Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ma/Mar30_JamesH_set1.shtml

James H. Lamb Memorial Scholarship Road RAce

Taunton, MA, March 30, 2008

Overall

Overall Results James Lamb Road Race

Overall Results James Lamb Road Race

30-Mar-08, Taunton, MA

 

Number Time Place Last Name First Name City Category Club

 

64 26:52 1 Scalfore Nick Woods Hole Open m

51 27:27 2 Noland John Kingston Master m

72 27:51 3 Taylor Kent North Dighton Open m

67 29:24 4 Worsley Eric Fall River Sub Master m

81 30:10 5 Barbato Dave Stoughton Master m

94 31:18 6 DeBortoli Patrick Dartmouth Sub Master m

95 31:28 7 Mathews Joann Dartmouth Master f

38 31:38 8 Almeida Felix New Bedford Veteren m

1 31:42 9 Newkirk Scott North Scituate Veteren m

55 32:53 10 Greene Chad Attleboro Sub Master m

13 32:57 11 Androski Nicholas Taunton 18 & Under m

71 33:03 12 Ferns Jim Cranston Veteren m

63 33:34 13 Lasek-Nesselquist Erica Wodds Hole Open f

60 33:47 14 Boudreau Madalena Fall River Master f

77 33:53 15 Clasby James East Taunton Sub Master m

41 34:08 16 Kirshner Alyssa Middleboro Open f

16 34:20 17 Ball Jason Norton Open m

17 34:22 18 Schwartz DJ Bridgewater Sub Master m

24 34:38 19 Mantia John Mansfield 18 & Under m

42 34:54 20 Kirshner Alan Middleboro Master m

27 35:22 21 Correia Edward Braintreee Sub Master m

15 35:24 22 Lamb Paul Taunton Master m

14 35:29 23 Oliveila Paul Westport Sub Master m

92 36:30 24 Kelly Brian Foxboro Master m

5 36:49 25 Johnson Jay Easton Master m

68 26:54 26 Stracqualursi thomas Stoughton Sub Master m

33 36:56 27 Neville Tom Taunton Master m

53 37:23 28 Dunderdale John Taunton Sub Master m

23 37:49 29 Tavares Bruce Somerset Master m

54 38:02 30 Conway Mike Charlestown Veteren m

3 38:35 31 Moreau David Taunton Veteren m

 

Page 1 of 3 1

 


Overall Results

30-Mar-08

 

Number Time Place Last Name First Name City Category Club

 

2 38:41 32 Benevides Eric Johnston Sub Master m RIRR

12 38:46 33 Androski Chris Taunton Master m

49 38:50 34 Athunan Sheree Randolph Sub Master f

36 38:54 35 Lamb Anna Milton 18 & Under f

9 38:59 36 Braga Kristin Walpole Open f

34 39:02 37 Lamb Chris Taunton Master m

75 39:05 38 Adams Bob Easton Master m

47 39:08 39 Murray Joseph Marshfield Master m

91 39:56 40 Bernier Nancy Taunton Master f

82 40:00 41 Bates Linda Westwood Master f \

46 40:15 42 Connors Frank Taunton Veteren m

86 40:37 43 Maloney Carol Brockton Master f

85 40:50 44 Maloney Bill Brockton Master m

62 41:03 45 Scanlon Michael Raynham Master m

18 41:16 46 Rudolph Bill West Bridgewater Master m

78 41:24 47 DeVeau Taylor Brooklyn 18 & Under f

61 41:45 48 Scanlon Robin Raynham Master f

4 42:04 49 Fascitelli Tony Cumberland Veteren m

57 42:08 50 Donnelly Catherine Raynham Master f

80 42:14 51 Lennox David Medway Veteren m

45 42:28 52 Soares John Swansea Master m

65 42:33 53 Nadeau Joseph Woonsocket Veteren m

58 42:35 54 Tonsignant Gary Cumberland Veteren m

56 42:42 55 Arikan Denise Taunton Master f

79 43:25 56 DeVeau Cliff West Yarmouth Sub Master m

83 43:28 57 Bieg Sonya Mashpee Master f

66 43:28 58 Connulty Kristen Dartmouth 18 & Under f

29 43:54 59 Leip Susan Devens Sub Master f

37 44:31 60 Lamb Jr. Chris Milton 18 & Under m

76 45:30 61 Frechette Norm New Bedford Master m

50 45:36 62 Scully Elisa Taunton Sub Master f

 

Page 2 of 3 2

 


Overall Results

30-Mar-08

 

Number Time Place Last Name First Name City Category Club

 

6 45:40 63 Andrade John Taunton Master m

73 45:42 64 Cote Stephen Taunton Veteren m

40 45:55 65 Southworth Mary North Easton Master f

39 46:02 66 Southworth Wayne North Easton Veteren m

74 46:07 67 Lindsay Elizabeth North Easton Sub Master f

11 46:59 68 Demaral Tony East Taunton Veteren m

21 47:16 69 Simpson Jillian Taunton 18 & Under f

10 47:40 70 Hathaway Alison Taunton Sub Master f

69 47:48 71 Goran Dan Plymouth Veteren m

84 48:29 72 Curtin Ellen Bridgewater Master f

31 49:00 73 Paquette Gabriell Fall River Sub Master f

32 49:00 74 Alves Paul North Dartmouth Sub Master m

52 50:00 75 Cote Brian Taunton Master m

28 52:17 76 Smith Kate Westford Sub Master f

88 52:58 77 Pimenta Amy East Taunton Open f

87 52:58 78 Amaral Toni Taunton Master f

59 53:58 79 Kramer Tamara Lakeville Sub Master f

26 53:58 80 Blackwell Jr. Mark East Taunton Sub Master m

20 54:58 81 Micciche Dylan Taunton 18 & Under m

19 54:58 82 Micciche Mark Taunton Master m

70 55:17 83 Basson Rosemary East Freetown Veteren f

48 55:25 84 Bourque Maurice Acushnet Veteren m

7 55:26 85 Cote Linda Taunton Master f

35 56:13 86 Lamb Patricia Milton Master f

43 56:29 87 Connors Donna-Lee Taunton Veteren f

44 56:30 88 Galvin Kelly East Providence Open f

89 57:00 89 Pouliot Janet Attleboro Master f

93 58:19 90 Fox Michael Taunton Master m

90 1:01:51 91 Pouliot Rose Taunton Veteren f

 

Page 3 of 3 3