Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ma/May22_SouthS_set1.shtml

South Shore League Championships

Norwell, MA, May 22, 2008

[Boy's Results ]

Girl's Results

MTFOA


                              South Shore League Meet
                         Norwell High School  - 5/22/2008
                                      Results
  Girls 100 Meter Dash Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Thatcher, Ally            10 Carver                   13.53
    2 Tabke, Jayna              11 Carver                   13.78
    3 Shanahan, Mackenzie       10 Cohasset                 13.89
    4 Benson, Tori              09 East Bridgewater         14.22
    5 Marini, Jessica           09 Abington                 14.23
    6 Harvey, Olivia            09 East Bridgewater         14.42
    7 Nolan, Britteny           11 Carver                   15.02
    8 Oakley, Sara              11 Abington                 15.03
  Girls 200 Meter Dash Varsity
    Top 8 Advance by Time
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Gray, Taylor              09 Carver                   27.84q  1
    2 Corsi, Ali                10 Mashpee                  28.35q  2
    3 Barry, Brianna            09 East Bridgewater         29.57q  2
    4 Brophy, Johanna           11 Cohasset                 29.74q  1
    5 Ponte, Kelly              09 East Bridgewater         29.93q  1
    6 Prescott, Jessica         11 Carver                   31.03q  1
    7 Slack, Samantha           09 Abington                 31.32q  2
    8 Oakley, Sara              11 Abington                 31.52q  1
    9 Nguyen, Tram-Anh          11 Abington                 33.36   2
  Girls 200 Meter Dash Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
  Finals
    1 Gray, Taylor              09 Carver                   28.20
    2 Corsi, Ali                10 Mashpee                  28.40
    3 Barry, Brianna            09 East Bridgewater         29.30
    4 Brophy, Johanna           11 Cohasset                 29.51
    5 Ponte, Kelly              09 East Bridgewater         30.55
    6 Prescott, Jessica         11 Carver                   31.03
    7 Slack, Samantha           09 Abington                 31.39
    8 Oakley, Sara              11 Abington                 31.59
  Girls 400 Meter Dash Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Downes, Amira             11 Harwich                1:01.88
    2 Carey, Lauren             12 East Bridgewater       1:04.88
    3 Murray, Kate              12 Carver                 1:05.03
    4 O'Brien, Meaghan          12 East Bridgewater       1:05.76
    5 Palmer, Emily             10 Norwell                1:06.39
    6 Palmer, Sarah             10 Norwell                1:07.77
    7 Abbatangelo, Anna-Lisa    11 Abington               1:07.85
    8 Kilfoye, Hannah           10 East Bridgewater       1:09.13
  Girls 1 Mile Run Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Sandonato, Sami           11 Abington               5:55.67
    2 Pry, Julie                 7 Mashpee                6:05.27
    3 Weiler, Nicole            11 Norwell                6:08.70
    4 Harvey, Brittany          09 East Bridgewater       6:10.86
    5 Hatch, Nicole             09 East Bridgewater       6:14.85
    6 Murphy, Carleigh          10 East Bridgewater       6:30.27
    7 Gilbert, Molly            11 Cohasset               6:33.80
    8 Stello, Melissa              Harwich                7:07.90
  Girls 2 Mile Run Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Sidiripoulos, Nicole      12 Carver                12:44.11
    2 Smith, Jillian            11 Abington              12:45.85
    3 Gallagher, Gwynne         12 Norwell               13:35.59
    4 Signori, Lea              12 East Bridgewater      13:52.39
    5 Vallesio, Rose            11 Carver                14:00.13
    6 Reed, Carrie              12 Norwell               14:14.27
  Girls 800 Meter Run Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Carey, Danielle           10 East Bridgewater       2:30.32
    2 Valant, Sarah             12 East Bridgewater       2:37.85
    3 McManus, Carly            11 Norwell                2:39.17
    4 LaPointe, Tessa           12 Abington               2:39.36
    5 DePina, Erina             11 East Bridgewater       2:40.59
    6 Hathaway, Becca           10 Norwell                2:46.69
    7 Aldravandi, Alyssa        09 Carver                 2:54.47
    8 DeMarco, Haley            10 Norwell                2:55.76
    9 Nakashima, Tatiyana       11 Cohasset               2:56.74
   10 West, Emily               12 Abington               2:58.92
  Girls 100 Meter Hurdles Varsity
    Top 8 Advance by Time
  ================================================================
      Name                    Year School                 Prelims
  ================================================================
  Preliminaries
    1 Carey, Kylene             10 East Bridgewater         16.52q
    2 Aizenstadt, Taylor        11 Norwell                  16.77q
    3 Olson, Lacey              11 Carver                   17.06q
    4 Reid, Colleen             11 East Bridgewater         17.25q
    5 Abiassaf, Stephanie       12 East Bridgewater         17.53q
    6 Cote, Kelsey              11 Carver                   18.39q
    7 Falconer, Suzanne         09 Carver                   18.86q
    8 Sadler, Ali               11 Cohasset                 19.48q
  Girls 300 Meter Hurdles Varsity
  ===================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H#
  ===================================================================
    1 Olson, Lacey              11 Carver                   50.78   2
    2 Gallagher, Morgan         09 Norwell                  51.82   2
    3 McKean, Hailey            09 East Bridgewater         52.68   2
    4 Stoltz, Mikaela           11 Mashpee                  53.02   2
    5 Spalt, Laura              11 Harwich                  54.60   2
    6 Tyrer-Vassell, Anna       09 East Bridgewater         54.81   2
    7 Haracz, Lesen             11 Cohasset                 55.76   2
    8 Rimmer, Sydney            09 Carver                   57.57   1
    9 Devine, Shealyn           10 Harwich                  58.96   1
   10 Sideropolus, Megan        09 Abington                 58.96   1
   11 McClintock, Megan         12 Abington               1:01.10   1
  Girls 4x100 Meter Relay Varsity
  ================================================================
      School                                               Finals
  ================================================================
    1 East Bridgewater  'A'                                 52.80
    2 Carver  'A'                                           53.15
    3 Cohasset  'A'                                         55.75
    4 Mashpee  'A'                                          56.44
    5 Abington  'A'                                         56.55
    6 Norwell  'A'                                          59.57
  Girls 4x400 Meter Relay Varsity
  ================================================================
      School                                               Finals
  ================================================================
    1 East Bridgewater  'A'                               4:32.42
    2 Abington  'A'                                       4:53.12
  Girls 4x800 Meter Relay Varsity
  ================================================================
      School                                               Finals
  ================================================================
    1 Harwich  'A'                                       11:10.44
    2 Carver  'A'                                        11:55.70
  Girls High Jump Varsity
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Aizenstadt, Taylor        11 Norwell                5-00.00
    2 Cote, Kelsey              11 Carver                 4-10.00
    3 McNeill, Sarah            11 East Bridgewater      J4-10.00
    4 Tyrer-Vassell, Anna       09 East Bridgewater       4-08.00
    5 Reid, Colleen             11 East Bridgewater       4-06.00
    5 Abbatangelo, Anna-Lisa    11 Abington               4-06.00
    5 Martell, Jenay            11 East Bridgewater       4-06.00
    8 Rimmer, Sydney            09 Carver                J4-06.00
    9 Sandonato, Sami           11 Abington               4-02.00
   -- Thompson, Katelyn         09 Norwell                     NH
  Girls Long Jump Varsity
  ================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Carey, Kylene             10 East Bridgewater      16-11.50
    2 Thatcher, Ally            10 Carver                16-08.00
    3 Downes, Amira             11 Harwich               16-06.00
    4 Gallagher, Morgan         09 Norwell               16-02.50
    5 Abiassaf, Stephanie       12 East Bridgewater      16-00.00
    6 Corsi, Ali                10 Mashpee               15-04.00
    7 O'Brien, Meaghan          12 East Bridgewater      14-06.00
    8 Shanahan, Mackenzie       10 Cohasset              14-05.50
    9 Barry, Brianna            09 East Bridgewater      14-01.00
   10 Gray, Taylor              09 Carver                14-00.00
   11 Marini, Jessica           09 Abington              13-08.50
   12 Sadler, Ali               11 Cohasset              13-06.50
   13 Shea, Maeve               10 Norwell               13-05.00
   14 Murray, Kate              12 Carver                13-02.00
   15 McClintock, Megan         12 Abington              12-02.00
  Girls Triple Jump Varsity
  ================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Aizenstadt, Taylor        11 Norwell               34-07.50
    2 Gallagher, Morgan         09 Norwell               33-00.50
    3 Valant, Sarah             12 East Bridgewater      31-03.00
    4 Lawrence, Julie           11 Abington              30-11.00
    5 Stoltz, Mikaela           11 Mashpee               29-09.00
    6 Carey, Lauren             12 East Bridgewater      29-06.00
    7 Brophy, Johanna           11 Cohasset              28-11.00
    8 Blauner, Hannah           10 East Bridgewater      28-03.50
  Girls Shot Put Varsity
  ================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Littig, Kayla             12 Carver                33-01.00
    2 Barbato, Christie         12 Harwich               32-07.50
    3 Meserve, Mari             10 Carver                30-11.75
    4 McNeill, Sarah            11 East Bridgewater      30-06.25
    5 Littig, Kara              10 Carver                27-08.50
    6 Larkin, Kelly             10 East Bridgewater      27-04.25
    7 Abelard, Christina        11 East Bridgewater      27-01.00
    8 Livingston, Alex          10 Mashpee               27-00.50
    9 Murphy, Elizabeth         11 Norwell               26-05.50
   10 Thompson, Brianna         10 Harwich               25-09.25
   11 Leeber, Casey             11 Cohasset              23-06.25
   12 Guerra, Liz               11 Norwell               22-11.00
   13 Slack, Samantha           09 Abington              21-07.25
   14 Eldredge, Abby            09 Carver                20-06.75
   15 Hayes, Rachel                Norwell               20-05.75
  Girls Discus Throw Varsity
  ================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Littig, Kayla             12 Carver                  120-03
    2 Blauss, Julie             11 Carver                  103-06
    3 Meserve, Mari             10 Carver                  101-04
    4 Menard, Jessica           10 Harwich                  86-04
    5 Gleason, Alicia           10 Harwich                  85-03
    6 Santilli, Tory            10 East Bridgewater         82-08
    7 Merrikin, Katie           10 East Bridgewater         75-03
    8 Livingston, Alex          10 Mashpee                  72-04
    9 Bloomer, Hannah              East Bridgewater         70-10
   10 Leeber, Casey             11 Cohasset                 68-10
   11 Nocera, Nicole            10 East Bridgewater         67-11
   12 Conway, Heather           12 Norwell                  65-10
   13 Guerra, Liz               11 Norwell                  60-02
   14 Fagan, Jillian            11 Abington                 58-09
   15 Dempsey, Katie               Norwell                  54-05
  Girls Javelin Throw Varsity
  ================================================================
   Top 7 and ties to Final Round
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Olson, Lacey              11 Carver                  116-06
    2 Barbato, Christie         12 Harwich                 100-04
    3 Littig, Kara              10 Carver                   94-00
    4 Frew, Michelle            10 East Bridgewater         93-10
    5 Haracz, Lesen             11 Cohasset                 92-10
    6 Carr, Katie               10 East Bridgewater         82-03
    7 Daley, Kate               12 Carver                   80-03
    8 Murphy, Elizabeth         11 Norwell                  72-03
    9 Faldonie, Stephanie       11 East Bridgewater         60-11
   10 Hathaway, Becca           10 Norwell                  53-05
  Girls 100 Meter Dash Fresh/Soph
    Top 8 Advance by Time
  ===================================================================
      Name                    Year School                 Prelims  H#
  ===================================================================
  Preliminaries
    1 Falconer, Suzanne         09 Carver                   14.14q  1
    2 Shea, Maeve               10 Norwell                  14.63q  2
    3 Marella, Lauren           10 Abington                 14.73q  2
    4 O'Brien, Melanie          09 Abington                 15.04q  2
    5 Moitoza, Desiree          09 Carver                   15.08q  2
    6 Toste, Caitlin            09 Carver                   15.09q  1
    7 Ryan, Laurel              09 Abington                 15.38q  1
    8 Gordinier, Sabrina        09 Abington                 15.87q  1
    9 Dempsey, Katie               Norwell                  16.22   1
  Girls 100 Meter Dash Fresh/Soph
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
  Finals
    1 Falconer, Suzanne         09 Carver                   14.33
    2 Shea, Maeve               10 Norwell                  14.69
    3 Marella, Lauren           10 Abington                 14.95
    4 Toste, Caitlin            09 Carver                   15.13
    5 Ryan, Laurel              09 Abington                 15.15
    6 Moitoza, Desiree          09 Carver                   15.21
    7 Gordinier, Sabrina        09 Abington                 15.98
    8 O'Brien, Melanie          09 Abington                 16.06
  Girls 400 Meter Dash Fresh/Soph
  ===================================================================
      Name                    Year School                  Finals  H#
  ===================================================================
    1 Riouxi, Dominique         10 Cohasset               1:11.34   2
    2 Kennedy, Haley            10 Carver                 1:12.10   2
    3 Capaldo, Cara             10 Norwell                1:12.75   2
    4 O'Brien, Melanie          09 Abington               1:12.97   2
    5 Gordinier, Sabrina        09 Abington               1:19.30   1
    6 McHugh, Christine         09 Abington               1:23.52   1
    7 D'Attilio, Nicole         10 Abington               1:28.72   1
    8 Wolfson, Rachel              Norwell                1:31.77   1
  Girls 1 Mile Run Fresh/Soph
  ================================================================
      Name                    Year School                  Finals
  ================================================================
    1 Campedelli, Melissa       10 Cohasset               6:10.75
    2 Shannon, Kylie            09 Carver                 6:18.74
    3 Driscoll, Liz             09 Norwell                6:35.32
    4 Szostak, Jenna            09 Carver                 6:48.29
    5 Bacon, Julie              09 Abington               6:52.30
    6 Lee, Kristen              09 Abington               7:01.03
    7 Lalli, Marissa            09 Abington               7:04.33