Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/Sep6_EastHa_set1.shtml

East Haven Community Classic

East Haven, CT, September 6, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Matt Molski
Race Winner Matt Molski


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

East Haven Community Classic
September 6, 2008 - 5K
East Haven, CT

OVERALL WINNERS

Matt Molski, New Haven, CT - 16:28
Sara Beland, Woodbridge, CT - 21:21


LOCATION
East Haven
Green
WEATHER
78 Degrees
HUMID!

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Matt Molski             New Haven  CT         560   25 ***** M 20-29        16:28    5:19/M
       2    Eugene Douglass         New Haven  CT         563   22     1 M 20-29        17:30    5:39/M
       3    Allen Capas             Wallingford  CT         9   15     1 M 13-15        19:01    6:08/M
       4    Jerry Munck             North Haven  CT       521   52     1 M 50-59        19:11    6:11/M
       5    Frank Funaro            East Haven  CT        215   17     1 M 16-19        19:14    6:12/M
       6    Kurt Ogren              Hamden  CT            580   39     1 M 30-39        19:23    6:15/M
       7    Corbin Wolf             Wallingford  CT         7   16     2 M 16-19        19:35    6:19/M
       8    James Drummond          Wallingford  CT       502   45     1 M 40-49        20:06    6:29/M
       9    Quinton Hoey            Watertown  CT         574   12     1 M  1-12        20:06    6:29/M
      10    Layne Manginelli        Wallingford  CT         4   17     3 M 16-19        20:10    6:30/M
      11    Dave Chameides          Oxford  CT            524   50     2 M 50-59        20:29    6:36/M
      12    Vinny Dinicola          East Haven  CT        220   17     4 M 16-19        20:34    6:38/M
      13    Darrell Adler           North Branford  CT    551   33     2 M 30-39        20:50    6:43/M
      14    Robert Sand             New Haven  CT         573   54     3 M 50-59        21:14    6:51/M
      15    Sara Beland             Woodbridge  CT        515   13 ***** F 13-15        21:21    6:53/M
      16    Katie Beland            Woodbridge  CT        516   13     1 F 13-15        21:23    6:54/M
      17    Ryan Jones              East Haven  CT        219   16     5 M 16-19        21:31    6:56/M
      18    Rich Steeves            Guilford  CT          514   58     4 M 50-59        21:37    6:58/M
      19    Marc Russo              Milford  CT           569   35     3 M 30-39        21:44    7:01/M
      20    Jack Sirotnik           Milford  CT           550   54     5 M 50-59        22:02    7:06/M
      21    Matthew Bradley         East Haven  CT        213   15     2 M 13-15        22:05    7:07/M
      22    Stephen Karmona         East Haven  CT        216   16     6 M 16-19        22:18    7:12/M
      23    Nathan Dwazzo           East Haven  CT        222   16     7 M 16-19        22:23    7:13/M
      24    Guy Pulino              Moodus  CT            547   63     1 M 60-69        22:24    7:14/M
      25    Jonathan Taft           New Haven  CT         543   44     2 M 40-49        22:59    7:25/M
      26    Marcus Massaro          Wallingford  CT        10   17     8 M 16-19        23:00    7:25/M
      27    Dennis Spaulding        East Haven  CT        545   25     2 M 20-29        23:01    7:25/M
      28    William Euerle          Hamden  CT            572   64     2 M 60-69        23:01    7:25/M
      29    James Granucci          Wallingford  CT         5   16     9 M 16-19        23:12    7:29/M
      30    Jack Cronan             Wallingford  CT       529   61     3 M 60-69        23:26    7:34/M
      31    Matt Deleo              East Haven  CT        509   30     4 M 30-39        23:31    7:35/M
      32    Rebecca Fitzgerald      Durham  CT            505   31     1 F 30-39        23:33    7:36/M
      33    Vanessa Thompson        New Haven  CT         542   41     1 F 40-49        23:47    7:40/M
      34    Mark Waters             East Haven  CT        587   45     3 M 40-49        23:53    7:42/M
      35    Elliott Schneer         East Haven  CT        211   16    10 M 16-19        24:01    7:45/M
      36    Steve McLeod            Greenwich  CT         591   39     5 M 30-39        24:06    7:46/M
      37    Ted Phillips            Niantic  CT           556   67     4 M 60-69        24:06    7:46/M
      38    Victor Koran            Wallingford  CT         8   16    11 M 16-19        24:09    7:47/M
      39    James Wayne             East Haven  CT        214   15     3 M 13-15        24:10    7:48/M
      40    Walter Skalla           Old Lyme  CT          554   40     4 M 40-49        24:21    7:51/M
      41    Aaron Bast              East Haven  CT        571   24     3 M 20-29        24:32    7:55/M
      42    Rob Creamer             Ridgefield  CT        558   44     5 M 40-49        24:43    7:58/M
      43    Chris Mathien           East Haven  CT        576   30     2 F 30-39        24:44    7:59/M
      44    Kyley Fletcher          East Haven  CT        387   17     1 F 16-19        24:53    8:02/M
      45    Kristie Ota             New Haven  CT         562   24     1 F 20-29        24:55    8:02/M
      46    Riley O'Connell         Wallingford  CT       546   12     2 M  1-12        25:00    8:04/M
      47    Albert Decaprio         East Haven  CT        218   16    12 M 16-19        25:15    8:09/M
      48    Taylor Konareski        East Haven  CT        386   15     2 F 13-15        25:16    8:09/M
      49    Cheryl Coyle            East Haven  CT        508   38     3 F 30-39        25:19    8:10/M
      50    Michael Hawkins         East Haven  CT        579   46     6 M 40-49        25:21    8:11/M
      51    Frank Lang              Seymour  CT           522   69     5 M 60-69        25:27    8:13/M
      52    Steve Depalma           North Branford  CT    512   47     7 M 40-49        25:38    8:16/M
      53    Albert Defillippo       New Haven  CT         503   52     6 M 50-59        25:43    8:18/M
      54    Michael Hesik           Oxford  CT            532   40     8 M 40-49        25:46    8:19/M
      55    Douglas Harkins         New Haven  CT         592   38     6 M 30-39        25:58    8:23/M
      56    Ricardo-Boll Oerira     Milford  CT           570   42     9 M 40-49        26:05    8:25/M
      57    Michael Buchina         New Haven  CT         581   49    10 M 40-49        26:08    8:26/M
      58    Cody Bias               East Haven  CT        221   17    13 M 16-19        26:19    8:29/M
      59    Anthony Sandella        East Haven  CT        217   16    14 M 16-19        26:26    8:32/M
      60    Andrew Schneer          East Haven  CT        212   15     4 M 13-15        26:45    8:38/M
      61    Joseph Steele           New Haven  CT         582   54     7 M 50-59        26:49    8:39/M
      62    Richard Pildis          Cheshire  CT          528   57     8 M 50-59        27:00    8:43/M
      63    Kevin Murray            Cheshire  CT          553   54     9 M 50-59        27:00    8:43/M
      64    Lou Conforte            Northford  CT         552   51    10 M 50-59        27:05    8:44/M
      65    Russell Scovin          Bethany  CT           506   49    11 M 40-49        27:15    8:47/M
      66    Mark Papuga             East Haven  CT        538   18    15 M 16-19        27:16    8:48/M
      67    Megan Butler            East Haven  CT        380   14     3 F 13-15        27:18    8:48/M
      68    Romeo Lieto             East Haven  CT        531   47    12 M 40-49        27:23    8:50/M
      69    David Banti             North Branford  CT    549   51    11 M 50-59        27:30    8:52/M
      70    Jennifer Yoo            East Haven  CT        385   17     2 F 16-19        27:31    8:53/M
      71    Travis Wooten           Riverhead  NY         525   12     3 M  1-12        27:39    8:55/M
      72    Kelly McLoy             Wallingford  CT       567   17     3 F 16-19        27:57    9:01/M
      73    Ira Mills               Branford  CT          544   52    12 M 50-59        27:59    9:02/M
      74    Dianne Merrigan         Guilford  CT          507   43     2 F 40-49        28:01    9:02/M
      75    Brianna Hamilton        New Haven  CT         578   22     2 F 20-29        28:02    9:03/M
      76    Michael Piersanti       East Haven  CT        520   53    13 M 50-59        28:07    9:04/M
      77    Morgan Lion             North Branford  CT    535   16     4 F 16-19        28:16    9:07/M
      78    Karl Salvati            North Haven  CT       518   55    14 M 50-59        28:35    9:13/M
      79    Karen O'Connell         East Haven  CT        501   50     1 F 50-59        28:44    9:16/M
      80    Annie Paltauf           Norwalk  CT           523   24     3 F 20-29        28:46    9:17/M
      81    Fran Spadacenta         East Haven  CT        517   43     3 F 40-49        28:57    9:20/M
      82    Tina Tran               East Haven  CT        379   15     4 F 13-15        29:02    9:22/M
      83    Patricia Phillips       Niantic  CT           557   61     1 F 60-69        29:05    9:23/M
      84    George Papuga           East Haven  CT        541   65     6 M 60-69        29:11    9:25/M
      85    Michaela Piersanti      East Haven  CT        381   17     5 F 16-19        29:12    9:25/M
      86    Sarina Lyon             Wallingford  CT       568   15     5 F 13-15        29:23    9:29/M
      87    Oliverio Oramas         Wallingford  CT       533   59    15 M 50-59        29:30    9:31/M
      88    Julia Waters            East Haven  CT        588   15     6 F 13-15        29:40    9:34/M
      89    Lisa Waters             East Haven  CT        586   42     4 F 40-49        29:42    9:35/M
      90    Mike Addorisio          Killingworth  CT      561   59    16 M 50-59        29:46    9:36/M
      91    Jennifer Sandin         Shelton  CT           555   46     5 F 40-49        30:09    9:44/M
      92    Rachael Puccino         East Haven  CT        388   15     7 F 13-15        30:23    9:48/M
      93    Tony Sidera             North Branford  CT    548   43    13 M 40-49        30:33    9:51/M
      94    Julia Mathien           East Haven  CT        577   30     4 F 30-39        30:50    9:57/M
      95    Anthony Russell         East Haven  CT        559   31     7 M 30-39        31:26   10:08/M
      96    James Cole              Hamden  CT            519   46    14 M 40-49        31:30   10:10/M
      97    Rene Minnocci           Wallingford  CT       566   15     8 F 13-15        31:35   10:11/M
      98    Michael Riolino         East Haven  CT        564   24     4 M 20-29        31:54   10:17/M
      99    Louis Pane              East Haven  CT        589   45    15 M 40-49        33:20   10:45/M
     100    Jose Bedoya             East Haven  CT        584   40    16 M 40-49        33:20   10:45/M
     101    Amber Kristiansson      Wallingford  CT        25   16     6 F 16-19        33:57   10:57/M
     102    Steven Bassett          Branford  CT          565   44    17 M 40-49        36:33   11:47/M
     103    Thomas Herbert          Wallingford  CT       510   43    18 M 40-49        36:57   11:55/M
     104    Don Brelsford           West Haven  CT        583   50    17 M 50-59        37:28   12:05/M
     105    Jill Ceravone           East Haven  CT        526   41     6 F 40-49        40:34   13:05/M
     106    Unknown Vieira          East Haven  CT        585   32     8 M 30-39        40:35   13:05/M
     107    Kevin Mott              Wallingford  CT         6   14     5 M 13-15        40:49   13:10/M
     108    Herman Bershtein        Hamden  CT            527   83     1 M 80-99        41:33   13:24/M
     109    Kristine Tonski         East Haven  CT        590   35     5 F 30-39        41:38   13:26/M
     110    Ann Onton               Woodbridge  CT         26   64     2 F 60-69        42:22   13:40/M
     111    Kevin Wise              Hamden  CT            575   35     9 M 30-39        42:22   13:40/M
     112    Margaret Zoccano        East Haven  CT        540   44     7 F 40-49        42:55   13:51/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sara Beland Woodbridge CT

13

15

21:21

6:53/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matt Molski New Haven CT

25

1

16:28

5:19/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Quinton Hoey Watertown CT

12

9

20:06

6:29/M

2

Riley O'Connell Wallingford CT

12

46

25:00

8:04/M

3

Travis Wooten Riverhead NY

12

71

27:39

8:55/M

 
Top

Women 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Katie Beland Woodbridge CT

13

16

21:23

6:54/M

2

Taylor Konareski East Haven CT

15

48

25:16

8:09/M

3

Megan Butler East Haven CT

14

67

27:18

8:48/M

 
Top

Men 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Allen Capas Wallingford CT

15

3

19:01

6:08/M

2

Matthew Bradley East Haven CT

15

21

22:05

7:07/M

3

James Wayne East Haven CT

15

39

24:10

7:48/M

 
Top

Women 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kyley Fletcher East Haven CT

17

44

24:53

8:02/M

2

Jennifer Yoo East Haven CT

17

70

27:31

8:53/M

3

Kelly McLoy Wallingford CT

17

72

27:57

9:01/M

 
Top

Men 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Funaro East Haven CT

17

5

19:14

6:12/M

2

Corbin Wolf Wallingford CT

16

7

19:35

6:19/M

3

Layne Manginelli Wallingford CT

17

10

20:10

6:30/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristie Ota New Haven CT

24

45

24:55

8:02/M

2

Brianna Hamilton New Haven CT

22

75

28:02

9:03/M

3

Annie Paltauf Norwalk CT

24

80

28:46

9:17/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Eugene Douglass New Haven CT

22

2

17:30

5:39/M

2

Dennis Spaulding East Haven CT

25

27

23:01

7:25/M

3

Aaron Bast East Haven CT

24

41

24:32

7:55/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca Fitzgerald Durham CT

31

32

23:33

7:36/M

2

Chris Mathien East Haven CT

30

43

24:44

7:59/M

3

Cheryl Coyle East Haven CT

38

49

25:19

8:10/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kurt Ogren Hamden CT

39

6

19:23

6:15/M

2

Darrell Adler North Branford CT

33

13

20:50

6:43/M

3

Marc Russo Milford CT

35

19

21:44

7:01/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Vanessa Thompson New Haven CT

41

33

23:47

7:40/M

2

Dianne Merrigan Guilford CT

43

74

28:01

9:02/M

3

Fran Spadacenta East Haven CT

43

81

28:57

9:20/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Drummond Wallingford CT

45

8

20:06

6:29/M

2

Jonathan Taft New Haven CT

44

25

22:59

7:25/M

3

Mark Waters East Haven CT

45

34

23:53

7:42/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen O'Connell East Haven CT

50

79

28:44

9:16/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Munck North Haven CT

52

4

19:11

6:11/M

2

Dave Chameides Oxford CT

50

11

20:29

6:36/M

3

Robert Sand New Haven CT

54

14

21:14

6:51/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patricia Phillips Niantic CT

61

83

29:05

9:23/M

2

Ann Onton Woodbridge CT

64

110

42:22

13:40/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Guy Pulino Moodus CT

63

24

22:24

7:14/M

2

William Euerle Hamden CT

64

28

23:01

7:25/M

3

Jack Cronan Wallingford CT

61

30

23:26

7:34/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

83

108

41:33

13:24/M


High School Team Summary Report

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


 

High School Boys

 

Top 5

---- Finishers ----

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

8*

9*

1

Add's Animals Boys

75

3

7

10

26

29

38

107

   

Top 5 Times: 1:44:58---Average Time: 20:59

 

2

East Haven Boys

77

5

12

17

21

22

23

35

39

47

Top 5 Times: 1:45:42---Average Time: 21:08

 
 

High School Girls

 

Top 5

---- Finishers ----

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

8*

9*

1

East Haven Girls

311

44

48

67

70

82

85

92

   

Top 5 Times: 2:14:00---Average Time: 26:48

 

2

Add's Animals Girls

4 finishers

72

86

97

101

xxx        
 

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com