   39    11 M 35-39    1:16:02.0   12:15/M
     138    Chuck Wilkerson         Fairfield  CT         155   44    14 M 40-44    1:16:03.0   12:15/M
     139    Lisa Hollis             Beverly  MA            71   47    11 F 40-49    1:18:07.0   12:35/M
     140    Ronald Goldstein        West Warwick  RI      179   50    33 M 45-59    1:19:51.0   12:51/M
     141    Kelsey Van Nice         Kingston  MT          150   22     5 F 18-24    1:27:21.0   14:04/M
     142    Elaine Rochon           Silver Spring  MD     128   52     5 F 50-59    1:39:47.0   16:04/M