Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/Oct26_Childr_set1.shtml

Children's Memorial 5K

Milford, CT, October 26, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Oscar Gonzalez-Barreto
Race Winner Oscar Gonzalez-Barreto


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Children's Memorial 5K
October 26, 2008 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Oscar Gonzalez-Barreto, New Haven, CT - 16:49
Yemisi Damisah, New Haven, CT - 18:25


LOCATION
Fowler

Field
WEATHER
52 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Oscar Gonzalez-Barret   New Haven  CT         741   44 ***** M 40-49        16:49    5:25/M
       2    Yemisi Damisah          New Haven  CT         731   25 ***** F 20-29        18:25    5:56/M
       3    Joel Bender             Hawthorne  NY         742   39 ***** M 30-39        18:28    5:57/M
       4    Josh Wells              Shelton  CT           756   15 ***** M 13-19        18:36    6:00/M
       5    Zofia Wieciorkowska     Stratford  CT         730   45 ***** F 40-49        18:51    6:05/M
       6    Joseph Rosario          Ansonia  CT          1572   13     1 M 13-19        19:00    6:08/M
       7    Kevin Woodin            West Haven  CT        922   29     1 M 20-29        19:03    6:09/M
       8    Mark Edwards            East Haven  CT        759   38     1 M 30-39        19:09    6:11/M
       9    Amanda Parrish          Norwalk  CT           749   26 ***** F 20-29        19:22    6:15/M
      10    Andrew Vaccaro          White Plains  NY      737   24     2 M 20-29        19:26    6:16/M
      11    Thomas Cushing          Stratford  CT         681   38     2 M 30-39        19:39    6:20/M
      12    James Drummond          Wallingford  CT       969   45 ***** M 40-49        19:40    6:21/M
      13    Kyle Packnick           Shelton  CT          1574   15     2 M 13-19        19:42    6:21/M
      14    Blake Liebling          Ridgefield  CT        700   14     3 M 13-19        19:43    6:22/M
      15    Brian Fidler            West Haven  CT        904   37     3 M 30-39        20:14    6:32/M
      16    Brooks Converse         Milford  CT           593   21     3 M 20-29        20:22    6:34/M
      17    Marty Schaivone         Stratford  CT         768   54 ***** M 50-59        20:27    6:36/M
      18    Gary Dubois             Milford  CT           291   51 ***** M 50-59        20:41    6:40/M
      19    Marc Russo              Milford  CT          1551   35     4 M 30-39        20:57    6:45/M
      20    Jay Wilson              Beacon Falls  CT      778   58     1 M 50-59        21:08    6:49/M
      21    Robert Zinsky           Milford  CT           919   45     1 M 40-49        21:21    6:53/M
      22    Bruce Goulart           Newtown  CT           592   58     2 M 50-59        21:33    6:57/M
      23    Brian Burrows           Milford  CT           600   51     3 M 50-59        21:36    6:58/M
      24    Michael O'Grady         Milford  CT           997   55     4 M 50-59        21:55    7:04/M
      25    Tim Wells               Shelton  CT           757   18     4 M 13-19        22:04    7:07/M
      26    Ashley McMillan         Milford  CT           955   27     1 F 20-29        22:20    7:12/M
      27    Michelle Salzillo       Milford  CT          1553   19     1 F 13-19        22:26    7:14/M
      28    Lisa Romanchick         Trumbull  CT         1550   44 ***** F 40-49        22:30    7:15/M
      29    Darryl Arnette          Milford  CT           710   54     5 M 50-59        22:31    7:16/M
      30    Tom Fatone              Shelton  CT           588   40     2 M 40-49        22:33    7:16/M
      31    Glen Koundry            Milford  CT          1552   37     5 M 30-39        22:34    7:17/M
      32    Jenn Ardrey             Milford  CT          1570   34     1 F 30-39        22:36    7:17/M
      33    Stephen Mc Leod         Greenwich  CT        1576   39     6 M 30-39        22:37    7:18/M
      34    Christian Keator        Milford  CT           735   43     3 M 40-49        22:37    7:18/M
      35    Ken Giuntoli            Milford  CT           957   42     4 M 40-49        22:39    7:18/M
      36    Leah Black              Fairfield  CT         758   22     2 F 20-29        22:42    7:19/M
      37    Tom Conforti            Milford  CT           767   50     6 M 50-59        22:47    7:21/M
      38    Kevin Ryan              Orange  CT            773   49     5 M 40-49        22:48    7:21/M
      39    Janis Grant.            Milford  CT           913   52 ***** F 50-59        22:57    7:24/M
      40    Rob Backhaus            Milford  CT           481   41     6 M 40-49        22:58    7:25/M
      41    Joseph Phelan           Milford  CT           740   28     4 M 20-29        23:02    7:26/M
      42    Edward Buckmir          Stratford  CT         591   39     7 M 30-39        23:14    7:30/M
      43    John Corporon           Stamford  CT          723   50     7 M 50-59        23:16    7:30/M
      44    Tom Caione              West Haven  CT        797   58     8 M 50-59        23:20    7:32/M
      45    Kayla Downey            Bristol  CT           932   25     3 F 20-29        23:21    7:32/M
      46    Christina Demico        Hamden  CT            691   37     2 F 30-39        23:28    7:34/M
      47    Samuel Campagna         Oxford  CT            695   53     9 M 50-59        23:46    7:40/M
      48    Sal Terranova           Milford  CT           705   50    10 M 50-59        23:51    7:42/M
      49    Martin Parsons          Guilford  CT          717   31     8 M 30-39        24:03    7:45/M
      50    Robert White            Norwalk  OH           939   29     5 M 20-29        24:08    7:47/M
      51    Marc Audet              Hamden  CT            762   49     7 M 40-49        24:09    7:47/M
      52    Jon Bertham             Milford  CT           791   48     8 M 40-49        24:19    7:51/M
      53    Maureen Devlin          Milford  CT           702   53 ***** F 50-59        24:22    7:52/M
      54    Jamie Scholl            Waterdwon  CT         694   26     4 F 20-29        24:25    7:53/M
      55    Sandra Santiago         Stamford  CT          676   37     3 F 30-39        24:26    7:53/M
      56    Mark Kecko              Oxford  CT            724   32     9 M 30-39        24:29    7:54/M
      57    Justin Colby            Stratford  CT         682   23     6 M 20-29        24:35    7:56/M
      58    Karina Escobar          Milford  CT           956   14     2 F 13-19        24:37    7:56/M
      59    Lou Conforte            Northford  CT         783   51    11 M 50-59        24:45    7:59/M
      60    Daniel Goldstone        Wolcott  CT           780   34    10 M 30-39        24:53    8:02/M
      61    Dawn Clark              Milford  CT           930   28     5 F 20-29        24:54    8:02/M
      62    Mark Dinello            Hamden  CT            697   53    12 M 50-59        24:58    8:03/M
      63    Mark Greene             Milford  ct           777   47     9 M 40-49        25:05    8:05/M
      64    Jerry Meshell           Orange  CT            708   53    13 M 50-59        25:08    8:06/M
      65    John Howell             Easton  CT            693   73     1 M 70-99        25:25    8:12/M
      66    Dennis Phillips         Oxford  CT            765   47    10 M 40-49        25:26    8:12/M
      67    Carol Pastore           North Haven  CT       734   61     1 F 60-69        25:41    8:17/M
      68    John Bailey             Riverside  CT         751   55    14 M 50-59        25:44    8:18/M
      69    Lisa Buchta             Branford  CT          750   42     1 F 40-49        25:47    8:19/M
      70    Debby Valin             Woodbridge  CT        970   41     2 F 40-49        25:48    8:19/M
      71    Rick Barna              Milford  CT           796   43    11 M 40-49        25:57    8:22/M
      72    Greg Leger              Orange  CT           1555   48    12 M 40-49        26:01    8:24/M
      73    Casey Blake             Milford  CT           779   26     6 F 20-29        26:04    8:25/M
      74    Edward Berberich        Milford  CT           782   27     7 M 20-29        26:05    8:25/M
      75    Chris Deluca            Ansonia  CT           990   31    11 M 30-39        26:07    8:25/M
      76    Olivia Backhaus         Milford  CT           479   12     1 F  1-12        26:08    8:26/M
      77    Natasha Coleman         Bridgeport  CT        973   36     4 F 30-39        26:10    8:26/M
      78    Fred Munk               Milford  CT           289   65     1 M 60-69        26:10    8:26/M
      79    Kerrie Payne            Milford  CT           761   28     7 F 20-29        26:11    8:27/M
      80    Katie Garbati           Milford  CT          1000   26     8 F 20-29        26:11    8:27/M
      81    Russell Scovin          Bethany  CT           290   49    13 M 40-49        26:20    8:30/M
      82    Rebecca Roman           Milford  CT           938   28     9 F 20-29        26:27    8:32/M
      83    Kristen Peloso          Milford  CT           798   26    10 F 20-29        26:34    8:34/M
      84    Richard Fidler          West Haven  CT        903   62     2 M 60-69        26:39    8:36/M
      85    John Feher              Milford  CT           718   41    14 M 40-49        26:42    8:37/M
      86    Sarah Ahearn            Ansonia  CT           985   32     5 F 30-39        26:49    8:39/M
      87    Jaime Casini            Derby  CT             986   29    11 F 20-29        26:49    8:39/M
      88    Anthony San Marco       Wappingers Falls  N   733   19     5 M 13-19        26:49    8:39/M
      89    Scott Lindwall          Fairfield  CT         984   41    15 M 40-49        26:51    8:40/M
      90    Amy Corr                Fairfield  CT         743   32     6 F 30-39        26:52    8:40/M
      91    Fred Palmeiri           Trumbull  CT         1561   44    16 M 40-49        26:58    8:42/M
      92    Tim Geier               Milford  CT           944   43    17 M 40-49        27:01    8:43/M
      93    Whitney Walker          Norwalk  CT           706   26    12 F 20-29        27:10    8:46/M
      94    James Maher             Milford  CT           698   40    18 M 40-49        27:14    8:47/M
      95    Keith Zdrojowy          Derby  CT             763   28     8 M 20-29        27:16    8:48/M
      96    Julie Wasilewski        Milford  CT           707   26    13 F 20-29        27:19    8:49/M
      97    Sky Wells               Shelton  CT           755   43    19 M 40-49        27:27    8:51/M
      98    Tiffany Dixon           Bristol  CT           931   29    14 F 20-29        27:34    8:54/M
      99    Lynn MacMaster          Milford  CT          1571   33     7 F 30-39        27:48    8:58/M
     100    Jim Zeko                Fairfield  CT         738   42    20 M 40-49        27:48    8:58/M
     101    Lori Sweeney-Shahen     Waterbury  CT         677   35     8 F 30-39        27:52    8:59/M
     102    Annie Paltaut           Norwalk  CT           987   25    15 F 20-29        27:56    9:01/M
     103    Kim Maurer              Milford  CT           729   46     3 F 40-49        27:59    9:02/M
     104    Elizabeth Lionetti      Derby  CT             686   49     4 F 40-49        28:07    9:04/M
     105    George Huffman          Shelton  CT           921   51    15 M 50-59        28:10    9:05/M
     106    Kim Remetta             Milford  CT           989   53    16 M 50-59        28:12    9:06/M
     107    Amy Deluca              Ansonia  CT           991   30     9 F 30-39        28:33    9:13/M
     108    Ames Conant             Milford  CT           954   26     9 M 20-29        28:34    9:13/M
     109    Jan Phelan              Milford  CT           754   29    16 F 20-29        28:35    9:13/M
     110    Tom Kuharski            Plamtsville  CT       983   58    17 M 50-59        28:36    9:14/M
     111    John Dunn               West Haven  CT        901   50    18 M 50-59        28:49    9:18/M
     112    Alex Shahen             Wolcott  CT           776   50    19 M 50-59        28:55    9:20/M
     113    Carlos Smith            Milford  CT           732   62     3 M 60-69        29:15    9:26/M
     114    Jonathan Brouillard     Milford  CT           701   29    10 M 20-29        29:20    9:28/M
     115    Elaine Davis            Seymour  CT           948   30    10 F 30-39        29:24    9:29/M
     116    Reed Converse           Milford  CT           594   23    11 M 20-29        29:26    9:30/M
     117    Oliverio Oramas         Wallingford  CT       699   60     4 M 60-69        29:31    9:31/M
     118    Michael Goethe          Oak Ridge  NJ         992   23    12 M 20-29        29:37    9:33/M
     119    Jacquelyn Goodwin       Green Pond  NJ        993   24    17 F 20-29        29:37    9:33/M
     120    Su-Lin Carbonelli       New Haven  CT         988   32    11 F 30-39        29:39    9:34/M
     121    Melissa Simone          Branford  CT          709   31    12 F 30-39        29:39    9:34/M
     122    Dave Rabinove           Shelton  CT           766   51    20 M 50-59        29:42    9:35/M
     123    Margaret Weissauer      Milford  CT           789   42     5 F 40-49        29:49    9:37/M
     124    Lauren Lombardi         Milford  CT           770   22    18 F 20-29        29:51    9:38/M
     125    Susan Deluca            West Haven  CT        959   40     6 F 40-49        29:53    9:38/M
     126    Henry Asker             New Canaan  CT        929    8     1 M  1-12        29:56    9:39/M
     127    Carl Asker              New Canaan  CT        928   45    21 M 40-49        29:59    9:40/M
     128    Robert Hough            Milford  CT           905   44    22 M 40-49        29:59    9:40/M
     129    Lucy Weissauer          Milford  CT           792   12     2 F  1-12        30:04    9:42/M
     130    Joyanna Zdrojowy        Derby  CT             764   24    19 F 20-29        30:10    9:44/M
     131    Yale Kaufman            Milford  CT           680   12     2 M  1-12        30:14    9:45/M
     132    Jannine Tighe           Milford  CT          1546   48     7 F 40-49        30:15    9:45/M
     133    Samantha Parsons        Guilford  CT          716   36    13 F 30-39        30:18    9:46/M
     134    Amanda Keeler           Milford  CT           788   19     3 F 13-19        30:19    9:47/M
     135    Steve Andranovich       Milford  CT           683   45    23 M 40-49        30:29    9:50/M
     136    Mark Bernard            Milford  CT           721   47    24 M 40-49        30:49    9:56/M
     137    Rob Backhaus            Milford  CT           477   13     6 M 13-19        30:53    9:58/M
     138    Bill Lombardi           Milford  CT           769   52    21 M 50-59        31:08   10:03/M
     139    Lily Mitkowski          Stratford  CT         736   39    14 F 30-39        31:23   10:07/M
     140    Lisa Becky              Milford  CT           771   32    15 F 30-39        31:23   10:07/M
     141    Diane Nesprido          Rocky Hill  CT        739   30    16 F 30-39        31:26   10:08/M
     142    Carl Sylvester          Shelton  CT           772   75     2 M 70-99        31:37   10:12/M
     143    Dave Rutkowski          Milford  CT           795   53    22 M 50-59        31:38   10:12/M
     144    Jo-Anne Cohan           Trumbull  CT          715   54     1 F 50-59        31:47   10:15/M
     145    Carmen Profeta          Shelton  CT           940   47     8 F 40-49        32:26   10:28/M
     146    Lauren Davies           Fairfield  CT         958   28    20 F 20-29        32:31   10:29/M
     147    Viviana Atienzar        Monroe  CT            790   25    21 F 20-29        32:31   10:29/M
     148    Michael Gerwien         Milford  CT           599   42    25 M 40-49        32:32   10:30/M
     149    Amy Cowperthwaite       Stratford  CT         748   26    22 F 20-29        32:37   10:31/M
     150    Mary O'Connell          Milford  CT           927   58     2 F 50-59        32:59   10:38/M
     151    Donna Crammond          Monroe  CT            696   59     3 F 50-59        33:00   10:39/M
     152    George St Gormain       Milford  CT          1556   24    13 M 20-29        33:08   10:41/M
     153    Amy Wilhelm             Milford  CT          1557   24    23 F 20-29        33:08   10:41/M
     154    Diane Crolla            Milford  CT           688   56     4 F 50-59        33:12   10:43/M
     155    Lynn Derobertis         Milford  CT          1560   48     9 F 40-49        33:44   10:53/M
     156    Susan Federico          Milford  CT          1558   50     5 F 50-59        33:44   10:53/M
     157    Vincent De Roberti      Milford  CT           753   47    26 M 40-49        33:45   10:53/M
     158    Mary Morris             Milford  CT           915   31    17 F 30-39        33:46   10:54/M
     159    Lynn Bernard            Milford  CT           720   43    10 F 40-49        33:49   10:55/M
     160    Shannon Powers          Milford  CT           704   28    24 F 20-29        34:18   11:04/M
     161    David Payne             Milford  CT           760    9     3 M  1-12        34:52   11:15/M
     162    Don Brelsford           West Haven  CT        794   50    23 M 50-59        36:59   11:56/M
     163    Kim Emmons              Milford  CT           907   30    18 F 30-39        39:20   12:41/M
     164    Sandra Davis            Oxford  CT            949   60     2 F 60-69        39:34   12:46/M
     165    Leah Zinsky             Milford  CT           920   10     3 F  1-12        39:41   12:48/M
     166    Taylor Laslett          Milford  CT          1548   11     4 F  1-12        39:42   12:48/M
     167    Debbie Grabell          Milford  CT           532   49    11 F 40-49        40:23   13:02/M
     168    Bill Carroll            Milford  CT           598   20    14 M 20-29        42:24   13:41/M
     169    Jeff Olszewski          Milford  CT           292   32    12 M 30-39        43:40   14:05/M
     170    Malv Covver             Wolcott  CT           470   42    12 F 40-49        43:45   14:07/M
     171    Bruce Cohan             Trumbull  CT          714   54    24 M 50-59        44:01   14:12/M
     172    Kate Miller             Hamden  CT            703   25    25 F 20-29        44:20   14:18/M
     173    Colleen Hough           Milford  CT           906   38    19 F 30-39        44:28   14:21/M
     174    Jennifer Gerwien        Milford  CT           995   32    20 F 30-39        44:48   14:27/M
     175    Ann Skelcher            Tariffville  CT       752   29    26 F 20-29        44:49   14:27/M
     176    Michelle Laslett        Milford  CT          1549   41    13 F 40-49        45:53   14:48/M
     177    Hulia Laslett           Milford  CT          1547   11     5 F  1-12        45:55   14:49/M
     178    Susan Mc Kenna          Milford  CT           478   44    14 F 40-49        45:59   14:50/M
     179    Eddie Mazza             Rowayton  CT          934   44    27 M 40-49        46:00   14:50/M
     180    Tom Gerwien             Milford  CT           994   32    13 M 30-39        46:13   14:55/M
     181    Kris Pikul              Milford  CT           976   33    14 M 30-39        46:15   14:55/M
     182    Stacey Phelan           West Haven  CT        981   31    21 F 30-39        46:15   14:55/M
     183    Liv Pikul               Milford  CT           746   34    22 F 30-39        46:21   14:57/M
     184    Amy Cowperthwarte                             774   26    27 F 20-29        46:45   15:05/M
     185    Lesley Zinsky           Milford  CT           918   45    15 F 40-49        46:46   15:05/M
     186    Terrence Pikul          Milford  CT           747   36    15 M 30-39        46:55   15:08/M
     187    Dana Pietrosimone       Guilford  CT          785   20    28 F 20-29        47:01   15:10/M
     188    Beth Cowperthwaite      Stratford  CT         745   30    23 F 30-39        47:02   15:10/M
     189    Paula Smith             Milford  CT          1575   51     6 F 50-59        47:17   15:15/M
     190    Dawn Carlson            Milford  CT           587   48    16 F 40-49        47:18   15:15/M
     191    Christopher Brown       Stratford  CT         744   38    16 M 30-39        48:10   15:32/M
     192    Jonathan Weinfeld       New Haven  CT         784   38    17 M 30-39        48:10   15:32/M
     193    Ryan Tweedie            Stratford  CT         775   27    15 M 20-29        48:10   15:32/M
     194    Sue Bruzinsi            Milford  CT           781   52     7 F 50-59        48:19   15:35/M
     195    Jennifer Fish           Milford  CT           943   65     3 F 60-69        48:19   15:35/M
     196    Mia Distasi             Milford  CT           917   69     4 F 60-69        48:29   15:38/M
     197    Robert Forster          Milford  CT           967   59    25 M 50-59        48:30   15:39/M
     198    Carol Forster           Milford  CT           968   62     5 F 60-69        48:30   15:39/M
     199    Maura Ward              Milford  CT           679   41    17 F 40-49        49:09   15:51/M
     200    Christine Andranovich   Milford  CT           684   39    24 F 30-39        49:14   15:53/M
     201    Matt Andranovich        Milford  CT           685   12     4 M  1-12        49:55   16:06/M
     202    Dr. William Petit       Plainville  CT        902   52    26 M 50-59        51:52   16:44/M
     203    Carol Doolittle         Farmington  CT        595   53     8 F 50-59        51:53   16:44/M
     204    Paula Sharp             Southbury  CT        1559   36    25 F 30-39        52:17   16:52/M
     205    Christine White         Milford  CT           942   25    29 F 20-29        52:18   16:52/M
     206    Bob Keeler              Milford  CT           787   50    27 M 50-59        52:35   16:58/M
     207    Judith Keeler           Milford  CT           963   49    18 F 40-49        52:36   16:58/M
     208    Thomas Cadigan          Milford  CT           586   25    16 M 20-29        53:11   17:09/M
     209    Nicole Grabell          Milford  CT           585   22    30 F 20-29        53:12   17:10/M
     210    Philip Grabell          Milford  CT           572   50    28 M 50-59        53:13   17:10/M
     211    Edmund Taylor           Milford  CT           946   54    29 M 50-59        58:19   18:49/M
     212    Tracy Hoppock           Milford  CT           960   29    31 F 20-29        58:20   18:49/M
     213    Ellen Taylor            Milford  CT           947   56     9 F 50-59        58:21   18:49/M
     214    William Hoppock         Milford  CT           961   32    18 M 30-39        58:28   18:52/M
     215    Adam Garbati            Milford  CT           999   28    17 M 20-29        58:29   18:52/M
     216    Stephanie Jones         Milford  CT           972   16     4 F 13-19        58:30   18:52/M
     217    Gail Johnson            Milford  CT          1554   55    10 F 50-59        59:01   19:02/M
     218    Joyce Swanson           Milford  CT           935   56    11 F 50-59        59:02   19:03/M
     219    Nicole Olszewski        Milford  CT           293   31    26 F 30-39      1:00:38   19:34/M
     220    John Vargovchik         Milford  CT           454   36    19 M 30-39      1:00:39   19:34/M
     221    Nancy Vargovchik        Milford  CT           601   31    27 F 30-39      1:00:52   19:38/M
     222    Diane Wypychoski        Milford  CT           469   61     6 F 60-69      1:00:53   19:38/M
     223    Laura Cullen            Stratford  CT         294   33    28 F 30-39      1:01:01   19:41/M
     224    Geraldine Crolla        Milford  CT           962   57    12 F 50-59      1:03:06   20:21/M
     225    Christine Fredyna       Hamden  CT            597   28    32 F 20-29      1:03:07   20:22/M
     226    Amber Delpha            Plymouth  CT          965   33    29 F 30-39      1:03:08   20:22/M
     227    Pat Fleming             Hamden  CT            596   54    13 F 50-59      1:03:19   20:25/M
     228    Jackie Jackson          Milford  CT          1573   57    14 F 50-59      1:03:32   20:30/M
     229    Elisabeth Hibson        New Haven  CT         589   4      6 F  1-12      1:06:09   21:20/M
     230    Christopher Hibson      New Haven  CT         590    6     5 M  1-12      1:06:10   21:21/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Overall Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Yemisi Damisah New Haven CT

25

2

18:25

5:56/M

2

Zofia Wieciorkowska Stratford CT

45

5

18:51

6:05/M

3

Amanda Parrish Norwalk CT

26

9

19:22

6:15/M

 
Top

Overall Male Overall Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Oscar Gonzalez-Barret New Haven CT

44

1

16:49

5:25/M

2

Joel Bender Hawthorne NY

39

3

18:28

5:57/M

3

Josh Wells Shelton CT

15

4

18:36

6:00/M

 
Top

Overall Female Master Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Romanchick Trumbull CT

44

28

22:30

7:15/M

2

Janis Grant. Milford CT

52

39

22:57

7:24/M

3

Maureen Devlin Milford CT

53

53

24:22

7:52/M

 
Top

Overall Male Master Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Drummond Wallingford CT

45

12

19:40

6:21/M

2

Marty Schaivone Stratford CT

54

17

20:27

6:36/M

3

Gary Dubois Milford CT

51

18

20:41

6:40/M

 
Top

Female 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Olivia Backhaus Milford CT

12

76

26:08

8:26/M

2

Lucy Weissauer Milford CT

12

129

30:04

9:42/M

3

Leah Zinsky Milford CT

10

165

39:41

12:48/M

 
Top

Male 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Henry Asker New Canaan CT

8

126

29:56

9:39/M

2

Yale Kaufman Milford CT

12

131

30:14

9:45/M

3

David Payne Milford CT

9

161

34:52

11:15/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Salzillo Milford CT

19

27

22:26

7:14/M

2

Karina Escobar Milford CT

14

58

24:37

7:56/M

3

Amanda Keeler Milford CT

19

134

30:19

9:47/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Rosario Ansonia CT

13

6

19:00

6:08/M

2

Kyle Packnick Shelton CT

15

13

19:42

6:21/M

3

Blake Liebling Ridgefield CT

14

14

19:43

6:22/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ashley McMillan Milford CT

27

26

22:20

7:12/M

2

Leah Black Fairfield CT

22

36

22:42

7:19/M

3

Kayla Downey Bristol CT

25

45

23:21

7:32/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Woodin West Haven CT

29

7

19:03

6:09/M

2

Andrew Vaccaro White Plains NY

24

10

19:26

6:16/M

3

Brooks Converse Milford CT

21

16

20:22

6:34/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jenn Ardrey Milford CT

34

32

22:36

7:17/M

2

Christina Demico Hamden CT

37

46

23:28

7:34/M

3

Sandra Santiago Stamford CT

37

55

24:26

7:53/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Edwards East Haven CT

38

8

19:09

6:11/M

2

Thomas Cushing Stratford CT

38

11

19:39

6:20/M

3

Brian Fidler West Haven CT

37

15

20:14

6:32/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Buchta Branford CT

42

69

25:47

8:19/M

2

Debby Valin Woodbridge CT

41

70

25:48

8:19/M

3

Kim Maurer Milford CT

46

103

27:59

9:02/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Robert Zinsky Milford CT

45

21

21:21

6:53/M

2

Tom Fatone Shelton CT

40

30

22:33

7:16/M

3

Christian Keator Milford CT

43

34

22:37

7:18/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jo-Anne Cohan Trumbull CT

54

144

31:47

10:15/M

2

Mary O'Connell Milford CT

58

150

32:59

10:38/M

3

Donna Crammond Monroe CT

59

151

33:00

10:39/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jay Wilson Beacon Falls CT

58

20

21:08

6:49/M

2

Bruce Goulart Newtown CT

58

22

21:33

6:57/M

3

Brian Burrows Milford CT

51

23

21:36

6:58/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Pastore North Haven CT

61

67

25:41

8:17/M

2

Sandra Davis Oxford CT

60

164

39:34

12:46/M

3

Jennifer Fish Milford CT

65

195

48:19

15:35/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Fred Munk Milford CT

65

78

26:10

8:26/M

2

Richard Fidler West Haven CT

62

84

26:39

8:36/M

3

Carlos Smith Milford CT

62

113

29:15

9:26/M

 
Top

Male 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Howell Easton CT

73

65

25:25

8:12/M

2

Carl Sylvester Shelton CT

75

142

31:37

10:12/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com