Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/Nov1_MxCCSc_set1.shtml

MxCC Scholarship 5K

Middletown, CT, November 1, 2008

[Age Group Results ]

Overall Results

At and by Middlesex Community College

For more race information, see For all the times we time: .

MxCC Scholarship 5K

MxCC Scholarship 5K

Overall Finish List

November 01, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Brendan Atkins          Old Lyme  CT           66   23     1 M 20-29      17:11.0    5:33/M             
       2    Jeffrey Townsend        Hamden  CT             72   36     1 M 30-39      17:17.0    5:35/M             
       3    Derek Destefano         Meriden  CT            11   19     1 M  3-19      17:52.0    5:46/M             
       4    Michael Tortora         Middletown  CT         70   34     2 M 30-39      19:28.0    6:17/M             
       5    Jim Drummond            Wallingford  CT        40   45     1 M 40-49      19:32.0    6:18/M             
       6    Chris Cosma             Suffield  CT            3   30     3 M 30-39      19:42.0    6:21/M             
       7    Darrin Smith            West Hartford  CT      54   31     4 M 30-39      19:45.0    6:22/M             
       8    Harold Therington       Durham  CT             51   46     2 M 40-49      19:55.0    6:25/M             
       9    Donald Nuhn             Westbrook  CT          55   56     1 M 50-59      20:04.0    6:28/M             
      10    Louis David Tobias      Cromwell  CT           53   13     2 M  3-19      20:32.0    6:37/M             
      11    Nicholas Misenti        Haddam  CT             10   50     2 M 50-59      20:36.0    6:39/M             
      12    Adam Harris             Portland  CT           46   13     3 M  3-19      20:38.0    6:39/M             
      13    Dave Jacobs             Niantic  CT             1   63     1 M 60-69      20:42.0    6:41/M             
      14    Patrick Bryan           Chester  CT            71   38     5 M 30-39      21:12.0    6:50/M             
      15    Tim Hawley              Middletown  CT         64   55     3 M 50-59      21:30.0    6:56/M             
      16    Emily Halligan          Middlefield  CT        43   14     1 F  3-19      21:39.0    6:59/M             
      17    Guy Pulino              Moodus  CT              4   63     2 M 60-69      21:50.0    7:03/M             
      18    Kathryn Cyr             Westbrook  CT          58   13     2 F  3-19      21:54.0    7:04/M             
      19    Way Hedding             Niantic  CT            41   59     4 M 50-59      22:04.0    7:07/M             
      20    Charlie Yescott         Unionville  CT         63   68     3 M 60-69      22:30.0    7:15/M             
      21    Mamie Miller            Cromwell  CT           21   35     1 F 30-39      22:39.0    7:18/M             
      22    David Herrington        Middletown  CT          6   47     3 M 40-49      22:41.0    7:19/M             
      23    Maryanne Rogers         Hartford  CT           44   51     1 F 50-59      22:49.0    7:22/M             
      24    Wes Rogers              Hartford  CT           45   52     5 M 50-59      23:03.0    7:26/M             
      25    Darrell Netto           Colchester  CT         48   56     6 M 50-59      23:08.0    7:28/M             
      26    Tom Walsh               Wethersfield  CT       68   53     7 M 50-59      23:13.0    7:29/M             
      27    Joesph Ortega           Middletown  CT         59   22     2 M 20-29      23:35.0    7:36/M             
      28    Don Cyr                 Westbrook  CT          57   44     4 M 40-49      23:58.0    7:44/M             
      29    Jean Iannuzzi           Wallingford  CT        19   15     3 F  3-19      24:54.0    8:02/M             
      30    Matthew Cyr             Westbrook  CT          61   11     4 M  3-19      24:56.0    8:03/M             
      31    Jay Keiser              Middletown  CT          5   60     4 M 60-69      25:17.0    8:09/M             
      32    Mario Hasz              Cromwell  CT           65   60     5 M 60-69      25:31.0    8:14/M             
      33    Frederick Raudat        Killingworth  CT       62   43     5 M 40-49      26:06.0    8:25/M             
      34    Tom Sweeney             Canton  CT             56   62     6 M 60-69      26:34.0    8:34/M             
      35    William Ferguson        Berlin  CT              2   26     3 M 20-29      26:52.0    8:40/M             
      36    Richard Zbrozek         Berlin  CT             67   61     7 M 60-69      26:56.0    8:41/M             
      37    Tom Swim                Groton  CT             42   63     8 M 60-69      27:18.0    8:48/M             
      38    Michael Rood            Suffield  CT           39   56     8 M 50-59      27:56.0    9:01/M             
      39    Richard Lenoce          Middletown  CT         13   49     6 M 40-49      28:44.0    9:16/M             
      40    Jeff Goglia             Portland  CT            9   32     6 M 30-39      29:37.0    9:33/M             
      41    Doug Cyr                Westbrook  CT          60   45     7 M 40-49      29:41.0    9:35/M             
      42    Willy Lin               Middletown  CT         52   16     5 M  3-19      31:05.0   10:02/M             
      43    Chris McLean            Old Lyme  CT           15   51     2 F 50-59      31:12.0   10:04/M             
      44    Maryann Natale          Cromwell  CT           47   48     1 F 40-49      31:18.0   10:06/M             
      45    Ann Cosma               Suffield  CT           18   33     2 F 30-39      33:02.0   10:39/M             
      46    Ken Coomes              Middletown  CT         50   46     8 M 40-49      33:56.0   10:57/M             
      47    Cassandra Flaherty      Southington  CT        69   22     1 F 20-29      40:56.0   13:12/M             
      48    Heather Ferrer          Killingworth  CT       49   38     3 F 30-39      40:58.0   13:13/M             
      49    Hilary Felton-Reid      Glastonbury  CT        17   25     2 F 20-29      41:37.0   13:25/M             
      50    Judith Felton           Middletown  CT         16   56     3 F 50-59      41:37.0   13:25/M             
      51    Greg Home               Middletown  CT         23   61     9 M 60-69      42:40.0   13:46/M             
      52    Barbara Adams           Middletown  CT         28   69     1 F 60-69      45:42.0   14:45/M             
      53    Sara Liebel             Rocky Hill  CT         35   25     3 F 20-29      45:54.0   14:48/M             
      54    Julia Eisenhaur         Rocky Hill  CT         37   37     4 F 30-39      45:55.0   14:49/M             
      55    Amaryllis Matos-Martore Wethersfield  CT       29   41     2 F 40-49      51:33.0   16:38/M             
      56    Marianne Chamberlain    Haddam  CT             34   48     3 F 40-49      53:56.0   17:24/M             
      57    Melinda Goglia          Portland  CT           38   32     5 F 30-39      53:56.0   17:24/M             
      58    Tracy Indomenico        Rocky Hill  CT         31   30     6 F 30-39      54:22.0   17:32/M             
      59    Janice Vergati          Wallingford  CT        36   50     4 F 50-59      54:25.0   17:33/M             
      60    Kevin Kuhr              East Hampton  CT       24   34     7 M 30-39      54:44.0   17:39/M             
      61    Joanne Budnik           Wethersfield  CT       30   25     4 F 20-29      54:45.0   17:40/M             
      62    Kimberly Delacruz       Middletown  CT         33   41     4 F 40-49      54:47.0   17:40/M             
      63    David Delacruz          Middletown  CT         27   40     9 M 40-49      54:48.0   17:41/M             
      64    Paul Martoreli          Meriden  CT            26   10     6 M  3-19    1:05:30.0   21:08/M             
      65    Michael Martorelli      Meriden  CT            25   10     7 M  3-19    1:06:31.0   21:27/M