Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ma/May23_Hampsh_set1.shtml

Hampshire-Hampden County Last Chance Meet

Northampton, MA, May 23, 2008

Last Chance Meet

   Sugarloaf Mtn. Athletic Club                                             Hy-Tek's MEET MANAGER  8:23 PM  5/23/2008  Page 1
                                                   Hampshire- Hampden 2008 - 5/23/2008
                                                               Northampton
                                                                 Results
   Girls 100 Meter Dash Q=14.2
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Dean, Cailee              09 Hampshire Regional     13.94      13.55
  2 Provo, Stephanie          11 Hampshire Regional     14.04      13.86
  3 Kanaley, Angela           09 Hampshire Regional     14.04      14.03
  4 Gavrilyuk, Alisa          09 Westfield              13.84      14.19
  5 Rothermel, Lauren         10 Westfield              14.14      14.78
  6 Pasche, Lucie             09 Northampton            18.64      18.88
  7 O'Reilly, Kathleen        10 Northampton            23.24      22.89
   Girls 200 Meter Dash Q=29.8
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Paine, Natalia            10 Northampton            26.64      25.83   3
  2 Driscoll-Sbar, Alannah    11 Northampton            26.69      27.17   3
  3 Cole, Katie               12 Holyoke Catholic       28.18      27.82   3
  4 Fiegenbaum, Hannah        10 Northampton            28.54      27.92   2
  5 Blanchard, Courtney       09 Hampshire Regional     28.24      27.97   3
  6 Tabin, Brianna            09 South Hadley           28.34      28.14   3
  7 Brennan, Madeleine        10 Northampton            28.41      28.33   3
  8 Marciano, Nina            09 Holyoke Catholic       28.64      28.61   2
  9 Janik, Joanna             11 Westfield              28.94      29.00   2
 10 Shaffer, Ashley           10 Northampton            29.74      29.76   2
 11 Pope, Lyndsay             10 South Hadley           30.14      29.93   1
 12 Krumpholz, Kyla           10 Northampton            30.04      30.74   1
 13 Grimaldi, Kerri           09 Westfield              30.04      31.09   1
 14 Borawski, April           10 Northampton            30.04      32.20   1
 15 Pajak, Brie                  Holyoke Catholic       29.80      32.43   1
 -- Whiting, Abby             09 Hampshire Regional     29.24         NT   2
 -- Cardinal, Jen             09 Holyoke Catholic       29.64         NT   2
   Girls 400 Meter Dash Q=68.5
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Larson, Emma              09 Northampton          1:03.64    1:02.09
  2 Sypek, Sarah              09 Hampshire Regional   1:05.64    1:06.85
 -- Otis, Marissa             09 Hampshire Regional   1:08.04         NT
 -- Hopkins McGill, Kathryn   09 Amherst              1:06.54         NT
 -- Sypek, Kayla              09 Hampshire Regional   1:08.14         NT
 -- Desmarais, Alyssa         10 Westfield            1:06.53         NT
   Girls 800 Meter Run Q=2:45.0
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ferreira, Ashley          11 Ludlow High School   2:38.24    2:33.91
  2 Salvador, Samantha        10 Ludlow High School   2:38.24    2:35.01
  3 Labrie, Liz               09 Hampshire Regional   2:36.13    2:37.16
  4 LeBeau, Caitlin           09 Northampton          2:42.64    2:38.15
  5 Belanger, Alaina          09 Hampshire Regional   2:35.26    2:43.97
  6 Mercado, Yaina            10 Westfield            2:44.84    2:47.09
 -- Broderick, Shannon        10 Westfield            2:41.95         NT
   ....Girls 800 Meter Run Q=2:45.0
 -- Kleeberg, Erika           11 Hampshire Regional   2:51.24         NT
 -- Powell, Christina         10 Holyoke Catholic     2:37.53         NT
   Girls 1 Mile Run Q=6:12.0
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Kuntz, Maggie             11 Holyoke Catholic     5:36.26    5:41.40
  2 Lellman, Charlotte        09 Northampton          6:05.24    5:47.29
  3 Milsark, Haley            09 Northampton          6:00.58    5:53.60
  4 Nelson, Clare             10 South Hadley         6:05.10    5:53.90
  5 Lewis, Taylor             09 Holyoke Catholic     5:53.84    5:55.80
  6 Woods, Elizabeth          09 Hampshire Regional   6:07.65    5:56.04
  7 Zimmerman, Hannah         11 Northampton          5:49.89    5:56.59
  8 Boyle, Margaret              Cathedral            6:05.00    5:57.11
  9 Rooke, Falon              09 Holyoke Catholic     5:59.90    5:57.60
 -- Camerlin, Rebecca         11 Westfield            6:11.24         NT
 -- Bretz, Kyrie              10 Hampshire Regional   5:51.44         NT
 -- Zimmerman, Samantha       10 Northampton          6:05.24         NT
   Girls 2 Mile Run Q=13:20.0
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Letendre, Nora            09 Northampton         12:28.64   12:35.13
  2 Roberts, Julie            09 Hampshire Regional  12:51.22   12:53.52
  3 Fisher, Erica             10 Holyoke Catholic    13:10.24   13:05.59
 -- Howe, Ruth                09 Northampton         13:20.00         NT
 -- Welch, Kellie             12 Hampshire Regional  12:46.33         NT
   Girls 100 Meter Hurdles Q=19.0
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Gonet, Gaby               10 Agawam High School     18.34      17.82
  2 Boraski, Megan            12 Holyoke Catholic       18.04      18.15
  3 Ciolek, Alisha            09 Holyoke Catholic       18.37      18.18
  4 Brown, Sonia              10 Amherst                18.30      18.50
   Girls 300 Meter Hurdles Q=55.0
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Delaney, Shelbie          12 Northampton            50.74      49.81   2
  2 Hopkins, Phoebe           09 Northampton            51.39      49.95   2
  3 McConnell, Jordan         09 Holyoke Catholic       52.25      51.92   2
  4 Lyons, Leah               09 Hampshire Regional     52.12      52.26   2
  5 Brown, Sonia              10 Amherst                54.54      52.72   2
  6 Otis, Stephanie           09 Hampshire Regional     54.24      56.44   2
  7 Mauer, Meghan             10 South Hadley           57.14      57.77   1
  8 DeMakis, Melanie          09 South Hadley           57.14      58.89   1
 -- Lee, Gayin                10 Amherst                55.24         NT   2
 -- O'Connor, Kathleen        10 Hampshire Regional     55.24         NT   1
   Girls 4x100 Meter Relay (free entry)
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hampshire Regional                                  54.34      52.87
  2 Northampton High School                             53.86      54.01
  3 Holyoke Catholic High School                        54.54      54.41
  4 South Hadley High School                            56.14      54.86
   Girls 4x400 Meter Relay (free entry)
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals
=========================================================================
  1 Northampton High School                           4:10.84    4:06.01
  2 Holyoke Catholic High School                      4:28.24    4:26.14
  3 Hampshire Regional                                4:30.17    4:45.22
  4 South Hadley High School                          4:50.24    5:03.63
   Girls High Jump Q=4'04"
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Driscoll-Sbar, Alannah    11 Northampton          5-00.00    4-10.00
  2 Provo, Stephanie          11 Hampshire Regional   4-10.00    4-08.00
  3 Veit, Kaitlyn             10 Holyoke Catholic     4-06.00    4-04.00
 -- Moltenbrey, Megan         11 Westfield            4-06.00         NH
 -- Lyons, Leah               09 Hampshire Regional   4-08.00         NH
   Girls Pole Vault Q=6'6"
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Flinker, Sarah            12 Northampton          8-06.00    7-06.00
  2 Conway, Jacqueline        10 East Longmeadow      8-00.00    7-00.00
  2 Howe, Ruth                09 Northampton          7-00.00    7-00.00
  2 Caprile, Michelle         09 East Longmeadow      7-00.00    7-00.00
  5 Knox, Jen                 11 East Longmeadow      6-06.00    6-00.00
 -- Whiting, Rachael          09 Hampshire Regional   6-00.00         NH
 -- Kanaley, Angela           09 Hampshire Regional   6-00.00         NH
   Girls Long Jump Q=14'0"
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Paine, Natalia            10 Northampton         16-00.25   15-05.50
  2 Baird, Maddelyn              Westfield           15-02.00   15-00.00
  3 Cardinal, Jen             09 Holyoke Catholic    14-06.00   14-08.50
  4 Belanger, Alaina          09 Hampshire Regional  14-04.00   14-07.00
  5 Sypek, Sarah              09 Hampshire Regional  14-08.00   14-04.50
  6 Fratini, Anne             09 Westfield           14-10.00   14-04.00
  7 Ciolek, Alisha            09 Holyoke Catholic    14-11.00   13-05.00
  8 Hardy, Rebecca            09 Westfield           14-03.00   13-04.00
  9 Sypek, Kayla              09 Hampshire Regional  14-07.00   12-06.00
 -- Dean, Cailee              09 Hampshire Regional  15-04.00         ND
 -- Tabin, Brianna            09 South Hadley        14-06.00         ND
 -- Fiegenbaum, Hannah        10 Northampton         15-09.75         ND
   Girls Triple Jump Q=30'00"
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Otis, Marissa             09 Hampshire Regional  32-06.00   32-03.00
  2 Blanchard, Courtney       09 Hampshire Regional  32-05.00   31-01.50
  3 Delaney, Shelbie          12 Northampton         32-06.00   30-11.00
  4 Hopkins, Phoebe           09 Northampton         30-03.50   30-00.00
 -- LeBeau, Caitlin           09 Northampton         30-03.50       FOUL
   Girls Shot Put Q=26'06"
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Blaney, Kelly             12 South Hadley        32-08.00   29-01.75
  2 Rock, Kelsi               11 Holyoke Catholic    23-00.00   23-01.75
  3 DelValle, Kierstin           Holyoke Catholic    23-00.00   23-00.75
  4 Hardy, Rebecca            09 Westfield           23-00.00   20-11.00
  5 Stocker, Carolyn          09 Westfield           26-06.00   16-05.50
 -- Benoit, Shelby            09 Hampshire Regional  32-04.50         ND
 -- Gillett, Stacy            10 Hampshire Regional  30-05.00         ND
 -- Lyons, Leah               09 Hampshire Regional  27-00.00         ND
   Girls Discus Throw Q=78'00"
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bowers, Katlin            12 Westfield              80-00     102-03
  2 Rock, Kelsi               11 Holyoke Catholic       89-09      82-07
  3 DelValle, Kierstin           Holyoke Catholic       78-00      75-04
  4 Hamilton, Abbe            11 South Hadley           73-04      68-07
  5 O'Connor, Kathleen        10 Hampshire Regional     79-01      65-05
  6 Sadusky, Melissa          11 Northampton            52-08      62-06
  7 Reinhardt, Elena          10 Northampton            61-02      60-08
 -- Blaney, Kelly             12 South Hadley           88-04         ND
 -- Gillett, Stacy            10 Hampshire Regional     80-02         ND
 -- Pope, Lyndsay             10 South Hadley           78-00         ND
   Girls Javelin Throw Q=74'00"
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Pope, Lyndsay             10 South Hadley           95-07      88-07
  2 Martin, Kasey             09 Agawam High School     84-06      81-08
  3 Kleeberg, Erika           11 Hampshire Regional     77-00      75-06
  4 Himmleman, Katherine      11 Hampshire Regional     74-00      73-03
  5 LaFrance, Soleil          11 Hampshire Regional     75-00      73-00
  6 Reinhardt, Elena          10 Northampton            74-04      72-03
  7 Ross, Mattia              11 East Longmeadow        74-05      72-00
  8 Hardy, Rebecca            09 Westfield              76-01      71-09
  9 Fuller, Ashley            10 Amherst                76-06      68-05
 10 Dufresne, Nicole          10 Holyoke Catholic       94-06      60-11
 -- Hood, Kate                12 Westfield              74-01         ND
   Boys 100 Meter Dash Q=12.3
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Holland-O'Neil, Zack      12 Northampton            11.44      11.51   2
  2 DeMarco, Tony             11 South Hadley           12.24      12.40   2
  3 Jones, Lamarr             11 East Longmeadow        12.34      12.61   2
  4 Casey, Tim                11 Ludlow High School     12.54      12.99   1
 -- Campbell, Nick            09 Westfield              12.54         NT   1
 -- Merkulov, Alex            11 Westfield              12.34         NT   1
 -- Dunn, Andrew              10 Hampshire Regional     12.24         NT   2
 -- Murphy, Tim               10 Hampshire Regional     12.24         NT   2
 -- Langone, Mike             11 Ludlow High School     12.04         NT   2
 -- Frazier, Alex             12 Westfield              12.04         NT   2
 -- Contuzzi, Robert          12 Northampton            11.34        DNF   2
   Boys 200 Meter Dash Q=25.4
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Meadows, Bryan            11 East Longmeadow        23.90      23.69   2
  2 Os, Nick                  11 South Hadley           24.14      23.86   2
  3 LaFountain, Jeff          11 South Hadley           24.24      23.99   2
  4 Brida, Chris              12 Hampshire Regional     24.34      24.03   2
  5 Black, Ben                12 East Longmeadow        24.64      24.79   1
  6 Florence, Zac             09 East Longmeadow        25.44      25.98   1
 -- Caisse, Brian             10 South Hadley           26.24         NT   1
   Boys 400 Meter Dash Q=57.0
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Christie, Anthony         11 Commerce               55.84      54.39   2
  2 Nunnally-Rivera, Kareem   11 Commerce               56.24      55.14   2
  3 Collette, Ryan            12 Ludlow High School     57.00      55.27   1
  4 Benoit, Matt              10 East Longmeadow        56.74      55.57   1
  5 Areche, John              10 Westfield              55.64      55.73   2
  6 Bamford, Mark             09 Ludlow High School     56.04      56.12   2
  7 Bonavita, Joe             10 Westfield              57.24    1:00.44   1
 -- D'Allesandro, Dave        11 South Hadley           55.34         NT   2
 -- Mailloux, Michael         10 Northampton            53.74         NT   2
   Boys 800 Meter Run Q=2:12.0
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Lee, Colin                12 South Hadley         2:02.94    2:01.41
  2 Keith, Tyler              11 Northampton          2:04.24    2:04.23
  3 Wanar, Harry              11 Northampton          2:08.28    2:05.79
  4 McCarthy, Myles           12 Hampshire Regional   2:06.04    2:08.09
  5 Sullivan, Griffin         10 Northampton          2:11.17    2:11.48
  6 Freccero, Marc            12 East Longmeadow      2:12.24    2:12.55
   Boys 1 Mile Run Q=5:05.0
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Dunn-Gaudet, Erik         11 Northampton          4:32.24    4:36.45
  2 Clayton, Christopher      11 Northampton          4:38.24    4:45.27
  3 Ulm, Tyler                10 Westfield            4:55.24    5:00.37
  4 Kane, Brendan             11 East Longmeadow      4:59.24    5:02.80
  5 Boroff, Addison           11 South Hadley         5:05.24    5:06.51
   Boys 2 Mile Run Q=11:10.0
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Mulligan, Brandon            Westfield           10:30.00   10:48.20
  2 DalMolin, Erick           10 Ludlow High School  11:02.24   10:52.40
 -- Lutz, Ian                    Northampton         10:30.00         NT
   Boys 110 Meter Hurdles Q=18.5
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Koncki, Zachary           12 Northampton            14.99      14.99
  2 Xavier, Nevin             12 Ludlow High School     18.04      17.85
  3 Gaspari, Andrew           11 Hampshire Regional     18.54      18.46
 -- Burlingame, Randy         11 Westfield              18.34         NT
 -- Aleixo, Joe               10 Ludlow High School     18.14         NT
   Boys 300 Meter Hurdles Q=46.0
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Otis, Nick                11 Hampshire Regional     41.36      41.33
  2 Garand, Tim               11 South Hadley           44.84      43.88
  3 Allen, Brian              09 Westfield              45.44      45.01
  4 DeMakis, Will             10 South Hadley           47.94      48.05
 -- Czerniak, Shawn           10 Ludlow High School     46.24         NT
   Boys 4x100 Meter Relay (free entry)
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals
=========================================================================
  1 South Hadley High School                            47.14      46.70
  2 East Longmeadow High School                         47.04      47.11
  3 Hampshire Regional                                  47.24      48.29
   Boys 4x400 Meter Relay (free entry)
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals
=========================================================================
  1 South Hadley High School                          3:37.24    3:48.57
 -- Northampton High School                           3:33.94         DQ
   Boys High Jump Q=5'06"
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Contuzzi, Robert          12 Northampton          6-06.00    6-03.00
  2 Clayton, Christopher      11 Northampton          5-10.00    5-10.00
  3 Mailloux, Steven          10 Northampton          5-06.00    5-06.00
  4 Duarte, Nick              12 Westfield            5-06.00    5-04.00
  4 Casey, Tim                11 Ludlow High School   5-04.00    5-04.00
 -- Venne, Kyle               10 Ludlow High School   5-04.00         NH
 -- Gaspari, Andrew           11 Hampshire Regional   5-06.00         NH
 -- Jones, Lamarr             11 East Longmeadow      5-04.00         NH
   Boys Pole Vault Q=9'6"
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Dunn-Gaudet, Erik         11 Northampton         11-00.00    9-06.00
 -- Merkulov, Alex            11 Westfield           10-00.00         NH
   Boys Long Jump Q=18'00"
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Otis, Nick                11 Hampshire Regional  19-05.00   19-06.50
  2 LaFountain, Jeff          11 South Hadley        18-03.00   18-02.00
  2 Burlingame, Randy         11 Westfield           18-08.50   18-02.00
  4 Wielblad, John            11 Ludlow High School  18-02.00   17-10.00
  5 D'Allesandro, Dave        11 South Hadley        18-03.00   17-02.00
  6 Benoit, Matt              10 East Longmeadow     18-01.50   17-01.50
  7 Murray, Ryan              10 Northampton         18-01.50   16-00.00
 -- Garand, Tim               11 South Hadley        18-03.00         ND
 -- Phan, Nam                 11 East Longmeadow     18-01.00         ND
 -- Brida, Chris              12 Hampshire Regional  20-02.50         ND
 -- Meadows, Bryan            11 East Longmeadow     19-02.00         ND
 -- Barron, Ian               10 Northampton         17-00.00       FOUL
 -- Patnode, Eric             11 East Longmeadow     18-05.00       FOUL
   Boys Triple Jump Q=36'0"
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Koncki, Zachary           12 Northampton         42-08.50   42-02.00
  2 Meadows, Bryan            11 East Longmeadow     40-08.00   39-11.00
  3 Campbell, Nick            09 Westfield           37-11.00   37-10.00
  4 Os, Nick                  11 South Hadley        40-03.50   37-09.50
  5 Sullivan, Griffin         10 Northampton         37-00.00   37-00.00
 -- Bamford, Mark             09 Ludlow High School  36-06.00         ND
 -- Castonguay, Andrew        10 East Longmeadow     36-05.50         ND
   Boys Shot Put Q=39'00"
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Griffith, Devin           11 East Longmeadow     39-11.50   40-06.75
  2 Leastman, Aaron           11 Ludlow High School  39-01.00   39-10.00
  3 Wiater, Jake              12 South Hadley        39-10.00   39-04.50
   ....Boys Shot Put Q=39'00"
  4 Kenneally, Thomas         12 Northampton         41-11.00   39-02.00
 -- Bryant, Kyle              12 Westfield           41-02.50         ND
 -- Wiater, Max               12 South Hadley        37-10.00         ND
   Boys Discus Throw Q=108'00"
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Kenneally, Thomas         12 Northampton           115-00     122-04
  2 Hamel, Matt               09 Westfield             108-01     110-06
  3 Johnson, Dimitri          11 Northampton            90-00      87-10
  4 Wiater, Jake              12 South Hadley          110-06      82-11
  5 Ruyffelaert, Justin       09 Northampton            85-00      77-11
  6 Ganieany, Paul            11 Ludlow High School    108-10      72-07
 -- Wiater, Max               12 South Hadley          113-11         ND
 -- Fessender, Matt           10 East Longmeadow       108-07         ND
 -- Steinenger, Josh          11 South Hadley           90-00         ND
 -- Leighton, James           11 East Longmeadow       109-00       FOUL
   Boys Javelin Throw Q=130'00"
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Parsons, Matt             10 Northampton           133-10     134-09
  2 Bernier, David            11 Ludlow High School    136-06     133-08
  3 Favata, Carl              10 Westfield             137-05     124-00
  4 Collette, Ryan            12 Ludlow High School    132-10     122-03
  5 Leighton, James           11 East Longmeadow       132-04     112-09
  6 Konowitch, Jacob          10 Northampton           110-00     108-07
  7 Johnson, Dimitri          11 Northampton           100-00     101-07
 -- LaFountain, Jeff          11 South Hadley          117-06         ND