Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/Sep13_Artist_set1.shtml

Artistry In Motion 5K

Old Lyme, CT, September 13, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Phil Reutlinger
Race Winner Phil Reutlinger


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Atristry In Motion
September 13, 2008 - 5K
Old Lyme, CT

OVERALL WINNERS

Phil Reutlinger, Old Lyme, CT - 15:55
Meredith Belden, Middletown, CT - 22:11

Timing & Results by:


LOCATION
Lyme/Old Lyme

High School
WEATHER
74 Degrees
Clouds/Humid

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Phil Reutlinger         Old Lyme  CT          850   29     1 M 20-29        15:55    5:08/M
       2    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT           891   25     2 M 20-29        16:43    5:24/M
       3    John Shepherd           Essex  CT             903   52     1 M 50-59        18:37    6:00/M
       4    John Hadcock            East Lyme  CT         807   50     2 M 50-59        19:21    6:15/M
       5    Donald Nuhn             Westbrook  CT         897   56     3 M 50-59        20:07    6:29/M
       6    Dave Jacobs             Niantic  CT           808   63     1 M 60-99        20:16    6:32/M
       7    Bret Morrow             Hamden  CT            804   47     1 M 40-49        20:21    6:34/M
       8    James Mavard            New York  NY          896   28     3 M 20-29        21:02    6:47/M
       9    Ben Mattheis            Cheshire  CT          895   54     4 M 50-59        21:27    6:55/M
      10    Jim Quinn               Old Lyme  CT          908   53     5 M 50-59        21:40    6:59/M
      11    James Barry             Old Lyme  CT          873   45     2 M 40-49        21:44    7:01/M
      12    Jon Nelson              Niantic  CT           907   56     6 M 50-59        22:01    7:06/M
      13    Mark Wilkman            Old Lyme  CT          865   51     7 M 50-59        22:09    7:09/M
      14    Meredith Belden         Middletown  CT        898   29     1 F 20-29        22:11    7:09/M
      15    Marcy Withington        Old Lyme  CT          836   38     1 F 30-39        22:15    7:11/M
      16    Charlie Diebolt         Old Lyme  CT          888   17     1 M 15-19        22:26    7:14/M
      17    Charlie Yescott         Unionville  CT        901   67     2 M 60-99        22:34    7:17/M
      18    Walter Skulla           Old Lyme  CT          881   40     3 M 40-49        22:45    7:20/M
      19    Lad Ricker              Old Lyme  CT          894   50     8 M 50-59        22:46    7:21/M
      20    Mary Kong               Westerly  RI          824   43     1 F 40-49        22:57    7:24/M
      21    Ken Wadecki             Uncasville  CT        820   55     9 M 50-59        23:04    7:26/M
      22    Ted Phillips            Niantic  CT           869   67     3 M 60-99        23:09    7:28/M
      23    Becky Reutlinger        Old Lyme  CT          849   27     2 F 20-29        23:15    7:30/M
      24    William Euerle          Hamden  CT            833   64     4 M 60-99        23:25    7:33/M
      25    Christine Guerrera      Wolcott  CT           843   33     2 F 30-39        23:27    7:34/M
      26    Ron Gaudet              Old Lyme  CT          846   42     4 M 40-49        23:35    7:36/M
      27    Paul Reid               Old Lyme  CT          842   50    10 M 50-59        23:39    7:38/M
      28    Ted Hackett             Old Lyme  CT          900   51    11 M 50-59        23:41    7:38/M
      29    Melanie Sandora         Old Lyme  CT          893   36     3 F 30-39        24:00    7:45/M
      30    Kelly Kong              Westerly  RI          823   12     1 F 10-14        24:14    7:49/M
      31    Paul Barclay            Old Lyme  CT          813   50    12 M 50-59        24:19    7:51/M
      32    Robert Davis            Naugatuck  CT         810   57    13 M 50-59        24:21    7:51/M
      33    Thomas Ferencz          Bethany  CT           803   45     5 M 40-49        24:31    7:55/M
      34    Ric Villarreal          Waterbury  CT         909   51    14 M 50-59        24:36    7:56/M
      35    Jennifer Burke          Old Lyme  CT          878   40     2 F 40-49        24:39    7:57/M
      36    Mark Diebolt            Old Lyme  CT          817   47     6 M 40-49        24:56    8:03/M
      37    Daniel Mayne            Old Lyme  CT          905   14     1 M 10-14        25:06    8:06/M
      38    Kevin Cavallo           East Haddam  CT       889   45     7 M 40-49        25:07    8:06/M
      39    Mike Rosenfeld          Milford  NH           861   56    15 M 50-59        25:13    8:08/M
      40    Rose Buckingham         Norwich  CT           851   60     1 F 60-99        25:17    8:09/M
      41    Josh Swanski            Old Lyme  CT          871   11     2 M 10-14        25:35    8:15/M
      42    Matthew Kane            Old Lyme  CT          870   9      1 M  1- 9        25:40    8:17/M
      43    Diane Ballek            East Haddam  CT       877   46     3 F 40-49        25:46    8:19/M
      44    Angel Bartlett          Uncasville  CT        831   42     4 F 40-49        25:55    8:22/M
      45    Georgia Panagopoulos    Berlin  CT            821   50     1 F 50-59        25:55    8:22/M
      46    Morgan White            Old Lyme  CT          858   13     2 F 10-14        25:57    8:22/M
      47    Alexander Bellas        Old Lyme  CT          834   10     3 M 10-14        26:13    8:27/M
      48    Bruce Grisafe           Salem  CT             904   55    16 M 50-59        26:28    8:32/M
      49    Liam Corrigan           Old Lyme  CT          856   11     4 M 10-14        26:34    8:34/M
      50    Owen Mesham             Old Lyme  CT          879   11     5 M 10-14        26:43    8:37/M
      51    Barb Oleary             Deep River  CT        866   55     2 F 50-59        26:43    8:37/M
      52    Beth Goulding           Old Lyme  CT          860   34     4 F 30-39        26:56    8:41/M
      53    Dawn Holmes             Essex  CT             809   45     5 F 40-49        27:03    8:44/M
      54    Richard Korsmeyer       Old Lyme  CT          867   52    17 M 50-59        27:06    8:45/M
      55    Jim Fairfield-Sonn      Old Lyme  CT          902   60     5 M 60-99        27:17    8:48/M
      56    Rick Pettit                                   910   54    18 M 50-59        27:25    8:51/M
      57    Eileen Hanrahan         Old Lyme  CT          805   39     5 F 30-39        27:26    8:51/M
      58    Dimock Kelley           Pawcatuck  CT         859   25     3 F 20-29        27:33    8:53/M
      59    Samuel Ballek           East Haddam  CT       876   13     6 M 10-14        27:52    8:59/M
      60    Lisa Tudisco            Groton  CT            827   26     4 F 20-29        28:02    9:03/M
      61    Karen Palenski          Old Lyme  CT          811   43     6 F 40-49        28:06    9:04/M
      62    Patricia Phillps        Niantic  CT           868   61     2 F 60-99        28:07    9:04/M
      63    Bill Lobdell            Saint Louis  MO       872   67     6 M 60-99        28:12    9:06/M
      64    James Silkenat          Guilford  CT          864   61     7 M 60-99        28:15    9:07/M
      65    Brian Goddard           New Haven  CT         841   46     8 M 40-49        28:29    9:11/M
      66    Martha Gibson           Old Lyme  CT          826   45     7 F 40-49        28:51    9:18/M
      67    Marla Richardson        Lyme  CT              832   36     6 F 30-39        29:23    9:29/M
      68    Maggie Walsh            Old Lyme  CT          822   45     8 F 40-49        29:39    9:34/M
      69    Melanie Champion        Meriden  CT           885   50     3 F 50-59        29:43    9:35/M
      70    Lisa Robarge            Groton  CT            815   41     9 F 40-49        29:47    9:36/M
      71    Julie Hydinger          Guilford  CT          838   17     1 F 15-19        30:21    9:47/M
      72    Larry Urquhart          Southbury  CT         863   46     9 M 40-49        30:51    9:57/M
      73    Doug Kneeland           Ivoryton  CT          875   44    10 M 40-49        31:04   10:01/M
      74    Judy Koonz              Granby  CT            862   46    10 F 40-49        31:05   10:02/M
      75    Jennifer Kendall        Old Lyme  CT          814   44    11 F 40-49        31:33   10:11/M
      76    Pam Russell             Old Lyme  CT          857   50     4 F 50-59        31:58   10:19/M
      77    Nancy Kong              Westerly  RI          825   14     3 F 10-14        32:23   10:27/M
      78    Alan Smally             Glastonbury  CT       852   59    19 M 50-59        32:42   10:33/M
      79    Sharon Smally           Glastonbury  CT       853   55     5 F 50-59        32:42   10:33/M
      80    Noah Myers              Lyme  CT              899   37     1 M 30-39        32:45   10:34/M
      81    Caitlin Murphy          New London  CT        906   21     5 F 20-29        32:46   10:34/M
      82    Cassidy Meister         East Lyme  CT         839   31     7 F 30-39        33:06   10:41/M
      83    Philip Newman           East Haddam  CT       883   36     2 M 30-39        33:41   10:52/M
      84    Kinny Newman            East Haddam  CT       884   36     8 F 30-39        33:41   10:52/M
      85    Ella Pilgrim            Old Lyme  CT          874   48    12 F 40-49        33:48   10:54/M
      86    Anita Tudisco           Groton  CT            828   54     6 F 50-59        33:53   10:56/M
      87    Edward Snyder           Wallingford  CT       886   62     8 M 60-99        33:55   10:56/M
      88    Ann Dipierdomenico      Chester  CT           848   34     9 F 30-39        34:31   11:08/M
      89    John Miller             Old Lyme  CT          855    8     2 M  1- 9        34:32   11:08/M
      90    Richard Gaudet          Old Lyme  CT          847   13     7 M 10-14        34:36   11:10/M
      91    Matt Miller             Old Lyme  CT          854   10     8 M 10-14        34:39   11:11/M
      92    Jennifer Miller         Old Lyme  CT          830   44    13 F 40-49        35:00   11:17/M
      93    Cooper Kendall          Old Lyme  CT          882   11     9 M 10-14        35:20   11:24/M
      94    Judy Hartling           Middletown  CT        840   41    14 F 40-49        35:46   11:32/M   

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Male 9 And Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Kane Old Lyme CT

9

42

25:40

8:17/M

2

John Miller Old Lyme CT

8

89

34:32

11:08/M

 
Top

Female 10 to 14

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelly Kong Westerly RI

12

30

24:14

7:49/M

2

Morgan White Old Lyme CT

13

46

25:57

8:22/M

3

Nancy Kong Westerly RI

14

77

32:23

10:27/M

 
Top

Male 10 to 14

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Mayne Old Lyme CT

14

37

25:06

8:06/M

2

Josh Swanski Old Lyme CT

11

41

25:35

8:15/M

3

Alexander Bellas Old Lyme CT

10

47

26:13

8:27/M

 
Top

Female 15 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Julie Hydinger Guilford CT

17

71

30:21

9:47/M

 
Top

Male 15 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Charlie Diebolt Old Lyme CT

17

16

22:26

7:14/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Meredith Belden Middletown CT

29

14

22:11

7:09/M

2

Becky Reutlinger Old Lyme CT

27

23

23:15

7:30/M

3

Dimock Kelley Pawcatuck CT

25

58

27:33

8:53/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Phil Reutlinger Old Lyme CT

29

1

15:55

5:08/M

2

Jeffrey Wadecki Ledyard CT

25

2

16:43

5:24/M

3

James Mavard New York NY

28

8

21:02

6:47/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Marcy Withington Old Lyme CT

38

15

22:15

7:11/M

2

Christine Guerrera Wolcott CT

33

25

23:27

7:34/M

3

Melanie Sandora Old Lyme CT

36

29

24:00

7:45/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Noah Myers Lyme CT

37

80

32:45

10:34/M

2

Philip Newman East Haddam CT

36

83

33:41

10:52/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Kong Westerly RI

43

20

22:57

7:24/M

2

Jennifer Burke Old Lyme CT

40

35

24:39

7:57/M

3

Diane Ballek East Haddam CT

46

43

25:46

8:19/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bret Morrow Hamden CT

47

7

20:21

6:34/M

2

James Barry Old Lyme CT

45

11

21:44

7:01/M

3

Walter Skulla Old Lyme CT

40

18

22:45

7:20/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Georgia Panagopoulos Berlin CT

50

45

25:55

8:22/M

2

Barb Oleary Deep River CT

55

51

26:43

8:37/M

3

Melanie Champion Meriden CT

50

69

29:43

9:35/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Shepherd Essex CT

52

3

18:37

6:00/M

2

John Hadcock East Lyme CT

50

4

19:21

6:15/M

3

Donald Nuhn Westbrook CT

56

5

20:07

6:29/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rose Buckingham Norwich CT

60

40

25:17

8:09/M

2

Patricia Phillps Niantic CT

61

62

28:07

9:04/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Jacobs Niantic CT

63

6

20:16

6:32/M

2

Charlie Yescott Unionville CT

67

17

22:34

7:17/M

3

Ted Phillips Niantic CT

67

22

23:09

7:28/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com