Find this page online at www.coolrunning.com/results/08/ct/May4_CTRunf_set1.shtml

CT Run for Autism 10K Road Race

Hamden, CT, May 4, 2008

[Age Results ]

Results

Courtesy of The Last Mile

For more race information, see View your race photos.

               2nd Annual CT Run for Autism 10K Road Race
                             Hamden, CT USA
                               05/04/2008
                       Weather: Pirods of rain, low 50's  
                 Results By: The Last Mile Race Mgt Co.
                       www.thelastmileracing.com 
                    Timed using DAG Chip Foot System
Place No.  Name                    Div   Age Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== ==== ======================= ===== === ======== ======== = =============== == ======= ===== 
   W   49 Adam Cruz               W0000  13   1/01     1/01   M BRENTWOOD       NY   35:01  5:39
   1   14 TRAVIS GALE             M1929  24   1/10     1/55   M NEW HAVEN       CT   36:36  5:54 
   2   84 MARCUS SANDERS          M3039  38   1/11     2/55   M PT. JEFFERSON   NY   38:21  6:11 
   3  142 DAVID PANTIN            M4049  46   1/10     3/55   M Hamden          CT   38:45  6:15 
   4   53 STEVEN CUOMO            M1929  25   2/10     4/55   M SHIRLEY         NY   39:52  6:25 
   5  140 JOHN STRAHELY           M4049  41   2/10     5/55   M CHESHIRE        CT   41:35  6:42 
   6  122 DAN CAMPBELL            M1929  29   3/10     6/55   M New London      CT   41:44  6:43 
   7   20 DOUG JAEGER             M3039  34   2/11     7/55   M NORWALK         CT   41:44  6:43 
   8  121 ROBERT HALLORAN         M4049  41   3/10     8/55   M Branford        CT   42:19  6:49 
   9    7 GARY DORSEY             M5059  51   1/10     9/55   M WALLINGFORD     CT   43:49  7:03 
  10  120 MICHAEL PITCHER         M4049  40   4/10    10/55   M New Haven       CT   43:49  7:04 
  11    3 SIGGA BENEDIKTSDOTTI    F3039  36   1/13     1/69   F NEW HAVEN       CT   44:35  7:11 
  12   28 BRIAN SEARLS            M3039  37   3/11    11/55   M HAMDEN          CT   44:42  7:12 
  13   77 JAMAUD LEE              M1929  26   4/10    12/55   M MEDFORD         NY   44:49  7:13 
  14  138 THOMAS MELORMICH        M5059  57   2/10    13/55   M New Haven       CT   45:43  7:22 
  15   45 MICHAEL BRANNIGAN       M0113  11   1/4     14/55   M E. NORTHPORT    NY   46:00  7:25 
  16   78 KEVIN MCDERMOTT         M4049  49   5/10    15/55   M E. ISLIP        NY   46:03  7:25 
  17  133 MICHAEL POLENBA         M3039  32   4/11    16/55   M NY              NY   46:43  7:31 
  18  136 NEIL PETERSEN           M5059  57   3/10    17/55   M CHESHIRE        CT   47:02  7:35 
  19   64 MICHAEL FRANCHI JR      M1929  25   5/10    18/55   M RONKONKOMA      NY   47:34  7:40 
  20  113 NORA BURKE              F1929  24   1/25     2/69   F SOUTHBURY       CT   47:45  7:42 
  21  116 JOE Perreault           M1929  25   6/10    19/55   M Windsor         CT   47:45  7:42 
  22   83 ROBBIE REX JR.          M1929  26   7/10    20/55   M ISLIP TERRACE   NY   47:53  7:43 
  23  118 ROB ANTONETTE           M4049  40   6/10    21/55   M Wallingford     CT   48:42  7:51 
  24   32 SHARON TOSCANO          F4049  40   1/10     3/69   F DERBY           CT   49:18  7:56 
  25   30 ROBIN SEGAL             F3039  36   2/13     4/69   F ROCKY HILL      CT   50:02  8:04 
  26  141 NEIL MANDEL             M5059  54   4/10    22/55   M Shelton         CT   50:19  8:06 
  27  117 STEPHEN BUCCITTI        M3039  38   5/11    23/55   M NORTH BRANFORD  CT   50:30  8:08 
  28  125 SAL TERRANOVA           M4049  49   7/10    24/55   M MILFORD         CT   50:33  8:09 
  29  137 STEPHANIE SICLARI       F1929  25   2/25     5/69   F Hamden          CT   50:42  8:10 
  30  126 MAUREEN DEVLIN          F5059  53   1/6      6/69   F MILFORD         CT   50:45  8:10 
  31  123 STEVE MELE              M5059  53   5/10    25/55   M New Haven       CT   51:13  8:15 
  32  130 DEBORAH DA;Y            F4049  41   2/10     7/69   F CHESHIRE        CT   51:39  8:19 
  33   26 DIANA PAULIN            F4049  41   3/10     8/69   F STRATFORD       CT   51:46  8:20 
  34  114 ALEXIS BROOKS           F1929  27   3/25     9/69   F EAST HARTFORD   CT   51:50  8:21 
  35   13 KRISTIN GAGNON          F1929  26   4/25    10/69   F WALLINGFORD     CT   51:56  8:22 
  36  135 JESSE TWILIE            M3039  33   6/11    26/55   M HAMDEN          CT   51:59  8:22 
  37   97 DANIELLE WEXLER         F1929  25   5/25    11/69   F BRANFORD        CT   52:01  8:23 
  38  119 ALEX SLOESBERG          M0113  13   2/4     27/55   M MILFORD         CT   52:20  8:26 
  39    5 DAVID CAHILL            M1929  20   8/10    28/55   M SOUTHINGTON     CT   52:42  8:29 
  40    6 ANDREA DELLABITTA       F3039  34   3/13    12/69   F MILFORD         CT   52:54  8:31 
  41   44 LINDA WOLFGRUBER        F5059  57   2/6     13/69   F NEW CANAAN      CT   53:00  8:32 
  42   82 JAMES PAREDES           M1418  18   1/6     29/55   M BAYSHORE        NY   53:09  8:34 
  43   96 BRIIANA RENDE           F1929  21   6/25    14/69   F WEST HAVEN      CT   53:20  8:35 
  44   11 ROBYN FALKOWSKI         F4049  40   4/10    15/69   F CHESHIRE        CT   53:35  8:38 
  45  107 NICOLE FLAVIN           F3039  31   4/13    16/69   F NEW CANAAN      CT   53:36  8:38 
  46   43 DAWN CLARK              F1929  28   7/25    17/69   F HAMDEN          CT   53:43  8:39 
  47  106 AMANDA PELCHA           F1929  19   8/25    18/69   F MERIDEN         CT   53:51  8:40 
  48   98 HELIN MARTE             F1929  19   9/25    19/69   F WEST HAVEN      CT   53:52  8:41 
  49   31 MEREDITH SHOOK          F3039  32   5/13    20/69   F SEYMOUR         CT   55:00  8:51 
  50  134 CHRIS SLANSKY           M3039  33   7/11    30/55   M MAMARONED       NY   55:03  8:52 
Place No.  Name                    Div   Age Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== ==== ======================= ===== === ======== ======== = =============== == ======= ===== 
  51   34 JAMES YESKE             M3039  35   8/11    31/55   M NEW HAVEN       CT   55:27  8:56 
  52   22 ANN MARIE MERRILL       F3039  32   6/13    21/69   F NEW HAVEN       CT   55:30  8:56 
  53   27 MICHAEL REMBISH         M4049  40   8/10    32/55   M FAIRFIELD       CT   55:59  9:01 
  54   90 RIUFKI WARSHAVER        F0113  11   1/7     22/69   F LK. RONKONKOMA  NY   56:16  9:04 
  55   16 JOE HABANSKY            M5059  57   6/10    33/55   M STRATFORD       CT   57:07  9:12 
  56  127 patric GOOD             M3039  38   9/11    34/55   M Meriden         CT   57:44  9:18 
  57   60 MACKENZIE FORD          F0113  13   2/7     23/69   F SELDEN          NY   58:34  9:26 
  58   41 CHRISTOPHER NIEVES      M1418  18   2/6     35/55   M WALLINGFORD     CT   58:49  9:28 
  59   33 JENNIFER ZAGARINO       F1929  23  10/25    24/69   F WALLINGFORD     CT   58:50  9:28 
  60   19 THOMAS HERLIHY          M5059  50   7/10    36/55   M BRIDGEPORT      CT   58:52  9:29 
  61   89 KAYLA WAHL              F0113  13   3/7     25/69   F SHIRLEY         NY   58:53  9:29 
  62  143 KARL INJOGA             M0000   0   1/3     37/55   M HAMDEN          CT   59:07  9:31 
  63  129 DEB CARSON              F1929  29  11/25    26/69   F HAMDEN          CT   59:17  9:33 
  64  132 YVONNE O'DONAGHUE       F3039  30   7/13    27/69   F WAYNE           NJ   59:21  9:34 
  65   52 SANDY CUOMO             F0113  11   4/7     28/69   F SHIRLEY         NY   59:52  9:39 
  66  139 CHRISTINE PEREZ         F3039  30   8/13    29/69   F BRANFORD        CT 1:00:54  9:48 
  67   15 AMY GOMES               F3039  38   9/13    30/69   F WALLINGFORD     CT 1:01:00  9:49 
  68   47 FRANK BRUST SR.         M4049  42   9/10    38/55   M MASTIC          NY 1:01:01  9:50 
  69   23 NANCY MOORE             F6069  60   1/1     31/69   F PROSPECT        CT 1:01:01  9:50 
  70   87 HUNTER SOLA             M1418  14   3/6     39/55   M S. SETAUKET     NY 1:01:02  9:50 
  71   88 STELLA TORO             F4049  49   5/10    32/69   F SHIRLEY         NY 1:01:10  9:51 
  72  111 RONNIE BEHRINGER        M0000   0   2/3     40/55   M NORWALK         CT 1:01:17  9:52 
  73   10 MARIA FABIANO           F4049  44   6/10    33/69   F DERBY           CT 1:01:23  9:53 
  74  105 NICOLE POLLARD          F1929  19  12/25    34/69   F SWANSEA         CT 1:01:31  9:55 
  75   25 MONICA O’CONNOR         F3039  33  10/13    35/69   F MILFORD         CT 1:02:25 10:03 
  76    0  Record                                               No City         XX 1:02:37 10:05 
  77  128 CAROLYN MANCINI         F4049  43   7/10    36/69   F CHESHIRE        CT 1:03:11 10:10 
  78   40 AMY MONGILLO            F4049  47   8/10    37/69   F CHESHIRE        CT 1:03:11 10:11 
  79   38 LESLIE BOLEN            F1929  26  13/25    38/69   F HAMDEN          CT 1:03:31 10:14 
  80   36 JASON CUCOLO            M1929  26   9/10    41/55   M HAMDEN          CT 1:03:31 10:14 
  81   95 YASMIN HMER             F1418  18   1/7     39/69   F NEWINGTON       CT 1:03:46 10:16 
  82  124 SHANNON POWERS          F1929  27  14/25    40/69   F New Haven       CT 1:03:47 10:16 
  83   21 MEAGHAN MARCELYNAS      F1929  28  15/25    41/69   F YONKERS         NY 1:04:03 10:19 
  84   92 LINDSAY SALT            F1929  20  16/25    42/69   F WEST HAVEN      CT 1:05:09 10:29 
  85  131 JENNIFER ALEXANDRO      F3039  30  11/13    43/69   F New Haven       CT 1:05:09 10:29 
  86  112 KEVIN Dailey            M0000   0   3/3     42/55   M FAIRFIELD       CT 1:06:10 10:39 
  87  108 CASEY FLAVIS            M3039  30  10/11    43/55   M NEW CANAAN      CT 1:06:59 10:47 
  88   81 EDDIE ORTIZ             M5059  51   8/10    44/55   M BAYSHORE        NY 1:07:33 10:53 
  89   73 ANDREW KIESLING         M1929  23  10/10    45/55   M MEDFORD         NY 1:07:33 10:53 
  90   80 THOMAS MIHAILIN         M0113  12   3/4     46/55   M E. NORTHPORT    NY 1:08:54 11:06 
  91   74 DEE KIESLING            F5059  57   3/6     44/69   F MEDFORD         NY 1:08:58 11:06 
  92   59 ERIN FORD               F0113  10   5/7     45/69   F SELDEN          NY 1:09:03 11:07 
  93   61 MEGAN FORD              F1418  15   2/7     46/69   F SELDEN          NY 1:09:03 11:07 
  94   57 LINDA FLANAGAN          F4049  49   9/10    47/69   F SAYVILLE        NY 1:09:27 11:11 
  95   75 DAVID KIRSCH            M1418  17   4/6     47/55   M SETAUKET        NY 1:09:33 11:12 
  96  100 BRITTNEY WILKES         F1418  18   3/7     48/69   F PROSPECT        CT 1:09:33 11:12 
  97  101 ALYSIA SAUNDERS         F1929  20  17/25    49/69   F WEST HAVEN      FL 1:09:34 11:12 
  98   65 MARK GALLOP             M5059  57   9/10    48/55   M W. ISLIP        NY 1:09:34 11:12 
  99    4 MARIA BOLASTIG          F3039  39  12/13    50/69   F CHESHIRE        CT 1:10:30 11:21 
 100   17 MEGHAN HABANSKY         F1929  26  18/25    51/69   F SHELTON         CT 1:11:22 11:30 
Place No.  Name                    Div   Age Div/Tot  Sex/Tot  S City            St Time    Pace  
===== ==== ======================= ===== === ======== ======== = =============== == ======= ===== 
 101  103 JESSICA SMITH           F3039  34  13/13    52/69   F EAST HAVEN      NY 1:11:44 11:33 
 102   85 SONIA SEEHRA            F1418  14   4/7     53/69   F HOLLISWOOD      NY 1:12:40 11:42 
 103   66 JUDI GALLOP             F5059  56   4/6     54/69   F W. ISLIP        NY 1:12:40 11:42 
 104    1 ALYSON BERG             F1929  28  19/25    55/69   F STAMFORD        CT 1:14:44 12:02 
 105    9 VANESSA EVELEIGH        F1929  27  20/25    56/69   F STAMFORD        CT 1:14:45 12:02 
 106   54 STEVE CUOMO             M5059  56  10/10    49/55   M SHIRLEY         NY 1:14:45 12:02 
 107   99 LAUREN BOIVIN           F1418  18   5/7     57/69   F WEST HAVEN      CT 1:16:58 12:24 
 108  102 LAUREN HOOD             F1929  20  21/25    58/69   F AVEDO           CT 1:16:59 12:24 
 109   55 JOHN FERRO              M3039  35  11/11    50/55   M SHIRLEY         NY 1:18:45 12:41 
 110   42 HERMAN BERSHTEIN        M7099  82   1/1     51/55   M HAMDEN          CT 1:19:33 12:49 
 111   79 MICHAEL MIHAILIN        M0113   7   4/4     52/55   M E. NORTHPORT    NY 1:21:58 13:12 
 112   94 DOMINIQUE STELLMACHER   F1418  18   6/7     59/69   F NEW BRITAIN     CT 1:21:58 13:12 
 113   93 TIANA WILLIAMS          F1929  19  22/25    60/69   F WEST HAVEN      CT 1:21:59 13:12 
 114  104 NATASHA PIERRE-LOUIS    F1929  19  23/25    61/69   F CORONA          MA 1:22:28 13:17 
 115   46 EMILY BRUST             F0113  11   6/7     62/69   F MASTIC          NY 1:25:05 13:42 
 116   67 BRIAN GUNDERSEN         M4049  48  10/10    53/55   M MEDFORD         NY 1:25:14 13:43 
 117   58 CATE FORD               F1418  16   7/7     63/69   F SELDEN          NY 1:27:00 14:01 
 118   63 SHANNON FORD            F0113   9   7/7     64/69   F SELDEN          NY 1:27:00 14:01 
 119   76 IRIS KIRSCH             F5059  54   5/6     65/69   F SETAUKET        NY 1:27:46 14:08 
 120   56 AMANDA FLANAGAN         F1929  23  24/25    66/69   F SAYVILLE        NY 1:28:14 14:12 
 121   69 ATHENA ILLIOU           F1929  19  25/25    67/69   F W. BABYLON      NY 1:32:41 14:55 
 122   70 MARIA ILLIOU            F4049  42  10/10    68/69   F W. BABYLON      NY 1:32:45 14:56 
 123   68 ERIC GUNDERSEN          M1418  17   5/6     54/55   M MEDFORD         NY 1:37:10 15:39 
 124   62 PATRICK FORD            M1418  18   6/6     55/55   M SELDEN          NY 1:37:10 15:39 
 125   51 BETH CUOMO              F5059  52   6/6     69/69   F SHIRLEY         NY 1:37:11 15:39