Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ma/Jan24_GirlsC_set1.shtml

Girls Catholic Conference League Meet

RLATC-Boston, MA, January 24, 2008

Results

Courtesy of Rick Kates

Licensed to Notre Dame Academy         Hy-Tek's Meet Manager 1/24/2008 06:16 PM
           Girls Catholic Conference League Championship - 1/24/2008           
                                 RLATC-Boston                                  
                                    Results                                    
 
Girls 55 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Timmons, Joanna              Notre Dame A            7.50       7.57   1    5  
  2 McManus, Elizabeth           Notre Dame A            7.70       7.93   1    3  
  3 Battaglia, Janey             Notre Dame A            7.70       8.16   1    2  
  4 Ridge, Julie                 Notre Dame A            8.00       8.20   1    1  
  5 Watkins, Adrienne            Ursuline Academy        8.50       8.24   1 
  6 Murphy, Christine            Mount Alvernia          8.65       8.29   1 
  7 Lester, Christine            Notre Dame A            8.24       8.40   1 
  8 Dupre, Renee                 Fontbonne Academ                   8.48   2 
  9 Stanton, Mary                Mount Alvernia                     8.68   3 
 10 Griever, Shannon             Notre Dame A            8.73       8.74   2 
 11 Janus, Tessa                 Ursuline Academy        8.94       8.82   4 
 12 Kaczyynski, Emily            Notre Dame A            8.91       8.83   2 
 13 Germano, Katherine           Ursuline Academy        8.92       8.88   2 
 14 Duffy, Amanda                Notre Dame A            8.88       8.89   2 
 15 Wysocki, Alina               Mount Alvernia                     8.93   4 
 16 Pastore, Michaela            Ursuline Academy        8.97       8.95   5 
 17 Coughlin, Francesca          Ursuline Academy        9.49       9.06   2 
 18 Delfalco, Kailia             Notre Dame A            9.62       9.39   3 
 19 Boyce, Dacie                 Notre Dame A           10.09       9.48   4 
 20 O'Neill, Shannon             Ursuline Academy        9.59       9.51   3 
 21 Kincaid, Molly               Notre Dame A            8.42       9.51   1 
 22 Feely, Mariah                Notre Dame A            9.85       9.65   3 
 23 Walsh, Megan                 Fontbonne Academ                   9.70   5 
 24 Wojda, Sara                  Ursuline Academy        9.00       9.71   2 
 25 Blasikiewicz, Jessica        Notre Dame A            9.68       9.77   3 
 26 Foley, Katie                 Fontbonne Academ                   9.78   4 
 27 Baker, Madison               Notre Dame A                       9.87   4 
 28 Heim, Olivia                 Mount Alvernia         10.55       9.88   5 
 29 Speranzini, Catherine        Notre Dame A           10.05       9.89   5 
 30 Norris, Raleigh              Notre Dame A           10.10      10.02   4 
 31 Potash, Carson               Ursuline Academy        9.50      10.06   3 
 32 Potash, Chloe                Ursuline Academy        9.50      10.27   3 
 33 Garrow, Diane                Notre Dame A            9.98      10.65   3 
 34 Villani, Isabella            Notre Dame A            8.62      11.35   2 
 35 Dwyer, Lenna                 Notre Dame A           11.37      11.73   4 
 -- Walsh, Caitlin               Mount Alvernia                      DNS   5 
 
Girls 300 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Raftery, Taylor              Ursuline Academy       45.65      45.00   1    5  
  2 Arens, Elizabeth             Notre Dame A           46.90      45.20   1    3  
  3 Kenyon, Ariel                Notre Dame A           45.70      45.50   1    2  
  4 Speck, Kate                  Mount Alvernia                    45.60   7    1  
  5 Sullivan, Victoria           Ursuline Academy       45.19      45.80   1 
  6 Grzybinski, Deirdre          Notre Dame A           46.80      46.00   1 
  7 Smith, Alexandra             Fontbonne Academ       47.88      46.10   2 
  8 Wojtasinski, Sophia          Notre Dame A           45.00      46.20   1 
  9 Heissner, Molly              Notre Dame A           52.00      46.60   3 
  9 Warner, Christine            Ursuline Academy       47.15      46.60   2 
 11 Deveraux, LiAnn              Ursuline Academy       46.99      47.10   2 
 12 Russell, Courtney            Notre Dame A           47.86      48.00   2 
 13 Howe, Victoria               Ursuline Academy       49.10      48.30   2 
 14 Coolbrith, Nicole            Ursuline Academy       49.81      48.50   3 
 14 McGowan, Julieanne           Notre Dame A           48.57      48.50   2 
 16 Lester, Christine            Notre Dame A           52.80      49.30   4 
 17 O'Neill, Shanyn              Fontbonne Academ       50.00      49.80   3 
 18 Phelan, Taylor               Ursuline Academy       52.00      49.90   4 
 19 Dooley, Cara                 Ursuline Academy       52.00      50.70   4 
 20 Jasper, Sarah                Notre Dame A           52.97      51.00   4 
 21 Gilbert, Sara                Fontbonne Academ       52.00      51.20   4 
 22 Pickens, Stephanie           Ursuline Academy       52.00      51.50   3 
 23 Kilroy, Kim                  Fontbonne Academ                  52.40   8 
 24 Griever, Shannon             Notre Dame A           51.96      52.80   3 
 24 Henry, Nora                  Notre Dame A           54.30      52.80   5 
 26 Duffy, Amanda                Notre Dame A           54.90      53.10   5 
 27 Bailey, Rose                 Ursuline Academy       52.58      53.20   4 
 28 Goulart, Hannah              Ursuline Academy       52.00      53.30   3 
 29 O'Shea, Caroline             Fontbonne Academ                  53.40   8 
 30 Delfalco, Kailia             Notre Dame A           57.80      54.30   6 
 31 Feely, Mariah                Notre Dame A           58.40      55.40   6 
 32 Hughes, Taylor               Fontbonne Academ                  55.90   8 
 33 Arscott, Becca               Ursuline Academy       56.72      57.70   5 
 34 Cicerone, Teresa             Fontbonne Academ                  57.90   7 
 35 Al-Hakim, Noor               Mount Alvernia                    58.10   7 
 36 Odegaard, Alex               Fontbonne Academ                  58.30   6 
 37 O'Sullivan, Katie            Fontbonne Academ                  58.70   7 
 38 Saad, Nicole                 Ursuline Academy       55.00      59.90   5 
 39 Garrow, Diane                Notre Dame A         1:04.41    1:04.00   6 
 -- Janus, Tessa                 Ursuline Academy       56.00        DNS   5 
 -- Lamb, Megan                  Notre Dame A           55.90        DNS   5 
 -- Squires, Abby                Notre Dame A         1:00.00        DNS   6 
 -- Connolly, Elena              Notre Dame A         1:08.00        DNS   6 
 
Girls 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McFadden, Molly              Ursuline Academy     6:00.00    5:47.40     5  
  2 Potter, Brittany             Fontbonne Academ     5:50.00    6:00.60     3  
  3 MacIsaac, Catherine          Mount Alvernia                  6:07.70     2  
  4 Kroll, Elise                 Ursuline Academy     6:06.40    6:11.20     1  
  5 Marciello, Jordan            Notre Dame A         6:05.00    6:14.00  
  6 Gemma, Caitlin               Fontbonne Academ     6:36.00    6:15.30  
  7 Wilson, Erica                Ursuline Academy     6:47.76    6:23.10  
  8 Butler, Sarah                Fontbonne Academ     6:50.00    6:28.30  
  9 Moliere, Arianna             Fontbonne Academ     6:25.00    6:28.70  
 10 George, Catherine            Notre Dame A         6:20.00    6:29.60  
 11 Sullivan, Brinley            Ursuline Academy     6:24.43    6:31.10  
 12 Keefe, Sheila                Ursuline Academy                6:31.60  
 13 Tobin, Riley                 Notre Dame A         6:45.00    6:32.70  
 14 Thompson, Alyssa             Notre Dame A         6:22.00    6:38.00  
 15 O'Sullivan, Courtney         Fontbonne Academ     7:00.00    6:47.30  
 16 McDougall, Casey             Fontbonne Academ     7:15.00    6:48.60  
 17 Tavalone, Alyssa             Ursuline Academy     6:47.59    6:50.30  
 18 Key, Lizzie                  Ursuline Academy     6:45.00    6:53.00  
 19 Johnston, Kara               Ursuline Academy     6:53.59    6:55.80  
 20 Donald, Megan                Ursuline Academy     7:30.00    7:26.50  
 21 O'Sullivan, Jamie            Ursuline Academy     7:30.00    7:27.00  
 
Girls 2 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
 -- Peruzzi, Stephanie           Fontbonne Academ    15:03.00        SCR  
 -- Keefe, Sheila                Ursuline Academy    14:47.90        SCR  
 
Girls 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Callahan, Ellen              Notre Dame A         1:39.50    1:45.00     5  
  2 Smith, Lauren                Fontbonne Academ     1:50.00    1:47.20     3  
  3 Kelly, Katie                 Fontbonne Academ                1:52.10     2  
  4 Garufi, Ericka               Notre Dame A         1:52.30    1:54.90     1  
  5 Love, Sophia                 Notre Dame A         1:58.34    1:57.70  
  6 McGaffigan, Sarah            Mount Alvernia       2:03.87    1:58.20  
  7 Lockett, Caroline            Notre Dame A         1:53.00    1:59.80  
  8 Carroll, Courtney            Notre Dame A         2:06.38    2:05.90  
  9 Sylvester, Jessica           Notre Dame A         2:01.34    2:06.30  
 10 Villani, Anna                Notre Dame A         2:09.40    2:06.70  
 11 Mazza, Bridget               Fontbonne Academ                2:09.80  
 12 Hennessey, Elizabeth         Notre Dame A         2:14.46    2:15.00  
 13 Lentz, Colleen               Notre Dame A                    2:16.50  
 14 Sullivan, Molly              Notre Dame A         2:17.90    2:17.50  
 15 Kenny, Myra                  Ursuline Academy     2:20.00    2:28.70  
 
Girls 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McLaughlin, Kara             Ursuline Academy     3:20.00    3:18.80     5  
  2 Collins, Olivia              Notre Dame A         3:19.70    3:19.80     3  
  3 Lucini, Corrina              Notre Dame A         3:21.80    3:20.30     2  
  4 Power, Kaitryn               Fontbonne Academ     3:26.00    3:22.60     1  
  5 Sullivan, Ashley             Ursuline Academy     3:20.00    3:24.20  
  6 MacDonald, Erin              Fontbonne Academ                3:26.30  
  7 Hines, Kathleen              Notre Dame A         3:41.34    3:35.00  
  8 Hickey, Jennifer             Ursuline Academy     3:39.06    3:38.40  
  9 Prego, Mikaela               Ursuline Academy     3:50.00    3:41.80  
 10 Chalhoub, Hailey             Notre Dame A                    3:48.50  
 -- McLean, Tess                 Mount Alvernia                      DNS  
 
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Catrambone, Karina           Notre Dame A            9.80       9.48     5  
  2 Muise, Lauren                Notre Dame A            9.98       9.83     3  
  3 Hathaway, Jillian            Mount Alvernia                    10.06     2  
  4 Saccone, Kelly               Ursuline Academy       10.28      10.17     1  
  5 Joyal, Lauren                Notre Dame A           10.32      10.54  
  6 Welch, Moira                 Notre Dame A           12.24      11.47  
  7 Spain, Martina               Notre Dame A           11.40      11.63  
 -- O'Brien, Irene               Notre Dame A           11.96        DNS  
 
Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Notre Dame Academy  'A'                           1:52.00    1:52.80   1    5  
     1) McManus, Elizabeth              2) Muise, Lauren                  
     3) Battaglia, Janey                4) Timmons, Joanna                
  2 Ursuline Academy  'A'                             1:54.90    1:54.60   1    3  
     1) Sullivan, Victoria              2) Deveraux, LiAnn                
     3) Warner, Christine               4) Raftery, Taylor                
  3 Mount Alvernia  'A'                                          1:58.00   2    1  
     1) DeMoura, Maggie                 2) Hathaway, Jillian              
     3) Murphy, Christine               4) Speck, Kate                    
  4 Notre Dame Academy  'B'                           1:55.00    2:03.40   1 
     1) Griever, Shannon                2) Heissner, Molly                
     3) Lester, Christine               4) Ridge, Julie                   
  5 Ursuline Academy  'B'                             2:10.00    2:04.80   1 
     1) Coolbrith, Nicole               2) Pickens, Stephanie             
     3) Phelan, Taylor                  4) Howe, Victoria                 
  6 Notre Dame Academy  'C'                           1:58.00    2:07.00   1 
     1) Spain, Martina                  2) McGowan, Julieanne             
     3) Welch, Moira                    4) Russell, Courtney              
  7 Notre Dame Academy  'D'                                      2:14.20   2 
     1) Duffy, Amanda                   2) Delfalco, Kailia               
     3) Kincaid, Molly                  4) Lamb, Megan                    
  8 Ursuline Academy  'C'                             2:20.00    2:18.30   1 
     1) O'Neill, Shannon                2) Dooley, Cara                   
     3) Coughlin, Francesca             4) Saad, Nicole                   
  9 Ursuline Academy  'D'                             2:30.00    2:20.70   2 
     1) Germano, Katherine              2) Potash, Carson                 
     3) Potash, Chloe                   4) Pastore, Michaela              
 10 Notre Dame Academy  'E'                                      2:24.20   2 
     1) Henry, Nora                     2) Jasper, Sarah                  
     3) Garrow, Diane                   4) Feely, Mariah                  
 11 Mount Alvernia  'B'                                          2:30.00   2 
     1) Stanton, Mary                   2) Al-Hakim, Noor                 
     3) Walsh, Caitlin                  4) Wysocki, Alina                 
 
Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Notre Dame Academy  'A'                           4:10.77    4:21.40   1    5  
     1) Grzybinski, Deirdre             2) Kenyon, Ariel                  
     3) Callahan, Ellen                 4) Arens, Elizabeth               
  2 Fontbonne Academy  'A'                            4:35.00    4:36.10   1    3  
     1) Smith, Lauren                   2) O'Neill, Shanyn                
     3) Kelly, Katie                    4) Kilroy, Kim                    
  3 Ursuline Academy  'A'                             4:30.00    4:45.50   1    1  
     1) Saccone, Kelly                  2) McLaughlin, Kara               
     3) Prego, Mikaela                  4) Sullivan, Ashley               
  4 Mount Alvernia  'A'                                          4:51.00   2 
     1) DeMoura, Maggie                 2) MacIsaac, Catherine            
     3) McGaffigan, Sarah               4) McLean, Tess                   
  5 Ursuline Academy  'B'                             5:00.00    5:01.40   2 
     1) McFadden, Molly                 2) Sullivan, Brinley              
     3) Hickey, Jennifer                4) Kroll, Elise                   
  6 Notre Dame Academy  'B'                           4:50.00    5:02.90   1 
     1) Lockett, Caroline               2) Marciello, Jordan              
     3) Lucini, Corrina                 4) Villani, Anna                  
  7 Ursuline Academy  'C'                             5:20.00    5:12.70   2 
     1) Key, Lizzie                     2) Tavalone, Alyssa               
     3) Johnston, Kara                  4) Wilson, Erica                  
  8 Fontbonne Academy  'B'                                       5:14.10   2 
     1) Gilbert, Sara                   2) Moliere, Arianna               
     3) O'Shea, Caroline                4) Odegaard, Alex                 
  9 Notre Dame Academy  'C'                           5:00.00    5:21.50   1 
     1) Chalhoub, Hailey                2) Tobin, Riley                   
     3) Hennessey, Elizabeth            4) Sylvester, Jessica             
 
Girls 4x800 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Fontbonne Academy  'A'                                      10:41.50  
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kilroy, Kim                  Fontbonne Academ     4-10.00    4-10.00     5  
  2 DeMoura, Maggie              Mount Alvernia                  4-06.00     3  
  3 Catrambone, Karina           Notre Dame A         4-05.00    4-04.00     1  
  3 Deveraux, LiAnn              Ursuline Academy                4-04.00     1  
  3 Sullivan, Brinley            Ursuline Academy     4-06.00    4-04.00     1  
  6 McGowan, Julieanne           Notre Dame A         4-06.00    4-02.00  
 -- Hughes, Taylor               Fontbonne Academ                     NH  
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Muise, Lauren                Notre Dame A        15-06.50   15-10.50     5  
  2 McGowan, Julieanne           Notre Dame A        14-05.75   14-04.25     3  
  3 Speck, Kate                  Mount Alvernia                 14-03.25     2  
  4 Battaglia, Janey             Notre Dame A        14-00.00   13-10.50     1  
  5 McLean, Tess                 Mount Alvernia      11-11.50   12-11.25  
  6 Heissner, Molly              Notre Dame A        13-08.50   12-09.75  
  7 Wysocki, Alina               Mount Alvernia                 11-00.25  
 -- McGaffigan, Sarah            Mount Alvernia      11-04.25        SCR  
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Watkins, Adrienne            Ursuline Academy    33-07.50   30-00.50     5  
  2 Fiske, Shannon               Fontbonne Academ               27-11.00     3  
  3 Dunford, Kara                Notre Dame A        24-10.50   24-08.00     2  
  4 Czorniak, Lauren             Notre Dame A        24-07.25   24-05.50     1  
  5 Hathaway, Jillian            Mount Alvernia      25-00.00   24-03.50  
  6 Holland, Maggie              Notre Dame A        22-06.00   22-03.50  
  7 Crossen, Michaela            Notre Dame A        20-07.75   22-01.00  
  8 Kincaid, Molly               Notre Dame A        21-07.50   22-00.00  
  9 Roach, Martha                Notre Dame A        18-00.00   21-08.50  
 10 Walsh, Megan                 Fontbonne Academ               20-00.00  
 11 Wojda, Sara                  Ursuline Academy    20-00.00   19-11.50  
 12 Foley, Katie                 Fontbonne Academ               19-08.00  
 13 Bruce, Sadiya                Notre Dame A        18-02.50   19-06.00  
 14 Nelson, Mary Kate            Notre Dame A        17-07.00   19-04.00  
 15 Al-Hakim, Noor               Mount Alvernia      17-10.75   19-03.00  
 16 Heim, Olivia                 Mount Alvernia                 19-02.50  
 17 Griffin, Kristin             Notre Dame A        18-04.00   18-08.00  
 18 Sullivan, Paige              Ursuline Academy    16-02.00   17-11.00  
 19 Stanton, Mary                Mount Alvernia      15-01.00   16-09.00  
 20 Ashur, Catherine             Ursuline Academy    14-00.00   15-03.00  
 21 Bulger, Bridget              Notre Dame A        14-05.50   14-10.00  
 22 Malloy, Caroline             Notre Dame A        15-07.00   14-08.00  
 -- Walsh, Caitlin               Mount Alvernia      16-01.50        SCR  
 
                    Women - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Notre Dame Academy          58        2) Ursuline Academy           28   
    3) Fontbonne Academy           20        4) Mount Alvernia             11