Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ma/Jan3_MidWac_set1.shtml

Mid Wach Dual Meets @ Shrewsbury

Shrewsbury HS - Shrewsbury, MA, January 3, 2008

[Event Results Girls | Team Scores ]

Event Results Boys

Licensed to First Time Out - Contractor License           Hy-Tek's Meet Manager
                      Dual Meets @ Shrewsbury - 1/3/2008                       
                                Mid Wach 07-08                                 
                        Shrewsbury HS - Shrewsbury, MA                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Bill Vitello              SR Saint John's          41-09.00  
  2 Chris Cole                Jr Shrewsbury            39-09.00  
  3 Dylan Huff                   Milford               36-10.75  
  4 Bryan Stockhaus           Sr Shrewsbury            36-09.50  
  5 DJ Webb                   JR North Middle          36-09.00  
  6 Logan Duarte              SR Saint John's          35-08.25  
  7 Mike Arsenault            SR Milford               35-00.00  
  8 Geoff Bergeron            SR Leominster            34-07.50  
  9 Joe Gandolfi              JR Milford               34-06.75  
 10 James Armstrong           SO North Middle          34-04.00  
 11 Franklin Pedroso          JR Leominster            32-08.25  
 12 Mike Legere               JR Saint John's          32-07.75  
 13 Alex Alvarez              Sr Shrewsbury            32-04.00  
 14 Glen MacIntyre            SO North Middle          32-01.50  
 15 Coulter Brenner           SR Leominster            31-03.00  
 16 Naman Shah                JR Milford               30-02.50  
 17 Steve Ward                Sr Shrewsbury            29-05.00  
 18 Jeff Chen                 SO Milford               28-03.75  
 19 Anthony Celozzi           SR Milford               27-11.75  
 20 Chris Ferguson            Fr Shrewsbury            27-11.50  
 21 Patrick Sullivan          SO Leominster            27-01.00  
 22 Ryan Adams                FR Saint John's          23-00.00  
 23 Luke Taylor               FR Saint John's          20-08.00  
 -- Derek Proch               Fr Shrewsbury           X25-06.00  
 -- Steve Doerfler            Fr Shrewsbury           X24-02.50  
 
Event 2  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Andrew Powell             SR Saint John's           6-04.00  
  2 Tyler Masi                JR Saint John's           5-08.00  
  3 Cory Loomer               SO Saint John's          J5-08.00  
  4 Ian Fields                Sr Shrewsbury            J5-08.00  
  5 William Williams          Jr Shrewsbury             5-04.00  
  6 Jim Flynn                 Sr Shrewsbury             5-02.00  
  6 Zach Gardner              SR North Middle           5-02.00  
  6 Joe Traverse              SR Milford                5-02.00  
  9 Greg Schab                JR Saint John's          J5-02.00  
 10 Michael Wheeler           JR North Middle          J5-02.00  
 11 Kyle Morette              SR Saint John's          J5-02.00  
 12 Nicholas delGuidice       JR Leominster             5-00.00  
 12 Neville Rivera            JR Leominster             5-00.00  
 14 Coulter Brenner           SR Leominster            J5-00.00  
 15 Nicholas Marcello         Jr Shrewsbury            J5-00.00  
 15 Sean Landry               SO Leominster            J5-00.00  
 17 Joe Gandolfi              JR Milford               J5-00.00  
 17 Josh Avery                SR Milford               J5-00.00  
 19 DJ Webb                   JR North Middle           4-08.00  
 20 Nathan Matthews           SR Leominster            J4-08.00  
 -- Daniel Schumacher         Jr Shrewsbury                  NH  
 -- Josh Millea               SR Saint John's                NH  
 -- Curtis Scibelli           Fr Shrewsbury                  DQ  
 
Event 3  Boys 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jon Joyce                 SR Milford                10:27.4  
  2 Brian Clark               SR Saint John's           10:27.8  
  3 Cameron Tieuli            JR Saint John's           10:28.2  
  4 Chris Tieuli              JR Saint John's           10:33.2  
  5 Liam Carroll              SR North Middle           10:54.6  
  6 Kevin Thompson            So Shrewsbury             10:54.8  
  7 Ben Morse                 SR North Middle           11:43.7  
  8 Nathan Matthews           SR Leominster             11:52.9  
  9 Charles Milhans           JR Leominster             12:15.6  
 10 Andrew Riley              FR North Middle           12:51.7  
 11 Darren Del Dotto          Sr Shrewsbury             13:41.6  
 -- Bryan Goodall             FR Saint John's          X14:14.1  
 -- Joe Smith                 FR Saint John's          X14:17.4  
 
Event 4  Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Andrew Powell             SR Saint John's               7.9   3 
  2 Anthony Monteiro          SR Leominster                J7.9   3 
  3 Josh Millea               SR Saint John's               8.2   3 
  4 Bob Rallis                JR Milford                    8.9   1 
  5 Paul LeMay                Sr Shrewsbury                 9.0   1 
  5 Sonny Heng                JR Leominster                 9.0   3 
  7 Eric Hubbard              Sr Shrewsbury                 9.1   1 
  8 Tim Starr                 FR Leominster                 9.2   4 
  9 Michael Martin            SR North Middle               9.3   3 
 10 William Williams          Jr Shrewsbury                 9.5   1 
 11 Joe Gandolfi              JR Milford                   J9.5   1 
 12 Joe Traverse              SR Milford                   J9.5   1 
 13 Dan Foley                 SR Saint John's               9.8   3 
 -- Chris Barry               Sr Shrewsbury                X9.9   2 
 -- Will Feraco               SO Saint John's              X9.9   4 
 -- Paul Panarelli            So Shrewsbury               X10.0   2 
 -- Bryant Wing               JR Milford                  X10.1   2 
 -- Casey Green               JR Saint John's             X11.0   4 
 -- Sean Daly                 JR Saint John's             X11.1   4 
 
Event 5  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Michael Wheeler           JR North Middle               6.9   2 
  1 Alex Alvarez              Sr Shrewsbury                 6.9   1 
  3 Ignacio Cespedes          JR Leominster                J6.9   2 
  3 Ian Fields                Sr Shrewsbury                J6.9   1 
  5 Sam Perkins               JR Milford                    7.0   1 
  6 Cory Loomer               SO Saint John's               7.1   2 
  7 Erik Ryden                SR North Middle               7.2   3 
  7 Tyrel MacDonald           SO Leominster                 7.2   2 
  7 Josh Hussey               SO North Middle               7.2   2 
  9 Joe Petry                 SR Saint John's              J7.2   2 
  9 Josh Millea               SR Saint John's              J7.2   3 
 12 Hunter Beckmann           So Shrewsbury                 7.3   1 
 13 Bill Vitello              SR Saint John's               7.4   3 
 14 David Trujillo            SO Saint John's              J7.4   3 
 15 Nolan Weherell            SR North Middle               7.5   3 
 15 Eric Rodriguez            SR Milford                    7.5   1 
 17 Kevin Pereira             JR Milford                    7.7   1 
 18 Neville Rivera            JR Leominster                 8.0   3 
 
Event 6  Boys 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 David Hausherr            SR North Middle            4:45.9  
  2 Ben Perron                SO Saint John's            4:52.8  
  3 Brent Underkoffler        Sr Shrewsbury              4:57.3  
  4 Jon Joyce                 SR Milford                 4:59.1  
  5 Kevin Turner              JR Saint John's            5:00.2  
  6 Cameron Tieuli            JR Saint John's            5:04.8  
  7 Dan Zawalich              FR Saint John's            5:05.2  
  8 Brandon Britt             JR Leominster              5:07.7  
  9 John Armstong             SR North Middle            5:16.5  
 10 Darrel Hamlet             JR Milford                 5:25.4  
 11 Chris Schott              FR North Middle            5:38.1  
 12 Eddy Gordon               Jr Shrewsbury              5:45.5  
 13 Chris Baza                SO Milford                 5:47.7  
 14 Steve Ward                Sr Shrewsbury              5:49.0  
 15 Kyle Kays                 Sr Shrewsbury              5:50.9  
 16 Dan Raboin                SO Saint John's            5:53.6  
 17 Jonathan DiRodi           Sr Shrewsbury              5:56.3  
 18 Bobby Currier             FR Saint John's            6:01.8  
 19 Nicholas Stevenson        So Shrewsbury              6:31.5  
 20 Andrew Lee                JR Milford                 6:31.9  
 21 Jonathan Lee              FR Milford                 6:42.3  
 22 Christian Fryc            SO Shrewsbury              6:46.2  
 23 Steve Doerfler            Fr Shrewsbury              7:53.1  
 
Event 7  Boys 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Sean Mitchell             SR Saint John's            1:30.6   2 
  2 Anthony Frissora          Jr Shrewsbury              1:31.1   1 
  3 DJ Webb                   JR North Middle            1:31.9   2 
  4 Nicholas delGuidice       JR Leominster              1:32.1   2 
  5 Dennis Kott               SR Saint John's            1:32.9   5 
  6 Mark Maklin               JR Leominster              1:35.4   5 
  7 Pat Collins               SR Saint John's            1:36.1   3 
  8 Chris Chaves              SR Saint John's            1:36.4   3 
  9 James Murphy              SR Saint John's            1:38.9   4 
 10 Michael Cronin            SR North Middle            1:39.8   3 
 11 Mike Kowal                JR Milford                 1:40.0   1 
 12 Kyle Reed                 JR North Middle            1:40.4   5 
 13 James Cleary              JR Saint John's            1:41.1   4 
 14 Daniel Davis              Jr Shrewsbury              1:42.2   1 
 15 Tim Connors               SR Milford                 1:42.5   1 
 16 Chris O'Keefe             JR Saint John's            1:42.6   4 
 17 Justin Bartkiewicz        Jr Shrewsbury              1:43.9   4 
 18 Jacob Reed                FR North Middle            1:45.8   3 
 19 Curtis Scibelli           Fr Shrewsbury              1:47.9   2 
 
Event 8  Boys 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Jim Flynn                 Sr Shrewsbury                38.4   1 
  2 Kyle Morette              SR Saint John's              39.3   3 
  3 Alan Cavanaugh            SR North Middle              39.5   3 
  4 Geoff Bergeron            SR Leominster                40.8   3 
  5 Matthew D'Urso            Jr Shrewsbury                41.5   2 
  5 Jeffrey Pineda            Jr Shrewsbury                41.5   1 
  7 Greg Schab                JR Saint John's              41.6   3 
  8 Sean Landry               SO Leominster                42.6   5 
  9 Tyler Masi                JR Saint John's              43.0   4 
 10 James Armstrong           SO North Middle              43.3   4 
 11 Josh Avery                SR Milford                   43.4   1 
 12 Tyrel MacDonald           SO Leominster                43.7   4 
 13 Joe Masse                 SO North Middle              44.0   4 
 14 Joe Gandolfi              JR Milford                   44.9   1 
 -- Jon Vignaly               JR Saint John's             X41.2   5 
 -- Jared Lowrie              So Shrewsbury               X41.7   2 
 -- Sean Daly                 JR Saint John's             X43.3   6 
 -- Joshua Machos             SO North Middle             X43.7   5 
 -- Daniel O'Keefe            Jr Shrewsbury               X44.2   2 
 -- Casey Green               JR Saint John's             X44.3   5 
 -- Alexander Blakeslee       So Shrewsbury               X44.6   2 
 -- Alex MiHiill              SO North Middle             X45.8   6 
 -- Alexander Nelson          SO North Middle             X46.0   6 
 -- Spencer Hart              SO North Middle             X51.5   7 
 -- Ethan Kane                SO North Middle             X53.0   7 
 
Event 9  Boys 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 David Jennison            SR Leominster              2:53.2  
  2 Kevin Turner              JR Saint John's            2:53.8  
  3 Brent Underkoffler        Sr Shrewsbury              2:58.1  
  4 Devin Merullo             Jr Shrewsbury              2:59.3  
  5 Ben Perron                SO Saint John's            2:59.6  
  6 Brian Clark               SR Saint John's            3:00.1  
  7 Brandon Britt             JR Leominster              3:00.9  
  8 Liam Carroll              SR North Middle            3:01.1  
  9 Liam McAllister           Jr Shrewsbury              3:01.7  
 10 Kyle Carbone              Jr Shrewsbury              3:02.0  
 11 Dan Zawalich              FR Saint John's            3:03.3  
 12 Christopher Favulli       So Shrewsbury              3:07.0  
 13 Cory Kays                 So Shrewsbury              3:09.1  
 14 John Armstong             SR North Middle            3:10.5  
 15 Nolan Weherell            SR North Middle            3:13.2  
 16 Darrel Hamlet             JR Milford                 3:16.5  
 17 Ben Morse                 SR North Middle            3:16.9  
 18 Sonny Heng                JR Leominster              3:18.7  
 19 Dave Harrington           Jr Shrewsbury              3:20.5  
 20 Chris Baza                SO Milford                 3:22.2  
 21 Nathan Matthews           SR Leominster              3:22.9  
 22 Charles Milhans           JR Leominster              3:23.7  
 23 Evan Cheney               FR Milford                 3:25.3  
 24 Jackson Maher             So Shrewsbury              3:25.9  
 25 Ryan Morse                FR Saint John's            3:27.2  
 26 Dan Raboin                SO Saint John's            3:29.7  
 27 AJ Venkatesh              JR Leominster              3:32.6  
 28 Joe Smith                 FR Saint John's            3:34.9  
 29 Chris Puskas              FR Leominster              3:39.7  
 30 Bryan Goodall             FR Saint John's            3:48.9  
 31 Patrick Luce              JR Milford                 3:52.5  
 32 Paul Hastings             FR Milford                 3:52.9  
 33 Brendan McKeogh           FR Saint John's            3:53.6  
 34 Dylan Cross               FR Leominster              3:58.6  
 35 Dan Hall                  09 Leominster              4:14.7  
 
Event 10  Boys 4x440 Yard Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Saint John's                                         3:47.3   2 
  2 North Middlesex                                      3:54.1   2 
  3 Leominster                                           3:57.0   2 
  4 Shrewsbury                                           4:01.7   1 
  5 Saint John's  'B'                                   x4:03.4   2 
  6 Milford                                              4:33.1   1 
 
Event 26  Boys 4x220 Yard Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Shrewsbury                                           1:43.2   1 
  2 North Middlesex                                      1:45.0   2 
  3 Leominster                                           1:46.6   2 
  4 Saint John's                                         1:47.5   2 
  5 Milford                                              1:51.5   1 
 -- Shrewsbury  'B'                                     X1:48.6   1