Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/Nov2_PlattT_set1.shtml

Platt TEch 5K

Milford, CT, November 2, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Jesse Efron
Race Winner Jesse Efron


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Platt Tech 5K
November 2, 2008 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Jesse Efron, Guilford, CT - 15:52
Meredith Anand, Easton, CT - 18:15


LOCATION
Platt

Tech
WEATHER
45 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jesse Efron             Guilford  CT          269   25 ***** M 20-29        15:52    5:07/M
       2    Brian Vinci             New Haven  CT         264   28     1 M 20-29        16:11    5:13/M
       3    Desmond O'Grady         Southbury  CT         214   28     2 M 20-29        16:53    5:27/M
       4    Austin Baldour          Newtown  Ct           210   15     1 M 13-19        17:23    5:36/M
       5    Tyler Agostino          Norwalk  CT           200   15     2 M 13-19        17:26    5:37/M
       6    Kyle Mata               Milford  CT           217   17     3 M 13-19        17:26    5:37/M
       7    Andrew Fowler           Milford  CT           229   16     4 M 13-19        17:47    5:44/M
       8    Andrew Horvath          Redding  CT           184   17     5 M 13-19        17:50    5:45/M
       9    Kevin Woodin            West Haven  CT         13   29     3 M 20-29        18:08    5:51/M
      10    David Bodreau           Milford  CT           103   17     6 M 13-19        18:08    5:51/M
      11    Billy Schloth           Fairfield  CT         253   14     7 M 13-19        18:15    5:53/M
      12    Meredith Anand          Easton  CT            290   30 ***** F 30-39        18:15    5:53/M
      13    Brian Bennett           Fairfield  CT         263   15     8 M 13-19        18:28    5:57/M
      14    Thomas Lupoli           Wallingford  CT       434   14     9 M 13-19        18:37    6:00/M
      15    Mathew St John          Milford  CT           278   16    10 M 13-19        18:46    6:03/M
      16    Josh Wells              Shelton  CT           457   15    11 M 13-19        18:53    6:05/M
      17    Frank Tiroletto         Orange  CT            205   48     1 M 40-49        18:59    6:07/M
      18    Mike Kenin              Bethany  CT           486   50     1 M 50-59        19:00    6:08/M
      19    Patrick Leone           Carmel  NY            198   35     1 M 30-39        19:07    6:10/M
      20    Casey MacKay            North Haven  CT       432   16    12 M 13-19        19:09    6:11/M
      21    Ray Lapinski            Cheshire  CT          265   15    13 M 13-19        19:13    6:12/M
      22    Natt Otteson            Bridgeport  CT        128   30     2 M 30-39        19:13    6:12/M
      23    James Drummond          Wallingford  CT         8   45     2 M 40-49        19:25    6:16/M
      24    Timothy Fengler         Wallingford  CT        89   15    14 M 13-19        19:31    6:18/M
      25    Gary Du Bois            Milford  CT           479   51     2 M 50-59        19:37    6:20/M
      26    Tom Ruderman            Simsbury  CT          285   50     3 M 50-59        19:40    6:21/M
      27    Brian Fidler            West Haven  CT          7   37     3 M 30-39        19:46    6:23/M
      28    Connor Leahy            Glastonbury  CT        43   12     1 M  1-12        19:47    6:23/M
      29    Erin Begg               Newtown  CT           484   14     1 F 13-19        19:58    6:26/M
      30    Patrick Corona          Fairfield  CT         254   14    15 M 13-19        19:59    6:27/M
      31    Marty Schaivone         Stratford  CT         298   54     4 M 50-59        20:01    6:27/M
      32    Alison Hiten            Cheshire  CT          266   45     1 F 40-49        20:04    6:28/M
      33    Spencer Beck            Cheshire  CT          218   15    16 M 13-19        20:06    6:29/M
      34    Dave Chameides          Oxford  CT            425   50     5 M 50-59        20:07    6:29/M
      35    Bill Hunter             Fairfield  CT         209   46     3 M 40-49        20:08    6:30/M
      36    Sara Beland             Woodbridge  CT        407   13     2 F 13-19        20:19    6:33/M
      37    Katie Beland            Woodbridge  CT        408   13     3 F 13-19        20:22    6:34/M
      38    Tom Hiten               Cheshire  CT          288   58     6 M 50-59        20:23    6:35/M
      39    Jorge Lopes             Milford  CT           450   26     4 M 20-29        20:26    6:35/M
      40    Gregory Lynch           Monroe  CT            130   15    17 M 13-19        20:27    6:36/M
      41    Albert Post             Orange  CT            495   50     7 M 50-59        20:29    6:36/M
      42    Michael Ruospo          Stratford  CT         249   44     4 M 40-49        20:32    6:37/M
      43    Marc Russo              Milford  CT           216   35     4 M 30-39        20:46    6:42/M
      44    Frank Jozefich          Milford  CT           213   42     5 M 40-49        20:49    6:43/M
      45    Eric Wigginton          Jersey City  NJ       112   37     5 M 30-39        20:54    6:45/M
      46    Brian Burrows           Milford  CT           470   51     8 M 50-59        20:59    6:46/M
      47    Stephen Cuddy           Cheshire  CT            4   47     6 M 40-49        21:00    6:46/M
      48    Christopher Murray      West Haven  CT        427   14    18 M 13-19        21:01    6:47/M
      49    Brian Dunleavy          Orange  CT            241   13    19 M 13-19        21:04    6:48/M
      50    John Courtmanche        New Haven  CT         268   66     1 M 60-69        21:06    6:48/M
      51    Nick Dimauro            West Haven  CT        256   16    20 M 13-19        21:08    6:49/M
      52    Connor Dunleavy         Orange  CT            242   13    21 M 13-19        21:08    6:49/M
      53    Sara Zuba               Shelton  CT           119   25     1 F 20-29        21:13    6:51/M
      54    Kimberly Driscoll       Fairfield  CO         453   47     2 F 40-49        21:19    6:53/M
      55    Bill Begg               Newtown  CT           481   45     7 M 40-49        21:28    6:55/M
      56    Tim Wells               Shelton  CT           458   18    22 M 13-19        21:32    6:57/M
      57    Albert Radin            Orange  CT             79   46     8 M 40-49        21:36    6:58/M
      58    Christian Nelson        West Hartford  CT      77   40     9 M 40-49        21:37    6:58/M
      59    Jerry Lynch             Monroe  CT            131   44    10 M 40-49        21:41    7:00/M
      60    Andrew Bob              Stratford  CT         189   16    23 M 13-19        21:46    7:01/M
      61    William Buick           New Haven  CT         412   51     9 M 50-59        21:48    7:02/M
      62    Kevin Jalbert           Milford  CT           179   17    24 M 13-19        21:48    7:02/M
      63    Tom Fatone              Shelton  CT           418   40    11 M 40-49        21:50    7:03/M
      64    Jacob Hudson            Ansonia  CT           438   14    25 M 13-19        21:57    7:05/M
      65    Leah Begg               Newtown  CT           482   39     1 F 30-39        21:59    7:05/M
      66    Michelle Salzillo       Milford  CT           465   19     4 F 13-19        22:06    7:08/M
      67    Craig Stankevich        Milford  CT           448   32     6 M 30-39        22:11    7:09/M
      68    Lisa Romanchick         Trumbull  CT          439   44     3 F 40-49        22:13    7:10/M
      69    Kevin Ryan              Orange  CT             30   49    12 M 40-49        22:15    7:11/M
      70    Mindy Struwas           Vero Beach  FL        211   55     1 F 50-59        22:17    7:11/M
      71    Stephen Mc Leod         Greenwich  CT         493   39     7 M 30-39        22:18    7:12/M
      72    Mark Benway             Milford  CT           289   15    26 M 13-19        22:20    7:12/M
      73    Jenn Ardrey             Milford  CT           463   34     2 F 30-39        22:23    7:13/M
      74    Robert Lynch            Milford  CT           212   40    13 M 40-49        22:25    7:14/M
      75    Lawrence Regan          Wallingford  CT       409   42    14 M 40-49        22:38    7:18/M
      76    Erin Devlin             Stratford  CT         492   44     4 F 40-49        22:39    7:18/M
      77    Paul Healy              Milford  CT           491   58    10 M 50-59        22:47    7:21/M
      78    Chris Burnham           Branford  CT          124    0     1 M  0- 0        22:48    7:21/M
      79    Chris Burnham Sr        Branford  CT          261   35     8 M 30-39        22:49    7:22/M
      80    Edward Warsawski        North Haven  CT       207   61     2 M 60-69        22:58    7:25/M
      81    Nazzarene Belbusti      West Haven  CT        239   15    27 M 13-19        23:00    7:25/M
      82    Eric Tortora            Milford  CT           487   16    28 M 13-19        23:10    7:28/M
      83    Lisa Stankevich         Milford  CT           447   31     3 F 30-39        23:12    7:29/M
      84    Christine Asaro         Trumbull  CT          424   40     5 F 40-49        23:16    7:30/M
      85    Janis Grant             Milford  CT            14   52     2 F 50-59        23:17    7:31/M
      86    Kevin Leahy             Glastonbury  CT        38   43    15 M 40-49        23:19    7:31/M
      87    Michael Taylor          Stratford  CT         104    0     2 M  0- 0        23:21    7:32/M
      88    Tom Walsh               Wethersfield  CT      488   53    11 M 50-59        23:23    7:33/M
      89    Dean Morgan             Orange  CT            446   47    16 M 40-49        23:27    7:34/M
      90    Carissa D'Aniello       North Haven  CT        54   25     2 F 20-29        23:28    7:34/M
      91    Ryan Leahy              Glastonbury  CT        44   10     2 M  1-12        23:35    7:36/M
      92    Paul Maddox             Bethlhem  CT           25   60     3 M 60-69        23:37    7:37/M
      93    Kurtis Jalbert          Milford  CT           180   15    29 M 13-19        23:46    7:40/M
      94    Chas Hyatt              Norwalk  CT            11   23     5 M 20-29        23:48    7:41/M
      95    Michael Driscoll        Fairfield  CT         440   47    17 M 40-49        23:50    7:41/M
      96    Michael Bowler          Orange  CT             74   41    18 M 40-49        23:51    7:42/M
      97    Jay Moran               Milford  CT            88   50    12 M 50-59        24:00    7:45/M
      98    Peter Rzasa             Seymour  CT            90   61     4 M 60-69        24:03    7:45/M
      99    Eric Yaworowski         Stratford  CT          58   20     6 M 20-29        24:04    7:46/M
     100    Billy Begg              Newtown  CT           485   13    30 M 13-19        24:08    7:47/M
     101    Nicole Otterspoor       Trumbull  CT          449   27     3 F 20-29        24:12    7:48/M
     102    Cheryl Coyle            East Haven  CT        159   38     4 F 30-39        24:14    7:49/M
     103    Lou Conforte            Northford  CT         248   51    13 M 50-59        24:20    7:51/M
     104    Rodney Cole             Wallingford  CT       267   60     5 M 60-69        24:28    7:54/M
     105    Larry Williams          Bethany  CT           490   54    14 M 50-59        24:32    7:55/M
     106    Carol Pastore           North Haven  CT       188   61     1 F 60-69        24:46    7:59/M
     107    Adam Konwerski          Woodbridge  CT         67   14    31 M 13-19        24:48    8:00/M
     108    John Walsh              Derby  CT             106   61     6 M 60-69        24:49    8:00/M
     109    Nicholas Zannis         Milford  CT           483   10     3 M  1-12        24:49    8:00/M
     110    Sharon Belfonti         Orange  CT            467   36     5 F 30-39        24:53    8:02/M
     111    Pamela Gunneson         Cheshire  CT          238   48     6 F 40-49        24:55    8:02/M
     112    Cynthia Duhaime         Milford  CT             9   46     7 F 40-49        24:55    8:02/M
     113    Stephanie Allgood       Norwalk  CT           157   21     4 F 20-29        24:58    8:03/M
     114    Giavanni Torres         New Haven  CT         125   18    32 M 13-19        24:59    8:04/M
     115    Dave D'Aniello          No Haven  CT           55   54    15 M 50-59        24:59    8:04/M
     116    Craig Behun             Naugatuck  CT         300   24     7 M 20-29        25:00    8:04/M
     117    David Kohl              Milford  CT           469   41    19 M 40-49        25:03    8:05/M
     118    Betsy Parker            Milford  CT           206   38     6 F 30-39        25:07    8:06/M
     119    Vinny Asaro             Trumbull  CT          137   40    20 M 40-49        25:09    8:07/M
     120    Thomas Altieri          Derby  CT              98   47    21 M 40-49        25:16    8:09/M
     121    Mark Greene             Milford  ct           421   47    22 M 40-49        25:18    8:10/M
     122    Tiffany Dixon           Bristol  CT           118   29     5 F 20-29        25:22    8:11/M
     123    John Bailely            Riverside  CT         435   55    16 M 50-59        25:25    8:12/M
     124    Eliza Halsey            New Haven  CT         410   30     7 F 30-39        25:29    8:13/M
     125    Olivia Backhaus         Milford  CT           236   12     1 F  1-12        25:31    8:14/M
     126    Rob Backhaus            Milford  CT           237   41    23 M 40-49        25:31    8:14/M
     127    Matthew Kraynak         Shelton  CT           113   42    24 M 40-49        25:33    8:15/M
     128    Russell Scovin          Bethany  CT           426   49    25 M 40-49        25:35    8:15/M
     129    Debby Valin             Woodbridge  CT        110   41     8 F 40-49        25:36    8:15/M
     130    Gary Pyne               Orange  CT            468   53    17 M 50-59        25:39    8:16/M
     131    Pete Ziegler            Bethel  CT            111   39     9 M 30-39        25:43    8:18/M
     132    Suzanne Lewis           Huntington  CT        164   47     9 F 40-49        25:51    8:20/M
     133    Sean O'Connor           Cheshire  CT          166   43    26 M 40-49        25:53    8:21/M
     134    Natalie Messina         Orange  CT             73   26     6 F 20-29        25:56    8:22/M
     135    Tracy Yost              Bethel  CT            114   39     8 F 30-39        25:59    8:23/M
     136    Roseann Conigliaro      Milford  CT           443   27     7 F 20-29        26:03    8:24/M
     137    David Ellis             Branford  CT          442   25     8 M 20-29        26:04    8:25/M
     138    Cathy Masiero           Milford  CT             3   41    10 F 40-49        26:08    8:26/M
     139    Mattie Sokoloski        Orange  CT            153   11     2 F  1-12        26:09    8:26/M
     140    Hannah Sokoloski        Orange  CT            152   14     5 F 13-19        26:14    8:28/M
     141    Molly Begg              Newtown  CT           480   10     3 F  1-12        26:21    8:30/M
     142    Catherine D'Aniello     North Haven  CT        53   53     3 F 50-59        26:22    8:30/M
     143    Michael Limauro         West Haven  CT        220   15    33 M 13-19        26:23    8:31/M
     144    John McCall             Ansonia  CT           182   14    34 M 13-19        26:23    8:31/M
     145    Mary Burke              Wallingford  CT       149   38     9 F 30-39        26:24    8:31/M
     146    Pat Burke               Wallingford  CT       150   44    27 M 40-49        26:25    8:31/M
     147    Lawrence Messina        Orange  CT             26   58    18 M 50-59        26:25    8:31/M
     148    Dave Roginielewicz      Seymour  CT            17   50    19 M 50-59        26:29    8:33/M
     149    Bryan Smith             West Haven  CT        262   43    28 M 40-49        26:30    8:33/M
     150    Ashley Volkens          Milford  CT            69   16     6 F 13-19        26:35    8:35/M
     151    Annie Paltauf           New Haven  CT          63   25     8 F 20-29        26:38    8:35/M
     152    George Horbal           Ansonia  CT           282   60     7 M 60-69        26:46    8:38/M
     153    Diane Merrigan          Guilford  CT          136   44    11 F 40-49        26:47    8:38/M
     154    Steve England           East Haven  CT        171   17    35 M 13-19        26:50    8:39/M
     155    Richard Fidler          West Haven  CT          6   62     8 M 60-69        26:57    8:42/M
     156    Haley Saracin           Orange  CT             94   11     4 F  1-12        26:59    8:42/M
     157    David Albanese          Brookfield  CT         93   38    10 M 30-39        27:03    8:44/M
     158    Julien Debelle Duplan   Stratford  CT         489   14    36 M 13-19        27:07    8:45/M
     159    Sky Wells               Shelton  CT           459   43    29 M 40-49        27:08    8:45/M
     160    Ellen Belok             Ridgefield  CT        109   51     4 F 50-59        27:24    8:50/M
     161    Robert Nouza            Fishkill  NY          126   56    20 M 50-59        27:25    8:51/M
     162    Karen Rogers            Clinton  CT           415   58     5 F 50-59        27:30    8:52/M
     163    Robert Dunsmore         Norwalk  CT           497   46    30 M 40-49        27:32    8:53/M
     164    Joe Baccielo            Stratford  CT         496   17    37 M 13-19        27:35    8:54/M
     165    Anne Torello            Milford  CT           414   45    12 F 40-49        27:41    8:56/M
     166    Melissa Lumas           Milford  CT            51   23     9 F 20-29        27:53    9:00/M
     167    Noelle Leonelli         Milford  CT            19   23    10 F 20-29        27:53    9:00/M
     168    Jan Ruderman            Simsbury  CT          284   50     6 F 50-59        28:12    9:06/M
     169    Chris Wilson            Wallingford  CT       471   34    11 M 30-39        28:13    9:06/M
     170    Susan Rosenberg         Orange  CT            460   55     7 F 50-59        28:15    9:07/M
     171    Karen Dorsey                                  181   69     2 F 60-69        28:19    9:08/M
     172    Louie Mellando          Stratford  CT          85   57    21 M 50-59        28:21    9:09/M
     173    John Leahy              Glastonbury  CT        45    7     4 M  1-12        28:22    9:09/M
     174    Molly Leahy             Glastonbury  CT        41   14     7 F 13-19        28:23    9:09/M
     175    Laurie Leahy            Hamden  CT             39   41    13 F 40-49        28:26    9:10/M
     176    Sean Mallon             Seymour  CT           461   35    12 M 30-39        28:26    9:10/M
     177    Craig Adams             Stratford  CT         454   35    13 M 30-39        28:27    9:11/M
     178    John Huntley            Wilton  CT            455   35    14 M 30-39        28:27    9:11/M
     179    Nazzarene Belbusti      West Haven  CT        240   54    22 M 50-59        28:27    9:11/M
     180    Caroline Moretti        Shelton  CT           433   34    10 F 30-39        28:29    9:11/M
     181    Monica Roche            Fairfield  CT         196   69     3 F 60-69        28:30    9:12/M
     182    Armando Pereira         Milford  CT           161   52    23 M 50-59        28:31    9:12/M
     183    Donna Cramond           Monroe  CT             87   59     8 F 50-59        28:38    9:14/M
     184    Laurel Strom            Milford  CT           462   41    14 F 40-49        28:41    9:15/M
     185    Alisa Saracin           Orange  CT             95   43    15 F 40-49        28:45    9:16/M
     186    Brian Lo Cicero         Milford  CT           419   7      5 M  1-12        28:47    9:17/M
     187    Cheryann Kelly          Bethany  CT           274   14     8 F 13-19        28:52    9:19/M
     188    Laura Murphy            Orange  CT            178   43    16 F 40-49        28:57    9:20/M
     189    Elizabeth Carrillo      West Haven  CT         78   16     9 F 13-19        29:08    9:24/M
     190    Megan Dinsdale          Southbury  CT         145   34    11 F 30-39        29:11    9:25/M
     191    Lisa Huber              Orange  CT            417   38    12 F 30-39        29:13    9:25/M
     192    Susan De Luca           West Haven  CT        428   40    17 F 40-49        29:14    9:26/M
     193    Michael Gerwien         Milford  CT           416   42    31 M 40-49        29:24    9:29/M
     194    Mary Ellen Luth         Milford  CT           422   39    13 F 30-39        29:27    9:30/M
     195    Melanie Champion        Meriden  CT           122   50     9 F 50-59        29:36    9:33/M
     196    Rick Lo Cicero          Milford  CT           420   39    15 M 30-39        29:37    9:33/M
     197    Linda Goodman           Derby  CT             452   30    14 F 30-39        29:43    9:35/M
     198    Nancy Roman             Bridgeport  CT        127   17    10 F 13-19        29:46    9:36/M
     199    Lauren Boyle            Milford  CT           413   42    18 F 40-49        29:51    9:38/M
     200    Alicia Cardella         Orange  CT            255   14    11 F 13-19        29:53    9:38/M
     201    Morgan Radin            Orange  CT             97   15    12 F 13-19        29:57    9:40/M
     202    Michael Finnerty        Norwalk  CT            29   23     9 M 20-29        29:58    9:40/M
     203    Dan Dedomenico          Orange  CT            165   11     6 M  1-12        30:06    9:43/M
     204    Fred Dedomenico         Orange  CT            144   42    32 M 40-49        30:07    9:43/M
     205    Colin Daly              Shelton  CT           456   9      7 M  1-12        30:08    9:43/M
     206    Chris Kalafus           Milford  CT           299   45    33 M 40-49        30:12    9:45/M
     207    Tom Clifford            Ansonia  CT           160   58    24 M 50-59        30:12    9:45/M
     208    Nicole Daly             Shelton  CT           163   38    15 F 30-39        30:14    9:45/M
     209    Lea Crown               Meriden  CT            83   31    16 F 30-39        30:16    9:46/M
     210    Audrey Martineau        West Haven  CT        148   18    13 F 13-19        30:20    9:47/M
     211    John Peterson           Bridgeport  CT        107   50    25 M 50-59        30:23    9:48/M
     212    Julia Navarro           West Haven  CT        168   14    14 F 13-19        30:32    9:51/M
     213    Nick Molnar             Hamden  CT             42   13    38 M 13-19        30:38    9:53/M
     214    Jim Tirrell             Bethany  CT            61   68     9 M 60-69        30:42    9:54/M
     215    Katherine Tomasco       Milford  CT            15   16    15 F 13-19        30:50    9:57/M
     216    Susan Buzelle                                 423   39    17 F 30-39        30:54    9:58/M
     217    Sherry Kraynak          Milford  CT           283   38    18 F 30-39        30:56    9:59/M
     218    Lisa Riley              Milford  CT           162   51    10 F 50-59        30:59   10:00/M
     219    Patty Carton            Stratford  CT         129   70     1 F 70-99        31:03   10:01/M
     220    Dave Molnar             Hamden  CT             37   47    34 M 40-49        31:12   10:04/M
     221    Jenna Davis             West Haven  CT        279   23    11 F 20-29        31:17   10:05/M
     222    Summer Barnes           New Haven  CT         280   30    19 F 30-39        31:31   10:10/M
     223    Mary Jo Collins         Milford  CT           464   40    19 F 40-49        31:36   10:12/M
     224    Jennifer Losty          Orange  CT            297   39    20 F 30-39        31:39   10:13/M
     225    Gabby Larizza           Stratford  CT         445   9      5 F  1-12        31:40   10:13/M
     226    Nicole Larizza          Stratford  CT         444   36    21 F 30-39        31:42   10:14/M
     227    Dave Rutkowski          Milford  CT           247   53    26 M 50-59        31:43   10:14/M
     228    Jenny Ames              Shelton  CT            16   27    12 F 20-29        31:59   10:19/M
     229    Paul Leahy              Glastonbury  CT        46    5     8 M  1-12        32:04   10:21/M
     230    Peter Lehy              Glastonbury  CT        36   72     1 M 70-79        32:04   10:21/M
     231    Alyssa Donovan          West Haven  CT        139   14    16 F 13-19        32:09   10:22/M
     232    Jack Fruin              Trumbull  CT          121   44    35 M 40-49        32:12   10:23/M
     233    Stephanie Warth                               436   33    22 F 30-39        32:43   10:33/M
     234    Kim Henningsen          Shelton  CT           437   34    23 F 30-39        32:44   10:34/M
     235    Diana Palmentiero       Fairfield  CT          47   41    20 F 40-49        32:45   10:34/M
     236    Laurence Nordvall       Trumbull  CT           84   71     2 M 70-79        32:53   10:36/M
     237    Jessica Reed            New Haven  CT          12   24    13 F 20-29        32:58   10:38/M
     238    George Ruderman         Fairfield  CT          62   81     1 M 80-99        33:03   10:40/M
     239    Callie Sokoloski        Orange  CT            151   16    17 F 13-19        33:20   10:45/M
     240    Shannon Denny           Orange  CT             92   16    18 F 13-19        33:23   10:46/M
     241    Ashley Taylor           Bridgeport  CT        232   19    19 F 13-19        34:14   11:03/M
     242    Noel Gabrielle          Orange  CT            135   59    27 M 50-59        34:28   11:07/M
     243    Nick Christofer         Stamford  CT           28   23    10 M 20-29        34:37   11:10/M
     244    Peter Koutroulas        Bridgeport  CT         65   27    11 M 20-29        34:39   11:11/M
     245    Edward Snyder           Wallingford  CT       123   62    10 M 60-69        34:49   11:14/M
     246    Charles Yagielski       Southbury  CT          81   71     3 M 70-79        35:31   11:27/M
     247    Molly Dinsdale          Southbury  CT         143    9     6 F  1-12        36:42   11:50/M
     248    Lucas Cavedagne         Southbury  CT         276   10     9 M  1-12        36:43   11:51/M
     249    Kaleca Longmore         Milford  CT           245   0      1 F  0- 0        37:17   12:02/M
     250    Lenore Pranzo           Redding  CT            10   38    24 F 30-39        37:18   12:02/M
     251    Azaan Dawson            New Haven  CT         270    5    10 M  1-12        37:26   12:05/M
     252    Che Dawson              New Haven  CT         271   34    16 M 30-39        37:26   12:05/M
     253    Michael Draper          Guilford  CT          441   66    11 M 60-69        37:31   12:06/M
     254    Don Brelsford           West Haven  CT        466   50    28 M 50-59        37:37   12:08/M
     255    Sandra Davis            Oxford  CT             31   60     4 F 60-69        37:42   12:10/M
     256    Elaine Davis            Seymour  CT            32   30    25 F 30-39        37:43   12:10/M
     257    Amanda Nowlin           Milford  CT           155   19    20 F 13-19        37:48   12:12/M
     258    Jackie Forchetti        Orange  CT            429   30    26 F 30-39        37:50   12:12/M
     259    Teresa Nowlin           Milford  CT           156   38    27 F 30-39        37:52   12:13/M
     260    Madani Sallen           Waterbury  CT         451   60    12 M 60-69        38:13   12:20/M
     261    Jack Dinsdale           Southbury  CT         142    8    11 M  1-12        38:16   12:21/M
     262    Ann Louise Onton        Woodbridge  CT        138   65     5 F 60-69        38:40   12:28/M
     263    Mary Iannaccone         Seymour  CT            18   49    21 F 40-49        39:06   12:37/M
     264    Herman Bershtein        Hamden  CT             57   83     2 M 80-99        39:10   12:38/M
     265    Leo Cavedagne           Southbury  CT         275   40    36 M 40-49        39:28   12:44/M
     266    Gale Tirrell            Bethany  CT            27   68     6 F 60-69        39:35   12:46/M
     267    James Cramond           Monroe  CT             86   61    13 M 60-69        42:21   13:40/M
     268    Dr George Whitney       Orange  CT             60   89     3 M 80-99        44:18   14:17/M
   

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women:  1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Meredith Anand Easton CT

30

12

18:15

5:53/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jesse Efron Guilford CT

25

1

15:52

5:07/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Olivia Backhaus Milford CT

12

125

25:31

8:14/M

2

Mattie Sokoloski Orange CT

11

139

26:09

8:26/M

3

Molly Begg Newtown CT

10

141

26:21

8:30/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Connor Leahy Glastonbury CT

12

28

19:47

6:23/M

2

Ryan Leahy Glastonbury CT

10

91

23:35

7:36/M

3

Nicholas Zannis Milford CT

10

109

24:49

8:00/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin Begg Newtown CT

14

29

19:58

6:26/M

2

Sara Beland Woodbridge CT

13

36

20:19

6:33/M

3

Katie Beland Woodbridge CT

13

37

20:22

6:34/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Austin Baldour Newtown Ct

15

4

17:23

5:36/M

2

Tyler Agostino Norwalk CT

15

5

17:26

5:37/M

3

Kyle Mata Milford CT

17

6

17:26

5:37/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sara Zuba Shelton CT

25

53

21:13

6:51/M

2

Carissa D'Aniello North Haven CT

25

90

23:28

7:34/M

3

Nicole Otterspoor Trumbull CT

27

101

24:12

7:48/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Vinci New Haven CT

28

2

16:11

5:13/M

2

Desmond O'Grady Southbury CT

28

3

16:53

5:27/M

3

Kevin Woodin West Haven CT

29

9

18:08

5:51/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Leah Begg Newtown CT

39

65

21:59

7:05/M

2

Jenn Ardrey Milford CT

34

73

22:23

7:13/M

3

Lisa Stankevich Milford CT

31

83

23:12

7:29/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patrick Leone Carmel NY

35

19

19:07

6:10/M

2

Natt Otteson Bridgeport CT

30

22

19:13

6:12/M

3

Brian Fidler West Haven CT

37

27

19:46

6:23/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alison Hiten Cheshire CT

45

32

20:04

6:28/M

2

Kimberly Driscoll Fairfield CO

47

54

21:19

6:53/M

3

Lisa Romanchick Trumbull CT

44

68

22:13

7:10/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Tiroletto Orange CT

48

17

18:59

6:07/M

2

James Drummond Wallingford CT

45

23

19:25

6:16/M

3

Bill Hunter Fairfield CT

46

35

20:08

6:30/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mindy Struwas Vero Beach FL

55

70

22:17

7:11/M

2

Janis Grant Milford CT

52

85

23:17

7:31/M

3

Catherine D'Aniello North Haven CT

53

142

26:22

8:30/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Kenin Bethany CT

50

18

19:00

6:08/M

2

Gary Du Bois Milford CT

51

25

19:37

6:20/M

3

Tom Ruderman Simsbury CT

50

26

19:40

6:21/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Pastore North Haven CT

61

106

24:46

7:59/M

2

Karen Dorsey  

69

171

28:19

9:08/M

3

Monica Roche Fairfield CT

69

181

28:30

9:12/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

66

50

21:06

6:48/M

2

Edward Warsawski North Haven CT

61

80

22:58

7:25/M

3

Paul Maddox Bethlhem CT

60

92

23:37

7:37/M

 
Top

Women 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patty Carton Stratford CT

70

219

31:03

10:01/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Peter Lehy Glastonbury CT

72

230

32:04

10:21/M

2

Laurence Nordvall Trumbull CT

71

236

32:53

10:36/M

3

Charles Yagielski Southbury CT

71

246

35:31

11:27/M

 
Top

Male 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George Ruderman Fairfield CT

81

238

33:03

10:40/M

2

Herman Bershtein Hamden CT

83

264

39:10

12:38/M

3

Dr George Whitney Orange CT

89

268

44:18

14:17/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com