Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/Oct5_Ridgef_set1.shtml

Ridgefield Pamby Half Marathon

Ridgefield, CT, October 5, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Ramon Laboy III
Race Winner Ramon Laboy III


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Ridgefield Pamby Half Marathon
October 5, 2008 - 13.1 Miles
Ridgefield, CT

OVERALL WINNERS

Ramon Laboy III, Danbury, CT - 1:11:01
Emily Williams, Norwalk, CT - 1:25:27


LOCATION
Richard Venus

Municipal Building
WEATHER
49 Degrees
Rain

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Ramon Laboy III         Danbury  CT           679   26 ***** M 18-29      1:11:01    5:25/M
       2    Geoff Nelson            New Fairfield  CT     270   23 ***** M 18-29      1:11:12    5:26/M
       3    Bryan Kovalsky          Peekskill  NY         367   29 ***** M 18-29      1:11:34    5:28/M
       4    John Larosa             New Milford  CT       576   27     1 M 18-29      1:14:56    5:43/M
       5    Pat Dennen              Newtown  CT           469   28     2 M 18-29      1:16:31    5:50/M
       6    Peter Heimgartner       Irvington  NY         503   39     1 M 30-39      1:18:12    5:58/M
       7    Nadeem Ahmad            Westport  CT          684   41     1 M 40-49      1:18:20    5:59/M
       8    Jeff Watson             Stamford  CT          486   27     3 M 18-29      1:18:31    6:00/M
       9    David Hunt              New Milford  CT       177   21     4 M 18-29      1:19:09    6:03/M
      10    Mark De Palma           Southbury  CT         475   40     2 M 40-49      1:19:15    6:03/M
      11    Brandon Collins         Southbury  CT         729   30     2 M 30-39      1:21:04    6:11/M
      12    Sandro Nobre            Danbury  CT           375   35     3 M 30-39      1:21:38    6:14/M
      13    Antonio Loredo          Danbury  CT           583   41     3 M 40-49      1:22:21    6:17/M
      14    Gus Ellison             Rowayton  CT          728   33     4 M 30-39      1:22:40    6:19/M
      15    Peter Hohmeister        Stamford  CT          494   50     1 M 50-59      1:24:02    6:25/M
      16    Robert Murray           Brookfield  CT        580   38     5 M 30-39      1:24:29    6:27/M
      17    Eric Krebs              Roxbury  CT           447   39     6 M 30-39      1:24:40    6:28/M
      18    Tim Neil                Ridgefield  CT        480   39     7 M 30-39      1:24:48    6:28/M
      19    Alan Hagander           Darien  CT            434   38     8 M 30-39      1:25:24    6:31/M
      20    Emily Williams          Norwalk  CT            60   23 ***** F 18-29      1:25:27    6:31/M
      21    Tom Holland             Darien  CT            681   39     9 M 30-39      1:25:51    6:33/M
      22    Peter Hornak            Wallingford  CT       429   45     4 M 40-49      1:26:20    6:35/M
      23    Mary Dolan Zengo        Wilton  CT            565   43 ***** F 40-49      1:27:21    6:40/M
      24    Chele Modica            Ridgefield  CT        223   36    10 M 30-39      1:28:33    6:46/M
      25    Christopher Mosunic     Easton  CT            379   35    11 M 30-39      1:28:44    6:46/M
      26    John Di Carlo           Wolcott  CT           343   56     2 M 50-59      1:29:13    6:49/M
      27    Chris Brigham           Roxbury  CT           511   52     3 M 50-59      1:29:21    6:49/M
      28    Dave Robinson           Darien  CT            155   34    12 M 30-39      1:29:53    6:52/M
      29    Wes Spivey              Fairfield  CT         738   58     4 M 50-59      1:29:55    6:52/M
      30    Wes Byerly              Ridgefield  CT        589   56     5 M 50-59      1:29:55    6:52/M
      31    Fred Gaston             Wilton  CT            417   49     5 M 40-49      1:30:08    6:53/M
      32    Bill Borla              Torrington  CT        259   68     1 M 60-69      1:30:20    6:54/M
      33    Katlyn Regan            Woodbridge  CT        184   23 ***** F 18-29      1:30:29    6:54/M
      34    Gregg Deboben           Ridgefield  CT        356   45     6 M 40-49      1:30:52    6:56/M
      35    Tyler Carr              Ridgefield  CT        190   44     7 M 40-49      1:31:04    6:57/M
      36    Teren Allison           Ridgefield  CT        517   43     1 F 40-49      1:31:05    6:57/M
      37    Charles Spiess          Old Greenwich  CT     574   38    13 M 30-39      1:31:18    6:58/M
      38    Neil Leibowitz          Bronx  NY             685   33    14 M 30-39      1:31:31    6:59/M
      39    Michael Ruospo          Stratford  CT         260   44     8 M 40-49      1:31:36    7:00/M
      40    Brian Foley             Norwalk  CT           680   41     9 M 40-49      1:31:41    7:00/M
      41    Peter Wietfeldt         New Canaan  CT        383   42    10 M 40-49      1:32:20    7:03/M
      42    Yayoi Shimada           New York  NY          723   37     1 F 30-39      1:32:24    7:03/M
      43    Dan Germain             Newtown  CT           672   46    11 M 40-49      1:32:56    7:06/M
      44    Peter Kent              Ridgefield  CT        226   47    12 M 40-49      1:32:58    7:06/M
      45    Steve Miura             Hopewell Junction     488   51     6 M 50-59      1:33:02    7:06/M
      46    John Krasniewicz        Old Greenwich  CT     222   57     7 M 50-59      1:33:09    7:07/M
      47    James Levy              Ridgefield  CT         47   44    13 M 40-49      1:33:18    7:07/M
      48    Sharon Vos              Riverside  CT         496   53     1 F 50-59      1:33:20    7:07/M
      49    Joseph Laskey           Monroe  CT            446   44    14 M 40-49      1:33:36    7:09/M
      50    Caleb Mc Collum         West Point  NY        313   21     5 M 18-29      1:33:41    7:09/M
      51    Chris Benedetto         Ridgefield  CT        112   47    15 M 40-49      1:33:48    7:10/M
      52    Jacob Sass              West Point  NY        464   21     6 M 18-29      1:33:58    7:10/M
      53    Masatoshi Sumioka       Riverside  CT         502   43    16 M 40-49      1:34:05    7:11/M
      54    Matthew Spiegel         Westport  CT          339   48    17 M 40-49      1:34:16    7:12/M
      55    Brian Fidler            West Haven  CT         61   37    15 M 30-39      1:34:26    7:13/M
      56    Joshua Cohen            Weston  CT            238   40    18 M 40-49      1:34:28    7:13/M
      57    Michael Fitzgerald      Wilton  CT            730   45    19 M 40-49      1:34:29    7:13/M
      58    Steve Landowne          Westport  CT          462   46    20 M 40-49      1:34:30    7:13/M
      59    Bernie Sezon            Easton  CT            336   46    21 M 40-49      1:34:49    7:14/M
      60    Dee Dee Scanlin         Westport  CT          150   44     2 F 40-49      1:35:09    7:16/M
      61    Nicholas Hakim          Hurley  NY            310   15     1 M  2-17      1:35:40    7:18/M
      62    Heidi Mitchell          Darien  CT            267   42     3 F 40-49      1:35:46    7:19/M
      63    Keith Mitchell          Darien  CT            268   42    22 M 40-49      1:35:46    7:19/M
      64    Bradley Rhyins          New York  NY          678   17     2 M  2-17      1:36:00    7:20/M
      65    Kevin Lloyd             Darien  CT            211   55     8 M 50-59      1:36:01    7:20/M
      66    Robert Sedita           Norwalk  CT           170   50     9 M 50-59      1:36:07    7:20/M
      67    Ed Wolf                 Bridgeport  CT        273   39    16 M 30-39      1:36:14    7:21/M
      68    Bruce Goulart           Newtown  CT           372   32    17 M 30-39      1:36:21    7:21/M
      69    David Furth             Westport  CT          252   45    23 M 40-49      1:36:28    7:22/M
      70    Ron Sieracki            Woodbury  CT          727   50    10 M 50-59      1:36:30    7:22/M
      71    Kacie Aristide          Bethlehem  PA         577   26     1 F 18-29      1:36:33    7:22/M
      72    Lisa Tuffy              New Canaan  CT        319   42     4 F 40-49      1:36:46    7:23/M
      73    Jan Schole              Ridgefield  CT        142   41    24 M 40-49      1:36:59    7:24/M
      74    Jed Borken              Watertown  CT         450   30    18 M 30-39      1:37:12    7:25/M
      75    Janet Rosenthal         Chappaqua  NY         566   39     2 F 30-39      1:37:23    7:26/M
      76    Andrew Pisanelli        Ridgefield  CT        154   46    25 M 40-49      1:37:24    7:26/M
      77    Paul Moriber            Easton  CT            411   52    11 M 50-59      1:37:30    7:27/M
      78    Edward Nolan, Jr        Old Greenwich  CT     219   56    12 M 50-59      1:37:33    7:27/M
      79    Scott Ventrella         Ridgefield  CT        116   48    26 M 40-49      1:37:42    7:27/M
      80    David Carbone           Middlebury  CT        271   49    27 M 40-49      1:37:43    7:28/M
      81    Louis Csak              Old Greenwich  CT     520   42    28 M 40-49      1:37:45    7:28/M
      82    Andrew Corsilla         Ridgefield  CT        390   37    19 M 30-39      1:37:50    7:28/M
      83    Tammy Kiernan           Norwalk  CT           266   35     3 F 30-39      1:38:03    7:29/M
      84    Michael Regan           Woodbridge  CT        183   47    29 M 40-49      1:38:07    7:29/M
      85    Christopher Martin      New York  NY          294   58    13 M 50-59      1:38:18    7:30/M
      86    Janice Ynn              Redding  CT           724   49     5 F 40-49      1:38:19    7:30/M
      87    Joe Spofford            Carmel  NY            722   47    30 M 40-49      1:38:20    7:30/M
      88    Carol Wittlieb          New Haven  CT         508   27     2 F 18-29      1:38:21    7:30/M
      89    Jay Bower               Weston  CT            424   39    20 M 30-39      1:38:23    7:31/M
      90    Susan Gold              Westport  CT          585   53     2 F 50-59      1:38:35    7:32/M
      91    Michael Costello        Fairfield  CT         674   49    31 M 40-49      1:38:40    7:32/M
      92    Paul Quinsee            Wilton  CT            519   45    32 M 40-49      1:38:44    7:32/M
      93    Laura Helmig            Newtown  CT           246   39     4 F 30-39      1:38:45    7:32/M
      94    Tom Renner              Bethel  CT            341   49    33 M 40-49      1:38:53    7:33/M
      95    Adam Norwitt            Ridgefield  CT         65   39    21 M 30-39      1:39:05    7:34/M
      96    Frans Hijkoop           New Canaan  CT         83   48    34 M 40-49      1:39:06    7:34/M
      97    Steve Sasse             Ridgefield  CT        269   40    35 M 40-49      1:39:11    7:34/M
      98    Jim Mc Grath            Ridgefield  CT        440   40    36 M 40-49      1:39:12    7:34/M
      99    Stephen Spaulding       Ridgefield  CT        385   39    22 M 30-39      1:39:13    7:34/M
     100    Jordan Zinn             New Haven  CT         127   27     7 M 18-29      1:39:14    7:35/M
     101    Patrick Kelleher        Yorktown Heights  N   393   46    37 M 40-49      1:39:22    7:35/M
     102    John Meyerle            Monroe  CT            491   39    23 M 30-39      1:39:41    7:37/M
     103    Ken Easley              Fairfield  CT         107   51    14 M 50-59      1:39:42    7:37/M
     104    Andrew Satran           Monsey  NY            715   37    24 M 30-39      1:39:53    7:37/M
     105    Donna Anderson          Brookfield  CT        409   53     3 F 50-59      1:39:54    7:38/M
     106    Neil Farrow             Ridgefield  CT         75   45    38 M 40-49      1:39:55    7:38/M
     107    Peter Kiernan           Bronx  NY             421   51    15 M 50-59      1:39:58    7:38/M
     108    Mark Satran             Sandy Hook  CT        676   40    39 M 40-49      1:39:59    7:38/M
     109    Scott Harrison          Darien  CT            324   54    16 M 50-59      1:40:03    7:38/M
     110    Kenneth Ives            Unionville  CT        346   50    17 M 50-59      1:40:33    7:41/M
     111    Thomas Fogarty          New York  NY          572   45    40 M 40-49      1:40:44    7:41/M
     112    Tony Smyth              Ridgefield  CT        307   49    41 M 40-49      1:40:50    7:42/M
     113    Ivan Crowther           Wilton  CT            408   45    42 M 40-49      1:41:12    7:44/M
     114    David Menoni            Westport  CT          732   32    25 M 30-39      1:41:19    7:44/M
     115    Eric Opdyke             Norwalk  CT           444   37    26 M 30-39      1:41:25    7:45/M
     116    Kathleen Heller         Danbury  CT           158   22     3 F 18-29      1:41:31    7:45/M
     117    George Grenier          Katonah  NY           430   43    43 M 40-49      1:41:41    7:46/M
     118    Bret Morrow             Hamden  CT            673   47    44 M 40-49      1:41:43    7:46/M
     119    Michael Pitcher         North Haven  CT       178   40    45 M 40-49      1:41:47    7:46/M
     120    Michael Leckie          Ridgefield  CT         71   42    46 M 40-49      1:41:58    7:47/M
     121    Gillian Kaeyer          Wilton  CT            466   40     6 F 40-49      1:42:21    7:49/M
     122    Ted Ruddock             Ridgefield  CT        205   50    18 M 50-59      1:42:22    7:49/M
     123    Carol Clark             Westport  CT          382   44     7 F 40-49      1:42:25    7:49/M
     124    Jason Twedt             Danbury  CT           317   30    27 M 30-39      1:42:32    7:50/M
     125    Tim Hyland              Ridgefield  CT        731   44    47 M 40-49      1:42:39    7:50/M
     126    Lyn McCabe              Stamford  CT          515   30     5 F 30-39      1:42:41    7:50/M
     127    Christine Tunick        Ridgefield  CT        373   32     6 F 30-39      1:42:43    7:50/M
     128    Alex Dino               Norwalk  CT           425   40    48 M 40-49      1:42:58    7:52/M
     129    Ron Rembaum             Old Greenwich  CT     256   62     2 M 60-69      1:42:58    7:52/M
     130    Sher Fohl               Cheshire  CT          476   43     8 F 40-49      1:42:59    7:52/M
     131    Sean Oneil              Sandy Hook  CT        734   38    28 M 30-39      1:43:16    7:53/M
     132    Brian Mc Ilrath         Danbury  CT           395   56    19 M 50-59      1:43:17    7:53/M
     133    David Drucker           Bronx  NY             682   58    20 M 50-59      1:43:19    7:53/M
     134    Mark Breene             Wilton  CT            214   41    49 M 40-49      1:43:20    7:53/M
     135    Stephen Randolph        New Milford  CT       290   59    21 M 50-59      1:43:21    7:53/M
     136    David Rettig            Niskayuna  NY         253   44    50 M 40-49      1:43:23    7:54/M
     137    Holly Simmons           Rye  NY               463   37     7 F 30-39      1:43:29    7:54/M
     138    Anthony Spak            Hamden  CT            418   46    51 M 40-49      1:43:32    7:54/M
     139    Geoffrey Morris         Ridgefield  CT        191   43    52 M 40-49      1:43:43    7:55/M
     140    Glenn Mc Cabe           Brookfield  CT        162   42    53 M 40-49      1:43:52    7:56/M
     141    Jim Lane                Wilton  CT             63   44    54 M 40-49      1:43:53    7:56/M
     142    Gregory Cohen           Croton On Hudson  N   149   40    55 M 40-49      1:43:57    7:56/M
     143    Bruce Heller            Katonah  NY           159   35    29 M 30-39      1:44:19    7:58/M
     144    Jay Villeneuve          Newtown  CT           250   38    30 M 30-39      1:44:21    7:58/M
     145    Partick O'Connor        Stamford  CT           73   38    31 M 30-39      1:44:24    7:58/M
     146    John Jessop             New Canaan  CT        368   37    32 M 30-39      1:44:26    7:58/M
     147    Joseph Pastore          Ridgefield  CT        712   42    56 M 40-49      1:44:31    7:59/M
     148    Jeremy Sheldon          Old Greenwich  CT      77   44    57 M 40-49      1:44:32    7:59/M
     149    Paul Vaghi              Bethel  CT            301   48    58 M 40-49      1:44:32    7:59/M
     150    John Mc Geary           Ridgefield  CT        118   44    59 M 40-49      1:44:40    7:59/M
     151    Dorian Kail             Westport  CT          360   40     9 F 40-49      1:44:42    8:00/M
     152    John Runkle             West Point  NY        448   24     8 M 18-29      1:44:48    8:00/M
     153    Anne Regan              Fairfield  CT         204   43    10 F 40-49      1:44:49    8:00/M
     154    David Hansen            Danbury  CT           357   51    22 M 50-59      1:44:52    8:00/M
     155    Roy Van Eick            Stamford  CT          213   59    23 M 50-59      1:44:54    8:00/M
     156    Tim Mc Grath            Park Ridge  NJ        221   46    60 M 40-49      1:44:58    8:01/M
     157    William Stephens        Danbury  CT           185   51    24 M 50-59      1:45:11    8:02/M
     158    Sarah Garvan            New Canaan  CT        304   26     4 F 18-29      1:45:26    8:03/M
     159    Jeffrey Palma           Wilton  CT            194   34    33 M 30-39      1:45:37    8:04/M
     160    Jeff Brooks             New Canaan  CT        677   37    34 M 30-39      1:45:37    8:04/M
     161    Leon Halford            Stamford  CT          404   35    35 M 30-39      1:45:41    8:04/M
     162    Robert Burke            Stamford  CT          322   34    36 M 30-39      1:45:41    8:04/M
     163    Peter Uzzi              Avon  CT              596   53    25 M 50-59      1:46:05    8:06/M
     164    Jeff Snyder             Wilton  CT            172   40    61 M 40-49      1:46:06    8:06/M
     165    Katie Denious           Wilton  CT            176   39     8 F 30-39      1:46:08    8:06/M
     166    Kacky Theoharides       Wilton  CT            474   36     9 F 30-39      1:46:09    8:06/M
     167    Michelle Maturo         Ridgefield  CT        733   41    11 F 40-49      1:46:10    8:06/M
     168    Cynthia Degirolamo      Sandy Hook  CT        275   42    12 F 40-49      1:46:21    8:07/M
     169    Jane Hetherington       New Canaan  CT        230   42    13 F 40-49      1:46:23    8:07/M
     170    Patrick Gagnon          Ridgefield  CT        234   38    37 M 30-39      1:46:24    8:07/M
     171    Doug Edwards            West Pawlet  VT       306   47    62 M 40-49      1:46:24    8:07/M
     172    Derek Smyth             Wilton  CT            216   46    63 M 40-49      1:46:26    8:07/M
     173    Paul Vogel              Califon  NJ            95   57    26 M 50-59      1:46:30    8:08/M
     174    Anne Lowrie             Wilton  CT             59   48    14 F 40-49      1:46:30    8:08/M
     175    Will Danecki            New Milford  CT       477   58    27 M 50-59      1:46:31    8:08/M
     176    Cheryl Couts            Stratford  CT         521   27     5 F 18-29      1:46:42    8:09/M
     177    Justin Couts            Stratford  CT         522   27     9 M 18-29      1:46:43    8:09/M
     178    Timothy Lepore          Wilton  CT            165   32    38 M 30-39      1:46:47    8:09/M
     179    Erica Sullivan          Cheshire  CT          419   36    10 F 30-39      1:46:53    8:10/M
     180    Andrew Whitley          Norwalk  CT           590   35    39 M 30-39      1:46:55    8:10/M
     181    Stuart Weitzman         Bedford Hills  NY     321   35    40 M 30-39      1:46:56    8:10/M
     182    Mark Kaduboski          Wilton  CT            156   37    41 M 30-39      1:47:07    8:11/M
     183    Larry Cass              Weston  CT            468   44    64 M 40-49      1:47:14    8:11/M
     184    Tim Mc Cauley           Monroe  CT             58   43    65 M 40-49      1:47:23    8:12/M
     185    Ronnie Behringer        Norwalk  CT           378   50     4 F 50-59      1:47:24    8:12/M
     186    Mike Goodger            Spring Valley  NY     370   43    66 M 40-49      1:47:26    8:12/M
     187    Andrew Robinson         Brookfield  CT        104   32    42 M 30-39      1:47:34    8:13/M
     188    Thomas Kucinski         Briarcliff Manor  N   362   45    67 M 40-49      1:47:37    8:13/M
     189    Glen Kutler             Ridgefield  CT        137   40    68 M 40-49      1:47:46    8:14/M
     190    David Riek              Ridgefield  CT         74   41    69 M 40-49      1:47:49    8:14/M
     191    Justin Murphy           Darien  CT            121   41    70 M 40-49      1:47:58    8:15/M
     192    Dan Clark               Stamford  CT          500   55    28 M 50-59      1:48:15    8:16/M
     193    Fred Buonocore          Ridgefield  CT        354   38    43 M 30-39      1:48:18    8:16/M
     194    Doug Langley            Waterbury  CT          62   21    10 M 18-29      1:48:23    8:16/M
     195    Sue Fleming             Ridgefield  CT        281   38    11 F 30-39      1:48:31    8:17/M
     196    Kathryn Hertzmark       Old Greenwich  CT     210   31    12 F 30-39      1:48:49    8:18/M
     197    John Hannigan           Ridgefield  CT        588   47    71 M 40-49      1:49:02    8:19/M
     198    Steven Farmer           Norwalk  CT           737   37    44 M 30-39      1:49:06    8:20/M
     199    Ian Smith               Wilton  CT            507   44    72 M 40-49      1:49:07    8:20/M
     200    Michael Madden          Newtown  CT           403   44    73 M 40-49      1:49:09    8:20/M
     201    Michael O'Malley        White Plains  NY      452   36    45 M 30-39      1:49:17    8:21/M
     202    Mike Parrish            North Salem  NY       720   51    29 M 50-59      1:49:30    8:22/M
     203    Ann Williams            Old Greenwich  CT     328   44    15 F 40-49      1:49:32    8:22/M
     204    Mark Begor              Wilton  CT             52   50    30 M 50-59      1:49:35    8:22/M
     205    Michael Lashendock      Norwalk  CT            41   47    74 M 40-49      1:49:52    8:23/M
     206    Robert Green            Ridgefield  CT        103   40    75 M 40-49      1:49:53    8:23/M
     207    Olivier Nicaise         Hamden  CT            719   48    76 M 40-49      1:50:02    8:24/M
     208    David Dow               Pound Ridge  NY       523   42    77 M 40-49      1:50:07    8:24/M
     209    Kristina Kish           Ridgefield  CT         51   23     6 F 18-29      1:50:25    8:26/M
     210    Kevin Witire            Ridgefield  CT        686   45    78 M 40-49      1:50:30    8:26/M
     211    Devon Bertram           New York  NY          237   27     7 F 18-29      1:50:32    8:26/M
     212    Christopher Lanzano     Fairfield  CT         392   50    31 M 50-59      1:50:33    8:26/M
     213    Israel Good             Stamford  CT          449   55    32 M 50-59      1:50:43    8:27/M
     214    Karen Corsilla          Ridgefield  CT        391   36    13 F 30-39      1:50:45    8:27/M
     215    Tom O'Hara              Fairfield  CT         202   46    79 M 40-49      1:50:50    8:28/M
     216    Ann Margaret Mannix     Wilton  CT            140   42    16 F 40-49      1:50:52    8:28/M
     217    Carolyn Oppenheim       Tarrytown  NY         139   39    14 F 30-39      1:51:14    8:29/M
     218    Alan Bates              Ridgefield  CT        217   49    80 M 40-49      1:51:28    8:31/M
     219    Michael Schindel        Schwerin  MECKLEN     320   31    46 M 30-39      1:51:32    8:31/M
     220    Frank Candullo          South Salem  NY        56   27    11 M 18-29      1:51:33    8:31/M
     221    Lisa Goldstein          Sandy Hook  CT        100   38    15 F 30-39      1:51:48    8:32/M
     222    Eric Goldstein          Sandy Hook  CT         99   42    81 M 40-49      1:51:49    8:32/M
     223    Andrea Mindell          Ridgefield  CT        454   43    17 F 40-49      1:51:54    8:33/M
     224    Joe Morrissey           Norwalk  CT           461   45    82 M 40-49      1:51:55    8:33/M
     225    Alison Baker            Stamford  CT          284   30    16 F 30-39      1:51:55    8:33/M
     226    David Haney             Wilton  CT            188   54    33 M 50-59      1:51:56    8:33/M
     227    Michael Carpenter       Redding  CT           283   51    34 M 50-59      1:52:01    8:33/M
     228    Bruce Reuman            Fairfield  CT         564   51    35 M 50-59      1:52:06    8:33/M
     229    Mark Gilliam            Ridgefield  CT        726   55    36 M 50-59      1:52:11    8:34/M
     230    Tom Inman               Ridgefield  CT        516   48    83 M 40-49      1:52:16    8:34/M
     231    Cathy Wein              Ridgefield  CT        571   42    18 F 40-49      1:52:18    8:34/M
     232    Allen Randolph          Greenwich  CT         713   43    84 M 40-49      1:52:31    8:35/M
     233    Tom Lewis               Pound Ridge  NY        11   34    47 M 30-39      1:52:32    8:35/M
     234    Kristen Hoban           Ridgefield  CT        347   41    19 F 40-49      1:52:33    8:35/M
     235    Tom Hoban               Ridgefield  CT        348   39    48 M 30-39      1:52:33    8:35/M
     236    Patricia Ryan           Redding  CT           147   33    17 F 30-39      1:52:36    8:36/M
     237    Jennifer Gregoretti     Cheshire  CT          414   36    18 F 30-39      1:52:38    8:36/M
     238    Darren Mc Dermott       Hastings On Hudson    199   41    85 M 40-49      1:52:44    8:36/M
     239    Juergen Link            Westport  CT          420   47    86 M 40-49      1:52:47    8:37/M
     240    Julie Bruce             Ridgefield  CT        432   39    19 F 30-39      1:52:59    8:37/M
     241    Meghan Hakim            Hurley  NY            312   18     8 F 18-29      1:53:01    8:38/M
     242    Joanne Seavy            Ridgefield  CT        263   48    20 F 40-49      1:53:01    8:38/M
     243    Paul Hakim              Hurley  NY            311   44    87 M 40-49      1:53:01    8:38/M
     244    Kevin Korsh             Weston  CT            276   47    88 M 40-49      1:53:04    8:38/M
     245    David Skoglund          Poughkeepsie  NY      399   51    37 M 50-59      1:53:11    8:38/M
     246    Steve Lamando           Westport  CT          265   44    89 M 40-49      1:53:16    8:39/M
     247    Margaret De Luca        Waccabuc  NY          371   48    21 F 40-49      1:53:17    8:39/M
     248    Robin Caruso            Ridgefield  CT        412   42    22 F 40-49      1:53:24    8:39/M
     249    Julie Brand             New Canaan  CT        206   43    23 F 40-49      1:53:29    8:40/M
     250    Diane Plaut             Westport  CT          442   41    24 F 40-49      1:53:31    8:40/M
     251    Stephanie Deitz         Westport  CT          174   40    25 F 40-49      1:53:44    8:41/M
     252    Ashley Goodwin          Fairfield  CT         278   25     9 F 18-29      1:53:54    8:42/M
     253    Jim Spak                Easton  CT            575   41    90 M 40-49      1:54:06    8:43/M
     254    Mike Astorino           Easton  CT            445   45    91 M 40-49      1:54:06    8:43/M
     255    Allison Stockel         Ridgefield  CT         69   41    26 F 40-49      1:54:19    8:44/M
     256    Joel Whidden            Westport  CT          592   41    92 M 40-49      1:54:19    8:44/M
     257    Natasha Kowatch         Ridgefield  CT         35   34    20 F 30-39      1:54:32    8:45/M
     258    Luis Mora               Norwalk  CT           595   43    93 M 40-49      1:54:41    8:45/M
     259    Emily Pearson           Stamford  CT          187   27    10 F 18-29      1:54:46    8:46/M
     260    Jeff Grunberg           New York  NY          228   32    49 M 30-39      1:54:48    8:46/M
     261    Stephen Priest          Greenwich  CT          36   38    50 M 30-39      1:54:55    8:46/M
     262    Joe Nadaline            Ardsley  NY           668   64     3 M 60-69      1:54:58    8:47/M
     263    Keith Cheh              Newtown  CT           262   41    94 M 40-49      1:55:04    8:47/M
     264    Sarah Margulies         Weston  CT            173   41    27 F 40-49      1:55:06    8:47/M
     265    Henri Lellouche         Fairfield  CT         381   48    95 M 40-49      1:55:15    8:48/M
     266    Caroline Curvan         Ossining  NY          153   43    28 F 40-49      1:55:15    8:48/M
     267    Mark Bomback            Mount Kisco  NY       138   37    51 M 30-39      1:55:18    8:48/M
     268    Jennifer Amend          Bethel  CT             40   36    21 F 30-39      1:55:24    8:49/M
     269    Coleen Cugine           Ridgefield  CT        329   47    29 F 40-49      1:55:24    8:49/M
     270    Marilyn Hart            Darien  CT            716   48    30 F 40-49      1:55:31    8:49/M
     271    Alicia O'Neill          New Canaan  CT        200   49    31 F 40-49      1:55:33    8:49/M
     272    Ben Levison             Easton  CT            325   53    38 M 50-59      1:55:36    8:49/M
     273    Enrico Guerrera         Watertown  CT         453   51    39 M 50-59      1:55:43    8:50/M
     274    Kevin Cumming           Ridgefield  CT        581   35    52 M 30-39      1:55:44    8:50/M
     275    Anthony Sivinski        Westport  CT          180   43    96 M 40-49      1:55:45    8:50/M
     276    Andrea Fortino          Katonah  NY           197   35    22 F 30-39      1:55:46    8:50/M
     277    Ruth Littmann           Goldens Bridge  NY    296   44    32 F 40-49      1:55:47    8:50/M
     278    Jennifer Reilly         New Fairfield  CT     143   36    23 F 30-39      1:55:48    8:50/M
     279    Tom Bruton              Trumbull  CT          499   49    97 M 40-49      1:55:48    8:50/M
     280    Brenda Chapman          Ridgefield  CT        736   44    33 F 40-49      1:55:50    8:51/M
     281    Sarah Blandford         Ridgefield  CT        314   36    24 F 30-39      1:56:00    8:51/M
     282    Neil Mandel             Shelton  CT           524   54    40 M 50-59      1:56:03    8:52/M
     283    Alison Ramsey           Stamford  CT          323   25    11 F 18-29      1:56:04    8:52/M
     284    Sallie Jo Boehle        Ridgefield  CT        683   43    34 F 40-49      1:56:08    8:52/M
     285    Erica Mara              Stratford  CT          98   30    25 F 30-39      1:56:15    8:52/M
     286    Nancy Bentivegna        Ridgefield  CT        231   46    35 F 40-49      1:56:16    8:53/M
     287    Dylan Harris            Cross River  NY       146   23    12 M 18-29      1:56:18    8:53/M
     288    Susan David             Ridgefield  CT        261   42    36 F 40-49      1:56:25    8:53/M
     289    Louise Edwards          Ridgefield  CT        415   38    26 F 30-39      1:56:32    8:54/M
     290    Don Capone              Norwalk  CT           135   59    41 M 50-59      1:56:34    8:54/M
     291    Matthew Debes           Norwalk  CT           242   38    53 M 30-39      1:56:35    8:54/M
     292    Tina Gage               Milford  CT           509   45    37 F 40-49      1:56:40    8:54/M
     293    William Ekman           Ridgefield  CT        593   59    42 M 50-59      1:56:44    8:55/M
     294    Anne Watson             New Canaan  CT        117   35    27 F 30-39      1:56:44    8:55/M
     295    Carlos Miller           Stamford  CT          563   31    54 M 30-39      1:56:45    8:55/M
     296    Andrew Mitchell         Old Greenwich  CT     308   37    55 M 30-39      1:56:47    8:55/M
     297    Jennifer Sachs          Ridgefield  CT        413   42    38 F 40-49      1:56:54    8:55/M
     298    Dave Bedusa             Norwalk  CT           119   35    56 M 30-39      1:56:59    8:56/M
     299    Damian Michalak         Ridgewood  NY         497   34    57 M 30-39      1:57:00    8:56/M
     300    Jolanta Zasadni         Chappaqua  NY         495   30    28 F 30-39      1:57:00    8:56/M
     301    Fredric Zinn            Fairfield  CT         128   57    43 M 50-59      1:57:03    8:56/M
     302    Phoebe Kaylor           Fairfield  CT         334   40    39 F 40-49      1:57:08    8:56/M
     303    Joe Kearney             Newtown  CT           327   52    44 M 50-59      1:57:09    8:57/M
     304    Kristin Hantler         Stamford  CT          428   28    12 F 18-29      1:57:21    8:57/M
     305    Andreia Monroe          Danbury  CT           443   29    13 F 18-29      1:57:34    8:58/M
     306    Tim Devlin              Stamford  CT          218   44    98 M 40-49      1:57:36    8:59/M
     307    Leeann Cerpovicz        West Springfield  M   718   46    40 F 40-49      1:57:40    8:59/M
     308    Terrence Rychlik        Ridgefield  CT        245   41    99 M 40-49      1:57:41    8:59/M
     309    Thomas Kaylor           Fairfield  CT         335   46   100 M 40-49      1:58:01    9:01/M
     310    Jennifer Kaplan         South Salem  NY       151   39    29 F 30-39      1:58:04    9:01/M
     311    Kendra Verdi            Newtown  CT           186   35    30 F 30-39      1:58:07    9:01/M
     312    Rudd Anderson           Weston  CT            292   40   101 M 40-49      1:58:14    9:02/M
     313    John Connelly           West Simsbury  CT     739   41   102 M 40-49      1:58:17    9:02/M
     314    Natasha Parvizian       Westport  CT           68   33    31 F 30-39      1:58:18    9:02/M
     315    Michael Blauner         Chappaqua  NY         349   42   103 M 40-49      1:58:18    9:02/M
     316    David Barrett           New Canaan  CT        394   41   104 M 40-49      1:58:35    9:03/M
     317    Steve Meeker            Newtown  CT           209   41   105 M 40-49      1:58:40    9:04/M
     318    Wendy Duff              New Milford  CT       570   37    32 F 30-39      1:58:40    9:04/M
     319    Ann Small               Fairfield  CT         212   38    33 F 30-39      1:58:46    9:04/M
     320    Mike Tamborrino         Stamford  CT          435   51    45 M 50-59      1:58:49    9:04/M
     321    Stacy Hynes             Ridgefield  CT        148   40    41 F 40-49      1:58:50    9:04/M
     322    Gregory Driscoll        Norwalk  CT           386   37    58 M 30-39      1:58:53    9:05/M
     323    Jon Rubin               Ridgefield  CT        277   51    46 M 50-59      1:59:08    9:06/M
     324    Craig Meadows           Monroe  CT            274   44   106 M 40-49      1:59:24    9:07/M
     325    Gerry Werner            Norwalk  CT           115   54    47 M 50-59      1:59:29    9:07/M
     326    Blaine Wilkes           Norwalk  CT           358   36    34 F 30-39      1:59:33    9:08/M
     327    Sean Gage               Stamford  CT          330   28    13 M 18-29      1:59:49    9:09/M
     328    Adel Joobeur            Milford  CT           433   45   107 M 40-49      1:59:50    9:09/M
     329    Annie Zimmerli-Haskel   Westport  CT          215   40    42 F 40-49      2:00:09    9:10/M
     330    Marny Loftus            Norwalk  CT           481   36    35 F 30-39      2:00:18    9:11/M
     331    John Moriarty           Ridgefield  CT        587   38    59 M 30-39      2:00:34    9:12/M
     332    Dick Green              East Chatham  NY      295   74     1 M 70-99      2:00:40    9:13/M
     333    Laura Earley            Stamford  CT          364   27    14 F 18-29      2:00:48    9:13/M
     334    Gretchen Broughton      Ridgefield  CT         88   33    36 F 30-39      2:00:54    9:14/M
     335    Bethann Mc Grath        Ridgefield  CT        441   40    43 F 40-49      2:01:01    9:14/M
     336    Gary Thill              Sandy Hook  CT        398   49   108 M 40-49      2:01:08    9:15/M
     337    William Bickford        Redding  CT           388   52    48 M 50-59      2:01:24    9:16/M
     338    Kelly Mittleman         Redding  CT           387   44    44 F 40-49      2:01:24    9:16/M
     339    Bill Bardini            Easton  CT            568   35    60 M 30-39      2:01:26    9:16/M
     340    Vince Pribble           Cornwall Bridge  CT   161   45   109 M 40-49      2:01:27    9:16/M
     341    Monica Harcken          New Milford  CT       458   44    45 F 40-49      2:01:33    9:17/M
     342    Ann Hartman             New Milford  CT       397   44    46 F 40-49      2:01:35    9:17/M
     343    Raymond Adapon          Stamford  CT          333   38    61 M 30-39      2:01:46    9:18/M
     344    Beth Hansson            Wilton  CT            501   47    47 F 40-49      2:01:46    9:18/M
     345    Chris Farrell           Stratford  CT         426   33    62 M 30-39      2:01:50    9:18/M
     346    Jason Panzer            Fairfield  CT         402   37    63 M 30-39      2:01:51    9:18/M
     347    Angus Rogers            Westport  CT          505   42   110 M 40-49      2:01:55    9:18/M
     348    Susan Licht             Newtown  CT           345   61     1 F 60-69      2:01:55    9:18/M
     349    Will Rhyins             New York  NY          725   53    49 M 50-59      2:01:57    9:19/M
     350    Kiate Christoffersen    Trumbull  CT          193   17     1 F  2-17      2:02:02    9:19/M
     351    Christie Kania          Plantsville  CT       451   28    15 F 18-29      2:02:04    9:19/M
     352    Jill Bornstein          Ridgefield  CT         21   40    48 F 40-49      2:02:08    9:19/M
     353    John Weyrauch           Weston  CT            675   49   111 M 40-49      2:02:08    9:19/M
     354    Michelle Howard         Westport  CT          396   36    37 F 30-39      2:02:10    9:20/M
     355    Brian Lemoine           White Plains  NY      384   45   112 M 40-49      2:02:11    9:20/M
     356    Anita Kohli-Pamnani     Norwalk  CT           721   33    38 F 30-39      2:02:16    9:20/M
     357    Anne Stauff             Wilton  CT             13   34    39 F 30-39      2:02:17    9:20/M
     358    Eileen Polese           Mount Kisco  NY       331   35    40 F 30-39      2:02:25    9:21/M
     359    Alan Pittman            Trumbull  CT           84   38    64 M 30-39      2:02:32    9:21/M
     360    Chris James             Danbury  CT           164   36    65 M 30-39      2:02:34    9:21/M
     361    Jennifer Dekker         Weston  CT            326   38    41 F 30-39      2:02:39    9:22/M
     362    Nicholas Lindsay-Jones  Ridgefield  CT        232   29    14 M 18-29      2:03:06    9:24/M
     363    Mark De Lieto           Shelton  CT           350   53    50 M 50-59      2:03:16    9:25/M
     364    Greg Kabasakalian       Ridgefield  CT        136   45    49 F 40-49      2:03:32    9:26/M
     365    Karen Cook              Colchester  CT        504   32    42 F 30-39      2:03:35    9:26/M
     366    Stephanie Allgood       Norwalk  CT           410   21    16 F 18-29      2:03:39    9:26/M
     367    Colette Rabacs          Westport  CT          171   40    50 F 40-49      2:03:49    9:27/M
     368    David Delaney           Greenwich  CT          97   44   113 M 40-49      2:03:50    9:27/M
     369    Susan Clarke            Darien  CT            282   36    43 F 30-39      2:04:00    9:28/M
     370    Jason Howard            Norwalk  CT           498   54    51 M 50-59      2:04:00    9:28/M
     371    Jackie Lamando          Westport  CT          264   44    51 F 40-49      2:04:03    9:28/M
     372    Patrick Broderick       New Fairfield  CT     224   51    52 M 50-59      2:04:05    9:28/M
     373    Charles Pavarini        South Salem  NY        81   48   114 M 40-49      2:04:17    9:29/M
     374    Michael Iacovacci       Danbury  CT           512   32    66 M 30-39      2:04:20    9:29/M
     375    Ward Carpenter          Ridgefield  CT        220   56    53 M 50-59      2:04:44    9:31/M
     376    Dennis Schmidt          Ridgefield  CT        291   54    54 M 50-59      2:04:58    9:32/M
     377    Jeanne Mc Auliffe       New York  NY          181   45    52 F 40-49      2:05:05    9:33/M
     378    Michael Holland         New Canaan  CT        272   64     4 M 60-69      2:05:10    9:33/M
     379    Timothy Benedict        Ridgefield  CT        189    0     1 M  0- 1      2:05:13    9:34/M
     380    Cristina Perna          New Milford  CT       361   39    44 F 30-39      2:05:17    9:34/M
     381    Christine Muldoon       Ridgefield  CT        166   37    45 F 30-39      2:05:48    9:36/M
     382    Alice Avery             Bethel  CT            359   57     5 F 50-59      2:05:51    9:36/M
     383    Cynthia Russell         Stamford  CT          586   56     6 F 50-59      2:05:58    9:37/M
     384    Jennifer Laurine        Hartford  CT          717   28    17 F 18-29      2:06:05    9:37/M
     385    Kathryn Piskura         New Milford  CT       208   27    18 F 18-29      2:06:19    9:39/M
     386    Kathryn Laganza         Norwalk  CT            34   29    19 F 18-29      2:06:27    9:39/M
     387    Emily Colahan           Stamford  CT          123   24    20 F 18-29      2:06:34    9:40/M
     388    Prashant Ratnaparkhi    Ridgefield  CT        369   44   115 M 40-49      2:06:40    9:40/M
     389    Todd Hyland             Lovettsville  VA      584   46   116 M 40-49      2:06:43    9:40/M
     390    Peter Licht             Newtown  CT           344   62     5 M 60-69      2:06:49    9:41/M
     391    Tracy Duddy             Ridgefield  CT         96   41    53 F 40-49      2:06:49    9:41/M
     392    Jim Bardwell            Wilton  CT            669   42   117 M 40-49      2:06:50    9:41/M
     393    Jim Duddy               Ridgefield  CT        201   39    67 M 30-39      2:06:50    9:41/M
     394    Stephanie Collins       Ridgefield  CT        569   41    54 F 40-49      2:06:54    9:41/M
     395    Jeanette Trujillo       Norwalk  CT            57   46    55 F 40-49      2:07:36    9:44/M
     396    Erin Broderick          New Fairfield  CT     225   22    21 F 18-29      2:07:54    9:46/M
     397    Pam Kelly               Stamford  CT          374   33    46 F 30-39      2:07:55    9:46/M
     398    Mario Bernardis         Ridgefield  CT        579   54    55 M 50-59      2:08:00    9:46/M
     399    Jung Soo Kim            Wilton  CT            741   38    47 F 30-39      2:08:04    9:47/M
     400    Dawn Bolling            Norwalk  CT           401   44    56 F 40-49      2:08:10    9:47/M
     401    Sharon Gawe             Bridgewater  CT       298   56     7 F 50-59      2:08:17    9:48/M
     402    Karen Davidson          Ridgefield  CT        299   47    57 F 40-49      2:08:27    9:48/M
     403    Gabrielle Goodman       Bedford  NY           293   38    48 F 30-39      2:08:38    9:49/M
     404    Ron Klinkowize          Ridgefield  CT        459   46   118 M 40-49      2:08:48    9:50/M
     405    Kimberly Tully          Wilton  CT             64   41    58 F 40-49      2:08:57    9:51/M
     406    Bill Donohue            Ridgefield  CT        182   49   119 M 40-49      2:09:17    9:52/M
     407    Mary Ellen Loncto       Ridgefield  CT        506   66     2 F 60-69      2:09:25    9:53/M
     408    Randall Dalia           New Canaan  CT        289   50    56 M 50-59      2:09:26    9:53/M
     409    Julie Walsh             Hoboken  NJ           113   24    22 F 18-29      2:09:31    9:53/M
     410    Meghan Martin           Wappingers Falls  N    45   23    23 F 18-29      2:09:34    9:53/M
     411    Jean La Barbera         Poughquag  NY         101   23    24 F 18-29      2:09:56    9:55/M
     412    Leo Saposnick           Wappingers Falls  N   141   62     6 M 60-69      2:10:00    9:55/M
     413    Petra Brito             Norwalk  CT           514   39    49 F 30-39      2:10:01    9:55/M
     414    Frank Murphy            Northford  CT         108   55    57 M 50-59      2:10:07    9:56/M
     415    Robin Renner            Bethel  CT            510   50     8 F 50-59      2:10:15    9:57/M
     416    Katherine Penna         Riverside  CT          37   37    50 F 30-39      2:10:35    9:58/M
     417    Ingrid Winn             Old Greenwich  CT      43   37    51 F 30-39      2:10:36    9:58/M
     418    Jonathan Seymour        New Canaan  CT        437   54    58 M 50-59      2:11:15   10:01/M
     419    Sean O'Boyle            Darien  CT            254   44   120 M 40-49      2:11:21   10:02/M
     420    Bill Pecoriello         Westport  CT          427   43   121 M 40-49      2:11:53   10:04/M
     421    Santiago Rozas          Pound Ridge  NY        78   42   122 M 40-49      2:12:03   10:05/M
     422    Rosa Rozas              Pound Ridge  NY        79   44    59 F 40-49      2:12:03   10:05/M
     423    Ken Peters              Ridgefield  CT         33   42   123 M 40-49      2:12:21   10:06/M
     424    Pamela Mac Mullen       Watertown  CT         192   44    60 F 40-49      2:12:28   10:07/M
     425    Alexandra Sheldon       Old Greenwich  CT      76   40    61 F 40-49      2:12:47   10:08/M
     426    Tejash Patel            Danbury  CT           405   32    68 M 30-39      2:13:15   10:10/M
     427    Richard Demarco         Danbury  CT           670   66     7 M 60-69      2:13:16   10:10/M
     428    Matt Mc Neany           Old Greenwich  CT      92   37    69 M 30-39      2:13:34   10:12/M
     429    Stephanie Ruggieri      Norwalk  CT           120   34    52 F 30-39      2:13:38   10:12/M
     430    Christine Zibilich      Norwalk  CT           114   33    53 F 30-39      2:13:39   10:12/M
     431    Lara Ward               Fairfield  CT         130   40    62 F 40-49      2:13:40   10:12/M
     432    Julie Santomero         Wilton  CT             49   41    63 F 40-49      2:14:23   10:15/M
     433    Jennifer Ryell          Burlington  CANAD     316   45    64 F 40-49      2:14:35   10:16/M
     434    Ray McGhee              Bridgeport  CT        714   38    70 M 30-39      2:14:37   10:17/M
     435    Arturo Montero          Stamford  CT          735   73     2 M 70-99      2:14:47   10:17/M
     436    Andrea Heafitz          Ridgefield  CT        423   39    54 F 30-39      2:14:53   10:18/M
     437    Robert Hashmian         Ridgefield  CT        247   41   124 M 40-49      2:14:58   10:18/M
     438    Jeff Lin                Avon  CT              305   39    71 M 30-39      2:15:21   10:20/M
     439    Martha Richardson       Ridgefield  CT         82   33    55 F 30-39      2:15:42   10:22/M
     440    Genina Berger           Ridgefield  CT        111   39    56 F 30-39      2:15:42   10:22/M
     441    John McCleary           Redding  CT           740   39    72 M 30-39      2:16:22   10:25/M
     442    John Wood               Cos Cob  CT            38   40   125 M 40-49      2:16:29   10:25/M
     443    Drew Kudera             Ridgefield  CT        163   48   126 M 40-49      2:16:38   10:26/M
     444    Donald Ciota            Ridgefield  CT         15   59    59 M 50-59      2:16:54   10:27/M
     445    Craig Cerone            Stamford  CT          124   25    15 M 18-29      2:17:02   10:28/M
     446    Linda Maher             Ridgefield  CT        198   44    65 F 40-49      2:17:08   10:28/M
     447    Ellyn Wilkinson         Ridgefield  CT        376   46    66 F 40-49      2:17:08   10:28/M
     448    Natalia Kozak           Stratford  CT          90   34    57 F 30-39      2:17:20   10:29/M
     449    Erica Sparks            New York  NY           19   23    25 F 18-29      2:17:22   10:29/M
     450    Zachariah Barratt       New York  NY           22   25    16 M 18-29      2:17:23   10:29/M
     451    Mara Kent               Ridgefield  CT         87   42    67 F 40-49      2:17:35   10:30/M
     452    John Hoctor             Stratford  CT         742   47   127 M 40-49      2:17:36   10:30/M
     453    Donna Klinkowize        Ridgefield  CT        460   38    58 F 30-39      2:18:36   10:35/M
     454    Samah Hassan            Danbury  CT           594   38    73 M 30-39      2:18:36   10:35/M
     455    Kristen Bryson          Ridgefield  CT         24   37    59 F 30-39      2:19:14   10:38/M
     456    David Bryson            Ridgefield  CT         25   40   128 M 40-49      2:19:15   10:38/M
     457    Deborah Gaccione        Ridgefield  CT        438   39    60 F 30-39      2:19:38   10:40/M
     458    Thomas Waun             Wilton  CT            671   42   129 M 40-49      2:20:06   10:42/M
     459    Bonnie Lees             New Fairfield  CT     241   54     9 F 50-59      2:20:18   10:43/M
     460    Simon Winn              Old Greenwich  CT      44   38    74 M 30-39      2:20:33   10:44/M
     461    Cory Mosunic            Easton  CT            380   36    61 F 30-39      2:20:34   10:44/M
     462    Nikki McMann            Pound Ridge  NY       578   34    62 F 30-39      2:20:37   10:44/M
     463    Sara Hilliard           Norwalk  CT           195   38    63 F 30-39      2:20:42   10:44/M
     464    Dale Steinharter        Weston  CT            493   50    10 F 50-59      2:20:54   10:45/M
     465    Theresa Taylor          Fairfield  CT         470   24    26 F 18-29      2:21:38   10:49/M
     466    Catherine Kane          Redding  CT           352   36    64 F 30-39      2:22:11   10:51/M
     467    John Polstein           Hastings On Hudson    169   45   130 M 40-49      2:22:36   10:53/M
     468    Nancy Polstein          Fairfield  CT         144   48    68 F 40-49      2:22:36   10:53/M
     469    Jeff Robyler            Milford  CT           483   52    60 M 50-59      2:23:17   10:56/M
     470    Christine Gemelli       Norwalk  CT           487   36    65 F 30-39      2:23:39   10:58/M
     471    Kim Remetta             Milford  CT           567   53    61 M 50-59      2:24:42   11:03/M
     472    Daniella Sarnoff        Irvington  NY         258   41    69 F 40-49      2:24:49   11:03/M
     473    Kathleen Maloney        Wilton  CT            227   41    70 F 40-49      2:25:26   11:06/M
     474    John Catizone           Ridgefield  CT        315   43    71 F 40-49      2:25:42   11:07/M
     475    Lori Hongach            Ridgefield  CT        300   31    66 F 30-39      2:26:15   11:10/M
     476    Jim Stevens             Trumbull  CT          257   76     3 M 70-99      2:27:20   11:15/M
     477    Donna Cramond           Monroe  CT            366   59    11 F 50-59      2:28:25   11:20/M
     478    Anna Pizzo              Redding  CT           456   36    67 F 30-39      2:28:30   11:20/M
     479    Lynn Chiota             Fairfield  CT         407   37    68 F 30-39      2:28:36   11:21/M
     480    Leah Cohen              Ridgefield  CT        167   47    72 F 40-49      2:29:05   11:23/M
     481    Kelly Pacowta           Danbury  CT           513   27    27 F 18-29      2:29:33   11:25/M
     482    Kelly Bird              Norwalk  CT           582   25    28 F 18-29      2:29:35   11:25/M
     483    Sheila Stolarski        Weston  CT            355   46    73 F 40-49      2:32:02   11:36/M
     484    Karl Eilers             Danbury  CT           255   55    62 M 50-59      2:34:35   11:48/M
     485    Marcia Sweat            Ridgefield  CT         30   33    69 F 30-39      2:36:03   11:55/M
     486    Pamela Arcuri           Patterson  NY          31   31    70 F 30-39      2:36:04   11:55/M
     487    J M Stauff              Wilton  CT             28   37    75 M 30-39      2:39:57   12:13/M
     488    Valerie Jensen          Ridgefield  CT         16   32    71 F 30-39      2:39:59   12:13/M
     489    Robert Glennon          Bridgeport  CT        573   66     8 M 60-69      2:40:40   12:16/M
     490    Laurence Nordvall       Trumbull  CT          297   71     4 M 70-99      2:44:25   12:33/M
     491    Michael Mc Mahon        Ridgefield  CT        110   62     9 M 60-69      2:44:33   12:34/M
     492    Gerry Mc Mahon          Ridgefield  CT        109   46    74 F 40-49      2:44:34   12:34/M
     493    Albert Calero           New York  NY          302   48   131 M 40-49      2:51:02   13:03/M
     494    Greg Jensen             Ridgefield  CT         17   34    76 M 30-39      2:59:09   13:41/M   

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Emily Williams Norwalk CT

23

20

1:25:27

6:31/M

2

Mary Dolan Zengo Wilton CT

43

23

1:27:21

6:40/M

3

Katlyn Regan Woodbridge CT

23

33

1:30:29

6:54/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ramon Laboy III Danbury CT

26

1

1:11:01

5:25/M

2

Geoff Nelson New Fairfield CT

23

2

1:11:12

5:26/M

3

Bryan Kovalsky Peekskill NY

29

3

1:11:34

5:28/M

 
Top

Women 17 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kiate Christoffersen Trumbull CT

17

350

2:02:02

9:19/M

 
Top

Men 17 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicholas Hakim Hurley NY

15

61

1:35:40

7:18/M

2

Bradley Rhyins New York NY

17

64

1:36:00

7:20/M

 
Top

Women 18 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kacie Aristide Bethlehem PA

26

71

1:36:33

7:22/M

2

Carol Wittlieb New Haven CT

27

88

1:38:21

7:30/M

3

Kathleen Heller Danbury CT

22

116

1:41:31

7:45/M

 
Top

Men 18 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Larosa New Milford CT

27

4

1:14:56

5:43/M

2

Pat Dennen Newtown CT

28

5

1:16:31

5:50/M

3

Jeff Watson Stamford CT

27

8

1:18:31

6:00/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Yayoi Shimada New York NY

37

42

1:32:24

7:03/M

2

Janet Rosenthal Chappaqua NY

39

75

1:37:23

7:26/M

3

Tammy Kiernan Norwalk CT

35

83

1:38:03

7:29/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Peter Heimgartner Irvington NY

39

6

1:18:12

5:58/M

2

Brandon Collins Southbury CT

30

11

1:21:04

6:11/M

3

Sandro Nobre Danbury CT

35

12

1:21:38

6:14/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Teren Allison Ridgefield CT

43

36

1:31:05

6:57/M

2

Dee Dee Scanlin Westport CT

44

60

1:35:09

7:16/M

3

Heidi Mitchell Darien CT

42

62

1:35:46

7:19/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nadeem Ahmad Westport CT

41

7

1:18:20

5:59/M

2

Mark De Palma Southbury CT

40

10

1:19:15

6:03/M

3

Antonio Loredo Danbury CT

41

13

1:22:21

6:17/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sharon Vos Riverside CT

53

48

1:33:20

7:07/M

2

Susan Gold Westport CT

53

90

1:38:35

7:32/M

3

Donna Anderson Brookfield CT

53

105

1:39:54

7:38/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Peter Hohmeister Stamford CT

50

15

1:24:02

6:25/M

2

John Di Carlo Wolcott CT

56

26

1:29:13

6:49/M

3

Chris Brigham Roxbury CT

52

27

1:29:21

6:49/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Susan Licht Newtown CT

61

348

2:01:55

9:18/M

2

Mary Ellen Loncto Ridgefield CT

66

407

2:09:25

9:53/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Borla Torrington CT

68

32

1:30:20

6:54/M

2

Ron Rembaum Old Greenwich CT

62

129

1:42:58

7:52/M

3

Joe Nadaline Ardsley NY

64

262

1:54:58

8:47/M

 
Top

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dick Green East Chatham NY

74

332

2:00:40

9:13/M

2

Arturo Montero Stamford CT

73

435

2:14:47

10:17/M

3

Jim Stevens Trumbull CT

76

476

2:27:20

11:15/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com