Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/Nov29_Watert_set1.shtml

Watertown Harvest Ramble 5K

Watertown, CT, November 29, 2008

Complete Overall and Divisional Results

Race Winner Eric Demmons
Race Winner Eric Demmons


HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Harvest Ramble
November 29, 2008 - 5K
Watertown, CT

OVERALL WINNERS

Eric Demmons, Wolcott, CT - 17:59
Rosa Polletta, Oakville, CT - 22:32


LOCATION
Crestwood

Park
WEATHER
30 Degrees
Sunny

Overall Finish List

     Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Eric Demmons            Wolcott  CT            40   18 ***** M  1-18        17:59    5:48/M
       2    Jim Zoldy               Watertown  CT          37   46     1 M 19-49        18:29    5:58/M
       3    James McDonald          Cheshire  CT           63   24     2 M 19-49        18:41    6:02/M
       4    David Giampietro        Watertown  CT          46   44     3 M 19-49        20:26    6:35/M
       5    Quinton Hoey            Watertown  CT          53   13     1 M  1-18        20:30    6:37/M
       6    Steve Burrows           Watertown  CT          74   38     4 M 19-49        20:55    6:45/M
       7    Mario Luis              Waterbury  CT          56   35     5 M 19-49        21:53    7:04/M
       8    Greg Dolecki            Thomaston  CT          67   43     6 M 19-49        22:20    7:12/M
       9    Tony Dasilva            Bristol  CT            44   46     7 M 19-49        22:24    7:14/M
      10    Brian Gildea            Oakville  CT           57   47     8 M 19-49        22:29    7:15/M
      11    Rose Polletta           Oakville  CT           66   25 ***** F 19-49        22:32    7:16/M
      12    Brian Donofrio          Watertown  CT          65   26     9 M 19-49        22:35    7:17/M
      13    Jack Hoey               Watertown  CT          70   48    10 M 19-49        22:38    7:18/M
      14    David Mariani           Watertown  CT          17   45    11 M 19-49        22:47    7:21/M
      15    Bob Butkus Sr           Naugatuck  CT           5   49    12 M 19-49        22:55    7:24/M
      16    Joe Granitto            Watertown  CT          43   39    13 M 19-49        23:10    7:28/M
      17    Tony Castigliego        Watertown  CT           7   45    14 M 19-49        23:48    7:41/M
      18    Chris Zarzycki          Torrington  CT         38   53     1 M 50-99        23:49    7:41/M
      19    Stephen Carleton        Woodbury  CT           31   38    15 M 19-49        24:02    7:45/M
      20    Tadas Racevicius        Watertown  CT          34   11     2 M  1-18        24:09    7:47/M
      21    Sharon Longo            Wolcott  CT            35   16     1 F  1-18        24:13    7:49/M
      22    Nicole Plourde          Naugatuck  CT          22   23     1 F 19-49        24:17    7:50/M
      23    Joe Martere             Watertown  CT          42   42    16 M 19-49        24:40    7:57/M
      24    Samuel Goetsch          Watertown  CT          73   11     3 M  1-18        24:56    8:03/M
      25    Paul Catuccio           Watertown  CT          36   34    17 M 19-49        24:57    8:03/M
      26    Donna Tanganelli        Oakville  CT           29   30     2 F 19-49        24:59    8:04/M
      27    Bob Butkus Jr           Gainesville  GA         4   25    18 M 19-49        25:06    8:06/M
      28    John Haestad            Middlebury  CT         69   51     2 M 50-99        25:09    8:07/M
      29    Katie Barnosky          Watertown  CT          33   39     3 F 19-49        25:13    8:08/M
      30    Kevin Daly              Waterbury  CT           9   47    19 M 19-49        25:31    8:14/M
      31    Chelsea Maloney         Terryville  CT         58   16     2 F  1-18        25:45    8:18/M
      32    Bobby Braun             Southbury  CT          47   57     3 M 50-99        25:51    8:20/M
      33    Tracey Goetsch          Watertown  CT          72   46     4 F 19-49        25:51    8:20/M
      34    Beth Cavanaugh          Waterbury  CT          52   45     5 F 19-49        26:55    8:41/M
      35    Jen Butkus              Myrtle Beach  SC        3   24     6 F 19-49        27:03    8:44/M
      36    Gina Burrows            Watertown  CT          75   45     7 F 19-49        27:09    8:45/M
      37    Ginny Chambers          Oakville  CT            8   60     1 F 50-99        27:23    8:50/M
      38    Ken Fielder             Watertown  CT          14   53     4 M 50-99        27:31    8:53/M
      39    Danielle Caro           Watertown  CT           6   30     8 F 19-49        27:44    8:57/M
      40    Keith Raczkowski        Naugatuck  CT          71   50     5 M 50-99        27:57    9:01/M
      41    Eric Giampietro         Watertown  CT          45   12     4 M  1-18        28:14    9:06/M
      42    Bill Rimick             Watertown  CT          78   37    20 M 19-49        28:18    9:08/M
      43    Ron Peterson            Watertown  CT          20   40    21 M 19-49        28:19    9:08/M
      44    Cameron Keenan          S. Glastonbury  CT     39   8      5 M  1-18        28:24    9:10/M
      45    Linda Longo             Watertown  CT          16   42     9 F 19-49        28:32    9:12/M
      46    Richard Zbrozek         Berlin  CT             32   61     6 M 50-99        28:54    9:19/M
      47    Brooke Biolo            Watertown  CT           1   16     3 F  1-18        29:16    9:26/M
      48    Jill Zabit              Bethlehem  CT          30   41    10 F 19-49        29:32    9:32/M
      49    Erin Dubuque            Waterbury  CT          12   21    11 F 19-49        29:37    9:33/M
      50    Aubim Haestad           Middlebury  CT         68   43    12 F 19-49        29:41    9:35/M
      51    Marianne Dubuque        Waterbury  CT          13   50     2 F 50-99        30:53    9:58/M
      52    James Dubay             Watertown  CT          59   12     6 M  1-18        30:59   10:00/M
      53    Hannah Koval            Oakville  CT           60   11     4 F  1-18        31:21   10:07/M
      54    Joshua Koval            Oakville  CT           61   35    22 M 19-49        31:23   10:07/M
      55    Lisa Squillace          Watertown  CT          76   42    13 F 19-49        31:26   10:08/M
      56    Leatrice Way            Oakville  CT           50   49    14 F 19-49        31:26   10:08/M
      57    Paige Biolo             Watertown  CT           2   13     5 F  1-18        31:39   10:13/M
      58    Nina Desimone           Watertown  CT          10   36    15 F 19-49        32:22   10:26/M
      59    Jack McDonald           Cheshire  CT           62   57     7 M 50-99        33:22   10:46/M
      60    Dana Johnson            Gainesville  GA        15   24    16 F 19-49        33:44   10:53/M
      61    Tom Hill                Oakville  CT           79   56     8 M 50-99        35:12   11:21/M
      62    Jackie Post             Middlebury  CT         23   41    17 F 19-49        35:23   11:25/M
      63    Roy Cavanaugh           Waterbury  CT          51   52     9 M 50-99        37:16   12:01/M
      64    Erika Cavanaugh         Waterbury  CT          55   12     6 F  1-18        37:57   12:15/M
      65    Andrew Super            Beacon Falls  CT       28   25    23 M 19-49        38:05   12:17/M
      66    Jenn Rimick             Watertown  CT          77   36    18 F 19-49        38:15   12:20/M
      67    Caitlin Mulhall         Watertown  CT          41   11     7 F  1-18        38:15   12:20/M
      68    Megan Cavanaugh         Waterbury  CT          54   15     8 F  1-18        38:33   12:26/M
      69    Jim Mulhall             Watertown  CT          19   48    24 M 19-49        38:34   12:26/M
      70    Caroline Ramsay         Watertown  CT          24   47    19 F 19-49        49:08   15:51/M
      71    Carol Miller            Waterbury  CT          18   57     3 F 50-99        57:09   18:26/M
      72    Gail Sangree            Watertown  CT          26   74     4 F 50-99        57:09   18:26/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-18 19-49 50-99
Women: 1-18 19-49 50-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rose Polletta Oakville CT

25

11

22:32

7:16/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Eric Demmons Wolcott CT

18

1

17:59

5:48/M

 
Top

Female 18 And Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sharon Longo Wolcott CT

16

21

24:13

7:49/M

2

Chelsea Maloney Terryville CT

16

31

25:45

8:18/M

3

Brooke Biolo Watertown CT

16

47

29:16

9:26/M

 
Top

Male 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Quinton Hoey Watertown CT

13

5

20:30

6:37/M

2

Tadas Racevicius Watertown CT

11

20

24:09

7:47/M

3

Samuel Goetsch Watertown CT

11

24

24:56

8:03/M

 
Top

Female 19 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicole Plourde Naugatuck CT

23

22

24:17

7:50/M

2

Donna Tanganelli Oakville CT

30

26

24:59

8:04/M

3

Katie Barnosky Watertown CT

39

29

25:13

8:08/M

 
Top

Male 19 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Zoldy Watertown CT

46

2

18:29

5:58/M

2

James McDonald Cheshire CT

24

3

18:41

6:02/M

3

David Giampietro Watertown CT

44

4

20:26

6:35/M

 
Top

Female 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ginny Chambers Oakville CT

60

37

27:23

8:50/M

2

Marianne Dubuque Waterbury CT

50

51

30:53

9:58/M

3

Carol Miller Waterbury CT

57

71

57:09

18:26/M

 
Top

Male 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Zarzycki Torrington CT

53

18

23:49

7:41/M

2

John Haestad Middlebury CT

51

28

25:09

8:07/M

3

Bobby Braun Southbury CT

57

32

25:51

8:20/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com