Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ma/Nov8_NEPSTA_1_set1.shtml

NEPSTA Division 3 Cross-Country Championships

Southboro, MA, November 8, 2008

[Boys Varsity Team | Girls Varsity Overall | Girls Varsity Team | Boys JV Overall | Boys JV Team | Girls JV Overall | Girls JV Team ]

Boys Varsity Overall

                                                                      Page 1
                           2008 NEPSTA Division 3
                        Cross-Country Championships
                        Hosted by St. Mark's School
                       November 8, 2008  5,000 Meters
 Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (603) 863-2357      CHRIS@GSRS.COM
===============================================================================
    COURSE CONDITIONS:SLOW          WEATHER: Cloudy, Breezy, 60 DEGREES
             ************************************************
                           VARSITY BOYS RESULTS
             ************************************************
Place TmPl Name                     School               Year Time    Pace  
===== ==== ======================== ==================== ==== ======= ===== 
    1    1 Jim Walker              SAINT MARK'S         2009   17:20  5:35 
    2    2 Tom Finneran            THAYER ACADEMY       2009   17:23  5:36 
    3    3 Aldous T. Strother       THE GOVERNOR'S ACADE 2010   17:30  5:38 
    4    4 Ted Leonhardt            GROTON               2011   17:30  5:38 
    5    5 David Lamb              BBN                  2009   17:34  5:39 
    6    6 Jamie Norton             GROTON               2010   17:36  5:40 
    7    7 Ricky Mulroy             ST. SEBASTIAN'S      2010   17:45  5:43 
    8    8 Corey P. Lyons           THE GOVERNOR'S ACADE 2010   17:53  5:46 
    9    9 Dan Burnett              BBN                  2010   17:57  5:47 
   10   10 Patrick F. Diamond      THE GOVERNOR'S ACADE 2009   18:02  5:48 
   11   11 Justin Murray           KINGSWOOD-OXFORD     2010   18:07  5:50 
   12   12 Sam Neagley              SAINT MARK'S         2010   18:09  5:51 
   13   13 Josh Imhoff              GROTON               2011   18:10  5:51 
   14   14 James Wildasin           GROTON               2011   18:15  5:53 
   15   15 Austin Anton             GROTON               2010   18:24  5:56 
   16   16 Zander McClelland        GROTON               2011   18:25  5:56 
   17   17 Andrew Pontbriand        SAINT MARK'S         2010   18:28  5:57 
   18   18 David Stanton            BBN                  2009   18:29  5:57 
   19   19 Peter Duffy              SAINT MARK'S         2012   18:30  5:58 
   20   20 Sam Pokross             BBN                  2009   18:37  6:00 
   21   21 Sam McKeown              KINGSWOOD-OXFORD     2012   18:37  6:00 
   22   22 Emanuelle Cicero         ST. GEORGE'S         2010   18:40  6:01 
   23   23 Brett H. Riley           THE GOVERNOR'S ACADE 2010   18:47  6:03 
   24   24 Patrick Gunn             KINGSWOOD-OXFORD     2009   18:48  6:04 
   25      Kazuki Kawabata          BREWSTER ACADEMY     2011   18:50  6:04 
   26   25 John Power               ST. SEBASTIAN'S      2009   18:52  6:05 
   27   26 Andrew Hancock           CANTERBURY           2009   18:58  6:07 
   28   27 Matt Gleysteen           SAINT MARK'S         2009   18:59  6:07 
   29   28 Ben Gilmore              SAINT MARK'S         2011   19:02  6:08 
   30   29 Griffin Budde            THAYER ACADEMY       2010   19:04  6:09 
   31   30 Clif Cody                BBN                  2012   19:04  6:09 
   32   31 Ian Watson               CANTERBURY           2010   19:07  6:09 
   33   32 Graham Miles             KINGSWOOD-OXFORD     2009   19:07  6:10 
   34   33 Walter Cabot            SAINT MARK'S         2009   19:08  6:10 
   35   34 Sean Barbary             THAYER ACADEMY       2011   19:08  6:10 
   36   35 Dylan Awalt-Conley       CONCORD ACADEMY      2010   19:10  6:10 
   37   36 Ed Kielb                 PORTSMOUTH ABBEY     2011   19:19  6:13 
   38   37 Arjun Aggarwal           GROTON               2009   19:20  6:14 
   39   38 Jack Supple              ST. SEBASTIAN'S      2010   19:22  6:14 
   40   39 Taylor Deary             POMFRET SCHOOL       2011   19:22  6:14 
   41   40 Quent Dickmann           PORTSMOUTH ABBEY     2010   19:25  6:15 
   42   41 Zach Golden              POMFRET SCHOOL       2009   19:27  6:16 
   43   42 Rigaud J. Legrand        THE GOVERNOR'S ACADE 2010   19:32  6:18 
   44   43 Alexander B. Brierley   THE GOVERNOR'S ACADE 2009   19:33  6:18 
   45   44 Stephan Schneider        KINGSWOOD-OXFORD     2010   19:35  6:19 
   46   45 Brian Horne             ST. SEBASTIAN'S      2009   19:37  6:19 
   47   46 Will Hakim               BBN                  2009   19:37  6:19 
   48   47 Tobias Bercu             CONCORD ACADEMY      2011   19:37  6:19 
   49   48 Michael Carlin           CANTERBURY           2009   19:38  6:20 
   50   49 Julian Bercu             CONCORD ACADEMY      2010   19:39  6:20 
Record 15:06 BY Franklin Sanchez Cushing Academy 2001
  11/08/2008  6:54PM
                                                                      Page 2
                           2008 NEPSTA Division 3
                        Cross-Country Championships
                        Hosted by St. Mark's School
                       November 8, 2008  5,000 Meters
 Timing By: GRANITE STATE RACE SERVICES (603) 863-2357      CHRIS@GSRS.COM
===============================================================================
    COURSE CONDITIONS:SLOW          WEATHER: Cloudy, Breezy, 60 DEGREES
             ************************************************
                           VARSITY BOYS RESULTS
             ************************************************
Place TmPl Name                     School               Year Time    Pace  
===== ==== ======================== ==================== ==== ======= ===== 
   51   50 Eric Edelstein          CONCORD ACADEMY      2009   19:40  6:20 
   52   51 Robert Butts             CANTERBURY           2009   19:44  6:21 
   53   52 Nik Medrano              THAYER ACADEMY       2010   19:47  6:22 
   54   53 Rob Curtis               THAYER ACADEMY       2010   19:47  6:23 
   55   54 Chris McCormack         ST. GEORGE'S         2009   19:48  6:23 
   56   55 Anthony Ferraro          BBN                  2012   19:50  6:23 
   57   56 Kevin Driscoll           ST. SEBASTIAN'S      2009   19:51  6:24 
   58   57 Lewis Salas             CONCORD ACADEMY      2009   19:57  6:26 
   59   58 Ian McWilliams           LAWRENCE ACADEMY     2010   19:57  6:26 
   60   59 Derek Lessard            KINGSWOOD-OXFORD     2010   20:01  6:27 
   61   60 Brian Taptick            CANTERBURY           2009   20:06  6:28 
   62   61 Cam MacKeen              THAYER ACADEMY       2009   20:07  6:29 
   63   62 Brendan Connelly         PORTSMOUTH ABBEY     2010   20:09  6:29 
   64   63 Hendrik Kits Van Heyning ST. GEORGE'S         2010   20:09  6:30 
   65   64 Gene Deary               POMFRET SCHOOL       2009   20:09  6:30 
   66   65 Cole F. Forbes           THE GOVERNOR'S ACADE 2011   20:13  6:31 
   67   66 Madison Hansen           PORTSMOUTH ABBEY     2010   20:14  6:31 
   68   67 Will Adams               ST. SEBASTIAN'S      2011   20:14  6:31 
   69   68 Devin Laviano            PORTSMOUTH ABBEY     2009   20:18  6:32 
   70   69 Sam Friedman            THAYER ACADEMY       2009   20:18  6:32 
   71   70 Charley Reynolds         POMFRET SCHOOL       2009   20:29  6:36 
   72   71 John Plummer            LAWRENCE ACADEMY     2010   20:30  6:36 
   73   72 Adrian Mahoney           KINGSWOOD-OXFORD     2010   20:33  6:37 
   74   73 Nick Sennott             ST. SEBASTIAN'S      2009   20:38  6:39 
   75   74 Billy Cummings           CANTERBURY           2009   20:45  6:41 
   76   75 Peter Forster            CANTERBURY           2009   20:46  6:41 
   77   76 Dexter Blumenthal        CONCORD ACADEMY      2010   20:47  6:42 
   78   77 Jake Flynn               PORTSMOUTH ABBEY     2011   20:49  6:42 
   79   78 Steve  Yang             PORTSMOUTH ABBEY     2009   20:50  6:43 
   80   79 Peter Ryder              LAWRENCE ACADEMY     2012   20:55  6:44 
   81   80 Kent Lorenz              POMFRET SCHOOL       2009   20:55  6:44 
   82   81 Alistair Wilson          CONCORD ACADEMY      2011   20:57  6:45 
   83   82 William Osler            ST. GEORGE'S         2010   20:58  6:45 
   84   83 Evan Read                ST. GEORGE'S         2012   21:01  6:46 
   85   84 Chris Barber             POMFRET SCHOOL       2012   21:08  6:48 
   86   85 Eric McKnight            LAWRENCE ACADEMY     2010   21:24  6:53 
   87   86 Halsey Landon            ST. GEORGE'S         2009   21:38  6:58 
   88   87 Ian Crouse               POMFRET SCHOOL       2012   21:41  6:59 
   89      Geoffry Cook             BREWSTER ACADEMY     2012   21:42  6:59 
   90   88 Dan Fortunato           ST. GEORGE'S         2009   21:47  7:01 
   91   89 Charles White            LAWRENCE ACADEMY     2012   21:51  7:02 
   92   90 Albert Sun               LAWRENCE ACADEMY     2009   22:47  7:20 
   93   91 Jeffrey Chen             LAWRENCE ACADEMY     2010   22:47  7:20 
   94      Jt Teitleman             BREWSTER ACADEMY     2010   28:09  9:04 
  11/08/2008  6:54PM